BINNENLAND Nieuwe uitgaven foecletjêancl Vereen, v. Nat. Veiligheid VOOR ONZE ZIEKEN. ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 DE LE1DS HE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 KERSTFEEST OP HET LOO H.M. de Koningin heeft gisteravond op het Paleis Het Loo Kerstfeest gevierd met Haar personeel. De Koningin hield een toespraak en reikte geschenken uit. I DE 10.000 VAN DE KONINGIN Het bestuur van den Frieschen IJsbond heeft het volgende telegram aan H.M. de Koningin verzonden: „Het bestuur van den Frieschen IJsbond van den staatsraad i.b.d. Uwen commis saris in Friesland, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten mededeeling ont vangen hebbend, dat het Uwe Majesteit heeft behaagd den IJsbond voornoemd een bedrag van 5 a 10.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van het doen vegen en onderhouden van de ijs wegen in Fries land, is vervuld van de allergrootste dank baarheid jegens Uwe Majesteit voor deze daad. Zijn dankbaarheid uitsprekend na mens alle Friesche schaatsenrijders zoo wel als van allen, die door deze zeer echoone gift van Uwe Majesteit in staat worden gesteld nuttig werk te verrichten inplaats van hun tijd in ledigheid door te brengen, verbindt het bestuur voornoemd hier aan de uitdrukking van zijn gevoelens van verknochtheid aan Uwe Majesteit en Haar Huis". NOG EEN KONINKLIJKE GIFT. Van officieele zijde meldt men ons, dat door H. M. de Koningin een gift van 5000 gulden is geschonken aan het hoofdkwar tier van het Leger des Heils, welke uitslui tend moet worden besteed aan dekking c.q. kleeding van de meest behoeftige gezin nen in ons land. PLANNEN VOOR MILITAIR VLIEGVELD BU KATWIJK? Kamerlid Krijger vraagt minister zich nog tot niets te binden Het Tweede Kamerlid Krijger (C.H.) heeft aan den minister van Defensie de yolgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te delen of waar is, dat plannen in voorbereiding zijn voor het aanleggen van een militair vlieg veld in de omgeving van Katwijk, welke plannen direct in verband zouden staan met het voornemen van de regeering om Schip hol in te richten tot centraal vliegveld? Is de minister, gelet op de in de verga dering van de Tweede Kamer van 20 Dec. j.l. gehouden beraadslagingen, bereid voor de uitvoering van het in de vorige vraag bedoelde plan zich tot niets te binden, voor dat de volksvertegenwoordiging van die plannen kennis heeft kunnen nemen en gelegenheid heeft gehad zich er over uit te spreken, in verband met definitieve plannen van de regeering ter oplossing van het vliegveldvraagstuk voor de internatio nale luchtvaart? KRUISVAARDERS VAN ST. JAN Koperen jubileum Broeder-overste v. d. Corput Vrijdag was het 12 y3 jaar geleden, dat Broeder-overste C. J. M. v. d. Corput van de Kruisvaarders van St. Jan benoemd werd tot overste van het Moederhuis te Rijswijk (Z.H.). De Congregatie, die thans ruim 80 leden telt, bestuurt de volgende huizen en in richtingen: Huize „Ora et Labora", inter naat voor jongens te Rijswijk; Kinderhuis „Patrus Canisius" te Wateringen; Patro naat „St. Jan" te Rotterdam; R.K. Jeugd- werkloozenkamp „Ons Werkkamp" te RuntenBrussum (Limburg); Benedictus Labre-tehuis voor dakloozen te Utrecht; Huize Padua te Rotterdam, terwijl ook een Missie-statie in Curagao onder hare zor gen is. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN Afzonderlijke registratie bij de bevolkingsregisters De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een rond schrijven gericht, waarin hij overwegende, dat het wenschelijk is een algemeen gel dende regeling te treffen, met betrekking tot een nauwkeurige en centrale registratie van alle na 1 Maart 1938 in Nederland ge komen en hier te lande verblijvende Jood- sche en andere zoogenaamde „niet-Arische" vluchtelingen, bepaalt, dat de opneming in de bevolkingsregisters van Nederland van alle, na 1 Maart 1938 hier te lande binnen gekomen, of binnenkomende en verblijven de Joodsche en andere zoogenaamde „niet- Arische" vluchtelingen, achterwege blijft voor den duur van hun verblijf, althans voor den tijd voorloopig van vijf jaren, te rekenen van het tijdstip van hun aankomst hier te lande af. Voor zoover de bovenbe doelde personen, bereids in bevolkings registers zijn opgenomen, moeten zij daar van worden afgevoerd. Gedurende een tijdvak van voorloopig vijf jaren, te rekenen van 1 Maart 1938 af, zullen bedoelde personen worden inge schreven in een verblijfregister. HET TERUGROEPEN DER DUITSCHE MEISJES. Démarché te Berlijn om aan officieele onzekerheid een eind te maken? Alhoewel het nu zeker is, dat vele Duit- sche meisjes ons land zullen verlaten, heb ben de Regeeringslnstanties nog steeds geen officieele mededeeling van de Duit- sche autoriteiten ontvangen. Integendeel waar men ook informeerde, steeds is tot nog toe de waarheid ontkend van de terug roeping. Het blijkt, dat men zulks ook kan doen op grond hiervan, dat de meisjes niet steeds een eigenlijk bevel krijgen om terug te keeren, maar omdat de consulaten pressie uitoefenen. Zoo wordt den meisjes mede gedeeld, dat zjj zich naar Duitschland moe ten begeven, opdat de autoriteiten ter plaatse een onderzoek kunnen instellen naar de afkomst der meisjes. Aan anderen wordt medegedeeld, dat in Duitschland de passen moeten worden herzien, hetgeen vooral geldt voor die meisjes, die uit Oos tenrijk en het Sudetenland afkomstig zijn. In weer andere gevallen brengt men den meisjes zeer duidelijk onder het oog, dat hun hulp in Duitschland dringend ge- wenscht is. In al deze gevallen kan men dus moeilijk spreken v^an een bevel om naar Duitschland terug te keeren, doch wel wordt een zoo danige dwang op de meisjes uitgeoefend, dat deze moeilijk kunnen weigeren. De onduidelijkheid van de situatie brengt de Regeering in een moeilijk parket. Eener- zijds toch kan zij geen enkelen maatregel ti effen jegens de meisjes, wijl deze Duit- sche onderdanen zijn, anderzijds kan geen enkele andere voorziening worden ge troffen, omdat de officieele zekerheid van een massalen terugkeer niet is verkregen. Naar verluidt overweegt de Regeering dan ook een officieele démarche, door on zen gezant te Berlijn te ondernemen; dit niet als een soort protest, maar meer een stap met informatorisch karakter. Een besluit in dien zin is nog niet ge vallen, maar sinds eenige dagen plegen de departementen overleg met elkaar. AFSCHAFFING PRIJSVERSCHIL BIJ INVOER VAN BRUINE BOONEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de Minister van Economische zaken besloten, met ingang van Dinsdag 27 De cember a.s. het prijsverschil bij invoer van bruine boonen voor menschelijke con sumptie af te schaffen, in verband met de omstandigheid, dat o.m. ten gevolge van de geringe opbrengst van den binnenland- schen oogst de prijs der bruine boonen voor consumptie hoog is. Hoewel de buitenlandsche boonen dus niet meer met een heffing van 2.50 per 100 K.G. zijn belast, is het onwaarschijn lijk, dat de prijs hier te lande veel zal da len, d^ar de oogst ook elders gering is. DE WERKLOOSHEID, Nog steeds het laagste percentage sinds 19-32. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede. dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week van 5 tot en met 10 December 1938 bij ge subsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas waren aangesloten 568.669 personen (onder wie 74.863 landarbeiders). Van de 493.806 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsoer- centage 25.2 (in de vorige verslagweek, 21 t/m. 26 November, was dit percentage 23.9). Voor de 568.669 verzekerden, met inbe grip van de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 24.9. In de overeenkomstige verslagweek van December was het werkloosheidspercen tage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn ver meld de percentages, indien de landarbei ders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 30.7 (30.7). 