Alweer f 200«a M DZft voor onze trouwe Midzaklanten 1 Een nieuwe kerk wordt gebouwd RECHTZAKEN Alle soorten van JO verzekeringen =ss De Midza zal ook dit jaar weer zorgen voor vele prijzen en attracties Koopt dan ook het geheele jaar uitsluitend in Midza-zaken en U zult in 1939 geregeld tot de prijswinnaars behooren Hier volgen de gelukkige prijswinnaars van deze week Prijzen Guldens-Bons iKMHHHHHnn Prijzen 50 cents-Bons Prijzen 25 cents-Bons WOENSDAG 4 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 GESCHIEDENIS DER PAROCHIE STOMPWIJK Het ontwerp was niet solide en de uit voering evenmin De bisschop toonde zich verbaasd, maar gaf toe. XIII door A. N. Duynisveld pr. De volgende pastoor van Stompwijk was Joannes Baptista Canters, den 16en Januari 1824 te Tilburg geboren. Hij werd priester gewijd te Haren op 17 Juni 1848. Tot 1863 was hij rector van het weeshuis te Haarlem; daarna pastoor te Krommenie en van..f 1870 tot zijn dood te Stompwijk. Hij overleed den 19en Januari 1884. Pastoor Canters heeft te Stompwijk een nieuwe kerk en pastorie gebouwd. By zijn komst in de parochie vond hij de oude kerk zoo bouwvallig, dat hij onmiddellijk plannen maakten tot den bouw eener nieu we kerk. Reeds op 30 November 1870 vroeg het kerkbestuur aan den Bisschop daartoe machtiging. Architect E. J. Margry te Rot terdam had een plan gemaakt, waarvan de bouwkosten werden geraamd op 56760 gulden, waarbij dan nog 1500 gulden kwa men voor een noodkerkje, welk bedrag men echter hoopte te krijgen uit den opbrengst der af te breken oude kerk. Als geldmiddelen voor den kerkbouw werden door het kerkbestuur genoemd: de nu en gedurende de twee volgende jaren toegezegde vrijwillige bijdragen: 18000 gulden; het saldo der kerkekas over twee jaren: 3600 gulden; de verkoop van de helft eener boerenwoning met 27 morgen land; 20000 gulden; de verkoop van 5 morgen land: 5000 gulden; en tenslotte een geld- leening groot 13000 gulden. De boerenwoning was in 1766 aan kerk en armen samen bij testament overgemaakt door Corn, van Egmont en Apollonia van Eick. Het armbestuur had in een deeling en verkaveling toegestemd. Bij den Bisschop werd op spoed aange drongen wegens de groote bouwvalligheid der oude kerk. Het was wel een tegenvaller voor den pastoor, dat de Bisschop niet wilde toestaan het land te verkoopen en bovendien, dat het plan Margry niet solied genoeg werd geacht en afgekeurd. Hem werd geraden een nieuw plan te ontwerpen, dat eenvoudiger zou zijn en PASTOOR J. B. CANTERS. (Naar een schilderij in de pastorie te Stompwijk). meer solied, en daarboven in evenredig heid met de beschikbare geldmiddelen. Zoo kon bijv. de toren minder hoog zijn. De Bisschop had over het plan Margry rapport gevraagd aan E. Kuinders, civiel ingenieur te Amsterdami die later met een vrij hooge rekening kwam ten laste der kerkekas, waarvoor de pastoor van den Bisschop een tegemoetkoming ontving. Zooals begrijpelijk, was de architect Margry ontstemd wegens de op zijn plan, als niet solied zijnde, uitgeoefende critiek. Toch ontwierp hij een nieuw plan, dat steviger was, wat betreft de gewelven en eveneens goedkooper, omdat de geheele kerk een meter lager werd en de toren kleiner. De kosten van dit tweede plan werden geraamd op 52460 gulden. Den lOen Augustus 1871 werd wederom de goed keuring van den Bisschop aangevraagd. De middelen dacht men te vinden uit vrij willige bijdragen, een som van 15000 gul den; uit het batig saldo der kas 6000 gul den; een fundatiegift van de wed. Onder water 1000 gulden; uit den verkoop van het land 26250 gulden en een leening groot 7000 gulden. Het kerkbestuur Verzocht on middellijk te mogen beginnen met hét maken der fundeering, om daarmede nog voor den winter klaar te kunnen zijn; het had het daarvoor benoodigde geld klaar liggen. Bovendien wilde men terstond be ginnen wegens het bestaande „ongerief van herder en gemeente", en ook om wille van „den geest van ontevredenheid, die ten ge volge van het langdurig vertragen van den bouw onder de gemeèntenaren heerschte", en die, zooals het kerkbestuur vreesde, „op hunne vrijwillige bijdragen een zeer on- gunstigen invloed dreigde uit te oefenen". Het verzoek werd toegestaan; onmiddel lijk kon