Laatste berichten Buraerlïike Stand MARKTBERICHTEN ZATEF'DAG 24 DECEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ij kerstmis sport en LIEFDADIGHEID. Ik durf het bijna niet en toch,... Kerstfeest is feest van vrede en daarom Is het niet profaneerend heden te herinne ren aan het feit, dat de eens bestaande on- eenigheid in een deel der Katholieke Jeugdbeweging is opgeheven. Kerstfeest is het feest der armen, die het allemaal goed moeten hebben in deze dagen en daarom mag ik er toch wel aan herinneren, dat de oude sportschulden verdwijnen als sneeuw in de zon en nu al leen nog af te lossen blijft het geleende geld oer armen. Binnen enkele weken hoop ik de eerste aflossing te eken aan het R.K. Armbestuur, maar ik heb daarvoor nog wat hulp noo- dig. Mag ik daarom herinneren aan mijn adres: Zoeterwoudsche Singel 33 en aan het gironummer 69230 ten name van Rec tor L. Beune. Marla-Congregatie. Afd. Jongens Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef. Woensdag 28 Dec. is er geen recreatie avond. Zondag 29 Jan. geeft de tooneel- scctie weer een uitvoering in de Burcht zaal. Prijzen der programma's 40 en 25 ct. De leoen van Afd. A. ontvangen allen een vrijicaart voor een kwartjespiaats te gen bijbetaling van 15 ct kunnen zij een kaart vror de 1ste rang verkrijgen. Nadere mededeelingen voor de B.-leden In de volgende Congregatie-oefening op 7 Januari. Maakt propaganda voor onze uitvoering Luxor. Bioscopen. 5ET Rex. DE MAN, DIE BESLAG LEGT U en EEN STAD OP STELTEN. Wie zich deze week eens kostelijk wil amuseeren, kunnen wij een bezoek aan Rex aanbevelen. Een tweetal komische hoofdfilms, welke in geestigheid niet voor elkander onder doen, vormen daar het Kerstprogramma, en de bezoekers zullen er eenige aangename uren beleven. „De man die beslag legt", welke het eerst op het doek verschijnt, is een knap ge speelde film, waarin Robert Taylor en Jean Harlow op voortreffelijke wijze de hoofdrollen vervullen. Robert Taylor, een pas ontslagene uit de gevangenis, achter volgt met al zijn charme en tact een jong meisje, dat hij in een deftig restaurant ontmoette, welk meisje later blijkt te zijn de verloofde van zijn broer, terwijl zijn fcroer nog wel alle voorzorgen had geno men om zijn verloofde verre te houden van den nietsnutter, het zwarte schaap der familie. De broer hoopt met haar een rijk huwelijk te doen, maar achteraf blijkt, dat zij geen sou bezit, wel echter tal van schuldeischers, die beslag laten leggen op haar geheele inventaris, waarbij Robert Taylor als Sheriffs-bediende en buttler een vermakelijke rol speelt. En.... Robert Taylor en Jean Harlow vinden elkaar. Wat moeten wij nog vertellen van de meest dolle en dwaze streken van Stan Laurel en Oliver Hardy. De namen dezer twee komieken garandeeren ons reeds, dat er een orkaan van vroolijkheid op komst is en de titel „Een stad op stelten", drukt wel zeer juist uit, wat beide film komieken hier weer uithalen. In deze Metro Goldwyn Mayer film krijgen we natuurlijk weer de meest mogelijke en on mogelijke grappen van deze koningen van de lach. Zij zijn de brengers van een ge- luksboodschap, de nalatenschap van een goudmijn door een overleden vader aan zijn dochter. Het behoeft echter geen be toog, dat deze onhandige grappenmakers, het belangrijke document in verkeerde handen bezorgen en dat er heel wat ge beurt, alvorens zij het stuk terug hebben. Wat deze dolle verwikkelingen met zich meebrengen, kan men zich indenken. In het journal is het actueelste nieuws opgenomen, terwijl ook het sympathieke Bio streven wordt gepropageerd. 