- Kolendampvergif tiging op motor schip Nieuwe machtigingswetten thans ingediend bij de Tweede Kamer DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9221 S)e Ceid^dreSou/fca/nt Telefoon: Eedactie 15» Adv» en A boiin.-tarieven zit pag. 3 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbn» 1L Dit nummer bestaat uil vier bladen. V Onze rijwielplaatjes Het voorstel van de N.S.B.-Kamerleden, om de rijwiel-belasting af te schaffen, is niet aanvaardbaar. Eerstens niet, omdat in de plaats van deze belasting, ter g e d e e 11 e 1 ij k e dek king van de opbrengst, een andere belas ting op het verkeer wordt voorgesteld, waarvan het minstens twijfelachtig is, of deze economisch toelaatbaar moet worden geacht; en, vervolgens niet, omdat er voor de rest van de opbrengst geen en kele andere dekking wordt voorgesteld. Zóó kan iedere man van de straat belas tingen afschaffen enaldus een ze kere populariteit verkrijgen onder een ze keren niet of weinig denkenden kiezers- groep! Dat is geen staatkunde, dat is geen poli tiek, maar.... „politiek"! Eén goede zijde is aan het bedoelde voorstel der N S.B.-Kamerleden toch wel te ontdekken: het heeft aller aandacht weer 'ns gericht op de wel zeer on sympathieke rijwielbelasting. Er is o.i. bijna geen belasting denkbaar, onsympathieker dan deze. En 't is daarom een dringende wensche- lijkheid. om deze belasting af te schaffen; vanzelfsprekend 't kan in dezen tijd nu eenmaal niet anders zóó, dat daar door de positie van 's Rijks schatkist, die toch al héél zorgelijk is, niet nóg slechter wordt! Deze belasting is op zichzelf onsympa thiek onsympathiek is oók de wijze van invordering. Men had vanmorgen b.v. maar weer 'ns moeten zien op de Breestraat te Leiden, waar vejen o.w. klaarblijkelijk ook be hoeftige menschep. gedwongen werden, hun tocht (hoe ver misschien sommigen!) te voet te vervolgen, omdat zij hun fiets zonder plaatje moesten afgeven aan de daar geposteerde ambtenaren en poli-, tie. Als men nu zou kunnen zeggen: eigen schuld maar dat is lang niet altijd ze ker. Neerr hierover moeten wij allen het eens zijn: de rijwielbelasting moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen! DE WERELD IK VOGELVLUCHT ROME: De „Giornale-d'Italië", die be schouwd wordt als de spreekbuis van Mus solini, heeft gisteren in een hoofdartikel de Italiaansche eirchen inzake Tunis na- aer gepreciseerd. Italië zou, volgens dit blad, geen wijziging van den status quo nastreven, wat in strijd zou zijn met het Britsch-Italiaansche accoord. Italië heeft het Fransche protectoraat over Tunis er kend en verlangt slechts, dat de rechten der in Tunis wonende Italianen geëerbiedigd zullen worden. Dit artikel heeft te Lon den begrijpelijkerwijs een goeden indruk gemaakt. Men wijst er te Londen op, dat dit arti kel de atmosfeer zuivert van de tenden- üeuse geruchten, waardoor Italië werd voorgesteld als een agressieve en voortdur Tend naar veroveringen hongerende natie, en het vraagstuk in het juiste licht plaatst. De Evening Standard schrijft, dat het artikel van de Giornale enorme belangstel ling heeft verwekt in diplomatieke krin gen te Rome en vooral in Fransche en Britsche kringen, en voegt hieraan toe, dat <je atmosfeer thans is opgeklaard voor het bezoek van Chamberlain aan Rome en dat dé waarschijnlijkheid van succes voor den Britschen minister-president thans veel giooter is. Het Brit-che blad wijst voorts er op, dat de handhaving van den status quo in Tu nis en in de Miadellandsche Zee in het al gemeen dan ook een van de vreplichtingen vormt, welke Groot-Brittannië en Italië in het Britsch-Italiaansche acoord van April j.l. op zich hebben genomen. BtJRGOS: Het offensief van Franco aan de Ebro gaat telkens een stapje verder. Vandaag worden nieuwe veroveringen ge meld. Volgens mededeelingen uit Londen heeft men hier te doen met het grootste offensief, dat ooit in Spanie is ontketend gedurende den