ZATEWAC; 31 DFCF.mER 1938 DE LEfDSCHE COURANT ZEVENDE BLAD. - PAG. 27 alkemade EEN VERDIENSTELIJK RAADSLID MAATSCHAP Wethouder P. de Jong Cz. legt zijn functie neer. De heer P. de Jong Cz. alhier heeft aan de af deeling Koelularendsveen van de R.K. Staatspartij medegedeeld, dat hij voor de a.s. verkiezingen van leden voor den gemeenteraad geen candida- tuur meer wenschl te aanvaarden. Degenen, die den heer De Jong in den loop der jaren hebben leeren kennen, weten met welk een ijver en liefde bij ge durende meer dan 29 jaar, waarvan 21) jaar als wethouder, de belangen der gemeente heeft gediend. Zonder aanzien des per- soons stond hij steeds op de bres om de belangen, zoowei voor handel en industrie, middenstand ais voor de arbeiders te bt- hartigen. Hij heeft steeds genad een open oog voor de belangen der minder bedeel den, getuige zijn warme belangstelling voor dt werkloozen en de kleine tuinders. We behoeven verder nog maar even in herinnering te brengen zyn zeer groot aandeel in den afkoop der bollenschuid voor eemge jaren die vele trekkers voor ae ondergang heeft behoed; zijn belang loos beschikbaarslellen van zijn groenten- inzouterij als ontspanningsJokaal voor de werkloozen, zijn voorzitterschap van hel Crisis-Comité B en zijn 4-jarige zittings periode ais lid der Provinciale Staten. Het is dan ook zeer te betreuren, dat hij de gemeente-politiek, welkt een stuk van zijn leven is geworden, gaat vaarwel zeg gen. Degenen, die meer intiem met hem zijn, weien de reden van zijn heengaan. Hoewel wij zijn besluit tol heengaan mue- ten eerbiedigen, zal hel moeilijk zyn voor hem een geschikt plaatsvervanger te ver krijgen. Geboren: Hendrikus Johannes Maria z. van M. Hogenboom en C. J. M. Bakkei -Johannes Cornells Jozef, z. van H. A. BakKer en A. A. M. Wesselman. Overleden: Theodorus Hoogenboom oud 82 jaar Adrian us Engel, oud 52 jaar. boskoop „Herwonnen Levenskracht". Op 2 Januari a.s. zal in het R. K. Verenigings gebouw een filmavond worden georgani seerd dooi- Herwonnen Levenskracht. Hel programma bestaat uit zeer interessante punten met ais noofdfilm „Rondom hei jubileum van Herwonnen Levenskracht". De entrée is geheel gratis, doch niet toe gankelijk voor personen beneden 18 jaar. Tol. Dezer dagen werd wederom door B. en W. van Gouda verpacht het recht van tolheffing op de Goudsche Rijweg on der Boskoop en Alphen, met gebvuik van de onder Alphen gelegen boerenwoning met landerijen voor het jaar 1939. Inge komen was slechts één biljet van de te genwoordige pachter de heer F. A. Don kerbroek te Alphen die inschreef vooi 2350.De pachtsom over 1938 bedroeg 4000.—. Buurtvereenigingen. Boskoop is weer met twee Buurtvereenigingen verreikt, n.l. de buurtvereen. „Berkenweg'' en de buurtvereen. „Zijde". Door eerstgenoemde werd een bestuur samengesteld bestaande uit Anth. le Clercq, voorz.; M. Geers, se cretaris; Jac. van Barlingen, penningm.: P. v. d. Klauw en B. v. d. Starre. Het is de bedoeling om bij voorkomende feestelijk heden de straat te versieren en kinderspe len te organiseeren. Er is momenteel een batig saldo van 19.—. De buurtvereen. „Zijde" is van het initiatief uitgegaan, om by de officieele opening van de nieuwe Zijdeweg het geheel een feestelijk karak ter te geven. De heer Slinger dankte de ruim 50 op gegeven leden voor hun medewerking. bodegraven Jubileum. Op 1 Tanuari a.s. zal de heer A Broekhof, zijn zilveren feest vieren als besteller in dienst der posterijen en boven dien zijn 25-jarige werkzaamheid aan het postkantoor te Bodegraven. Geboren: Teunis zn. van C. Boerefijn en N. Hol Jacob Willem z. van G. Groe neveld en C. W. de Jong. Ondertrouwd: W. J. van Berkel, 30 jaar en A. van Beek, 22 jaar. Getrouwd: T. van Kooten, 27 jaar en W. de Bruin. 