Het Schaaktournooi te Hastings SPORT Vtt* vwu"M DINSDAG 3 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN WACHTSMAN VERDRONKEN. Om zeven uur Zaterdagavond zou de 69- jarige wachlsman C. B. Breuren te Rotter dam, die in dienst was van een firma aan de Maaskade, worden afgelost. Toen zijn collega verscheen, was B. echter niet aan wezig. Aangezien men hem om zes uur nog eten had gebracht, rees dadelijk hel ver moeden, dat de man te water zou zijn ge raakt. Men is direct gaan dreggen, even wél zonder resultaat. Gisteravond heeft men het stoffelijk overschot van den man uit de Maas opgehaald. GROOTE BRAND IN KIPPENFOKKERIJ TE SNEEK. Tweeduizend kippen omgekomen. Gisteravond is brand uitgebroken in de opslagplaatsen en kippenfokkerij van de firma Bakker en Van Popta, groothandel in pluimvee, voeder en eieren aan het Kléin- zand te Sneek. Door het springen van een benzinevergasser is de brand ontstaan. Er ontwikkelde zich zulk een krachtige lucht druk, dat een gedeelte van het dak der oude loods werd weggeslagen. Het vuur vond gretig voedsel in de groo- te hoeveelheid hooi, stroo, turfmolm en ve ren, zoodat de brand zich al spoedig ern stig liet aanzien. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zy kon evenwel niet verhinderen, dat de opslagplaatsen geheel afbrandden. Een knecht, die bezig was met het voe deren van de kippen, werd door een los springend stuk metaal aan de hand ge wond. De politie heeft hem ter plaatse ver bonden. Een andere knecht geraakte bewuste loos; deze is naar zijn woning vervoerd. Men slaagde erin een groot aantal kip pen te redden. Tweeduizend kippen even- Wel zijn in de vlammen Omgekomen of worden vermist. Een auto wist men tijdig naar buiten te brengen. De schade wordt door verzekering gedekt. HEVIGE BRAND IN EEN DRUKKERIJ TE MAARSSEN. Gisteren heeft een hevige brand gewoed ih een perceel aan de Lange Gracht, te Maarssen, waarin zijn gevestigd de druk kerij eh boekhandel van den heer J. Schui- léftian Het vuur werd omstreeks half ölf ontdekt, teen zware rookwolken uit de ra nden van de eerste verdieping kwamen, die als Woonruimte in gebruik is. Toen reeds had het vuur een Weg naar boven gevon den, waar het zich in de daai opgeslagen papiérvoorraden Snel uitbreidde. Bij aan komst van de brandweer sloegen de vlam men uit de beide bovenverdiepingen. Zoowel aan de voor- als aan de achterzij de werd het vuur aangetast met Vier stra len op de motorspuit, die op de Vecht was aangesloten. Uitbreiding naar de aangren zende perceelen kon worden voci komen, maar de bovenverdiepingen brandden ge heel uit. De daaronder gelegen winkel kreeg zeer veel waterschade, zoodal Je ge- heele aanwezige voorraad boëk- en papier waren bedorven is. Ook de o'ndetij liep aanzienlijke schade op. De drukkeiij, c'ie aan de achterzijde in een uitbouw gelegen is, bleef gespaard. De oorzaak van den brand is niet be kend. Aan de mogelijkheid van kortslui ting wordt gedacht. Verzekering dekt de schade, die groot is. BRAND TE BERGUM. Te Bergum ontstond gisteravond brand itt het dubbele woonhuis bewoond door J. V; Akker en H. Westra. De brand was uit gebroken in het gedeelte, bewoond dcör den hëer Westra, tijdens afwezigheid Van de bewoners. Zes koeien konden nog in Veiligheid worden gebracht; de brandweer kon ech ter niet verhinderen, dat de woning tul den grond toe afbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend; verzekering dekt de schade. NOG ZWAAR IJS OP HET IJSSELMEER. Postboot „von Geusau" kon Urk nog niet bereiken. De postboot „Von Geusau" welke gis termorgen vah de Ketel, waar zij zat vast gevroren, de reis naar Urk voortzette, is ongeveer een kilometer bulten de Ketel gekomen. Daar waren de ysmassa's zoo dik, dat men besloot naar de Ketel terug te keeren. Heden zal men opnieuw trach ten Urk te bereiken. De ijsvlet, welke gistermorgen om half acht uit Urk vertrok met de post, was om twee uur op haar plaats van bestemming, de Vossewaard. Van hier werd de post noar Kampen gebracht. Het vliegtuig dat op Oudejaarsdag by de landing op Urk beschadigd werd, zal bij open water naar Amsterdam worden ver voerd, aangezien de schade van dien aard is, dat zij op Urk niet kan worden hersteld. De vlieger Heymans, die bij de landing er nog wonderlijk goed afgekomen is, is gis teren met het sportvliegtuig van den in structeur v. d. Sluys, naar Amsterdam ver trokken. Hoog boezemwater In het Binnen-IJ. Het waterpeil In het Binnen-IJ wees gis termiddag 5 min. aan, of wel 45 boven normaal. Het stoomgemaal te Schellingwoude werd daarop in werking gesteld, terwijl in Amsterdam de sluizen voor de grachten gesloten werden, zoodat de s:hepen, die de grachten wilden bevaren, in de stad ge schut moesten worden. De oorzaak van dezen hoogen stand van het water was het feit, dat men te IJmul- den door den Westenwind vrijwel niet kon spuien. Het Ijs gaat kruien. Maandagmiddag is het Ijs In den IJssel bij Deventer in beweging gekomen. Het ging direct met volle kracht kruien. Zwa re ijsschotsen kwamen omhoog en beukten met kracht tegen de ijsbrekers van de schipbrug, waarvan er een onder den druk van het ijs is bezweken. Men verwacht, dat de schipbrug pas over enkele dagen Weer kan worden gelegd. De veerdienst iJsselmondeKraling- scheveer die Zondag wegens zwaren ijs gang was gestaakt, zal heden worden her vat. Er wordt alleen gevaren bij daglicht. HET DRIJFIJS IN HET HOLLANDSCH DIEP Ernstige stagnatie van het scheepvaart verkeer. Het drijfijs van het Hollandsch Dieo is ten gevolge van den krachtigen Zuidelijken wind, welke gisteren hier heerschte, en het opkomende water, weggedreven en heeft zich in de Dordtsche kil Opgehoopt. Hierdoor kunnen de vele beladen en on beladen motorschepen met sleepen groolen- dèels uit de richting Antwerpen en Zee land komende, de Dordtsche Kil niet bin nenvaren. Vele dier schepen moesten hier door in de tamelijk kléine haven van Moer dijk een toevlucht zoeken. Gistermiddag omstreeks twee uur lagen hier niet minder dan dertig schepen, flteeds Wérd de toevloed van schepen uit 't Wes ten grooter,, zoodat een groot gedeelte van de schepen, welke de haven niet meer bin nen konden varen, voor de Dltdtsche Kil ligplaats moesten kiezen. Om drie uur in den middag was het aan tal Schépen, dat in de haven en voor de Dordtsche Kil lag, tot zeventig gestegen en steeds kómen er nog meer bij. ÏJsbekers vermochten niet door het Ijs heen te komen, zoodat, Wanneer de wind gekeèrd zal zijn het water ebt en het ijs aan het smelten gaat de scheepvaart nor maal Zal kunnen worden hefvat. Men hoopt, dat het heden reeds zoover zal zijn. VOETBAL ZWITSERLANDNEDERLAND WAARSCHIJNLIJK TE BERN De correspondent van de „Msbd." te Ge» nève meldt: De Zwitsersche hoofdstad Bern zal