Srnetta FAILLISSEMENTEN Academienicuws nl oeen nieuwe oop koopen STADS Goederenwagon op het rangeerterrein Witte Poort ontspoord. NIEUWS AGENDA ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; t 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; 2.60 per kwartaal Franco per post t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS MINDER STRENGE VORST. De Bilt seint: Verwachting; Meest matige, in het Noorden tijdelijk krachtige Noordelijke tot Noord-Oosieiijken wind, betrokken tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, in het Noorden lichte tot matige, in het Zuiden matige tot strenge vorst. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur; Den Helder: betrokken, O. N. O. storm- achtieg wind, 4 gr. C. Vlissingen: betrokken, O. N. O. matige wind, 5 gr. C. De Bilt: betrokken, N. O. matige wind, —6 gr. C. Groningen: betrokken, O. N. O., krachtige wind, 4 gr. C. Maastriéht: nevel, N. N. O. matige wind —6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De luchtdruk verdeeling is over het vas teland en over Scandinavië uiterst, stabiel, liet gebied van hoogen luchtdruk met ma- x.mum boven Noord-Rusland en Finland vertoont een langgerekten uitlooper over Schotland en Ierland, die op den Oceaan tot aan de Azoren reikt. Een uitgestrekte Oceaan-depressie ligt ver in het Westen. De Middellandsche Zeedepressies bewegen zich Oostwaarts. Voor de kust van Portu gal ligt een vlak minimum, dat vermoede lijk over Spanje zal trekken en vervolgens het gebied van lagen druk in het Zuiden verstrekken. Op IJsland is de barometer na een tijdelijke stijging hedenmorgen weer zwak dalende. Allerwege is de lucht be dekt en in het Oostzeegebied en in het Zui- celijke deel der Noordzee is de wind krach tig. Deze factoren deden de vorst in onze omgeving tot matig afnemen. In het Oost zeegebied en in Zuid-Oost-Europa is de vorst niet meer dan licht. Engeland en de kuststreek van Bretagne waren hedenmor gen vorstvrij. Strenge vorst heerscht alleen in het Rhonedal. In de Alpen is het zeer koud. Het station op de Saentis (2500 M.) meldt een licht bewolkte lucht en een tem peratuur van min elf graden Celsius. In het binnenland van Centraal Europa en van Scandinavië, om de Noordzee en op de Britsche Eilanden viel geen neerslag van beteekenis. Gedurende de Kerstdagen is op aanhouden der vorst te rekenen, zij het minder strengheid dan in de afgeloopen week. LUCHTTEMPERATUUR. 5.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.40 uur tot Zondagmorgen 7.39 uur; van Zondagnamid dag 4.21 uur tot Maandagmorgen 7.40 uur; van Maandagnamiddag 4.21 uur tot Dins dagmorgen 7.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 25 Dec.: voorm. 4-.30 en nam. 4.55 uur; op Maandag 26 Dec. voorm. 5.05 en nam. 5.30 uur; op Dinsdag 27 Dec. voorm. 5.40 en nam. 6.05 uur. Maan op 9.43 uur Zondagmorgen. Maan onder 20.02 uur Zondagavond. Maan op 10.10 uur Maandagmorgen. Maan onder 21.07 uur Maandagavond. Maan op 10.31 uur Dinsdagmorgen. Maan onder 22.12 uur Dinsdagavond. nog rilt, dan... Uitgesproken: L. M. Knegtel, Leiden, Buitenruststr. 9; cur. mr. W. Hugenholtz, Leiden. .1 j i; i j i J LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen klassieke letteren: de heer J. W. M. van der Vossen, Schevenin- gen; practisch apothekers-examen eerste ge deelte: de dames E. C. Cosman, Leiden, M. Franzen, Dordrecht, G.. P. C. Jonge- breurBloem, Dordrecht, E. de Koning, Enschede, M. J. Th. M. Pierrot, Leiden, C. Schoorl, Bloemendaal, P. H. van Marle, Scheveningen, en de heeren J. A. Damen, Den Haag, H. van den Dool, Schiedam, R. Th. Glaser, Den Haag, J. Kostense, Rot terdam, Kwee Hwat Djien, Leiden, P. K. C. van der Meer, Den Haag, A. Rin geling, Den Haag. Gemeentel. Aankondigingen DISTRIBUTIE VARKENSVLEESCH ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden ook varkens- vleesch, gemengd rund- en varkensvleesch en gemengd runder- en varkensgehakt in blik, bij wijze van proef, voor de daarvoor in aanmerking komende ondersteunden, beschikbaar wordt gesteld. Dit vleesch is verkrijgbaar tegen afgifte van de bons be stemd voor rundvleesch in blik. De prijs bedraagt voor het varkens vleesch en het gemengd rund- en varkens vleesch 37 1/2 ct. per blik en voor het gemengd runder- en varkens gehakt 32 1/2 ct. per blik. Naar keuze kan dus op eiken vleeschbon I blik rundvleesch 37 1/2 ct. of 1 blik varkensvleesch 37 1/2 ct. of 1 blik ge mengd rund- en arkensvleesch 37 1/2 ct. of 1 blik gemengd runder- en varkensge hakt k 32 1/2 ct. worden gekocht. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1938. -.jtóift' OPHALEN HUISVUIL- In verband met de a.s. Kerstdagen zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, nu plaats hebben op Woens- Woensdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht op Dinsdag geen em mers aan de straat te doen plaatsen. Directeur Gem. Reiniging. Daarom is het zaak op dat ééne stel zeer zuinig te zijn en niet te bederven bij de naaimachine. Vooral nu dc prijs van f 1.90 of f2.90 ge heel compleet voor een goede naailampgeen bezwaar kan zijn C. F. MEERPOEL Alléén: Breestraat 171,Tel.2657 Het verkeer naar Alphen was gisterenavond drie uur gestremd. De Ned. Spoorwegen krijgen het in deze dagen hard te verantwoorden. In een periode, dat er veel meer van den dienst gevergd wordt dan in gewone tijden, wordt de dienst zelf door de groote moeilijkheden herhaaldelijk gestagneerd. Dit vond ook gisteravond plaats toen het verkeer LeidenAlpenUtrecht door een déraillement van een goede renwagen was lam gelegd. Te omstreeks half zeven liep op het ran geerterrein aan de Wittepoort de eerste wagon van een goederentrein bij een wis sel uit de rails. De met stukgoederen gela den goederenwagen kwam dwars over bei de sporen te staan, met de achterwielen tusschen het opgaande spoor naar het sta tion Leiden, zoodat het geheele treinver keer van en naar Leiden werd gestagneerd. loen men van het ongeval kennis kreeg op het stationsbureau trof men onmiddel lijk maatregelen om het reizigersvervoer te regelen. Passagiers naar Alphen werden per auto bus daarheen vervoerd; passagiers, die ver der moesten dan Alphen konden via Den Haag of Haarlem gaan. Uit Den Haag werd een ongevallentrein gerequireerd, die spoedig met personeel en materiaal ter plaatse was, zoodat men met het opruimingswerk een aanvang kon maken. Gelukkig waren er heel weinig stukken gemaakt, zoodat het werk zich hoofdzakelijk beperkte tot het weer in de rails brengen van ie ontspoorde wagen. Toch nam een en ander nog ongeveer twee uur in beslag en te half tien kon men zeg gen, dat het euvel hersteld was. De eer ste trein, weLke in de richting Alphen weer vertrok was trein 3397, welke te 21.57 uur van hier vertrok. Gver de oorzaak -an het ongeval kon men ons geen inlichtingen verstrekken. Gf de wisse] ter plaatse te vroeg over gehaald was of dat de trein te snel zou heb ben gereden dan wel dat de sneeuw of vorst oorzaak of mede-oorzaak waren, valt moeilijk te zeggen. Dit laatste zal er vermoedelijk wel toe hebben bijgedragen. GASLUCHT.EN WAT TE DOEN? De Stedelijke gasfabriek maakt er op at tent, dat het voor kan komen. dat. tenge volge van het bevriezen van den bodem, gas de huizen binnendringt. Daarom wordt aangeraden, als men in of voor huis en in zijn omgeving gas ruikt, daarvan de gasfa briek in kennis te stellen. Muziek LEIDSCH k CAPPELLA KOOR. Willem Mizée Hennie Schouten. 