De ijzers onder! /iWHCn RIJNSTREEK Spannende wedstrijden in de omgeving KERKNIEUWS BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Ringrljderij te Alphen aan den Rijn. Llsserbroek meldt: ALPHEN AAN DEN RIJN Sint Anna-Naaivereeniging. Op de beide Kerstdagen zal vanwege de Sint Anna-Naaivereeniging in de oude bewaar school de jaarlijksche tentoonstelling ge houden worden van vervaardigde klee- dingstukken, welke, na afloop daarvan, als naar gewoonte zullen worden uitge deeld voor de arme kindertjes. Het schoo- ne doel alleen maakt reeds een bezoek overnuttig. Geboren: Thomas z. van C. Th. J. de Ridder en J. M. Boer Masje d. van W. Munnik en J. M. Koelewijn. Ondertrouwd: Johannes Zwaan 32 j., won. te Utïecht, en Antje den Hertog 26 jaar. Gehuwd: Evert Idelenburg 22 j., won. te Alkemade, en Annegje Cornelia de Rijk 21 j. Gevestigd: Grietje van der Bijl van 's-Gravenhage Cornelia J. de Booij van Utrecht Maria M. G. Vreeswijk van Pijnacker Klaasje de Blanken van Bos koop Johannes Bekenkamp van Bos koop. Vertrokken: Annegje C. de Rijk naar Oudewetering A 13. BODEGRVEN Gevestigd: G. A. A. Noordhoek Touw zonder ber., van Bergen op Zoom. M. J. van Dieijen, z. ber., van Zwammer- dam. A. J. Humme, dienstb., van Zwam- merdam. P. W. Roozenboom, veeh.- knecht, van Mettman v.Dld.) Vertrokken: S. R. Rijlaarsdam, dienstb., naar Reeuwijk. A. van der Waaen, dienstb., naar Amersfoort. A. Pouw, naar Rietveld. H. M. Verheul, dienstbd., naar Barwoudtswaarder. Wed. Th. Korsevan Vree, z. ber., naar Zeg veld. J. A. Freijee, grondwerker, naar Nieuwveen. L. J. Heemskerk, grondwer ker, n. Ter Aar. HOOGMADE Harmonievereeniging „De Heerlijkheid floogmade". Maandag 26 December a.s., zal de R.K. Harmonievereeniging voor het eerst optreden na haar wedergeboorte. Eenige jaren hebben we de gezellige en mooie uitvoeringen moeten missen en slechts noode. En daarom is er 2den Kerst dag een dubbele reden om naar deze uit voering te gaan. Op de eerste plaats omdat het iets aparts is en buitengewoon gezellig en op de tweede plaats omdat daarmee deze voor onze plaats zoo onontbeerlijke \ereeni- ging wordt gesteund. Een vereeniging dus van het aangename en nuttige. Dit alles zal dus Maandagavond een maximum-aan- tayl belangstellenden naar de zaal van den heer Witteman voeren waar om precies 7 uur met de uitvoering der diverse num mers wordt aangevangen. En na afloop.... gezellig samenzijn!!! Koude! Dal het buitengewoon koud is geweest en nog is blijkt uit het feit, dat op de Wijde A tientallen meerkoeten en water hoentjes doodgevroren op 't ijs liggen, en dus op een zeer gemakkelijke manier kun nen worden buitgemaakt. Of het mag is iets anders!! Om echter nog 'n maaltijd bij elkaar te krijgen is er heel wat noodig, want het is natuurlijk allemaal vel over been. KOUDEKERK GEMEENTERAAD Er is geen huis voor den burgemeester In den gemeenteraad van Koudekerk deelde de voorzitter mede, dat de gelegen heid was gevonden een 30-tal werkloozen te werk te stellen bij veehouders tot het egaliseeren van gronden, uitbaggeren en schieten van slooten. Het uurloon bedraagt 0.27 a 0.28. De heer Jac van Ommering werd herbenoemd als lid van het burger lijk armbestuur. Tot lid van de commissie van toezicht op het L.O. en voor de com