1&& RIJNSTREEK DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 DE LEÏDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN Welgeslaagde parochieele Kerstavond. Als sluitstuk van de kerkelijk plechtig gevierde Kerstdagen, bood de plaatselijke Kruisvaart gisteravond in de groote zaal van de Sint Josephvereeniging, den paro chianen van Sint Bonifacius een echten ouderwetschen, vromen en gezelligen Kerst avond aan, welke bijzonder in den smaak 4er vele aanwezigen viel. aa öe zaal welke bijna geheel gevuld was heerschte een gezellige Kerstsfeer. Op een tafel waaromheen enkele stoelen, voorstel lende de huiskamer, was een kerststal in vollen glans opgesteld, de adventskrans droeg eenige lichtende kaarsjes, in de schit tering waarvan een klein Mariabeeldje vyzs waar te nemen. In een der verlaten hoe ken van de zaal was een denneboom, die in vele gezinnen, in de latere jaren ook bij de Kateholieken tijdens de Kerstdagen wordt versierd en gebruikt als symbolische aan duiding van de herdenking van de komst van den Verlosser op aarde, neergezet, ont- daar van alle versiering, zoo in zijïï kale gedaante, waarmede de Kruisvaart wilde aanduiden, dat het zoo, wat de boom be treft, zeker in onze Katholieke gezinnen niet moet. In het beginselprogram van de Kruis vaart staat als No. 9 afgedrukt „Meeleven met de Kerk". Een van de manieren, waar op dit devies wordt beleefd is: Jaarheili ging door de viering van het kerkelijk jaar, bijzonder van de Zondagen en de kerke lijke hoogfeesten. Om hieraan zooveel mo gelijk te beantwoorden, is door de Kruis vaart het plan opgevat om door lied en zang, door voordracht en gebarenspel de adventsgedachte, de hoogfeesten van Kerst mis en Driekoningen, Oudejaarsavond, de feesten van den H. Stephanus en Maria- Lichtmis, door de Kruisvaart, "den parochia nen duidelijker te doen worden. Het doel van dezen avond was op verschillende ma nieren de Advent en de groote feesten van den Kersttijd uit te beelden om er duide lijker de beteekenis van te doen zien en het schoone ervan te doen smaken. Een en ander werd door den districts-directeur, kapelaan C. M. Broers, in zijn kort ope ningswoord nog eens benadrukt en spr. wees er vooral op, dat deze Kerstavond niet wilde zijn als van een enkele groep of van een bijzondere vereeniging afzonderlijk maar van de geheele parochie. Het deed hem daarom des te meer genoegen, dat de zaal zoo goed bezet was. Spr. ver welkomde vervolgens deken Z. de Korte en kapelaan C. M. Klaver en bracht dank aan allen voor de verleende medewerking. Deze Kerstavond werd nog bijgewoond door herauten en leiders van Kruisvaar ders uit het district Alphen aan den Rijn. De leiding berustte bij de heeren J. J. C. Böckling en baljuw G. A. Bahlmann, ter wijl muzikale medewerking had verleend de heer J. Th. Verkleij. Vele leiders werk ten mede aan de verschillende tableaux. Als een geheel vormde de uitbeelding ter zijde in de zaal van de echte Roomsche vie ring van den Kerstkring in huiselijken kring, waarbij de heer S. van Leeuwen met een aantal zijner huisgenooten debuteer den. In het tweede gedeelte van den avond werd door leiders en leden van de Kruis vaart, daarbij geassisteerd door enkele an deren, op bijzonder treffende wijze opge voerd, het uit drie bedrijven samengesteld Driekoningen-spel „Epiphania" van den be kenden Franschen schrijver Henri Ghéon. Voor dezen avond was door den Kruis vaartleider den heer C. v. d. Putte een smaakvol program samengesteld en ont worpen. Kleeding,grime en kapwerk werden op meesterlijke wijze verzorgd door den heer G. Hoppezak uit Leiden. Tijdens de pauze werd koek uitgedeeld. Aan mej. C. Krumpelman werd de adventskrans met Mariabeeldje aangeboden als degene, die de eenige koek met een ingebakken groene erwt had getroffen. De kerstgroep viel bij trekking op lot No. 106 De avond werd besloten met een kort dankwoord van den Deken. Geboren: Jan Jacobus, z.van J. J. van Dam en G. G. van Leeuwen Hu- berta Hillegonda Maria, d. van C. A. van Vliet en C. A. Koot. Overleden: Arie Zuidam 34 ge huwd met Helena Verhagen (overleden te Leiden). Gevestigd: Margaretha M. Bunnik, dienstbode, Achtermiddenweg 10, van Wilnis, Wijk 616 Antonia J. Straver, zonder beroep, Hortensiastraat 23, van Boskoop, Julianastraat 54 Johannes Gerse, winkelbediende, Trompstraat 11, van 's-Gravenhage, Ooststr. 