THERMO DOUWMGBERTS OMGEVING BUITENLAND Naar een breuk met Berlijn Franco's offensief begonnen ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S 't Geluk van de huiselijke haard was niet volkomen, zonder een Gouwenaar met geurige Oud Hollandsche Pijptabak. Die heerlijke melange uit de gouden eeuw kunt U nu ook nog genieten, als U Schout ot Coopvaert neemt van Douwe Egberts. A21753 M «Mfc.SfS llfSlI I DUITSCHLAND JODEN UIT CONCENTRATIEKAMP ONTSLAGEN. Geen Kerstanmestie voor Schuschnigg. Blijkbaar als uitvloeisel van de aan gekondigde Kerstamnestie zijn 900 Ween- sche Joden, die na den moord op vom Rath gearresteerd waren, uit het concen tratiekamp Dachau ontslagen. Naar ver luidt, zal de amnestie echter niet voor po litieke gevangenen gelden. Schuschnigg zal de Kerstdagen alleen doorbrengen in zijn kamer in het hoofdkwartier der ge heime staatspolite. LITAUEN OM HET MEMELGEBIED. Litauen bereid tot concessies. De Litausche minister-president Miro- mas heeft gistermiddag in het parlement mededeeling gedaan over het met Duitsch- land aangeknoopte contact in verband met het Memelgebied. De regeering heeft reeds verscheidene aanzienlijke concessies ge daan en het Duitsche rijk voorgesteld, spoedig bijeen te komen ter interpretatie van het Memelstatuut. Een lid der regee ring is bereid zich naar Berlijn te bege ven om eventueel de noodige opheldering te verschaffen. FRANKRIJK FRAN SC HE PERSSTEMMEN. Over het opzeggen der overeenkomsten van 1935. Ook vandaag is de opzegging der Fransch-Italiaansche overeenkomsten van.- 1935 door Mussolini het onderwerp van be spreking der Fransche ochtendbladen. De „Jour-Echo de Paris" schrijft: „Denkt men m Rome, dat, indien de Fran sche regeering niet al haar overredings kracht had aangewend en zich niet ver zet had tegen het uitvaardigen van pe- troleumsancties, alsmede militaire en ma rine-sancties, zooals Eden eischte, het Ita- liaansche leger zijn campagne in Abessi- nië had kunnen voortzetten en tot een overwinning brengen? Neen, de expeditie zou van tevoren veroordeeld geweest zijn. Frankrijk blijft trouw aan het accoord van 1935. Het handhaaft de daarin gedane concessies. Maar verder kan en wil het niet gaan. Wij wijzen af alle territoriale concessies en willen niets dat leidt tot de vorming van een Italiaansche minderheid in Tunis. De „Figaro" verneemt uit Londen: De door het besluit van Italië ontstane toe stand schijnt gistermorgen aan het foreign office door Corbin, den Franschen ambas sadeur, besproken te zijn. Indien de toe stand zich ontwikkelt zooals men vreest, zullen, voordat Chamberlain half Januari naar Rome vertrekt, belangrijke Fransch- Engelsche gedachtenwisselingen moeten gehouden worden. HONGARIJE DE JODEN WETTEN. Een wanhoopsdaad. Men verneemt, dat prof. dr. Lieber- mann, een oogheelkundige van wereldver maardheid, hoogleeraar aan de universi teit van Boedapest, zich van het leven heeft beroofd. Zijn vrouw vond hem aan zijn bureau: hen had zich een kogel door het hoofd geschoten. Vóór hem lag de tekst van het ontwerp der nieuwe Joden- wetten. Liebermann was 55 jaar. Zijn va der heeft den grondslag gelegd voor de ge zondheidszorg in Hongarije. POLEN DE TOESTAND IN HET SDLEZISCH GRENSGEBIED. Een Poolsche stap te Praag. Officieel wordt uit Weenen medege deeld, dat de Poolsche gezant te Praag, Papee, gisteren een stap heeft gedaan bij de Tsjecho-Slowaaksche minister van bui- tenlandsche zaken, Tsjewalkowski, in ver band met den toestand in het grensgebied Van Silezië. Papee overhandigde een nota, waarin de aandacht wordt gevestigd op de activiteit van Tsjechische benden, en de anti-Poolsche propaganda van pers en radio-omroep en er wordt aangedron gen, dat aan dezen toestand spoedig een einde wordt gemaakt. De bestaande situa tie, aldus de nota, verhindert de Poolsche regeering goede buurbetrekkingen met het nieuwe Tsjecho-Slowakije aan te knoo- pen Het Poolsche Telegraafagentschap meldt verder, dat de gouverneur van Silezië, met het oog op de stelselmatige terreur daden van Tsjechische benden en het uit zetten van vele Polen heeft besloten, dat bij wijze van represaille honderd Tsjechen uit de Poolsche grensplaatsen onverwijld over de grens zullen worden gezet. HET GODSDIENST-VRAAGSTUK IN POLEN. Bemiddeling van den nuntius. De