Hardnekkig uitslaande brand in het Gebouw van M.S.G. te Leiden BUITENLAND Het probleem der Joden Spanning Mosk Tokio- ou Als Uw kind hoest... WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Twee lokalen finaal uitgebrand Politie-brandweer voorkomt erger De barre winter 1938 zal weer heugen. De felle koude is telkens weer oor zaak van felle branden. Dat leerde de brand in het gebouw van de Leidsche Courant, vandaag precies elf jaar geleden: 21 Dec. 1927. Zoo was het op 12 Februari 1929 toen het Leidsche Stadshuis aan het vuur ten offer viel. Zoo dreigde het ook vannacht weer te gaan, toen een fel uitslaande brand in de teekenlokalen van het school gebouw van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", gele gen aan de Pieterskerkgracht, Lokhout- straat, Schoolsteeg, schrik en ontstel tenis in de omgeving verspreidde. Het was omstreeks half een toen de hee- ren K. R. en K. A., inwonend bij den con cierge van het Mathesis-gebouw, den heer A K., bij hun thuiskomst tot de ontdekking kwamen, dat er brand was uitgebroken in het schoolgebouw, op dezelfde plaats waar twee jaar geleden een brand woedde. Zij alarmeerden onmiddellijk de politie- bi and weer, die onder leiding van inspec teur Couzy met een motorspuit uitrukte, welke gestationneerd werd op het Rapen burg en op het open water werd aange sloten. Bij aankomst bleek den heer Couzy a1 dadelijk met een zWaren brand te doen te hebben, want de vlammen sloegen hoog uit en een groote vonkenregen daalde over de omgeving neer, zoodat hij onmiddellijk bevel gaf ook den tweeden spuit te doen uitrukken. Het bleek, dat de brand woedde in de teekenlokalen 26 en 27 op de tweede ver dieping van het gebouw. Van de Pieterskerkgracht af was er niets te bespeuren, evenmin trouwens als van de zijde Lokhorststraat. Het vuur woedde in het gedeelte van het schoolgebouw, dicht bij de Schoolsteeg. Er werd veel slangenmateriaal uitgelegd door de Schoolsteeg en door de Lokhorst- straat. Hier werden de slangen via de woning van den concierge naar de boven verdieping geleid, waardoor het vuur van drie kanten kon worden bestreden. Dat was maar goed ook, want men bleek inderdaad met een hardnekkigen brand te doen te hebben. Te 2 uur woekerde het vuur nog steeds door, maar dank zij het doortastend optreden der brandweer kon bet vuur beperkt worden tot de twee ge noemde lokalen. Natuurlijk werd de brandblussching da nig belemmerd door de felle vorst; het was glad op straat en het duurde eenigen tijd voordat een auto met zand was gear riveerd en al het water dat langs de slan gen liep bevroor onmiddellijk, terwijl som mige brandweerlieden er als ijskegels uit zagen. De spuitgasten hielden de kranen echter steeds open, zoodat geen oogenblik last werd ondervonden van bevroren slan gen. Het vele bluschwater tooverde natuurlijk op de gevels der omliggende huizen als mede op de boomen van een naastliggenden tuin sprookjesachtige beelden. In de Schoolsteeg achter het gebouw van de Leidsche Courant was een boom over d° muur van bovengenoemden tuin onder den last van het ijs bezweken en de kruin hing in de Schoolsteeg, een even grillig beeld vormend als de achtergevel van ons gebouw, vanwaar het bluschwater als in vitrage-gordijn in grillige vormen neerhing Te hard stoken de oorzaak? De oorzaak van den brand valt moeilijk met zekerheid vast te stellen, doch vermoe delijk moet zij gezocht worden in een te fel brandende kachel De directeur had te 10 uur de school verlaten, waar 's avonds als gewoon les gegeven was. De concierge had na sluiting der school nog een inspectieronde gemaakt, doch niets bijzonders waargenomen, In elk van de twee teekenlokalen brand- i> een Salamander-kachel. Een ervan stond betrekkelijk dicht bij een houten beschot. Vermoedelijk is'dit door te groote hitte gaan schroeienen de rest laat zich raden. De politie-brandweer, die tot vanmor gen half negen met de nablussching is be zig geweest; heeft uitstekend werk gedaan. De commandant der brandweer, commis saris R. Meijer, leidde het blusschingswerk. De burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en wethouder van Stralen wa ren mede op het terrein van den brand aanwezig. De politie was vanmorgen nog geruimen tijd bezig om de na de loskoppeling bevro ren slangen onder het ijs vandaan te ha len, om ze in de brandweerkazerne weer ts doen ontdooien teneinde voor nieuwe verrassingen gereed te zijn. GEBOUW EN BOOMEN WERDEN TIJDE NS HET SPUITEN DOOR DE STRENGE VORST MET KRISTAL BEKLEED. