Het geluk ligt in de sneeuw 3)e ÊeictocHe 0ou/fccmt Het uit de 18a eeuw dateerende schilderij van H. P. Schouten, voorstellende het Begijnhof met de Engelsche Kerk, dat door het Amsterdamsche gemeentebestuur is aangekocht voor het Historisch Museum Met het intreden der dooi komt er werking in het drijfijs op de groote rivieren. Voor Arnhem heeft zich het ijs in den Rijn reeds vastgezet Ook in Berlijn hadden de reinigingsdiensten deze week druk werk, om de straten en piemen van het sneeuwdek te bevrijden Alle begin is moeilijk Lady Kennedy, de echtgenoote van den Amerikaanschen gezant te Londen, vertoeft thans met haar be'de kinderen, Peggy en Jane te St. Moritz, waar de wintersport door het drietal druk beoefend wordt In het Koloniaal Instituut te Amsterdam werd Woensdag de 19e Koloniale Vacantiecursus voor Geografen ge opend Tijdens de openingsrede van den heer E. P. Westerveld, algemeen secretaris van het Koloniaal Instituut M Niet minder dan 23 tientallen namen Woensdag deel aan de school-schaakwed- strijden te Amsterdam. De spelers in actie De Amsterdamsche schilderes Maria E. van Regteren Altena is Woensdag zeventig jaar geworden. De schilderes voor een van haar werken FEUILLETON Een Wintersportroman van PETER KRAYENBÜHL. (Nadruk verboden). Petra. Bollman heft den kop op en kijkt met een half oog naar Petra Een ongewoon geluid heeft het oor van den grooten St. Bernhard getroffen. Het gerommel der lawines, die aan de overzijde van den Blauen Wand" om laag storten, het kraken van de sparren onder de strenge hand van koning Win ter beneden in het bosch, het hoonende geloei en het gierende suizen van den wind deze groote symphonie van het natuur-orkest is voor Bollman's breed gerande ooren reeds lang vertrouwde ka mermuziek, waarnaar hij met een zeker welbehagen pleegt te luisteren. Bollman hunkert naar andere sensa tie: als een sneeuwhoen om de hut flad dert, een ree voorzichtig naderbij treedt of de bellen van een ar op verren af stand voorbij klingelen, dan komt de St. Bernhard in zijn element, maar 't meest boeit het hem weL als 200 meter lager een menschelijke voet in sneeuwschoe- nen van de Raabenpas afbuigt om lang zaam den weg bergopwaarts naar Petra's hut te beklimmen. Bollman is een en al aandacht, maar zijn waardigheid als goed afgerichte St. Bernhard verbiedt hem vooralsnog zyn plaats bij het vuur te verlaten. Eerst als het zeldzame geluid zich herhaalt, zoo dat een vergissing uitgesloten is, strekt hij de korte pooten onder het krachtige hondenlijf, loopt naai de deur en laat een waarschuwend gegrom hooren: veel te vroeg voor zijn meesteres, die hem onwil lig toewenkt stil te zijn Hallo, juffrouw Petra....! Driemaal moet buiten een mannenstem roepen vóór Petra eindelijk van haar be renvacht afglijdt en het kijkgat in de deur opent. Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw Petra, als ik stoor. Een paar woorden maar, een vraag. Petra pakt den hond bij den halsband, dwingt hem om te gaan zitten en opent de deur. Een slanke, mannelijke gestalte wendt zijn ski's naar de hut, tikt even groetend met twee vingers aan zijn blauwe alpina- rauts en stelt zich voor: Baron Girsholm, sinds gisteren in ho tel „Kaiserhof". Compl'ment van Sepp Gu- gelhofer en hij is tot z'n spijt verhinderd den skieursus te houden. Een zware kou met keelontsteking heeft hem te pakken en zoodoende moet hij in bed blijven. Petra frommelt wat met haar hand in een van de vele zakken van haar trainings pak. vindt daar eindelijk een stuk kauw gom en steekt dat in haar mond. Hij moest 's avonds wat meer thuis blijven, die Sepp. En bovendien is ook zijn assistent weggebleven de hulpleeraar voor de begin nelingen we zijn dus in alle opzichten een kudde zonder behoorlijken herder. En daaiom dacht Gugelhofer. U mag ook wel „meneer" Gugelhofer zeggen, baron, Een donkere blos glijdt over het gelaat van den aldus gecorrigeerden Girsholm. .dat juffrouw Petra zijn plaats mis schien zou willen innemen?! Petra staart even met een spottend lach je langs haar bezoeker heen in het onein dige, vóór zij met iets van grenzenlooze