RECHTZAKEN ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 DE LE'DSCHE COURANT ZESDE BLAD. - PAG. 22 De Kerstmis van 1918 Het staat my nog levendig voor den geest, hoe op 'n avond van de kerstweek van 1918 onze rector, de Zeereerw. Pater Ariaens zaliger, hevig opgewonden en aangedaan, onze studiezaal kwam opstui ven ondergeteekende was toen nog fra ter in Teteringen (N.-Br.) Ach fraters, riep hij uit, gaat toch gauw naar de kapel, gaat toch bidden, heel Larantoeka sterft nit. En in een paar woorden vertelde hij ons de inhoud van het telegram, dat zoo juist was binnengekomen: drie paters en een broeder waren in een paar dagen tijds te Larantoeka aan de griep overleden! Behalve de vreeselijke oorlogsjaren, ligt het rampjaar der meedoogenlooze gfcep- epidemie ons nog versch in het geheugen. Over de heele wereld woedde zij, ook in de missies. Het tragisch gebeuren in de dagen van Kerstmis, de heldendood van vier missionarissen, die zich voor hun evennaaste tot hun laatste krachten toe hebben opgeofferd, nu twintig jaren gele den, is te hartverheffend, dan dat ik er niet een paar regeltjes aan zou wijden. Deze vier mannen waren: Pater W. Baack S.V D., de overste der statie; Pater A. v. d. Velden S.J., Pater S. Karsten S.V.D. en Broeder Vincentius Meekes S.V D. Begin December maakte Pater Karsten een tcurnée naar een van zijn missiepos ten, waar de gevreesde ziekte al was uit gebroken. Daar sloofde hij zich af voor de zieken, die van alle hulp verstoken wa ren, om hen zoowel naar lichaam als naar iiel bij te staan. Van de ziekenbarakken spoedde hij zich naar de huizen, van de huizen naar de straat, overal lagen zieken- te zieltogen. Wie zou echter zonder de noodige rust en verzorging in de verpeste lucht der krotten van huizen lang kunnen uithouden? Na twee dagen keerde hij naar Larantoeka terug en ging van daar naar zijn parochie te Waibaloe, om zijn heldhaftig werk voort te zetten. Ook La- rantceka werd nu aangetast en spoedig waren er zooveel zieken, zoowel in het in ternaat met zijn pl.m. 120 jongens als in de kampongs. Het was niet mogelijk hen allen te verzorgen. De Broeder nam de zorgen voor de jongens op zich, de pas toors zorgde voor de bedieningen in tot internaat en in de kampongs. „Bijtijds de jongens naar huis sturen, als de ziekte uit breekt", had de Apost. Prefect, mgr. Noyen aan Pater Baack bevolen, maar „Ach Pa ter, laat ons toch hier", smeekten zij hem. „Als wij tcch sterven moeten, sterven wij liever in het huis van den pastoor". Wel ke priester kan zijn schaapjes wegsturen in het uur van gevaar? Pater Baack kon aan die smeekbede niet weerstaan, en ook mgr. Noyen zou dit niet gekund hebben, ciaar ken ik hem te goed voor. Ondertusehen breidde de ziekte zich meer en meer uit. Het aantal slachtoffers nam dagelijks toe. Langs de weg lagen de stervenden en dooden. De militairen na men de dooden op en begroeven ze zon der eenige vorm van plechtigheid. Het zou te ver voeren als ik in bijzonderheden moest verhalen, hoe de missionarissen zich tot op hun laatste krachten hebben uitge put. Vooral de even zieke Pater Baack, of schoon hij het eerst het werk moest sta ken, staat hij toch nog meermalen in het nachtelijk uur op, om zijn medebroeders en de zieke schooljongens de H.H. Sacra menten te brengen. Gehuld in een wollen deken tegen de koude nachtwind en on dersteund door de Zusters, die te hulp wa ren gekomen, ging hij van de pastorie naar de kerk en weer terug en dan naar de slaapzaal der jongens, van zieke tot zieke, om hen