LaatsSe berichten Burgerlijke Stand ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COITIANT EERSTE BLAD - PAG. 3 i,; EFRVOL ONTSLAG DR. J. H. HOLWERDA Op zijn verzoek is aan dr. J. H. Holwerda, directeur van 's Rijksmuseum van Oudhe den, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als directeur van ge noemd museum wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Dr. Holwerda is de grondlegger van de Nederlandsche prae-historische wetenschau te noemen. Hij is 3 December 1873 te Schiedam ge boren, bezocht het gymnasium te Leiden en studeerde daarna aan de Leidsche Uni versiteit in de klassieke letteren. In 1893 promoveerde hij op een proefschrift geti teld „Die Attischen Graber der Blüthezeit". Na van 19001904 leeraar te zijn geweest, werd hij in laacstgenoemd jaar benoemd tot conservator en onderdirecteur van het Rijksmuseum van Oudheden, wat hij tot 1918, toen hij directeur van deze instelling werd, bleef. Sinds 20 April 1910 is hij lector aan de Leidsche Universiteit. Dr. Holwerda is voor ons land tot den buidigen dag een archaeoloog van groo- te beteekenis geweest: zijn levenswerk was het meer klaarheid te brengen in de oud- Gërmaansche en de gemengd Germaansch- Romeinsche cultuur in ons land. Na veel vuldig practisch opgravingswerk in aller lei streken in den lande, aat verheugende wetenschappelijke resulaten opleverde, heeft hij zich toegelegd op het maken van een chronologisch systeem van de Neder landsche vondsten. Een Nederlandsche prae-historische ver zameling bezat het Rijksmuseum weliswaar en hieronder bevonden zich ook tal van be langrijke vondsten, er was echter geen sprake van systeem, waardoor deze verza meling slechts weinig wetenschappelijke waarde had. Uit deze bestaande verzame ling, doch in hoofdzaal: met de veel om vangrijkere vondsten, die dr. Holwerda la ter zelf deed, heeft hij een gereorganiseer de Nederlandsche collectie in het museum tot stand gebracht, die geheel systematisch is ingedeeld en waarvan de groote beteeke- lïis alom wordt erkend. Schriftelijk is dit w£rk neergelegd in Holwerda's „Neder lands vroegste beschaving", dat in 1907 ver scheen. Later zocht dr. Holwerda zijn kracht vooral in vondsten waaruit de ver menging van de Romeinsche met de Ger- maansche cultuur blijkt. Vooral zijn op gravingen in Zuid Limburg zyn in .dit op zicht van belang. Het laatste opgravings- we'rk, waarmede hij sinds 193U bezig was, is dat van Ockenburg (bij Loosduinen). Deze opgravingen zijn zeer belangwekkend; er werden in deze oud-Germaansche neder zetting vele interessante vondsten gedaan, o.a. werden grondsporen van Germaansche woningen ontdekt. Het merkwaardige van de opgravingen van Ockenburg is, dat er aanleiding bestaat om aan te nemen, al thans te trachten wetenschappelijk te be wijzen, dat deze nederzetting er. niet, zoo als lang is aangenomen, de stad Leiden het oude Lugdunum Batavorum is geweest. De geschiedenis van de Romeinen in ons land heeft dr. Holwerda steeds na aan het hart gelegen, dat bewijzen zijn opgravin gen vroeger bij Arentsburg (Bij Voor burg), waar hij aan den Vliet een Ro- meinsch vlootstation vond, de opgravingen bij Nijmegen en die bij Vechten, waar een Romeinsch cartellum gevonden werd. De colleges van dr. Holwerda gingen ook veel al over deze materie en meestal worden de resultaten van zijn opgravingen door hem behandeld. Vooral in den laatsten tijd bestaat er een zeer groote