Leiden's Belevenissen in 1938 Pogingen om uit de omknelling der werkloosheid los te komen. - Het stadsbeeld verandert telken jare. - Voor het eerst een plechtige zegening van gereedschappen en werktuigen. - Nog steeds geen voltooiing van het Academisch Ziekenhuis. ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 17 PROF. MR. D. VAN BLOM t Een wereld van beroering, van spanning en ontreddering ligt achter ons nu 1938 gaat plaats maken voor een nieuw jaar. Elk tijdsgewricht kent zijn meest bewo gen jaren, doch in het na-oorlogsche zal 1938 ongetwijfeld een voorname plaats blijven innemen. Geheel in tegenstelling met dien alge- meenen toestand ging het afgeloopen jaar voor de Sleutelstad zonder groote emoties voorbij. •t Is waar, ook wij beleefden hier de Oranje-vreugd bij de geboorte der Prin ses en de overgang van het oude en nieu we jaar stond teen reeds in het teeken der te verwachten blijde geboorte, welke nog een geheele maand het volk in span ning heeft gehouden; ook wij leefden mee in den jubel rond het regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina, doch al die Oranje-vreugde vormde een onderdeel van het nationaal denken aan en het na tionaal meeleven met het Oranjehuis. En ook vanuit Leiden, een der oude steun punten van Oranje, steeg weer een dank- bee ten hemel voor het behoud van Oran je en voor de uitbreiding aan het oud Oranjehuis gegeven. De oude Sleutelstad bleef rustig temid den van het wereldberoeren om ons heen. Niettemin was het verheugend hier en daar een poging ondernomen te zien om uit den ouden sleur van crisis en werk loosheid te geraken. Een bewijs daarvan leverde de forsche tentoonstelling „Leyds Goedt'-V welker op bouw een sprekend beeld gaf van hoe een nieuwe toekomst moet worden. Tal van nijvere handen bouwden daar een exposi tie, welke deed zien hoe de oude Sleutel stad nog werken kan en hoe goed zij nog werken kan. Dat zij in staat zou zijn ook maar eenigszins bij te dragen tot verrui ming van werkgelegenheid, niemand heeft zulks verwacht, omdat een dergelijk vraagstuk zich niet door 'n dergelijke de monstratie van „good will" laat oplossen. Van grooter beteekenis in dit opzicht achten we de poging der Koninklijke Zaalberg om uitbreiding te geven aan de arbeidsmcgelijkheid in de textielindustrie door te werkstelling van minder geschool de arbeidskrachten met behulp van rijks- steun. Deze firma, die kort tevoren haar Stoommachinaal bedrijf had omgezet in een modern electrisch bedrijf en die thans aan den vooravond staat van haar 125-ja- rig bestaan, toonde hiermee nog altijd even frisch en jeugdig te zijn. De gemeente gaf trouwens ten deze een zelfde voorbeeld om, waardeerend het geen in vroeger jaren op velerlei gebied werd gedaan, toch niet halsstarrig daar aan vast te houden. Wjj doelen hier op de saneering der oude binnenstad. In het begin des jaars kwam het eerste ganeeringsplan gereed. Het betrof hier het gedeelte tusschen Oude Vest en v. d. Werffstraat, waar een groot aantal air- melijke steegjes, poorten en sloppen met nog armelijker krotten plaats maakten voor moderne straten met heldere, frisch- gezonde woningen, waar levenslust en le vensvreugde weer volop gelegenheid heb ben zich uit te vieren. Een tweede saneeringsplan is thans in bewerking. Nog slechts enkele weken ge leden heeft men de desbetreffende voor stellen over het complex Geeregracht— Binnevestgracht enz. kunnen vernemen en aan de uitvoering daarvan zal men bin nenkort beginnen. Een der voornaamste feiten uit het af geloopen jaar en een met een minder liefelijk karakter versomberde de posi tie der gemeente en der ingezetenen. Dat was n.l. toen B. en W. voorstelden de op centen op de personeele belasting te bren gen van 100 op 135. D finantieele positie der gemeente maakte het noodig de belas tingen te verhoogen om de begrooting sluitend te maken. Ook de soc.