DE BEWOGEN HISTORIE VAN HET JAAR 1938 Europa aan den rand van een oorlog. VERANDERINGEN OP DE EUROPEESCHE LANDKAART H, Engeland gooide het roer om. ÉAUSKDAU 31 ÜKtKIHBtK 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 et Is een feï bewogen Jaar geweest. Daaraan bestaat geen twijfel. In-Midden-Europa hebben zich tot twee- maai toe spanningen voorgedaan, welke Europa en de geheele wereld aan den rand van den oorlog hebben gebracht. In de befaamde Septemberdagen moet bet oorlogsspuok zoo dicht genaderd zijn geweest, dat Chamberlain de race slechts met een voorsprong van 2 uur heeft ge wonnen. In München kon hy het oorlogsbeest te rug .drijven met zijn parapluie! Maar de adem van het beest, dat wel teruggedron gen, maar nog geenszins is verdreven, hangi nog over Europa en verwekt een atmos feer van onrust en wantrouwen, een ge prikkelde en argwanende stemming. Omdat geen ander land een zoo groot aandeel heeft gehad in de deining van het afgeloopen jaar, beginnen wij ons over zicht met de veroveringen van Duitsch land. OOSTENRIJK. De staat die verdween* Groote veranderingen heeft het dyna misme van het Derde Rijk in dit jaar aan gebracht op de kaart van Europa. Vooreerst de „Anschluss" van Oosten rijk bij het Duitsche Rijk; Bij het begin van het jaar liet een derge lijke sensationeele wending van het lot van Oostenrijk zich nog niet voorspellen. SCHUSCHNIGG Te Rome kwamen van 1012 Januari de onderteekenaars van de z.g. protocollen van Rome (Italië, Oostenrijk en Honga rije) bijeen en in een communiqué na af loop werd o.a. gesproken van sympathie en samenwerking met de as RomeBer lijn. Inmiddels werd in Oostenrijk achter de schermen gecomplotteerd. In Februari werd te Ween en een complot ontdekt, om Berlijn over te halen door bedreiging of zelfs met geweld het verloop van zaken in Oostenrijk te beïnvloeden. Met derge lijke plannen liep het z.g. comité tot natio nale verzoening rond, een min of meer of ficieel comité, waarin o.a. ook dr. Seyss Inquart zitting had! Vlak na de ontdek king van deze booze plannen werd bonds kanselier Schuschnigg bij Hitier ontboden op den Obersalzberg te Berchtesgaden. Op deze bijeenkomst zou men tot een modus vivendi zijn gekomen. Seyss In quart werd benoemd tot minister van bin- nenlandsche zaken en openbare veiligheid. Het was duidelijk, dat deze benoeming weinig' goeds kon voorspellenen in Praag zei men toen reeds, dat de positie van Schuschnigg nog nooit zóó critiek was ge weest. Ook de Engelsche en Fransche bla- -den spraken als hun meening uit, dat Hit- Ier Schuschnigg het mes op de keel had gezet Buitengewoon merkwaardig was het, dat minister Seyss Inquart vlak na zijn benoeming naar Berlijn reisde om van Hitier instructies te ontvangen. Zouden de heeren toen reeds het plan de cam pagne, om Oostenrijk van zijn onafhanke lijkheid te berooven, hebben opgasteld? In zijn op 20 Febr. in de Kroll Opera ge houden rede sprak Hitier althans meer malen over „Duitsch Oostenrijk", maar zeide hy niet zcoals na de conferentie van Berchtesgaden verwacht werd dat de Oostenrijksche onafhankelijkheid ge handhaafd zou worden. Vier dagen later diende Schuschnigg den Duitschen kanse lier van repliek en verklaarde hij, dat Hitier te Berchtesgaden de Oostenrijksche souvereiniteit ten volle erkend had. In Maart werd de situatie opeens acuut, toen Schuschnigg, die blijkbaar Hitiers greep om zijn hals voelde, een haastig be roep op het Oostenrijksche volk deed. Bin nen 4 dagen zou er een volksstemming moeten worden gehouden (13 Maart) vóór Oostenrijks onafhankelijkheid. Zoover zou het echter niet komen, want op 11 Maart zond Hitier aan Schuschnigg een ultima tum, waarin hij diens aftreden eischte. In den rug gesteund door Duitsche troepen concentraties aan de grens gingen nu de Oostenrijksche nazi's tot geweld over. Naar onlangs door een gouwleider onthuld is, bezetten zij de regeeringsgebouwen en dwongen zij den bondskanselier tot aftre- d 2!i. Hiervan gaf Schuschnigg in een dra matische radio-rede aan het Oostenrijk sche volk mededeeling. „Oostenrijk zwichtte vcor geweld", zeide hij. Seyss In quart volgde hem