minachting in haar stem antwoordt: ....Dat heeft Gugelhofer zeker niet gedacht; -een dergelijk dwaas idee kan al leen bij den directeur van „Kaiserhof' op komen. Wie irbent, baron, dat zie ik. maar wié ik ben, dat weet u nog lang niet! Ver telt u ze daar in Kaiserhof maar, dat ik geen skizuigelingen-verpleegster ben En Petra verdwijnt achter de deur in haat hut. Girsholm staat eerst geruimen tyd per plex, maar dan keert hij zich langzaam om, teneinde den terugtocht naar het doel te aanvaarden. Tjonge, die is niet op haar mondje ge vallen Binnen in de hut bespreekt Petra het intermezzo met Bollman. Haar handen streelen zijn oorenr terwijl het dier zyn voorpooten op haar schouders heeft gelegd. Heb je dien monocle gezien, Bolles? Achthoekig! Ski met een scherf, Bolles, sjiek, wat? Nu gaat het zaakje daar bene den beginnen! Vyanden in het land. Bol les! Die brengen beschaving in het Valen- tmer dal.... Koest toch, domme Bollman, .ik ga weg.o.^- - Petra neemt haar ski's en stokken uit den hoek, werkt nog een houtblok op het vuur, brengt den huilenden Bollman tot kalmte en draagt hem op de hut goed te bewa ken. Met iets van diepe teleurstelling in zyn trouwe honden-oogen strekt de St. Bernhard zich voor den haard uit. waar hy ontevreden brommend zyn kop tusschen de pooten legt en dreigend in den zachten gloed staart. Buiten glijdt Petra in suizende vaart de helling af; de droge poedersneeuw stuift hoog op en met een luide vreugdekreet be groet zij het doel-van haar tocht, het „Hel le Joch", maar byna onmiddellijk daarop werpt zij een woedenden blik in de richting van het doel naar het breed uitgebouwde „Kaiserhof', waar de gong de gasten juist voor de lunch roept. Ggirsholm komt precies op tijd en wordt met een luid „hallo" aan zijn tafel ontvan gen. Allen informeeren nieuwsgierig naar het verloop van de expeditie; naar het re sultaat vraagt niemand. Wie daarvan nog niet bij voorbaat overtuigd mocht zijn ge weest, kan het nu wel van Girsholm's ge zicht aflezen Nee zeg, moet je hooren.... Tot eer van den baron dient gezegd, dat zijn verhaal vrijwel met de waarheid over eenkomt. De orakelachtige sensatie: „Wie u bent, baron, dat zie ik...." verzwijgt hy echter. Hij piekert er nog over, of dat eigenlijk niet als een beleediging moest worden opgevat en besluit de bij de hande hutbewoonster zoo spoedig mogelijk nade re opheldering te vragen Brigitte Clamor is er ailes aan gelegen meer over die sprookjesachtige Petra te hooren en op haar verzoek roept dr. Musch- le den eigenaar van het hotel, meneer Hoh- rain, naderbij, maar deze maakt een afwe rende beweging. Hij is partijdig en heeft een grenzenlooze antipathie tegen Petra, In den afgeloopen zomer wilde Hohrain het hotel uitbreiden met een dependance op het „Helle Joch", toen Petra hem het stuk giond voor de neus wegkaapte. Ten slotte wordt dan toch in dr. Belzner, de toevallig aanwezige arts van St. Valentin, den juisten man gevonden. Petra? Petra von Brittinghoff?! Tja, dat is niet met een paar woorden te zeg genEen zeer uitzonderlijke vrouw, een stuk natuur, m'n waardeWat? L>e Brittinghoffs? O neen, baron, dan kan ik u beter inlichtenSla u er uw Gotha maar eens op na: zeer oude baltische adel. Reeds ettelijke jaren woont zij daarboven. Ja, een zeldzame geschiedenis, verre van alledaags, zooals trouwens alles aan haar. ïk ben toevallig op de hoogte, door een neef van haar. die hier eens geweest is om haar terug te halen. Ik vergezelde hem op zijn tocht naar boven. Zij was nog bijna een kind toen de oorlog uitbrak en het bolsje wisme zich van de Koerlanden meester maakte. Haar vader en moeder, broer en zusters hebben de oproerige Letten neerge schoten. Hoe zy er in geslaagd is den dans te ontspringen, weet ik niet Sindsdien is er niet in haar zoo sterk als een grenzenlooze haat tegen de zoogenaamde beschaafde we reld van Europa, die een dergelijke cultuur- schande ongestraft toeliet. Van tyd tot tijd hield ze zich in het Witte leger op. waar mee ze dan als een man en een tweede Jeanne d'Arc ten strijde trok.,.. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5