18 jaar. Overleden: J. Vroege, 72 jaar (over leden te Leiden) J. Blonk, 76 jaar T. Koetsier wed. v. W. van Holst, 85 jaar. Gevestigd: G. J. Ufkes, apotheker van Laren (N.H.). Vertrokken: C. A. M. van der Berg naar Haastrecht D. van der Beek naar Velsen D. Houtman naar Woerden J. Beemster en gezin naar Jutphaas G. K. Jansen naar Rietveld A. Slooter naar 's-Gravenhage. hazerswoude-rijndijk Schietoefeningen van den Landstorm.— De B. V. L., afd. Hazerswoude Rijndijk zal zijn jaarlijksche schietoefeningen wederom aanvangen in het schie 'ckaal van de wed. Verhaar aan den Gemeenenweg en wel op Vrijdagavonden 6, 13, 20, 27 Januari en 3, 10, 17, 24 Februarie, telkens des avonds van half acht tot half tien. Er wordt op rekend, zooveel mogtlijk alle leden regel matig de schietoefeningen komen bijwo nen, omdat er binnen enkele dagen een -schietwedstrijd zal worden gehouden, en dés te meer omdat de schietgelegenheic' in het midden van de Rijndijk geplaatst is Dus niemand verzuime de schietoefeningei by te wonen. hoogmade Hanze. Donderdagavond hield de Han ze afd. Hoogmade. Oud Ade, Rijpwetering, een ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer Van der Geest, in de zaal van den heer v. Bentum te Rijpwetering, bij welke gelegenheid het natuurlijk weer slecht weer was. Ondanks dit en waar schijnlijk door de belangr.jke agenda was de belangstelling toch nog bevredigend; de oude trouwe kern was er weer, In de kascommissie werden aangewezen de heeren J .v. d. Geest en J. v. d. Wereld. De feestcommissie was hierna aan de beurt. Deze had het vorig jaar naar de mee ning van alle leden, uitstekend gedaan, en daarom was volgens den voorzitter de eenig juiste oplossing, dat deze commissie bleef gehandhaafd. De heeren J. v. d. Geest en Mezer namen deze herbenoeming aan, doch de heer v. d. Voorn nam z'n benoe ming niet aan. Ondanks de energieke po gingen van het bestuur bleef hij bij dit be sluit, doch sprak als zijn meening uit dat er onder de jongeren van Hoogmade zeer zeker een geschikt persoon zou zijn te vin den. Hierna kwamen de mededeelingen aan de orde. Op de eerste plaats deed de voorz. mededeeling van het uitstel van het tri duüm. Deze kwestie zou door het hoofdbe stuur worden geregeld en het resultaat van hun bemoeiingen was, dat met de triduüms niet eerder dan eind Januari kon worden aangevangen, tenzij op eigen kosten.Dit risi co was echter te groot en daarom is aan gevraagd om in de Vasten een triduum te houden waai over nog nadere bijzonder heden zullen worden verstrekt. Een circulaire over de door den heer van Doorn te geven cursus werd door het be stuur nader toegelicht en de cursus zeer warm aanbevolen. Als slot van dit punt kwam het verslag door den voorzitter van de algemeene ver gadering te Utrecht j.l., arelke zich in een zeer groote Belangstelling mocht verheugen. De rondviaag werd nu eers. maar afge handeld Op de allereerste plaats werd overgegaan tot aanvulling van de feestcom missie, daar intusschen ook nog enkele an dere Hoogmadenaren waren gearriveerd. Nf eenige bespreking kreeg men het ten slotte zoo vér, dat de heer P. Witteman zich bereid verklaarde de commissie te comple- teeren. Applaus! Na nog eenige besprekingen van interne aard, was het woord aan den zeereerw. heer Lips, geestel. adv., die intusschen ook gearriveerd en door den voorzitter hartelijk was verwelkomd. De vorige keer, aldus spr., hebben we het gehad over