1 Casino. HET DWAZE SPOOKTHEATER Het is de gewoonte met Kerstmis zwaar te eten en zich luchtig te amuseeren. Voor dat zware eten moet ieder zelf ma# zorgen, doch de Casinon-directie heeft gemaakt, dat men zich luchtig kan amuseeren. Amerika's nieuwste film-komieken, Ole Olsen en Chic Johnson treden er op in de film „Het dwa ze Spooktheater", het wonderlijke verhaal van twee variété-artisten, die een gedupeer de theater-directrice op ongewone wijze „uit den brand" helpen, ofschoon eigenlijk mand, bij de heerschende koude, daar prijs op zou stellen. Doch de theater-directrice die zeer mooi, zeer lief en zeer jeugdig !s vloeit over van dankbaarheid jegens het tweetal, dat eigenlijk een drietal is want een zeehond speelt in het stuk een groote rol. Ofschoon het stuk wordt opge- vroolijkt door een grouwelijke moord,, kan dit aan de goede stemming van de toe schouwers geen afbreuk doen. Het nadeel van wonderkindertjes, die voor de film spelen is, dat zij snel ouder en spoedig te oud worden, om hun arge- looze rolletje te blijven spelen. Er moet dus telkens voor nieuwe aanvoer worden ge zorgd. In de film „Intrige om Binkie" zagen wij Binkie, een Engelsch kindje van 3 1/2 jaar werk. Mik een schat van een kindje en het zong even aardig en het acteerde even guiten als haar Amer. concurrente. Een film, waarbij men met spanning volgt, hoe de onschuld zegeviert over de hinderlagen, haar door schurJ en gelegd. Het bijprogramma is uitgebreid als e rijk-voorziene hors d'oeuvre: journaal, tee kenfilmpje en een kleurige bloemenfilm. DEANNA DURBIN BLIJFT. Het is te begrijpen, dat de lieftallige Deanna Durbin in de film „De Wildzang" een week extra in Luxor is gebleven. In iedere volgende film schijnt zij de vorige te overtreffen en bij het zien van deze film is het of er een frissche vroolijke wind door de zaal strijkt. Ook Maurice Chevalier is gebleven. Met zijn avonturen en vooral met die van Jack Buchanan kan men zich eveneens koste lijk amuseeren. Lido SHIRLEY TEMPLE ALS „ZWERFSTERTJE". Shirley Temple blijft een attractie op zich. Waar dit begaafde kind op het witte doek verschijnt, kan men er verzekerd van zijn, dat zij de film, waarin zij op treedt, tot iets zeer bijzonders maakt. „Zwerfstertje" is haar jonaste film en te vens een van haar beste films. Men staat telkens weer opnieuw versteld van de zelfbewustheid en de zekerheid van haar optreden, van haar volmaakte beheersching der situatie. Bovendien is zij de natuur lijkheid in persoon, haar mimiek en dictie, haar zingen en acteeren zijn zoo natuurlijk en vrij van alle affectie, dat een volleerde en geraffineerde volwassene het haar niet zou verbeteren. Shirley is thans acht jaren, althans dat zegt ze zelf in deze film, maar haar kin derlijk en bekoorlijk optreden verovert en verteedert nog altijd aller harten. Zij is in deze film, die tijdens de Kerstweek in Lido draait tusschen twee gezellige Kerstboomen aan w^^'üden van het wit te doek allerprettigst op dreef en zingt haar leuke liedjes bijzonder aardig. Het verhaal van deze film doet er weinig toe. Het is trouwens ook gauw verteld. Zij is hier een wees, die door haar stiefvader zangeresje voor de radio wordt ge ëxploiteerd. Dat mislukt echter en zij komt terecht bij een tante, die