dagen Historie Nederland in den greep van Koning Winter Twee monteurs in autogarage te A'dam omgekomen Voor onze Lezers! WIENER SANGERKNABEN Gebrek op Urk doet zich gevoelen Scheepsongeluk- ken op de Wester- schelde ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 ER IS GEEN VREDE OP AARDE. HEEFT CHAMBER LAIN HET BIJ HET RECHTE EIND? TOENEMENDE SPANNING TUSSCHEN AMERIKA EN DUITSCHLAND. DE ECONOMIE VAN HET DERDE RUK. VERAAD IN FRANCO'S GELEDEREN. Vrede op aarde. De laatste jaren plegen wij sarcastisch te lachen, wanneer wij by het naderen van het Kerstfeest den ken aan den vrede-boodschap, dien het kleine Kerstkindje kwam brengen. Het is koud genoeg en er liggen massa's sneeuw, zoodat het wat dat betreft niet aan Kerst stemming behoeft te ontbreken. Maar dat is een uiterlijke Kerststemming, de ware stemming moet van binnen zitten. En die ware stemming, die gebaseerd moet zijn op de echt-christelijke gedachte, dat wij al len door Hem, die in den Kerstnacht werd geboren, tot broeders zijn gemaakt, die ware stemming ontbreekt ten eenenmale. Er dat komt, omdat de wereld zoo vaak vergeet, dat de Engelen in den Kerstnacht niet alleen „Vrede op aarde" zongen, maar eraan toevoegden: „voor de menschen van goeden wil". Het ls over dien „goeden wil", dat Chamberlain dezer dagen heeft gesproken. Dat was in het Engelsche Lagerhuis. Voor de zooveelste maal werden er door de oppositie harde woorden geslingerd naar zijn hoofd, omdat hij een vredelie vende politiek voert tegenover de dicta- tuur-staten. Daartegenover heeft Chamberlain op nieuw en met klem betoogd, dat hij de vreeselijke verantwoording van een oor log niet op zijn schouders wilde nemen, tenzij zij hem door de krankzinnigheid van anderen opgedrongen werd. Maar hij heeft eraan toegevoegd, dat er nu ook wel eens een teeken van toenade ring van de andere zijde mocht komen. Woordelijk zeide hij: „Ik wacht nog op een teeken van hen, die voor het Duitsche volk spreken, dat zij dezen wensch deelen, en dat zij bereid zijn hun bijdrage te le Veren voor den vrede, die hen zelf even zeer zou helpen als ons". In deze woorden ligt de diepe teleurstelling van Chamber lain, dat hij drie maanden na München, nog steeds geen teeken uit Berlijn heeft ontvangen. Het spoor b ij ster. Bij dat zelfde Lagerhuisdebat is overigens wel duidelijk gebleken, hoezeer men in Engeland het spoor bijster is. Chamberlain schijnt ze ker te zijn van zijn zaak, want hij houdt vol, met een geduldige en taaie vasthou dendheid. Maar de oppositie tegen zijn po litiek is groot en fundamenteel. Tot aan den Italiaansch-Abessinischen oorlog heeft de met den Volkenbond ver bonden buitenlandsche politiek der elkaar opvolgende Engelsche regeeringen den eenparigen steun ondervonden van alle Engelsche politieke partijen. Sedertdien heeft zich een, sedert het accoord van München voortdurend breeder wordend schisma geopenbaard. Dit schisma komt niet voort uit verschil van meening over de behandeling van een voor Engeland on aangenaam of pijnlijk incident, maar uit principieel verschil van inzicht wat be treft de doelstellingen van de Engelsche buitenlandsche politiek. Het is geen klei nigheid, schrijft het „Hlbd.", en in de par lementaire georuiken van Engeland nau welijks bekend, dat, zooals deze week is geschied, leiders der oppositiepartijen, Dalton, Sinclair en Lloyd George, openlijk verklaren, dat de premier van het Britsche Rijk niet opgewassen is tegen de ma noeuvres van zijn dictatoriale tegenspelers en hun spel niet doorziet. Chamberlains tegenstanders koesteren nog steeds de gedachte, dat als hij te Berchtesgaden, te Godesberg of te Mün chen maar met de vuist op tafel had ge slagen, Hitier zou zijn gecapituleerd en zijn gemobiliseerde troepen last zou heb ben gegeven, rustig naar hun haardsteden terug te keeren. Chamberlain zelf was er heilig van overtuigd, dat Hitier, tenzij hij spoedig inwilliging van zijn eischen ver kreeg, niet geschroomd zou hebben, een oorlog