waar schijnlijk wederom, thans voor de derdê maal, het tooneel van den strijd tusschen de voetbalelftallen van Nederland en Zwit serland óp 7 Mei worden. Eigenlijk waren Bazel en Zurich eerder aan dê beurt, offl hêt Néderlandsch elftal wederom te ont vangen. Want in allé drie DüftschZwit- schérschè groote stedèn, waar hét Oranjé- eiftal steèds om beurtën te gast is, hebben thans twee ontmoetingen ZwitserlandNe derland plaats gevonden en de laatste ont moeting hèeft te Bern plaats gehad. Bazéi komt dit jaar echter vóór een laridenwed- strijd niet in aanmerking, terwijl te Zurich juist op denzelfden 7den Mei de opening dér Zwitsersche nationale tentoonstêllihg zal plaats vinden en het niet raadzaam scheen dan gelijktijdig daar een landen wedstrijd te houden. Daar bovendien FranschZwitser land bezwaarlijk in aanmerking komt, om dat Genève te zeer in een uithoek van hét land ligt en daar steeds minder publiek komt, behalve wanneer het tegen het aan grenzende Frankrijk gaat en te Lausanne in dit seizoen reeds tegen Portugal gespeeld is, iigt het voor de hand, dat Zwitserland Nederland ditmaal opnieuw te Bern ge speeld zal worden. Voor ons, Nederlanders, is aan Bern geen al te onaangename herin nering verbonden. Weliswaar leden onze spelers daar in 1922 de zwaarste onzer ne derlagen tegen Zwitserland (05), doch te vens is Bern de plaats, waar het Oranje- elftal de eenige overwinning op Zwit- sersch grondgebied behaald heeft: op 4 No vember 1934 winnen de onzen in.de Zwit sersche hoofdstad met 42 van de rood- hemden met het witte kruis! DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden: EERSTE AFDEELING Bolton WanderersStoke City 13 MidlesbroughLiverpool 30 TWEEDE AFDEELING Bury—Millwall 2—4 Newcastle UnitedChesterfield 11 Sheffield UnitedBurnley 0—1 Tranmere Rovers—Bradford 1—1 Blackburn RoversSheff. Wednesd. 21 BOKSEN ROBERT DISCH VERLIEST VAN JIMMY VAUGHAN Gisteren organiseerde de National Spor- tirg Club in het Empress Stadion te Londen een boksavond, op welks progiamma als hoofdnummer een ontmoeting prijkte tus schen Robert Disch, lichtgewicht kampioen van Nederland en den Engelschman Arthur Danahar. Aangezien laatstgenoemde ziek was, werd hij vervangen door den lichtge wicht kampioen van Wales, Jimmy Vau- ghan. Het was een prachtig gevecht, waar in onze landgenoot zijn uitstekende boks- kwalltelten toonde. Na een spannenden strijd over acht ronden van drie minuten werd aan den Engelschman, wiens aanvals- tactiek beter was dan die van zijn tegen stander, de overwinning op punten toege kend. Er waren vierduizend bezoekers, die ook Disch in de hulde lieten deelen. ACHT NEDERLANDSCHE OVERWINNINGEN TE HASTINGS. Landau en Euwe winnen opnieuw. De eerste speeldag van het nieuwe jaar heeft een prachtig succes voor de Neder- landsChe deelnemers opgeleverd: Acht van de negen partijen, waarin Nederlanders uitkwamen, leverden een zege voor onze landgenooten op. Daar was in de eerste plaats de uitste kende overwinning van Landau en Euwe in het hoofdtournooi, resp. tegen Kléin en Tylor. Aangezien ook Szrbo won, bleven Landau en de Hongaar aan den kop, op den voet gevolgd door Euwe. De helft van het tournooi is alweer achter den rug, maar reeds nu kan worden geconstateerd, dat Landau, die voor het eerst in de hoofd groep meespeelt, zich schitterend geweerd heeft, al dient men niet te vergeten, dat