Apostolische nuntius te Warschau, mgr. Cortesi, heeft 13 en 14 December j.l. een bezoek gebracht aan Oost-Galicië. Een der redenen van deze reis was zich op de hoogte te stellen van de huidige verhou ding tusschen de Polen en Oekrainers op godsdienstig gebied. Het schijnt, dat het Vatikaan zijn vertegenwoordiger in Po len opdracht heeft gegeven bemiddelend op te treden. Een onmiddellijk gevolg van deze reis is een verzoening tusschen den aartsbisschop van Lwow, mgr. Andrej Szeptyckij en den bisschop van Stanislawow, mgr. Homys- zyn. Deze beide kerkvorsten hadden een geschil over juridische en administratieve aangelegenheden, dat thans door een commissie van arbitrage, bestaande uit vijf rechtsgeleerden, zal worden opgelost. AMERIKA MEN HOUDT ER REKENING MEE. In diplomatieke kringen te Washington houdt men rekening met de mogelijkheid van een verbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Duitse hl and. Functionarissen van het departement van Buitenlandsche Za ken hebben evenwel gezegd, dat dit voor tijdig is. In regeeringskringen doet men echter geen poging om de zaak te verkleinen. Men hoopt, dat Duitschland de woorden van Summer Welles, welke duidelijker zijn dan de Vereenigde Staten in twintig jaar hebben gebruikt, ter harte zal nemen. Men neemt algemeen aan, dat president Roosevelt op de hoogte was van de verkla ring, welke Welles zou geven. Naar ver luidt zal men thans niet verder gaan, ten zij men hiertoe wordt gedwongen. De reactie in Duitschland. Onder verwijzing naar de redevoering van den Amerikaanschen minister Ickes en de verklaring van senator Pittman, vra gen de Duitsche bladen zich af, waar de Amerikaansche politiek naar toe gaat. De bladen zijn algemeen van oordeel, dat de „oorlogstokers in de Vereenigde Staten" naar een verbreking der diplomatieke be trekkingen tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten streven, hoewel, zoo voegen zij hieraan toe, er toch tusschen het Duitsche en het Amerikaansche volk geen vijandschap bestaat. De „Berliner Boersenzeitung" noemt Ickes het prototype van de anti-Duitsche actie in de Vereenigde Staten en zegt, dat hij de laatste jaren steeds meer in een zui ver marxistisch communistisch vaarwater is afgegleden. Hij is b.v. lid van de „Civil Liberty Union", welke een Joodsch-com- munistische propaganda ontvouwt, regel matig de werkeloozen tot agitatie aan spoort en het vuur'van den bolsjewisti- schen opstand legt in de negerwijken der groote steden. Ook de vroegere Ameri kaansche gezant in Berlijn, Dodd, speelt in deze organisatie een vooraanstaande rol Met hun hulp moeten de Vereenigde Staten in steeds scherper verhouding tot Duitschland komen te staan. Het valt niet meer te betwisten, dat deze kringen be wust streven naar de verbreking der di plomatieke betrekkingen tusschen Wash ington en Berlijn. De „Voelkischer Beobachter" is tot de overtuiging gekomen, dat het verantwoor delijke Amerika een openlijken wereld- strijd voert tegen Duitschland, en dit niet wegens Amerikaansche belangen, doch wegens duistere belangen elders. De grootste drijfveren is het wareld-Joden- dom, welks bijzondere macht in de Ver eenigde Staten algemeen bekend is. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Men dient aan den overkant van den Oceaan toch te bedenken, dat de Duit sche rijksminister van buitenlandsche za ken onlangs verklaard heeft, dat het Duit sche en Amerikaansche volk met elkan der vreedzaam willen leven. RUMOERIGE ITALIAANSCHE MATROZEN. Bewoners van Montevideo slaags met hen. De politie van Montevideo heeft schoten in de lucht gelost en den sabel getrokken HET FRONT IN CATALONÏë ZOU OP VIER PUNTEN ZIJN DOORBROKEN. Geheel onverwacht hebben de troepen van Franco gistermorgen om acht uur aan het Catalaansche front een hevig offen sief ontketend. Officieel wordt medege deeld, dat het republikeinsche front op vier punten doorbroken is. Het is echter niet bekend, waar precies de rechtsche strijdmacht de stellingen der regeering heeft doorbroken, noch hoe ver zij hierin zijn doorgedrongen. De nationa listen zetten hun opmarsch krachtig voort, al worden de operaties in de Noordelijke sectoren van het front door de sneeuw 'be lemmerd. Van officieele rechtsche zijde werd gis teravond nog medegedeeld, dat de