WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9215 Eenzijdigheid in het protesteeren DE NIEUWSTE OPnAMEN VAN HET PRINSELIJK GEZIN Trein ramt auto Nootdorp 3>e Êcld^ctoSou^ant En dan yerklaart Chamberlain, dat En geland waardeering heeft voor de groote kwaliteiten van het Duitsche volk; dat het met dit volk wil samenwerken, omdat zon der dit samengaan „in het Europeesche ge zin" geen welvaart en vrede kunnen heer- schen. En dan, dan volgt in Chamberlain's rede de groote, belangrijke passage: „Ik wacht nog op een teeken van hen, die voor het Duitsche volk spreken, dat zij dezefi wensch deelen, en dat zij bereid zijn hun bijdrage te leveren voor den vrede, die hen zelf evenzeer zou helpen als ons", De hoop is gevestigd op Duitschland dat het de loyaal toegestoken had zal druk ken! De geest, die in Munchen scheen door te dringen, moge óp-leven en leiden tot broederschap onder de volkeren. De hoop is gevestigd op de andere lan den dat zij met Engeland mogen erken nen, dat er fouten zijn gemaakt tegenover Duitschland, die hersteld kunnen en moe ten worden. De hoop is gevestigd op hen, die naar menschelijke berekening het lot der we reld leiden, en die tezamen aan de we reld den vrede kunnen schenken. De hoop is' allereerst gericht op Hem, Die niet naar feilbare menschelijke be rekening, maar in Goddelijke Wijsheid de harten der menschen kan voeren naar het doel, waarnaar heel de wereld smacht: de vrede. Hem, den Vrede-Vorst, willen wy allen bidden om den vrede héél bijzonder op het Kerstfeest. Wij hebben gisteren melding gemaakt van een protest van honderd juridische fa culteiten van universiteiten, over de wereld verspreid, tegen vervolgingen om geloof, ras of overtuiging. Van ons land ontbraken eenige universi teiten, waaronder ook de Nijmeegsche. „Wjj hebben vernomen" aidus lezen we in de „Gelderlander" „dat de Nijmeeg sche univeisiteit adhaesie aan het protest wel heeft overwogen. WeJicht, zoo kun nen wij aannemen, meende men hier, dat or.derteekening niet op den weg van de ju ridische faculteit ligt, omdat praecedenten dit niet wenschelijk maken. Zoo werden vervolgingen in sommige landen nog niet zoo lang geleden met stilzwijgen bejegend. Men heeft wellicht willen vermijden den schijn op zich te laden van eenzijdigheid in de beoordeeiing der feiten". Wij kunnen ons indenken, dat de ge maakte veronderstelling juist is en de Nij meegsche universiteit zich om de aangege ven reden onthouden heeft van deelname aan het bedoelde protest. Voor eenzijdigheid in het protesteeren moet vóóral een universiteit zich hoeden! Omgeving Op den onbewaakten overweg aan den Veenweg te Nootdorp is gistermiddag een vrachtauto door den trein gegrepen; er zijn twee dooden. (1ste blad). Ongeluk op onbewaakten overweg i4 Boskoop goed afgeloopen. (3e blad). GASVERSTIKKING TE HONSELERSDIJK Drie menschen om het leven gekomen De vorst heeft in den afgeloopen nacht te Honselersdijk drie slachtoffers gemaakt Onder de woning van de familie Hulspas aldaar is tengevolge van de strenge vorst een gasbuis ge sprongen en het echtpaar Hulspas is door gasverstikking om het leven ge komen. Ook een schoonzoon der fami lie, de heer Bouman, uit Poeldijk, is gestikt. Het echtpaar Hulspas was ernstig ziek efli' bedlegerig. In verband hiermede waren, de schoonzon, de heer Bouman, en diens buurman de heer de Bruin, uit Poeldijk overgekomen om vannacht by de menschen te waken. De man en vrouw, menschen op leeftijd, waren gisteravond voorzienvan de laatste H. Sacramenten. Vanochtend namen buren van de fami lie Hulspas een sterke gaslucht waar. Toen zij in de woning waren binnenge drongen, kwamen zij tot de ontstellende ontdekking, dat de twee zieke menschen en hun schoonzoon waren overleden. Den heer de Bruin trof men in bewusteloozen toestand aan. Een onmiddellijk ontboden geneesheer wist by den heer de Bruin, door toepas sing van kunstmatige ademhaling het be wustzijn te doen terugkeeren. Over de gasverstikking te Honselersdijk vernemen wij nader, dat de 83-jarige echt- genoote van den heer P. Hulspas hevig bevangen door de koude gisteravond thuis kwam. Binnenshuis werd zij nog ernstiger onwel en na korten tijd overleed zij. De ontboden geneesheer constateerde een be roerte. De 85-jarige P. Hulspas en eenige fami lieleden en buren, die in verband met dit plotseling sterfgeval waren geroepen, voelden zich in huis ook onwel. In de woning hing een eigenaardige lucht, maar hieraan schonk men geen aandacht. De schoonzoon van den heer Hulspas, do 48-jarige Jac. Bouman, en de 50-jarige W. de Bruin, beiden uit Poeldijk, bleven van nacht bij den ouden, ongestelden man wa ken. Toen vanmorgen een buurman, de heer P Meijnders thee kwam brengen, trof hij tot zijn ontzetting de drie man nen schijnbaar levenloos