13. Vertrokken: Petronella M. Nieu- wenhuizen, huishoudster, Raadhuisstraat no. 117 naar Weesp, Blomstraat 23 Jo hannes J. C. la Fleur, technisch-ambte- naar, Stationsstraat 39, naar Groningen, Wassenberghstr. 25 Ia Hendrik G. van Beusekom, Dorpstraat 31, naar Terneu- zen, Noordstraat 75. HAZERSWOUDE Aanbesteding woningbouw. Hedenmorgen had de aanbesteding plaats door het bestuur van de Bouwvereeniging „Volks Belangt" te Hazerswoude, van het bouwen van 12 arbeiderswoningen op een terrein jn het uitbreidingsplan te Hazers woude (Dorp). Hoogste inschrijver was P C. van Rijn te Leidrchendam voor 32.700, laagste in schrijver S. Tromp te Alphen aan den Rijn voor 22.990.—. De gunning is aangehou den. BOSKOOP Tooneelvereeniging „St. Genesius". Gisterenavond werd in het R. K. Vereni gingsgebouw een Kerstuitvoering gegeven door de Tooneelvereeniging „St. Genesius". De zeereerw. heer Pastoor van Meeuwen opende dezen avond met een korte toe spraak, waarin hij allen bijzonder welkom heette en hen dankte, vroor hetgeen zij als donateurs van het Gebouw in het afgeloo- pen jaar hadden gedaan. Opgevoerd werd hierna het Ohineesch drama in vier tafereelen van Henri Gheon De drievoudige Wijsheid van Vader Wang". We mogen met recht zeggen, dat de Tooneelclub er in is geslaagd van dezen avond een onvergetelijke te maken, door haar schitterend spel. Zooals we de ver schillende hoofdrollen zagen uitgebeeld t.w. De Chineesche Duivel met zijn vlam- menkleed als het ware één met zijn sinis ter verblijf en beroep die door zijn voor treffelijk spel de aanwezigen kon doen sidderen; Vader Wang, de om de recht vaardigheid vervolgde, die menige traan deed wegpinken en de berouwvolle moor denaar Tchang-fou-tang aan de voeten van den pater-missionaris, het waren ontroe rende weergaven, geheel in de lijn der wer kelijkheid. Doch ook de andere rollen waren- juist op iiun plaats verdeeld, een geluk kige omstandigheid, waarvoor den heer B. J. J. Robben een woord van waardee ring ten volle toekomt. De grime en de costuums waren in ieder opzicht af en getuigden van den goeden smaak van den heer Gerard Hoppezak uit Leiden. En degenen, die niet het minst hebben bijgedragen tot het welslagen van den avond, waren wel de leden van het Zang koor „St. Caecilia". Op voortreffelijke wijze werd door hen de Kerstcantate gezongen van Dobbelste i en een drietal andere Kerstliederen. We zouden het niet met meer woorden dan met één kunnen zeg gen: de Kertsuitvoering van Genesius was in ieder opzicht „af'. Met een kort dank woord van Pastoor .van Meeuwen werd deze mooie avond gesloten. BODEGRAVEN Bij de installatie van den nieuwen burge meester. Zooals we reeds eerder vermeld hebben, wordt onze nieuwe burgemeester, de heer G. R. Vonk, op Woensdag 4 Januari 1939 geïnstalleerd. Van officieele zijde heb ben we de geheele dagorde vernomen en zullen deze hieronder publiceeren. Burge meester Vonk en zijn familie arriveert met den trein van 10.21 in Bodegraven, waar hij door de wethouders en den secretaris zal worden afgehaald. Als de familie op het bordes van het Stationsplein zal zijn, wordt door de leden van de Burgerwacht een sal vo gelost, terwijl de zangklassen van de chr. scholen een welkomstlied zullen zin gen. Hierna gaat men via de burgemeester le Coulstre-straat en Wilhelminastraat naar het gemeentehuis. Voorop zullen we onze muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" zien, waarna het vlaggevaandel van de „Prince- vlag" volgt. Vóór de twee rijtuigen zullen enkele ruiters van de Bodegraafsche Rui- tersvereeniging rijden, terwijl de rijtuigen geflankeerd zullen worden door de vrouwe lijke leden van de ruitervereeniging. Vier