de christelijke practijk in hel zakenleven, over de dubbele moraal van zoovele menschen n.l. een echt roomsche moraal in de Kerk en in het verder bele ven van den R.K. godsdienst en een z.g. zakenmoraal, die door hen wordt gebezigd bij hun zaken en die dikwijls lijnrecht te gen de eerstgenoemde ingaat. Hoe komt dal nu? Omdat momenteel de geheel samenleving gedesorganiseerd is. Het is in de samenleving momentcel als in een zeer fijn en ingewikkeld uurwerk, waar alles precies past en aansluit, doch door het dienstweigeren van een van die rader tjes kan het fout gaan toopen en zelf stil blijven staan. Het is een stelregel van ons geloof om ook op sociaal gebied één te zijn; en dat is momenteel nog ver te zoeken, want 'n goed sociaal gevoel is niet voldoen de; er moet ook een goede organisatie zijn. Deze sociale eendrachtige samenwerking is er wel eens geweest n.l. in de katholieke middeleeuwen met de Gilden. In deze vak- vereenigingen werd alles gedaan om het vak op een zoo hoog mogelijk peil te bren gen, terwijl alles was gericht op het alge- in welzyn in 'n afgerond geheel. Alles stond op diep-godsdienstigen grondslag, ge tuige de schoone kapel van elk gilde en de godsdienstige oefeningen die door de gilde- leden op hel patroonsfeest werden gedaan. Deze prachtige eenheid op sociaal gebied ging echter teloor toen de eenheid van ge loof door Luther, Calvijn e.a. werd ver broken. Jean Jacques Rousseau kwam als predi ker van het Evangelie der vrijheid. Weg met alle banden op sociaal en met 't groot ste deel der banden op politiek gebied, werd de leus. Dus weg de vakorganisaties! weg de gilden. Deze onbeperkte vrijheid bracht echter in het geheel niet de gouden eeuw die men zich had voorgesteld. Integendeel, door de productievrijheid kreeg men meer productie dan consumptie. Gevolg: concurrentiestrijd met al de gevolgen van dien. De productie kosten, waaronder men ook de voornaam ste productiefactor, de arbeid, had gerang schikt, moesten zoo laag mogelijk worden met als gevolg een schandelijke uitbuiting van den arbeider en de arbeidster Ten ein de te voorkomen, dat concurrentiestrijd te groot zou worden, staken de groote man nen de hoofden bij elkaar en nu krijgen we de trust- en kartelvorming. Hiermede krijgen enkele de geheele markt in handen en regelen alles naar eigen willekeur zon der acht te slaan op den kleinen man, de middenstanders die langzamerhand ver worden tot vertegenwoordigers dezer groo te lichamen, en de arbeiders. Het eenige doel is winst; het eenig gewe ten is dividend behalen. Hoe kan hei bestaan dat by een over vloed van alle natuurproducten e.a. toch soms gebrek kan bestaan aan het allernood zakelijkste? Alleen, volgens spr. door gemis aan rechtvaardigheid en liefde. Vol belangstelling was deze rede door de aanwezigen aanhoerd en een dankbnai ap plaus gaf den voorz. een kort maar harte ijk dankwoord in den mond namen., allen voor deze prettige en heldere uiteenzetting. Daar dit hét laatste punt was van de agenda, sloot de voorz. deze zeer vlot en prettig verloopen vergadering met een kor ten heiwensch voor het nieuwe jaar, waar in het, naar hij hoopte, weer steeds beter zou gaan, en werd hierna overgegaan tot 'n gezellig onderoi^je als afscheid Van het oude jaar. koudekerk „Kunst na Arbeid". Donderdag- en Vrijdagavond gaf de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier, o. 1. v. haar di recteur, de heer J. van der Kaai van Lei derdorp, haar 15e openbare uitvoering op de bovenzaal van xie Bruin alhier. De eerste avond werd geopend door den eere-voorz., den heer