Tweede Kamer RECHTZAKEN DINSDAG 20 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BAAGSCHE RECHTBANK Een oude bekende. DE VERBINDING ALPHEN AAN DEN RIJN—AMSTERDAM Zooals reeds eerder is medegedeeld, zal binnerkort een aanvang worden gemaakt met de verdere verbetering van de ver binding Alphen aan den RijnAmster dam. Het betreft hier den provincialen plan- weg RijnbrugAlphenRijnsaterwoude Haarlemmei'meerpolder, welke voor het midden der provincie Zuidholland de kort ste verbinding vormt met Amsterdam en dus voor deze streek van groot belang is. Voor den aanleg van het nieuwe weg- vak RijnsaterwoudeHaarlemmermeerpol der is een deel van de benoodigde terrei nen reeds gekocht. Vermoedelijk zullen in het begin van 1939 alle terreinen eigen dom van de provincie zijn, waarna onmid dellijk met de uitvoering van het werk zal kunnen worden begonnen. Zooals reeds is vermeld zal de aanbesteding van de aardebaan en de opritten van de nieuw te bouwen brug over de Drecht in dezen weg 27 December a.s. geschieden. Dit nieuwe wegvak geeft aansluiting aan den nieuwen Rijksweg no. 4, 's-Gra- venhageAmsterdam, via een gedeelte van den Rjngdijk van den Haarlemmer- meerpolder en den daarin gelegen Venne perdwarsweg, ywelke weggedeelten behoo- ren tot een provincialen planweg van Noordholland, waarvan de verbetering in voorbereiding is. WOERDEN KONING WILLEM I EN MUSSERT Gisteravond had de tweede winterlezing plaats van den R.K. Volksbond plaats on de Bondszaal. De strenge koude had natuurlijk velen verhinderd deze lezing bij te wonen. Toch was de belangstelling nog niet slecht te noemen. Na de inleiding van den voorzitter, den heer G. Versluys, nam de spreker, de eerw. Broeder Crescentianus, het woord over het onderwerp „Willem I en Mussert". Als gevolg. C'p de eerste plaats van zijn anti-katholieke godsdienstpolitiek, moest V.'illem I in 1839 meemaken, hoe de Noor delijke en Zuidelijke Nederlanden van él- kander werden gescheiden. Hoe is 't mogeiljk, dat deze scheiding meest komen als gevolg van een regeering, die zoo hoopvol begonnen was? Op deze vir.ct gaf spr. een zeer uitvoe rig antwoord. Na allereerst nagegaan te hebben hoe Willem I koning der Vereenig- do Nederlanden werd, zette spr. uiteen de beteekenis van den naam, die hem ook in de geschiedenis werd gegeven, van „ver- ];°M. devoot"? Natuurlijk bleven de gevolgen van zulke „verlichte desponten" niet uit, zooals s^5r. ook met andere voorbeelden verduidelijkte. Spr. zou echter de naam van Willem I on recht aandoen, indien hij hem op één lijn stelde met de andere despoten. Willem I deed zeer zeker alles voor zijn volk, maar desondanks zouden wij dezen vorm van re- geeren niet gaarne meer terughebben. De N.S.B. blijkt het heilmiddel te hebben gevonden in de leuze: terug naar de monar chie van vóór 1848. Maar dan de leider in plaats van de Koningin. Uit welbegrepen vaderlandsliefde moeten we echter dat re- geeringssysteem afwijzen, omdat dit ons. naar den afgrond zou voeren. Hier ging spr. in op de daden van Willem I in verband met het onderwijs (uit zijn de creten). Uit een en ander begrijpen we het verlangen van de N.S.B. naar den terug keer tot het regeeringssyteem van Willem I Wij, Katholieken, nooit, aldus spr. Ook op zuiver godsdienstig terrein wilde ko ning Willem I, dat. zijn wil wet zou zijn, hetgeen door spr. nader werd verklaard. In zijn zucht tot gelijkschakeling liep de koning zelfs met plannen rond, om een al gemeen Christelijke Keik te stichten. Zijn teleurstelling uitte zich toen in brutaal geweld. De bisschop van Gent moest de vlucht nemen. Ten aanzien van godsdienst en onderwijs gebied, met name de financiën (het amorti- waardige overeenkomsten contateeren, met de N.S.B.