De groote diefstallen van graan in de Rijnstreek BINNENLAND RECHTZAKEN DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD -*G. 7 Een complot van dertien stelers en helers voor de Haagsche rechtbank NIEUWE DUITSCHE DEVIEZEN- BEPALINGEN. Nieuwe regeling omtrent de vrijgrens. De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland te 's Gravenhage deelt mede: In de nieuwe runderlass 165/38 d. st. worden de wijzigingen in de oepalingen over de „freigrenze", welke de eenige da gen geleden verschenen „richtiimen fuer die devisenbewirischaftung" reeds bevat ten, nader uitgewerkt. De „freigrenze" wordt gesplitst in een „reisefreigrenze" en een „zahlungsfreigrenze". De gevallen, waarin van de betslingsvrijgrens gebruik kan worden gemaakt, zijn limitatief opge somd. Een viertal oude runderlasse (75/36 d. st. 133/37 d. st. 45/38 d. st. en 94/38 d. st.) worden opgeheven. De „reisefreigrenze" machtigt de in het tinnen- en buitenland woonachtigen tot het ruedenemen van Duitsche pasmunt naar het buitenland ter hoogte van rm. 10.— per persoon en kalendermaand. Het loo pt n en het medenemen van vreemde be taalmiddelen naar het buitenland is slechts aan binnenlanders (deviseninlaender) ge oorloofd. De beperkingen der vrijgrens voor gezelschapsreizen van de re. 45/38 d st. en 94/38 d. st. zijn gehandhaafd, deze gelden evenwel riet vooi gezelschapsrei- zer met zeeschepen. Met betrekking tot de „Zahlungsfrei grenze" is bepaa'd. dat iedereen, die een storting verricht bij den post- of bij den girodienst, een verklarin® moet ondertee kenen, teneinde ontoelaatbare overwijzin- gen van geld naar het buiten'and binnen het kader van de vriigrens door de post te voorkomen. De onderteekening moet overeenstemmen met die in het overgelegde paspoort. Banden en wisselkantoren moe ten in dergelijke gevallen nagaan, of het gebruik van de vrijgrens toe'aatbaar is, br twiifel me et een overeenkomstige ver klaring a's bü overwijzing over de post worden verlangd. Uit het formulier van d° verklaring, dat bi.i deze re. is gevoegd, b!"kt, dut de vrij grens slechts voor de volgende gevallen gebruikt mag worden: 1. voor dienstverrichtingen, a's -voor artshonoraria, exnedit!ekos*en, grafverzor- gingskosten en dergelijke doch niet voor re:s-, opvoedines- of studiekosten. 2. Voor publieke heffingen als belastin gen, leges enz. 3. Voor lidmaatschapsbijdragen, inclusief de betaling van vereenigingsorganen, waar van de kosten gelijk met deze bijdragen v/orden geheven. Voor het gebruik maken van de vrijgrens is derhalve een geldig paspoort vereischt; de z.g. „kennkarte" is hiervoor niet vol doende. NIEUWE BESTUURSLEDEN RAIFFEISENBANK BENOEMD In de buitengewone algemeene vergade ring van de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank, die Woensdag in Tivoli gehouden werd, benoemde men in de vacature van wijlen den heer A. A. Nengerman, in leven directeur van de „Utrecht" thans tot nieuw bestuurslid dr. S. E. P. Bierema, lid der Tweede Kamer. Tevens werd in deze vergadering met algemeene stemmen besloten het aantal bestuursleden van drie tot vijf uit te brei den. Tot nieuwe bestuursleden werden als nog gekozen de heeren J. L. Nijsingh te De Wijk (bij Meppel) en mr. A. van der Deure, voorzitter van de N.C.R.V. te Bennekom. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN DE K. N. I. L. M. De heer H. Nieuwenhuis benoemd. In een buitengewone vergadering van randeelnoUders der N.V. Koninklijke Ne- derlandsch-Indische Luchtvaart Maat schappij te Amsterdam is op de meest eer volle wijze en onder dankzegging voor de aan de maatschappij bewezen belangrijke diensten aan den heer Jhr. H. K. B. Ren- dc.rp, op eigen verzoek per 1 Januari 1939 entslag verleend a's directeur en in die funcMe per dien datum benoemd de heer H. Nieuwenhuis, tot nu toe vertegenwoor diger van de maatschappij in Nederlandsch- Irdië. De heer Nieuwenhuis is, naar