te sterken met de genade middelen der H. Kerk. De Broeder viel het eerst. Zijn innig verlangen cm naar Jezus te gaan, werd spoedig bevredigd. Denzelfden dag werd ook Pater Karsten het slachtoffer zijner naastenliefde. „Ik val als offer van mijn plicht", zeide hij tot de Zusters, „maar U, o God, breng ik het offer van mijn jon ge leven". De doodzieke Pater v. d. Vel den vraagt om bediend te worden. Pater Baack laat hem boodschappen, dat zij el kaar maar van uit hun kamer de absolu tie moesten geven en verder op God ver trouwen. 's Nachts communiceerde Pater Baack. Op de kamer van den overleden Br. Vincentius stond een pyxis, met een heilige hcstie, die voor den broeder be- .Stemd was, doch die deze niet had kun nen nuttigen, daar hij onpasselijk was ge worden. Pastoor Baack beval de Zuster die bij hem te brengen. De zuster reikte hem de pyxis. Later maakte de pastoor er haar nog op merkzaam op, wat een eer het voor haar was, dat zij een priester de H. Teerspijze had mogen brengen. Den volgenden avond riep God ook deze trou we dienaar tot zich.... Pater v. d. Velden verlangde nog altijd vurig de H.H. Sacra menten te ontvangen. Hij wist het, het te legram was gekomen, de gouvemements- stoomer was cp weg naar Larantoeka om hulp te brengen. Zal hij het nog nalen? O, hoe verlangde hij naar hetgeen hij zelf aan zooveel zieken gegeven had! God verhoorde zijn bede: onmiddellijk nadat de boot geankerd had, ijlde Pastoor de Lange S.V.D. naar den stervende, om aan zijn vurigste wenschen te voldoen. Een uur later ontslaapt ook hij als de laatste in de lange rij leden der Sociëteit van Je zus, die sinds 1860 te Larantoeka hun le ven voor God en de zielen te hebben ten offer gebracht. Hij was de eenige der slachtoffers, die op waardige wijze, zcoals de H. Kerk dat voorschrijft, naar zijn laatste rustplaats kon geleid worden. Zoo stond dan Pastoor de Lange nu al leen in de groote uitgestorven pastorie, drie dagen voor Kerstmis. Wat moet dat een Kerstmis geweest zijn! Gelukkig wer en Pastoor de Lange en zijn confrater ter Fries, die ook te hulp was gekomen, - den dood gespaard. Nu, twintig jaar nu wij zien, hoe het aantal christe- Koker 12 stuks 5 Oct. Proef doosje 2 stuks JOct R. K. DIOC. VROUWENBOND AF0. LEIDEN 1939. Vele malen zal ons in de komende dagen een zalig nieuwjaar toegewenscht worden. Wanneer goede vrienden en bekenden dezen wensch tot ons zeggen, dan komt misschien meermalen de gedachte bij ons op aan het vele, wat wy inderdaad zoo graag in 1939 zouden willen bereiken. In den huiselijken kring, wat betreft het werk van uw man, en van uzelf mis schien, de toekomst van de kinderen en rog veel anders. Van harte wenschen wij u toe, dat de goede God u geven mag in 1939, wat goed voor u is naar ziel en lichaam. Wij hopen, dat uw aandacht zich niet moge beperken tot den kleinen kring waar toe U behoort, maai zich ook moge rich ten tot het werk van den Vrouwenbond, die op zyn beurt u weer zal helpen. In dit jaar vieren wij ons 25 jarig be staan, moge door het medeleven en mede werken van alle leden di* feest een uit gangspunt worden van een nieuw tijdvak van vernieuwde activiteit. Eenige weken geleden werd het 25 jarig bestaan gevierd van de Diocesane Vrou wenbond: de vergadering stond geheel in het teeken van de katholieke actie. Ook onze afdeelirg moge in de komen- ce jaren actief deelnemen aan de Katho lieke actie door de vorming van eigen leden er. heilzame activiteit naar buiten. Houdt reeds nu den 19den Januari vry om te komen luisteren