1933 25.2 (32.1), 1934 30.4 (30.6), 1935 34.0 (34.2), 1936 31.7 (31.6), 1937 28.3 (28.8), 1938 24.9 (25.2). Zooals men ziet verschilt dat percentage nog aanmerkelijk van dat van begin Dec. 1937 n.L 28.3 Op 10 December waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 390.831 werkzoekenden, van wie 372.309 werkloos waren (n.l. 357.590 man nen en 14.719 vrouwen). Blijkens mededeeling van het Werk fonds waren op 24 November 12.831 arbei ders direct en indirect werkzaam by wer ken, die met behulp van dit fonds worden uitgevoerd. Voorts waren, ruw geraamd, 800 arbeiders werkzaam in fabrieken, enz. voor de levering van materialen e.d., als gevolg van de financiering der bijkomen de kosten uit het werkfonds voor werk- verschaffingswerken. STERFTE MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 11 to' en met 17 December bedragen 25 run deren, 40 kalveren en 6 varkens en big gen, 386 schapen en 85 geiten. ABRAI f AM KUYPER. Proefschrift fvan dr. P. KasteeL Aan de faculte'l der politieke en sociale wetenschappen i Leuven promoveerde gisteren de heer P. Kasteel, parlementair iedacteur van De IMaasbode" op een proef schrift, gewijd ar li de figuur van wijlen dr. Abraham Ku; ner een proefschrift, waar de harde ar. j:id en de naarstige stu die van verscheic |:ne jaren in verwerkt liggen, en dat zij V bijzondere beteekenis ontleent aan de ve te tot dusverre nog niet uitgegeven brieven van en aan Kuyper, die het in zijn bij4a 350 forsche pagina's publiceert. De heer Kasteel heeft tot het verkrijgen van deze brieven drie archieven door- vorscht: het Kuyper-archief, berustend in het Kuyper-huis te Den Haag, het de Sa- vornin-Lohman-archief, berustend in het Algemeen Rijksarchief en de nalatenschap van dr. Nolens, toebehoorend aan Staats raad Aalberse. Uit deee brieven rijst voor al een duidelijker beeld, dan tot dusverre te verkrijgen was, van de verhouding tus schen Kuyper en de Savornin Lohman, waaraan een belangrijk deel der dissertatie, die Kuyper eerst als kerkelijk en daarna als staatkundige figuur beschouwt, en die wellicht later wordt aangevuld met een vérhandeling over Kuyper als cultureele figuur, is gewijd. Ter motiveering van zijn keuze wijst de heer Kasteel in den aanvang van zijn werk op de beteekenis van Kuyper wiens sterke leven een periode omspande van diep-ingrijpende veranderingen, waaraan hij zelf mede aandeel nam. Van Nederlandsche zijde waren bij de iromotie o.m. aanwezig Z. Exc. mr. C. Goseling, minister van justitie, mr. J. R. M. van Angeren, secretaris-generaal van het departement van justitie, de dochter en de twee zoons van Abraham Kuyper, mej. C. E. M. Kuyper te 's-Gravenhage, dr. Abraham Kuyper Jr., gereformeerd- predikant te Rotterdam en prof. dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar te Amsterdam. Nog werd van Nederlandsche zijde de promotie bijgewoond door mr. J. Winter- mans, waarnemend directeur-generaal van den landbouw, ir. Thünissen uit Den Haag, oud-burgemeester Peters, prof. dr. Bellon van de R. K. Universiteit te Nij megen, J. Maaskant, gereformeerd-predi kant te Brussel en den Benedictijner pater Caron. Onder leiding van den vice-rector der Leuvensche Alma Mater, mgr. dr. van Wayenbergh, werd de promotie bijgewoond door een tiental professoren der rijksuni versiteit en der politieke en sociale hooge- school van de Leuvensche universiteit met den promotor aan het hoofd prof. dr. Fer- nand van Goethem. Prof. Van Goethem opende de promotie zitting met heel speciaal Minister Gose ling welkom te heeten. Het is geen banaal feit, aldus spr., een lid der Nederlandsche regeering in volle parlementaire zitting, naar Leuven