over Europa te doen losbarsten, en aangezien Chamberlain Engeland en Europa een dergelijke catastrofe wilde be sparen, heeft hij toegegeven en tegelijker tijd een nieuwen weg ingeslagen: toekom stig overleg, dat in staat zou zijn nieuwe gevaren voor explosies in Europa in de kiem te smoren. Of dat lukken zal? A m e r i k aD uitsehland. Tege lijkertij d, dat Chamberlain woorden sprak van verzoening, uitte een Amerikaansche minister, Ickes, in een zeer felle taal zijn verontwaardiging over de schandelijke Jo denvervolging in Duitschland. Hij sprak van de „berooving en mishandeling van ongelukkigen door een razenden dicta tor". Zulke woorden waren fel, en nog strie- mender moesten zij gevoeld worden, nu zij kwamen uit den mond van een lid der Amerikaansche regeering. De Duitsche regeering heeft daarop haar zaakgelastigde te Washington op dracht gegeven, daartegen te protesteeren en te eischen, dat de Amerikaansche re geering haar verontschuldigingen zou aanbieden. De Amerikaansche regeering heeft dat geweigerd en verklaard, dat het meerendeel van het Amerikaansche volk precies hetzelfde denkt als Ickes gezegd heeft. Deze weigering, in dergelijke krachtige bewoordingen, is een klap, die raak is. De gespannen verhouding, die onlangs geaccentueerd is door de terugroeping van de beide ambassadeurs, zal er door deze affaire niet beter op worden. Wij hebben reeds eerder geconstateerd, dat Duitschland er door zijn politiek wer kelijk volkomen in geslaagd is, Amerika totaal van zich te vervreemden. Amerika is economisch de machtigste staat ter we reld en een conflict met zoo'n land kan alleen een eveneens economisch sterk staande staat riskeeren. Economie. Het is bekend, dat de economie de zwakste zijde is van Duitsch land. Vooral tegen den winter plegen er aller lei beschouwingen los te komen over den critieken economischen toestand. Zoo schrijft het „Hbld.": Het economische leven van het Derde Rijk maakt klaarblijkelijk een nieuwe, zware crisis door. Wat men reeds reden had om te ver moeden, is thans wel helder als de dag: de enorme plannen van allerlei aard, die de leiders der autarkie hebben ontworpen, gaan de economische, financieele en ar beidscapaciteit van het Duitsche volk ver re te boven. Men neemt in toenemende mate soortgelijke spanningen waar, als welke men in Rusland kon constateeren sedert het lanceeren in 1929 van het eer ste vijfjarenplan, dat eveneens de bedoe ling had het bolsjewistische Rusland van het kapitalistische buitenland onafhanke lijk te maken. Het Derde Rijk is bij Rus land in één opzicht in het voordeel: .het beschikt over groot organisatorisch talent en over een goed technisch apparaat; het is bij Rusland in een belangrijk opzicht .sterk in het nadeel, wat betreft zijn na tuurlijke rijkdommen. De leiders van beide landen beroemen er zich op, dat zij aan de werkloosheid een einde hebben gemaakt en dat de industrie toenemende behoefte heeft aan arbeids krachten. In beide landen echter is de productie van waren peperduur: in Rus land, omdat het te snel gegroeide produc tie-apparaat ook nu nog het slachtoffer is van millioenen ongeschoolde arbeiders, in Duitschland, omdat vervaardiging van synthetische producten in voldoende hoe veelheden twee- of driemaal zooveel ar beidskrachten eischt als in normale om standigheden. Het Derde Rijk verkeert thans, naar het" schijnt, in een noodpositie, die slechts kan verklaren, waarom het de Duitsche en Oostenrijksche dienstmeisjes uit het buitenland terugroept, ten einde haar willekeurig in de industrie te werk te stellen. Met de methode der autarkie komt het Derde Rijk er niet, tenzij dit ook de be schikking houdt over voldoende devie zen, ter dekking van de strikt-noodigen import. De Duitsche handelsbalans is in het afgeloopen jaar passief geworden: in de eerste elf maanden van 1937 gaf zij een uitvoeroverschot te zien van 422 millioen mark, in de overeenkomstige periode van 1938 een invoeroverschot van 205 