aan. Beide man nen, die zouden waken, lagen naast hun stoelen op den grond. Hy haalde onmid dellijk hulp, doch ondanks het gebruik van zuurstof-apparaten, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten bij den ouden man en bij zijn schoonzoon Bouman op te wekken. W. de Bruin kon worden bijgebracht. (Zie verder pag. 2) Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Naar een wereld-vrede?... De wereld-figuur Chamberlain wordt steeds sympathieker. De wereld krijgt steeds meer respect voor diens nobel staats- mansbeleid. Men kan zich vergissen in de menschen. En de menschen kunnen morgen anders zijn dan vandaag. Op zijn laatste redevoering, vol van vrede-lievende gezindheid, heeft nog nie mand, in welk land dan ook. critiek wil len of durven uitbrengen. Hij verklaarde in deze redevoering, dat hij naar Berchtesgaden, Godesberg en Mun chen was gegaan, omdat hij zoo diep be sefte, dat „de behandeling van het Duit sche volk in het tijdperk na den oorlog noch edelmoedig, noch verstandig is geweest" Deze erkenning, door een vertegenwoordi ger van een land, dat aan die behandeling van het Duitsche voll: niet geheel onschul dig is geweest, is een daad van breed-den- kendheid, getuigt van een mentaliteit, waarop een ware volkeren-vTede zou kun nen worden gebouwd. De „Maasbode" schrijft bij deze uitla ting van Chamberlain zoo volkomen te recht: „Het is diep betreurenswaardig, dat dit juiste inzicht niet tien, vijftien jaar eer tot element der internationale po litiek is gemaakt en geworden. Het ver leden is echter niet ongedaan te ma ken; de menschen van het heden kam pen met de groote fouten van het ver leden. Maar het zcu dwS'as en onver standig zijn de fout var vroeger voort te zetten en niets te doen om het aan gerichte kwaad goed te maken." DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Foto's F. Ziegler, Den Haag. Adt. en Abonm-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Moeilijkheden in het Britsche kabinet over het tempo der herbewapening (2de blad). Het probleem der emigratie van de Duit sche Joden (2de blad). Een aanval op burgemeester Laguardia. (2de blad). Spanning tusschen Moskou en Tokio (2e blad). 1 Binnenland De Burgemeester van Amsterdam vraagt ontslag aan. (2e blad). Het Centrale Vliegveld Groote oppo sitie in de Tweede Kamer tegen Schiphol, (le blad). Het aanstaande vertrek van Duitsche» dienstboden uit ons land. (2e blad). Gasverstikking te Honselaarsdijk Driei dooden. (le blad). Goederentrein nabij Arnhem ontspoord, Geen persoonlijke ongelukken, (le blad). LoMen Een brand in „Mathesis" te Leiden. (2$ blad). tc Twee dooden Op den onbewaakten overweg in den Veenweg alhier is gistermiddag een zeswielige vrachtauto op weg van Delft naar Baarn, door den electrischen trein, welke om 3.23 uur van Gouda naar Den Haag is vertrokken, gegre pen. De bestuurder, de 2S-jarige J. T. Willemsen uit Baarn werd op slag ge dood, de naast hem in de cabine geze ten Altena, eveneens uit Baarn, werd ernstig gewond, en is des avonds te half zeven overleden. De trein, die eerst driehonderd me ter verder tot stilstand kwam, werd aan de voorzijde ingedrukt en zwaar beschadigd, terwijl door de botsing de ruiten werden vernield. Hierdoor liep de machinist aan hoofd en beide han den kleine verwondingen op, welke da delijk werden verbonden. Van den vrachtwagen, welke met veekoeken geladen was, werd de trac tor na de aanrijding in een nabijgele gen sloot geworpen en versplinterd, ter wijl de aanhangwagen over de rails werd geslingerd, Over enkele meters waren de dwars liggers vernield. De lading van de auto verspreidde zich over den spoorweg, hetgeen met de overblijfselen van den vrachtwagen een obstakel voor de passeerendp trei nen vormde. Het station Voorburg werd gewaarschuwd, waar de treinen werden opgehouden tot men met het opruimingswerk gereed was. Dit was omstreeks half vyf. Toen kon ook de trein uit Gouda zyn reis voortzetten, echter slechts op kracht van de achter ste motoren. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer en de gewonde werden naar het ziekenhuis Sint Antoniusho- ve te Voorburg overgebracht. De burgemeester, de politie en genees kundige hulp waren spoedig ter plaatse; de politie regelde het verkeer. In zes jaren is dit het 15de ongeluk op dezen overweg; dit jaar het derde, waarvan twee met doodelijken afloop. Wat denkt U van een wandeling? Mij lokt zooiets wel aan, Maar d'eerste stappen worden toch Op tafel maar gedaan. Hier ziet U m'in een and're rol En met mijn Mammie saam. Vindt U dit pakje oók niet leuk? Roodkapje is mijn naam. TROUBADOUR. Mijn duim zerfs schaft mij nu geen raad, 'k Heb al een poos gedacht; Als ik maar achterhalen kon Waar Mammie toch Om lacht!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1