missie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer E. A. Bloem. Hierna kwam aan de orde een verzoek van den burgemeester orn ontheffing van de verplichting tot inwoning. De heer Oppelaar zegt niet te zullen tegenstemmen, doch betreurt het ten zeer ste, dat er voor den burgemeester als zijn de de eerste burger iri de gemeente, geen woning aanwezig is. Ook de heer van Veg- ten is van dezelfde gevoelens. De heer de Jong voelt ook het gemis, doch spreker vreest dat het ideaal van een ambtswoning moeilijk te verwezenlijken zal zijn. De heer van Egmond, sprekende mede namens zijn collega wethouder Slegten- horst, is het volkomen met de vorige spre kers eens, doch de gemeente-financien laten momenteel niet toe om tot bouw van een ambtswoning over te gaan. De voorzitter antwoordt, dat hy hier gaarne zou willen wonen en dat hij het met de vorige sprekers volkomen eens is, dat zoodra de aspecten iets beter worden, er waarlijk toch een woning moet komen. Het is zeer moeilijk om buiten de gemeente te wonen, terwijl zulks ook extra kosten met zich brengt. De financieele bezwaren zijn niet zoo groot als oogenschijnlijk lijkt. Men moet er ook rekening mede houden, dat aan inwoning voor de gemeente ook be lastingvoordelen verbonden zyn. Spr. zou het gemis van een woning aan een eventueelen opvolger gaarne willen be sparen. De heer van der Sterre vraagt zich af, gehoord de besprekingen, of de raad nu niet in principe kan besluiten om tot het bouwen van een woning over te gaan. De voorzitter zegt, dat het dan wel wenschelijk zou zijn de woning niet vol gens sprekers wenschen in te richten, ge zien reeds zijn vele dienstjaren in deze ge meente, doch meer met een opvolger reke ning te houden. Hij wil daarom voorstellen aan B. en W. op te dragen, zoodra dit mo gelijk is, met plannen te komen. Algemeen kan de raad zich met dit voorstel ver eenigen. De voorzitter dankt nog voor de waardeerende woorden. De voorzitter be sloot met een Kerstrede. NIEUWKOOP KERSTSPEL. Van Graal en Kruisvaart. Onze katholieke moderne jeugdorgani satie krijgt beteekenis en flair, zij geraakt de kinderschoenen ontwassen, pastoor Blom heeft haar kracht niet overschat; dit moet de eindindruk geweest zijn vran al len, die gisteravond in de zaal van „Sport- lust" aanwezig zijn geweest. Leidsters, leiders en leden van Graal en Kruisvaart hebben met een aantal van meer dan 70 personen, groot of klein, al hier de première gegeven van een Kerst spel, op een wijze als wij van routine- spe-ers slechts konden verwachten. De aankleeding van tooneel en spelers, het licht, de schmink, het expresselijk ge vormd en getraind jeugdkoor, het was al les af. Pastoor Blom sprak het openingswoord. De opvoering zou zijn een bescheiden po ging om de aanwezigen zooveel mogeujk in de stemming te brengen van het Ko mend Kerstfeest. En niet zoodra was 2\jn- eerw. uitgesproken of een luide bel werd overgehaald, waarna vanuit de verte een stem ons toeklonk: Volk van God, vrede U allen, die gekomen zijt uit Zuid en Noord en vrede U allen, die gekomen zijt door koude en sneeuw. Thans begint het spel „Christus geboorte". Luistert in vroomheid en in stilte en volgt het drama van Gods goedheid en barmhartigheid, opdat we allen door het Goddelijk kind vrijgekocht, vrede op aarde mogen beko men en