hij de sterkste tegenstanders, Szabo, Euwe en Pirc nog krijgt. Landau won in een aangenomen damegambiet na 44 zetten, terwijl ËuWe in ongeveer denzelfden tijd klaar was tegen Tylor, in een orthodox damegambiet. Millrter Barry behaald zyn tweede zege. nu was Sir George A. Thomas het slacht- oifer en wel in een Italiaansche partij. Millner Barry won na 31 zetten. Pirc had weinig moeite met Golombek in een Réti- opening. Na 21 zetten kon de Engelsch man het opgeven. Ten slotte won Szabo in een Siciliaansch gambiet van Sergeant. De laatste, die met Wit speelde, kon na 31 zetten zijn koning omleggen. De partij Klein—Tylor uit de vierde ronde werd, zooals verwacht mocht worden, remise. Prins won in hét premier reserve-tour- rtöoi A van den leider Koenig. De laatste stofld na Vier rohden eerste in het klasse ment, mët 31,2 punt Óp hem volgde Mie ses met 3 punten en een afgebroken partij. Van Scheltinga won in deze vijfde ronde van dén ruim 70-jarigen meester, waar door onze landgenoot zich met 3 1/2 punt üit 5 zich plotseling bij de leiders heeft ge- voègd. Van Doesburgh won van Van Seters. terwijl Morrison de eenige Nederlander in deze ronde was, die van een buitenlander vérlOör. In major A Wón zoowel mevr. Roódzant als méj. Heemskerk, terwijl FranS Damen natuurlijn niet kon achter blijven én nu met 4 1/2 punt uit 5 in de eêfsté klasse A fraai aan den kop staat. De uitslagen luiden: Hoofdgroep (vijfde ronde). Sir G. A. Thomas^Millner Barry 0-1 Vierde ronde: 1/2-1/2 Premier reservé A: Premier reserves MorrisonFüster l=-0 Major A: Baemish—mevr. Roodzant 0-1 Mèvr. Shannonmëj. Heemskerk 0—1 Eerste klasse A: G G. HomahF. A. Damen e 0—1 De stand in de hoofdgroep: 1. en 2. Landau en Szabo, ieder 4 punten. 3. br Euwe 3 1/2 punt. 4. Pirc 3 punten. 5 Millner Barry 2 1/2 punt. 6. 7. en 3. Sir George A. Thomas, Golombek en Klein, ieder 2 punten. 9. en 10. Tylor en Sergeant, iedêr 1 punt. Dê partij Euwe—Pirc verliep als volgt: Wit: dr M. Euwe. Zwart: V Pitt. 1. d2d4 Pg8—f6 2. C2^c4 |7—g0 3. Pbl-e8 LfO—g7 4. é2e4 0—0 6. f2—f3 d7—d8 6. Lel—e8 e7—e5 7. Pgl—e2 ê5xd4 8. Pe2xd4 c7—e0 9. Lfle2 Tf8e8 10. Pd 4c2 d(L—d5 11. c4xd5 c6xd5 12. è4Xd5 Lc8—f5 13. Kei—f2 Lf5xc2 14. Ddlxc2 Pf0xdö 15. PG3xd6 Dd8xd5 16. Le2—c4 Dd5e5 17. Dc2—b3 Te8e7 18. Tal—el De5—a5 19. Le3—f4 Da5—c5f 20. Kf2—g3 Pb8c6 21 Telxe7 Dc5xe7 22. Db3—e3 De7—d7 23. De3—d3 Pc0d4 24. Kg3—f2 b7—b5 25. Lc4—b3 a7a5 26. Thl—cl Ta8—c8 27. Lb3—dl Tc8xcl 28. Lf4xcl Dd7d6 29. Lele3 h7h5 30. f3—f4 Lg7—f6 31. a2—a4 b5xa4 32. Ldlxa4 Dd6b4 33. b2b3 Kg8g7 34. Dd3c4 Db4—d6 35. La4e8 Pd4e6 36. Dc4c6 Dd6d3 37. Dc6d7 Dd3—c2t 38. Kf2—f3 Pe6d8 39. Dd7—d5 Pd 8e6 40. Dd5d7 Remise. DE ORGANISATIE VAN HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Sir G. A. Thomas over de club der grootmeesters. Het probleem, hoe wedstrijden om het wereldkampioenschap in de toekomst het best georganiseerd kunnen worden, is na beëindiging van het A.V.R.O.