met het maken der noodkerk en het leggen der fundeering begonnen wor den. Ook de moeilijkheid over de verkoop van het land werd weggenomen, door tus- schenkomst van secretaris Vregt, een per soonlijken vriend van pastoor Canters. Na dat eerst de verdeeling der boerderij tus- schen kerk- en armbestuur was vastgesteld, werd het kerkbestuur gemachtigd zijn ge deelte van het land te verkoopen, wijl an ders de bouw niet gefinancieerd kon wor den. Daarop werd het gewijzigde bouw plan den 23-sten October 1871, goedge keurd. Inmiddels zag de pastoor zich genood zaakt ook het kerkhof te vergrooten, het geen gebeuren moest voordat met den boven der kerk een begin werd gemaakt. Toen de nieuwe kerk voltooid was zij werd wegens ziekte van den toenmaligen Bisschop Mgr. Wilmer, eerst in 1878 gecon sacreerd door diens opvolger Mgr. Snickers kwam de pastorie aan de beurt. Den 15en December 1872 schreef het kerkbe stuur aan den Bisschop „dat de pastorie in zoo erbarmelijken en vervallen toestand verkeerde, dat daarin noodzakelijk op af doende wijze moest voorzien worden". Aan herstel der pastorie viel niet te denken; dat was te duur en niet doeltreffend. Men ver langde een nieuw huis wederom volgens een ontwerp van Margry, waarvan de kos ten begroot werden op 16940 gulden. Daar voor wilde het kerkbestuur een leening sluiten; doch vtoen het de goedkeuring van den Bisschop aanvroeg, toonde deze zich zeer verwonderd. Immers bij de aanvrage voor den bouw eener nieuwe kerk was goedgevonden de pastorie „als voldoende in statu quo te laten". En nu schreef het, „dat die pastorie in erbarmelijken en ver vallen toestand verkeerde", waarin drin gend moest worden voorzien!? De ge vraagde machtiging werd echter den 31en Januari 1873 verleend. Daarna bouwde het kerkbestuur nog een HAAGSCHE POLITIERECHTER. Ter ontnuchtering. Tijdens het 3 Octoberfeest te Leiden, had T. G. van T. te Leiden de noodige bier tjes naar binnen geslagen met het natuur lijk resultaat, dat hij een ietsje beneveld was geraakt. Ter ontnuchtering was hy begonnen met worst kauwen, welk pro duct kwam uit een automaat. Daarbij had hij L. F. K. uit Leiden aan zien Jcomén, die ook de automaat met een bezoek wilde verèeren. Maar nu wilde het toeval, dat van T. nog een kleine ve'ete had met K. waar door de kern aanwezig was geweest vóór de volgende vechtpartij. K. passeerde T. op weg naar de auto maat en daarbij gaf van T. zijn vijand eenige vuistslagen in het aangelaat. (Als oorzaak van deze slagen, vertelde "hij, dat K geweigerd had een glas bier voor hem te koopen). Een broer van K., die er ook bij was, had ook nog eenige afzwaaiers in ontvangst mogen nemen. Al met al- was er een gezellig knokpartijtjé ontstaan, waarbij flinke klappen geincasseerd waren. Ter zitting kwam vast te staan, dat van T. dronken was geweest en of hij nu al ver telde, dat K. hem had aangevallen - het mocht niet baten, want de Officier geloof de hem niet, temeer daar hij voor derge lijke feiten reeds tweemaal veroordeeld is geworden. De eisch werd een gevangenisstraf van twee weken. De Politierechter vond ook, dat het nu maar eens uit moest zijn en veroordeelde van T. tot twee weken gevangenisstraf. De hulp. Daarna moest terecht staan J. van L. uit Leiden een vriend van den vorigen ver dachte, die ook aan het „feest" had deel genomen en vlug denzelfden K. 'eenige kosterswoning, welke een uitgave vroeg van twee duizend gulden; duizend gulden werd door het armbestuur renteloos voor geschoten. Als tegenprestatie werd over eengekomen, dat in deze kosterswoning „ten alle tijden een lokaal beschikbaar zou zijn ten dienste van het armbestuur tot het houden der vergaderingen, alsmede een bergplaats voor brandstoffen". Door den bouw van kerk en pastorie moest het terrein voor en rondom dé kerk opnieuw worden aangelegd. Reeds in 1877 begon de vloer der nieuwe kerk te verzakken. Er werden gewelven onder aangebracht, waarover in 1882 een nieuwe vloer werd gelegd. stompen had geoffreerd waarbij weigeren uitgesloten was. Deze hulpverleening aan zijn vriend kwam hem duur te staan, want ook tegen hem eischte de Officier twee weken gevan genisstraf, welke straf de Politierechter op legde. Het is goed geven van andermans