Kwint, Burgemees ter dezer gemeente. Deze cpende den avond met een kort welkomstwoord tot de leden en belang stellenden. In het kort illustreerde hij het verloop der Vereen, in het afgeloopen jaar, waarbij hij memoreerde, dat deze in staat is gesteld om over te gaan tot de zoo noodzakelijke uitbreiding door aan schaffing van eenige zeer kostbare instru menten. Spr. feliciteerde hiermede den di recteur en hoopte, dat dit de vereen., als mede de belangstelling, ten goede zal ko men. Hierna werd begonnen met de af werking van het programma van het mu zikale gedeelte, bevattende een 12-tal nummers. Deze werden keurig uitgevoerd, hetgeen wel bleek uit de greote belang stelling waarmede de verschilli nde num- s werden aangehoord en het dankbaar apolaus na ieder nummer. Na afloop van het muzikale gedeelte werd de avond opgeluisld door een kluchtspel in 2 bedrijven: „Een verjon gingskuur", waarin allen op verdienste lijke wijze hun rol vervulden. De voorzitter, de heer H. van den Berg, die de tweede avond had geopend, dank te allen hartelijk aan het slot die tot het welslagen hadden medegewerkt, inzonder heid den directeur, den heer van der Kaai, voor zijn fiere en eminente leiding. Milde bruiloftsgangers. De collecte bus in de trouwzaal ten bate van het Bur- gerl, Armbestuur, heeft in het afgeloopen jaar opgebracht 24. Geboren: Jan, z. van Ant. van der Meijden en 'Jc-hanna Hogenes. Overleden: Josina van Doom 8 wk. leimuiden Tooneel uitvoering. Gisterenavond gaf de K.J.M.V. met medewerking van de K.J.C. een tooneeluitvoering in de zaal van „Het Wapen van Leimuiden". Op veel vuldig verzoek werd nogmaals opgevoerd De schamele straatzanger en het Mira culeuze Lieve Vrouwtje", terwijl door de Kruisvaarders nogmaals werd opgevoerd De Patatten van St. Felix" door H. Brochei en door de K.J.M.V. „Voor den Bloedraad, of de gefopte kastelein". Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „de Wassenaar Band". Ruim half acht zette de Band in met een "roolyk marschje, weldra gevolgd door eenige lustige wijsjes Te acht uur open de de moderator. Hij heette de aanwezigen van harte welkom. Wel speet het hem, dat r og zoo veel plaatsen onbezet waren, doch hoopte, dat ook deze'in den loop van den avond nog ingenomen zouden worden. In het byzonder heette hij als gast de heer Notaris Lohman uit Oude-Wetering wel kom als vriend van de K.J.M.V. en sprak oe hoop uit. dat deze avond er nog mocht toedragen, om die vriendschap nog hech ter te maken. Hij wenschte verder allen een pleizierigen avond en gaf het woord aan de spelers. Het scherm ging op en vertoond werd De Patatten van St. Felix". De rollen zaten er goed in en de luimige zetten wek ten meermalen den lachlust op. De spelers oogstten dan ook een daverend app'aus. Na een paar lustige mopjes van de Was senaar Band werd opgevoerd het tooneel- stuk „De schamele Straatzanger en het Miraculeuze Lieve Vrouwke". Dit aardige stuk in 3 bedrijven kwam evenals den vorigen keer ten volle tot zijn recht en werd Weer goed gespeeld. Aan het einde hebben weer velen de waterlanders moeten onderrukken. Het dankbaar applaus was dan ook welverdiend. Na de pauze met een kleine attractie was de beurt'„Voor den Bloedraad of de Ge fopte Kasteleijn" een vroolijke operette in 2 bedrijven gegeven door eenige K.J.M.V.