-richting. Maar ook op stoffelijk gebied, met name de finaniën (het amorti satie-syndicaat b.v.) zien we eenzelfde overeenkomst. Hierna sprak spr. over misbruiken die in ieder staatsbestel kunnen insluipen, om dan te komen tot het eigenlijke aftraden van Willem I in 1840. In het tweede deel zijner reden wees snr., om recht te doen aan koning Willem I, op punten van tegenstelling met het Nationaal Socialisme, vooral op sociaai-economisch terrein. Naast passieve maatregelen stelde de ko ning ook positieve daden (Ned Handels maatschappij). Hierin bleek o.m ook.'s ko- nings onbaatzuchtigheid. Er kwamen nieu we industrieën (Twente). Naast deze maat regelen werden verschillende scholen ten nuute van meerdere bedrijven, opgericht. Er kwam werkelijk ordening. (Hier ve»"ge leek sp. deze daden met de pogingen van onze katholieke ministers en de houding Vergadering van heden. DE GOUD UITVOER. De heer ROST VAN TONNINGEN (N S. B.) verzoekt verlof, den minister van alge- meene zaken en van financiën vragen te stellen over de goudverschepingen uit Ne- deralnd en de goudpolitiek onzer regeering, n.ede in verband met de paraatheid in oor logstijd. Over iit verzoek zal morgen bij den aan vang der vergadering worden beslist. RIJKSBEGROOTING 1939. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk il (Dep. van Sociale Zaken) der Rijksbegrooting voor 1939. De minister, de heer ROMME, zet zijn rede over afd. III (arbeidsverzekering) voort. Spr. deelt o.m. mede, een wijziging der ziektewet te overwegen, opdat musici, ir orkestjes optredend, er onder zullen val len. Een technische herziening der invalidi teitsverzekering is in voorbereiding, waar tij uitbreiding van het aantal loonklassen overwogen wordt. Er is bezwaar tegen, leer lingen van ambachtsscnolen onder de on gevallenwet te brengen. Bij de behandeling van het kinderbijslagwetje kan gesproken worden over de vraag, oi bedrijfsraden bij de uitvoering der sociale verzekering be trokken dienen te worlen. Wat de ouder domsvoorziening aangaat, als die financieel mogelijk is, behoort ze te worden gereali seerd. temeer door de maatschappelijke en sociale verschuivingen wegens de crisis omstandigheden. De regeering ziet deze zaak geenszins „en bagatelle". De uitlatin gen van dr. Colijn echter vóór de verkie zingen zijn dikwijls niet juist verklaard. Spr. verwijst naar de ir. te stellen staats commissie betreffende de fondsen. Boven dien heeft de regeering betreffende de ouderdomsvoorziening en wat eventueele uitbreiding zou kosten. Een en ander gaat eigenlijk parallel. Een zaak van zulk een importantie geraakt niet in het vergeetboek. In beginsel wil spr. wel kleine zelfstan digen in de verplicnte sociale verzekering opnemen. We moeten niet de richting uit van een staatspensioen, de verantwoorde lijkheid van het individu mag niet worden weggenomen, er moet premie worden be taald. Dat kan alleen als er het element dwang in wordt gelegd. Echter liggen er op dit terrein veel voetangels en klemmen. Spr. vraagt zich af, of na het nu gevoerde de bat de Kamer een principieels uitspraak kan doen, als in de motie-Van den Tempel neergelegd. De heer bedoelde staatscom missie, een studie-commissie, zou boven dien vertragend kunnen werken. Spr. ont raadt de aanneming der motie. De motie-Van den Tempel wordt ver worpen met 41 tegen 25 stemmen. (Vóór de soe.-dem., N.S.B., lib., vrijz.-dem., comm.). Bij afd. IV (Volksgezondheid) bespreekt mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D.) den al- gemeenen gezondheidstoestand. De voe dingstoestand der schoolkinderen geeft nog steeds geen verontrustend beeld, doch de voortdurende achteruitgang houdt aan. Waakzaamheid blijft geboden, vooral wat tuberculose betreft. Het Rijk moet meer medewerken aan toezicht op den gezond heidstoestand der schoolkinderen. De rheumatiekbestrijding heeft niet vol doende aandacht van de regeering. Volgens de warenwet wil spr. een ver bod, om het woord „zilver" te gebruiken voor niet-gekeurde voorwerpen, Het ver bruik van melk