men weet, reeds enkele maanden geleden in ons land teruggekeerd. Hij was sedert dien met de waarneming van de directeursfunctie belast welke jhr. Rendorp wegens ziekte gedu rende de laatste maanden niet meer kon vervullen, „N. R. Crt." LAATSTE KINDERTRANSPORT NAAR ONS LAND. Naar het Joodsche Telegraaf Agentschap uit Berlijn meldt, zullen de komende drie weken 800 Duitsche Joodsche vluchtelin gen naar Engeland en Nederland op trans port gesteld worden. Gisteren vertrokken 50 kinderen via Hamburg naar Engeland, 5 Januari een transport van 250 kinderen en 14 Januari ten van 300 kinderen. Op 4 Januari a.s. gaat naar Nederland een transport van 200 kinderen. Dit zullen, althans voorloopig, de laatsten zijn, want onze regeering heeft den Joodschen kinder- comité's in de hoofdstad van het Duitsche rijk medegedeeld, dat ons land voor het oogenblik niet in staat is meer dan 1000 kinderen onder de 15 jaar op te nemen. VERZET TEGEN Ir. MUSSERT. Door verzet tot zuivering. Onder dezen titel namen wij een bericht over uit het „Hbld." betreffende een cir culaire van een comité „Door verzet tot zuivering", welke comité zich ten doel stelt de N.S.B. te zuiveren. Het weekblad „Volk en Vaderland" komt in een fel arti kel tegen deze circulaire op. Het ontkent niet, dat de circulaire verschenen is, maar het beschouwt ze als een product van gif tige fantasie. Daarvoor voert het blad twee „gronden" aan. Er wordt in de circulaire gesproken van ir. Mussert. Dat doet geen lid van de N.S. B., aldus het betoog. Die spreekt óf van den „leider" óf van „Mussert" kortweg. De tweede „grond" is deze. Men heeft een tegenspraak in de circulaire ontdekt. In het begin van de circulaire wordt ge zegd, dat de leden van het comité ..Door verzet tot zuivering" vooraanstaande functionarissen zijn, die bijna dagelijks in in contact komen met ir. Mussert en zyn onmiddellijke medewerkers. Verderop leest men dat ir. Mussert een „ondcor- dringbaren" muur om zich heen heeft op getrokken. Op deze beide „gronden" wordt de cir culaire als „giftige fantasie" bestempeld. HAAGSCHE RECHTBANK Oneerlijke bediende. De Officier van Justitie had tegen J. N. te Leidschendam een gevangenis straf geeischt voor den tijd van drie weken wegens diefstal van een oliedrukcontroleer- machine en eenige kwikschakelaars ten na- deele van de firma E. daar ter plaatse. Verdachte had ten steliigste ontkend. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Overtreding arbeidswet. De directeur van een melkinrichting, W. F. T. den H. te Leiden was door den Leidschen kantonrechter veroordeeld fc>t één dag hechtenis wegens herhaalde over treding van de arbeidswet. In hooger beroep had de Officier van Justitie bevestiging van dit vonnis ge vraagd. Uitspraak doende veroordeelde de recht bank verdachte tot een geldboete van 25.subs. 25 dagen. Dronken automobilist. Een handelaar uit Voorschoten was door den Leidschen kar tonrechter ver oordeeld tot 14 dagen hechtenis en een jaar intrekking van heet rijbewijs wegens het in staat van dronkenschap besturen van een auto nabij de Uiterste gracht te Leiden. De Officier had in hooger beroep beves- tig.ng van dit vonnis gevraagd. De rechtbank heden uitspraak doende veroordeelde verdachte tot 14 dagen hech tenis en een jaar intrekking van het rij bewijs voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en een onvoorwaardelijke geldboete van 25.— subs. 25 dagen. Bloembollen geteeld zonder vergunning. De arbeider N. van W. te Wassenaar was door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 10.— subs. 8 dagen wegens het kweeken van bloembollen zon der vergunning daartoe te hebben. In hooger beroep had de Officier de geldboete verlaagd tot 5.— subs. 5 dagen. Vonnis wijzend veroordeelde de recht bank verdachte tot een geldboete van 5.