behouden! Direct daarna zong het koor onder pia nobegeleiding de twee coupletten van „Stille Nacht" en ging het scherm op en zagen wij de eerste groep: zondeval, Adam en Eva uit het Paradijs verjaagd door den engel. Aldus kregen wij achtereenvolgens 14 groepen, prachtig uitgebeeld, te zien met als apotheose: komt allen naar de kribbe. Bij elke grn~p volgde een toepasselijke declamatie en gaf het koor een op den groep toepasselijk lied, vol wijding en ent roering. Het dankwoord van pastoor Blom was niet slechts een vorm, men voelde het aan, het was oprecht en spontaan, dat zijn- eerw. allen zijn diepgevoelden dank bracht en het was oprecht en spontaan ook dat was aan te voelen toen de talrijke aan wezigen geestdriftig door handgeklap hierop reageerden. NIEUWVEEN Middenstandsactie geëindigd. De ge combineerde middenstandsactie is met een vergadering besloten. Van de 29 deel nemers, tot deze bijeenkomst opgeroepen, was maar een gering aaantal aanwezig. De voorzitter opende met een kort welkom, waarna de penningmeester verslag uit bracht van de financièën aan baten is ontvangen 435.de uitgaven zijn 420.47, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo van 14.53. Dit overschot zal aan de beide plaatselijke middenstands- vereenigingen procents ge wij ze naar het aantal deelnemers van elke groep worden overgedragen. Boëken en bescheiden zyn in volmaakte orde bevonden. De voorzitter geeft dan den aanwezigen de gelegenheid zich uit te spreken over het resultaat van de dit jaargevoerde actie. De groote meer derheid kan over de behaalde uitkomsten niet roemen. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat het comité alléén voor deze periode zitting had genomen enf nu alles afge wikkeld was, ontbonden wordt. Na een dankwoord aan de leden, in het bijzonder aan de leden van het comité werd deze bij eenkomst gesloten. ZWAMMERDAM Goed afgeloopen. Toen gistermiddag de bus van den autobusdienst H. L. van Bunningen, alhier, gaande in de richting Bodegraven bij de van Dobbenbrug de Nieuwe Rijksstraatweg wilde oprijden ge raakte deze tengevolge van de gladheid van den weg aan het glijden. De bus die vrij wel geheel met reizigers was t,«_vuld, gleed van den weg, welke daar juist een vrij hoog talud heeft, af en bleet aan den sloqt- kant staan. Daar konden de reizigers uit stappen en te voet hun reis vervolgen, daar de bus met een kraanwagen weder op den weg moest worden getrokken. Gezien de hoogte van den weg ter plaatse is dit ongeval zeker wel heel gelukkig af geloopen. IJS ZEILERS TE ROELOFARENDS- VEEN Op Tweeden Kerstdag, in den namid dag, zal, ijs en wind dienende, een wed strijd worden gehouden in het zeilen met ijsschuiten op het Braassermermeer te Roelofarendsveen. Ongeveer twintig schuitjes zullen eraan deelnemen. Spannende kamp te Zoeterwoude. Gisteren werd op de Noord-A een hard rijderij gehcuden voor mannen boven 16 jaar. Deze wedstrijd was zeer spannend, omdat de „crack" W. van Klink, die sinds 1929 Zoeterwoudsche kampioen was voor alle ritten, een zware partij te verdedigen kreeg. In de tweede ronde viel hij tegen P. den Elzen, die houder van de tweede plaats was en kon hij met een kamprit zijn posi tie redden. In de volgende rit gaf C. v. Leeuwen Az. hem eveneens een zwaren strijd, die ook