BINNENLAND LUCHTVAART WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Bultcnlandsche berichten HET SPOORWEGONGELUK IN BRAZILIë. Eischte 50 dooden. Thans wordt verklaard, dat vijftig per sonen den dood gevonden hebben bij het spoorwegongeluk van gisteren. De meeste lijken zijn zwaar verminkt, zoodat identificatie der slachtoffers moei lijk is. DE SCHEEPSRAMP OP DE TAAG. Een duiker zag twintig lijken. Disdagavond - moesten de pogingen, het Maandagavond op den Taag gezonken schip te bergen, worden stopgezet tenge volge van de sterke strooming. Een dui ker, die was doorgedrongen in het bin nenste van het schip, heeft verklaard, meer dan twintig lijken te hebben gezien. De slachtoffers, die zoo plotseling door den dood waren verrast, hadden zich in hun doodsangst aan elkaar vastgeklemd. Naar men weet, zijn gisteren reeds vijf lijken opgevischt, en men gelooft, dat nog ver scheidene lijken door den stroom zijn mee gevoerd. THANS SNEEUWSTORMEN, Minder kou In Polen In polen is de hevige koudegolf thans opgevolgd door zware sneeuwstormen, welke in het geheele land woeden en het verkeer belemmeren. Werkloozen zijn op geroepen om de verkeerswegen en spoor lijnen van de sneeuw te bevrijden. Op de hoofdwegen zijn sneeuwmachines in wer king gesteld. De treinenloop ondervindt be langrijke vertraging. Ook in Engeland neemt de kon af Op vele plaatsen in Engeland sneeuwde het gisterenavond nog, terwijl de tempera tuur verder daalde. Men vreest, dat de dor pen in afgelegen streken met Kerstmis ge ïsoleerd zullen zijn. Vele wegen zijn on begaanbaar, terwijl het treinverkeer ver traging ondervindt. In het kamp bij Lowestoft, waar zich zeshonderd Joodsche vluchtelingen bevinden, veroorzaakt de koude veel ongerief, daar er geen centrale verwarming is aangebracht. De kinderen zijn dan ook overgebracht naar hotels en scholen in de omgeving. ITALIAAN SC HE KRUISER AAN DEN GROND GELOOPEN De Italiaansche kruiser „Duce d'Aoste", In Polen is de hevige koudegolf thans Montevideo zou aankomen, is op een zand bank geloopen buiten Rio Grande do Sul (Brazilië). Bij geruchte verluidt, dat het schip ern stig beschadigd is en dat er slachtoffers aan boord, zijn gevallen. Het zusterschip van den kruiser, de „Eugenio di Savoia", dat den „Duca d'Aoste" vergezelde, heeft zijn reis naar Montevideo voortgezet. In den afgeloopen nacht hebben sleep- booten gepoogd den Italiaanschen kruiser vlot te krijgen, hetgeen gelukt is. ROOFOVERVAL DOOR NEGERS. Gisteren hebben drie jeugdige negers een zestal bedienden van de Joslin Schmitt Corporation, een maatschappij voor che mische industrie te Lockland (V.S.), over vallen en beroofd. De negers ontkwamen met loongelden ten bedrage van 3000 tot 4000 dollar. GEVANGENEN POOGDEN UIT TE BREKEN. Een aantal gedetineerden in de gevan genis te Mc Alister (Oklahoma) heeft ge poogd uit te breken. De bewakers kwa men evenwel tusschen beide en een ge vangene werd doodgeschoten en een an der gewond. VOORHISTORISCHE VONDST. Nabij Bakoe aan de Kaspische Zee is dezer dagen een „kerkhof" ontdekt met de beenderen en geraamten van vóórhis torische dieren. In een teerput, welke in den loop der eeuwen geheel verhard is, vond men de overblijfselen van mam moets, leeuwen, kameelen, hyena's, beren en wolven Het teer oefende vroeger blijk baar op de dieren, die daardoor in een natuurlijken val liepen, aantrekkings kracht uit door de heldere weerspiegeling. In den leep der eeuwen sloot de massa zich boven de gestikte dieren, waardoor de lij ken uitstekend bewaard bleven. Volgens Russische deskundigen over treft deze vondst in rijkdom en weten schappelijke waarde de ontdekking van een teerput in Californië, die belangrijke aanwijzingen opleverde op het gebied van vóórhistorisch leven in Amerika. TELEVISIE IN JAPAN. Het Japansche radiostation Joak, dat met een sterkte van 150 kilowatt