belangstel» ling hiervoor. Wetenschappelijk contact met het bui tenland werd door dr. Holv/erda in hoofd zaak verkregen met Duitschland, waar ter zelfder tijd, toen hij met zijn oud-Ger maansche opgravingen begon, Je belang stelling opb'oeide voor dit opgravings werk. Ook bij het door middel van opgra vingen zoeken naar bewijzen van Romein- schen invloed op de oud-Germaansche cultuur waren er veel contactpunten mo gelijk tusschen den Nederlandschen ar- chaeloog en den oud-heidkundige b.c. uit de omgeving van Mainz en Trier. Nu men ncdat jarenlange archaelogirche arbeid dezen Romeinschen invloed uit allerlei dingen heeft kunnen aantoonen, het tegen woordig in Duitschland blijkbaar ook op oudheidkundig gebied in een andere rich ting stuurt, en juist vondsten die het te gendeel zouden bewijzen, n.l. dat de Ger maansche cultuur geheel zonder vreemde Oostelijke of Romeinsche invloeden is ge groeid geworden, van be'ang moet wor den geacht, zijn deze piinten van aanraking tusschen de archaelogische zoekers uiter aard sterk verminderd Belangrijk waren voorts Holwerda's op gravingen in de Betuwe, waar de z.g. woorden (Germaansche nederzettingen van de Batavieren-) werden aangetroffen. Be halve de Nederlandsche afdeeling heeft dr. Holwerda ook andere verzamelingen van het museum, c.a. de Egyptische afdeeling meer naar de moderne museumeischen ge reorganiseerd. Hij heeft dit gedaan op een wijze, waardoor vooral het publiek ge diend werd. Door goede rangschikking en door de interessante en karakteristieke dingen naar voren te brengen en de an dere stukken als alleen van belang voor de archaeologisch gespscialiseerden in stu dievertrekken onder te brengen, verkreeg hij het resultaat, dat de museumbezoeker thans spoediger door het geëxposeerde ge boeid wordt. De Nederlandsche verzame ling en het systematiseeren hiervan bleef echter zijn voornaamste werk. Behalve het reeds genoemde, verscheen neg van zijn hand: Nederlands vroegste geschiedenis m beeld (1912), Nederlands vroegste geschiedenis (1918), Die Nieder- lande in der Vorgeschichte (1915), Arents burg (1929), Dores'ad en onze vroegste middeleeuwen (1929)» PENSIONEERING PERSONEEL L. D. AL Sinds eenigen tijd ijverde het personeel der Leidsche Duinwater Maatschappij voor opname in het Alg. Burgerlijk Pensioen fonds voor ambtenaren. Er zijn heel wat moeilijkheden overwonnen moeien worden om dit voorstel tot werkelijkheid te maken, doch als douceurtje tegen het einde des jaars is het thans zoover gekomen. Daarmede verkreeg het personeel dezelf de pensioenrechten als de gepensioneerden ir. dienst van rijk en gemeente. Wijl directie en commissarissen der L. D. M. tevens besloten de pensioenbijdrage voor rekening der maatschappij te nemen, be- teekent deze nieuwe regeling voor het per soneel een niet onbelangrijke salarisver- hooging. MILITARIA. De fourier le kl. Th. Kramp van het 4e Regiment Infanterie, wordt met ingang van 10 Januari 1939 gedetacheerd bij het Regiment Wielrijders te Den Bosch en in aansluiting van deze detacheering in Maart 1939 by dat Regiment overge plaatst De 2e Luitenant H. Speyers van het- 4e Regiment Infanterie is aangewezen voor het volgen van een cursus in den Verbindings Dienst van 16 Januari1 April 1939 bij het Kader Bataljon te Laren. Aan den rcs.-eerste-luitenant dr. J. C. van der Steen, van het 4e Reg. Infanterie, is eervol ontslag verleend. De res.