'AMEb RUBRIEK Mantels voor nu en later Hygiëne in het dagelijksche leven De Uitverkoopen Ons Patronentioekie ONZE GOEDKOOFfc FATKONEN. Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen by „Het Practtscb Mo deblad' Postbus 36. Den Haag Postreke ning 2U32U3 De prys dei patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, i 0.58 betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro ol per postwissel. De zachte najaarsmaanden maakten het dragen van dikke mantels met groote bontkragen vrijwel overbodig en vele da mes zijn dan ook hare overgangs mantels blijven dragen, die zóó gekozen zijn, dat zij tevens voor het komende voorjaar practische diensten zullen bewijzen. Onze schets geeft o.m. sportieve man tels aan, die jeugdig en vlot klee- den en tevens voor verschillende doeleinden geschikt zijn. Aange zien vele dames zich geen over- gangs- en wintermantel aanschaf- fen is het heel goed mogelijk de reeds genoemde modellen te dra gen met een los bont ot bont kraag, terwijl ook bontstof in vele mooie uitvoeringen wordt aangetroffen. Wie een bestaan de mantel heeft, die ook dienst moet doen voor de overgangs seizoenen, kan deze zoodra het kouder wordt, dragen met een bonten (bondstof) bolero of met een, met groote steken opge- hechte pas (zie boven). Mantels, die niet al te warm zyn, kan men extra voeren (dus over de bestaande zijden voering) met dunne wollen stof, waarvoor o.m. kamelhaar in aanmerking komt of geruit Fransch flanel. Men kan deze voering innaaien of met drukknoopen aan den binnenkant bevestigen. De hooge kragen, die enkele jaren geleden zoo modern ware.i ziet men weinig meer, thans vra gen de opstaande, even omgebogen model len de aandacht, terwijl men ook rechte cols ziet aan de nieuwe modellen. Alhoewel de overblousende mantels zeer modern' zijn, ziet men ze weinig dragen, hetgeen niet te verwonderen is, aangezien de prin- sesse-modellen de slanke lyn zeer in de hand werken. Over de veelzijdige verwerking van bont hebben wij reeds eerder geschreven en zullen hierover niet in den breede uitwei den. De zeer kwistige bontgarneeringen zullen niet ieder kleeden en ook buiten het bereik van velen vallen, aangezien de goede soorten vrij kostbaar zijn. Maar men kan zyn keus ook bepalen op de vele zeer ge slaagde combinaties waarvoor talloos vele konijntjes hun huidje moeten offeren. Sportieve mantels worden meestal zon der bontgarneering gedragen, hetgeen ech ter ook volstrekt nie uitsluit, dat men een bonten shalwt in de halsopening kan dra gen of een korte schoudercape van bont of bontstof. Over het algemeen zijn de mantels kort, uit sommige modellen komt de japon 'zelfs te zien. Natuurlijk zal men in dit laat ste geval wel rekening dienen te houden met de kleuren van rok en mantel. De swaggers of, zooals men ze thans noemt „boscj coaks" worden van fantasie- weefsels en ruiten gemaakt en leenen zich feitelijk slechts voor zeer slanke figuren. Onze schets geeft enkele modellen voor wintermantels weer en el twee in het ge- kleede genre met bontgarneering, waarvan het rechtermode] ruime mouwen heeft. De drie andere mantels zijn sportieve en toch gekleede mantels met apart werkende de tails. JAPONNEN van tweeerlei stof. Indien men niet voldoende stof heeft voor een japon kan men op zeer geschikte wijze verschil en de weefsels combineeren. Men kan hiervoor 's zomers effen en bedrukte weefsels en .in 'najaar eri winter fluweel met wollen of zijden stiffen kiezen, terwijl men ook effen en geruite of gestreepte, en ook tweekleurige materialen kan com- bineerën Enkele voorbeelden geeft deze schets weer n.l. een japon in het midden met afstekend bovenstuk en mouwen en links een, waarvan de boven- en rokdeelen van verschillende weefsels gemaakt zijn. Links een aardige garneering, die dood eenvoudig is en bestaat uit ovale motie ven, die met gekleurde wol op de stof ge werkt worden met festonsteken, waarvan Pet randje naar buiten komt. Men kan ook grillige ontwerpjes maken of cirkels, ter wijl een mengeling van in platte steek ge werkte moesjes in verschillende kleuren als confetu werkt. HET NUT VAN ZOUT Zout is onmisbaar bij de bereiding van verschillende spijzen, doch daarnaast heeft het bewezen in vele gevallen uitstekende diensten te bewijzen. Bij lichte keelontstekingen kan gorgelen met licht gezouten water uitstekend wer ken. Bij neusverkoudheid wordt licht ge zouten water opgesnoven. Vermoeide voeten zullen verkwikt wor den door voetbaden met zout. Vlekken van roode wijn bestrooit men met zou', waardoor ze na het wasschen ge heel verdwenen zijn. Kaarsen, die