zendt, zal in Maart a.s., wanneer de nieuwe geoou- wen bij het Hibiya Park in Tokio betrok ken zullen worden, beginnen met proefuit- zendingen van televisie. De raad van be heer van de Japansche radiomaatschappij heeft 970.000 yen hiervoor toegestaan. DE EERSTE ASPERGES. Aan H. M. de Koningin aangeboden. Vandaag is een kistje met de eerste asper ges door de heeren Q. Nederpal en J. Mid delburg aan H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde aangeboden. Deze asperges zijn gekweekt met electri- sohe verwarming op den proeftuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk, onder toezicht van den rijkstuinbouwcon- sulent ir. J. Riemens. De asperges zijn in achttien dagen tijd gekweekt. Met deze methode wordt be oogd de aspergeteelt eenige maanden te vervroegen. MAATREGELEN VAN B. EN W. VAN ROTTERDAM IN VERBAND MET DE KOUDE. In verband met de ingetreden felle kou de hebben B. en W. van Rotterdam be sloten de volgende maatregelen te nemen, resp. te bevorderen: a. aan den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon is opdracht gegeven alle aan vragen om hulp met den grootsten spoed en mildheid in behandeling te nemen en uit te voeren. Deze opdracht is reeds Zater dag 17 dezer verstrekt; b. aan het Crisis-comité B is gevraagd te bevorderen, dat alle aanvragen voor kleeding, dekking en schoeisel zoo spoedig mogelijk worden afgedaan. Het comité heeft zich hiertoe bereid verklaard; c. aan den minister van Sociale Zaken is heden telegrafisch verzocht den brand- stoffenbijslag voor werkloozen te verhoo- gen. Bij inwiliging van dit verzoek zal de verhooging uiteraard ook gelden voor de groep armlastigen en kleine zelfstandigen; d. het gemeente-gasbedrijf stelt gedu rende deze felle koude gascokes beschik baar tegen den gereduceerden prijs van 0.60 per H.L. voor ondersteunden en daar mede gelijkgestelden. De gewone prijs is 0.90 per H.L. en bij normaal winterweer is de gereduceerde prijs voor bovenbedoel de groep 0.80 per H.L.; e. aan het winter-comité 19.35 is ver zocht gedurende de felle koude de ver strekking van warme maaltijden, welke thans plaats heert voor ondersteunden en daarmede gelijkgestelden tegen 0.07 1/2 per 1 liter-portie, te verstrekken tegen den verlaagden prijs van 0.05 per 1 liter portie, terwijl desgewenscht een grootere hoeveelheid tegen 0.05 per liter wordt uitgereikt; f. de stempelcontrole voor ondersteunde werkloozen wordt gedurende de felle kou de beperkt tot eenmaal per dag, zoodat de groepen, die meerdere malen stempelen, met eenmaal kunnen volstaan; g. bevorderd is, dat met ingang van he den op verschillende pnuten van de stad vuurpotten zijn geplaatst. Deze maatregelen althans enkele er van mogen ter overweging worden gege ven ook aan andere colleges van B. en W. zooals te Leiden. BIJZONDERE CREDIETVERLEENING AAN MIDDENSTANDERS. Vergemakkelijking van de voorwaarden. Zooals algemeen bekend mag worden ge acht, is in Juni 1934 door de Regeering de mogelijkheid geschapen om door tusschen- komst van de Nederlandsche Middenstands- bank credieten te v?rlcenen aan volwaar dige middenstandsbeorijven, welke uitslui tend als gevolg van de crisisomstandighe den in liquiditeitsmoeilijkheden verkee- ren. Het is in de practijk van den laatsten tijd wenschelijk gebleken, om in de voor deze credietverleening geldende bepalingen eenige wijzigingen aan te brengen, in ver band waarmede de Minister van Finan ciën de volgende mededeeling (aan de Twee de Kamer heeft gezonden. „Bij de wet van 14 Juni 1934 werd op de begrooting van Financiën voor 1934 een ar tikel uitgetrokken, strekkende onder meer tot dekking van verliezen, welke voor het Rijk voortvloeien uit de z.g. „crisiscrediet- regeling" voor den middenstand. Eenzelfde artikel kwam ook op de daaropvolgende begrootingen voor. De „algemeene regels", v/elke voor deze credietverleening