-tweede-luitenant J. M. F. Harms van het 4e Reg. Infanterie is be noemd en aangesteld tot res.-eerste-luite- nant. Aan den wachtmeester hoefsmid Buck- steeg van het 6e Regiment Veldartillerie zal op 19 Januari 1939 de zilveren me daille voor 24-jarigen dienst worden uit gereikt. Geveilde Perceelen» Ten overstaan van mr. H. M. A. Coe- bergh, nctaris alhier: Het burgerwoonhuis en erf Hoogland- sche Kerkgracht 30 in bod: 3.900.koo- per de heer J. van der Kleij te Zoeter- woude voor 3.980. De garage, werkplaats en het pakhuis met afzonderlijke bovenwoning Noorder straat, 4, 6, 8 en de huizen en erven Noor derstraat 10 en 12 na afmijning tezamen in bod /6.200.—, kooper de heer J. J. de Cler q.q. alhier voor ƒ6.550.— Huis Weverstraat 8 in bod 320.koo per de heer N. J. Moonen q.q. alhier voor 350 -. Pakhuis en erf Mirakelsteeg 38 in bod ƒ250 kooper de heer K. L. van Duuren q.q. alhier vcor ƒ250.—. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de maand December 1938 14.798,20 aan de Rijksontvangers afge dragen, benevens 1.369.15 aan den ge meente-ontvanger. Voor het geheele jaar 1938 zijn deze be- d-i-agen: aan de Rijksontvangers ƒ145.113.40 en aan den gemeente-ontvanger 13.164.16 alzoo in totaal 158.277.56. Bioscopen» Lid o DE BRANIE VAN OXFORD In onze Universiteitsstad kan men vaak de gewoonten en gebruiken medemaken van de studenten, welke steunen op jarenlange tradities, Oxfoxd, een universiteit in Enge land, heeft niet minder vreemde cn eer biedwaardige studenten tradities, waaraan zelfs eerste-ministers en diplomaten uit de Engelsche wereld nu nog met genoegen terugdenken. Deze tradities, die door de Metro Goldwyn Mayer zijn verfilmd en waarvoor de Amerikanen speciaal naar En geland zyn overgestoken om de opnamen in Oxford te maken, kan men deze week in Lido zien in het filmwerk „De Lranie van Oxford". Robert Taylor, wellicht de popu lairste filmstei speelt in deze film da hoofdrol en wordt terzijde gestaan door Maureen O'Sullivan, Dezi film geeft behal ve schitterende opnamen diverse staaltjes sport te zien met tot slot de befaamde jaar- lijksche boot-race OxfordCambridge. Lee Sheridan is student in Langdale, doch daarbi,j een gezien figuui op de sport velden waar hij steeds als overwinnaar uit het strijdperk treedt. Er wordt hem een beurs aangei oden, om in Oxford te gaan studeeren en Lee vertrekt naar Engeland. Daar aangekomen maakt hij in den trein kennis met enkele studenten, aan wie hij vertelt, welke prestaties hij op sportgebied heeft verricht. De studenten bereiden hem eei. „grootsche" hulde te Oxford, wat echter een studentengrap blijkt te zijn. Lee toont in Oxford al spoedig dat hij een uitstekend athleet is, doch zijn al te groote sportliefde brengt hem in oneenig- hrid met een der studenten. De film geeft vervolgens een liefdes-affaire te zien, waar bij Yee in een onaangename positie komt te verkeeren, wat tot gevolg heeft, dat hij van Oxford wordt weggestuurd. De vader van Lee, die naar Engeland was gekomen, om zijn zoon bij de bootrace te zien roeien, weet echter de zaak in het reine te brengen, zoodat Lee behalve voor de overwinning van de bootrace te zorgen, tevens z(jn verloofde heeft gewoni en. De film voor Je pauze „De Zigeuner bende" is vol kostelijke humor, terwijl men telkens smakelijk moet lachen om de grappen van Barrah Minevitch In deze film spelen verier mede een gezelschap mond harmonica-virtuozen. Het is een Zigeuner- verhaal, waarbij een