van tuberculose vrij vee worde bevorderd. Spr. juicht de voorberei ding eener wettelijke regeling der genees middelenvoorziening toe. De heer Dr. VOS (Lib.) waarschuwt te gen een krap beleid wat betreft de volks gezondheid. De vooruitgang inzake de tu berculose moet gehandhaafd kunnen blij ven. In de te vormen interdepartementale commissie betreffende geestelijke volks gezondheid worde ruimte gelaten voor de zorg aan psychopathische patiënten en kin- derzorg. Spr. is tegen de instelling van een ziekenhuisraad. Vooral bij de groote steden moet meer tegen tubèrculeus vee worden gewaakt. De rheumatiekbestrijding ver- eischt meer aandacht. Op zalen voor tuber- culosepatiëiten moet slechts verplegend personeel werkzaam zijn met positieve tu- berculine-reactie. De heer VAN DER PUTT (R.K. betoogt, dat zorg voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid onder én leiding moet komen De nuttige schoolartsendiensten behooren 's ministers volle aandacht te hebben. der N.S.B.). Op felle wijze hekelde spr. dan de aspiraties der N.S.B. in haar open lijke en verborgen handelwijzen. Deze vurige en leerzame rede van broe der Crescentianus uit Dongen werd langdu rig toegejuicht. ZOETERWOUDE IJSSPORT. De ijsclub „Zoeterwoude" heeft heden morgen de werkzaamheden aangevangen. Toen hedenmorgen de hoofdcommissa ris met het college van commissarissen in de scheepsmakerij Westhof de gebruike lijke bijeenkomst hield om de baanvegers aan te stellen, meldde zich maar één jon gen. Latei* kwam nog een tweede werk willige, die te samen belast werden met het afzetten van de wakken. Nu er eenige stilte is ingetreden zullen de wakken ook spoedig dichtgevroren zijn. Als de vorst aanhoudt zal de Noord-A weldra sterk genoeg zijn om de hardrij derijen te houden, zooals deze op het pro gram staan. Als nooit voorgekomen, kan gemeld worden, dat geen enkele vaart door de scheepvaart is doorgebroken. Meerburg heeft ongekend mooi ijs, zoo dat ook daar veel zal gereden worden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Flinke straffen voor dronken autobestuurders. W. M., te Leiden had op 29 September een auto bestuurd op de Steenstraat te Lei den in verregaanden staat van dronken schap. De auto was op een aanwijzing aan getroffen bij de garage van het Motorhuis en was iets beschadigd. De bestuurder had men dronken tusschen de struiken vandaan gehaald en overbrenging r.aar het bureau was gevolgd. Nadat een getuige nog ver teld had, dat verdachte slingerend over den weg had gereden, eischte de ambtenaar een hechtenisstraf van 8 dagen en intrek king van het rijbewijs voor den tijd Van een jaar. Ook de kantonrechter was van meening, dat een flinke straf op zijn plaats was en veroordeelde verdachte confórm den eisch. J. W. v. d. N., timmerman te Noord- w y k, had op 16 October eveneens een auto bestuurd op de Steenstraat te Leiden, in staat van dronkenschap. Op verzoek was verdachte uit een café gehaald, waar al dadelijk v/as gebleken, dat verdachte veel alcohol op had, Een perkeerknecht van het terrein aan de Beestenmarkt te Leiden hai verdachte met een vriend dronken uit een café zien ko- n en en had hen nog gewaarschuwd om in dien toestand geen auto te gaan rijden. Verdachte had het toch gedaan met als eerste resultaat, dat hij dadelijk een ge parkeerde motorfiets omver reed. Verdach te- zei, dat hij dronken was geweest maar da hijtoch wel in staat was een auto te besturen. De kantonrechter vond zulks echter niet en of verdachte nu al ver klaarde, dat een liefdesgeschiedenis de grondslag was geweest van het consumee- ren van de zes.blazen bier. het mocht hem riet he1pen, want de ambtenaar vond het feit hoogst ernstig en eischte een hechte nisstraf van 8 dagen en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. De kantonrechter veroordeelde verdach te dienovereenkomsitg. Bloembollen geteeld zonder