gelden, zijn laatstelijk ter kennis van de Kamer ge bracht door toevoeging van die regelen aan de memorie van antwoord op het voorloo- pig verslag betreffende het zevende hoofd-* stuk B der Rijksbegrooting voor het jaar 1936. Dewenschelijkheid is gebleken, deze „algemeene regels" te herzien. De crediet verleening toch op den voet van de gelden de regeling beperkt zich tot voltvaardige middenstandsbedrijven, welke uitsluitend ten gevolge van de „crisisomstandigheden" in liquiditeitsmoeiijkheden zijn geraakt. Het wordt echter steeds moeilijker dc finan- cieele moeilijkheden, waarin degenen, die een beroep op deze regeling doen, verkee- ren, toe te schrijven aan de reeds verschei dene jaren geleden ingetreden economische crisis. Zonder in het karakter van den maatregel, die, naar algemeene erkenning, gunstige resultaten heeft afgeworpen, ver andering te brengen, moest de omschrijving der gevallen, welke ror zoodanig< hulpver leening in aanmerking Komen, worden her zien. De „algemeene regels", volgens wel ke deze credieten worden verleend, zijn derhalve gewijzigd in den zin, dat de cre dietverleening zal strekken ter tegemoetko ming aan liquiditeitsmoeilijkheden, waarin overigens volwaardige middenstandsbedrij ven, buiten de schuld van den ondernemer, zijn geraakt uit hoofde van in den betrok ken bedrijfstak heerschende omstandighe den, terwijl de eisch, dat het bedrijf moet bestaan hebben vóór 1 Januari 1930, is ver vangen door den eisch, dat het bedrijf ge durende ten minste vijf jaren heeft bestaan. Voor het overige moge worden volstaan met te verwijzen naar de herziene algemeene regels", die de minister aan de Kamer over legt. Ten slotte wordt iog in herinnering ge bracht, dat het in het voornemen ligt, om ook, wanneer het indertijd voor den be doelden steunmaatregel gestelde maximum van 2.000.000.is bereikt, met de crediet verleening voort te gaan en derhalve de genoemde grens zoo noodig te overschrij den". Naast enkele wijzigingen van onderge schikt belang zijn dus m de voorwaarden voor deze bijzondere credietverleening de volgende veranderingen gekomen. a. Totnogtoe moest aantoonbaar zijn, dat een credietvragende middenstander uitsluitend als gevolg van de crisis met financieele moeilijkheden te kampen had. Deze bepaling is nu zoo veranderd, dat voor crediet in aanmerking komen zij, die, bui ten hun schuld, als gevolg van in den be trokken bedrijfstak heerschende omstan digheden in liquiditeitsmoeilijkheden ver- keeren. b. Totnogtoe moest de zaak van een cre- dietvrager vóór 1 Januari 1930 gevestigd zijn. Thans is het zóó geworden, dat het crediet vragende bedrijf bij het indienen van de aanvragen ten minste 5 jaren geves tigd moet zijn. Deze twee veranderingen zullen ongetwij feld ten gevolge hebben, dat aan een aan tal middenstanders, die bij de oorspronke lijke regeling niet voor crediet in aanmer king kwamen .hetzij hij gebreke van het crisis-element, hetzij omdat hun zaak na 1 Januari 1930 werd gevestigd), thans wel crediet kan worden verleend. De verdere bepalingen zijn ongeveer ge lijk gebleven. In herinnering zij gebracht, dat als regel geen grooter bedragen verleend worden dan 10.000.dat zooveel mogelijk zekerheid dient te worden gegeven, dat het crediet in 5 jaar moet worden terugbetaald en dat 't credietvragende bedrijf naar het oordeel der Bank in staat moet zijn den strijd om het het bestaan met succes te kunnen voort zetten. In het bijzonder op dit laatste punt dient nog even de aandacht te worden gevestigd. Crediet kan alleen dan verleend worden, in dien de financieele verhoudingen door middel van het crediet gesaneerd kunnen werden en indien de rentabiliteit van het bedrijf zoodanig is, dat geen verdere in teering plaats vindt. Zou dit niet het ge val zijn, dan zou de credietverleening slechts een verschiiiving van moeilijkhe den beteekenen en de