jongeman Tony is verzeild geraakt. Later wordt ook een meis je in hun kring opgenomen, die van huis is weggeloope.i en door een val haar geheu gen is kwijt geraakt. Tony en het meisje gaan van elkaar hou den en Tony weet met den troep geld bij elkaar te krijgen, waarna het mt isje geope reerd wordt en haar geheugen v/eer terug keert. Het meisje keert weer naar huis te- ru^ en zal gaan trouwen met een baron, doch dit wordt verhinderd door de troep. Hoe dit alles geschiedt is niet precies na te vertellen, doch mogt men zelf gaan zien. Het programma, dat verder wordt aan gevuld met een uitgebreid journaal, is een uitstekende inzet voor het nieuwe jaar. 1 Luxor. 1 DE GELUKSVOGEL. „Waarom zouden wij over deze film veel schrijven. U lacht 1 1/2 uur onbedaarlijk en schiet van den eenen lach in den andere". Zoo luidde de aankondiging in de adver tentie voor „De Geluksvogel", die het oude en het nieuwe jaar in het Luxor Theater aan elkaar bindt. En inderdaad, zoo is het. Zet Heinz Rühmann op het witte doek en hij is in staal alleen het publiek te amuseeren, geef hem Hans Moser naast zich en zij draaien een kostelijke film voor u al. Geef Jit stel komieken dan nog dertien stoelen, i een waarvan zich 'n schat moet bevinden en ge kunt anderhalf uur schud den van het lachen. Heinz Rühmann speelt in deze film de rol van een eenvoudig barbiertje, dat dik m de schulden zit en telkens overhaast de vlucht neemt, wanneer een deurwaarder hem met een bezoek vereert. Doch eens heeft deze gevreesde functio naris een blijde boodschap. Het barbiertje is erfgenaam geworden van den inventa ris van zijn overleden tante. Vol goeden moed trekt hij er op uit de erfenis te aan vaarden, doch hij komt dan tot de bittere ontgoocheling, dat zijn lieve tante hem slechts dertien stoelen heeft .nagelaten. Met geen cent op zak weet hij geen an deren raad, dan de stoelen maar zoo spoe dig mogelijk te verkoopen. Den volgenden ochtend echter vindt hij achter een por tret van zijn tante een tweeden brief, waar in zij hem mededeelde, dal zij in een der stoelen 100.000 Mark heeft genaaid. Hij ijlt naar den antiquiteitenhandelaar, die de meubelen intusschen verkocht heeft en dan ontstaat de groote jacht naar het bezit der Jtoelen, waardoor beiden, den erfgenaam zoowel als den antiquiteitenhandelaar, al lerlei onmogelijke dingen overkomen en waarvan ten slotte het resultaat is.... neen, dat vertellen we niet, dat moet men gaan zien. Het slot van de film is er zoo'n beetje met de haren bijgesleept, maar dat nemen we maar op den koop toe. Voor de pauze wordt de comedie „Ik heb je ;ief' gegeven met Victor de Kowa, Loui se Ulrich en Olga Limburg in de hoofdrol len. JJÉIfk- rtanon ROBIN HOOD. In de groene wouden van het oude En geland leefde eens een bijna legendarische figuur, die nu nog, zooveel eeuwen sinds dien, sterk tot de verbeelding spreekt. Het was een Lord-Lister-figuur, die het recht verdedigde en de verdrukten bijstond, doch bij de uitoefening dezer werken van hei ligheid er. erbarmen alle artikelen van het welboik in den prullenmand blies. Van dit half-historische, half-legendari- sche gegeven is door Warner Bros een prachtige film gemaakt, een echt Warner Bros-product verbluffend van grootsche ersceneering en overrompelend door de schitterende kleurenpracht. De rapieren flitsen door de lucht, vreeselijke kerels vallen uit boomen op eenzame reizigers, onschuldige menschen worden