-democrati- sche wethouder van Financiën zag geen anderen weg om het dreigend tekort van ruim fS^OOO w°«» rt-jt er v~h- uit den vroegeren oppositie-hoek tegen dit voorstel geen bezwaren kwar.._n, laat zich begrijpen. Van d~ r-tr-'"or dn 1 d genomen besluiten noemen we nog: de re geling van de wethouders-pensioenen en wachtgelden, het aanvaarden der monu mentenverordening en het afwijzend be sluit op het adres van den Katholieken Bond voor Groote Gezinnen om een tege moetkomend tarief op de gas- en electri- citeitstarieven vcor groote gezinnen. Het beeld van den gemeenteraad zelf onderging verandering door het aftreden van de heeren T. S. Goslinga (A.R.) en P. M. v. d. Voort (S.D.A.P.), voor wie in de plaats kwamen de heeren P. G. Knibbe en M. Dubbeldeman. Een nieuwigheid in het stadsbeeld was de eerste verduisteringsproef voor de luchtbescherming, welke op 16 November voor het Oostelijk stadsgedeelte werd ge houden en goed geslaagd te noemen is. Hoe noodzakelijk de luchtbescherming is bleek maar al te zeer in die onzekere da gen van einde September, toen de wereld als het ware aan den vooravond van een nieuwen oorlog stond en waarvan de emo tie door het verplaatsen en inkwartieren van nieuwe soldatentroepen ook Leiden niet onbewo|en liet. Natuurlijk zijn er meer nieuwigheden in het stadsbeeld te vermelden. Daarvoor zorgden in de eerste plaats de architect en de aannemers van den Leidschen Stad huisbouw. Men is thans zoover gevorderd, dat de fraaie toren het gebouw bekroont en tot in verre omgeving maakt deze to ren een prachtigen indruk. Over een jaar zal men het gebcuw zon der zijn steigerkluisters kunnen bewonde ren en met de afwerking van het inte rieur zal men dan ook het einde genaderd kunnen zijn. De dienst van Gemeentewerken ging eveneens ongestoord verder met de open bare werken hetzij zij waren verbeterin gen in het belang van het verkeer, stads uitbreiding of centrale rioleering. De voornaamste verbeteringen mogen hier niet onvermeld blijven: a. Langs de Z.O zijde van den Haagweg werd tusschen Boschhuizersluis en Wad- dingersluis over een lengte van pl.m. 300 M. eêri nevenweg (z.g. ventweg) met trot toir aangelegd, terwijl genoemde weg tus schen de Potgieterslaan en de Da Costa- straat aan weerszijden van een trottoir werd voorzien. b. De Wittesingel, tusschen de Witte Rozenstraat en het Ncordeindsplein, werd verbeterd door Verbreeding van den weg, den aanleg van een tegeltrottoir en asfal- teeririg. c. Tusschen de Heerengracht en Zijlsin gel werd een nieuwe verkeersweg (Oos terkerkstraat) gemaakt, waarvoor nieuwe bruggen over de Oranjegracht (Katoen- brug) en de Zijlsingelgracht (Weverbrug) benevens een dam met duiker in de Waardgracht werden gemaakt. d. Voor verbreeding van het Gangetje c.a. werd de voormalige Biscuitfabriek „Nutrix" afgebroken en is een aanvang gemaakt met de overkluizing van het wa ter langs het Gangetje en den bouw van een nieuwe Karnemelksbrug. e. Verschillende straten of straatgedeel ten van de binnenstad werden verbeterd door vernieuwing van de bestrating, al dan niet gepaard gaande met aanleg van trottoirs, o.a. de Burchtsteeg, de Zonne veldstraat, de Douzastraat (tusschen Raamsteeg en Jan van Houtkade, de Ko- revaarstraat (tusschen Hoogewoerd en Le vendaal). de Apothekersdijk, de Lange Mare (tusschen Langegracht en Oude Sin gel) en de Voldersgracht (tevens is aldaar de overkapping van de voormalige Visch- markt gesloopt). Wat de Stadsuitbreiding betreft mogen we vermelden, dat nieuwe straatgedeelten werden aangelegd bezuiden de De Sitter- laan'en in het verlengde van de Burggra- venlaan, de Van den Brandelerkade en de Roodenburgerstraat. In verband met de Centrale Rioleering