NIEOWJAARS- ADVERTENTIËK NIEUWJAARSWENSCH ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 DE LETDSCHE COURANT TWEEDE BI.AD - PAG. 6 HET NIEUWE WAPEN VAN LEIDSCHENDAM. Reeds eerder reproduceerden wij een ©ntwerpwapen van de hand van den heer Scherpenhuizen, hetwelk echter eenige vereenvoudigingen onderging. De histori sche en geografische motieven waarop het ontwerp steunde bleven echter volkomen gehandhaafd. In het kort laten wij zij hier volgen: le. de halve maan (Wassenaar) houdt de herinnering levendig aan de voorma lige gemeente Veur; 2e. de golvende dwarsblak stelt de Vliet voor; 3e. de verkorte paal, stelt de dam voor, die eertijds in de Vliet lag; 4e. aan de schuin gekruiste sleutels is de herinnering aan de stad Leiden; 5e. de hertekop houdt de herinnering le vendig aan de voormalige gemeente Stompwjjk. Bij Koninklijk Eesluit van 18 Nov. 1938 werd het wapen der gemeente Leidschen- dam definitief vastgesteld. De heraldische beschrijving volgt hier onder: In zilver een golvende dwarsblak van azuur, belaan over zijne hoogte met een verkorte paal van goud, de paal beladen met 2 schuingekruiste sleutels van keel; boven de balk een wassenaar van sabel en daaronder een hertekop van keel. Het schild gedekt met een gouden kroon, drie bladeren en twee paarlen. rooa twerr yroen .£&•-> 3° Het afgekeurde wapen. Het goedgekeurde wapen. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT Vergadering van den gemeenteraad van Noordwijkerhout gistermiddag te 1.30 uur. Afwezig de heeren v. Gijlswijk en de Winter, beide wegens ziekte en de heer J. W. van Par era. Hoe de nieuwe provinciale weg loopen zal. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten van Zuid-Holland, waarbij in beginsel van den Raad medewerking wordt ver zocht voor het volgende: Er zal komen een nieuwe provinciale weg verbindende de 's-Gravendamscheweg met de grens van Noord-Holland. Deze weg zal komen door de terreinen van de Land- exploitatie-maatschappij „Noordwijker hout" en van de N.V. Zanderij Guldemond, vervolgens met een viaduct over de Ha venstraat gaan, verder door de terreinen van de gemeente c.a. met een viaduct over den Heerenweg en dan ongeveer parallel loopen met den Heerenweg. Het lot van het Harde Pad. Wenschelijk is dat in dit plan de tweede Oude Schulpweg en de Molenweg benevens het Harde Pad verdwijnen. In plaats van Molenweg en Tweede Oude Schulpweg zal komen een nieuwe weg verbindende de Gooweg met de Kerkstraat ongeveer ter plaatse, waar thans de Eerste Oude Schulp weg op den Gooweg uitkomt. Deze nieuwe weg zal op behoorlijke breedte stofvrij met stevigen ondergrond door de Provincie worden aangelegd en met een tunnel onder den Provinciale weg doorgaan. Het Harde Pad in den tegenwordigen vorm kan niet worden gehandhaafd. Er moet een brug worden gelegd bij de kruising van twee vaarwaters en daarom is een tunnel on mogelijk. Een pad da' den grooten weg kruist kan evenmin worden toegelaten. Er zal dus een nieuw pad komen, dat de Dorpstraat met de Kerkstraat verbindt en dat met een tunnel in de buurt van de van 't Haafstraat onder den Provincialen weg doorgaat. B. en W. meenen, dat met deze plannen geen gemeentelijk belang wordt geschaad en dus in het algemeen belang medewer king behoort te worden verleend. De heer L. M. van Noort wil de beslis sing uitstellen. De voorzitter komt daar niet van in. Ged. Staten vragen een beslissing in December 1938 en vandaag dient dus aan besluit te worden genomen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aanvaard met 9 tegen 1 stem Tegen stemde de