't Is alsof de laatste adventsdagen de menschen in een hoopvolle stemming brengt en hun de devote gedachten aan het heilig Kerst-mysterie (dat meer dan ooit een toevlucht wordt voor hen die het leven met angst beschouwen) als een heil zame trcost voorhoudt. Naast de uitvoerin gen der Passie-muziek is er telkens weer sprekende belangstelling voor de Kerst concerten. Er schuilt zeer zeker ook een groote bekoring in. Jezus' geboorte te over denken en mede te doorleven de blijde heilige gebeurtenis, waarvoor de vaak zoo ontroerende muziek geschapen is. Willem Mizée en zijn Leidsch a Cappella koor vonden de Luthersche kerk behoor lijk bezet en voor hem, zijn artistieken partner Hennie Schouten en de drie solis ten was 't een succesvolle avond. Hennie Schouten opende de rjj met een „Pastorale" van Bach. Wij bewonderden het zilverblanke timbre van het orgel, het fijn afgewogen spel van Schouten, de grootheid van Bach, niet in het maje- stueuse van den grootschen Bach, maar los geraakt van zich zelf, zijn ziel overstroomd van lyrische muziekweelde. Dat was een mooie keuze. Hierna speelde hij twee „Koraal voor spelen" van Pachelbel en Buxtehude en ons trof het eigenaardig-suggestieve in Schou- tens aanslag, dat men alleen bij de be voorrechte organisten aantreft. Hij schijnt ook een muzikale mentaliteit te bezitten, die met de toon-intensiteiten van het ge voelige (Luthersche) kerkorgel in zeer nauw verband staat. De twee koraalvoor spelen van Flor Peeters hadden onze be langstelling. Zij zijn geheel verschillend van aard en met veel verve, met kennis van zaken en muzikaal voor het instru ment geschreven. Hennie Schouten weet de dingen in hun onderlinge werking en verhoudingen heel dicht te benaderen. De interpretatie van Bach's prachtige So nate in Es door den fijnzinnigen kunste naar, heeft ons veel deugd gedaan. De ver schillende orgelwerken werden afgewis seld door Cappella-zang en wij mogen den dirigent gelijkwenschen, want er is opperbest gezongen, voortreffelijk van on derlinge klankverhoudingen. Mooi was de nuanceering van licht en donker, gespierd in het forto, soepel in het pianissimo en technisch correct met toonintensiteit, waar door zuiver op toon gezongen werd. En de afwerking van het zingen heeft het enthousiasme niet doodgedrukt. Van de drie eerste kerstliederen hebben wii blijde bewonderd het „Resonet in lau- dibus" van Gallus; het resultaat was tref fend. Hoezeer wij meestal Mizée's Palestrina- vertolking apprecieeren en dit ook nu doen, heeft het „Dies sanctificatus" niet zoo bij ons nagewerkt als Gallus' „Reso net" Volbach's mooie bewerking van het oud- Duitsche Weihnacht genoot een vertolking, superbe in de verschillende stemmengroe- pen. Mizée beschikt over mooie stemmen, vooral sopranen en bassen en elkeen was hier op zijn gemak, gaf zich vrijuit en de samenzang was geheel homogeen. „Christ- kindleins Wiegenlied", Bach's „O Jesulein Süsz", door Robert Fuchs bewerkt, waar- deeren wij meer als sololied, dan als koor gezang. En 't was, alsof de dirigent dit zelf ook aanvoelde. De accenten waren hier wat overwogen bedachtzaam, wat verstandelijk, waardoor de beweging hier meermalen wat zwaar werd. En van Röntgen's bewerking van 't schoon oud-Hollandsche Liedeke hebben wij weer veel genoten. De dictie in „O Kerstnacht", van den prachtigen Vondel tekst was fraai. En tintelend van blijde geest en vaart werd „The first Nowel" toe gezongen. Met Bach's Cantate no. 142 „Uns ist ein Kind geboren" werd 't mooie concert be ëindigd. De organist, die de begeleiding verzorg de, speelde de triomfale inleiding en na het veelstemmige eerste koor kwamen de solisten aan de beurt. Henri Welbooren zong de bas-aria. Hij heeft een mooie sym pathiek barytongeluid en maakt goede school bij Willem Ravelli. Hij zingt nog wat voorzichtig; hij kan met een gerust hart zich wat meer geven, wat dieper op zijn tekst ingaan. Laat hij zich durven uitleven; dat zal zyn zangkunst en voor dracht zeer ten goede komen. Chris Ta verne, de