haar in geen ge val voor de radio wil laten optreden. Maar naast die tante woont een meneer en die meneer is de reclame-agent van de om roep-maatschaopij, die juist een kleine ,miss America" zoekt. Met listigheid wordt er voor gezorgd, dat de kleine meid met lieve stemmetie toch voor de radio kan zingen Natuurlijk zijn er comolica- ties, maar het komt in orde. Bekende ar- tisten van de Fox-maatschaooij zijn haar tegenspelers, maar Shirley klopt ze alle maal. Als tweede hoofdfilm gaat vóór de pau ze „Drie maRe fmrpU«rs". Die drie mal len ziin de drie Ritz-brothers, een dwaas stel, dat een rugby-wedstrijd waarachti® weet te winnen. Rugby speelt een groote rol bij de Amerikanen en in deze film ook. Met bet journaal vormt dit een aan trekkelijk programma voor de Kerstweek. Trianon „GOLDDIGGERS" EN „BOOLOO" De hoofdfilm voor de pauze brengt de geschiedenis in beeld van een Engelsche expeditie naar Malakka. Niet zoo maar een gewone expeditie, maar eene met een bij zondere bedoeling. Captain Rogers n.l. heeft een boek ge schreven over een geschiedenis, welke zijn vader hem heeft verteld, als zouden de Sakai's een witten tijger als heilig ver eeren en hem het mooiste meisje van den stam offeren. De geleerde wereld is- echter geneigd het heele verhaal als een verzinsel te beschou wen, en- zelfs wordt de oude Rogers ge schrapt als eerelid van het Genootschap. Er zit den jongen Robert dus niets anders op, dan naar Malakka te gaan en de waarheid van fcijn vaders avontuur te bewijzen. Rond het kamp in de jungle jagen Rogers en zijn inlanders naar hartelust, zetten vallen op en vangen luipaarden, olifanten, slangen, beren en apen, maar geen witten tijger. Steeds wordt hij bespied door de Sakai's, die hem echter laten be gaan, zoolang hij zich uitsluitend met de jacht bezig houdt. Dan echter wordt door een der inlanders de witte tijger gesigna leerd! Rogers doet, alsof hij het verhaal niet gelooft, omdat hij weet, dat de Sakai's iedereen zullen dooden( die het op Booloo, den witten tijger, dien zij als een god aan bidden, heeft gemunt. Inderdaad worden eeriige zijner mannen door de vergiftigde pijlen der Sakai's ge dood en de rest vlucht. Rogers blijft alleen en seint zijn bevin dingen per radio naar het naast bijgelegen voorpoststation der Bntsche troepen. Zwervend door het oerwoud en afgaande op de tamtams der boschbewoners maakt hij dan de ceremonie van het meisjes-offer aan den „heiligen tijger" mede. Later weet hij het slachtoffer echter te bevrijden, doch hij wordt zelf verwond. De Sakai's komen later terug en be merken, dat het offer ontsnapt is en ter wijl zij op speurtocht zijn worden Captain Rogers en het meisje door den tijger aan gevallen, die daarop wordt neergelegd. Rogers wordt dan gevangen genomen en zal door vergiftigde pijlen sterven, doch een uitgezonden hulp expeditie komt juist op tijd om hem te bevrijden. Als Rogers na zijn terugkeer het witte tijgervel op tafel brengt, wordt zijn vader in eere hersteld. Na de pauze gaat de Warner Bros-film „Golddiggers van Parijs", vervaardigd onder regie van Ray Enright. Hierin worden ten tooneele gebracht de avonturen van een New Yorksche dans groep, die onder den aangenomen naam van „Academie-ballet" naar Parijs gaat om haar kunst op de wereldtentoonstelling te doen zien. De troep wordt ontmaskerd door den di recteur van het echte Academie-ballet. Alles komt natuurlijk op z'n pootjes terecht Het klassieke ballet moet het afleggen tegen de Amerikaansche hot-jazz, waar mee de troep den prijs behaalt. In deze film kan men Hugh Herbert en Allen Jenkins zien in komische rollen van de goede soort. Naast hen treden Rudy Vallee. Rosemary Lane en vele anderen op. Zang, dans muziek, vuurwerk en de licht effecten van het stralende Parijs wisselen elkaar af in bonte mengeling.c Agenda OEGSTGEEST. 