gemarteld, schuldige menschen ontdekken plotseling een trillende pijl in hun hart., er wordt in deze film met gretigheid gesmuld en vooral gekluifd, er worden kostelijke „knokpartijtjes" ten beste gegeven, er wordt gezoend en gevrijd, gevochten en gerad braakt, een echte middeleeuwsche avontu- r^n-roman, naar den smaak van Sir Wal ler Scott. Het sportieve ridderlijke en een tikje kwajongensachtige in de figuur van Robin Hooi (Errol Flynn) is raak getroffen. Tus schen hem en Basil Rathbone, den verra derlijken edelman wordt een duel op het tapier gegeven, die de scherrr.leeraar de ccgen uit het hoofd doet kijken. Ofschoon men zou verwachten, dat de film van bloed zou druipen en griezelen doet van begin tot eind is dat toch niet net gevai. Akelige scènes worden spoedig omgeslagen cf als een komisch gevalletje voorgesteld! Men heeft er zelfs kans toe ge..'en, de zaal te laten bulderen wanneer een edelman zijn schedel verbrijzeld wordt. Le hoofdtoon van deze uiterst boeiende film is gezonde spanning, gezonde sport, gezonde liefde en gezonde humor. Voor de pauze draait „Welkom Vreem deling". Men houdt eerst het hart vast, dat het een zang-film zal worden, waarbij de spelers zingend slapen en zingend eten. Dat is gelukkig niet het geval. Het wordt een dwaas spektakel, waarbij tranen met tui ten worden gelachen. zweeterig spel. Maar de Amerikanen zijn er gek op en als de „Navy" niets anders zou doen dan voetbal-matches winnen, zou zijn bestaan al dubbel en dwars gerechtvaar digd zijn. Natuurlijk zijn de „Marine- Pronkstukken", die aan de liim welke deze week in Rex draait, haar naam hebben ge geven, alle drie voetballers van Jewelste. Lionel Barrimore, Billie Burke en Tom Brown zijn kadetten van de Marine Aca demie en al neemt de match een groote plaats in in het leven van de jongelui, eer lij kheidshalve moet worden erkend, dat deze film, die het jonge frissche leven van de aankomende zeelui weergeeft, ook laat zien, dat de heertjes hebben te werken en te studeeren. Maakt u niet ongerust, u ziet dat maar terloops; het voornaamste is, dat op een vlotte wijze het wel en wee van de Marine-menschen wordt getoond, hoe er een echte kameraadschappelijke geest heerscht, hoe zij de liefde niet vergeten, maar vooral hoe zij opgroeien tot kerels, waarop de U.S.A. trotsch kunnen zijn. De tweede film is van etn geheel ander genre en geeft de wereldberoemde komiek Eddy Cantor te zien in de film „Ali Baoa komt naar filmstad", die de aanwezigen etn uur doet gieren van het lachen. Men maakt kennis met Eddy in een goederen wagen waaruit hij al zingend uitvalt en op zijn hoofd terecht komt, wat zeer wonder lijke gevolgen voor zijn hersens heeft. Al d waiend door een eenzaam land komt hij plots...ng een bende woeste Turken tegen die op hem afstormt en wanneer hij valt geraaxt hij in een droomtoestand. Dan krijgt men zijn droom te zien en wordt hij voorgesteld als de zoon van Ah Baba. On mogelijk is het om aJ de dwaasneden die door Eddy in het feeërieke Bagdad worden uitgehaald na te vertellen. Men krijgt een sprookje te zien uit de Duizend en één Nacht, waarin men aan het siot der film Eddy op het too vertapijt door de lucht ziet vliegen. Dit uitgebreide programma wordt vol tooid met een als steeds actueel binnen- en buitenlandsch journaal, Casino. JULES VERNE VERFILMD. Wie herinnert zich niet uit zijn jeugd de fantasierijke boeken van Jules Verne, welke cok thans nog actueel