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G.H.KLEINHANS Pleter de ia Counstraai 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 DU1TSCHLAND FINANCIERING DER EMIGRATIE. Wil Duitschland er nog een slaatje uit slaan? Het plan van dr. Schacht inzake de emi gratie van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland is gisteren bestudeerd in een vergadering van financieele deskundigen, waar Groot-Brittannië, de Vereenigde Sta ten, Frankrijk en Nederland vertegen woordigd waren. De Duitsche voorstellen zijn nauw verbonden met den Duitschen handel en de Duitsche economische zaken. De Duitsche opvatting is, dat Groot-Brit tannië en Amerika iets zouden kunnen doen voor de Joden door het vergemak kelijken van den Duitschen uitvoer. Duitschland stelt voor. dat men den emigreerenden Joden zou kunnen toestaan 20 procent van hun vermogen mee te ne men, mits de landen, waarheen zü emi- greeren, meer Duitsche goederen zouden koopen. Het Duitsche plan, zooals dat door Schacht naar voren is gebracht, heeft geen geestdriftige ontvangst gevonden. Het al- gemeene gevoelen was, dat Duitschland tracht dubbel voordeel te halen van zijn vervolging der Joden, ten eerste door een groot deel van den rijkdom der vervolg den tot zich te trekken en ten tweede door zijn exporthandel te verbeteren bij de on derhandelingen over de Joodsche emigra tie. Het Duitsche plan is echter in de verga dering van gisteren niet verworpen. Het werd aandachtig bestudeerd en de ver schillende deskundigen wisselden er over van gedachten. Te Washington acht men het Duitsche voorstel tot het verstrekken van een lee ning van 600 millioen dollar tot het doen emigreeren der Joden uit Duitschland niet uitvoerbaar. Op de eerste plaats acht men het bedrag te groot, verder is men van meening. dat de vergrooting van de Duit sche export te veel moeilijkheden onder vindt en dat zoo'n leening gelijk zou staan met het geven van een „onzedelijke pre mie" waardoor andere landen aangesDoord zouden kunnen worden gelijke maatrege len te nemen ten aanzien van hun min derheden. Het Engelsche blad „Financial News" verneemt echter, dat de laatste twee da gen een zeer belangrijke wijziging is ge komen in de houding der Duitsche regee ring ten aapzien van de kwestie der over brenging van Joodsche activa, en dat de Duitsche regeering bereid is groote con cessies op het oorspronkelijke plan te doen, teneinde in dit stadium een volko men mislukking der onderhandelingen in gevolge het vraagstuk van Joodsch kapi taal te voorkomen, en tevens te verhin deren, dat een slechte geest ontstaat voor de algemeene handelsbesprekingen, welke thans overwogen worden. HET BEROEP VAN CHAMBERLAIN OP DUITSCHLAND. Berlijn heeft reeds genoeg teekens gegeven Het js niet waarschijnlijk, dat Duitsch land een antwoord zal geven op het be roep, dat Chamberlain heeft gedaan op een teeken. dat Duitschland bereid is tot samenwerking tot het uit den weg ruimen van de dreiging van een Europeeschen oorlog. Veeleer is de officieele houding te Berlijn deze, dat Hitler in zijn redevoerin gen reeds voldoende teekens gegevens heeft om Groot-Brittannië tevreden te stellen, wanneer het ze slechts wilde ge- looven. Als en wanneer er een nieuwe crisis ontstaat, kan men er op vertrou wen, dat Duitschland zijn wenscli tot vrede zal toonen, aldus verklaarde een welinge lichte Duitsche woordvoerder gisteravond tegenover een vertegenwoordiger van Reuter. HEIDENSCH NAZI-KERSTFEEST. Godslasterlijke ts»*l van het „Schwarze Korps". Dit jaar zal in Duitschland het heiden- sche Midwinterfeest met bijzondere plech tigheid worden gevierd. In den nacht van 24 December zullen op de openbare pleinen van steden en dor pen toortsen worden ontstoken als zinne beeld voor „de overwinning