kwam de bouw van een rioolwaterzuive ringsinrichting met dienstwoning op een terrein benoorden de Slaagh- of Stinksloot gereed, -alsmede het in verband daarmede leggen van een nieuwe persleiding tus schen het rioolgemaal aan den Maresingel en genoemde zuiveringsinrichting. Het leggen van stamriolen in den Wit te Singel tusschen de Witte Rozenstraat en de Groenhovenstraat en in het doorge trokken gedeelte Van den Brandelerkade hoek Burggravenlaan, kwam gereed. Aangevangen is met de aansluiting van het Rijnsburgerwegkwartier op de Cen trale Rioleering, waarvoor gedeelten stam- riool in den Stationsweg en den Rijnsbur- gerweg worden gelegd. Wat den gebouwendienst betreft memo- reeren we allereerst hoe na de kerstvacan- tie het nieuwe Gymnasium kon worden ingebruik genomen. Verder werden voortgezet de uitbrei dingswerken van het Openbaar Slachthuis; de bouw van een nieuwe openbare lagere school aan de Kernstraat (opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S.) kwam in uit voering alsmede de verbouw van de openbare scholen Vrouwen kerksteeg en Vrouwenkerkhof tot R.K. Jongensschool voor U.L.O. Van de overige, tot den dienst van Ge meentewerken behoorende veranderingen, noemen we nog de afbraak van de voor malige zweminrichting aan het Rijn- en Schiekanaal en het gereed komen van het nieuwe militaire excercitieterrein met sportveld bezuiden den Haagweg. J. BAAK JZN. f Een minder aangenaam feit, dat het af- gelcopen jaar kenmerkte was de bijna epi demisch geworden kinderverlamming, die bijna overal in den lande schrik en ont steltenis teweeg bracht. Ook de Sleutel stad telde verschillende gevallen dezer ziekte en in het Acad. Ziekenhuis werden bovendien tal van patiënten uit de omge ving opgenomen. Helaas bleven sterfge vallen niet uit Ook deed de ziekte van Weil weer 'n enkele maal van zich hooren. Vijf ongelukken met doodelijken afloop deden zich voor. Twee fietsrijders werden door 'n auto doodgereden. Op den 9den Ja nuari de 57-jarige H, Derogee bij het over steken van het gevaarlijke kruispunt op den Haagweg nabij de Terwaddingbrug, op 15 Juni de 57-jarige M. Meye. op den Sta tionsweg. De 20-jarige militair H. J. Bouvee uit Hillegersberg overleed tengevolge van een val van een wagen, de 73-jarige H. v. d Pol uit Den Haag verongelukte op het station toen hij tusschen trein en perron be kneld geraakte, terwijl de 36-jarige mr. W. Melchers op den Rijnsburgerweg door een auto werd overreden en gedood. Van de plaats gehad hebbende branden noemen we die bij de fa. Rauman en Tep- pema in de Maarsmanssteeg, bij de fa. Beuth op de Kaiserstraat, bij de Lithogr. Metaaldrukkerij v.h. F. Paauw en Zn. aan den Hooge Rijndijk en in het gebouw van Mathesis aan de Pieterskerkgracht. Van de ongevallen dient vermeld de huis instorting aan het Noordeinde naast den nieuwbouw der N.R.M., terwijl we tenslotte nog vermelden den diefstal van een aantal edelsteenen uit het Rijksmuseum voor Geo logie en Mineralogie aan.de Garenmarkt Personen, die uit openbare functies ont slag namen of die de gemeente verlieten zijn: J. Baak Jzn., inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden, P. C. G. A. Wijk- mans, directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid, die te Amster dam werd benoemd,- mr. H. A. A. M. v. Cra- nenburgh. die notaris werd te. Castricum, dr. J. C. Schalkwijk, directeur der Gem. H. B.S., H. Kokshoorn, chef afd. Militaire Za ken der gemeente, luit. kol. C. de Iongh, garnizoenscommandant en commandant 6e R. V. A.. benoemd commandant der 3e Ar tillerie Brig, te Breda, G. G. v. Vugt, hoofd agent van politie en W. C. Legerstee, sta tionschef. Van de overledenen noemen we: Willem Hanneert, oud eerste bediende van het Leidsche Studentencorps, Anton Tierie, oud-dirigent van het