men vóór gebruik in sterk gezouten water legt, druppelen met. De kern van oude noten legt men een uur in heet water met zout, laat ze daarna opdrogen waarna ze uitstekend van smaak zijn. o Vischlucht aan handen verdwijnt, nadat men deze flink met zout heeft ingewreven en daarna wascht. Aanslag m theepotten, kopjes enz. ver dwijnt, wanneer men ze met een mengsel van zout en azijn behandelt. Badsponzen hebben ee». aanmerkelijk langere levensduur, wanneer men ze één maal per week uitwachfc in een sterke zoutwateropl ^ssing. De huisvrouw zal er bij alle- wat zij doet steeds op bedach' moeten zijn rekening te hou den met hygiënische eischen Meermalen doet men uit sleui of uit onnadenkendheid din gen, die met dit laatste ir strijd zijn, soms echter ook ui gemakzucht De keuken is een vertrel •aar de grootste zindelijkheic betracht moet worden er meermalen ziet men hier d< opgedroogde modder var schoenen afborstelen, zelf: kleeren, in plaats dat men ziel de moeite getroost dit ever buiten te doen of ii. den gang Alle levensmiddelen en we het bijzonder worst ei vleeschwaren moeten in pe pier verpakt zijn, dat öf vet vrij öf ondoordringbaar is. Af gezien van het feit, dat vetti papier er weinig smakelijl uitziet, is het ook uit hygië nisch oogpunt bezien verkeerc om reeds eerder gebruikt pa pier nogmaals te benutten voor eetwaren. Een aangewende, doch ongetwijfeld ver keerde gewoonte is het proeven van lepels, die men later weer gebruik* voor het roe ren in pannen. Men kan op deze wijze ziek tekiemen overbrengen op de overige ge zinsleden. Nog meer slechte gewoonten? Zeker, nog vele an acre, geeft Uw oogen maar eens den kost, let op uwe omgeving, doch in de eerste plaats op uw zelf. Herhaaldelijk ziet men menschen, die den vinger met de lippen vochtig maken, indien zij in een boek bladeren, waardoor de ba cillen, die zich in dert mond en het speek sel bevinden, overgebracht worden op het papier. Even verkeerd is het mochtig maken met den tong van crief omslagen en post zegels, omdat men niet weet wie deze in de handen gehad heeft. Spelden en allerlei ar.dere dingen worden zonder nadenken tus- schen de lippen genomen, terwijl vele kinderen de gewoonte hebben als zij bui ten wandelen of spelen om te kauwen op bloemstengels, gras enz. Meermalen zijn vergiftigingen het gevolg hiervan. Kleine zweertjes, puistjes, brandblaren worden met een naald doorgeprikt, zonder dat deze vooraf gedesinfecteerd is, terwijl men ze daarna met de vingers uitdrukt, waardoor infectie kan ontstaan. Een weinig nadenken kan vele fouten op het gebied voorkomen en hiermede tevens de onaangename gevolgen. Huiselijke feesten Verjaardagen der kinderen, Er leven in de herinnering van volwas sen menschen tal van gebeurtenissen, die het ouderlijk huis voor hen zoo onverge telijk hebben gemaakt. Kerstfeest, Paschen, in het bijzonder, maar niet minder de ver jaardagen, die Moeder tot zoo'n feest wist te maken. Keurig opgesteld staat in een hoek een tafeltje, waarop al de geschen ken liggen, die heusch niet kostbaar be hoeven te zijn om menige hartewensch te vervullen, 's Middags heeft moeaer beloofd, mag er kinder-visite zijn, natuurlijk op een vrijen middag, want die is zoo heer lijk lang! De kamei is versierd met slin gers. want dat verhoogt de feestvreugde en al de lekkernijen staan op het buffet op kleine schaaltjes evenals de onmisbare g azen limonade met rietjes Meestal zul len het klasgenootjes zyn, die op kinder visite komen, doch indien niet alle kin deren elkander kennen is het beter, dat men ze eerst wat onderling kennis laat maken en zich wat op der. achtergrond houdt. De verschillende spelletjes moeten c.nder leiding geschieden van een volwas sene en moeder is nier natuurlijk onmis baar. Afwisselend zullen de kinderen spel letjes doen, waarby zij nu eens in bewe ging zijn dan weer rustig aan de tafel ge schaard zijn en o.m. raadsels oplossen, kleuren raden en andeie bekende spelle tjes. Als gicote verrassing komen de prij zen, b.v. na par.d verbeuren, of wel ge- olinddoekr het knippen van kleine pakjes, aan een gespannen touw zijn opgehangen. Heel aai dig vinden ze een stoelendans en wat ook zeer geschikt is voor een koffie tafel zijn de pistaches met verschillende mutsen, waarbij de pret ten top stijgt. Het beste is dat de kinderen vóór het einde van het feest rusiige spelletjes doen, waardoor ze veel minder verhit en opge wonden daar huis gaan. Tenslotte nog een woord over de ver snaperingen, die steeds eenvoudig gehou den moeten worden Ieder kind moet b.v. r iet meer dan een klein gebakje hebben, beter nog