op en deze riep onmid dellijk de hulp in der Duitsche troepen. Het is de vraag, of de Duitsche troepen al eerder de grens waren overgetrokken; al lerlei berichten waren zeer positief in hun mededeelingen; maar na het verzoek van Seyss Inquart kwamen zij officieel en in zulke formaties, dat een langdurige voor bereiding noodzakelijk moet zijn geweest. Op den dag. die voor de volksstemming was bedoeld (13 Maart) werd nu plechtig de Anschluss afgekondigd Hitler was reeds te Linz maar pas toen de president Miklas was afgetreden, kwam hij naar Weenen. Daar hield hij op 15 Maart zijn trirmfalen intocht. Oostenrijk bestond niet meer, voortaan was het niet meer dan een gouw van het Duitsche Rijk, de Ostmark Het volk juichte, want het was arm en het ver wachtte nu te gaan deelen in de welvaart van het groote Duitsche Rijk. Maar het vergat, dat het ook onderworpen zou wor den aan hetzelfde juk, dat vooral den ge- moedelyken Oostenrijkers slecht passen zou. Het vergat, dat er in Duitschlar.d een Kerkvervolging, heerschte en dat ook het Katholieke Oostenrijk daarin zou deelen. Misschien had het volk wel de hcop, dat het nu anders zou worden met de verbe ten vyandschap tegenover de Kerk en het werd daarin gesteund door de houding van kardinaal Innitzer die in voor onc onbegrijpelijke kortzichtigheid Hit! 1 tegemoet trad en met Bürckel tot ovei- eenstemming dacht te zijn gekomen op de allesbehalve hechte basis van: „Geef den keizer wat den keizer toekomt en aan God wat God toekc-mfc". Hitier zeide zelf: „De Kerk zal haar trouw tegenover den grooten Duitschen Staat niet te betreuren hebben". Wij staan thans aan het eind van het jaar, waarin deze woorden gesproken zijn en wij weten wat zij te beteekenen hebben gehad. Niets anders dan een in slaap sussen van maar al te gerechtvaar digde voorgevoelens. KARDINAAL INNITZER Wij behoeven maar even te herinneren aan de bestorming van het paleis van den kardinaal en aan de relletjes die daarbij hebben plaats gehad. Waarop de regee ring niet eens de grootmoedigheid wist te vinden om zich te verontschuldigen, doch gouwleider Bürckel in tegendeel een rede voering afstak, zco grof beleedigend als nog niet was voorgekomen. Het Vaticaan, dat over meer ervaring en betere inlichtingen beschikte, had er een beteren kijk op en desavoueerde den kar dinaal openlijk Hij werd naar Rome ont boden en heeft in een „toelichting" zijn onvoorzichtige houding moeten corrigee- ren. Het Duitsche volk werd wel op de hoogte gesteld van de eerste (meegaan de) verklaringen van kardinaal Innitzer, maar van zijn correcties heeft het nooit kennis kunnen nemen. Het gevolg van een en ander was, dat bij het plebisciet, dat op 10 April werd gehouden, 99.75 pet. van het Oostenrijk sche volk zich vóór den Anschluss uit sprak. Men meende, dat alles koek en ei was. Toen de Katholieke vereenigingen werden ontbonden, hun eigendommen in beslag werden genomen, toen de Katho lieke scholen in gemeenschapsscholen werden omgezet, gingen de oogen open, maar toen was het te laat. Schuschnigg, de kanselier, werd z.g. in Schutzhaft genomen en zit thans nog ge vangen. Ook de Joden behoorden tot de eersten, die de verandering van regiem aan den lijve ondervonden. De Neurenberger wet ten werden op hen van toepassing ver klaard en zij werden erger behandeld dan paria's. TJSECHO-SLOWAKIJE. De staat met de vermageringskuur. De volgende stap, welke het Derde Rijk ondernam, was de manoeuvre tegen Praag. Chamberlain verklaarde op 14 Maart in het Britsche Lagerhuis o.a.: „Mij is mede gedeeld, dat Göring op 11 Maart de alge- meene verzekering heeft gegeven, aan den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Berlijn, dat de Duitsche regeering krachtig zal streven naar een verbetering der betrek kingen tu'sschen Duitschland en Tsjecho- Slowakye". Men maakte zich toen n.l. reeds onge rust over de houding van Duitschland te genover Tsjecho-Slowakije en men vrees de, dat de" Duitsche troepen, ais zij toch eenmaal aan het marcheeren waren, hun militaire wandeling zouden trachten uit te strekken tot Praag. Zoover was het echter nog niet. maar het spelletje