naar de uiteen zetting over de Katholieke Actie door pater A. Fennell. Moge de goede God het werk zegenen In 1939. F. B. 1938—1939. Bij de wisseling des jaars biedt het be stuur van den R. K. Vrouwenbond, afdee- ling Leiden, aan de leden zijn beste wen schen aan voor het jaar 1939. In velerlei opzicht was het jaar 1938 voor onzen bond een gezegend jaar, en wanneer wij iets veraer rondom ons zien, mogen wij allen God toch wel dankbaar zijn, dat Hij ons hier in Nederland den vrede en de rust gegeven heeft, welke in zoovele andere landen worden ontbeerd, dat Hy ons van zulke groote kwellingen er. vervolgingen vrij heeft gehouden, die zooveel andere landen zoo zwaar hebben geteisterd en nog teisteren. Wie zal meer en alles voelen dan de Katholieke vrouw? Wie zal meer medeleven met de gezinnen, waarin zooveel deernis en kommer geleden worden, vooral, wanneer deze ter wille van het geloof geleden worden, dan wij. Rcomsche vrouwen? Wij hiér in ons vrije landje, wy voelen met onze zoo diep be proefde zusters in andere streken zoo zeer mede; wy zouden ze zoo graag helpen, als dit maar kon! Wij beseffen hierdoor echter des te beter, hoe groot het geluk van den vrede en de vrijheid is, den vrede en de vrijheid in de gezinnen, den vrede en vrij heid in ons land, den vrede en de vrijheid in onzen godsdienst, welken wij hier sma ken. Met een hart, dankbaar tot God omhoog geheven, mag en kan ik U dan ook namens het bestuur een „Zalig Nieuwjaar" voor L en Uwe gezinnen toewenschen. Geve God, dat Gij allen voor de groote geeste lijke onheilen, welke rondom ons woeden, ii. 1939 gespaard moogt blijven, dan zal de zorg voor het overige, hoe groot die ook zeer zeker voor velen Uwer zijn zal, des te gemakkelijker gedragen worden. Doch moogt Gij allen ook in het aardsche zoodanig gezegend worden dat geen al te groote zorgen Uw deel zullen worden! J. M.-V. „ONZE NIEUWE ACTIE". De aanvragen om hulp zijn thans, wel licht in verband met de groote koude, zeer vele. In vele groote gezinnen hebben allen zich in eéne kamer rondom den nog war men haard te samen getrokken. U begrijpt, hoe moeilijk de situatie daar wordt, wan neer daar een blyde gebeurtenis spoedig ti wachten is. Door „onze nieuwe actie" werden vanaf April by na 60 etenskistjes gedurende 12 dagen of te zamen 720 dagen gevuld. Dus 720 dagen warm voedsel voor die kraamvrouwtjes, welke het hard noo- dig hebben. De aanvrage is groot! De aan- oieding moet daar boven uitgaan! Dames, lieve dames, helpt! Geeft U hiervoor op, het adres is U bekend. Tel. 292. nen de Larantoeka-missie met 48000 zie len is tcegenomen, nu begrijpen wij, dat er eerst groote offers moeten gebracht worden, om dit succes te kunnen behalen. Het zaadkorreltje kan geen vrucht dra gen, als het zelf niet eerst sterft. Pater F. P. S. KLUITERS, S.V.D., Flores-missionaris. Missiehuis, Uden, N.-Br. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VE REE NI GING TE LEIDEN NIEUW JAAR. Wat gaat de tijd toch snel. Weer is het oude jaar voorbij en beginnen wij een nieuw jaar. Heel veel is er weer gewerkt, ook m onze organisatie. En de werkers kunnen met voldoening neerzien op de door hen verrichten arbeid, ook dan, wanneer het succes misschien minder was, dan de arbeid verwachtte. Hartelijk dank zeggen wij allen mede werkers in het Gezellen werk. Ons propagandajaar is ten einde. En de resultaten? Bijna 50 nieuwe leden. Het resultaat is goed te noemen. Een andere actie was: onze eigen Gezel len beter maken, betere Gezellen, en het resultaat ook hierin