millioen. Het economische leven van het Derde Rijk bevindt zich blijkbaar op een hel lend vlak. Het militaire apparaat wordt weliswaar voortdurend grooter en machti ger, maar de innerlijke volkskracht, die berust op een zeker welvaartspeil, wordt voortdurend verder ondermijnd. Men vraagt zich af, of de drastische maatrege len, waartoe Hitier zijn toevlucht heeft ge nomen, welke het Derde Rijk hoe langer hoe meer in een dwangpositie brengen en die de saneering van Europa tegenhou den, het Derde Rijk niet juist verder af leiden van het doel, dat hij nastreeft. Of GEMENGDE BERICHTEN Twee slachtoffers. Hedennacht zijn twee chauffeurs- monteur, in dienst van de autogarage „Favoriet" te Amsterdam, eigenaar de heer van Wijnbergen, gelegen in de van Ostadestraat te Amsterdam, tij dens het verrichten van werkzaamhe den aan een auto in die garage om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is door den G.G. Dienst naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Omtrent het verloop van dit ernstig on geval vernamen wij het volgende: Het zal omstreeks half een geweest zijn, toen een chauffeur van de „Favoriet" na een rit terugkeerde. Het viel den man op, dat er in de garage op dat oogenblik geen licht brandde Hij opende daarop de deur en ging naar binnen, waar een zware lucht van benzinedampen en verbrande olie hem tegemoet kwam. Midden in de garage stond een auto waarvan de koplichten brandde. Vóór deze auto was een looplamp op stan daard opgesteld, die evenwel niet brandde. De chauffeur probeerde het electrische licht in de garage te ontsteken, doch dit weigerde, vermoedelijk door de stoppen waren doorgeslagen. Hem wachtte even wel een nog ernstiger ontdekking. Twee van zijn collega's de 32-jarige chauffeur monteur K. J. en de 30-jarige chauffeur monteur M. G., die bezig geweest waren deze auto te repareeren, lagen bewusteloos en gaven geen teekenen van leven. Een hunner lag bij de looplamp vóór den wa gen, de andere op een treeplank. De ver schrikte chauffeur riep aanstonds om hulp en men bracht de slachtofferes naar buiten, terwijl men onverwijld den geneeskundi gen dienst opbelde. Spoedig verscheen de auto met dx. Jacobs, die onmiddellijk met behulp van zuurstofapparaten trachtte de levensgeesten op te wekken, evenwel te vergeefs. Tot op dit oogenblik is de juiste oor zaak van dit doodelijk ongeval nog niet bekend. Vermoedelijk zijn de slachtoffers door de benzine- en oliedampen bedwelmd geraakt, maar het is niet uitgesloten, dat ook de looplamp hier een rol heeft ge speeld en zij door den electrischen stroom om het leven zijn gekomen. Beide mannen waren gehuwd. KOLENDAMPVERGIFTIGING OP HET STATION TE WADENOYEN. Nog goed afgeloopen. Gisterennacht heeft zich op het station te Wadenoyen een geval van kolendamp vergiftiging- v-oorgedaan, waarbij twee per sonen bewusteloos geraakten, doch dat tenslotte door het optreden van een sta tionsbeambte te Tiel nog goed is afge loopen. De beambte van het station te Tiel be merkte omstreeks half vier dat hij geen verbinding kon krijgen met het station Wadenoyen, hij hoorde een zwak gekreun door de telefoon. Door tusschenkomst van de Tielsche politie liet hij de politie te Wadenoyen waarschuwen. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het bleek, dat de beambte W. en diens vrouw in hun woning door kolendamp ver giftigd waren. Een geneesheer heeft het echtpaar spoedig tot bewustzijn gebracht. Dp dienst op dit spoor weg-traject heeft in verband met deze kolendamp-vergiftiging geen vertraging ondervonden. De oorzaak is nog niet bekend. hij het paard niet achter den wagen spant in plaats van er voor. Spanje. In Spanje ligt de strijd reeds geruim en tyd stiL Als voornaamste reden voor de staking der vijandelijkheden in Spanje ziet de „Times" dat hetgeen aan geen twijfel onderhevig is een of meer rechtsche officieren op het laatste oogenblik de plannen voor het nieuwe offensief aan de republikeinen hebben uitgeleverd. Het blad