zou wel gauw beginnen. Reeds op 15 Maart hield Henlëin, de lei der der Sudeten-Duitschers, in de Kamer een rede, waarin hij verklaarde^ niet te vreden te zijn met de overeenkomst van 18 Febr. 1937, welke hij een .schijn van een overeenkomst" noemde. Wat hij precies verlangde, was nog niet duidelijk, maar er ontstonden vanzelf incidenten met de Tsje chische regeering, omdat de Sudeten- Duitschers zich begonnen te verzetten te gen de Tsjechische politie. En de Duitsche pers zorgde er wel voor, dat deze inciden ten niet onvermeld bleven. Minister-pre sident Hodza zegde toe, dat naar een op lossing van het minderheden-vraagstuk gestreefd zou worden, maar altijd binnen het kader van de grondwet. Hij sprak over het vraagstuk der minderheden (meer voud), want ook de Slowaken begonnen tegelijkertijd hun oude eischen van auto nomie weer op te rakelen, terwijl de Pool- sche pers zich eveneens cp minder aange name wijze, begon te interesseeren voor de in Tsjecho-Slowakije levende Polen. Het was aan den eenen kant duidelijk, dat Praag tot nu toe niet voldoende tegemoet was gekomen aan de gerechtvaardigde verlangens der minderheden, maar het werd nu ook duidelijk, dat met name de eischen der Sudeten-Duitschers veel te ver gingen. Op het Congres te Karlsbad op 24 April stelde Henlein zijn bekende acht eischen, waarin o.a. voorkwam, dat de Sudeten- Duitschers volledige vrijheid voor zich op- eischten, om zich uit te spreken ten gun ste van de Duitsche nationaliteit en de Duitsche wereldbeschouwing. Op een der- gelijken eisch kon dé regeering te Praag onmogelijk ingaan. Engeland en Frankrijk zagen den ernst van den toestand in en lieten hun gezan ten stappen doen bij de Praagsche regee ring, teneinde op toegevendheid aan te dringen, waarop minister Krofta ant woordde: „Wij zullen zoo ver gaan als met de integriteit van het land in overeen stemming is te brengen". In Mei nam het conflict nog scherper vormen aan. Te Eger werden twee boeren op motorfietsen door Tsjechische grensja- gers neergeschoten, omdat zij weigerden te voldoen aan een stop-bevel. Een dood gewoon voorval, dat echter in de gegeven omstandigheden tot een kabaal leidde. Men vertouwde elkander niet aan weers zijden van de grens, en herhaaldelijk ver schenen Duitsche vliegtuigen op Tsje chisch terrein en Tsjechische toestellen aan de Duitsche zijde van de grens. RUNCIMAN Op 12 Juni zeide minister Hess, de plaatsvervanger van den Führer, nog te Stettin, dat Hitier zoo vredelievend was en dat hij wist, dat „een Europeesche oor log het einde zou beteekenen van de cul tuur in Europa". Wij weten nooit, wat wij van dergelijke verzekeringen kunnen ge- looven, maar eenige maanden later dacht Hitier er in elk geval wat lichtvaardiger over. Men meende, dat het den goeden kant zou opgaan,-toen. in Juli de Engelschman Runciman naar Tsjecho-Slowakije kwam, om bemiddelend op te treden. Maar ook zijn bemiddeling leidde niet tot de gewenschte ontspanning en - toen Duitschland in Augustus groote manoeuvres ging houden groeide de ongerustheid. Er gebeurde ech ter niets. Begin September Hepen de onderhande lingen, die zoo goed en zoo kwaad als het ging, waren aangehouden, echter vast. Op 3 September had Henlein een bezoek gebracht aan Berchtesgaden en toen is blijkbaar besloten, nu de groote slag te slaan De incidenten van Ostrau werden als voorwendsel gebruikt om op 7 Septem ber de besprekingen met de Praagsche re geering definitief af te breken. De Euro peesche regeeringen zagen, waar het op uit moest draaien en namen hun militaire voorzorgsmaatregelen. Frankrijk riep z'n reservisten op, tot volledige bezetting van de Maginot-linie. Op 12 September hield Hitier zijn be faamde scheldrede tegen Benesj op het Neurenberger Congres en op 14 Septem ber stelden de Sudeten-Duitschers Praag een ultimatum, waarop niet werd geant woord. Toen publiceerde Henlein zyn pro clamatie: „Wij willen opgenomen worden in het Rijk". Op dit spannende oogenblik deed Chamberlain een ongewonen stap; hij vloog naar Berchtesgaden, om te trachten door persoonlijk contact tot een vreedza me oplossing te geraken. Na Hitiers