Toonkunstkoor, mr. A v. d. Eist, oud-ambtenaar, bij het O. M. van het Leidsch Kantongerecht, K. F. H. van Hiele, adm. ambtenaar bij Gemeente werken, jhr. A. J. B. Six, gep. luit. kol. der Veld-Artillerie. W F. Verhey v. Wijk, di recteur der Leidsche Textielfabr. v.h. Gebrs. v. Wijk, J. Baak Jzn., Riekje het kof- fievrouwtje, J. P. Vergouwen, houder van een bank en hvpotheekkantoor, C. A. Slie- rings, oud-hoofdagent van politie, mej. C. A. M. v. d. Meer, leerares R.K. Huishoud school, M. H. van Hooff, Corn. A. Bonten, oud-organist der H^rtebrugskerk, J. J. C. Gussenhoven, J. de Haas, oud-brigadier van politie en D. J. van Driesum, apotheker. HET KATHOLIEKE LEVEN Het afgeloopen jaar leverde weinig bij zondere momenten voor het Katholieke Le ven op zuiver kerkelijk gebied op. Toch was er één feit, dat ^en geheel nieuw beeld te voorschijn riep in het uiterlijk leven der kerk en- dat was op den eersten Mei-Zon dag, toen de handarbeiders met hun gereed schappen ter kerke togen voor de plechtige zegening. Wanneer het spreekwoord waar is, dat „arbeid adelt", hoeveel te meer mogen we dit dan verwachten wanneer de gereed schappen en werktuigen voor den arbeid gezegend worden. Dit was een schoone uiting van Katholiek Leiden, doch „Katholiek Leiden"' zorgde voer nog verder uitleven. Als ieder jaar gebruikelijk vond in be gin van Januar' de Sociale Zondagmorgen plaats, in Juni vierde Katholiek Leiden haar eerste lustrum en zij zorgde tevens weer voor het Katholiek Winterprogram, w; arvan de etrste avond bereids voor- by is De parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef, die voor het eerst de plech tigheid van de zegening der gereed schappen binnen hare muren zag plaats hebben, vierde zelf haar 12 1/2-jarig be- staansfeest, terwijl mede het 75-jarig be staan van de Aartsbroederschap der H. Fa milie werd herdacht. Nog andere jubilea vallen te vermelden. In de eerste plaats de herdenking van het veertig-jarig bestaan der R.K. Staatspartij en vervolgens het 75-jarig jubileum der R.K. Militairen Vereeniging. De parochie van den H. Leonardus vier de het gouden priesterfeest van den zeer- eerw. heer pastoor Ign. Smeets, terwijl zy zich tevens mocht verheugen in de opening van een eigen Jeugdhuis, waardoor de jeugd der eigen parochie meer vaster grond onder de voeten kreeg. We beleefden voorts weer het Eucharis tisch Ziekentriduum, waarvoor schier tel ken jare grootere belangstelling blijkt te bestaan. Verheugend was het ook te constateeren, dat Katholiek charitatief Leiden weer een stap voorwaarts deed in den vorm van de stichting van het St. Dominicushuis in de Raamsteég, waar een aantal ouden van da gen, echtparen, onderdak kunnen vinden. Viel de herdenking van het veertig jarig bestaan der R.K. Staatspartij- in het begin des jaars, een ander feit op politiek gebied viel tegen het einde des jaars te memoree- ren. Het betrof hier de oprichting eener po litieke school, waar vooral jongeren leering en leiding kunnen opdoen om wegwijs te worden in de politiek, de grondstellingen de- katholieke politiek te bestudeeren, enz. Van de geestelijken hier ter stede wer- ^nters J. A. v. d. Snoek en B. Soppe O.F.M., beiden van de Hartebrugparochie, overgeplaatst. In plaats van eerstgenoemde werd benoemd pater D. Klarenbeek, die echter wegens gezondheidsredenen niet in functie kwam en daarop door pater H. Pon- sioen vervangen werd. Pater Soppe werd opgevolgd door pater Booms. Aan de parochie van den H. Leonardus (Haagweg) werd pater G. Dolle toege voegd. Een figuur, die tegen het einde des jaars mede uit het katholieke leven verdween, is de organist-directeur der St. Petruskerk, de heer P. M. van Velzen, aan wien per 1 Octo ber eervol ontslag werd verleend. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT Ons vorig jaaroverzicht der Leidsche Al ma Mater moesten we besluiten met de vermelding van het overlijden van den oud-president curator jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. We mogen thans beginnen met te ver melden, dat Senaat en Universiteit hartelijk meeleefden met de geboorte van Prinses Beatrix, hartelijk meeleefden ook met het veertig-jarig regeeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina. De eerste officieele plechtigheid vanwege MR. A. v. d. ELST f de universiteit of een daarmee annex zijnd» instellingen was de opening van het Oos- tersch Instituut in de voormalige woning van prof. Snouck Hurgronje aan het Ra penburg. Dat het nieuwe Ziekenhuis nog steeds niet voltooid is, stemt tot nadenken en 't zal nog wel eenige jaren duren eer men zoo ver zal zijn. Wellicht stellen nieuwe eischen dan reeds veranderingen Hoe het er bijv. met de afdeeling voor Psychiatrie en Neurologie voorstaat, daar over zeide prof. Barge in de overdracht van zijn rectorale waardigheid: „Iedere maatregel, die den volledigen af bouw en de daarbij aansluitende onmiddel lijke ingebruikneming van den kliniek romp, tot welks bouw door de Regeering voor 26 jaren werd besloten, nog verder uitstelt, acht ik te zijn in het nadeel der Universiteit. Het moet mogelijk zyn in deze dagen, waarin men naar werkobjecten voor uitgetrokken rijksgelden zoekt, de middelen te vinden om de meer dan be schamende en aanstoot gevende positie, waarin de hulpmiddelen voor het onderwijs in de voor onze medici zoo levensgewichtige vakken. Psychiatrie en Neurologie, ten on zent verkeeren, eindelijk te doen plaat* maken voor hetgeen niet morgen, niet nu, maar reeds voor 30 jaar geleden door de Regeering des lands werd noodzakelijk ge acht". Groote veranderingen kwamen tot stand in het Academiegebouw zelve alsmede in den aangrenzenden Hortus Botanicus, wel ke geheel gereorganiseerd werd en van nieuwe kassen voorzien. Een voorname plechtigheid was voorts de herdenking van den 200sten sterfdag van Herman Boerhaave. Telken jare verliest de Universiteit leden of oud-leden van den Senaat en ook dit jaar wr: het niet anders. De oud-leden van den Senaat, die heen gingen, waren: prof. J. M. Janse, oud- hoogleeraar in de plantkunde en oud-direc teur van den Hoitus, prof. mr. Melius de Villiers, van 19051912 hoogleeraar in het Zuid Afrikaansch recht, prof. E. C. van Leersum, oud-hoogleeraar in de pharmacog- nosie enz., prof. G. J. W. Koolemans Bey- nen, oud-bijz nöer hoogleeraar in de tro pische geneeskunde vanwege het Leidsch Universiteitsfoi.ds. Verder memoreeren we het overlijden var dr. J. W. C. Goethart, oud-lector en oud directeur van 's Rijksherbarium, dr. S. L. van Os, privaat-docent in de wiskunde, terwiil tegen het einde van November aan den Senaat ontviel prof. mr. D. van Blom, hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek. Vermeld moet verder worden het aftre de-, van prof. dr. B. D. Eerdmans, prof. mr. H G. P. Duyfjes, prof. dr. J. Ph. Vogel en van dr. F. C. Wieder, directeur der Univer siteitsbibliotheek. Verschillende nieuwe hoogleeraren en privaat-docenten werden benoemd en na men de plaatsen van anderen in of bezetten nieuwe leerstoel*, n. 't Was hier evenals overal In het leven een gaan en komen, zooals het oude jaar gaat om plaats te maken voor het nieuwe... En nu, bij deze scheiding van Oud- en Nieuwjaar, maken we de balans weer op van hetgeen was, denken we met vreugde of verdriet aan het jaar, dat voorbijtrok, nu maken allen ook weer plannen voor het nieuwe jaar 1939: en wij roepen voor al len Gods besten zegen daarover af in den kernachtigen heilgroet: Zalig Nieuwjaar! DE WITTE SINGEL: EEN DER VELE VERKEERSVERBETERINGEN IN HET AFGELOOPEN JAAR.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 17