vergunning. A. H. uit R ij n s b u r g had een partij bloembollen gekweekt maar ze niet alle in geleverd door een partij van 699 kg. ach- ler te houden en deze opnieuw t,e planten en de bloemen ervan weer te verkoopen. De ei-ch werd een geldboete van 100 subs. 60 dagen. Uitspraak 60 subs. 40 dagen. P. D, uit Noord wijk had ook al te weinig bloembollen ingeleverd. Eisch f 5 subs. 3 dagen. Uitspraak 2.50 subs. 2 dagen. J. v. D. Lzn., te Sassenheim een der gelijk feit, terwijl het hier 160 kg. bedroeg. Eisch en uitspraak 5 subs. 2 dagen. C. v. d. L., uit. N o o r d w ij k idem. Eisch 5 subs. 2 dagen. Uitspraak 2 subs. 1 dkg. Verkeersovertredingen. E. A. van B. uit Z o e te r m e e r had na het openen van den overweg aan den Sta tionsweg te Leiden niet .voldoende uitge haald met als gevolg een aanrijding. Eisch 15 subs. 5 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. A. v. d. M. uit Voorschoten had op het Havenplein te Leiden den bocht links - genomen met als resultaat een ernstige aanrijding. Eisch 25 subs. 14 dagen. Uitspraak con form. C. S. uit Den Haag had op 14 October op den Veur-chen Weg te Voorschoten twee wielrijders omver gereden, doordat hij met verblindende verlichting had ge reden. Een der wielrijders, Loose uit Leid- schendam, was ernstig verwond. Eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. G. van Z., uit Den Haag, had op den Rijnsburgerweg te Oegstgeest geen voorrang verleend aan verkeer van rechts met als gevolg een aanrijding. Eisch 25 subs. 14 dagen. Uitspraak 20 subs. 10 dagen. C. L. B. uit Leiden had op den Hoo- gen Rijndijk te Leiden met achteruit rijden een andere auto aangereden met gevolg schade. Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen. G. S. uit Wassenaar had met zijn auto niet rechts gehouden te Leiden. Eisch e* uitspraak 15 subs. 5 dagen en toewij zing van een c. v. ad 5.50. De automaat-kwestie. De winkelier P. J. L. L. te Lelden had zijn automaat bijgevuld althans er werkzaamheden aan verricht. Een recher cheur verklaarde een en ander nader, waarna de ambtenaar er op wees, dat ver dachte in Mei van dit jaar reeds terecht had moeten staan voor een dergelijk feit. Door den kantonrechter was toen een ver- oordeelend vonnis uitgesproken, maar in hooger böroep had de Haagsche rechtbank verdachte op een onjuistheid in de dag- vsarding vrij moeten spreken. De ambte naar eischte thans een geldboete van f 6 subs. 3 dagen om hooger beroep mogelijk ie maken. Over 14 dagen zal de kanton rechter schriftelijk vonnis wijzen. Leidenaar veroorzaakte ernstige aanrijding in Den Haag De 29-jarige chauffeur P. J. J. te Lei den had op den Benoordenhoutschenweg te Den Haag een ernstige aanrijding ver oorzaakt door geen voorrang te verleenen aan verkeer van rechts waardoor de auto van een Haagschen dokter werd aange reden, terwijl deze zelf verwond werd, zoo dat hij gedurende eenige maanden geen praktijk had kunnen uitoefenen. De Officier had een hechtenisstraf ge- eischt voor den tijd van veertien dagen en een poos intrekking van het rijbewijs. De rechtbank hedenmorgen uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een hechtenisstraf van een maand voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 20.subs. 10 dagen. DOODELIJKE AANRIJDING. Vrijspraak. De Haagsche rechtbank deed heden uit spraak tegen den 28-jarigen chauffeur A. J N. van E., die in den a^ond van 31 Augus tus j.l. op den hoek van de Scheldestraat en de Maasstraat te 's-Gravenhage met zijn auto in ootsing is gekomen met een rechts- komend motorrijwiel, tengevolge waarvan de bestuurder van dat motorrijwiel tegen den grond werd geslingerd en aan de be komen verwondingen is overleden. Het O.M. had tegen den bestuurder een hechtenisstraf van 14 dagen gevorderd en intrekking van zijn rijoewijs voor den tijd van één jaar De rechtbank evenwel sprak hem heden van het ten laste gelegde vrij. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Er was een costuum gestoomd. De kunstschilder Reyken uit Noord- wijk had een colbertcostuum meegege ven aan iemand in den Haag om het te ontvlekken. Dit was inderdaad gebeurd en het costuum was prompt terug ge bracht, maar was nog niet betaald, dus toog onze Hagenaar C. W. T. v. d. B. naar Noordwijk om alsnog de centjes te beu ren. Na aan het huis anagebeld te hebben verscheen er een dameshoofd voor het ruitje die vertelde, dat er niet over ge dacht werd om te betalen, want dat het costuum niet naar behooren behandeld was. Heel logisch had de ontvlekker toen ge vraagd of hij het pak dan eens even mocht zien, waarop de dame geantwoord had: „Ik heb niets meer met je te maken" en roef ging het gordijntje en daar stond de ontvlekker. Deze was toen volgens zijn zeggen gif tig geworden en had het ruitje ingesla gen, waardoor hij zich schuldig had ge maakt aan vernieling. De Officier vroeg nog belangstellend of verdachte wist of de opdrachtgevers slech te betalers waren, maar dat kon verdachte niet zeggen. Met de verschillende omstan digheden rekening houdende, werd de eisch een geldboete van 10.subs. 10 dagen. De Politierechter legde deze straf voorwaardelijk op met 1 jaar proeftijd. Tramreizigers! N. v. d. P. uit Katwijk a. Zee had per N.Z.H.T.M. gereisd, maar voelde niets voor betalen, waardoor oneenigheid was ontstaan. Want men mag nu eenmaal niet gratis van trams en treinen gebruik ma ken; dan worden de tekorten mogelijk nog grooter gezien de concurrentie van de autobussen. Het was een dusdanig hei beltje geworden dat verdachte nog ƒ200 onkosten mag betalen. De Officier vond het optreden van ver dachte nogal erg geweest en eischte een geldboete van 30.subs. 30 dagen. De uitspraak werd een geldboete van 15.subs. 15 dagen. Nog een tramreiziger. G. O. uit Katwijk a. Zee had ook al met een tram-trein der N.Z.H.T.M. ge reisd hetgeen nu bepaald niet op een rus tige manier gebeurd was, als men de di verse getuigen hoorde. De conducteur G. G. Stoute uit Leiden zag, dat verdachte een ruit insloeg, het geen eveneens gezien was door den tim merman A. de Waard uit Katwijk. Een zekere Chrispijn uit Leiden had het zijne van het geval gezegd en had als beloo ning voor zijn inmenging een mep op zijn oor gekregen. Hoog ernstig vond de Officier het feit en hij eischte een geldboete van 30.— subs. 30 dagen. De Politierechter veroordeelde den niet verschenen verdachte conform den eisch. Diefstal van een autoband. A. de B. koopman te Alkemade, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring moest zich verantwoorden wegens diefstal van een autoband. De garagehouder de Groot uit Leid- schen^am kwam verklaren, dat de auto band zijn eigendom was geweest en dat hij hem vermist had. De Officier deelde nog mede, dat ver dachte reeds vijf maal veroordeeld is. Verdachte, nader ondervraagd, zeide, dat hij den autoband niet had weggeno men, maar dat een ander zulks gedaan had. Verder vraagt verdachte een advo caat om hem bij te staan, waarop hij recht heeft, omdat hij gedetineerd is. Zoowel de Officier als de Politierechter erkenden verdachte's recht op rechter lijke bijstand en stelden de zaak uit tot 9 Januari. Mej. J. J. D. uit Alp hen a. d. Rijn moest wederom verschijnen voor den Haagschen Politierechter en wederom we gens vernieling. Thans had zij een ruit van een auto vernield. De juffrouw zeide graag voor de recht bank te willen verschijnen in verband met een civiele kwestie. De Officier vond verdachte een hope loos geval. Herhaaldelijk is zij reeds ver oordeeld zelfs tot gevangenisstraf. Het blijkt echter niet te baten, zoodat spr. an dere maatregelen wil toegepast zien b.v. haar dwingen om Alphen te verlaten. De Politierechter wil alvorens deze zaak verder te behandelen eerst een on derzoek naar verdachte's geestvermogens in