recht sche troepen, die aan het Catalaansche front tot het offensief waren overgegaan, het slechte weer ten spijt meer dan 10 kilo- nieter zijn opgerukt. De rechtsche hebben duizend gevangenen gemaakt en verschei dene volledige batterijen, benevens tanks en groote hoeveelheden munitie buitge maakt. De opmarsch duurt voort. Tegenspraak van Barcelona. Volgens een door het linksche Spaansche persagentschap uit Barcelona ontvangen bericht heeft het door de troepen van Franco ingezette offensief geen materieele winst opgeleverd. De aanvallen, die door artillerie en luchtmacht waren voorbereid, werden in hoofdzaak ondernomen in de sectoren Tremp en Seros. Op alle punten, waar de rechtsche troepen aanvankelijk succes hadden, werden ze later terugge dreven. De regeeringstroepen hebben on der meer manschappen van een Italiaan sche divisie gevangen genomen. In een officieel linksch communiqué wordt gezegd, dat de vijandelijke aanval in Tremp met zware verliezen voor den vijand is afgeslagen. In den sector tusschen Lerida en Ballaguer zijn twee vijandelijke eenheden, die de Segre trachtten over te steken, gedecimeerd: de resten trokken in wanorde terug. Er wordt nog verwoed ge vochten. om een groep Italiaansche matrozen te be schermen, deel uitmakende van de beman ning van den Italiaanschen kruiser „Euge- nio de Savoie", die gisteravond bij ernstige ongeregeldheden daar ter stede betrokken zijn geweest. Naar gemeld wordt zijn eenige burgers, die bij de onlusten aanwezig waren, ge kwetst. Dit incident is het meest ernstige van de reeks incidenten, welke zich tijdens het bezoek van de Italiaansche matrozen se dert hun aankomst te Montevideo heeft voorgedaan. Naar gemeld wordt, heerscht onder de plaatselijke bevolking groote ver ontwaardiging De moeilijkheden ontstonden toen de matrozen in autobussen door de stad re den, daarbij luidkeels riepen en den fas- cistengroet brachten. Ooggetuigen verhalen, dat hierop protes ten door de voorbijgangers werden geuit. Hierover ontstaken de Italianen blijkbaar in woede. Althans zij stapten uit de auto bussen en deden een aanval op een eerste klas theewinkel, tevens café, waar zij de tafeltjes en stoelen omver wierpen en de ruiten ingooiden. Daarop trokken zij weer af, achtervolgd door een menigte men- schen. Een groep Italianen, die de autobus sen niet meer konden bereiken, werd door de politie in bescherming genomen. De „Eugenio de Savoie" is een der beide Italiaansche oorlogsbodems, welke een tocht om de wereld maken en daarbij ver schillende Zuid-Amerikaansche havens aandoen. HILLEGOM Verkoopingen. Gisteravond werden in Hotel Sistermans ten overstaan van Notaris D. Lodder de volgende veilingen gehouden: 1. Een woonhuis, schuur en land aan den Veldweg bij den Bennebroekerweg te Haarlemmermeer groot 66.40 A. Hoog ste bieder H. Roeland 2000. 2. Een perceel land, groot 75 A. Hoog ste bieder de heer C. Kramer Lzn. 1600. 3. Een perceel land, groot 90.10 A. Hoog ste bieder dezelfdg voor 2000. toeslag en combinatie over een week. Een woonhuis met steenen Bloembollen- schuur en bollenland aan de Brouwerslaan te Hillegom, groot 37 A. 23 c.A. Hoogsie bieder A. W. Nieberding te Heemstede 9200.— Een perceel bloembollenland in den Elsbroekerpolder, groot 1.17.90 H.A. Hoog ste bieder dezelfde f 4000. Een perceel bloembollenland idem, groot 1.63.60 H.A. Hoogste bieder dezelfde 4000.—. Een perceel bloembollenland, idem groot 1.81 H.A. Hoogste bieder J. Vreeburg Lisse 3600.Afslag en combinaties over een week. LISSE R.Ï.V.I.B. De Reizigers in Inkoop-Ver- eeniging in den Bollenstreek heild een vergadering in het café restaurant „De Nachtegaal" met een goede opkomst onder presidium van haar voorzitter, den heer H. Hoogervorst, die een overzicht gaf van de werkzaamheden tot oprichting van een pensioenfonds. Wij zijn thans zoover, dat wij een solide maatschappij hebben met zeer billijke tarieven met een premievrije polis, waarbij voor hem, die vóór den pen sioengerechtigden leeftijd komt te over lijden 1500.zal worden uitbetaald. Ge tracht zal worden nog betere voorwaarden te bedingen bij een andere maatschappij. Door den secretaris, den heer Oudshoorn werden de notulen gelezen. Hierna bracht de penningmeester, den heer v. Nieuwkoop, zijn financieel jaarver slag