-tournooi bij zonder actueel gewordêh. Wel heeft Keres Aljechin uitgedaagd maar over de voor waarden is tot nu toe weinig officieels be kend en men heeft sterk den indruk, dat Aljechin met deze aangelegenheid weinig haast maakt. Men zal zich herinneren, dat onmiddel lijk na afloop van het A.V.R.O,-tournooi de acht grootmeesters met elkaar contact hébben gezocht ten einde het probleem van de organisatie van hêt wereldkam pioenschap eens gezamenlijk te bespreken. In beginsel gingen Aljechin, Euwe, Capa- b.anca, Keres, Fine, Flohr, Botwinnik en Reshevsky accoord met. het Oprichten van een soort vereeniging, de club der groot meesters, waarvan sir G. A. Thomas het voorzitterschap zou beklemden en verder ook enkele schakers deel van het bestuur zouden uitmaken. De idee zou Verder wor den uitgewerkt en vooral dr. Euwe is in deze actief werkzaam. Sir G. A. Thomas, eèn dêf deêlhemerg aan het tournooi te Hastings, was zoo Wel willend aan een specialen verslaggever van het A.N.P. zijn meening omtrent de plannen der grootmeesters te willen zeg gen. De Engelschman juichte- het plan van horte tue en, zoo verklaarde hij ons, ik ben desverlangd gaarne bereid een benoe ming tot voorzitter të aanvaarden, mits alle leden er voor zijn Eén groot bezwaar is, zoo vervolgde sir G. A. Thomas, dat deze vereeniging waarschijnlijk niet övêr de noodige geldmiddelen Zou beschikken en dat is voor de organisatie van hêt Wereld kampioenschap tóch in eerste instantie roodig. Wanneet de vereenigihg èéh be slissing zou nemen, dat Aljechin met een der anderen, b.v, met Kefes, om den titel zou moéten strijden, dan kan dit alleen geschieden, wanneer de vèfeéniging aan de geldelijke voorwaarden kan voldoen. Is het niet mogelijk, dat een schaak» maecenas financieelen steun Verleent? vfoegen wij. Zoo zou het inderdaad moéten gaan, al dus de grijze meester, maar ln de practijh zal dat niet zoö eenvoudig Zijn. Ik heb vernomen dat ook Millner Barry en A'exafider in het bestuur zitting zöudeh nemen, betgeen ik ten zeerste zóu toe juichen, daar zij het actieve Wérk zouden möet doen. Hét is mij bekend, dat de A.V.R.O. zich sterk voor een gevecht om het Wereld kampioenschap interesseert, Vöegdé sir G. A. Thomas er aan toe, en dê schaakwereld is deze vereeniging dan öök Zêer dankbaar voor alles, wat zij voor het seha&klevën doet. Maar men kan een Omroeporganisatie toch moeilijk over het wereldkampioen schap schaken laten beslissen. Wanneer de A.V.R.O. den finahciêêlen kant öp zieh neemt en de beslissing, Wié tègêfl dén We reldkampioen moet spélen, aan ons over laat, dan zou zoo iets natuurlijk mógelijk zijn. Zoo kwamen wij op het verloop van hét A.V.R.O.-tournooi. Onze zegsman roemde dit allergrootste schaakevenement aller tijden. Hij meende, dat de jongere spelers bewezen hadden niet voor de ouderen on der te doen. Al heeft Keres ten tweeden male een tournooi van dit kaliber gewon nen, men kan toch moeilijk zeggen, dat hij stérker spéélt dan de anderen. Zeer zeker hééft hij het recht verworven om het we reldkampioenschap te strijden, maar ook Fiiie komt hiervoor in aanmerking. Het zou in dit verband zeer toe te juichèn zijn, dat een dergelijk tournooi om de twee jaar zou kunnen worden gehouden. Men zou dan, aldus besloot sir G. A. Tho- n as zijn medëdeellflgèh, eérl beteren maat staf verkrijgen. Een merkwaardig Incident. Men schrijft ons Uit Hastings: Szabo had het in de 5de ronde gemakke lijk. In éen Siciliaanschè partij behandelde Sêtgeant mét wit de Opening zeer zwak en verloor door een listigen zet van zijfi te genstander. Ook Golombek Veflóör van Pirc door zwakke behandeling van de opening. Het was een Reti-opening, waarih Wit reeds op den lOen zet twee stukken voor een to ren won. De partij Tylor—Euwe werd in de twee de zitting beslist. Onze landgenoot