De plaats van het Centrale Vliegveld AGENDA WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaal. Bij onze agenten ^0 cent per week; 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? AANHOUDENDE VORST. De Bilt seint: Verwachting: "r~1' Voor het geheele land: Matige tot zwak ke Oostelijke tot Noordelijke wind, meest zwaarbewolkt tot betrokken, tijdelijk lich te sneeuw, matige tot strenge vorst. Den Helder: betrokken O. N. O. krachtige wind 9 gr. C. Vlissingen: voortdurend lichte sneeuw, O. N. O. zwakke wind 10 gr. C. De Bilt: betrokken N. O. matige wind, —10 gr. a Groningen: zwaar bewolkt, O. N. O. ma tige wind, 10 gr. C. Maastricht: voortdurend matige sneeuw, O N. O. zwakke wind 9 gr. C. BUITENLANDSCH WEERSOVERZICHT. De depressie in het Zuiden trekt thans in omstreeks Oost-Noord-Oostelijke richting over het Zuidelijk deel van Centraal-Euro- pa. De laagste barometerstanden worden gevonden in Noord-Italië en Zuidelijk van oe Alpen. De Zuidelijke winden langs de Oostzijde deden de atmosfeer-temperatuur ten Noorden van de Oost-Alpen sterk stij gen, zoodat in Hongarije zelfs regen gemeld wordt, bij temperaturen beneden het vries punt. De Alpenstations in Zwitserland mel den echter zeer lage temperaturen. Saentis seïnt min 7 en Jungfraujoch min 15 gra den. Beide seinen sneeuwval met mist. In het Westen nam de bewolking af en daar bij werd ook de vorst iets minder. Het vorstgebied breidde zich nog verder naar het Westen en Zuid-Westen uit, alleen Scilly en de stations aan de Fransche Ri viera melden temperaturen boven het vries punt. Ook het gebied van strenge vorst breidde zijn grenzen verder naar het Zuid- Westen uit en reikt thans tot over Auverg- ne en tot dicht bij de Pyreneeën. In Lap land nam de koude nog toe en komen tem peraturen beneden dertig graden Celsius voor. De depressies op den Oceaan blijven van weinig beteeken is, een rug van hoogen luchtdruk vormt de scheiding tusschen het koude continentale gebied van lagen lucht druk en de relatief warme Oceaan-depres sie. De algemeene toestand wijst nog niet op een beduidende afname van de vorst. LUCHTTEMPERATUUR. —8.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eA.: Van Woensdagnamiddag 4.19 uur tot Donderdagmorgen 7.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 22 Dec. voorm. 2.50 en nam. 3.4 uur. Maan op 8.15 uur Donderdagmorgen. Maan onder 16.55 uur Donderdagavond. Tweede Kamer In he huis hing een sterke gaslucht. Een vanmorgen ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de gasleiding een lek had. Het belendend huis, waar ook gaslucht hing, was op last van de politie ontruimd. Het is mogelijk, dat de oude man is overleden, voordat het gas zijn doodende werking liet gelden. De om het leven ge komen Bouman was vader van dertien kinderen. Nader meldt men ons: Het perceel in de Dijkstraat 72 werd be woond door den 87-jarigen Hulspas en zijn C3-jarige echtgenoote, die beiden, niette genstaande hun hoogen leeftijd, zich in een tamelijk goede gezondheid mochten ver heugen. Gistermiddag, terwijl hun schoon zoon van der Ende en diens vrouw op be zoek waren, om ongeveer vijf uur, werd de 83-jarige vrouw plotseling onwel, terwijl de vrouw van Van der Ende zich eveneens z.ek begon te gevoelen, Onmiddellijk werd di. van Oyen, uit Honselersdijk, ontboden Inmiddels was ook de oude man onwel ge worden. De geneesheer oordeelde het noo- dig, dat de familieleden van den heer Hulspas werden gewaarschuwd en dat den beiden oudjes geestelijke bijstand zou worden verleend. De kinderen werden gewaarschuwd en De Kamer kan het regeerings-beleid niet bewonderen De twee rivalen: Rotterdam en Amsterdam Vergadering van gisteren. MIDDAGVERGADERING. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Bij de afdeeling werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling deden zich tv/ee punten voor, waarover de kamerle den zich op dezen kouden middag warm konden maken Het was in de eerste plaats de door den nationaal-socialistischen afge vaardigde Woudenberg in het geding ge brachte macht der vakvereenigfngen om politieke tegenstanders te royeeren en dus van haar werkloozenkassen uit te sluiten. Met de heeren DREES EN LOERAKKER betoogde de minister, dat iedereen vrij blijft zich bij een neutrale kas of desgewenscht een kas van eigen richting aan te sluiten. Het tjvecde punt was hetgeen de Minister noemde „de zijdelingsche drang" om de arbeiders tot het aanvaarden van werk in Duitschland te bewegen en hetgeen de heer Drees het „wapen van den honger" noemde. Het lid DE VISSER (comm.) en de heer DREES (s.d.) achtten het onjuist, dat aan vaarden van werk in Duitschland op straffe van uitsluiting uit de steunverleening ver plicht is. Minister ROMME zeide, dat in dien passend werk voorhanden is het doet er niet toe of het in Duitschland of elders is steeds als normale regel geldt, d&t het niet aanvaarden uitsluiting uit den steun meebrengt. Met werkelijke gewe tensbezwaren wordt rekening gehouden, maar politieke bezwaren tegen het Duit- sche regime gelden zonder meer als zooda nig niet. Het spreekt vanzelf dat bij de afdeeling Werkverschaffing en Steunverleening veel belangstelling der kamerleden bestaat voor net plan Westhoff, het plan voor uitvoering van cultuurtechnische werken dat der re geering tot basis van haar werkverschaf- fmgsplannen zal dienen. De tv/ee eerste sprekers bij deze afdeeling, de heeren AN- DRIESSEN (R.K.) en WEITKAMP (C.H.) verklaarden zich voorstanders van het plan. De heer ANDRIESSEN had echter vele wenschen, die hij den Minister voor de uitwerking van het plan al vast meegaf. Bij die wenschen was de uitvoering van speciale openbare werken voor stedelijke «verkloozen, immers het nlan-Westhoff be treft vooral de uitbreiding van gronden voor landbouw en veeteelt. Daarmee kwam ir. Westhoff bij den agrariër Weitkamp juist in een goed blaadje, en daar kwam nog bij, dat hij van dit kamerlid een dorps genoot bleek te zijn, welke mededeeling een begrijpend lachen uitlokte. zoo kwamen ook naar Honselersdijk de 47- jorige D. E. Bouman, vader van dertien kinderen en diens buurman, de heer de Bruin, uit Poeldijk. Zij spraken onderling af, dat Bouman en de Bruin den nacht v/akende bij de familie Hulspas zouden doorbrengen. Derhalve vertrokken de ove rige familieleden. Om half elf gisteravond overleed de 83- jarige vrouw. De geneesheer verklaarde, dat de doodsoorzaak normaal was geweest. Df oude man, die verzorging behoefde bleef te bed. Zoo ging de nacht in. Vanmorgen om ongeveer half zeven be gaf een buurman, de heer Meijnders, zich naar de woning van de familie Hulspas, om een potje thee te brengen. Er werd hem riet opengedaan, maar toen hij de woning v/as binnengegaan, zag hij den 87-jarigen man levenloos in bed liggen, terwijl Bou man en de Bruin, eveneens buiten be wustzijn, op den grond lagen. Direct werd weder de geneesheer ont boden, die erin slaagde, door toepassing van kunstmatige ademhaling het bewustzijn bij den heer de Bruin te doen terugkeeren. Hij constateerde echter dat de 87-jarige Hulspas en diens schoonzoon de heer Boa man waren overleden. Oogenblikkelijk werd een politioneel onderzoek ingesteld Aanvankelijk vermoed de men, dat de dood was veroorzaakt door kolendampvergiftiging. Er hing evenwel in huis en ook daarbuiten een zwakke gas lucht, zoodat men ook met de mogelijk heid van gasverstikking rekening hield. Dit laatste leek eerst onwaarschijnlijk, cmdat in de woning van de familie Hulspas geen gasleiding is aangelegd. De straat voor de woning werd evenwel opengebro ken en toen bleek dat er een lek in de bui tenleiding was ontstaan, waardoor