'yyp Cohort „St. Bernardus". v**|' Burcht: R. K. School. Dinsdagavond, half 7: generale repetitie Woensdagochtend, half 8: H. Mis voor den vader van heraut Bonnet, waaronder H. Communie. Deze week: geen Ban- uren. Woensdagavond, 7 uur installatie St. Jans-knapen en Kruisvaarders. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag en Maandag: le en 2e Kerstdag is het Gebouw den geheelen dag gesloten. Dinsdag: Repetitie R. K. Tooneelveree- riging „Vondel", 8 uur. Woensdag: nam.: Kinderfeest voor de kinderen der leden van den R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Wil- liDrordus", (Zaal 6).Donderdag: Le denvergadering R. K. Volksbond, 8 uur R K. Damclub „Gezellig Samenzijn", 8 uur. Vrijdag: Repetitie R. K. Gem. Zang- ereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. (Zaal 6; Zaterdag: Bibliotheek 78 uur. Zaterdag, Oudtjaarsavond geen spaarkas. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING Rapenhburg 52. Heden Zaterdag van 8.159.15 uur Bi bliotheek. Zondag: is de zaal geopend van 12.302.30 uur en van 7 0010.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1—2 uur Bibliotheek. 6.15 uur zijn alle retraitanten in de zaal aanwezig om geza menlijk naar Noordwijkerhout te trekken 8.30 uur Prijsbiljarten, hoofdprijs Maandag: is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur en van 7.0010.15 uur.Heden 2" December werd de H. Clemens Maria Hofbauer te Taswitz in Moravië geboren, patroon onzer Retraiteclub. Dinsdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010 15 uur. Woensdag: 8.15 uur Repetitie Lie dertafel Sebastian Schaeffer.Donder dag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00 10.15 uur: 8.30 uur Bijeenkomst Schaak club. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziek gezelschap Franz Schweitzer. Zaterdag: Oudejaarsavond is de zaal gesloten. Beurtrooster: Zondag: J. Compier, Th. v. Dijk en J. Bentveld. Maandag: J. Post en Key Dinsdag: Kriek en Overdijk Donderdag: P. Rijzevoort en C. v. d. Meel Zaterdag: vervalt. Woensdag en Don derdag spreekuur eerw. Vice-Praeses. SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: Eerste Kerstdag: De Schola Can- tcrum zingt in de Nachtmis, denkt eraan, dat je om kwart vóór vier op het Koor bent om enkele liederen vooraf te zingen. Le Schola zingt des avonds ook in het Plechtig Lof Maandag, tweede Kerstdag vrij. Dinsdag, half zes: Schola Canto rum. Donderdag, half vijf: Aspiranten kwart na vijf: Cresceridogroep -- Vrijdag, half zes: Schola Cantorum. Zaterdag, Oudejaar, de Schola Cantorum zingt in het Lof Boys!! Allemaal Zalig Kerstfeest, hoor, ook jullie Ouders. Je kijkt goed je agenda na, hoor, vocal de Schola. Op Vrij dag 6 Januari a.s., dat is dus op Drie-ko ningen-feest, geven we een Uitvoering in de Gymnastiekzaal van den v. d. Werf- straat-scholen. We kunnen dan de Zusters van de Pelikaanstraat eens tracteeren op een reuze program van onze Schola Canto rum. Houdt dien middag dus vrij!! Boys! We zitten aan de staart van 