maakt voorts melding van berichten over muiterij in de rechtsche gelederen en zegt dan: „Die berichten, welke officieel zijn tegengesproken, zijn zonder twijfel overdreven, maar niet geheel ongegrond. Men moet er ongetwijfeld den oorsprong in zien van politieke geschillen, welke tot het leger zijn doorgedrongen. In beide kampen bestaat stellig een partij, die naar verzoening streeft, maar generaal Franco heeft positief stelling genomen tegen elke oplossing, welke niet zijn overwinning in houdt". Hierin ziet de „Times" de oorzaak voor de grooter hardnekkigheid der repu blikeinen om te strijden tegen „opvattin gen, welke strijdig zijn met het Spaansche karakter". Bet voornemen, aldus het blad, om van Spanje een streng totalitairen staat te maken, kan het verzet slechts aanmoedigen en den oorlog doen verlen gen, totdat het land totaal is uitgeput. Hoewel de strijd dus stil ligt, is er van een Kerstvrede geen sprake. Vrijdag 30 Dec. 8.15 u. BUITENGEWONE KERSTVOORSTELLING in Stadsgehoorzaal, door de veel geliefde 8-12 jarige Geheel nieuw programma, o.a.: Kerstliederen (Stille Nacht), Opera - Walsen eto. Onze lezers worden in de gelegenheid gesteld deze voorstelling tegen zeer geredu ceerde prijzen bij te wonen. Tegen inlevering van deze annonce en door bijbetaling van F 0.75 ot F. I.— per plaats (r.i.) heeft men respectievelijk recht bij de rangen van F. 1 50 of F. 2 50. Plaatsbespreking vanaf Maandag 26 Dec, 113 uur aan de Gehoorzaal. - Goed voor 2 plaatsen. 3559 Vertraging bij de Spoor wegen doet ook bl| de post vertraging ontstaan. Het hoofdbestuur der P. T. T. deelt me de, dat tengevolge vai de treinvertragin- gen bij de spoorwegen ook het postvervoer zooverre eenige vertraging kan onder vinden, dat door het missen van aansluitin gen de mogelijkheid bestaat dat poststuk ken een of twee bestellingen later worden bezorgd. In verband met de aan het einde van de week veelvuldig verschijnende periodieke bladen moet er rekening mede worden ge houden, dat deze wellicht niet overal des Zaterdags zullen kunnen worden besteld. Echter zal overal in het land op den Tweeden Kerstdag een bestelling plaats vinden, waardoor eventueel ongerief in dit opzicht zooveel mogelijk wordt weggeno men. TORPEDOBOOT KON AMELAND NIET BEREIKEN. De torpedoboot, die Vrijdagmorgen met ongeveer veertig passagiers en een ton post uit Den Helder naar Ameland is vertrok ken, is gistermiddag te ongeveer twee uur tot op ongeveer 150 meter van de Ame- landsche kust genaderd, doch kon door den geweldigen ijsgang geen communicatie krij gen. Een sloep kon het vaartuig niet benade ren. De torpedoboot bleef hedennacht in de nabijheid van het eiland kruisen en zou hedenochtend een tweede poging onderne men, wanneer volgens deskundigen de lan dingsplaats in het Amelandergat, ten Z.W. van Ameland, hoogstwaarschijnlijk geheel ijsvrij zal zijn. Er is ten Noordwesten op het strand van Ameland een zeer goed landingsterrein. Toen eergisteren bekend werd, dat de oorlogsbodem zou komen, zijn o.a. door winkeliers, bakkers en de beide zuivelfa brieken vrij omvangrijke bestellingen ge daan, met het gevolg, dat een groot aan tal vrachtauto's aan de haven te Nieuwe- diep verscheen. Aangezien evenwel slechts een vracht van duizend kilogram kon wor den meegenomen, moest het grootste deel der goederen achterblijven. De P.T.T. heeft voor het vervoer van de post naar Ameland en Schiermonnikoog op nieuw een vliegtuig gehuurd, dat heden morgen om 10 uur van Schiphol is ver trokken, eerst in Groningen (Eelde) is ge land en vandaar te pl.m. 11 uur is door gevlogen naar de Waddeneilanden, welker bewoners hun Kerstpost dus nog tijdig zul len ontvangen. GEEN GIST MEER OP URK. K. L. M. zal nieuwe poging wagen. De heeren Ockers en Van der Wiel, die, zooals gemeld, gisterochtend per motor fiets over het ijs naar Kampen zijn vertrok- ken, hebben hun voertuig wegens een de fect op den kop van den dijk, ongeveer zeven K.M. van Urk, neergezet, waarna