zijn, vooral nu veel van deze fantasie werkelijkheid is geworden en Verne daarmede heeft bewe zen, hoe fantastisch zijn verhalen destijds ook waren, zijn tijd ver voor te zijn. Een dezer verhalen „De kinderen van Kapitein Grant" heeft men thans verfilmd en de première voor Leiden wordt deze week in Casino gegeven. Direct moeten wij getuigen, dat dit film werk op uitstekende wijze het interessante verhaal weergeeft, hoe de Shotsche kapi tein Grant er cp uittrok om voor zijn verdrukte landgenooten' een hieuw vader land te gaan zoeken in de verre en onbe kende archipel, doch ergens cp de 37e graad schipbreuk leed. Deze mededeeling werd gevonden in de maag van een ge vangen haai. Na veel moeite rust men een expeditie uit, waaraan ook de twee kin deren van kapitein Grant deelnemen en in 1334 vaart de „Duncan" uit op zoek naar den kapitein en het kost heel wat span nende avonturen aleer men Grant heeft gevonden, die 12 jaar op een onbekend eiland had vertoefd. De tweede film „Amor in het Waren huis", is van een heel ander gehalte en de vreemdsoortige, amusante verwikkelingen, waarin Jerry Hains (James Melton) eige naar van een groot warenhuis, raakt, als hij onbekend als jongste bediende in zijn eigen zaak werkt, doen de aanwezigen schudden van het lachen. De rolbezetting in deze vroolijke film is bijzonder goed door de medewerking van Patricia Ellis, Hugh Herbert en Allen Jenkins; vooral de laatste als „Chris", die alles kan, maar waardoor juist alles in een vermakelijke comedie wordt omgezet. Vooraf draait nog een actueel Journaal en een interessante opname van de Rei ger- en Lepelaar-familie, waardoor een bezoek aan Casino deze week kan worden aanbevolen. ALI BABA KOMT NAAR FILMSTAD EN MARINEPRONKSTUKKEN In Amerika is de „Navy", de marine, populair, vooral als de Jantjes gied voet bal kunnen spelen en de mannetjes van het landleger weten te verslaan. Dat Arneri- kaansche voetbal is, zooals bekend, heel wat anders dan wat wij er hier onder ver staan. Met de voeten wordt alleen gewerkt om een ander een beentje te lichten en er dan met de bai in de armen als een haas -vandoor te gaan. Het is rugby, een ruw en Ds normale beleefdheid; Geldt zeker ook voor hel 'T' Binnenland AFSCHEID VAN DE KONINKLIJKE KELDERMEESTER. Het was heden de laatste dag, dat de heer W. J. F. Sterkman, keldermeester van H. M. de Koningin op het paleis Noordeinde, wien op zijn verzoek met in gang van 1 Januari 1939 eervol ontslag met pensioen is verleend, in koninklijken dienst was. Gedurende bijna 39 jaren heeft hij de Koningin met ijver en toewijding gediend Op 1 Maart 1900 in dienst gekomen als lakei, werd hij op 1 Juli 1920 tot kelder meester bevorderd. Bij zijn afscheid hedenochtend half elf gaven, behalve de officianten en het per soneel van het paleis, ook zeer vele leden van de hofhouding van hun belangstelling blijk. LEIDEN. Geboren: Franciscus Abraham, z. van A. Pijnnaken en J. Labordus Lex, z. van J. v. Leeuwen en E. A G. v. d. Schraaf Dirk Pieter, z. van G. v. Eg- mond en C. M. v. d. Meij Johanna Eli sabeth, d. van H. Kroeze en J. W .Ravens- bergen Keetje, d. van J. de la Rie en J. Filippo Gurriana Maria Peternellie, d. van P. Doetsch en N. v. Roon Sibella Agnes Johanna, d. van J. v. Galen en A. Mooten Jacques, z. van G. W. Zand- voort en C. L. v. d. Zande Catharina Agatha, d. van E. N. G. Dekker en J. v. Went. Overleden: A. S. de Vaal dr. 14 j. M. Crama, m. 58 j. H. Nyhuis m. 59 j. C. J. v. d. Kamp wed. van W. C. Ligt- voet 91 j. K. Kluit wed. van A. J. v. Rije 88 j. De hofmaarschalk van H. M. de Konin gin, mr. F. F. baron de Smeth, sprak den scheidenden keldermeester hartelijk toe, wees erop, dat hij gedurende zijn bijna 40-jarige dienstvervulling de Koningin heeft gegeven wat hjj geven kon. DE „BUIZERD" NAAR INDI6 ïj: VERTROKKEN. w Hedenmorgen om 7 uur is van Schiphol r.aar Indië vertrokken het K.L.M.