burgeroorlog. Het heeft lang op zich laten wachten, maar dat is te wijten geweest aan de lar gdurige voorbe reiding, welke voor een dergeMike omvang rijke manoeuvre maanden heeft gekost. Al dus wordt uit Londen gemeld. Nu hebben wij al meer grootsch oogezet*e offensieven zien doodloopen. zoodat wij liever eerst even afwachten wat de resultaten tén slotte zullen blijken te zijn. Priesterfeesten Bisdom Haarlem Veertig jarig priesterfeest van den Bisschop 50 JAAR PRIESTER 15 Augustus 1939 Mgr. J. Th. Lagerwey, pastoor te Am sterdam (O.L.Vr. O.O.); A. A. W. Water reus, pastoor te Haastrecht; A. F. Suid- geest, rustend pastoor van Hem en Ven huizen, wonend te Heilo Kapellaan. 40 JAAR PRIESTER 15 Augustus 1939 VRIJWEL GELUK AAN „NOODWETTEN" VAN SEPTEMBER. In de spannende dagen van September heeft de regeering een aantal wetsontwer pen ingediend, welke toen spoedeischend zijn behandeld en die zouden ingetrokken worden geacht op 1 Maart 1939. Intusschen heeft zich bij de regeering de overtuiging gevestigd, dat het noodig is een aantal wetten tot stand te brengen, aan welke zij in tijden van nood de bijzondere bevoegdheid zal kunnen ontleenen, waar aan zij dan behoefte zal hebben. Zij heeft daarom thans wederom acht wetsontwerpen ingediend, die in groote lijnen overeenkomen met de bij zondere machtigingswetten van Sep tember. Het zijn: de wet Medewerking Verdedigingsvoorbereiding, Algemeene Vorderingswet, Bodemproductiewet, Distributiewet, Zeeschepenvorderings- wet, Wet Behoud Scheepsruimte, Zee- en Luchtvaartverzekeringswet en een Prijsopdrijving^- en Hamsterwet. Het wetsontwerp „Medewerking verde- dïgingsvóorbereiding" heeft ten doel de werking der regelen van de bestaande Machtigingswet 1938 ook na 1 Maart 1939 te bestendigen. In haar toelichting zegt de regeering, bij monde van de ministers van Economische Zaken, Defensie en Financiën, dat „de economische verdedigingsvoorberei ding een noodzakelijke voorwaarde is om onze traditióneele zelfstandigheidspolitiek meer kracht bij te zetten." In tijd van oor log zal ingrijpen van regeeringswege noo dig zjjn in de productie en de distributie, zoowel van gebruiksartikelen en halffabri katen als van grondstoffen, en de prijsvor ming daarvan, terwijl ook een regeling van de in- en uitvoer noodzakelijk is. Het wets ontwerp beoogt de regeering een bevoegd heid te verleenen, die zij reeds in vredes tijd noodig heeft om die maatregelen te kunnen voorbereiden, n.L de bevoegdheid om bij die voorbereiding noodzakelijke me dewerking van het bedrijfsleven te verlan gen en- zoo noodig af te dwingen. Reeds thans zullen organeen in het le ven moeten worden geroepen, die de regee ring in vredestijd zullen adviseeren over de ir tijden van nood te treffen maatregelen, en die in oorlogstijd met de uitvoering daar van zullen worden belast. Kernen van zul ke organen verkeeren reeds in een verge vorderd stadium van voorbereiding of zjjn reeds gevormd. Vincentius- a P.)i W. J. H. Polder, pastoor te Qudorp (N.Kjj; L» J. J. Schamper, pas- toos te Zwaag; j. B: M. Timp, pastoor te Vlissirigen; J. l£j. M. Velthuyse, pastoor te BerkeJ en Rodenrijs; J. A. Voorham, pastoor te Middelburg; J, C. W. van de Wiel,-Deken en Pastoor te Hoorn. 25 JAAR PRIESTER 19 December 1939 H. J. Bonfrer, pastoor te 't Kalf; A. Kók- kelkoren, pastoor te Amsterdam (H. Agnes) W. J. Warmenhoven, pastoor te V 0 o r- hout 12 H JAAR PRIESTER 19 Juni 1939 G. C M var. Dijk kapelaan te Gouda (O.L.Vr. Hem.): P. J. de Wit, kapelaan te Haarlem (H. Joës de Dooper). In de toelichting op de „Algemeene Vor- deringswet" (welke machtiging verleent om goederen ten behoeve van de. volkshuis houding, landsverdediging en veiligheid der bevolking op te vorderen) schrijft de regee ring, dat deze wetten en volgende, behalve in geval van oorlog, oorlogsgevaar en daar mee verband houdende bijzondere omtan- digheden, ook in andere buitengewone om standigheden, b.v. hongersnood, watersnood