zijn wij vooruit gegaan, maarwy hadden gehoopt, dat hetr esultaat greoter zou zijn. Het komende jaar zullen wij alles op alles zetten. Inwendig ons verstevigen. Wij zullen met alle kracht werken aan een nog beter bezoeken van de vergade ringen. Onze kernvorming moet vooruit. Onze Kolpingslyfwacht moet groeien. En, niet te vergeten, ons retraitewerk moet zijn oude reputatie weer herwinnen. De recollecties moeten beter worden be- zeeht. En daarom, jongens, met vereende kracht aan het werk. Commissarissen, bestuursleden van de onderafdeelingen, propagandisten vooruit, ons werk moet slagen en zal slagen, als wij op jullie kunnen bouwen; als wij ons ge heel op jullie kunnen verlaten, omdat wij weten, dat het in goede handen is; als jul lie met je jeugdig vuur en je groote acti viteit je in dienst van ons stelt, dan wordt ook dit jaar weer een zegenrijk jaar, daar voor bidden wij allen op den eersten dag van het nieuwe jaar. God zegene ons werken. v.-Praes. ZEER VOORNAAM. Bij al ons werken voor de vereeniging is er iets, dat zeer veel tijd kost en dat is de zorg voor de finantiën. Dit jaar moet het voor elkaar komen en daarom binnen kort, nog in deze maand, beginnen wij met het Kempermanfonds. Laten alle leden ons bijstaan. Dat maan- delijksche offertje brengen in het belang van de Leidsche Gezellenvereeniging. Over het afgeloopen jaar mogen wij niet ontevreden zijn. Gezellen steunt ons ook geldelijk. v.-Praes. WAT DE MAAND JANUARI ONS BRENGT. Maandag 2 Jan. Bijeenkomst van de kerngroep, behandeling van de inge komen vragen; het kernlid C. v. d. Meyden is aan de beurt; Kolpingslijf- wachters in tenue; na de kernbijeen komst komen de K.L.'ers bijeen, be handeling van K.L. program; onze Kol- pingslijfwacht moet versterkt worden, nieuwe leden zijn dus op deze bijeen komst van harte welkom, iedere K. L.'er brengt één nieuw lid medë. Dinsdag 3 Jan. De zaal is gesloten. Wij verwachten, dat alle Gezellen zich be geven naar de Gehoorzaal. De Vrien denkring geeft de jaarlijksche uitvoe ring. Zeer aanbevelenswaardig is de opvoering van „Kermisvolk cp Kerst mis", een fijn spel van Henri Ghéon. Pierre Balledux met zijn gezelschap is ons borg voor een goede uitvoering van dit stuk. Prijs 20 cent. Woensdag 4 Jan. De Raad van Bestuur komt bijeen. Verslag finantiën over 1938. Bespreking begrooting 1939. Donderdag 5 Jan. De commissarissen van de afd. Gezellen houden hun maande- lijksche vergadering. Overzicht arbei ders jeugd enquête. Iedere commis saris is natuurlijk gereed. Voor dien datum moeten de formulieren inge vuld bij den Senior zijn ingeleverd. Zondag 8 Jan. Sociale Zondagmorgen, voor 2 Jan. moeten de opgaven zijn ingezonden bij den secr. van „Katho liek Leiden". Niet alleen de Comm. van afd. Gehuwden en Gezellen kun nen deelnemen aan deze bijeenkomst, maar ook alle bestuursleden van de onderafdeelingen. Kosten zijn 0.50 per persoon, werklooze bestuursleden betalen ƒ0.25. Onderwerp ,.De Nieu we Gemeenschap" door den voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, den Weledelgestr. heer de Bruyn. Maandag 9 Jan. Vergadering van de zela- teurs van S.P.L. Dinsdag 10 Jan. Bijeenkomst van de ge huwden, de zaal is dan voor de Ge zellen gesloten. Spreker v.-Praeses over „Onze moderne tyd". Maandag 16 Jan. Kernbyeenkomst. Onder werp van den v.