eischen gehoord te hebben en overleg te hebben gepleegd, adviseerden de Engelsche en Fransche ministers de regeering van Praag, die gebieden, welke overwegend Duitsch zijn, aan Duitschland af te staan. Goed, antweordde Praag, maar op voor waarde, dat Engeland en Frankrijk Tsje cho-Slowakije te hulp zullen komen, als het wordt aangevallen. De verontwaardiging onder de bevolking te Praag was echter zoo groot, dat de re- geering-Hodza zich niet meer kon handha ven en de macht overdroeg aan generaal Syrovy. Op 22 September ontmoette Chamber lain Hitler opnieuw en toen bleek, dat de Duitsche eischen inmiddels waren uitge breid. Chamberlain, eerst ernstig ont stemd, nam ten slotte cp zich om de nieu we Duitsche eischen aan Praag over te brengen, zonder ze te willen aanbevelen. Daarop kondigde Syrovy de algemeene mobilisatie af in Tsjecho-Slowakije; de nieuwe Duitsche eischen werden voor on aanvaardbaar verklaard. Op 26 September hield Hitier een radio rede, waarin hij Benssj een ultimatum voorlegde, om vóór 1 October afstand te doen van de Sudeten-Duitsche gebieden, anders „komen wij ze zelf halen". Een oproep van Roosevelt om den vre de te handhaven haalde niets uit. CHAMBERLAIN Op 28 September kwam het hoogtepunt van de crisis; Hitler was van plan om des namiddags 2 uur bevel te geven tot het openen van de vijandelijkheden, met het risico daarmede een wereldoorlog te ont ketenen. Op dit uiterste oogenblik wend de Chamberlain zich tot Mussolini en deze aanvaardde een bemiddelingsrol. Hij tele foneerde Hitier en deze stemde erin toe, de opening der vijandelijkheden 24 uur uit te stellen, in afwachting van het re sultaat eener conferentie, welke den vol genden dag te München gehouden zou worden tusschen Chamberlain, Daladier, Mussolini en Hitier. Op 29 September kwamen deze vier tot overeenstemming en dat was de vrede van München. De wereld herademde; de dreigende oorlog was afgewend. Het suc ces was voor deze vier, zij keerden met lauweren gekroond tot hun jubelende vol ken terug. Tsjecho-Slowakije moest evenwel het gelag betalen, en men weet, hoe de Duit- schers, de Polen en de Hongaren stukken beten uit het aan zijn lot overgelaten Tsjecho-Slowakije. Onder den druk der openbare meening, die dit échec weet aan Benesj's politiek, trad deze als president af en reisde naar Engeland. De Tsjecho-Slowaaksche staat reorgani seerde zich; de Slowaken en de Roethe- nen vormden autonome regeeringen. De heele politiek van Praag sloeg radicaal om; zij wendde zich af van de Westersche mogendheden, die het land in den steek hadden gelaten, en keerde zich tot den overweldiger. Aldus werd Tsjecho-Slowa kije een vazalstaat van het Duitsche Rijk. DUITSCHLAND. Innerlijke spanningen. In Duitschland zelf hebben zich in den loop van dit jaar ook verschillende ge beurtenissen voorgedaan, welke de open bare meening niet onberoerd hebben ge laten. De manoeuvres, waardoor Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije onder den voet zijn ge- loopen, zyn geschied met actieve medewer king van het Duitsche leger. Daartoe moest het Duitsche leger echter eerst gelijkgeschakeld worden en dat is geschied in de eerste dagen van Februari foen is een algeheele reorganisatie door gevoerd in het leger, in de regeering en m de diplomatie. Von Blomberg, de opper bevelhebber van de Duitsche weermacht, werd afgezet en Hitier belastte zich per soonlijk met dat opperbevel. Ook von Eritsch werd van zijn post als opperbevel hebber van de landmacht verwijderd. Von Neurath zag zich op een minder gevaar lijke post gesteld en werd als minister van buitenlandsche zaken opgevolgd door von Ribbentrop. Niet minder dan veertien generaals werden op wachtgeld gesteld Dat waren de z.g. traditie-generaals, die het leger buiten de politiek wilden houden en alaus een onafhankelijke macht in den staat wilden blijven. Hitier wist thans echter het leger voor zijn eigen politiek® zegewagen te spannen. Op kerkelijk gebied ging de strijd tegen dt Katholieke en Protestantsche Kerk on verminderd voort. Op 2 Maart werd ds. Niemöller door de rechterlijke macht vrij gelaten, maar onnuJ-ellijk