en dergelijke goede diensten zullen kunnen bewijzen. Deze wetten zullen telkens bij Koninklijk Besluit in werking gesteld worden. De Staten-Generaal zullen dat be sluit moeten bekrachtigen. Van de „Bodemproductiewet" zullen da delijk die artikelen in werking treden, die de aanwijzing van een regeeringscommissa- ris en de instelling van een adviescommissie betreffen. De „Distributiewet" verdeelt het land in distributie-kringen, die in beginsel samen vallen met de gemeenten. De leiding van de uitvoering eener distributieregeling be rust in elke kring bij den burgemeester. De bestaande organisaties van de handel zul len bij de regeling worden ingeschakeld. De „Prijsopdrijvings- en Hamsterwet" bevat de mogelijkheid tot het stellen van regelen inzake in- en verkoop varf bepaal de goederen, teneinde een plotseling uit putten van de bij de handel beschikbare voorraden te voorkomen, alsmede een al gemeen verbod van prijsopdrijving en het stellen van maximumprijzen voor bepaal de artikelen. De .„Zeeschep envorderingswet" noemt, m tegenstelling met de wet van 1938, uit drukkelijk den reeder of den eigenaar van het schip, van wien het schip kan worden gevorderd. De vordering van de koopvaardijschepen en visschersschepen om als oorlogsschip te worden- gebruikt, ?cht de regeering van zoo ingrijpenden aard, dat daarvoor.een afzon derlijke wettelijke regeling in voorberei ding- is. Zoolang die regeling nog niet tot wet is verheven, zal de vordering van sche pen voor dienst als oorlogsschip mogelijk zijn door de Zeeschepenvorderingswet. De „Wet behoud scheepsruimte" vult en kele technische en redactioneele tekortko mingen in de wet van 1938 aan, doch is ove rigens daaraan gelijk. Zij heeft de bedoe ling te waarborgen, dat Nederland in bui tengewone omstandigheden in voldoende mate de .beschikking blijft behouden over scheepsruimte. Hetzelfde is hef geval met de „Zee- en lucbtvaartverzekeringswet", die. beoogt de regeering te machtigen tot het aangaan van verzekeringsovereenkomsten op het ter rein van de scheep- en de luchtvaart, te gen gevaar van pioïest en gewone trans portgevaren. Het R.K. Werklieden verbond GROOTE ELLENDE KWEEKT ONVERSCHILLIGHEID. Woensdag heeft, zooals gemeld, het R. K. Werklyiedenverbond in het Jaarbeursge bouw te Utrecht zijn wintervergadering gehouden, welke werd geopend met een rede van den verbondsvoorzitter, den heer A. C. de Bruijn. Na deze rede werden enkele huishoude lijke aangelegenheden afgewerkt. Bij de mededeelingen herinnerde de voorzitter aan het feit, dat het volgend jaar de C. A. O. 25 jaar bestaan zal, welk contract van groote beteekenis is geweest voor het geheele sociale leven van Neder land. De voorzitter herinnerde vervolgens aan He nieuwe verhouding tusschen het R. K W V. en de St. Josephsgezellen in het bis dom Haarlem. Spreker uitte zijn teleurstelling over het feit, dat de minister van Sociale Zaken bij zijn wetsontwerp nopens kindertoeslag r-et zoover is gegaan als hij heeft toege zegd en dat degenen, die in werkverschaf fing werken, niet onder deze regeling val- Ier zullen. Ook sprak de heer De Bruijn zijn teleurstelling er over uit, dat geen extra-toeslag wordt gegeven voor brand stoffen en dekking. Voorts deed spreker rog enkele mededeelingen over de actie voor de Nieuwe Gemeenschap. Na dit punt van de agenda hield pater S. van Nuenen O. E. S. A. e§n rede over het onderwerp: Waarom geloofsafval en wat daartegen te doen? Spr. begon met er op te wijzen, dat de Katholieken veel te weinig er van over tuigd zijn, dat zij het zyn, die het Rijk Gods op aarde moeten verbreiden, die aan Nederland een christelijke cultuur moeten geven. Hier is meteen het antwoord gege ven op de vraag, wat tegen geloofsafval ♦e doen is. Deze gedachte kan ontwikkeld worden op verschillend gebied. Spr. her innerde er aan, hoe tientallen jaren terug de toestan cl der aTb'eiders was en de be handeling