-Praes. „Welke Gods dienst". Th. v. Dijk zal een korte in leiding houden. Dinsdag 17 Jan. Verplichte byeenkomst van de Gezellen. Onderwerp .Waarom Katholiek". Jongens denkt eraan, wy rekenen op aller opkomst. Woensdag 18 Jan. Gecombineerde verga dering van de commissarissen van de gehuwden en Gezellen. Donderdag 19 Jan. Eerste recollectie-oefe ning. Eens in de twee maanden komen alle oud-retraitanten bijeen; iedore Gezal is hier van harte welkom. Ons bovenzaaltje moet tjokvol zijn. Onderwerp „Wilt gij volharden". Zondag 22 Jan. eVrloofden-bijeenkomst. Alle verloofde Gezellen komen met hun meisje naar de Gezellen-vereeni- ging. Onderwerp „Voorbereiding op een verheven roeping" „Franz Schweitzer" zorgt wel voor een muzi kale omlijsting. Maandag 30 Jan. Kérn-bljeenkomst. „Her nieuwing ln Christus" door den v.—Praes. Kernlid B. de Groot heeft het woord. Attentie! Neemt goede nota van het bovenstaan de Gy kunt nu reeds deze data vastleg gen in uw agenda. Ter herinnering ont vangt gij voor deze bijeenkomsten nog een convocaat. Wij zulen dit jaar alles op alles zetten. Al onze bijeenkomsten moeten slagen. Wij zullen maken, dat gij goed op de hoogte blijft van wat er te doen is in onze vereeniging. Wij hopen nu maar, dat gij, zonder uitzondering, aan onze oproepen gehoor geeft. ZONDAG 8 JAN. Belofte maakt schuld. Na onze welge slaagd St. Nicolaas-feest hebben wij afge sproken in 't begin van het nieuwe jaar nog eens een gezellig enavond te beleggen. Geen oliebollen en warme wijn, zooals er Donderdag 1.1. onder stadsnieuws vermeld stond (de belangstelling was dien Donder dagavond belangrijk grooter dan anders). Wedstrijden zulen worden georgani seerd, een kleine traetaiie enz. enz. Iedere Gezel betaalt dien avond 10 cent inleggeld. VOOR ONZE GEHUWDEN. In mem or lam. Eén van onze oudste leden. Johannes Petrus Pegt, is in den ouderdom van 77 jaar overleden. Meer dan 51 jaar was hij lid van onze Leidsche Gezellenvereeni ging. Vanaf de oprichting in 1887 heeft hij onze beweging trouw gediend ;hij was een van de weinieen, die met ons gouden feest uit de handen van onzen Bisschop de gouden medaille mochten ontvangen. Nu bij zijn heengaan mogen wij dezen veteraan wel als voorbeeld stallen aan de jongeren, zijn godsdienstzin vooral en ook zijn trouw. Bidt allen voor zijn zielerust. VAN EEN ONZER GEZELLEN Kerstmis 1938. Gezellen, ik heb een pracht vacantie ge had (en met mij nog 12 anderen). Zondag v.m. zijn wy vertrokken, 13 jongemannen, en Woensdag n.m. terug gekomen. Waar wij geweest zijn? 't Staat in de Gezellenrubriek van Zaterdag 24 Dec. jl. Niet gelezen? Dat is jammer, gij moet trouw onze eigen rubriek lezen, dan blijft gij op de hoogte met wat er in onze vereeniging gebeurd. Wij zijn op retraite geweest. Moet gy daar niets van hebben? Echt? Kom, kom, dat valt wel mee. Wij hebben kostelijke dagen gehad, en daar om schrijf ik het hier openlijk in onze Ge zellenrubriek: Namens de Leidsche Gezellen, die mede op retraite zyn geweest, wil ik hier open lijk in onze rubriek U recht hartelijk dank zeggen. Alle Gezellen moeten het weten, deze dagen waren heerlyke dagen, zoo nut tig voor ons jongemannen. Deze retraite was voor ons weer een openbaring; ja, wij overdrijven niet, het is een levensbelang en deze dagen hebben ons een zetr groote voldoening gegeven. Gezellen, als gij misschien door eigen laksneia met zijt meegegaan, dan kunnen wij, de 13 retraitanten van Leiden (een veel te klein getal voor Leiden) U zeggen, dat gij zeer veel hebt gemist. Mogelijk hebt gij plezier gehad met de Kerstdagen, maar het weegt niet op tegen wat wy hebben genoten. Wij hebben ook plezier gehad, meer dan gij enwij hebben nog wat overgehouden ook. Geen geld? Wat heb ben U de