speel de in het orthodoxe damegambiet den zet c7—c5, zooals hij in de laatste match tegen Aljechin eenige malen deed. Tylot Volg de de partij BotwinnikAljechin uit het AVRO-tournooi, doch bereikte niet het ver wachte resultaat. Integendeel, hij kwam gedrongen te staan en moest ten slotte een pion prijsgeven. Het kwam tot een to reneindspel, waarbij Euv/e een vrijpion op b2 had. Dit toreneindspel, was niet gemak kelijk in winst om te zetten, doch dr. Euwe slaagde er in door exact spel de winst te forceeren. Óp den 45sten zet gaf de En gelschman zich gewonnen. De partij Landau—Klein was een aange nomen damegambiet, waarin Landau voor deel uit de opening behaalde en een ster ken druk op zwart's spel uitoefende. Door een lóoperoffer op h7 won hij een pion, waarna hij goede aanvalskansen verkreeg. Om niet matgezet te worden, moest Klein de torens en de loopers ruilen én daarbij nog êên tweeden pion géven. Er ontstond een dame-eindspel met een vrijpion van Landau op de a-lijn. Toen Klein zich over tuigen kon, dat deze niet te stoppen was en ook geen eeuwigschaak mogelijk was, capi tuleerde hij. In de premierreservegroep zegevierden beide Nederlanders en dit nog Wel tegen de leiders in deze groep. Prins won door fraai aanvalsspel van Koenig, terwijl van Scheltinga in een eindspel van Mieses won. In deze groep deed zich een klein inci dent voor. Toen Mieses zijn afgebroken party tegen List wilde hervatten en het Couvert met den afgegeven zet opende, merkte hy dat List'geen zet had ingesloten, hy reclameerde onmiddcllyk en eischte een winstpunt op, alhoewel hij met remise tevreden had mogen zijn; List daarentegen beriep zich op de stelling, waarin sléchts één zet voor het afgeven in aanmerking kwam. De wedstrijdcommisie beraadslaag de urenlang en alhoewel zij zich kon over tuigen, dat het reglement een nul Voor schreef, kon zy geen beslising nemen. Ook Landau werd als wedstrydleider van het AVRO-tournooi geraadpleegd, doch ook hy kon geen andere beslissing zien dan het re glement voorschryft. De beslissing werd verdaagd om ook nog de meening van dr» Euwe te vragen. Een fraaie zege behaalde de Bussummer van Doesburgh tegen vah Seters, dien hy ook te Margate geklopt heeft. De stand in het premierreserves atour nooi luidt als volgt: 1. en 2. Koenig en van Scheltinga met 3 1/2 pnt. 3. Mieses 3 pnt. en 1 afgebroken partij. 4. List 2 1/2 pnt. en 1 afgebroken party. 5. en 6. Prins en Luckis 2 1/2 pnt. 7. en 8. Saemisch en Hoenlinger 2 pnt, 9. Sacconi 11/2 pnt. 10. Abrahams Upnt. In het premiêrreserves b-tournool: 1. en 2. Perlmutter en RitSon Moriy 3 1/2 punt en 1 afgebroken partij. 3. en 4. Fuester en Thomas 3 1/2 pnt. 5. en 6. Van Doesburgh én van Setè» 2 1/2 pnt. 7. Winser 2 pnt. 8. Ki o 11/2 pnt. 9. Morrison 1 pnt. 10. Jackson 1/2 pnt. CRICKET DE TWEEDE TOETSWEDSTRIJD Twee records in de Engelsche inning De tweede toetswedstrijd is gisteren te Kaapstad in moordende hitte voortgezet by een stand van 131 voor 2 voor Engeland» Gibb, die met 64 n.u. was, sneuvelde in de derde over toen hy door Wade achter het wicket gevangen werd van een bal vaa Gordon, maar daarop kwam Ames zyn aan» voerder gezelschap houden en de hoop detf Afrikaanders, dat ze de Engelschen althanl voor een redelijk totaal van ongeveer 300 Uit Zouden krygen is door deze beide stoe® re batsllëden langzaam maar zeker vemiê* tigd. Ames