in de derde kamp eerst in zijn voordeel werd beslist. Na deze zeer groote onspaninng moest hij den strijd opgeven tegen W. de Jong Wz., waardoor hij nog de vierde prijs won. W. de Jong Wz. won daarna van Jac. Mooijman, die zijn tweede plaats veroverd had op J. van Klink, waardoor W. de Jong Wz. win naar van den eersten prijs werd. De wedstrijd verliep zeer vlot; het was echter bitter koud op de ijsvlakte van de Noord A, waar de koude tot 15o was ge daald. Bij afwezigheid van den voorzitter reikte de heer G. P. vaun Leeuwen op zijn boerde rij de prijzen uit, in een gezellig samenzijn met de commissarrisen. Voor de Kerstdagen zal de IJsclub iog alles in het werk stellen op alle vaarten flinke banen te maken en wordt met een sneeuwploeg waarvoor een paard gespan nen was een baan geploegd door de sneeuwmassa. Dinsdagmiddag één uur wordt op de Miening een harlrijderij gehouden voor jongens van 12 tot 16 jaar. Prijzen 5, 4, ƒ3 en 1, aangifte bij L. T. J. Paardekooper en J. J. Rodewijk tot tien uur. De snelste rijders te Sassenheim Vrijdagmiddag had de hardrijderij voor behoeftigen plaats door deelnemers boven 36 jaar. Uitslag: 1. R. v. Nobelen, 2. C. Im merzeel, A. A. J. Meeuwissen, 4. Moes. Ijsvermaak te Hoogmade De uitslag van het hardrijden was: le pr. 10: L. J. v. Goozen Gzn., 2e pr. 7.50, C Bouwmeester; 3e pr. 5: C. J. Baak Czn. 4e pr. 2.50: J. H. Volwater. Het was een uiterst geslaagd ysfestijn. 500 Meter wedstrijden te Zoetermeer Vrijdagmiddag werd een hardrijderij ge houden voor heeren over een afstand van 500 Meter. Na 'n viertal spannende kamp- ritten, werd vervolgens overgegaan tot het verrijden van de finale, waaraan 4 personen deelnamen. De uitslag was: le pr. L. Oudshoorn, 2e pr. J. Molenaar, 3e pr. W. van Duyvenbode, 4e G. Kneppers, De prijzen bestonden in geldbedragen van 15, 7.50, 5 en 2.50. Aan den wed strijd namen 17 personen deeL ËHtVSki van allerlei aard ver<*r'jft sne'en zel<er met Koker 12 stuks 50 cL Proeldoosje 2 stuks 10 ct ZOETERWOUDE (H. R EEN DUBBEL PRIESTERFEEST. Het programma voor de Priesterfeesten en plechtige Eerste H. Missen van de wel eerwaarde heeren J. Heemskerk en C. Klaver is als volgt: Zaterdagavond 7 uur: plechtige intocht van de neomisten in de kerk. Bij het bin nenkomen der neomisten worden de ge- loovigen verzocht te gaan staan. Onder het zingen van het welkomstlied betreden de neomisten de kerk, waarna de eerste priesterzegen zal worden gege ven. Hierna volgt een plechtig Lof. De parochianen worden verzocht voor zeven uur in de kerk aanwezig te zijn en de kerk eerst dan te verlaten als de neo misten en de bruidjes de kerk hebben verlaten. Op de ijsbaan nabij hotel 's Molenaars- brug werd gisteravond een ringrijderij op schaatsen voor paren gehouden, waarvoor van de zijde van het publiek veel belang stelling was. De eerste prijs werd behaald door H. Hocgeveen en echtgenoote; 2e pr. het echtpaar J. v. d. Laar; 3e K. Vermaas en mej. Vonk; 4e J. Puns en mej. Lami; 5e R. v. d. Bosch en mej. de Jong. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Jong Wa.mond in actie! Onder buitengewone belangstelling hieud de Warmondsche IJsclub een hardrijderij op schaatsen, waarvan de uitslag was als volgt: jongens van 12 en 13 jaar: 1. P. Mes kers, 2. P. Kortekaas, 3. L. Kortekaas. Jongens van 14 ei 15 jaar: 1. A. Wever, 2 W. Prins, 3. C. Meskers, 4. B. Kerkhof. Jongens van 16 en 17 jaar: 1. C. v. d. Hulst, 2. P. van Rijn, 3. C. Slingerland, 4. G. Ouwehand. Prikslee en ringrijden te Nieuwe-Wetering. Het wedstrijdprogramma werd gisteren voortgezet met priksleden voor dames en heeren. Dames: 1. mej. B. Clerks, 2. mej. A. Rem merswaal; heeren: afd. I: J. Schoo, 2. F. v. Hameren, 3. N. v. d. Hoorn; afd. II. I. H. Bouwmeester Czn., 2. Jac. v. Egmond, 3. J. Eekman. Ringrijden voor dames:: 1. mej. C. v. BeekRoelofs, 2. mej. A. Remmerswaal; 3. mej. J. SchooLoos. Banen over het Braassemermeer Op het Braassermermeer'te Roelofarends veen zijn de clubkampioenschap-wedstrij den gereden. In een zeer spannende en in teressante rase wist de jeugdige N. Schou ten te winnen voor Willem Loos en Koos van der Meer, terwijl de jongste broer van laastgenoemde n.l. Bas van der Meer na spannende strijd met zijn broer de vierde plaats bezette. Medegedeeld is, dat banen worden uit gezet naar Oude-Wetering en Woubrugge. zoodat het Braasemermeer in de komende dagen volop in het teeken van de jjssport zullen staan. Dp tweeden Kerstdag om 1.30 uur op de ijsbaan ringrijden voor paren. N.B. Men ver oekt de ijs-toeristen alleen op de banen en ijsweger. te rijden. Door de sneeuw is 't onmogelijk de betrouwbaar heid van de Braassemermeer te bepalen. Verkleumd bestuur en warme rijders te Oegstgeest Op het Oegstgeester Kanaal is een wed strijd gehouden voor leden der Oegstgees ter IJsclub, ten bate van behoeftige gezin nen; er waren 28 deelnemers. Uit den eindstrijd kwamen tenslotte de heer J. J. de Jong als le, de gebroeders Th. en C .v. d. Putten als 2e en 3e en de heer Jac. v. d. Luyt als prijswinnaars te voorschijn. De Hazerswouders vonden het te koud. Voor den wedstrijd te Hazerswoude Rijn dijk was zeer weinig belangstelling, nl. 11 deelnemers. De prijzen werden behaald door N. Kaptein, L. van Teylingen, W. Ver- degaal, B. Verdegaal, Th. Pont en Th. Ver- kleij. De prijzen waren geldprijzen. Zevenhoven bleef niet achter. De plaatselijke ijsclub organiseerde een ringryderij voor paren; 18 paren gaven zich op. De prijzen werden gewonnen door: le pr. A. v. d. Sluis en mej. J. v. Tol; 2e pr. P. Domburg en mej. M. v. d. Vaart; 3e pr. D. v. Leeuwen en mej. v. Tol. Het ligt in de bedoeling volgende week nog een wedstrijd te organiseeren. Vanwege de IJsclub „Llsserbroek en Omstreken" werd een hardrijderij voor behoeftigen gehouden. Voor dezen wed strijd hadden zich 50 deelnemers aange meld. De prijzen werden behaald als volgt: le pr. P. Schuilenburg; 2e pr. P. Imanse; 3e pr. P. Hal en 4e pr. H. Duiven voorden. Aarlanderveen vocht om varkens- vleesch. Voor de hardrijderij op schaatsen hadden zich 60 deelnemers opgegeven. De hoofd prijzen werden gewonnen door de vol gende personen: le pr. W. Verhagen: 2e pr. Jac. Groen in 't Woud Cz.; 3e pr. Jan Roos; 4e pr. J. Boer; 5e pr. A. v. Zoest. De prijzen bestonden uit varkensvleesch. In Nieuwkoop werd zeer snel gereden. De Nieuwkoopsehe IJsclub hield Don derdagmiddag een wedstrijd in het hard rijden voor behoeftigen om levensmidde len De uitslag hiervan was als volgt: le pr. R. Lubbers; 2e pr. P. Sanders Gzn.; 3e pr. N. Zwart Joh.zn. Er waren 42 deel nemers. Elke