-toestel „Buizerd" met gezagvoerder Brugman. Builenland DE VERKLARING VAN WANG TSJING WEL SJANGHAI, 31 December (A.N.P.). De verklaring van Wang Tsjing Wei heeft in Chineesche en buitenlandsche kringen groote opwinding veroorzaakt. Men ver onderstelt: 1. dat de verklaring Wang voorstelt als leider van de oppositie in de Kwo Min Tang met een anti-communistisch program, dat met name inhoudt, dat vrede met Ja pan moet worden gesloten en dat de Chi- peesche politiek zich moet richten naar de totalitaire landen; 2. zekere kringen, met name Japansche, zijn van meening, dat Wang en Tsjang Kai Sjek het eens zijn en dat de verklaring een proefballon is voor vredesonderhande lingen. Tal van Chineezen sprekers deze veron derstelling echter tegen. Zij wijzen op de vastberadenheid der op 28 December door Tsjang Kai Sjek afgelegde verklaring. Volgens de „Sjoen Pau" heeft Wang zich achter de nationale gemeenschap verscho len. Sommige bladen gelooven, dat Wang eventueel de leiding der Chineesche re geering op zich zou kunnen nemen. Repressaille maatregelen overwogen. WARSCHAU, 31 Dec. (A. N. P.). Er heb ben zich gisteren aan de PoolschTsjecho Slowaaksche grens opnieuw incidenten voorgedaan. Te Moravisch Ostrava werd een granaat geworpen in een zaal van een Poolsch gebouw. Een voorbijganger werd gewond. Denzelfden avond drongen negen individuen een Poolsch restaurant in de stad binnen en mishandelden den eigenaar er de Poolsche bezoekers. Acht personen werden ernstig gewond. Zij moesten in een ziekenhuis werden opgenomen. In regeeringskringen te Warschau geeft men te verstaan, dat de Poolsche autori teiten niet zullen aarzelen ingeval derge lijke incidenten zich zouden herhalen, hun toevlucht te nemen tot deportatie op groo te schaal, niet alleen van Tsjechische bur gers uit Polen, doch ook van leden der Tsjechische minderheid te Silezisch Tesjen. mede in antwoord op overeen komstige maatregelen door Tsjecho-Slo- wakije genomen tegenover Poolsche ar beiders. TAIFOEN HEEFT EILAND PANAY GETEISTERD. MANILLA, 31 December (A.N.P.). Een taifoen, welke het tot de Philippijnen be- hoorende eiland Panay heeft geteisterd, heeft door verstroomingen en aardver schuivingen een dijkbreuk doen ontstaan, welke tot gevolg hid, dat een bergmeer ontstond. Een groote hoeveelheid water heeft zich ontlast boven het door 15.030 menschen bewoonde Calibo en omliggende dorpen. Tal van huizen weiden vernield en vele personen door den stroom meege sleurd. Alle verbindingen met het gebied der overstroomingen zijn verbroken. GRIEPEPIDEMIE IN POLEN. WARSCHAU, 31 Dec. (A. N. P.) In Po len heerscht veel griep in verband met de groote tempei atuurswisselingen. Te War schau zijn 130.000 patiënten. W1SSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) Londen 8.54* /2 Berlijn 73.75 Parijs 4.831/2 Brussel 30 98 Zwitserland 41 50 Kopenhagen 33 15 Stockholm 44.— Oslo 43.— New York 1 84 Praag 6.30 I

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3