het gas zeer langzaam in de woning kon binnen dringen en stelselmatig de daar aanwezige personen vergiftigen. Een naastgelegen woning, waarin negen personen wonen, werd ontruimd, omdat ook daar een zwakke gaslucht werd waargenomen. Het spreekt vanzelf, dat er in Honselers dijk verslagenheid heerscht over dit droeve ongeval. AVONDVERGADERING. In de gisteravond genouden vergadering van de Tweede Kamer was aan de orde de afdeeling Luchtvaart van de begrooting van het Verkeersfonds voor 1939. De heer VAN LIDTH DE JEUDE (Lib.) v/ijst op de vele mogelijkheden welke de luchtvaart nog tiedt, alsmede op de aan trekkelijkheid van één centraal, nationaal vliegveld. De minister stapt met zevenmijls laarzen over de afstandsbezwaren heen. Deze bezwaren kunnen vooral gelden voor kortere trajecten; bv. a*s men naar Londen wil vliegen, niet als men een Indiëvlucht onderneemt. Men mag niet heenstappen over tijdsverschillen van tientallen minu ten, in het normale verkeer. Spr. wijst op de tegenstrijdigheden in de argumenten van den minister. Rotterdam ligt 63 km van Schiphol, en dit is wel degelijk een factor. Spr. wijst voorts op het streven om het aantal tusschenlandingen te be perken. Wat het vrachtaanbod betreft, ontbreken ook t.a.v. een centraal vlieg veld de cijfers. Spr. verheugt zich er over, dat het zoo goed opgebouwde Schiphol be houden blijft; het kan een nationaal, doch nooit een centraal vliegveld worden. Dan ware de voorkeur te geven aan ook een vliegveld in den polder Zestien'hoven-Schiebroek bij Overschie. De heer BONGAERTS (R.K.) zegt, dat de minister een wetsontwerp zal indienen om de overige vliegvelden ondergeschikt ie maken aan het centraal vliegveld. In het algemeen kan spr. zien met centrali satie vereenigen. De eischen voor nationaal en internationaal verkeer zijn geheel ver schillend. Zouwel Rotterdam, als Amster dam hebben zich tegen Leiderdorp verzet. De hoogteligging van Leiderdorp is beter dan die van Schiphol. Rotterdam en Am sterdam, beide groote zeehavens, voelen zeer wel waarom het gaat; de handel brengt de lading. De R. K. fractie is voor een luchthaven bij elk groot havencomplex. Voor Nederland met zyn overzeesche ver bindingen is deze factor van groote be- teekenis. Overigens is het groote punt in het internationale verkeer, slechts één landing in Nederland. De K.L.M. heeft met goed beleid altijd een juiste verdeeling toegepast. Toen Waalhaven ontstond, was het onzeker of de ontwikkeling ging in de richting van land- of watervliegtuig. Toen Schiphol kwam, had het eerste 't reeds gewonnen. Nu echter gaat het weer in de richting van het groote watervliegtuig. Het concentreeren op Schiphol is niet te vereenigen met het Nederland- sche nationale belang van één centrale vlieghaven. Doch alles is nog zoozeer in wording, dat spr. nu geen richt lijnen wil vaststellen voor een verre toekomst. De heer VAN DER WAERDEN (S.D.) be wondert het beleid van de Regeering in zake het vliegverkeer niet. Het centrale vliegveld zou de meest ideale oplossing zijn. Amsterdam heeft pionierswerk ver richt en Schiphol een internationale repu tatie gegeven. De Regeering heeft de ont wikkeling van een tweede vliegveld tegen gegaan. De redeneering van den minister is zwak; o.m. dat Leiderdorp nooit geschikt is te maken. Hoe is de Regeering er dan eerst mee gekomen? En hoe kan Schiphol een bevredigende oplossing geven ook voor Rotterdam? Rotterdam zal 62 km van Schiphol komen, is dit nu nog niet. Spr. schetst de bezwaren tegen dezen afstand. Het zoo ondergeschikt zijn acht spr. voor een centrum met zulke internationale ver bindingen onaanvaardbaar Schiphol zonder meer acht spr. onaan vaardbaar. Kunnen de vliegvelden te Am sterdam en Rotterdam zich niet rustig ont wikkelen? Defensie kan dan het haar meest geschikte punt kiezen. Bij de