die sociale werkers toen onder vonden. Aan de hand van tal van voorval len uit de practijk van zijn zielzorg ont wikkelt spr. de gedachte, dat de groote ellende van de werkloosheid vaak een be letsel is om het schc-one van den godsdienst óe kerk en de liturgie te zien. Voor deze menschen is buitengewone zielzorg noodig, waarbij de hulp van de leeken niet gemist kan worden. Het is thans zoover gekomen, dat ons eigen land een missieland is geworden, waar tal van menschen zijn, die nooit van Christus gehuord hebben. Spr. herinnerde hierbij aan het werk der zusters Augustinessen van St. Monica te Utrecht. Zooals deze zusters de priesters helpen bij de buitengewone zielzorg, zoo kan dit ook in meer plaatsen gebeuren. De hulp van een groot aantal leeken is noodig, die zijn wat ze moeten zijn en de vurigheid hebben der eerste Christenen. Dit is ook een actie voor de nieuwe ge meenschap, waar we allerëerst het egoisme moeten uitbannen, daarbij beginnende bij ens zelf, doei het daadwerkelijk beoefe nen der naastenliefde. Na een kort dankwoord werd de verga dering onderbroken tot half drie. In de voortgezette vergadering van het R. K W. V. te Utrecht werd allereerst de begrooting over 1939 behandeld, en goed gekeurd, evenals de begrooting 1939 voor Herwonnen Levenskracht en van Berg en Eosch. Een voorste) van het Verbondsbestuur to het benoemen van een commissie, wel- k* zal rapporteeren omtrent het vraagstuk der vacaniiebesteding en het herstellings oord-vraagstuk, werd door den voorzitter toegelicht. Deze kwestie zal wellicht bin nenkort urgent, worden, nu in hoe langer hoe meer bed» ijven vacantie gegeven wordt De vragen, welke~ h;erbij beantwoord moe ten worden, betreffen de kwestie van een of meer vacantie-oo'den, van een even- tueele spaarregeling e.d. De bedoeling is in dé volgende zomervergadering met con crete voorstellen te komen. Na eenige dis cussie werd besloten een commissie samen le stellen; hetwelk werd overgelaten aan het hoofdbestuur. Naar aanleiding van een vraag bij de rondvraag nopens het vertrek van de Duit- sche dienstboden werd besloten op korten termijn advies te vragen aan de Centrale Commissie voor de Vrouwenorganisaties t. a. v. de vraag in hoeverre actie moet worden gevoerd om de meisjes uit de fa- briéken te weren. Aan het slot der vergadering deelde de bendsvoorzitte. mede, dat het hoofdbe stuur van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden de aandacht van het hoofdbestuur van het R. K. W. V. heeft gevestigd op het probleem der ar beidstijden voor het winkelpersoneel op Zaterdagavond. Het hoofdbestuur van het R. K. W. V. stelt zich voor dit vraagstuk binnenkort te behandelen in de verbonds vergadering. Na deze mededeeling werd de vergade ring gesloten. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het offensief van Franco vordert. (2dè blad). Italië wil, volgens de „Giornale" geen wijziging van den status quo in Tunis. (2de blad). De „zuivering" in Rusland. (2de blad). Vredesonderhandelingen in het Verre Oosten? (2de blad). Binnenland Wetsontwerpen, houdende voorbereiding van voorzieningen in geval van oorlog en andere bijzondere omstandigheden. (1ste blad). De bijeenkomst van het R. H. Werk» lieden verbond. (1ste blad). Bij een kolendampvergiftiging aan boord van een schip te Vlissingen kwam twee matrozen om het leven. (1ste blad). WORDT LID VAN DE R.K STAATSPARTIJ. Wie vóór 1 Januari a.s. geen lid is van de RK. Staatspartij kan niet medewerken aan de candidaatstelling voor de Staten- en Raadsverkiezingen van het volgend jaar. Om deze reden wekken wij al onze le zers en lezeressen nog eens met klem op om zich vóór 1 Januari als lid der R.K. Staatspartij op te geven. Geeft u, voorzoover u nog geen lid z\jt, ten spoedigste op bij het bestuur der plaat selijke af deelingen, kernen of propagan- daclubs. Aarzelt niet en doe het onmiddellijk. Twee leden van de bemanning omgekomen Vanmiddag circa twaalf uur is op het Nederlandsche motor schip „Coen", uit Delfzijl, dat in de binnenhaven te Vlissin gen ligt, een ernstig geval van kolendamp vergiftiging voorgekomen, dat aan twee jonge matrozen het leven heeft gekost. Een monteur, die reparaties op het schip verrichtte, trof twee matrozen, die de wacht op het schip hadden, levenloos in hun kooi aan. De namen van de slacht offers zijn nog niet bekend, daar de kapitein de heer Vermolen, met Kerstverlof is.