laten stellen, zoodat de zaak werd aan gehouden. Steunfraude. T. v. d. H., landbouwer te Rijnsburg, had zijn gezinsinkomsten verkeerd opgege ven aan den steunverleeningsdienst daar ter plaatse, waardoor deze instantie werd benadeeld voor een bedrag van 85. Zijn dochter verdiende 6 per week, maar verdachte gaf steeds als verdienste op 4. Nadat als getuige was gehoord de amb tenaar Driebergen, eischte de officier twee maanden gevangenisstraf. De politierechter wilde wel eens wat meer over verdachte weten en hield de zaak aan ter inwinning van een rapport. Hij was een beetje bang. De arbeider C. O. te Alphen a. d. R., zou C. van Elck geslagen hebben en hem tegen een wagen gegooid hebben. Verdachte zeide, dat er van slaan of gooien geen sprake was. Wel had hij naar van E. gegrepen. Deze laatste zou toen ach teruit geloopen zijn zonder om te kijken, waardoor hij ten val gekomen was over of door den wagen. De 16-jarige van E. vertelde, dat hij bij zijn nek werd gegrepen. Hij was toen ach teruit geloopen en over een priem van den wagen gestruikeld. Hij had nooit iets met verdachte gehad. De politierechter geloofde, dat van E. een beetje bang was voor verdachte. De officier vertelde, dat verdachte nu bepaald niet gunstig bekend staat en nogal gebruik maakt van sterken drank. Met dat alles rekening houdende werd de eisch een geldboete van 25 subs 25 dagen. De politierechter'veroordeelde verdachte tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen. ALS EEN AGENT GEEN ONBEZOLDIGD RIJKSVELDWACHTER IS Mag hij buiten dienst in een andere gemeente geen wapenstok dragen. Het gerechtshof te Den Bcsch heeft gis teren arrest gewezen in de zaak tegen den gewézen agent van politie F. de L. uit Or- then, gemeente Den Bosch, die, toen hij een vrije dag had, naar de gemeente - Vught was gegaan, waar hij ruzie kreeg met een schoenmaker uit Boxtel en dezen met een wapenstok mishandelde. De L. heeft zich niet alleen te verant woorden gehad wegens mishandeling, doch hij stond ook terecht wegens over treding van de Wapenwet, omdat hij, bui ten dienst zijnde en in een andere ge meente vertoevende, een wapen bij zich droeg. Hiertoe had hij geen recht, omdat hij geen onbezoldigd rijksveldwachter was. De kantonrechter, evenals de rechtbank, aldaar hadden De L. ontslagen van rechts vervolging. De Hooge Raad heeft dit vonnis vernie tigd en de zaak verwezen naar het ge rechtshof te Den Bosch, waar de vorige week Maandag de zaak is behandeld. De advocaat-generaal eischte toen vernieti ging van het vonnis van den kantonrech ter en veroordeeling van De L. tot een geldboete van tien gulden, subsidiair tien dagen hechtenis. Het Hof heeft het vonnis van den kan tonrechter vernietigd en, opnieuw recht doende, De L. veroordeeld tot een geld boete van één gulden, subsidiair één dag hechtenis. KANTNGERECHT TE HAARLEM. Een kwakzalver voor koeien. Gistermorgen heeft de kantonrechter te Haarlem uitspraak gedaan in de zaak te gen een z. g. koeiendokter, die reeds meer malen terecht had gestaan wegens het on bevoegd uitoefenen der veeartsenijkunde en zich 14 dagen geleden voor hetzelfde feit te Haarlem had te verantwoorden. Hij had in 1937 bij verscheidene boeren en smeerseltje verkocht, dat moest dienen om ne koeien te vrijwaren van mond- en klauwzeer. Na het gebruik waren de bees ten echter na een paar dagen juist door de gevreesde ziekte aangetast. Van beroep is de koeiendokter eigenlijk handelaar in teerproducten voor dieren en zoo was hij i i aanraking gekomen met tal van boeren, die hij kon overtuigen van zijn geneeskun dige gaven. Reeds vroeger kon men erva ren hoe hij zieke pooten behandelde, even ais wonden en dergelijke. Overeenkomstig den eisch werd de koeiendokter veroor deeld tot 5 boeten van 40 subs. 5 maal 10 dagen hechtenis. Koopt bl| hen, die in llw Dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9