behandeling van het te verwachten wetsontwerp kan dan een full dress debate plaats hebben. Met de overgrootste meerderheid zijner fractie overweegt spr. een uit spraak van de Kamer, dat het Neder- landsche vliegverkeei als deel van het internationaal verkeer wordt gezien, onder rijksleiding met één directie over de vliegveldender twee centra. Samenwerking noodig. De heer KRIJGER (C.H.) constateert, dat de Regeering een overwegende positie wil innemen bij de verdere ontwikkeling van het luchtverkeer. Daarbij is de voor keur te geven aan een centraal vliegveld. De locale belangen zijn echter zóó groot, dat ze niet kunnen worden geschaad zonder nadeel voor de nationale luchtvaart. Sa menwerking is noodig omdat allen elkaar noodig hebben; strijd tusschen locale be langen is funest. Nederland moet daarbij de plaats behouden, die de mannen der K.L.M. hadden weten te veroveren. Voor komen moet ook worden dat er over Ne derland wordt heengevlogen. Dus geeft spr. de voorkeur aan één centraal vlieg veld, en de beste ligging biedt dan Leider dorp. De financieele bezwaren zijn voor spr. niet overheerschend. Het bodem-bezwaar kan spr. zonder meer niet aannemen. Hel afstandbezwaar van Rotterdam naar Schip hol is te groot. Is die afstand niet te groot, dan is de helft daarvan: AmsterdamLei derdorp, het zeker niet, Aan onze eerste havenstad, die te strijden heeft tegen Ant werpen en Hamburg, mag de Regeering niet onthouden, wat het noodig heeft, ten zij er nationale waarden van hoogere orde waren. En die ziet spr. niet. Spr. zal zich verzetten tegen het maken van Schiphol tot centraal vliegveld. Spr. hoopt dat het plan-Leiderdorp alsnog wordt uitgevoerd. De heer SCH1LTHUIS (V.D.) is erover verheugd, dat Leiderdorp weer van de baan is. Wij kunnen ons niet veroorloven, een centrum als Rotterdam buiten het groote luchtverkeer te houden. De afstand van 62 km zal gewoonlijk meer dan vijftig mi nuten kosten. Menige onderneming zal zich vestigen in een gemakkelijk per vliegtuig tt bereiken plaats. Het is verkieslijk dat de internationale lijnen Nederland aan doen. Doch de locale verbindingen zullen daarbij steeds meer de aandacht vragen, en dat eischt vliegvelden bij Amsterdam en Rotterdam. Spr. hoopt dat de Regee ring terug zal komen op haar voornemen en dat we behalve Schiphol een tweene luchthaven zullen hebben bij Rotterdam. De heer DIEPENHORST (A.R.) heeft weinig bewondering voor het beleid der Regeering. Waarom heeft ze niet eerder de leiding genomen? Thans moet aan de gemeentebesturen van Amsterdam en Rot terdam hulde worden gebracht: Het wekt sterk den indruk dat de Regeering voor de bedreiging van schadevergoeding is gewe ken. Er heeft zich reeds een historie ge vormd; anders ware op het eerste gezicht een centraal vliegveld te prefereeren. Ons land toch heeft er belang by, knooppunt te zijn van internationale verbindingen. Doch dan moest de ligging waarlijk cen traal zijn; de Regeering dacht eerst aan Leiderdorp, kwam later met financieele bezwaren, doch de cijfers produceert de Regeering niet. Belang van den factor tijd, Spr. wijst op het groote belang van den factor tijd bij het passagiers- en vraent- vervoer. Amsterdam en Rotterdam behoo- ren beide een luchthaven te hebben. Een centraal vliegveld bij Leiderdorp zou 36 km van Rotterdam en 32 km van Amster dam liggen, een in het buitenland betee- kenende afstand. Er zijn ook bezwaren o.m. uit defensie oogpunt tegen één vliegveld. Bovendien zijn er zoovele mogelijKheden bij de ont wikkeling van het luchtverkeer. Een vlieg veld bij de beide groove steden is een sti mulans voor het luchtvervoer. De heer POSTHUMA (Chr. Dem.) acht bestendiging van den bestaanden toescano niet geoorloofd. Spr. vindt het gelukkig dat Leiderdorp van de baan is. Het is te begrijpen dat Rotterdam zich