- ers. Een waard, eenige studenten en hun president waren de hoofdfiguren. Het tooneel stelde een gelagkamer voor In een dorpsherberg. Ook dit stuk viel weer zeer in den smaak. Het werd goed gespeeld en ei kon hartelijk gelachen worden. Hier mee was het programma afgewerkt. Nadat Notaris Lohman nog eenige woorden van waardeering en opwekking aan de K.J. M.V. had gewijd, dankte de Moderator de aanwezigen voor hun belangstelling, de spelers en de muzikanten voor hun mede werking en wenschte hen voor het ver dere gedeelte van den avond nog veel pleizier toe. Hierna begon eer geanimeerd bal, dat nog geruimen tijd voortduurde. Het was een genotvolle avond; jammer en schade voor de K.J.M.V. dat er niet meer publiek was. wat wel toe te schrijven was aan het slechte weer. NOOPHFN Kcrsttractatie. Ook dit jaar is weder aan alle 200 schoolgaande kinderen een Kersttractatie verschaft, dank zij de goede zorgen van de dames der Maria-ver- eeniging en de goede gaven der parochiam n Allen waren in de H. Mis aanwezig, waaronder een jongenskoor onder leiding van de heeren onderwijzers A. C. van Koirt en A. Voorn de gezangen zongen. De tractatie had plaats op de St. Franciscus- zaal vay 9 tot tegen 1 uur. De zaal was mooi versierd, de kinderen werden ont haald op chocolademelk, krentenbroodjes, koek, enz. onderwijl genoemde heerin onderwijzers door zang en spel voor aller hande afleiding zorgde. Alles was uitste kend georganiseerd en verliep zeer prettig. Kapelaan C. Stet was mede aanwezig. „Uiterlijk binnen twee dagen zal ik weer terug zijn, vrouwtje. Wanneer ik John nog tref aan blokhut 22, zal ik morgenavond al weer bij je zijn. Je bent toch niet bang?" Mark Collen keek bezorgd naar het bleeke, naar hem opgeheven gezicht. Ze zag er niet goed uit, vond hij, maar dienst was dienst Hij kon deze zaak niet aan anderen over laten. „Je zult je niet vervelen, is het wel? Ellie zal je wel bezighouden. En wees vooral niet bang. Niemand weet iets van mijn vertrek. Bovendien komt morgen de patrouille langs". „Ik zal heusch dapper zijn, Mark, maak je niet bezorgd over me". Haar stem trilde even in haar poging om flink te zijn. „Kom Ellie, zeg pappa goeden dag". De kleine meid vloog met een kreet in haar vader's armen. Voor haar was het vertrek heel gewoon. Ze omvatte de tijdruimte niet. Voor haar was alles vandaag, 't Is immers een voorrecht van het kind, dat alles he den is? „Ik geloof, dat jij nog minder bang bent voor gevaar dan je moeder, hè. Jy zoudt in staat zijn, het te voorkomen ol te overwin nen, zoo'n groote meid ben jij!" Hij maakte zich los uit de omhelzingen van het kind en zijn vrouw. „En nu tot overmorgen dan vrouwtje? Flink zijn hoor!" Ze zag hem gaan. Ze zag de eerste moei lijke passen op de sneeuwschoenen door de rulle sneeuw. Hij zou een zwaren dag krij gen. De vlokken vielen nog steeds. Vanuit de beschutting van het huis viel het haar op, dat zijn figuur witter en witter werd. Hij zwaaide nog eens met zijn hand, toen werd hij kleiner en kleiner, een kleine stip, opgenomen in de onmetelijke witte vlakte. Ze was alleen. Ywee dagen en nachten in de stilte, in de dreigende eenzaamheid van geluidlooze luchten. Het was de eerste maal, dat Mark zoo lang wegging, de eerste keer, dat zij hier woonden in de vooruitge schoven post in het ryk der onherberg zaamheid. De dag verliep. Ze zorgde voor het huis en het kind. Maar het kind speelde. Zij dacht. Over de sneeuw en de stilte, over de eenzaamheid en de ontzaggelijke ruimte om haar heen en over de lucht, die grijs was. Hier was het spel van het kind en de ge dachten van de vrouw. Ellie ging op in haar spelen, ze zei dwaze dingen en lachte er om. En de vrouw pakte het kind en zei even eens dwaze dingen, maar zij lachte er niet om. Ze zei, dat het stil was buiten, dat daar allerlei gebeurde wat niet te zien was, en dat hier toch niets kon zijn