nog jonge tenor, leerling van Cornelie van Zanten, zingt met meer durf, heeft een uitgesproken tenorgeluid, dat aangenaam aandoet. Qua stemverming heeft hij nog niet alles onder de duim, waardoor hij nog wel eens détoneert, maar de aanleg is er en zijn stem kan goed worden. Mevrouw Driessen-Hofman zong met veel toewijding het Recitatief en de aria voor alt in deze mooie Cantate en ongetwijfeld zal men, wetend welke zware eischen hieraan gesteld worden, de goed voorbereide uitvoering naar waarde weten te schatten. De koren waren punctueel in orde misschien viel het laatste „Alle luja" iets weg maar overigens de in nerlijkheid der muziek daar houdt Mizée zich mede op en er is zeer mooi en devoot gezongen. J. K. DE WIENER SaNGERKNABEN. Gaarne verwijzen wij naar den in ons blad voorkomende annonce van de veelge liefde Wiener Sangerknaben welke Vrij dagavond 30 December a.s. een buitenge wone kerstvoorstelling geven in de Ge hoorzaal. De kleine 8—12-jarige kunste naars brengen Kerstliederen uit alle lan den, een nog niet door de jongens opge voerde opera van Schubert en nog op ver zoek alle bekende liederen van vorige ja ren. Onze lezers genieten een groote re ductie op de toegangsprijzen. LIEFDADIGHEIDS-CONCERT. Zooals reeds eerder werd gemeld, zal door het Mannenkoor „de Vereenigde Zan gers", te dezer stede, een concert wor den georganiseerd, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de om geloof en ras vervolgde Joden. Dit concert wordt 5 Januari 1939 gege ven i nde groote zaal der Stadsgehoorzaal. Aan die concert zulen medewerken: als soliste: mevr. Rosa Spier, harpiste en het Mannenkoor „de Vereenigde Zangers", het Haagsche Tram Mannenkoor, Hofstads k Capella Koor, Chr. Zangvereen. Wasse naars Mannenkoor, allen onder leiding van Piet Zwagers. Een commissie van aanbeveling is sa mengesteld, waarin de volgende personen zitting hebben genomen: Mr A. van de Sande Bakmuyzen, Bur gemeester der Gem. Leiden; J. Splinter Gzn., Wethouder van Fabricage; J. J. van Stralen, Wethouder van Sociale Zaken; M. G. Verweij, Wethouder van Finantiën en Bedrijven. Prof Jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga, prof. dr. E. A. D. E. Carp, prof. mr. J. M. van Bemmelen, ds. H. J. Mispelblom Beijer, Pred. Remonstr. Ger. Gemeente; ds. K. H. Bcersema, Pred. Vereeniging v. Vrijz. Herv.; ds. H. A. Wiersinga, Pred. Gereform. Gemeente; A. H. M. J. Homulle, Deken van Leiden; Pater dr. C. M. N. de Goede. Dir. R.K. Hoogere Burgerschool; Rector L.' Beune, 'Rector St. Lidwina Ge sticht; Th. M Beukers, Pastoor St. Petrus Parochie; V. E. Bloemkoper, Voorganger Israël. Gemeente; mr. T. Ligtenberg, Kan tonrechter; H. D. Buurman, Luit. Kol. Garniz. Commandant; Th. B. J. Wilmer, lid van den Gemeenteraad; R. J. Meijer, Com missaris van Politie; P. C. G. A. Wijk- mans, oud-Referendaris; J. C. van Eek, Notaris; L. Levisson, dir. Rotogravure Mij.; B. M. Noach, leeraar M.O.; E. Loeb, voor zitter Israël. Gem.; mevr. E. Italië Cohen, directr. Centr. Isr. Weeshuis. MONTEUR BEWUSTELOOS GEVONDEN. Hedennacht te 4.15 uur toen een hulp monteur van de fa. van Gend en Loos in de garage aan den Rijnsburgersingel kwam, vond hij den 31-jargen monteur J. V. in bewusteloozen toestand. De man was waarschijnlijk door benzinedampen be dwelmd. Door den E H.D. werd het slacht offer met een zuurstofapparaat weer bij gebracht. Het spreekuur van den Directeur van den Geneeskundigen- en Gezondheids dienst. voor het aanvragen van verster kende middelen, zal, in verband met de Kerstdagen, in plaats van op Maandag a.s. op Dinsdag d.a.v. worden gehouden. Gisteren is de 53-jarige zwerver A. v. d. S. op den Hooge Rijndijk uitgegleden en op zijn neus terecht gekomen tenge volge waarvan het neusbeen brak. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad Zieken huis vervoerd. <k.r 'N OUDERWETSCHï WITTE KERST DAT HOORT ZOO NU EENMAAL. MAAR OOK VOOR NIEUVERVETSCHE WA S C H e WITT IDEAAL.' BEL VEREEMIGDE-WASSCHERIJEM WITTE SINGEL-43-LEIDEN TELEFOON 420 6 LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 17 tot er. met V r ij d a g 23 D e c. a.s, waargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Bree straat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Zondag 1ste Kerstdag: de Brufjne, Kort- mann, Niemer en Starck. Maandag, 2de Kerstdag: v. Bockel, Van Driesum, P. van Es, Flim en Lahr. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen: le Kerstdag dr. Varekamp, tel. 1916. 2e Kerstdag dr. Hugenholtz, tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van: Zaterdag 24 tot en met Zondag 25 Dec. 1ste Kerstdag waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. r.o. 136 Van Maandag 26 Dec. 2e Kerstdag tct en met Vrijdag 30 Dec. as. nemen waar de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Ha ven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. MILITARIA. Met ingang van heden is de dienstplich tig wachtmeester-administrateur H. Rol van de S.D.O.A. op zijn verzoek overge plaatst van het 2e Regiment Veldart. bij het 6e Reg. Veldart. Op 21 Januari 1939 zal aan den hoofd opzichter van fortificatiën den heer H. Greive den gouden medaille van 36-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. „Door Eendracht Verbonden" De Leidsche Tuiniers- en Bloemistenver- eeniging „Door Eendracht Verbonden", hield haar jaarlijksche prijsuitreiking in Café „Royal". De voorzitter, de heer M. Gal- jaard, heette in het bijzonder welkom den heer E. H. J. Cunnaeus, die dezen avond een lezing met lichtbeelden hield met het onderwerp: „Schetsen uit het plantenrijk". Hierna had de prijsuitreiking plaats: Eere afd. groote achtertuinen particulie ren: W. J. v. d. Berg, zilveren krans en wis- elbeker; le pr.: D. Koome, 2e pr. en J. de Jager 2e pr. Gewone afdd. achtertuinen: C. G. Smit en P. Helvenstein le pr.; W. Dool en J. Hillebrand ?e pr.; Th. G. Buis, D. Pelt, T. Ouwerkerk en W. F. Kok 3l pr.; B. ten Ha ke; J. B. Kapaan en P. W. Schenkeveld 4e pr.; J. Stouten, E. v. Haarlem, H. W. v. Oosten en C. Dreef 5e pr. Kleine achtertuinen: J. de Keuning en G. de Regt "e pr.; C. Teske 4e pr. en H. A. v. d. Heiden 5e pr. Kleine voortuinen: C. G. Smit en I. B. Kapaan 5e prijs. froote voortuinen: B. ten Haken 5e prijs. Groote achtertuinen, vaklieden: J. Root- hclaar en M. Galjaar le pr.; A. Zwart en C. Streefland 2 pr. Kleine voortuinen vaklieden: M. Gal- jaard 2e pr. Groote voortuinen vaklieden: A. Zwart le pr. De jury bestond uit de heeren Joh. Jonker, J. Kriest Jr. en E. J H. Cunaeus, welke laatste de prijzen uitreikte. Gistermiddag hielden de R. K. Werkloo- zen op de baan tusschen Zijlpoortbrug en HeereriiSingelstation een hardrijderij op schaatsen om levensmiddelen. Er hadden zich 42 rijders opgegeven, waarvan er 40 aan den start verschenen. Er waren ver schillende zeer goede rijders by, die er de spaninng goed in hielden. De einduitslag is als volgt: le prijs J. v. Haastrecht, 2de pr. F. Montanus; 3de pr. Bekema; 4e pr. P. de Lange; 5e pr. W. v. Haasteren, ter wijl de overige rijders niet ongetroost huiswaarts keerden. Een bijzonder woord van dank aan de politie, welke voor een goed verloop zorg droeg. Ook een woord van dank aan de baan vegers, die er voor zorgden dat de baan op den Heerensingel in orde was. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7273. Zuid- Moll. Champignon Bedrijf. Leiderdorp, Hoofdstraat 66. Dr. de Bruynestraat 28. Beh. venn.: J. J. Couturier, Leiderdorp. Aant. venn. b.w.v. geldsch.: één De politiebrandweer heeft een schoor steenbrandje gebluscht te huize van de G., Levendaal 94.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2