inspant, het plan-Schiphol te voorkomen. Spr. vraagt den Minister, niet te star aan één veld vast te houden. Schipnol is nu reeds 'n centraal punt, doch spr. wacht toezegging inzake een tweede luenthaven by Rotter dam van den Minister af. Het nationaal belang moet vóórgaan* De heer VAN GELDEREN (S.D.) wil de toekomst de voornaamste rol laten spelen. Mede namens eenige politieke vrienden verklaart spr. dat het nationaal belang vóór moet gaan. Locale belangen spelen daarbij reeds een te groote rol. De voor naamste argumenten vour concentratie zijn ook niet weerlegd. De ruim 30 km van Amsterdam en Rotterdam naar Leider dorp kan up uitnemende autowegen wor den afgelegd. De afstand is tusscnen twee goed geoutilleerde vliegvelden te klein. Eén centraal vliegveld rechtvaardigt de offers volkomen en gaat boven locale be langen. Ons eigen kleine landje biedt geen groote mogelijkheden voor een intens bin- nenlandsch luchtverkeer. De Regeering heeft de quaestie in den maalstroom van locale rivaliteit teruggeworpen. Spr. criti- seert 's Ministers houding, inzonderheid jegens Rotterdam. De heer ir VOS (S.D.) heeft geen be zwaar tegen tv/ee vliegvelden. Twee trek ken meer verkeer dan éen. Leiderdorp, Gouda zijn geografiscn centraal gelegen. Maar overigens heeft Schiphol reeds groote voordeden. Worden twee luchthavens niet aanvaard, dan moet de eene gelegen zijn bij de grootste der steden. DE MINISTER AAN HET WOORD. Minister VAN BUUREN verdeelt het luchtverkeer in het binnenlandsche, dat met Europeesche steden en het trans-Oce anisch verkeer. Het luchtverkeer tusschen Nederland en de andere landen van Euro pa is van betrekkelijk weinig beteekenis; dat van Le Bourget is 3, Croydon 4, Tem- pelhoff 5 maal zoo groot. Inzake het tran sito-verkeer heeft Nederland een groot be lang; het moet dat tot zich trekken. Men wenscht dan dat onze luchthaven door de internationale lijnen wordt aangec daartoe moet er een zoo groot mogelijk ladingaanbod zijn en moet de inrichting zoo goed mogelijk zijn. Meer dan één haven geeft versnippering en doet het doel niet bereiken. De tegenwoordige plaats moet behouden, zooveel mogelijk versterkt. Locale belangen moeten daaraan onderge schikt zijn. Op de belangen van Rotterdam en Amsterdam moet bijzonder worden ge let; maar ze zijn niet de eenige. Er is ook vreemdelingenverkeer, dat b.v. voor Den Haag belang heeft. Dan zouden er drie vliegvelden moeten komen. Het vraagstuk is niet af te meten naar de beteekenis der steden. Alle centra moeten in het lucht verkeer worden ingeschakeld. Spr. verwijst naar de juiste argumenten jt LEIDEN. Vrijdag. „St. Christoffel". Ledenvergade ring in „De Harmonie" 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 17 tot en met V r ij d a g 23 D e c. a.s. waargenomen door de apotheek M. Boek- wyt, Bree straat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. van den heer Van Gelderen. Anderen wil len centralisatie, doen voelen ook voor twee vliegvelden. Andere havenplaatsen als Antwerpen, Liverpool, Marseille, Bre men, hebben slechts zeer secundaire vlieg velden. Vliegveldconcentratie is een vraag stuk dat ir. alle landen de aandacht heeft. Groote buitenlandsche lijnen bevelen ook voor ons land centralisatie aan. Die is noodig, wil Nederland zijn plaats behou den. Waar die centralisatie moet zijn? Oorspronkelijk koos de Regeering Leider dorp; andere punten, Bodegraven b.v. hebben veel ongunstiger bodemgesteldheid. Spr. wijst verder op de behoefte aan militaire vliegvelden in de vesting Hol land. Uit een psychologisch oogpunt is een vliegveld, noch bij Amsterdam, noch bij Rotterdam het best. In de stukken is uit eengezet, waarom op Leiderdorp werd teruggekomen. Daar was het .kostenargu- ment. En van Defensie moest op spoed worden aangedrongen; er kon niet lang gewacht worden, temeer