wat haar zou kunnen schrikken. Dat was dwaas om te zeggen. Maar ze lachte niet, omdat ze wist, dat ze twee dagen alleen zou zijn. Alleen, totaal alleen in de witheid van den dag en de ontzettende stilte van den nacht, waarin niets gehoord wordt, maar de sneeuw door gaat te vallen. De avond kwam. Langzaam, tergend lang zaam. En de stilte werd hoorbaar Voelbaar door de onafwendbaarheid, om de muur, die zich ging sluiten van alle kanten om het huis; de wijde cirkel van licht verdween en werd een ronde van donkerte. Langzaam, o zoo langzaam. Ze stak het licht op. Het kind speelde en praatte tegen haar poppen. Maar zelfs dit zachte, tevreden gefluister tegen het doode, speelgoed had niets opwekkends, want de vrouw verstond het niet. Ze hoórue niets dan wat er niet was: het gevaar van den komenden nacht. De beklemming, die ster ker werd bij elke minuut, bij eiken stap, bij elke beweging. Ze sloot de luiken. En hiermede was de duisternis uit het gezicht. De donkere muur werd vervangen door de lichtbeschenen houten afsluitingen. Maar de stilte bleef, werd intenser, werd kleiner in de kamer, maar grooter daarbuiten, omdat ze het daar wyd wist, machtig, in een omtrek van hon derden mijlen, ontzettend In den druk op een paar vierkante meters licht van het huis. Toen kwam d^ moed. De vreemdsoortige moed van.de vrouw, die de stilte gaat ha ten In het uur, waarin de ziel trilt, en de geest zoekt en het lichaam tintelt van span ning, en dat beslissend zal zyn voor alle volgende uren van alleen zyn. Ze ging naar de kast, en pakte de zware Colt-revolver. Nu was er geen nervositeit meer. Plotseling, alsof alle angst door het zien van het zwarte, glimmende wapen verdwenen was. Ze keek zorgvuldig de la ding na. Zes stukken lood, waarin zes maal de dood lag. Ze beredeneerde het uiterst kalm. Ze lei den vinger aan den trekker, haar hand beefde niet. Zij bracht de revol ver met pijnlijke nauwkeurigheid omhoog en legde den veiligheidspal terug Het wa pen was gereed. Een lichte vingerdruk, één oog gesloten, en ze wist, dat degene, die binnenkwam, geen stap meer zou doen. Met wiskundige zeekrheid berekende ze de OltlcieéSe Crisispubllcatles STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 23 tot en me 431 Decem ber 1938, zal bedragen 1.35 per 100 K.G. voor groene erwten, welke door handela ren zyn gedenatureerd en voldoen aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en ƒ0.85 per 100 K.G. voor voedererwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatu reerd en voldoen aan de kwaliteitseischen, zal ƒ2.60 per 100 K.G. bedragen. 3723 's-Gravenhage, 30 December 1938. ter aar Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer S. Visser. Jac.zn.. is benoemd als on derwijzer aan de O. B. School te Katwijk aan Zee. woerden SPAAR DE OTTERS! ER ZIJN ER NOG MAAR WEINIGEN. Wat niet veel voorkomt voor spoorweg arbeiders gebeurde dezer dagen, toen zij tusschen de rails een otter ontdekten, die rij wisten te vaneen. Het lot van het dier is neg niet bekend. Burgenvacht. De uitslag van de schietwedstrijden voor de leden der Vrij willige Burgerwacht was als volgt: 1ste prijs C Pels, 2de P. C. W. Molen, 3de Z. v d. Graaff, 4de Th. Heeres, 5de P. Olden- broek. hoogte, waar ze op moest richten. Drie duim boven den deurklink. Ze legde het wapen op tafel, en ging le zen. Het kind speelde en praatte en merkte niets. Het liep achter Moeder op, zei iets tegen haar, maar kreeg geen antwoord. Moeder dacht aan Vader, die al heel ver weg was. Het liep naar de tafel, zag de re volver, en nam ze in haar handjes. Het ding