deelnemer, dus ook reeds de eerste uitvallers, kregen een bon voor le vensmiddelen, terwijl de winnaars van de le, 2e en 3e prijs tevens nog een geldprijs wonnen van resp. 2.50, 1.50 en 1. Hardrijderij te Oude- Wetering. De uitslag van de gisteren gehouden hard rijderij is: 1. A. Hogeboom, 2. L. Hogeboom, 3. T. van Schagen. PASTOOR J. A. J. TER HEERDT t In zijn woning op Brakkenstein te Nij megen, waar hy sedert enkele maanden zijn ctium cum dignitate genoot, is gistermor gen te ongeveer vijf uur overleden pastoor J. A. J. ter Heerdt, tot voor enkele maan den pastoor te Oosterbeek. Pastoor Ter Heerdt werd 24 Juni 1873 te Deventer geboren. In 1897 werd hij op 15 Augustus priester gewijd en 10 September d.o.v. volgde zijn benoeming tot assistent in de parochie van St. Franciscus Xaverius te Amersfoort. Op 17 Mei 1898 werd hij benoemd tot kapelaan aan de St. Walbur- gisparochie te Arnhem. Twee jaar later v/erd kapelaan Ter Heerdt secretaris van het aartsbisdom en bleef in deze functie tot 17 November 1910. Op dien datum werd de overledene benoemd tot pastoor te 's-Gravenland. Daar bouwde hy een. nieuwe school en een kapel op het kerk hof. Ten slotte werd hy in September 1918 benoemd tot pastoor van de parochie te Oosterbeek. (Reeds opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage). LEIDEN. BURGEMEESTER. Naar wy vernemen, zijn de geruchten, dat burgemeester mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen in Febr. a.s. niet zou worden her benoemd in verband met het spoedig daar na bereiken van den 65-jarigen leeftijd onjuist. Zondag 1ste Kerstdag: Eerste plechtige H. Mis van den weleerw. heer J. Heemskerk om 10 uur v.m., des namid dags van 2 tof 3 uur receptie Hooge Rijn- dyk F. 80. Des avonds 7 uur plechtig Danklof. Maandag 2e Kerstdag: Eerste plechtige H. Mis des v.m. te 10 uur van den weleerw. heer C. Klaver, des namid dags van 2.15 tot 3.30 uur receptie te Lei derdorp, v. Leeuwenpark 19. Des avonds te 7 uur plechtig Danklof. HUUK.iFll.M: Booloo (Micho Iho, Mamo Clark). Golddiggers in Pa rijs. (Rudy Vallec, Hugh Herbert). De Wildzang (Dean- na Durbin). Spotternij en Zotter nij. (Maurice Cheva lier). 't Zwerfstertje (Shir ley Temple). De drie malle inval lers. The Ritz Bro thers). Het dwaze Spook- theater. (Ole Ólsen, Chic Johnson). Intrigue om Binkie. (Binkie Stuart). Een stad op stelten. (Laurel en Hardy). De man, die beslag legt (Jean Harlew, Robert Taylor). AANVANGSUUR Komisch- muzikaal Amusant Komisch Cntroerend Komisch Komisch Ontroerend Amusante zengfilm Klucht Komisch lederen avond 8 uur, Zaterdag en Woens- 2 uur matinée. Zondag en 2en Kerst dag doorloopende voorstelling van 27 uur. lederen avond 8 uur. Zondag en 2en Kerst dag van 27 uur. Vrijdag-, Dinsdag-, Woensdag- en Don derdagmiddag mati née 2 uur. lederen avond 8.15 u. Zondag en 2en Kerst lag van 2—7 uur. Za terdag, Dinsdag en Woensdag matinée, half drie. lederen avond 8 uur Zondag 47 en 8 11 uur, 2en Kerst dag drie voorstellin gen, 2 uur, 4.30 uur sn 8 uur. Vanaf Dins dag dagelijks mati née half drie. Iedere i avond 8 uur Zondag en 2en Kerst dag doorl. voorstel ling van 27 uur. Zaterdag, Dinsdag en Woensdag mati née 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd. v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7