van het licht op de duisternis". De redenaars van de nationaal-socialis- tische partij zullen bij die gelegenheid tot de rond groote vuren verzamelde bevol king het woord richten. Het „Schwarze Korps", het orgaan van de S.S., wiidt aan het Duitsche feest een hoofdartikel, waarin het blad stelling neemt tegenover den christelijken gods dienst en het Duitsche volk aanspoort, zich dit jaar bij gelegenheid van de vie ring van het Duitsche Kerstfeest, des te nauwer aaneen te sluiten, „daar dat volk, EEN „ULTIMATUM" VAN JAPAN. Toenemende spanning, naar aanleiding van het visscherijverdrag Het Japansche publiek vraagt zich af of het Japansch Russische geschil over het vraagstuk der visscherij aan de Siberische kust niet zal uitgroeien tot een nieuw in cident van Tsjang Koe Feng" d.w.z. tot een nieuwe krachtmeting tusschen de bei de landen. Uit naar van de Japansche regeering heeft de ambassaderaad Haroekisjo Nisji den 13den December aan Moskou een week den tijd gegeven om het Japansche voorstel betreffende de verlenging van het visscherijverdrag te aarvaarden en deze termijn loopt vandaag af. Japansche troepen uit Noord-China naar Mandsjoekwo. Op den spoorweg PeipingMoekden heeft zich een nieuwe stremming van het verkeer voorgedaan tengevolge van de omvangrijke troepenbewegingen. Er wordt verklaard, dat kort geleden vijf Japansche divisies uit Noord-China zijn vertrokken naar Mandsjoekwo op grond van de algemeene nervositeit over den Russisch-Japanschen toestand. Deze divisies zijn onttrokken aan Sjantoeng, Zuid Hopei en Sjansi, aangezien de ont worpen opmarsch met he doel, den weg der Russische leveranties aan China af te snijden, niet ten uitvoer is gelegd. Van bevoegde Japansche zijde wordt vernomen, dat de instructies, die aan To go, den Japanschen ambassadeur te Mos kou, getelegrafeerd zijn, hem voorschrij ven, de Sovjet-regeering te waarschuwen, dat zij alleen de verantwoordelijkheid zal dragen voor verwikkelingen, die uit een verwerping der Japansche voorstellen zouden voortvloeien. In officieele kringen bewaart men het stilzwijgen omtrerit (Jen aard dezer „ver wikkelingen", doch als men de Japansche pers mag gelooven, zou Tokio vastbeslo ten zijn, zoo noodig de „vrijheid van vis scherij" te handhaven dcor den Japan schen visschers aan de Siberische kusten bescherming van oorlogsschepen te verlee- nen. In dit geval moet gevreesd worden voor het ontstaan van een bijzonder ernstigen gespannen toestand. zoo schrijft het blad, beleedigd wordt en verguisd" door de zoogenaamde vertegen woordigers van dien Verlosser, wiens ver men beweert te vieren". Kleinzoon van ex-keizer gehuwd. Prins Alexander van Pruisen, een klein zoon van den ex-keizer, is te Dresden in het huwelijk getreden met Irmgard Wey- gand. Bij de sluiting van het huwelijk was geen enkei familielid van den bruidegom tegenwoordig. Alexander is ook niet door zijn vader gelukgewenscht. De bruid is eerder gehuwd geweest met een majoor van de Duitsche luchtmacht, die overle den is. ENGELAND MOEILIJKHEDEN IN DE REGEERING. Over het tempo der herbewapening. Minister-president Chamberlain houdt zich bezig met een onderzoek naar de ver- toogen der „jongere" ministers over het tempo der herbewapening. Het is niet waarschijnlijk, dat men nog iets over de kwestie zal hooren vóór het Kerstreces. Ook algemeene verkiezingen in de eerst volgende maanden lijken onwaarschijnlijk. Intusschen blijft het een feit, dat er in het Engelsche parlement een zekere mate van onbehaaglijkheid over den toestand der defensie bestaat. Er is cok verschil van meening over de vraagstukken van ge dwongen dienst en een ministerie van voorra den, terwijl enkelen het betwijfe len, of een bezoek aan Rome verstandig en nuttig is Ieder dezer diss, dente groe pen is klein, doch tezamen veroorzaken zij een atmosfeer van politieke onzekerheid, 'die overigens ook niet al te belangrijk is. Het waarschijnlijkst lijkt het, dat nog juist vhet weder bijeenkomen van het par lement een verwisseling van portefeuilles tot stand zal komen, waarbij wellicht Maughan, Runciman en Winterton be trokken ^zouden zijn. HONGARIJE GRENSINCIDENT