te zien komen om er een pro motie bij te wonen. Die waardeering van de activiteit van den geest is hartverhef fend. Spr. begroet ook de aanwezige familie leden van Abraham Kuyper. In deze nui- versiteit, die alleen de waarheid dient, wordt in dezen waarheidlievenden geest de nagedachtenis van een groot Nederlan der geëerd. De figuur van Kuyper verheft zich boven dit proefschrift. Het hem ver leende eeredoctoraat van Leuven wordt als het ware door de promotie van heden voortgezet. Kuyper heeft de toenadering tusschen Noord en Zuid bevorderd. Hij was wellicht de grootste staatsman der laatste 50 jaren, in elk geval een figuur van bijzondere beteekenis *>p religieus, cultureel, Nederlandsch-nationaal en in ternationaal gebied. BEVROREN AUTORUITEN Een actueel gevaar Naar uit bij den A.N.W.B. binnengeko men berichten is gebleken, zijn verschillen de aanrijdingen van de laatste dagen te wij ten geweest aan bevroren autoruiten, waar door de bestuurders geen voldoende uit zicht meer hadden. Daar dit euvel bij de heerschende koude algemeen optreedt, bij auto's die niet van een speciale verwarmingsinstallatie zijn voorzien, wijst de A.N.W.B. op het vol gende: Het bevriezen van de voorruit kan wor den voorkomen door tusschen het torpedo- front en den achtergrond van de motorkap kurkjes te leggenr zoodat een kleine spleet ontstaat, waardoor de langs den motor strijkende verwarmde lucht tegen de voor ruit komt en deze ontdooid houdt. Om te voorkomen dat de zijruiten bevriezen en de A.N.W.B. wijst er op dat dit uit veiligheidsoogpunt absoluut noodzakelijk is wrijve men deze aan de binnenzijde met een met glycerine bevochtigd doekje in. Hetzelfde geldt voor de achterruit. Indien men deze raadgevingen opvolgt, rydt men, wat het uitzicht betreft, ook in dit winterweer veilig. BIGGENMERKEN. Van 5 tot 12 December 1938 zijn aange bracht 41.353 (v.j. 34 253) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 10 De cember 1.1. gebruikt 1.993.995 merken, tegenover 1.746.097 merken van de toeken ning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Van 1 Januari tot genoemden datum zijn in totaal 2.256.724 (v.j. 1.896.236) biggen gemerkt. DOODT PLUIMVEE EN ANDERE KLEINE DIEREN NIET NOODELOOS PIJNLIJK De Ned. Ver. tot bescherming van dieren verzoekt opname van het volgende: De Ned. Ver. tot bescherming van dieren roept de medewerking in van het publiek om het slachten van klein wild, konijnen en gevogelte, zooveel mogelijk op vakkundige wijze te doen of te laten doen. Gevogelte waarvan de kopvorm het toe laat, bedwelme men door een krachtigen slag met een houten hamer op den door een tafel gesteunden kop en snij de pas daarna dit lichaamsdeel af Konijnen houde men in de lendenen vast, zoodat de kop naar beneden hangt en geve dan met een stevig stuk hout een krach tigen verticalen slag op het achterhoofd achter de ooren. Kreeften, krabben en garnalen dompele men onder in zout water, tot ze levenloos zijn. Uitgaven G. B. van Goor Zonen's Uitg. Mij. N.V. Daantje helpt een handje, door Leonard Roggeveen. Hei is Daantje, het blijft Daantje. Men roept om Daantje! Hier is Daantje No. 6 en weer even boeiend, leuk, geestig en frisch als de vorige deeltjes. Wanneer komt No. 7. De dwaas van Heideloo, door Jan Bouber. Drie geslaagden voor de 3-jarige H.B.S. gaan kampeeren en wel in Heideloo, Waar om juist daar vernemen we ook. Ze ma ken kennis met Herr Schnitter, die zich ontpopt als inspecteur van politie, die op zoek is naar „de zoogenaamde gek", die in zijn huisje op de hei een middel zoekt, dat een verschrikkelijke uitwerking moet hebben. Meer vertel ik er niet van. Iedere jongen moet dit lezen, Met dikke Gijs over den Equator, door Marcel J. A. Artz. Wie in: „Hoe dikke Gijs in de cockpit verzeilde" gesmuld heeft aan die avontu ren, kan nu zijn hart ophalen aan een dito verhaal met