- SENATOR PITTMAN VERZET ZICH TEGEN HET AFSTAAN VAN KOLONIëN WASHINGTON, 29 December (A.N.P.) Senator Pittman, de voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken van den Senaat, heeft zich in een brief tot den fede ralen Raad van Christelijke Kerken in Amerika verzet tegen het afstaan van Kolo niën door Groot B'riftannië en Frankrijk. „Volgens mijn meenning", aldus schrijft Pittman, „zou een afstaan van de kolo niën door Groot Brittannië en Frankrijk niet de onafhankelijkheid van deze ge bieden verzekeren, dóch zij zouden on middellijk in bezit worden genomen en ge regeerd worden door zekere andere regee ringen en vermoedelijk hardvochtiger geregeerd worden". Dit schrijven was een antwoord op een voorstel van den Raad dat alle koloniën onafhankelijk zouden worden gemaakt en dat vrijhandel zou worden verleend om ieder land te voorzien van.de grondstoffen, welke het noodig heeft.- MAATREGELEN BETREFFENDE JOODSCHE GEESTESZIEKEN. BERLIJN, 29 December (A.N.P.). In een verklaring aan de „Voelkische Beobachter" heeft dr. Conti, chef van het gezondheids bureau medegedeeld, dat maatregelen zul len worden genomen door de nationaal socialistische autoriteiten om de Joodsche geesteszieken uit de gemeentelijke zieken huizen te Berlijn te verwijderen en over te brengen naar speciale instellingen, wel ke onder toezicht van de nationaal-socia- listische autoriteiten zullen staan. ZH. Exc. Mgr. J. P. HUIBERS, BIS SCHOP VAN HAARLEM; J. A. B. M. van Blaricum, pastoor te Monster; J. P. P, Bomans, pastoor te Krommenie; Mgr. P. G. Groenen, Directeur Centr. Kath. Kolon. Bereau, Den Haag; A. Hollenerg, Deken en pastoor te Purmerend; A. E. C. Huf, Rector te Sas- senheim (St. Bern. Gesticht); H. J. M. Kocvoets, Pastoor te Muiden; A. J. C. Schraag, Deken en pastoor te Schiedam. 25 JAAR PRIESTER 9 Augustus 1939 W. M. P. J. Boin, pastoor te Houtrak- polder; J. F. A. Bots, Deken en Pastoor te Gouda (O.L.Vr. Hem.); P. J. Brügemann, Archivaris van het Bisdom Haarlem; G. P. J. van den Burg, Directeur der Eerw. Zusters Ursulihen, Bergen; Th. G. van Haaster, pastoor te Ursem; F. J. W. Han sen, Pastoor te de Z i 1 k; E. Mathot, pastoor te Spanbroek; P. L. C. van der Meer, pas toor te Rotterdam (H.H. Ha^t v. J.); J. C. de Moei, pastoor te IJipuiden; H. J. M. j Nieuwenhuizen, pastoor te Amsterdam (H. j I 11 December 1939 Th. van Baar, kapelaan te Amsterdam (H. Agnes); J. M. H. v. d. Berg, kapelaan te Amsterdam (H. Will, binnen de V.); F. J. J. Bollinger, kapelaan te Purmerend; L. J. A. Boomgaard, kapelaan te 's-Graven- hage (H. Will.); A. A. de Bot, kapelaan te Delft (H. Hipp.); J. L. Bouman, profes sor, Philosophicum te Warmond; dr. N. Th. J, Greitemann, professor, Theologicum te Warmond; G. Heemskerk, kapelaan te 's-Gravenhage (H. Familie); Th. Lampe, Rector te N o o r d w ij k e r h o u t (St. Mariagesticht)F. H. M. Lohmann, kape laan te Leiden (H Petrus); S. Mol, kapelaan te Haarlem (H. Joseph); A. M. Niekel, Rector te. Wassénaar (St. Jaco- busstichting)C. Nysten, kapelaan te Bo- venkarspel; C. Pouw, kapelaan te 's-Gra venhage (H. Familie); A. L. J. van Rooyen, kapelaan te Amsterdam' (H. Hart van Jezus)W. H. Simons, "Conrector te Amster dam (St. Hubertuskapel); J. Staadegaard, kapelaan te Rotterdam (H. Franc. v. Ass.); C J. -Westerkamp, kapelaar te Schiedam (H. Hart van' Jezus); H. G. J. de Wijs, kapelaan te 's-Gravenhage (H. Martha).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1