ruiters te paard sluiten daarna den stoet Te circa elf uur zal in het Raadhuis de installatievergadering gehouden worden. Na de lunch zal de burgemeester met zijn familie een rijtoer door ons dorp maken, waarna te circa drie uur een défilé van niet minder dan 36 Vereenigingen zal plaats hebben. Van deze 36 vereenigingen we mogen het hier wel even vermelden is er zegge en schrijven één van de Katholie ken bij, n.l. de Kruisvaart. Tot nog toe zien we de Graal de Hanze, de Volksbond, etc., nof niet op de lijst vermeld. Katholieke vereenigingen, tot Zaterdagmiddag 4 uur kunt u zich opgeven bij den secretaris, den heer C. Karssen. Wij rekenen ook op u! Na het défilé is er in hotel van Haaf ten var plm. 4 uur tot 5.30 uur gelegenheid om met den burgervader kennis te maken. Na afloop zal er door de gemeente een diner worden aangeboden. In de commissie voor deze gelegenheid hebben zitting de ueeren H. J. van der Poll, voorz.; Jac. Spaar, C. Karssen, seer. J. H. van der Vlist en W. Boosman. Tot slot worden de ingezetenen van onze gemeente verzocht dien dag te vlaggen en een vriendelijk verzoek tot de werkgevers wordt gericht om hun personeel dien dag (minstens des middagsl) vrij té geven. DE MEIJE Groot succes voor de Jongemannen vereen, St. Jan, Nadat de leden Dinsdagmiddag de eer ste opvoering gegeven hadden we gaven er in de vorige editie een verslag van werd gisteravond de tweede gepresenteerd. Deze is een waar succes geworden. Voor een stampvolle zaal heette pastoor A. W. J. Kampenhout alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den oud-kapelaan A. L. Umans. Vervolgens wees spr. erop, dat dit spel geheel met de Kersttijd over eenkomt en wenschte allen een stemmige avond. De opvoering door de leden was aan merkelijk beter dan Dinsdag, daar zij zich veel vrijer gevoelden op het tooneel. Ook de lichteffecten bij de „Tableaux vivants" van kapelaan Umans waren in een woord schitterend en deden de kleurige costuums nog beter uitkomen. De zang door de schoolkinderen was werkelijk af. De Zuid Alrikaansche studenten, die ©en studiereis deer ons la,.d maken, brachten Woensdag een bezoek aan het bureau der V.V.V. aan het Rokin te Amsterdam, waar het gezelschap op oliebollen onthaald werd Van het Kerstspel „Bij den Kerstboom" door Frits van Duinen zullen we nog de korte inhoud publiceeren. Hendrik en Wil lem van Galen zijn druk bezig om hun vader, koetsier van Houtman, een zalig en vroolijk Kerstfeest voor te bereiden. Zij zijn nauwelijks klaar als de vader thuis komt en deze van vreugde 'niets wil we ten, daar zijn patroon hem zooeven van diefstal heeft verdacht. De zoon van Hout man kan niet gelooven, dat hij de geldsom gestolen heeft, doch zegt, dat zijn vader hem reeds bij den politie heeft aangegeven en deze vindt een gedeelte van het ont vreemde geld, zoodat hij veroordeeld wordt tot een jaar gevangenisstraf. In het tweede bedrijf, dat zich eveneens op Kerstavond afspeelt, doch een jaar later, komt van Galen weer thuis. In dit bedrijf komt zijn onschuld aan het licht en zijn eene zoon, die hem voor een dief hield, vraagt hem knielend vergiffenis. Tot slot dankte de pastoor de spelers voor de keurige vertolking en allen, die tot het welslagen hebben meegeholpen. We noe men nog de hoofdonderwijzer, de heer Joh. Tcrnooi, kapelaan A. van der Voorn en last not least kapelaan A. L. Umans, die het ini tiatief hiertoe genomen heeft, Hierna ging men zeer tevreden over de opvoering huiswaarts. NIEUWVEEN IJsclub. De ijsclub alhier vergaderde gisteravond in café v. Eijk. Ver over den gestelden tijd opende de voorz met een har telijk welkom. In zijn openingswoord deelt de voorz. mede, dat de laatste vergadering is gehouden op 13 December 1933. Sinds dien is geen contributie geind en zijn geen vergaderingen gehouden. Het bestuur is echter nog niet ingeslapen. Zoo spoedig het ijs berijdbaar was zijn maatregelen ge nomen om de banen in orde te maken, dit tot groote tevredenheid van de liefhebbers. Voorts deelde