— subs 5 dagen. Gevolgen van te hard varen A. C. H. en G. H., beiden schipper te Leidschendam, hadden in de Trek vaart te Warmond te hard gevaren met een motorboot, hetgeen als gevolg had, dat de zandschuit van schipper C. M. Klein te Leiden volgeloopen was en gezonken. De Leidsche kantonrechter had elk der verdachten, wegens te hard varen, ver oordeeld tot een geldbcete van 15 subs. 5 dagen, van welk vonnis de Officier in hoo ger beroep bevestiging had gevraagd. De uitspraak werd hedenmorgen tegen elk der verdachten vrijspraak. Dronken motorrijder. S. L., manufacturier te Haarlemmer meer, was door den Leidsshen kanton rechter veroordeeld tot een week hechte nis en een jaar intrekking van zijn rijbe wijs wegens het drenken besturen van een motorrijwiel op het Rapenburg te Leiden. De Officier van Justitie had bevestiging van dit vonnis gevraagd. De rechtbank uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot een week hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewijs voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een onvoor waardelijke geldboete van 25 subs. 2p dagen. Wielrijder in de vaart gereden en zich nergens om bekommerd. C. H. *e Aar lander veen, was door den kantonrechter te Alphen a. d. Rijn veroordeeld tot een geldboete van 40 subs. 20 dagen en zes maanden intrekking van zijn rijbewijs wegens het hcogst roe keloos rijden op den Ziendeweg te Al phen, alwaar hij den melkcontroleur G. DE OFFICIER VAN JUSTITIE EISCHT ZWARE STRAFFEN De Haagsche rechtbank heeft zich he denmorgen en ook vanmiddag bezig ge houden met het uitzoeken van de strafoaar- hcid, tegen dertien verdachten, die terecht moesten staan wegens diefstal, verduiste ring en heling. Als eerste verdachte moest verschijnen de 47-jarige schipper A. Br. uit A 1 p h e n a. d. R ij n. Deze verdachte was schipper geweest van de motordienstonderneming .hijnland". In de jaren 19341938 had verdachte een groote partij graan, dat hij moest vervoe ren, achtergehouden. Als getuige werd gehoord de dekknecht J. van Leeuwen uit Alphen, die gedurende d:en tijd werkzaam was geweest bij ver dachte. Deze legde bezwarende verklarin gen voor verdachte af. De laatste erkende de feiten gedeeltelijk, maar zeide alleen in de eerste jaren de goederen verduisterd (e hebben, maar ir 1937 en 1938 had hij zulks niet meer gedaan. De Officier van Justitie, Mr. Cohen Ter- vaert vond dezen verdachte een der hoofd daders. De diefstaiien zijn gepleegd over een aantal jaien en hebben voor de bena deelden groote schade opgeleverd. Een strenge straf is hier op zijn plaats er spreker eischte dan ook een gevangenis straf voor den tijd van tien maanden. Verdachte riep de uiterste clementie in van de rechtlank. Als tweede verdachte verscheen in het vei dachten-bankje M. H„ schipper te A I- p h e n a. d. R y n. Aan hem was eveneens diefstal ten laste gelegd en wel van erw ten, olie en steenknol,.ontvreemd ten na- dte.'e van her die hun goederen meegaven nret de moto:dienst ..Rijnland". Als getuige werd gehoord H. C. E. Cra- nenburg, dekknecht te Alphen, die voor verdachte bezwarende verklaringen af legde. De Officier was van meening, dat ook deze verdachte als een der hoofddaders beschouwd mret worden en dat een flinke vrijheidsstraf ten volle op zijn plaats is. Spr. eischte t^gen dezen verdachte een ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar. De derde verdachte, die wegens diefstal terecht moest staan was J. R. O., schip persknecht te Alphen, aan wien ten laste, was gelegd diefstal van een hoeveel heid graan. Als getuige werd hier gehoord de eerste verdachte A. Br., die zeide, dat de granen voor diverse personen vervoerd moesten worden tn dat O. er ten eigen bate van had weggenomen zonder er toestemming voor te hebben. Verdachte bekende volmondig, waarna de Officier meende, dat deze verdachte in een moeilijk parket was gekomen aange zien hij als dekknecht zag. dat zijn meerde re strafbare feiten pleegde en hij als dek knecht toen in een