betrokken zaak in afzienbaren tijd opnieuw vastloopen. Credietaanvragen kunnen worden inge diend bij de kantoren van de Nederland sche Middestandsbank, bij de zelfstandige Middenstands- en Boazbanken. en desge wenscht ook door tusschenkomst van an dere bankinstellingen. HET VERBIEDEN VAN DEN VOETBAL WEDSTRIJD NEDERLAND— DUITSCHLAND. Verklaring van den burgemeester van Rotterdam. Tijdens de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting van Rotter dam heeft de burgemeester, mr. P. J. Oud, gistermiddag in den raad ter zake het ver bod van den voetbalwedstrijd Nederland Duitschland meegedeeld, dat het hem persoonlijk niet onaangenaam zou geweest zijn als de regeering de verantwoordelijk heid voor het verbod op zich had genomen. Maar de verantwoordelijkheid voor de orde rust bij den burgemeester. Dat bewaren van de orde is niet repres sief, doch vooral preventief. De burge meester durfde het doorgaan niet voor zijn verantwoording nemen, omdat er in cidenten konden ontstaan met hoogst on aangename gevolgen. Het onaangenaamste voor spr. was, dat men bij degene, die de beslissing nam, mo tieven veronderstelde, die er niet waren. Dat is niet in den Raad gebeurd, maar wel er buiten. Bij het nemen van het besluit is spr. alleen geleid door zijn zorg voor hand having der orde. Dat moest eigenlijk over bodig zijn te zeggen. Het zou een uburge- meester weinig passen zich door andere overwegingen te laten leiden. AFGESNEDEN TULPENBLOEMEN. Bij Kon. besluit van 14 December is voor den uitvoer van afgesneden tulpen bloemen naar Groot-Britannië, Noord-Ier- land en Ierland aangewezen als tijdvak, bedoeld in de artikelen 9 en 10 van het Crisis-Bloemkweekerijbesluit 1937, 't tijd vak, aanvangende op den dag van het in werking treden van dit besluit en eindigen de op 31 December 1939. DE KOUDE EN HET SPOORWEG PERSONEEL. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft bepaald, dat van af heden, in verband met de strenge vorst, tot nader order, aan al het spoorwegpersoneel, dienst doende op de groote stations en dat veel buiten moet werken, door de restaurateurs v/arm voedsel als erwtensoep, koffie, thee, ens, verstrekt moet worden. UIT DE NOVEMBERDAGEN VAN 1918 Dr. Poels vertelt Te Heerlen is het twintig jarig bestaan der der burgerwacht herdacht. Nadat kolo nel Boerée hulde had gebracht voor het aandeel dat de katholieken twintig jaar geleden in 1918 hebben gehad bij het be strijden van het revolutiespook, heeft Dr. Poels, blijkens het verslag van de Limb. Koerier, enkele herinneringen opgehaald. Dr. Poels vroeg zich af, of men zich niet meer herinnert wat er in 1918 precies is gebeurd. De dingen, die toen gebeurd zijn, zijn wel de moeite van het onthouden waard. Op den fameuzen dag, zei spreker, waarop Troelstra zijn rede uitsprak, was ik ook in Den Haag. De avond tevoren was er in Heerlen een groote vergadering geweest. De tijden waren woelig. In Aken woei overal de roode vlag en ook hier was de stemming niet overal even goed. Op den bewusten Maandag echter was ik des morgens om 11 uur op een vergade ring in de bovenzaal van een of ander restaurant in Den Haag. Vijf leden van de Katholieke Kamerclub kwamen ons daar uiteenzetten hoe ernstig de toestand was. Wij kregen de boodschap, dat wij moesten zorgen, dat de menschen in onze pro vincie paraat zouden zijn. Wat moesten we doen? Ik meende, dat als er iets gedaan moest worden en de toestand was werkelijk ernstig, men ons geweren moest geven.' Deze vroegen we aan de regeering. Ik kreeg vervolgde de doctor op deze vergadering een verzegelden brief mee voor Corten zaliger, die toen legeraalmoeze nier was. Deze heeft nog ditnzelfden nacht alle burgemeesters en pastoors in Noord- Limburg bezocht en 24 uur later waren onze menschen in Den Haag en Rotterdam, waar zij de bedreigde punten bezetten. Voor zoover ik weet waren de