de voorz. mede, dat in de bestuursvergadering, vorige week gehou den besloten is geen ijsfeesten te organiseer- ren, maar op de eerste plaats aandacht te schenken aan goede banen. Het bestuur is van oordeel dat de schaatsenliefhebbers meer belangstelling hebben voor goed on derhouden banen, dan voor een ij sfeest, waardoor de kas' geplunderd zou worden en geen middelen genoeg aanwezig zouden zijn voor het onderhoud der banen. Na deze inleiding is het woord aan den waarn. secretaris, die de notulen leest der vergadering van 13 Dec. 1933. Hierna volgt verslag van den penningm. De reke ning sluit met 'n gunstig saldo van 192.94. De controle-commissie bevestigt boeken en bescheiden in volmaakte orde te hebben bevonden. Dan is aan de orde: bestuursverkiezing Eerst werd gezorgd voor de bezetting der opengevallen vacatures; hierin zijn gekozen de heeren S. H. Brust, H. Nout en W. N. Stokman, vervolgens verkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren A. v. Poelgeest, H. S. Ran en P. C. Verkerk, bei den eerstgenoemden zijn met overgroote mearderheid gekozen, terwijl de plaats van P. C. Verhulst zal worden vervuld door den heer A. Lok. Het bestuur is tenslotte nog met één lid uitgebreid, waarvoor is ge kozen de heer L. Verkerk. Eij de rondvraag is lang en breed over verschillende punten van gedachten ge wisseld, zoo, dat de voorz. zich genoodzaakt zag aan de discussies een einde te maken, waarop sluiting volgde. ZOETERWOUDE (H. RA Nog twee dagen. Degenen, die nog niet aangesloten zijn bij de afdeeling van •de R. K. Staatspartij en het volgend jaar willen medewerken bij de aanwijzing van candidaten voor de Provinciale Staten en Gemeenteraad, moeten zich voor 1 Januari hebben opgegeven als lid. Er zijn dus nog twee dagen. Katholieke actie. Gisteravond werd in het patronaatsgebouw, ter uitvoering van een deel van het wintsrprogram van den R. K. Volksbond, afdeeling Zoeterwoude Leiderdorp, een leerzame avond gegeven. Deze bijeenkomst was voor alle katholie ken toegankelijk. De belangstelling was achter zeer gering. De voorzitter, de heer j. Giezen, opende de bijeenkomst met een bijzonder woord van welkom tot den spre ker, den zeer eerw. heer Dr. Olierook, die kwam spreken over „Katholieke actie". Hij betreurde het dat er zoo wenig belangstel ling was voor dit belangrijke onderwerp. Wanneer wij, aldus Dr. Olierook, in de wereld rond zien, dan zou men zeggen, al les is verloren. Zie maar eens om ons heen, hoe verschrikkelijk de toestanden in de naburige landen zijn. Als lichtpuntje noem de spr. de Missie in Afrika. Zou misschien den tijd komen, dat Europa en Amerika voor het Christendom hebben afgedaan? Hoe het ook zij, op ons rust de plicht te strijden. Spr. schetste het werk van 50 jaren or ganisatie en stelde de vraag: hoe is het toch mogelijk, dat er zooveel moeilijkhe den zijn, dat alles zoo tegen elkaar in botst. Bijna 20 eeuwen Christendom en waar is de sociale rechtvaardigheid, waar is de Christelijke liefde. Dat is het verwijt dat en? wordt toegeslingerd? Die wantoestanden zijn ontstaan, omdat men het Christendom heeft verworpen. Spr. behandelde de bloei van het gilden- t;jdperk, het ontstaan van het Liberalisme en het daaruit voortvloeiende Socialisme en noemde de grootste ramp van de 19de eeuw, dat de Kerk de greep op de arbeiders heeft verloren. Ten slotte spoorde spr. allen aan tot Katholieke actie. Kijk naar die Moeder hoe zij haar huiselijke plichten vervult, hoe zjj haar kinderen opvoedt, hoe zij haar groote kinderen in de moeilijke jaren van bet kwaad weet af te houden. Kijk naar dien werkman, die zijn plicht doet, die een trouw lid is van zijn organi satie, die steeds medewerkt, wanneer er iets van hem als Katholiek gevraagd wordt. Wij moeten niet tevreden zijn, zelf Katho liek te zijn, maar ook anderen helpen en aansporen. Dan zullen wij terugwinnen wat we verloren hebben. De voorzitter was zeker de tolk van al len door aan den eerwaarden spreker dank te brengen voor zijn schoone en leerzame