1938. Ik wearc'n jullie aUemaal alvast een Zalig Uiteinde. We hebben in 1938 heel veel bereikt. In 1P39 gaan we met frisschen moed hooger op Allen trouw komen en je best doen., halleeü Houdt je maar taai ondanks de keu!! Tot kijks. Kapelaan E. A. M. PAAP. R. K. TURNCLUB „ACTIEF". Deze week gaan de clubs gewoon door, alleen voor de Kleuters is er niet Woens dag. maar Donderdag van 34 uur les in de Heerensingelschool. Vrijdag: 6.15 7.15 uur aspiranten Ursulasteeg 7.30 8 30 uur aspiranten Ursulasteeg 8.45 10.15 uur dames R. K. H. B S. Zaterdag 2.153.15 uur kleuters Ursulasteeg. KRUISVAART. Cohort „St. Petrus". Burcht: Garenmarkt 36. Zaterdag, 24 December: Géén dansen 2de Kerstdag, 3.30 uur: Cohortbijeenkomst, installatie Kerstviering. Allen in uniform. - Dinsdag: 8.00 uur: Aspirantenban I 8.00 uur: Kard. von Faulhaberban Woensdag, 7.30 uur: Adspirantenban II 7.30 uur: Lodewijkban Donderdag, uur: Trommelen Vrijdag: 8.00 uur: Jon- ge Wachtbladen afhalen en afrekenen 8.30 uur St. Petrusban Zaterdag: 7.00 uur: K. J. C. Mis voor Kruisvaarders, Ad- sporanten en Sleutelkoorleden. Cohort „Aetemus Pater". Burcht: St. Antonius Clubhuis. Zondag, Maandag en Dinsdag 3.30 uur: Gemeenschappelijke aanbidding. Maan dag van 2.45 tot 3.30 en van 4.15 tot 5 uur Eezichtiging van Kerststal in de burcht voor ouders en belangstellenden Woens dag, 6 uur: Aspirantenban 7.40 uur: An tonius-, Arnoldus en Servatiusban. Don derdag, 7.30 uur: Martinus-, Paschalis, Franciscus- en Tarcisiusban, waaronder tooneelrepetitie. Vrijdag, 7 uur: Trom melen. Binnenland TRAGISCH ONGEVAL BIJ LANDING VAN K.L.M.- TOESTEL OP URK knaapje door staartsteun geraakt en gedood. Toen hedenmorgen het langverwachte K. L. M.-toestel met post en levensmidde len op Urk kwam landen, is de vreugde over de eindelijke verlossing van het eiland uit zijn isolement, bedorven door een tra gisch ongeval. Bij het neerstrijken op het ii5 is de 10-jarige Gerrit Snoek, die met een veertigtal andere belangstellenden naar de landing stond te kijken, door den staart- steun van het vliegtuig geraakt. Hij viel bewusteloos neer en de op het landings terrein aanwezige burgemeester van Urk, de heer Keyzer, liet onmiddellijk medische nulp te ontbieden. Toen de geneesheer arri veerde, bleek het knaapje echter reeds te zijn overleden. De P.H.-O.T.O. is zooals reeds gemeld, een Fokker F.8 vliegtuig, dat geen staart- wiel, maar een staartsteun heeft. De ma chine werd bestuurd door den ervaren ge zagvoerder P. Bot H., die het ongeval niets gemerkt heeft. Het terrein was met twee vlaggen afgezet, wat blijkbaar niet voldoende was om deze afzetting uit de lucht te kunnen waarnemen. Gewoonlijk bevinden dergelijke aanwijzingen zich ho rizontaal op den grond. De Directie der K. L. M. heeft de ouders van het slachtoffer haar deelneming met het ongeval betuigd. KX.M.-VLIEGTUIGEN NAAR DE GEÏSOLEERDE EILANDEN Hedenmorgen waren na eenige dagen van afwachting de weersomstandigheden zoodanig, dat vliegtuigen der K.L.M. kon den vertrokken naar de door het ijs geïso leerde eilanden met post en levensmiddelen die zich sedert de laatste dagen, toen de eilanden niet te bereiken waren, op Schip hol en op het vliegveld Eelde hadden opge stapeld en naar welke de eilandbewoners sedert het begin van deze week met ver langen uitkijken. Omstreeks half elf vertrok vanmorgen het Douglas D.C.