GEREGELD. Het Hongaarsch-Slowaaksche grensinci dent is bijgelegd. De onderhandelingen over de grensaf- bakening zijn hervat. HONGAARSCHITALIAANSCHE CULTUREELE OVEREENKOMST. Uit goede bron verneemt men, dat een Hongaarsch-Italiaansche cultureele over eenkomst zal worden gesloten. Te Boeda pest zal een Italiaansche lyceum worden opgericht en de Italiaansche taal zal op de Hongaarsche scholen met de Fransche ge lijkgesteld worden. AMERIKA BURGEMEESTER LAGUARDIA AANGEVALLEN. De aanvaller niet toerekenbaar. Toen de burgemeester van New York, Laguardia, gistermiddag de stoep van het stadhuis opliep, sprong een zwaargebouwd man te voorschijn en sloeg hem van ach teren met de bloot vuist neer. De aanvaller probeerde te vluchten, maar La Guardia had de tegenwoordigheid van geest hem aan zijn bcenen vast te houden, to toeschietende voorbijgangers en politieagenten hem konden overmeeste ren. De aanvaller verklaarde Hagen te hee- ten. Het schijnt, dat de politiek met den aanslag niet veel te maken heeft en Ha gen slechts om persoonlijke redenen den burgemeester niet welgezind was. Bij zijn verhoor deed hij een onsamenhangend verhaal over zijn grieven „Ik heb den burgemeester een opstopper verkocht, maar dat was mijn goede recht, want hJJ heeft altijd het land aan me gehad". De rechter van instructie verzocht hem zich nader te verklaren, maar Hagen sloeg loert altijd het gevaar den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop, bestaande uit extracten van oud® kruiden, welke verzachtend, slijm* oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest* bedwingende stof „codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker's verstèrkte Abdijsiroop „'a-Werelds beste Hoestsiroop". tegen huest, griep, bronchitis, asthma Flacon90 et., f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar wartaal uit. Hij had het over, een ruzie, die hij met de ambtenaren van den steun gehad had en legde er nogmaals den na druk op, dat „de burgemeester het op hem voorzien had". De politie is van meening, dat Hagen zonder eenigen twijfel getrobleerd is. Zijn vrouw vertelde, dat hij vorig jaar inge stort was, maar den laatsten tijd weer wat opknapte. Volgens haar wees zijn optre den van heden er op, dat „hij er wel niet meer bovenop zal komen". La Guardia heeft slechts een schaaf wond onder het oog opgeloopen. Hij ver- klaarde tegenover de pers, dat Hagen hem al een jaar of vier lastig viel met al lerlei verzoeken. „Toen ik vandaag de stoep opliep, schoot h üopeens te voor schijn, gaf me een opstopper en riep daar bij een scheldwoord, dat u niet in de krant kunt zetten. Ik draaide me om en pakte hem beet. Het was gauw gebeurd". Het schijnt, dat Hagen zich al meer dan een jaar in de buurt va nhet stadhuis op hield en daar zijn grieven uitte, sedert hij namelijk zijn betrekking verloren had. In alle Amerikaansche kringen heeft de overval niettemin groote opschudding ver oorzaakt. Men herinnert er echter aan, dat een paar dagen vóór zijn vijf en zestigsten verjaardag Laguardia een briefje heeft ontvangen, waarin hij met den dood be dreigd werd, wanneer hij voortging met het richten van aanvallen op de Duitsche nationaal socialistische partij. PALESTINA WORDT HET LAND RUSTIGER? Er is een algemeene verbetering in den toestand merkbaar, hoewel er latent nog een zekere opstandige sfeer blijft bestaan. Gisteren is vyederom een vredesgebaar van Arabische zijde gekomen, toen de burgemeester en moefti van de Moham- medaansche stad Jenin tegenover den Britschen assistent-commissaris verklaar de, dat zij bereid zijn tot medewerking voor de handhaving van orde en rust. Een tweede bewijs voor het tanen der terroristiscne actie ziet men in het feit, dat verscheidene duizenden Arabieren identiteitskaarten en reisvergunningen hebben aangevraagd. Gevecht bij Nazareth. In de nabijheid van Nazareth is het tot een geveent gekomen tusschen een zestig tal opstandelingen en een Britsche pa trouille. Tien rebellen sneuvelden, terwijl groote voorraden munitie in beslag wer den genomen. Een Britsch soldaat werd gewond.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5