Lim burgers en de Brabanders het eerst op de bedreigde punten. Men zegt, dat ook de Friezen er zijn geweest en ik hoop dat het zoo is, maar ik weet het niet zeker. Na mijn bezoek aan Corten zaliger ging ik naar Heerlen. De burgemeester mr. Waszink is na mijn mededeeling ook dien zelfden nacht naar den gouverneur gereisd en den volgenden morgen was er in Heerlen 'n vergadering van alle burgemeesters van gemeenten langs de spoorlijn SittardHer- zogenrath. Het resultaat van deze vergade ring was, dat om 12 uur 's middags, althans zeker vóór vier uur 's middags, alle stations langs deze spoorlijn door gewapende man nen waren bezet. Betreffende het manifest, dat in die dagen is uitgegeven en dat onderteekend was door de geestelijke adviseurs en de voor zitters van de Werklieden-, de Boeren- en de Middenstandsbond, zei dr. Poels het volgende: De Duitsche troepen leunden op dat oogenblik tegen Limburg aan en waren aan het plunderen geslagen in de nabij gelegen Belgische dorpen. De burgemees ters in Limburg waren bang, dat het ook in hun gemeenten tot plunderingen zou komen, als deze soldaten zouden probee- ren door Limburg te trekken. Daarom werd in Roermond een vergadering ge houden op het bureau van den Boeren bond. Uit Weiten alleen hadden we 25 man van de Burgerwacht en toen die naar hun dorp je terugtrokken, hadden we alle moeite hen te weerhouden bij het passeeren van een zeker gebouw aan den Valkenburger- weg. De socialisten durfden toen heel wat zeggen en hingen daar uit het raam. Kapi tein Froeling werkte verder mee en in be trekkelijk korten tijd hadden we overal groepen burgers verzameld, die wilden strijden voor de handhaving van het ge zag. Zij, die ook buiten de gemeende wilden gaan, kwamen in de Landstorm; zij, die in hun woonplaats wilden blijven, in de Burgerwacht. Er werd toen propaganda gemaakt voor beide instituten. Zij waren toen niet zoo sterk geschieden als op het oogenblik. Voor Zuid-Limburg werd het beter ge vonden de gewapen mannen hier te hou den. Hier waren de gevaren groot. Aan een bepaald adres lagen de roode vlag gen gereed, die na de overwinning ge- heschen zouden worden. In Duitsch land was men volop bezig met de op richting van „Bauern- und Soldaten- Rate" en ook hier waren er, die een „Arbeiter- und Beambten-raad" wil den oprichten. Er is in die dagen ook nog een vergade ring van burgemeesters geweest. Ik ver tel dit enkel, om te laten zien, hoe ernstig de toestand was, zei spreker. Op die vergadering was één burge meester, die zei: Ja, maar als er nn zco'n gewapende troep op het gemeen tehuis zou komen, wat moet ik dan doen? Ik heb hem gezegd: Als ik daar in niet verhinderd zou worden door mijn priesterkleed en ik stond naast u en u deed niets, ik zou u doodschieten. Alles hangt tenslotte in dergelijke oogenblikken af van resoluutheid. Als de man, die het gezag moet hand haven, aarzelt, is alles verloren. Zóó is het gegaan in 1918. Limburg heeft toen zijn plicht gedaan. Als de winkeliers in Rotterdam en Den Haag, die toen ver- schantst zaten in hun winkels, het Lim- burgsche volkslied hoorden zingen, dorsten zij naar buiten te komen. De Landstorm en de Burgerwacht hebben gestreden voor nobele doeleinden en doen dat nog. Wij willen de bloedhonden van de straat houden. Daarom is ook een geeste» TOCH UITTOCHT DER DUITSCHE MEISJES. Geldigheidsduur der paspoorten wordt tot 2 Februari ingekort. Hetgeen de vorige week door de betrok ken instanties nog ten stelligste werd ont kend een houding, die wij achteraf wei nig waardeeren kunnen blijkt thans door de feiten te worden bevestigd: Op 2 Fe bruari a.s. zullen de Duitsche meisjes, die tot op heden in Nederland werkzaam zijn, het land moeten verlaten, tenzij zij indi vidueel de risico's van tegen hooger bevel in achter te blijven, willen dragen. Voor 1 Januari zijn alle hier werkzame Duitsche