glom zoo mooi, en er zaten een heele- boel aardige dingen aan. Ze schoof het weer terug, haar oppen waren veel liever. Zoo, netjes neerleggen. Zooals iederen avond bracht Moeder het meisje naar bed. Neen, niet zooals iederen avond. Vader was er niet. Slechts de enor me stilte. O God, die zoekende, suizende stilte. De vrees kwam weer terug. Ze dorst zich niet meer te bewegen. Twee uur lang had ze dezelfde bladzijde van een boek voor zich. En buiten kwam het gevaar. Het ge vaar, dat in den wijden omtrek het huis koos. Op de vlakte, waar niets leefde, kwam het regelrecht, zonder afwijking, af op het huis. Waarom, waarom, waarom? De vrouw hoorde het. Haar zenuwen ver namen het geluid van onnoemelijken af stand. Het eerste oogenblik zat zij onbewe gelijk, in een poging om het te herkennen. Het naderde met schuifelende, genieperige passen. Sneeuwschoenen. De bedreiging op sneeuwschoenen. Een man. Een onbeken de. Het gevaar loerde, het kwam uit het ongehoorde niets, stap voor stap. Ze voelde, ze zag, ze hoorde, zonder het lichamelijk te doorvoelen. Uit duizend dreigingen had zij dit eene kunnen peilen: een man, een mensch, die hier niets te maken had, en re gelrecht op haar afkwam. Waarom, waar om? Er was geen reden. Niemand had hier iets te zoeken. Ze stond op. Nu waren de sneeuwschoe nen vlakbij. Ze hoorde het aan de stappen. Op enkele meters afstand was nu de drei ging. De dikte van den wand was tusschen haar en hem, de sluipende dood, die haar kv. am halen. Maar ze zou vóór zyn. Zonder haar blikken af te wenden van de deur, pakte zy de Colt. Haar vinger was met één beweging aan den trekker, het wapen balanceerde even in haar hand, dan hief zij het op, sloot één oog, in volmaakte kalm te, rustig in het weten, dat de dood bij den ander zou zijn, vóór hy bij haar zou zijn. Drie duim boven den deurknop. Het vi zier en haar oog was een rechte, scherpe lijn, die geen streep afweek. Ze draaide het licht uit met de andere hand. Aan den an deren kant van Je deur zocht een hand den klink. Ze hoorde hoe onnoemelijk langzaam deze gelicht werd, 't leek een eeuwigheid, voor het blok gepasseerd was. Toen draai de de deur, een gebogen hoofd, een pelsjes, sneeuw, sneeuw, sneeuw, die binnenwoei, en duisternis, ie de donkerte van de kamer kwam versterken. Ze aarzelde zelfs niet, maar ze wachtte, tot de figuur zich geheel had bloot gegeven, juist even vóór het hoofd was opgericht Toen trok ze, de dood za voor den loop, moest recht in het hart van den man ge schoten worden. Ze bleef doortrekken, hu fel met samengeknepen vingers. De revol ver weigerde, 't werd haar ineens duide lijk, ze voelde zich wegzinken, ver weg, in een eindelooze nacht, maar ze trok, trok en gildede revolver bleef in haar hand, de, vingers stonden stijf om den greep.... Toen viel ze zewusteloos, maar voelde nog, hoe een groote, harige figuur op haar toesprong met een schrikkelijken kreet en de revolver uit haar handen greep. Pas twee dagen daarna kwam de oplos sing, toen zy uit haar bewusteloosheid ont waakte: Het was Mark geweest, die dien avond binnenkwam. Hij was eerder terug gekeerd, omdat hij moeilijkheden had on dervonden, die hem noodzaakten terug te gaan. Hy was het, op wien zij had willen schieten. Maar het mesje, hun Ellie, had spelenderwijs gewaakt: zij had 's middags, zonder dat zij het wist, den veiligheidspal op „rust" gesteld. M. D. Plotseling gas geven Bruusk 't stuur omhalen Krachtig remmen.... Op blad-bedekte herfst- wegen leidt dat 10 tegen 1 tot een riskante slippartij I

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 27