nam behoorlijk tijd om zich in tö spelen, maar toen dit na een klein half uur geschied Was viel er weinig of geen Onder scheid tusschen hét batten van béide speleri të bemerken, want het was Van weerskan ten grandioos. Langton en Gordon heb ben prachtig volgehouden en vooral de jónge Gordon bleef met een „attachkifig field" spelen, fnaar óp het perfecte wicket gaven beide reuzen geen enkele kans efi het wêhrd öp den duur vöor de bowlers „moor denaarswerk" in de warmte. Langton bleef zijn lengte houden, maar Gordon werd ten slotte door Hammond naar alle winstrekefi geslagen en de googlies van Balaskas en de shows van Mitchell gaven noch Ames noch Hammond de geringste moeite. Van de 44 overs die deze beide spelers bowlden was geen ehkèlë maiden! Zij voegden tenslotte 179 runs aan het to taal toé, een récord vöor het vierde wicket ift Ontmoetingen EngelandZuid-Afrika, efl töên werd Ames door een fraaien bal v&il Gordon die laag bleef gebowld. In zyn 115 waren 13 vieren. Een tragedie volgde, want Edrich, die nu door Hammond als zesde in de batting volgorde was geplaatst, werd drie ballen later door Gordon voor een duck gebowld met eenzelfden bal als Ames. Met Yardley eh Bartlett aanwezig, zal hêt Vóór Hammond moeilijk zijn deti jongen Mid* dleseXSpeler nóg langer te handhaven, Want nu was hij geen opehingsbatman meer, maar kwam hy pas in toen het bowlen totaal gedemoraliseerd was en niettemin kon hy slechts drie ballen overleveren, fièft eerste blokte hy onzeker, de tweede was een leg bye en de defde sloeg zijn Wicket uit elkaar. Dat was 358 voor 5, maar aan dén nood der Afrikaanders kwam nog lang geen einde, Want Valentine was dadelijk ln actie en speelde even goed als Ames. Óp 415, juist Voor de theepauze, kwam aan Hammonds meesterlijke innings éen eindè, juist toen iedereen gedacht had, dat hy 2ljrt derde 200 tegen Zuid-Afrika zou makéfl. Met zyn score op 181 werd hij door een min der snellen bal van den jongen fastbowler Da vies verrast, dién hy in Zijn wicket speelde. Hij had 5 1/4 uur aan de wickets vertoefd en geen schijn van een kans gegeven. Zijn beste slagen waren een zés en 18 vieren. Met Verity in werd de 500 gepasseerd en toen was eerst de Yorkshireman uit Voör 29 door een yorker van Laigton en even la- tér volgde Valentine, die op het momenten van Veritys val 90 stond en eerst nog gauw zijn tweede honderd in deze serie bijeen* sloég. Op 112 was hij toen lbw op Gordon en in een vroolijken stand voor hét 9dê wicket Wrigt 6 vieren op Balskas en Gor don en blêef met 27 n.u. tegen zijn partfiêf Fames die een run gemaakt had in vyf mi nuten extra's werd het totaal 553 voor 8 êên nieuw record. Fngelands hoogte totaal was 543 voor 6 op de Oval vier jaar geleden. De bowlingscijfers der Afrikaanders wa re natuurlijk droevig, maar Gordon met 5 voor 157 en Langton met 2 voor 111, zyn zijn vol. Balskas 0 voo:r 115 en Mitchell 0 voor 80! Natuurlijk zal Hammond vanmorgen vroeg de innings sluiten en dan heeft hij twee dagen om de tegenstanders uit te kry gen, wat hem met zulk een totaal achter zich benna zeker gelukken zal. De Afri kaanders moeten 403 maken in hun eerste innings om den foliowon te ontgaan en zulk een totaal lykt ons op den derden dag van een wedstrijd te groot, maar dat Mitchell en Noufse vechten zullen is zeker. „Vad."

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9