droge cake. want door de op winding geraakt, de maag van menig kind gauw van streek. Er zijn zooveel lichte din gen uit te zoeken dat men alles wat zwaar is beter kan vermijden en kinderen zijn gauw tevreden. Het is voor de kinderen van veel meer waarde, indien zij op deze wijze thuis hun "erjaardagtn vieren dan buitenshuis. Tegenwoordig gebeurt het maar al te vaak, dat een moeder zich verplicht gevoelt als haar kind jarig is, anuere kinderen terug te vragen en hen te inviteeren om naar Ge bioscoop te gaan. Inderdaad veel ge makkelijker omdat men dan de „last" thuis niet heeft, doch de echte gezellige sfeer van een verjaardag thuis, is niet aanwe zig. Trojwens dergelijke invitaties geven vaak onaangename oogen blikken in ge zinnen, waar ouders bioscoopbezoek voor hun kinderen niet gewenscht achten. Huiselijke feestjes b-teekener inderdaad veel voor kinderen en zijn lichtpunten, die nog lange jaren later een reflex kun nen geven. Marmeren beeldjes kan men schoonma ken met een papje van azijn en zout, dat men echter niet langer dan eenige minuten erop mag laten zitten, daarna afspoelen en drogen. Januari uitverkoopmaand. De meeste dames profiteeren dan van de goedkoopere restanten, welke de winkeliers in deze maand mogen opruimen. Welke vrouw verheugt er zich niet op, dat zij mooie coupons tegen weinig 'geld kan krijgen? Een goed modeblad is bij het verwerken van deze coupons onontbeerlijk. Zoo'n goed modeblad, waarin tevens verschillende wenken voor de uitverkoopen staan, heb ben wij ter beschikking voor onze lezeres sen. Zij behoeven slechts te schrijven aan de redactrice Damesrubriek, Postbus 115, Den Haag onder besluiting van 10 cents aan postzegels of gegireerd op postrekening 6262van den Modedienst te Den Haag. Het modeblad wordt dan omgaande toe gezonden. AZIJN OF CITROEN? Beide hebben hun voordeelen Onder de aanhangers van de moderne voedingswijze zyn er, die azijn, en anderen die citroen gebruiken De beide richtingen staan niet zelden met fanatisme, zelfs met vijandigheid tegenover elkaar. En als ge- v»oonlijK heeft Dender standpunt zijn voor en zijn tegen. En het is voor elke huis vrouw wel eens goed, om die voor- en na- deelen te leeren kennen. Azijn verleent niet alleen zijn smaak aan het voedsel, doch maakt dit ook beter ver teerbaar. Met name geldt dit van eiwitten en zetmeel. Aan den anderen kant worden sommige bestanddeelen der peulgewassen door azijn onoplosbaar gemaakt; boonensla met azijn is voor een maaglijder dus onge schikt! Verder dient men in het oog te houden, dat azijn op zichzelf ook schadelijk kan zijn, wanneer het in te groote hoeveelheden wordt gebruikt. Het belemmert de regel matige spijsvertering en kan de oorzaak worden van bloedarmoede en bleekzucht. Maar tenslotte schaadt overdrijving bij elk voedingsmiddel; er is geen reden om de azijn daarvan in het ijzonder een verwijt te maken. Van azijn moet men nog weten, dat goe de wijnazijn en de scherpe inmaakazijn bei de 5 pet. azijnzuur bevatten en gewone tafelazijn 3,5 pet. Men kan ook extra ster ke azyn van 7 pet. en 10 pet. krijgen, ter wijl azijnessence 80 pet. azijnzuur bevat. Citroensap heeft het groote voordeel, dat het allerlei stoffen bevat, die het mensche- lijk lichaam noodig heeft, terwijl het 7 pet. citroenzuur bevat, dus dubbel zooveel als het zuurgehalte van gewone tafelazijn. Er zijn fanatici, die om deze reden in alle ge rechten de azijn door citroen willen ver vangen. Vaak is dit mogelijk, doch vaak ook niet, omdat het betrokken gerecht een voudig een azijnsmaak vereischt en geen citroensmaak. SUCCES PATROON 2120 Pry's 0.30 en 0.05 voor porto en omzet belasting. Deze effen japon leent zich voor de middaguren; heeft een halsafwerking met spits toeloopend kraagje, die aan den bui tenkant evenals de zijstukken is doorge stikt. Sluiting over de geheele lengte met knoopen. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen In de maten 42, 44 en 46. ruimte in den rug. Ben. stof pl.m. 4 M. van 90 c.M. en 3 M. van 1.30 M. Patronen 42, 44, 46 en 48. 2697 MIDDAGJAPON Succespatroon 2697 Prijs 0.30 en 0.05 voor porto en omzet belasting. Middagjapon met ingehaalde ruimte aan taille en hals en gedrapeerde schuine stof- reep, die boven de naad van het plastron eindigt. Vierbaans rook met smalle cein tuur. Lange, aansluitende mauwen, die naar wensch verkort kunnen worden. Eenige BON VOOR GOED&OOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten S aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1*4- 3, 5, 10 of 12 H cont» doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 32