uit, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen 612.58 de uitgaven 284.20, alzoo een voordeelig saldo van 328.38. Door de heeren Sypestein en Padding werden de bescheiden gecontroleerd. De secretaris bracht vervolgens het jaarver slag uit. De aftredende bestuursleden de heeren H. Hoogervorst voorz.en H. de Groot, 2e secr. werden met een grootere meerderheid van stemmen herkozen. Bij den rondvraag werd gevraagd of ook kleine patroons kunnen deelnemen aan het pensioenfonds. De voorzitter beant woordt dat, doch dezen zouden dan de volle premie moeten betalen. Hierna werd ge pauzeerd, nadat de voorzitter nog had medegedeeld dat zich weer vijf donateurs en een nieuw lid hebben opgegeven zoodat de vereeniging 92 leden telt. Na de pauze ging men over tot gezellig samenzijn. WARMOND St. Josephsgezellenver. De gezellen worden et* aan herinnerd, dat 2den Kerst dag na de Hoogmis geen ontspannings- bijeenkomst wordt gehouden, en dat des middags om 4.30 uur precies een korte Kerstbi;eenkomst wordt gehouden, waar bij alle gezellen worden verwacht. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. Woensdag 28 Decem ber 1938 des avonds te 7.30 uur komt de raad der gemeente Leidschendam in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Voorloopige vaststelling rekeningen van de gas- en electriciteitsbedrijven over 1937 en van de rekeningen 1937 der voormalige gemeen ten Stomp wijk en Veur. Voorstel tot vast stelling van de vergoeding bedoeld in ar tikel 101 der lager onderwijswet 1920 over 1935 en de driej aarlij ksche afrekening 19321935 van een school. St. Josephsgezellenver. Zondag 25 December geen bijeenkomsten. Maandag 26 December om 11.30 uur en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 27 December te 7.30 uur Maria-Congregatie, daarna bijeen komst Dondeidag 29 December te 7.30 uu.* bil jartclub A.D.O. en tooneelclub „Adolf Kclping' en Zaterdag 31 Dec. geen bij eenkomst. K. J. M. V. Maandag 20 December geen K.J.M.V.-avond. Dinsdag 27 Decem ber te 7.30 uur Maria-Congregatie. Vrij dag 30 December: Oudejaarsviering, ver schillende wedstrijden. Af deeling Jonge L. T.: zelfde program. Kerstviering. Gisterenavond werd in het R. K. Vereenigingsgebouw door de R. K. Volksbond en St. Josephsgezellen een zeer fijn verzorgde Kerstavond gege ven met het doel den leden de juiste kerststemming te brengen, en zeer zeker is deze opzet alleszins geslaagd, daar het een stemmingsvolle en mooi avond is ge weest, zooals wij weinige medemaken en wij zijn dan ook overtuigd, dat de talrijke aanwezigen, die ondanks het barre weer waren opgekomen, geen spijt van hun be zoek gehad hebben. De avond werd met een kort woord door den voorzitter, den heer Th. Blokland geopend, die er o.m. zijn vreugde over uitsprak, dat zoovele dames en heeren wa ren opgekomen en hoopt, dat deze avond niet alleen mooi, maar ook nuttig zal zijn en bij allen de juiste kerststemming bren gen zal. Op keurige wijze werd door een kna penkoor onder leiding van den heer W. Boekraad verschillende kerstliederen ge zongen, welke vol belangstelling en in alle stilte werden gevolgd. De heer Th. v. d. Meer declameerde op de van hem bekende prachtige wijze en kele reien uit Vondels „Gijsbrecht van Amstel", enz. Vol belangstelling hebben allen en ook wij den heer v. d. Meer ge volgd en werkelijk genoten van zijn heer lijke declamatie. De heer Nieuwenbroek verzorgde op goede wijze het muzikale gedeelte. Met een hartelijk dankwoord en een Zalig Kerstfeest werd deze mooie en stem mingsvolle kerstavond gesloten. Konijnendiefstal. Ten nadeele van den heer Van R. aan den Veenweg zijn in den afgeloopen nacht 5 konijnen ontvreemd. Van de daders tot heden geen spoor. De politie stelt een onderzoek in. STOMPWIJK Een milde gave wordt gevraagd voor: Daar de collecte van 18 Dec. door samen loop van omstandigheden niet door is ge gaan, zal deze gehouden worden op 2e Kerstdag, na de Hoogmis. Het bestuur van „Hulp in de Huishouding" hoopt dan op uw milde gaven, om de armen zoo goed mogelijk te kunnen bedeelen. FABRIKAAT „THERMOGENE" Bescherm U tegen Hoest VERKOUDHEID, BRONCHITIS Pijnverdrijvende borst- en rugbedekking, een bron van warmte. Verkrijgbaar bi] alle Apothekers en Drogisten A F 1.10

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5