Kerstdagen gekost? Uw plezier? Hadt gij het niet beter en nuttiger be- sieuen.' Gezellen, net moet anders worden, het kanin verleden jaren hebben wij 40, 50 jongens op retraite zien gaan, maartoen werd er gespaard. Juist dat is het, gij moet gaan sparen, de mogtlijk- heid is er, de huismeester is gaarne bereid om iedere week Uw penningen te ont vangen. Wat wordt er toch een geld öe- steeds aan genot, aan uitstapjes enz., weest toch verstandig en besteed toch ook een paar gulden aan iets, dat zooveel meer ge not U geeft, aan iets, dat zooveel belang rijker voor U is. Komt Gezellen, in 1939 moet dat anders, moeten wij onze verloren reputatie weer terughalen en kunt gy niet met de Kerst dagen, welnu zoekt dan etn gunstiger tijd uit. Gaat ten koste van wat moeite en in spanning. Gy zult er geen spijt van hebben. Tot slot: Eerw. Paters, ontvang den hartelijken dank van ons allen voor deze drie mooie dagen, met dat prachtige pro gram van altijd actueele onderwerpen. Hartelijk dank voor deze buitengewone zielzorg aan ons besteed. Wij komen terug, maar met meer dan dit jaar. Gezellen, Godsdienst vooraan. Gezellen, kent toch Uw plicht ten opzichte van Uzelf, ten opzichte van ons eerste devies. Een dankbaar Gezel. Wat wij nu afspreken: Wy beginnen nu al met sparen, wy stel len het niet uit, wanthet verleden heeft velen geleerd, „Van uitstel komt af stel". Wil men hetzij met Kerstmis of het zij op een anderen tyd een retraite maken, dan kan onze retraiteclubf zoo noodig hel pen; zij doet dit alleen, wanneer wij over tuigd zijn, dat de persoon in kwestie er ook iets voor over heeft. Dit blijkt uit ver schillende omstandigheden b.v. hieruit, iai die persoon wekelijks, ook al is het een ge ring bedrag, spaart; het kan ook blijken uit het trouw bezoeken van de recollectie oefeningen. Het bestuur zal over dit alles oordeelen. Ieder is er van overtuigd, dat het dwaas is, om jongens, die nooit een recollectie oefening medemaken en nooit eenige moeite doen om iets bij een te brengen voor de retraite, gratis of bijna gratis te doen me degaan. vice-Praeses. WIE HEEFT RECHT OM SCHULD IN TE VORDEREN? De Oostenrijksche crediteur of diens door de Oostenrijksche regeering aangestelde plaatsvervanger? Een Oostenrijker, die onmiddellijk na de aansluiting van zyn land by Duitsch- land, vertrok, en zich tydelyk in Neder land kon vestigen, herinnerde zich, dat hij hier te lande verschillende debiteuren had en wilde zich zijn verblijf ten nutte maken, om zijn nog uitstaande vorderingen bij hen te innen. Hy had echter buiten den waard, ln dit geval den bewindvoerder, gerekend, dia door de Oostenrijksche regeering over zijn zaken vas benoemd. Een Oostenrijksche wet, die onmiddellijk na de bekende ge beurtenissen is afgekondigd, houdt in, dat op grond van het algemeen belang in be paalde ondernemingen, een bewindvoer der kan worden benoemd, die tydelyk alle bevoegdneden kan uitoefenen met ter zijdestelling van den oorspronkelijke recht hebbende. De bewindvoerder was den uit gewekene voor geweest en had aan de Nederlandsche schulderaren geschreven, dat hy alleen bevoegd was, om kwijting te geven, en, dat zij niet rechtsgeldig aan anderen mochten betalen. De Nederland sche debiteuren hielden het geld onder zich, in afwachting van hetgeen zou gaan gebeuren. Inderdaad ontstond een proce dure tusschen den uitgewekene en den be windvoerder. De eerst- beweerde, dat de bewindvoerder in Nederland geen enkele bevoegdneid bezat, en dus ook geen vor deringen kon incasseeren, die hem