heer L. M. v. Noort. Subsidie voor Vreemdelingen- verkeer. Ingekomen is een adres van de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer om een gemeentelijke subsidie. De voorzitter zegt, dat B. en W. aanvan kelijk omtrent deze aangelegenheid wel van meening verschilden, doch ten slotte tot overeenstemming zijn gekomen om den Raad voor te stellen een subsidie van 100 te verleenen. Het voorstel van B. en W. wordt daar na bij acclamatie aanvaard. De verlichting van Zeeweg en .Buurtweg. Aan de orde is thans het adres van E. Broekhof e.a. om den Zeeweg en den Buurtweg van straatverlichting te voor zien. De heer J. v. d. Berg Verdegaal merkt op, dat hij zich ter zake in verbinding heeft gesteld met een der meest belangheb bende eigenaren. Spreker wenscht een grondige verbetering van den Zeeweg, niet alleen wat de verlichting aangaat. Mede werking is daarvoor noodig van de belang hebbenden. Spreker heeft afgesproken, dat als deze belanghebbenden bereid zijn deze medwerking te verleenen zij zich tot B en W. kunnen wenden, die dan de plannen verdere kunnen beoordeelen. De voorzitter zegt, dat dus althans voorloopig het adres voor kennisgeving kan worden aangenomen. Dienovereenkomstig wordt bij acclamatie besloten. Ingekomen is een brief van den Rijks inspecteur van de werkverschaffing, waar bij een ontwerp-overeenkomst wordt aan geboden betreffende den aanleg van een rijwielpad door de duinen. Noordwijk zal voor aanleg en onderhoud bij moeten dragen voor en lengte van 0.8 KM. B. en W. stellen den Raad voor tot de overeenkomst toe te treden zooals vroeger reeds in beginsel is besloten. Noordwijk schijnt zich te spiegelen aan Noordwijkerhout. De heer van den Berg Verdegaal zou wil len, dat B. en W. zich in verbinding stel den met het gemeentebestuur van Noord wijk om een aftakking te krijgen van het rijwielpad naar de kom van Noordwijker hout. Spreker betreurt het, dat de wegen naar het duin door Noordwijkerhout zooveel be ter onderhouden worden dan door Noord wijk en zou dienaangaande ook wenschen, dat het college van B. en W. zich in ver binding stelde met het gemeentebestuur van Noordwyk. De voorzitter zegt dat wat het eerste betreft de zaak in een te ver gevorderd stadium is om met nieuwe wenschen voor den dag te komen. Noordwifk zal trouwens geen neiging hebben om te onzen behoeve een aftakking van het fietspad te maken. Wat de tweede opmerking betreft, het is inderdaad jammer, dat wat het onderhoud der wegen aangaat, Noordwijk zich niet spiegelt aan Noordwijkerhout, doch het behoort in de eerste plaats tot de bewo ners van het Langeveld ingezetenen van Noordwijk om bij hun eigen ge meentebestuur op verbetering aan te drin gen. Op voorstel van B. en W. word* besloten aan H. Bouwmeester Julianastraat alhier, een perceel grond te verkoopen groot 30 M.2 tegen den prijs van 2.per M.2. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om de woningen Havenstraat 66 en 68 en Kerkstraat 89 onbewoonbaar te ver klaren. De heer v. d. Berg Verdegaal kan met de onbewoonbaarverklaring van de woningen Havenstraat 66 en 68 wel accoord gaan, doch zou de onbewoonbaarverklaring van let perceel Kerkstraat 89 aan willen hou den. De voorzitter zegt daarmede wel accoord te kunnen gaan. Het voorstel van B. en W. om te bepa len, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeente wordt voor bereid, wordt voorloopig door B. en W. te ruggenomen. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. om de Boerenleenbank voor 1939 aan te wijzen als kassier der gemeente. De heer Westrik vraagt of de Twentsche Bank niet in aanmerking kan komen om als kassier dei gemeente op te treden. De voorzitter merkt op, dat ook in de vergadering van B. en W. deze aangele genheid is besproken. B. en W. hebben in- tusschen gemeend bij de Boerenleenbank te moeten blijven. Spreker is voorts persoonlijk van oordeel, dat men een oude relatie waarmede men jaren en jaren prettig heeft samenge werkt niet zoo gemakkelijk moet ver breken. Het voorstel van B. en W. wordt daar na bij acclamatie aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten in 1939 wederom aan bloembollenkweekers crediet op kraamcon- tract te verleenen. De begrootging 1938 van het grondbedrijf wordt gewijzigd. Aan de orde zijn thans de voorloopige vaststelling van de rekening dienst '37 en van de rekening van het grondbedrijf over hetzelfde jaar. De rekeningen zijn onderzooht door de heeren J. v. d. Berg Verdegaal, J. Westrik en C. v. d. Klauw, welke bij monde van laatstgenoemde daarover rapport uit brengt. Een mooi batig saldo doch het Rijk legt er beslag op. Uit dit rapport blijkt, dat het batig sal do voor 1937 bedraagt 10473.26. Weliswaar brengt dit aan de gmeentefi- nanciën geen bate, daar in de begrooting van 1937 een rijksonderstand was geraamd van 41050, die ook was toegezegd en uiteraard deze ƒ41050 thans met het be drag van het jatig saldo zullen worden verminderd, doch het is niettemin een ver heugend verschijnsel als de financiën der gemeente zich in gunstigen zin ontwikke len. De gemeenterekening 1937 wordt vastge steld voor den gewonen dienst in ont vang op 367284.16, in uitgaaf op 356810.90 alzoo met een batig saldo van 10473.26. Wat den kapitaaldienst aangaat in ont vangst op ƒ848371.67 en uitgaaf op 822987.63, alzoo met een batig saldo van f 25384.04. Daarna wordt de begrooting van het grondbedrijf voor 1939 zondere discussie bij acclamatie vastgesteld. Een aanvang wordt gemaakt met de be handeling van de gemeentebegrooting voor 1939. De devaluatie besproken. De voorzitter vraagt of wellicht een der leden algemeene beschouwingen wenscht te houden. Alleen de heer J. v. d. Berg Verdegaal wenscht het woord en houd.t een beschou wing over de devaluatie. Spreker zou dit onderwérp niet meer aanroeren, als het er niet naar uitzag, dat de Regeering weder in haar oude fout gaat vervallen. Als wij de verhouding van on zen gulden tegenover het pond sterling zien, zooals die verhouding zich in de laat ste maanden heeft ontwikkelds, dan ver vult ons dit met groote zorg. Het schijnt dat de oude goudkoorts nog niet geheel overwonnen is. Wanneer de muntverhouding van den gulden ten opzichte van het Pond zich in de naaste toekomst niet herstelt, ziet spre- kei met groote zorg de toekomst van het bloembollenbedrijf, de grootste bron van inkomsten der gemeente Noordwijkerhout, tegemoet. Spreker meent Intusschen ter zake te mogen vertrouwen op Minister Steenber- ghe, die den moed had het vorige kabinet te verlaten, toen het niet wilde bukken voro zijn financieel economische inzichten en die thans wel niet zal aarzelen een goe de muntverhouding te bepleiten. Wat de volksgezondheid betreft, gaf spr. in overweging, in navolging van Ame rika ook hier aan de scholen de kinderen te doen inenten tegen diphteritis, mede in verband met een aantal dipbteritisgeval- len in de Zilk geconstateerd. Oprichting van een Ulo-school gewenscht. Ten slotte wijst spreker er op dat meer en meer kinderen elders Ulo-scholen be zoeken. Spreker stelt zich de vraag of lang zamerhand de tijden niet rijp worden om hier een U.L.O. op te richten. Er gaan pl.m. 13 