-2 vliegtuig „Koetilang", bestuurd door von Weyrother, via het vliegveld Eelde naar de Waddeneilanden Ameland en Schiermonnikoog. Vier passa giers gingen van Schiphol met het vlieg tuig mee, echter zonder garantie dat zij inderdaad den tocht naar de eilanden zul len medemaken, want op Eelde ligt ver over de duizend K.G. post te wachten. Toch hebben zij nog een kans, dat zij vandaag op hun beslemming komen, want van Eelde uit zal von Weyrother. waarschijnlijk 2 of meer vluchten naar Ameland en Schier monnikoog ondernemen, aangezien men vandaag van de gunstige weersomstandig heden gebruik wil maken om de geheele voorraad post en vracht op de plaats van bestemming af te leveren. Ongeveer gelijktijdig met de „Koetilang" veriruK van Schiphol het Fokker F 8 Vliegtuig P.H.-O.T.O. naar Urk, met aan boord de piloten Both en Roos. Het toestel nam 500 K.G. post mee, waarvan vele post pakketten met de op Urk zoo dringend noodzakelijke levensmiddelen. Ook Both zal eenige malen naar Urk moeten vliegen, want bij zijn vertrek bleef op Schiphol nog circa 600 K.G. voor dit eiland bestemde post liggen, welke voorraad echter even eens vandaag nog per vliegtuig naar Urk zal worden gebracht. VROUW IN BRAND GERAAKT. Na verwondingen overleden. Gistermiddag is de 69-jarige mejuffrouw van der Lugt te Vlaardingen in aanraking gekomen met de kachel, waardoor haar kleeren vlam vatten. Buren, die op haar hulpgeroep toesnel den, doofden het vuur. Per auto van den eerste-hulpdienst is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij is overle den. NA VAL OVERLEDEN. Donderdagavond is de 40-jarige van Raijen te Nijmegen voor de deur van zijn woning gevallen, tengevolge waarvan hij een hersenschuding opliep. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen is de man heden overleden. TIJDELIJKE VERHOOGING UURLOON VAN P.T.T.-PERSONEEL IN TIJDELIJKEN DIENST. In verband met de koude. Te rekenen van 19 December 1938 is het uurloon van de hulpbestellers, arbeiders in tijdelijken dienst, adspirant-bestellers en jongelingen in dienst bij P.T.T. in verband met de heerschende koude tot nader order met 10 cent per uur verhoogd. De hoofden van dienst hebben opdracht ontvangen de uitbetaling van de bedragen der reeds ver schenen dagen zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. LEIDEN. Geboren: Geertruida Johanna Hen- drica d. van H. v. d. Weijden en A. M. Klinkhamer Johannes Jacobus z. van R. P. Blansjaai en M. L. de Boer Lilian Jeannette Marianne d. van D. Chaudron en E. M. Bos Elisabeth Hendrika Johanna d v J. C. de Goederen en E. van Vliet Maria Petronella d. van P. W. van Vliet en M. Rijsbergen Maria Margrietha d. v. J. van Es en M. Kantebeen Gerrit Sy- men z. van S. Schoeman en T. v. d. Vegte Maarten z. van M. van Mourik en H. C. E. de Bruin Ingrid Adriana Maria d. van C Ruis en W. M. Effert Willem z. van G. O. Lammers en K. L. Kielhorn Al- bert Comelis z. van B. de Bruijn en A. P. de Ridder Pieter Machiel z. van A. de Jong en L. Schaap Comelis z. van A. J. Wassenaar en C. C. van Stein Wilhel- mina d. van C. J. Koster en J. A. P. v. Lierop Pc .rus Antonius z. van C. v. Ha meren en A. J. Kennis. O v e r 1 e a e n: L. J. den Holder m. 73 j J. Vroege m. v. E. d. Vlasveld 72 j. J. E. Spaanderman hsvr. v. J. C. v. Velzen 70 j. C. F. de Graaf wed. 84 j. OUDE-WETERING Nationale Hardrijderij. A.s. Zondag zal 'n nationale Hardrijderij worden gehouden, waaraan belangrijke geldprijzen zijn verbonden. Het ys ver