eigenaardige.! toestand kwam te staan en mee moest doen. Daarmede rekening houdende en tevens het gunstige rapport in aanmerking ne mende, wilde de Officier dezen verdachte nog een kans geven en eischte een voor waardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, maar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. J. van L„ dekknecht te A 1 p h e n was de volgende verdachte, die zich wegens diefstal had te verantwoorden. Voor hem go'd hetzelfde als voor O. meende de Officier en ook tegen v. L. werd de eisch een voorwaarde'ijke gevangenis- r.tiaf van een half jaar met drie jaar proef tijd. De Heler. Vervolgens moest terecht staan A. S., schipper uit Alphen aan den Rijn, wegens heling. Hy had het gestolene gekocht van de vorige verdachten en nader ondervraagd bekende i.ij, dat hy wel vermoedde, dat het gekochte van diefstal afkomstig was. De Officier releveerde, dat deze ver dachte zeker wist, dat het graan van dief stal afkon stig was, want hij kon het an ders zeker weten, want hij betaalde onge veer 1.50 voor hoeveelheden graan va- rieerende tusschen de 70 en 100 K.G., ter- vyl het gekochte veel meer waard was. Rekening houdende met het ingewonnen rapport wilde de Officier het nog wel eens met verdachte probeeren en eischte acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk Barneveld van achteren had aangereden en in den Vaari bad geduwd, waarna hy rustig door gereden was. Na een scherp requisitoir had de Offi cier bevestiging van dit vonnis gevraagd. De uitspraak werd heden een geldboete van /25 subs. 25 dagen. Dc In brand gestoken takken bossen. G. H. en A. W„ beiden te Sassen- heim, waren door den kantonrechter ieder veroordeeld wegens het in brand ste ken van takkenbossen en wel tot een geldboete van 1 subs. 1 dag. Ze waren in hooger beroep gekomèn bij de Haagsche rechtbank, maar de -Officier had hen niet ontvankelijk verklaard, omdat de boete minder dan f 5 had bedragen. De recht bank verklaarde de verdachten niet ont vankelijk in hun hooger beroep. met een proeftijd van drie jaar. De voigende heler was de fabrieks arbeider H H. te Koudekerk, die ook van het gestolen graan gexocht had, ter wijl hy wist, dat het van diefstal afkomstig was. Gezien het rapport werd ook hier een voorwaaruelijke straf geeischt en wel zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Daarna moest terecht staan H. K., tuin der en visscher te Ter Aar, die ook al van de gestolen goederen had gekocht. In tegenstelling met de vorige verdach ten, die volmondig bekenden, zeide deze verdachte, dat hij niet geweten had, dat het graan van diefstal afkomstig was. Deze verdachte had bovendien nog een vat pe troleum gekocht, hetwelk evert ens van diefstal afkomstig was. Ook van de pe troleum hield verdachte vol, dat hij, toen hij het Kocht, «niet vermoedde, dat het van diefstal afkomstig was. De getuige evenwel meende, dat K. wel degelijk kun weten, dat het vat olie van diefstal afkomstig was, want hy kocht het ver beneder. den prijs. De Officier meende, dat trots de verha len van verdachte, dar hij van niets gewe ten had. hij toch schuldig is, want ten eer ste heeft hy bij de politie andere dingen verklaard en hel feit toegegeven en daar is dan nog de peronente verklaring van den gehuorden getuige. Ook hier was een rapport ingewonnen er aangezien de rapporteur het nog wel eens met verdachte wil piobeeren eischte cte Officier een voorwaardelijke gevange nisstraf voor den tijd van acht maanden met drie jaar proeftijd. De volgende verdachte was niet versche nen, waarna tegen hem verstek werd ver leend cp zes maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Daarna moest in het bankje plaats ne men H. H. v. d. S„ chauffeur te A 1 p h e n, die steenkool had gekocht, welke steen kool eveneens van diefstal afkomstig was geweest. De Officier eischte wegens heling een ge vangenisstraf van zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Daarna stond terecht W. van W„ fa- brieksonderbaas te Alphen, die eveneens terecht moest staan ter zake heling. Deze verdachte zeide, dat hij niet wist, dat het graan, dat hij kocht, van diefstal afkom stig was terwijl de getuige A. Br. opmerk te, dat verdachte kleine hoeveelheden kocht. Dp president merkte hierbij op, dat ver dachte toch best kon weten, dat het niet zuiver was, want gedurende een jaar veel te goedkoop graan koopen, een of twee kwartjes per 50 K.G. moet argwaan wek ken. De Officier meende, dat verdachte best geweten heeft, dat het graan van diefstal afkomstig was, want hij had tegen de po litie verklaard, dat hij af en toe twijfelde. Spr. nam het ten laste gelegde voor be wezen aan en eischte, gezien het feit, dat verdachte gunstig bekend staat een voor waardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, met drie jaar proeftyd. D. v. d. S„ schipper te A 1 p h e n, moest verschijnen wegens diefstal. Hij zou als schippar eveneens goederen, welke hem niet toebehoorden hebben weggenomen. Verdachte bekende het ten laste gelegde, waarna de Officier een voorwaardelijke gevangenisstraf eischtr voor den tijd van acht maanden met drie jaar proeftyd. W. W. te A 1 p h e n was de volgende in deze groote zaak en aan hem was ten laste gelegd heling van gestolen graan. Nadat ook hier weer als getuige was ge hoord de schipper H. Br. eischte de Offi cier een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den. tijd van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar. Als laatste in deze reeks moest verschij nen A. van V., landarbeider te R y n s a- terwoude aan wien diefstal ten laste was gelegd ook al van graan. Opmerkelijk was dat de stelers aan de helers nooit hadden gezegd, dat het van diefstal afkomstig was, alhoewel zy dat wel konden begrijpen. Verschillende helers hadden in het be gin gedacht, dat het opveegsel was, maar aldra konden zij anders constateeren. Wat verdachte van V, aangaat, ook te gen hem was de eisch een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. In al deze zaken werd de uitspraaak be paald op over 14 dagen. HAAGSCHE HOF STELT DE AUTOBUSSEN IN HET GELIJK. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden bij vervroeging arrest gewezen in vier ap pèlzaken van korte gedingen in autobus zaken. Het ging hier om je actie van de Ned. Spoorwegen tegen de N.V. van Zetten's tour tax centrale, tegen de N.V. Reisbu reau Stoop en tegen de Coöp. vereeniging Rotterdamsche Reiscentrale en van de Haagsche Tramweg. Maatschappij tegen het reisbureau Stoop. De eischen tot onmiddellijke stopzet ting van de autobusdiensten van deze ondernemingen, werden alle, hetzij door den president der Haagsche rechtbank, hetzij door dien van de rechtbank te Rotterdam afgewezen. Het Gerechtshof heeft thans deze uit spraken bevestigd. EX-NOTARIS VOOR IIET GERECHTSHOF Clemente straf tegen hem gerequireerd. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft, terecht gestaan de ex-notaris C. G. van H. vroeger werkzaam te Hoorn, verdacht van verduistering. De man werd op 11 Juli j.l. door de justitie te Alkmaar gearresteerd, daar klachten waren binnengekomen van erf genamen van een vermogen, dat door de zen notaris werd beheerd. Hij was niet in staat geweest aan de erfgenamen een be dt ag van ruim 22.000.terug te geven. De boekhouding bleek een warboel te zijn. De rijksaccountant, die op last der justitie een onderzoek instelde, kwam tot de conclusie, dat groote bedragen door den notaris aan onvoorzichtige speculaties wa ren besteed. De effecten, waar de ergena- men recht op hadden, waren verdwenen. De notaris werd in voorarrest gehouden, 7yn faillissement werd uitgesproken en bovendien werd hij oneervol ontslagen. De 74-jarige notaris hoorde zich door de rechtbank te Alkmaar wegens verduiste ring veroordeelen tot een gevangenisstraf van één