meisjes haar aantal bedraagt ongeveer 20.000 op de Duitsche consula ten ontboden, waar zij haar passen moeten laten afstempelen. Daarbij wordt dan de geldigheidsduur teruggebracht tot uiterlijk 2 Februari a.s. De meisjes kunnen dus in haar betrekkingen de wettelijke opzeg gingstermijn van één maand in acht ne men. Op 2 Februari zullen extra treinen de Duitsche meisjes gezamenlijk naar Duitsch land overbrengen, waar zij echter niet i^aar hun woonplaatsen of familie gaan, maar onmiddellijk naar de verschillende werk kampen van de „Arbeitsdienst". Hier wor den zij met muziek en feestelijkheid inge haald. Voor zoover zij daartoe lichamelijk in staat zijn het is ons bekend, dat on der de opgeroepenen ook ouderen zijn, waaronder gevallen met 40 jaar en langer verblijf in ons land zullen de meisjes zich op den landarbeid moeten toeleggen, waarbij Duitschland op het oogenblik werkkrachten tekort komt. Natuurlijk kunnen de meisjes zich aan dit hooger bevel tot terugkeer onttrekken, doch zij verliezen dan op 2 Februari haar pas, zoodat zij statenloos worden met alle gevolgen van dien. Alleen voor de meisjes die op het punt staan in het huwelijk te treden en daarmee dan het Nederlander schap verwerven, staat de zaak anders. Verder zullen de meisjes het door haar opgespaarde en op Nederlandsche banken vastgezette geld moeten meenemen, een be drag, dat niet onaanzienlijk is. Immers men mag aannemen, dat elk der 20.000 meisjes toch wel gemiddeld minstens een 50 heeft opgespaard, wat totaal reeds een millioen gulden uitmaakt. En deze bereke ning is dan nog aan den lagen kant. De terugslag van het een en ander op de Nederlandsche arbeidsn arkt zal wel dege lijk merkbaar zijn. Reeds verkeeren tal van gedupeerde werkgeefsters in moeilijk heden, hoe zij na 1 Februari in geschikte hulp zullen moeten voorzien. „Tijd". lijke in deze beweging op zijn plaats. Daar om ben ik ook blijven staan op mijn post van voorzitter van de Limburgsche Jagers, al had ik die taak ook graag aan jongeren overgedragen. Deze rede van dr. Poels werd onder ademlooze stilte aangehoord. Wij hebben gemeend ze uitvoerig te moeten weergeven, omdat hiermede een stuk geschiedenis uit zeer bewogen Novemberdagen van 1918 is vastgelegd. DR. DE VLUGT VRAAGT ONTSLAG. Als burgemeester van Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die Maandag j.l. 65 jaar gewor den is, heeft aan H. M. de Koningin eer vol ontslag gevraagd uit zijn ambt. Op 20 Juni a.s. zou de derde ambtsperiode van dr. W. de Vlugt eindigen, doch reeds te gen einde April zou de burgemeester zijn functie willen neerleggen. DE REIGER" IN KAAPSTAD Gistermiddag is de „Reiger" te Kaap stad geland. Hiermede is het eindpunt van de heenreis bereikt. De ontvangst te Kaap stad was zeer hartelijk. Onder de talrijken die zich naar het vliegveld hadden begeven, bevonden zich eenige honderden Nederlanders. Voorts wordt gemeldt, dat het drie- daagsch verblijf in Durban in alle opzich ten zeer is geslaagd. Bemanning en passagiers waren daar de gasten van de plaatselijke afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Het gemeentebestuur van Durban bood de bemanning Maandag een lunch aan, waarbij de burgemeester van de stad een hartelijke rede uitsprak. Per auto werden de omstreken bezich tigd, waarbij vele interessante plaatsen, zooals de „Vallei der Duizend Heuvelen" en eenige kafferkralen werden bezocht. Het verblijf te Kaapstad zal zes dagen duren. In dien tijd zal het gezelschap een groot gedeelte van de Kaapprovincie te zien krijgen. Op 26 December wordt de terugreis naar Nederland aanvaard. DE POSTVLUCHTEN OP INDIë De positie der postvliegtuigen was gis teren, U i t r e is: „Torenvalk" te Jodhpoer. „Nandoe" te Singapore. Thuisreis: „Buizerd" te Bagdad. „Ibis" te Medan. „Zilverreiger" te Marseille

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6