zij te voet den tocht voortzetten. Zij zijn in middels te Kampen aangekomen. Gisteren hebben enkele bakkers op Urk wegens gistgebrek niet kunnen bakken en de meeste anderen hun laatste gist ver bruikt Vandaag zullen dan ook slechts een paar bakkers brood kunnen bakken. Men had er op gerekend, dat de gist per vlieg tuig zou worden aangevoerd. Het toestel, dat voor den tocht naar Urk door de K. L. M. was gereed gehouden, de P.H.O.T.O., kon echter tengevolge van den mist om Urk en Schiphol niet vertrek ken, Men hoopte nu, dat dit vandaag mo gelijk zal zijn. DE HEMBRUG WEIGERT DIENST. Daardoor ook stagnatie in het scheep vaartverkeer. De vorst heeft op het einde van den avond haar greep gezet op de Hembrug, waardoor na tien uur geen opening meer kon geschieden. Vermoedelijk heeft zich in de kamrade- Itallaansch stoomschip door midden gebroken. Een Deensch en een Engelsch schip eveneens omhoog gevaren. Het Italiaansche vrachtschip „Atlantide" dat van Antwerpen kwam, is gisteravond op de Weslerschelde ter hoogte van het nauw van Bath omhoog gevaren. Een later bericht meldde, dat het schip gebroken is. Er is draadloos om hulp gevraagd aan de Belgische sleepboot Max, die reeds in de nabijheid kruiste. De „Atlantide", welke vroeger onder den naam „Sommelsdijk" tot de Nederlandsche koopvaardijvloot behoorde, is het eigen dom van de reederij „Atlantide" te Genua. Het schip is in 1909 gebouwd en heeft een inhoud van bruto 6300 en netto 3966 ton. Nader wordt medegedeeld, dat de Bel gische sleepboot „Max" de bemanning aan boord heeft genomen en naar Antwerpen zal overbrengen. Met het lossen van de lading van het gebroken schip zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Later is ook het Deensche stoomschip „Gunhild" in de onmiddellijke nabijheid van de .Atlantide" omhoog gevaren. Kort daarop is ook het van Liverpool komende Engelsche s.s. „Nyroca" boven Terneuzen, bij de St. Margaretapolder omhoog ge varen. Dit schip is met sleepboothulp vlot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. De „Gunhild" metende 1142 ton, is in 1918 gebouwd en behoort aan de reederij A. Schmiegelow te Kopenhagen. De „Nyroca" meet 786 ton en is eveneens in 1918 gebouwd. Reederij is de Britsh and Continental S.S. Cy te Liverpool. ren ijzel afgezet. Te middernacht lagen vijf schepen, die uit de Amsterdamsche haven waren ver trokken vóór de brug, aan de andere zijde lag een vijftal binnenkomende schepen, terwijl er nog negen binnenkomende in het Noordzeekanaal onderweg waren. Ook de Velserbrug ondervond hinder van. de vorst; de opening ging ook hier met moeilijkheden en vertgaging gepaard. Niet temin kon men haar nog in bedrijf hou den. STIJGENDE GROENTENPRUZEN IN HET WESTLAND. De plotseling ingevallen vorst heeft zich in het Westland geducht doen gelden. Er is veel schade aangericht door bevriezen vooral de bloemencultuur, en de jonge aan plant in kassen hebben te lijden gehad, zoodat de totale schade zeker boven de 100.000 komt. Voor den handel is echter voornamelijk van beteekenis de invloed van de vorst op de thans oogstbare 'groenten: spruiten, koolsoorten, prei, witlof, enz. Deze groen ten hebben zelf niet zooveel te lijden ge had; zij zijn winterhard en kunnen tegen een stootje. Maar belangrijker is, dat het oogsten van te velde staande producten bijna niet mogelijk is, wanneer een dik kleed van stijf bevroren sneeuw over de velden ligt. Het oogsten van spruiten is bijna ondoenlijk, tenzü men den geheelen stronk afhakt en later, in den stal, de spruitjes losmaakt. De stronk is dan ver der waardeloos, zoodat men dit niet gaarne zal doen. Prei uit den grond halen is een volslagen onmogelijkheid; de gi-ond is de cimeters diep steenhard bevroren. Hetzelf de geldt ook voor witlof. Inmiddels meene men niet, dat wintergroenten niet doorvrie zen kunnen: als de strenge vorst lang ge noeg aanhoudt, zal ook hier groote schade niet uitblijven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13