daar Waalhaven geweigerd werd voor het oprichten van militaire loodsen. Inmiddels begonnen de budgetaire bezwaren zwaarder te wegen. Daarom ging de Regeering overstag en koos Schiphol. Het heeft als centraal vlieg veld nadeelen t.o.v. Leiderdorp, ongetwij feld. Er is geargumenteerd met Brabant; dat kan met een kleine binnenlandsche lijn worden aangesloten. Den Haag is op uitstekende wijze met Schiphol verbon den. Men heeft den afstand van Rotterdam- Schiphol tegen spr. uitgespeeld. Doch zul ke afstanden beteekenen elders een rit door bebouwde kommen; hier kan op auto snelwegen een groote snelheid worden ontwikkeld. Per motorbus uit het centrum der-stad naar de naastbijgelegen luchtha ven is de tijd: voor Gothenburg 50 min.. Kopenhagen 50, Londen 50, Parijs 35, Den HaagWaalhaven 60 minuten. In het centrum van Rotterdam in een bus stappend, kan men 70 minuten later het vliegtuig in Schiphol bestijgen. Wat de belangen betreft, bezit Schiphol groo te centralisatie-voordeelen. Rotterdam heeft al een vliegveld met goede verbindingen; de Regeering wil die haar niet ontnemen. Wel wil ze centrali satie, doch daaruit volgt niet dat Rotter dam geen vliegveld zal hebben. Dat stand punt heeft spr. altijd ingenomen, en Rot terdam had een secundair vliegveld ook aanvaard. Dat zou dus niet op de hoogte staan van Schiphol. Ware dit wel zoo, aan het vliegverkeer van Nederland zou groo te schade worden toegebracht. Of de juiste plaats van het groote vlieg veld 25 km. meer of minder noordelijk ligt, is van ondergeschikt belang. De heer VAN DER WAERDEN (S.D.) re pliceert. Den Haag, aldus spr. heeft nooit een groot eigen vliegveld willen hebben. Bo vendien is het geen handelscentrum. Spr. ziet in 's Ministers standpunt een discrimi natie van een handelsknooppunt als Rot terdam. De Minister wil de centralisatie in Amsterdam effectueeren. EEN MOTIE Spr. dient een motie in waarin de Kamer, erkennende dat Regeeringsbe- moeiing met het luchtverkeer van Ne derland op het buitenland noodzakelijk is, en van oordeel dat naast Amsterdam ook Rotterdam behoefte heeft aan een vliegveld in ht internationaal luchtver keer, het vertrouwen uitspreekt dat bij de Iuchtvuartpolitiek van de Regeering ten volle rekening wordt gehouden met de internationale economische beteeke nis der beide groote Nederlandsche ha vens. De motie komt tydens dit debat in be handeling. De heer VAN LIDT DE JEUDE (Lib.) heeft den minister eenige cijfers hooren noemen, doch die hadden voor spr. weinig beteekenis. De voorgeschiedenis is nog niet duidelijk. Evenmin, wat nu gekozen is voor Schiphol er gebeuren zal met Rot terdam. De praktyk zou echter de, rationee- le verdeeling tusschen Amsterdam en Rot terdam wel leeren. De heer BONGAERTS (R.èK.) repliceert eveneens. De verkeerscijfers zijn spr. niet meegevallen. Doch het vliegverkeer in Ne derland neemt sterk toe. Spr. handhaaft zyn standpunt. De heer VAN GELDEREN (S.D.) noemt het argument van den Minister, om van Leiderdorp naar Schiphol over te gaan, uitermate zwak. Het gaat niet alleen om Rotterdam, ook om andere centra, om het Westland, om postbelangen. Spr. wil terug keer tot centralisaties bij Leiderdorp. De heer KRIJGER (C.H.) repliceert. Spr. ziet iets in de motie, dat spr. toelacht. Bij aanneming blijft de weg tot een centraal vliegveld bij Leiderdorp epen. De heer DIEPENHORST (A.R.) weet niet welke kosten de inrichting van Schiphol als centraal en Waalhaven als secundair vlieg veld zal meebrengen en hoe groot de tegen valler van Leiderdorp is. DE MINISTER DUPLICEERT De MINISTER deelt mede dat in Schip hol nog wel eenige millioenen noodig zullen zijn voor een doeltreffende inrichting. Voor Waalaven heeft Rotterdam kostbar plan nen gehad; vermoedelijk echter is het met

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2