daarna door de Gestapo opgepiKt en in Schutzhaft ge nomen, waar hij nu nog zit. Als typeer end staaltje van de verhou ding tot de Katholieken herinneren wjj s.ecnts aan de relletjes tegen Mgr. Sproll, uie in Augustus uit Würtemberg werd ver bannen. Het jaarlijksche herderlijk schrij ven van de bisscnoppen-conferentie te Fulda was dezen keer bijzonder krachtig van toon. Voorts werd dit jaar de koloniale kwes tie aan de orde gesteld, waarmede de be trekkingen tot Engeland er niet beter op werden. Weliswaar bracht Chamberlain na <2e conferentie van München een gemeen schappelijke verklaring mee naar huis, waarin Duitschland en Engeland elkander beloofden, geen oorlog te voeren, maar dat heeft de betrekkingen weinig beïnvloed. Of de gemeenschappelijke verklaring, tus schen Duitschland en Frankrijk ondertee kend te Parijs, iets uit zal halen, moeten wy nog afwachten. De Duitsche betrekkingen met de Ver een. Staten zijn dit jaar al bijzonder slecht geworden. Vooreerst heeft Duitschland na den Anschluss geweigerd de schulden van Oostenrijk aan Amerika over te nemen maar als klap op de vuurpijl kwam in No vember de groote Jodenvervolging, die de stemming in de Ver. Staten tot heftige verontwaardiging deed omslaan, ioodat zelfs de Amerikaansche ambassadeur uit Berlijn werd teruggeroepen, waarop de Duitsche ambassadeur te Washington, zyn voorbeeld volgde. De Jodenvervo.ging van November barstte los naar aanleiding van den moord op den Duitschen legatiesecretaris te Parijs vom Rath op 7 November. De dader bleek eén Poolsche Jood te zijn, wiens ouders door de Duitsche regeering uit Duitschland waren gezet. Deze afkeurenswaardige daad van een uit het lood geslagen individu werd vergolden door een veel grootere wandaad, een georganiseerde terreur tegen de Duitsche Joden. De gebeurtenissen lig gen nog te veel in het geheugen, dan dat het noodig zou zijn ze uitvoerig te rele- veeren. Wy herinneren slechts aan de „boete" van 1 milliard mark en aan de uitstooting der Joden uit alle takken van bedrijf, zoodat ze vrijwel totaal broodeloos zijn gemaakt. Tenslotte zij nog even herinnerd aan het bezoek, aat Hitler in Mei aan Rome heeft gebracht. De Paus had even te voren de monstratief Rome verlaten en de „Osser- vatore Romano" heeft volkomen gezwegen over dit bezoek. De eenige zinspeling, welke de Paus maakte op dit bezoek, was een betuiging van zyn spijt, dat op den feestdag van het H. Kruis te Rome een kruis was binnengedragen, dat niet het kruis van Christus was. SPANJE. Offensieven^ Een andere haard van onrust voor Europa is Spanje geweest. In het begin van het jaar stond Spanje zeer sterk in het centrum der belangstel ling. Begin Februari begon generaal Fran co zijn groot contra-offensief bij TerueL Slag op slag werd hier aan de tegenstan ders toegebracht en steeds sterker dron gen Franco's troepen op naar de kust. Tegelijk werd in Maart een tweede suc cesvol offensief bij Huesca ontketend. Hier werd het front der tegenstanders op gerold en stonden de Franco-troepen in zeer korten tijd voor de belangrijke stad Lerida in Catalonië, die begin April ge nomen werd. Tegelijk vielen hun daarbij de electrische centrales in handen, die langs de Catalaansche rivieren zijn gebouwd en de Catalaansche industrie voor een groot deel voeden. Voorts werd aan den Levant ir» de tweede helft van April bij Vinaroz de kust bereikt en dus de verbinding tus schen Barcelona en Valencia verbroken. Het stond er een oogenblik wel zeer kwaad voor met de linkschen, maar tot aller ver rassing handhaafden zij zich en begonnen zelfs aan den Ebro een tegenaanval, die hun veel succes bracht en Franco tot aan den winter toe bezig hield. In 1938 is Franco zooals blijkt aanmerkelijk vooruit gegaan, doch uit is de oorlog nog lang niet. De tegenpartij vertoont een merk waardige weerstandskracht. In Februari kwamen direct na het af treden van Lord Eden (in Engeland) Italië en Duitschland Chamberlain tege moet met de aanvaarding van Chamber lains non-interventieformule inzake der Spaanschen oorlog. Een oogenblik werJ u

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9