re-de. Degenen, die verzuimd hebben dezen leerzamen avond bij te wonen, hebben niet alleen veel gemist, maar hebben ook ge toond nog weinig begrip te hebben van Katholieke Actie. In de pnt. Gisterenmiddag omstreeks 2.30 uur, moest de chauffeur P. den Hol lander van Leiderdorp met een auto van de Coöperatieve aankoop-vereeniging .Rijnstroom", veevoeder gaan bezorgen bij den landbouwer H. Rwonende aan de Hooge Rijndijk nabij café „Ik leer nog". Zeer langzaam naderde de aut~ de toe gang naar de landbouwerswoning. Een ach terop komende luxe auto moest eerst pas- sceren, waarna de H. met zün auto, met uitgestoken dichting-aanwijzer, de toegang raar de landbouwerswoning wilde in draaien. Met een snelle vaart naderde van ach teren een bloemen-auto van v. Heyningen en Kranenburg uit Rijnsburg, bestuurd door desn chauffeur S. van Egmond uit Maas tricht, die blijkbaar geen andere uitweg wist, dan de bijna dwars staande auto links te passeeren. Dit lukte hem wel doch met gevolg, dat de bloemenauto over een puin hoop en door eenig struikgewas tenslotte in den naast den weg liggende pur terecht kwam, per'oonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met een kraanwagen werd het gehavende vehikel uit den put getrokken. Veldwachter Br. stelde een onderzoek in naar den schuldvraag. INGEZONDEN STUKKEN Richtprijzen tuinbouwproducten. Dezer dagen heeft men in de pers (ver- slag vergadering Tweede Kamer) kunnen lezen, dat de richtprijzen zijn gestegen van 40 tot 90 pet. Hoe men nu de richtprijzen berekent, is mij niet duidelijk. Hoeverre de richtprijzen de kostprijzen benaderen, is mij evenmin bekend. Wat ik echter maar al te goed ■weet, is, dat wij voor onze producten in onze streek (koude grondproducten) nooit meer dan 71 pet. van den kostprijs hebben ontvangen, let wel: de opbrengst met in- begrip steun bedroeg 71 pet. van den kost prijs, en dan niet als minimum maar als maximum, en dan een kostprijs niet opge schroefd, maar een werkelijke kostprijs, waarin het loon voor den werkenden tuin der is berekend volgens de normen van het collectief arbeidscontract. Ook heb ik bij de berekening van den kostprijs volstrekt geen rekening gehouden met misoogst, maar be rekend naar een normale opbrengst. Als ik ons hoofdproduct snijboonen neem, kom ik tot het volgende:. Kostprijs eerste soort snijboonen 1.30 per 10 K.G., opbrengst snijboonen over de heele campagne is doorsnee 72 cent per 10 K.G. en 22 cent steun per 10 K.G., tezamen dus 92 cent per 10 K.G. ofwel 71 pet. van den werkelijken kostprijs. Dit is genomen over het jaar 1937 en zijn koudegrond snij boonen. Het jaar 1938 voor snijboonen koud© grond ziet er uit alfe volgt: Kostprijs snijboonen per 10 K.G. 1.30, opbrengst 72 cent per 10 K.G., steun 13 ct. per 10 K.G., tezamen 85 cent per 10 K.G. ofwel 68 pet. van den werkelijken kostprijs. Als ik de producten peulen en doperw ten neem, wat hier ook hoofdproducten zijn, kom ik tot hetzelfde resultaat; ook hier 70 pet. van den werkelijken kostprijs als maximum. Hoe het er dientengevolge in de tuinders gezinnen uitziet, laat zich licht begrijpen, en als wij dan in de krant lezen: „90 pet. als minimum", vragen wij ons af, hoe komt men er aan, of is het elders misschien zoo wat die 90 pet. betreft. Ook vragen wij ons af: hebben wij ter bevoegder plaatse wel een vertegenwoor diger voor onze streek; dit zou toch zeker wel op zijn plaats zijn. Ter Aar, waar wij onze producten veilen, is de grootste snij boonenveiling van Nederland en in onze streek (de Veenstreek) wonen ongeveer 1C00 (duizend) tuinders. Wij willen hopen en vertrouwen, dat er met de eerstvolgende steunuitkeering met het bovenstaande rekening wordt gehou den, en dat wij dan op onze snijboonen, doperwten en peulen nu ook eens steun zullen krijgen tot den kostprijs. Gaarne ben ik bereid bovengenoemde kostprijzen van onze producten gespecifi ceerd over te leggen. MAR. KLEUN, Kwakel, gem. Uithoorn* 27 December 1938.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12