dezelfde personen aan boord en even boeiend verteld als 't andere. We genieten mee tot eindelijk de kist neerstrijkt te Wadelai om gerepareerd te worden en Gijs de gelegenheid te geven weer op te knappen. Wie beide deelen van dezen schrijver nog niet op de boeken plank heeft staan, bestelle ze. Men zal er geen spijt van hebben. Wat is actueeler dan avonturen te beleven in de lucht en vreemde landen? Gebonden 2.50. Als de grimmige Noord-Ooster waait, door T. GeertsmaAllema. Dit werk is een aaneenschakeling van kleinere en grootere belevenissen van al len, die op de Warnse de groote Frie sche boerderij van Boer Haisma verblij ven. Aan 't hoofd vinden we: Oude Be rend, die er 60 jaar als knecht diende, en nog altijd zijn bedstede houdt in den stal- wand; Beppe, de 91-jarige boerinne; boer Haisma en zijn vrouw; Marten, de nog schoolgaande zoor: Groote Tjeerd en Wie- be, een prachtkerel als een boom; Marijke, het dochtertje des huizes en Afke, de werkster, wier man ziek en en door de boe rinne goed wordt verzorgd en die allen krijgen een beurt en zoo zien we ze voor ons als ten voeten uitgeteekend op het doek onzer verbeelding. We hoorën ze als de storm nadert en de grimmige Noord-Ooster waait over de naakte velden; we hooren ze op de ijsbaan en bij gelegenheid van Sint Nicolaas, Oud en Nieuwjaar en zelfs tot de lente nadert en „men haast anders wordt, zooals Beppe zegt of zooals Berend zou zeggen en dat komt van de verandering van 't bloed wat iedereen krijgt in den opgaanden tijd". Een eenvoudig, mooi en goed boek voor de groot en en grooteren. Geb. 2. J. G. T. Het geheim van de Zesde, door Ina Bloemhof. Uitgave van N.V. De Spaarnestad, Haarlem. Dit Is nu een geheim, waar we dadelijk ifizijn. Van de eerste bladzijde af, waar we kennis maken met den geest van de zeven- oe en zesde klasse met haar „geheimpjes er. d'r airs" en met de zuster met de door dringende oogen, die gezag inboezemen en met haar roode plekjes op iedere wang, tot de laatste bladzijde toe, waarin de pater Missionaris een belangrijke rol speelt en Zuster Anselma een „lang zal zij leven" in ontvangst had te nemen, pakt dit ver haal, dat ik onvoorwaardelijk wanft kan aanbevelen voor alle meisjes boven de 12 jaar. Het is inderdaad een mooi boek. Als scheepsjongen naar Australië, door Ton Brown. Uitgave N.V. De Spaarnestad, Haarlem. Paul Rovers is van school; zoekt werk om mee te kunnen, maar het lukt niet. En r.u? Het hart van Paul trekt naar zee. Al slenterende langs de kade wordt ie opge merkt door bootsman Brouwers en toen? Wat daaruit volgt, begrijpt iedereen. Als scheepsjongen gaat ie mee op „De Mar- garetha Hij beleeft heel wat avonturen en die avonturen moet iedere jongen lezen. Hij zal ze net als ik mooi vinden. Dit is de beste aanbeveling voor dit boek. J. G. J. Nieuwe avonturen van Bolke, door A. D. Hildebrand. Uitgave van H. Meulenhof, Amsterdam. De geschiedenis van Bolke wordt voort gezet. Nu gaat ie op een wagentje van, 60 c.m. breed en lang met twee wielen er onder en een paal om te trekken verder raar Duitschland, naar het Zwarte Woud, maar het geheim, waar de beren wonen, wordt nog niet opgelost. Op eenvoudige, smakelijke manier worden al die avon tuurtjes, beleefd door Bolke en Boltje en ae anderen, verteld. Onze kinderen tot 1011 jaar zullen dit verhaaltje even mooi vinden als de vorige deeltjes. J. G. J. Steunt Luchtverdedigingsfonds! Postgiro Den Haag S8T17T ten name Wij weten. dat ,De Leidsche Courant" in zeer vel© gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaariijk ls, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" ot aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een dekenhuis (niet sanato rium) worden veroleead, lederen dag een ex' molaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van oen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8