jaar. Van dit vonnis kwam verdachte, die ver dedigd werd door Mr. Judell, in hooger berosp. Voor het gerechtshof gaf hij de feiten toe. Een gebroken man, een zieke grijsaard, stond terecht, een man, die volkomen de tunst van de feiten besefte. Het getuigenverhoor nam, mede door de volledige bekentenis van den ex-notaris, slechts weinig tijd in beslag. De ryksaccountant, W. H. van der Horst, lichtte zijn rapport toe. Hij vertelde over den desolaten toestand van 's mans finan ciën en zijn slordige boekhouding. De be nadeelde erfgenaam en de advocaat, die voor de familie optrad, legden hun korte \erklaringen af, verklaringen, die door verdachte volkomen werden bevestigd. De procureur-generaal, mr. dr. D. Rei- lirgh, hield een zeer mild requisitoir. Hij vond de feiten, door dezen ex-notaris, die het vertrouwen van zijn cliënten genoot, ernstig, doch hy wilde rekening houden rret verd.'s hoogen leeftijd. Temeer daar hy een hartkwaal heeft zou een langen gevangenisstraf funest voor verdachte zijn. Bovendien is verdachte reeds oneervol ontslagen en overgeleverd aan steun van zijn familie. Spr. vorderde wegens verduistering een gevangen'sstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest (op 11 Ja nuari, wanneer het arrest wordt uit gesproken zal hij juist een half jaar in voorarrest hebben doorgebracht). De verdediger, mr. H. Judell, zeide in zyn pleidooi, dat de sfeer, waarin deze zaak is behandeld zoo geheel anders is can die in eer-te instantie. Een aanvulling van het zeer humaan re quisitoir van den procureur-generaal komt P<. vrijwel overbodig voor. Aan dit requi sitoir zou pl. nog één vraag willen vast- kroopen: zou deze verdachte voor oude jaarsavond aan zijn vrouw kunnen wor- oen terugge°even? Zijn vrouw heeft hem 43 jaar terzijde gestaan. Thans woont zij m een zeer eenvoudig huisje, ofschoon het voor haar mogelijk zou zijn geweest in be tere omstandigheden te leven bij familie. Zij wil echter de schulden van haar man betalen en met hem samen in eenvoudige omstandigheden leven. Met klem drong pl. aan op de uiterste clementie, terwijl hij de onmiddellijke in- vriiheidste'ling van zijn cliënt vroeg. Na raadkamer wees het gerechtshof dit verzoek af en bepaalde de uitspraak op 11 Januari a.s. HAARLEMSCHE KANTONGERECHT. De papierrommel bij trekautomaten. Een ernstige campagne wordt thans door de Politie te Haarlem gehouden voor hen, die een of ander voorwerp op den open haren weg gooit, zoo begon den Kanton rechter alvorens deze zaak te berechten. Terecht stond de 30-jarige J. ten R. uit Haarlem, wien ten laste was gelegd, dat hij op 14 December j.l. op den openbaren weg een stukje papier heeft geworpen in den onmiddellyken nabijheid van een trek- automaat. De Ambtenaar zeide in zijn requisitoir, dat hij het jammer vond, dat wij hier niet in Amerika zyn, want indien men daar be trapt wordt op een dergelijke overtreding, aan moet men voor straf de geheele straat schoonmaken. Spr. eischte, tot voorbeeld van anderen, een geldboete van 3.— subsidiair 1 dag hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde de ver dachte tot een geldboete van 1 subs. 1 dag hechtenis. Letteren Knnict DE H. FRANCISCUS, PATROON DER DICHTERS. De „Msbd." verneemt, dat actie wordt gevoerd om den H. Franciscus van Assisié als patroon van de dichters te doen uitroe pen. In hun derde bijeenkomst, welke de jon gere Fransche dichters onlangs in het Ca- pucijnenklooster van O. L. Vrouw van den Vrede te Parijs hielden, besloten zij aan Z. H. den Paus een dergelijk verzoek te richten. Een daartoe strekkend schrijven aan Z. H. werd vastgesteld. Verschillende gedichten worden aan St. IVanciscus toegeschreven, maar slechts van het schitterend Zonnelied staat zyn auteurschap vast. St. Franciscus, de patroon der Katho lieke Actie, is straks wellicht ook de pa- trcon der dichters.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7