zelf toe kwamen. Hij grondde zijn verweer in hoofdzaak hierop, dat de Oostenrijksdhe v/et en de daaruit voortvloeiende benoe ming van een bewindvoerder in stryd wa ren met de Nederlandsche rechtsorde, om dat deze practisch een onteigening zonder schadeloosstelling inhielden. De bewind voerder kon zich met deze beschouwing niet vereenigen en betoogde o.m. dat een wet, waarbij werd mogelijk gemaakt, dat de zaken van een afwezige door een be windvoerder werden waargenomen, geens zins in strijd was met het Nederlandsche recht, dat dergelijke gevallen ook wel kent en dat de Nederlandsche rechter niet kon beoordeelen in hoeverre het Oosten rijksche algemeen belang de benoeming van een bt wind voerder in dit geval had gewettigd. Daar partijen beiden de Oos tenrijksche of Duitsche nationaliteit be zaten, moesten haar bevoegdheden worden beoordeeld naar haar eigen recht en dien de de vordering van den uitgewekene dus te worden ontzegd. Eigenaardige redeneering van een kantonrechter. De Hilversumsche kantonrechter, die deze zaak te beslissen kreeg, heeft den be windvoerder in het gelijk gesteld. In zijn uitvoerig vonnis overwoog hij, dat ook in ons land de vrijheid van handelen van ar beid. beroep en bc-dryf en concurrentie hoe langer hoe meer aan banden wordt gelegd. Dit betoog werd met talrijke voorbeelden geïllusteerd uit de crisiswetcen, die iemand, die zijn bedrijf wil blijven uitoefenen, dwingen, tot aansluiting by organisaties, o» uittreding uit verboden vereenigingen. Men is niet meer vrij, om zijn hypotheken op te zeggen, om huurovereenkomsten te beëindigen, men mag zich niet vrij vesti gen enz. Voorts constateerde de kanton rechter, dat de ambtenaren wier salaris sen wettelijk gegarandeerd waren, zich toch later een gedeelte daarvan ontnomen zagen, en, dat zij, die voor hun leven waren aangesteld, den duur van hun leven door at wet bepaald zagen op 70 jaren. Met deze en andere voorbeelden voor oogen meende de kantonrechter, dat de Oosten rijksche wetgeving wellicht in graad, maar niet in aard verschilde van de maatrege len, die ook in Nederland worden getrof fen, zoodat men nie» mocht beslissen, dat dt ze wetgeving in stryd is met onze eigen rechtsbeginselen. De bewindvoerder zag dus zijn vorde ring toegewezen en de uitgewekene heeft het nakijken, tenzij een hoogere rechter an ders over deze aangelegenheid zal oordee len. Wij vernemen, dat tegen dit vonnis hoo- ger beroep zal worden aangeteekend. Voor den bewindvoerder trad op mr. Vogels en voor den uitgewekene mr. Flesseman. HAARLEMSCHE RECHTBANK, Voor de Haarlemsche Rechtbank stond terecht de 40-jarige melkhandelaar B. uit Haarlemmermeer, die door den kantonrech ter was veroordeeld tot 1 week gev.straf (eisch 1 maand gev.straf). Op 17 Augustus j.l. waren een tweetal controleurs der Cri- sis-Zuivel-Centrale verdachte op den Lis- serdijk tegengekomen op een driewielige bakfiets, waarop een tweetal bussen ston den met melk. Op hun vordering om deze bussen te laten controleeren gaf verdachte geen gevolg. Toen de controleurs deze bussen van de bakfiets hadden genomen en aan den kant van den weg hadden ge plaatst, had verdachte een der bussen om- vergeduwd, waardoor de inhoud in de Ringvaart der Haarlemmermeer terecht kwam. Verdachte was voor 2 jaar geschorst dcor de Crisis-Zuivel-Centrale. De officier van Justitie vroeg bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis, n.l. 1 week gev.straf. De rechtbank bevestigde het von nis.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 22