spullen. De arbeider F. F. te Leiden was in een kosthuis. Medekostganger was zekere V. Kostganger V. had midden zomer een tijdelijke betrekking gekregen in Duitsch- land en was naar dat land vertrokken zon der zijn winterjas mee te nemen, want die had hij daar toch niet noodig. Toen de winter in aantocht was had kost ganger F. de jas meegenomen en had het kleedingstuk ten geschenke gegeven aan een armen drommel, zoodat toen kostgan ger V. terug kwam hij vergeefs gezocht had naar zijn winterjas. Kostganger F. had zich te verantwoor den wegens verduistering. De Officier nam het goede hart van kost ganger F. in aanmerking en wilde hem nog eens een kans geven waardoor de eisch werd een gevangenisstraf voorwaardelijk van een maand met een jaar proeftijd. Uit spraak conform. Oplichting. Th. M. K. uit Leiden had een inwoner uit Delft opgelicht voor een bedrag van 15.door te vertellen, dat er beslag was gelegd op zijn groenten wagen en dat hij dit vehikel alleen terug kon krijgen als hij over 15.kon beschikken. Hij had de verlangde en gevraagde 15 gekregen maar het verhaal van den inbe- slag genomen groentenwagen was uit zijn fantasie geboren- Verdachte bekende volmondig en had groote spijt van zijn domme daad. Hij wil de binnen 14 dagen de 15 aan den bena deelde terug betalen. De Officier hield re kening met het berouw en den goeden wil tot terug betalen en veroordeelde verdach te tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en met de bijzondere voorwaarde, dat binnen zekeren tijd de 15 terug betaald moeten worden. Uitspraak conform. 6de tot en met 18de prijs Mevr. D. T., Maredijk 13 c, Leidenf5._ Mevr. T. P. H., Hooge Rijndijk F 99, Leidenf. 5.- Mevr. G. B., Nieuwsteeg 11, Leiden f. 5.- Mevr. T. Hoogl. Kerkgracht 13, Leiden f. 5._ Mevr. H. v. L., Geerpolder c8, Zoeterwoude f.5.- Mevr. G. de L. v. d. A., v. d. Valk B. weg 31, Leiderdorp f. 5.- Mevr. J. S., Hoofdstraat 118, Leiderdorpf. 5.- Mevr. E. de W., De Genestetstraat 4a, Leiden f. 5.- Mevr. J. T., Ze Looierstraat 34, Leidenf. 5.- Mevr. C. B., Rijnsburgerweg 78, Leiden f. 5.- Mevr. T., Oosterdwarsstraat 3a, Leiden f5.- Mevr. A. M., Lorentzkade 36, Leiden f. 5.- Mevr. S. D., Rifneveststeeg 13, Leiden f. 5.- 19de tot en met 32ste prijs Mevr. de G., Steenstraat 18, Leiden Mevr. E. A., Mare 25, Leiden Mevr. J., Witte Singel 72, Leiden Mevr. A. P., Steenstraat 59, Leiden Mevr. E. B., Haarlemmerstraat 83, Leiden Mevr. v. d. S., Haarlemmerstraat 217, Leiden Mevr. v. d. B., Oranjegracht 72, Leiden Mevr. G. H., De Sitterlaan 32a, Leiden Mevr. A. B., Garenmarkt 21, Leiden Mevr. A. W. K„ Fagelstraat 24, Leiden Mevr. H. D., Grevenstraat -13, Leiden Mevr. v. E., Evertsenstraat 33, Leiden Mevr. S„ Hoogewoerd 124a, Leiden Mevr. C. T., Heerengracht 52, Leiden f. 2.50 f2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.5C f. 2.5f f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 1ste prijs f. 3.50 Mevr. v, d. G., Atjehstraat 12, Leiden 2de prijs 1.2.50 Mevr. J. H., Leiden Kamerl. Onneslaan 16* 3de prijs f. 2.50 Mevr. G. L. v. W., Leiden Haarl.straat 54 4de en 5de prijs Mevr. H. J. v. M., Hooge Rijndijk 163, Zoeterwoude f.2.- Mevr. B. G., Kijf gracht 13, Leiden f. 2.- 6de tot en met 12de prijs ievr. 3. Z., Hansenstraat 33, Leiden f.1. Mevr. D. Y., Kort Rapenburg 1—3, Leiden f.1. Mevr. J. D., 3de Binnenvestgracht 10, Leiden f.1. Mevr. M. de V., Morschweg 105, Leiden f.1. Mevr. A. de V., Nieuwe Rijn 37, Leiden f.1.— Mevr. v. R., Hoogl. Kerkgracht 60, Leidenf.1. Mevr. R. B.. Minnebroersgracht 14, Leiden f. 1.— lste prijs f. 3.50 Mevr. T. M., Breestraat 70, Leiden. 2de prijs f. 2.50 Mevr. A. H. A„ Leiden Schelpenkade 65. 3de prijs f. 2.50 Mevr. S. C., Leiden Oude Rijn 30. 4de en 5de prijs Mevr. v. d. G., Atjehstraat 12, Leiden Mevr. P., Breestraat 12, Leiden 6de tot en mei 12de prijs Mevr. A. H. B., Haarlemmerstraat 216, Leiden Mevr. B., Hoogl. Kerkgracht 32, Leiden Mevr. L. M., Heerensingel 11a, Leiden Mevr. A. P., Schoolstraat 116, Voorschoten Mevr. A. O., Oude Vest 231, Leiden Mevr. T. L., Hoogl. Kerkgracht 13, Leiden Mevr. v. d. M., Julianastraat 41, Leiden f. 2.- f.2.- f. 1.- f. 1.- f. 1.- f. 1- f. 1- f.1.- f.1.-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12