a 14 kinderen naar de Ulo in Sassen- heim, 7 kinderen uit de Zilk naar Heem stede. Zoolang echter de tijd niet rijp is om hier een Ulo-school op te richten zou spreker het bezoek an Ulo-scholen in an dere gemeenten door financieelen steun willen aanmoedigen. Niet zooveel vertrouwen in Minister Steenberghe! De voorzitter zegt. dat de kwestie over de muntverhoudingen in deze vergadering niet thuis behoort, al heeft spreker met belangstelling naar des heeren v. d. Berg betoog geluisterd en is overtuigd, dat de financieele inzichten van den heer v. d. Berg door den Raad worden gedeeld. De voorzitter heeft echter niet zooveel ver trouwen in Minister Steenberghe als de heer van den Berg, al heeft deze minister bij de behandeling van zijn begrooting in de Kamer ook verklaard, dat hij geen de- flatiepolitiek zal voeren. Zoolang de heer de Wilde aan financiën zit en de heer Trip de touwtjes van het egalisatiefonds in han den heeft moet men de- invloed van minis ter Steenbergh op de financieel-economi- sche politiek niet te hoog aanslaan. Wat inenting tegen diphteritis betreft er ztfn reeds voorbereidende maatregelen ge nomen om te bevorderen dat binnenkort al le kinderen tegen diphteritis en tegen rood vonk kunnen worden ingeënt. Dit zou reeds geschied geweest zijn als toen eenigen tijd geleden de kinderverlamming optrad de plaatselijke arts het niet beter gevonden had de inenting uit te stellen, omdat hij vreesde, dat wellicht het weerstandsver mogen tegen deze ziekte eenigszins zoude verzwakken. De voorzitter hoopt, dat bin nen enkele maanden gelegenheid tot in enting zal zijn gegeven. Overgegaan wordt thans tot artikelsge- wijze behandeling begrooting. Art. 206 onderhoud lantaarns. De heer A. M. v. Noort is van oordeel, dat enkele lan taarns wat langer dienen te branden. Beslo ten wordt deze post met 100 te verhoo- gen. Bij post 254 Brandkranen enz. vraagt de heer A. M. v. Noort of ondanks de vorst alle brandkranen in orde zijn. De voorz. zegt, dat zij allen zijn gecon troleerd en in orde bevonden. De luchtbescherming. Art. 215. Kosten Luchtbescherming. De heer L. M. v. Noort zegt, dat deze post ge raamd is op 1000, verleden jaar op 200. Spreker vraagt, wat er zooal voor moet worde naangeschaft. De voorz. zegt, dat thans nog niet gede tailleerd te kunnen zeggen. Wij zijn de zaak pas aan het opzetten, wil men iets behoor lijks voor d<n dag brengen, dan dient men over geld te beschikken. Daarvoor dient deze stelpost. Bij post 251 uitkeeringen aan gemeenten inzake het bijzonder buitengewoon lager onderwijs, deelt- de vooreitter mede, dat de plannen tot oprichting van een streek school voor achterlijke kinderen niet voor uitvoering vatbaar zijn gebleken. Spr. stelt voor de kinderen per autobus, onder lei ding, naar Haarlem te vervoeren. Voor dit doel wordt 600 uitgetrokken. Besloten werd aan te sluiten bij „Stad en Landschap van Zuid-Holland". Na nog eenige opmerkingen wordt de be grooting z.h.st. goedgekeurd. Bij de rondvraag bepleitten de heeren C. v. d. Klauw en J. Westrik. de wenschelijk- heid, dat meer voor kleeding van de brand weerlieden moet worden gedaan. Behalve een jas en een pet dienen zij ook een leeren pantalon en een paar laarzen te hebben. De voorz. zegt. dat het 't beste is de be grooting met een post daarvoor te verhoo- gen,. waartoe bij acclamatie wordt beslo ten. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan in geheime zitting. OEGSTGEEST OVER EEN KERSTSPEL EN NOG IETS.. Velen hebben mischien het biljet bij de kerk gezien, waarop staat aangekondigd, dat op tweeden Kerstdag een Kerstspel zal worden opgevoerd, getiteld: Kermisvolk op Kerstmis, van Henri Ghéon. Door bijzon dere omstandigheden kan dit a.s. tweede Kerstdag niet doorgaan, maar zal dit plaats vinden opNieuwsjaarsdag. Het is ech ter maar niet een gewoon Kerstspel, maar in haar soort een meesterwerkje. Zoo fijn, zoo geestig, maar bovenal zoo innig devoot. Bovendien wordt het opgevoerd door de tooneelclub, welke laatst zoo groot succes heeft behaald in het stuk: „Amor in de pastorie". De opvoering berust dus in goed- de handen, ook werd het aantal spelers aanmerkelijk uitgebreid. De zaal zal dan ook absoluut uitverkocht moeten zijn, en daarom koopt nu reeds kaarten, ook aan de deur zullen zij deze week worden verkocht. U steunt er tevens een zeer mooi werk mede. Want de op brengst is voor den Bond voor Groote Ge zinnen, die juisi in dezen tijd zooveel goed kan doen, indien u haar de middelen daar toe geeft. In den loop van deze week zal nog wel wat meer ove deze uitvoering worden medegedeeld en daarom wordt u verzoch* er goed op te letten, opdat ook deze uitvoe ring zoowel voor de spelers, als voor den Bond een groot succes wordt, en voor u Officieel e Crlsispubllcatles SCHETSING KALVEREN NA 1 JANUARI. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat de veehouders die we gens het heerschende mond- en klauwzeer niet in staat zijn, de in hun bezit zijnde kalveren vóór 1 Januari 1939 te laten schetsen op de hun resteerende toewijzing 1938, hiertoe ook na dien datum gelegen heid krijgen, mits deze dieren vóór ge noemd tijdstip tot schetsing zijn opgegeven. Voor de ossentoewijzing geldt een zelfde regeling. *s Gravenhage, 23 December 193§ 3583 STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd :.n het tijdvak van 19 tot en met 24 Decem ber 1938, zal bedragen 1.35 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C. er f 0.85 per 100 kg. voor voedererwten, v/elke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwa- liteitseischen en in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, zal 2.60 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 23 December 1938. allen een avond van groot en kunstvol ge not. De viering van de Kerst-vigilie. In het bericht van gisteravond werd een kleine vergissing gemaakt. De plechtigheid zal niet om 7 uur, doch om half 8 beginnen. Wij maken tevens van deze gelegenheid gebruik, om de geloovigen aan te sporen deze oefening-mede te maken. Kapelaan SANDERS. SASSENHEIM „Hulp in Nood". Ten bate van „Hulp in Nood" is een Kerstkribbe verloot, welke is gevallen op no. 19. De winnaar kan deze kribbe afhalen bij L. Ammerlaan, Hoofd straat. VOORSCHOTEN K.J.M.V. Toen de vice-voorzitter de wekelijksche bijeenkomst opende, was de opkomst maar matig te nemen. Ijsvrij of laten wij hopen: een volgende keer beterl Na enkele mededeelingen was het woord aan den moderator over: „Vrijheid en on gebondenheid". Ook werd dien avond een begin gemaakt met het leeren van het bondslied. Woensdag a.s. wordt de laatste bijeen komst van dit jaar gehouden. Natuurlijk zijn wij dan allen present en doen mee aan: „Wat deed ik, wat deed jij, wat deden wij voor onze K.J.M.V."? Humor en. Zalig Kerstfeest. Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn k contant 1—4 regels. f0.50 5 8 1- 9-121.50 13-162.- DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing Tan den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van ,De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S v.p. duidelijk met potlood invullen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6