keert in een uitstekende conditie. Voor bij zonderheden verwijzen we naar de adver tentie in dit nummer. "V Buitenland „BOMMEN ALS KERSTCADEAU". De „Times" over Spanje, LONDEN, 24 December. (A. N. P.). De „Times"-correspondent te Barcelona schrijft, dat het tooneel gereed is voor een nieuw bedrijf zonder einde in het Spaan- sche drama. Generaal Franco heeft gelast 120 steden en dorpen te bombardeeren, en de bewoners gewaarschuwd, dat zij deze plaatsen moeten ontruimen. In Catalonië zyn reeds 73 plaatsen zonder voorafgaande waarschuwing gebombardeerd. Er zijn in het republikeinsche Spanje drie millioen vluchtelingen, hetgeen wil zeggen, dat on geveer een kwart der bevolking geen thuis heeft. Allen, de soldaten en werklieden in de oorlogsindustrie uitgezonderd, lijden ontbering om niet te zeggen honger. Min stens een derde deel van Madrid is ver woest. De haven van Valencia ligt vol wrakken. Barcelona is ruim 100 maal ge bombardeerd en hierbij hebben 2500 men- schen den dood gevonden. Men raamt, dat in Catalonië ruim 4000 menschen door bommen en granaten zyn omgekomen en ruim 6.000 gewond zijn. Deze getallen zijn van 31 October en zijn sedert dien aanzienlijk gestegen. Barce lona schijnt nog bommen als Kerstcadeau te goed te hebben. De meeste slachtoffers zijn burgers en vele vrouwen en kinderen. Inmiddels heeft de regeering haar verdedi gingsstelsel flink versterkt. De voorraden zijn aangevuld en haar kracht is grooter dan in November. LEIDEN, 23 Dec. Groenten veiling. Per 100 kg.: roodekool f 1.803.40, savoyekool 1.30—3.00, groenekool 4.10—5.90, boe renkool 714, prei 12.0017.60, kroten 2.50, kroten, gekookt 510, uien 2 5.10, peen 3.807.00, spruiten 927, andijvie f 1322 druiven f 16, witloof 5 24, tomaten A 2.8010.40, idem B 5 —5.60, idem C 3.00—5.40, idem CC 3.40, knolselderie 2.506.70, per 100 bos: sel derie 3.5012.60. 24 Dec. Boter. Aanvoer 220 kg. prima fabrieksboter 1.62, prima boerenboter 1.471.50 per kg. Handel matig. Turfmarkt van 19 tot en met 24 Dec. Lange turf geen aanvoer prijzen 89 por 1000 stuks. TER AAR, 23 Dec. Centrale Veiling. Dl aanvoer beperkte zich vandaag alleen lot Witlof, welke een prijs deed van 12 19.80 per 100 kg. LEIDERDORP, 23 Dec. Eierenveillng. Kaas 2029 cent per pond, eieren 4.40 5.80 per 100 stuks, hanen 2595 cent, eenden 4055 cent en konijnen 0.18 1.85 per stuk. LOOSDUINEN, 23 Dec. Groentenveiling. selderie 10.5012.70, pieterselie 6.50 6.80 per 100 bos, prei 6.4015.50 per 100 kg., boerenkool 1729 cent per 7 kg. UTRECHT, 24 Dec. Vee. Totaal aanvoer: 1715 stuks vee, w. o. 425 runderen. Prijzen: stieren 2328 cent per pond, handel zeer kalm, weinig aanvoer, door sneeuw ge drukte prijzen; slachtkoeien 2e soor 2731 cent en 3es soort 2226 cent per pond, han del matig, onveranderde prijzen, vaarzen 160—230, melkkoeien 170—270, kalf- koeien 180280, varekoeien 130210, handel gedrukt, prijzen niet lager; 70 ma gere kalveren f 40—110, handel gedrukt, lagere prijzen; 460 nuchtere kalveren 6 11, handel redelijk, iets hoogere prijzen; 200 magere varkens en schrammen resp. 22—36 en 15—22, 240 biggen 10—15 per stuk, handel door geringe aanvoer ma tig, 80 magere schapen f 1622, handel kalm, onveranderde prijzen, 240 lammeren 1216 per stuk, handel wel gevraagd, prijzen iets hooger. Kleinhandel. 300 kg. boter 1.80, 15° kg kaas f 5070 per kg., 30000 eieren 4' 5.50 per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3