„IN DEN VERGULDEN TURK" RESTAURANT f 287177 DINSDAG 20 DECEMBER 1938 DE LE'DSCHE C*nANT EERSTE BLAD - PAG. 4 IN voor beide KERSTDAGEN speciaal verzorgd KERSTMENU Couvert i 5 Tzigane-Orchestre: Béla Gyömörei Men wordt vriendelijk verzocht tijdig te reserveeren (Telef. 241) Menu's worden op verzoek gaarne toegezonden Op Oude-Jaarsavond worden weer koude schotels, zooals Malossol- Caviar, Pate de loie gras, Impériale Oesters, Versche Kreeft en Hors d'Oeuvres, aan huis bezorgd. Het verdient aanbeveling tijdig de bestellingen hiervoor op te geven, 3447 Abonnementsprijs; voor Leiden 19 eent per week; J 2.53 per kwartaal. Bij onze agenten üO c«»t per ww«; 2.69 per kwartaal. Fr«co per 2.95 p«r kwartaal. G«fl)ustre«rd Zondagsblad 0*0 per kwarU*L Loss* dwan-.ere 5 c»nt, met g-ïlL Zondagsblad 9 een'*. Adver<entiën: SO c«i per regel. Ingezonden medede-»]ir<g»Tj dubbel tarief. Telefoon tjo hoogs*en« 30 wowden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? VORST. De Bilt seint: Verwachting; v"- Voor het geheele land: Meest matige Oostelijke wind, toenemende bewolking, eenige kans op lichte sneeuw, strenge tot matige vorst. Den Helder: half bewolkt, Oostelijke krachtige wind, 12 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, Oostelijke ma tige wind, 13 gr. C. De Bilt: half bewolkt, N. O. matige wind 15 gr. C. Groningen: voortdurend lichte sneeuw, Oostelijke matige wind 13 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, O. N. O. mati ge wind 14 gr. C. BUITENLANDSCH WEERSOVERZICHT. De luchtdruk is in het geheele waarne mingsgebied regelmatig dalende. Over het geheele gebied tusschen den twintigsten en vijf-en-veertigsten breedtegraad worden de zeer koude luchtmassa's door matige en plaatselijke krachtige Oostelijke winden van het continent naar den Oceaan getrans porteerd. Het vorstgebied reikt thans in het Zuiden en Westen tot over de kusten van de Golf van Biscaye, Ierland en Schotland en zelfs de stations langs het Zuidelijke en Midden-gedeelte der Noorsche kust mel den temperaturen beneden het vriespunt. Vorstvrij zijn alleen het Noordelijk deel der Noorsche kust, IJsland en de eilanden in de Poolzee en verder het uiterste Zuiden van Frankrijk en het Middellandsche Zee gebied. Het gebied van hoogen luchtdruk trok zich iets naar het Noord-Oosten terug en reikt met een tong tot ver op den Oceaan De Oceaan-depressies blijven op zeer Zui delijke breedten en hedenmorgen naderde één de Azoren. Niettegenstaande de neer slaghoeveelheden in Centraal Europa ge ring blijven, valt er voldoende sneeuw om plaatselijk een gesloten sneeuwdek te doen ontstaan. In hoog gelegen streken van meer dan 15 c.m. dikte. Ook in Engeland en Schotland is een gesloten sneeuwdek aan wezig en alleen in ons land en de naaste omgeving is de grond sneeuwvrij. In de Oostzee wordt reeds ijsvorming gemeld. Het gebied van strenge vorst reikt in het Zuiden tot de lijn Bordeaux-Genève en volgt verder den Noordrand der Alpen. De laagste temperaturen worden in Polen gevonden behoudens op enkele plaatsen in het Noorden van Zweden. LUCHTTEMPERATUUR. 11.8 gr. C. f LICHT OP VOOR FIETSERS eji.: Van Dinsdagnamiddag 4.18 uur tot Woensdagmorgen' 7.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee an Woensdag 21 Dec. voorm. 2.10 en nam. 2.34 uur. Maan op 7.32 uur Woensdagochtend, Maan onder 15.58 uur Woensdagnamiddag (21 Dec. nieuwe maan). Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechten: de heer H. E. Meeïtens, Den Haag; candidaatsexamen Theologie: de heer G. C. Foeken, Utrecht; candidaatsexamen Rechten: de heer J. C. van Apeldoorn, Leiden; candidatasexamen Rechten: de heer J. C. van Hasselt, Zwolle; doctoraal examen Rechten: mej. S. C. E. Linden, Den Haag en de heeren A. Roes- singh, Utrecht, A. C. Verbeek, Den Haag; doctoraal examen Rechten: de heer mr. J. Wiethoff, Amsterdam (vrije studierich ting); doctoraal examen Indisch Recht: de heer Ali Afendi Wirjoatmodjo, Leiden en de heef A. J. Vleer, Leeuwarden; taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer R. A. H. Bergmann, Amsterdam; candidaatsexamen Indisch Recht: de heer J. C. Hugenholtz, Delft. Kerstgeschenken /""N Een prachtig NAAILICHT voor ELKE SOORT naaimachine, f. 1.90 vi f. 2.90 compleet met glceiiarnp. Jk C. F. MEERPOEL BREESTRAAT 171. (Ingez. Med.) BINNENLAND DE KONINGIN NAAR HET LOO VERTROKKEN. H. M. de Koningin is hedenavond na de einduitvoering van de leerlingen van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek gedeeltelijk te hebben bijgewoond per auto naar het Loo vertrokken. DE TREINENLOOP MET DE KERSTDAGEN. Door de Ned. Spoorwegen zullen Zater dag 24 Dec. en Dinsdag 27 Oct. 12 extra voortreinen en volgtreinen tusschen Am sterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag en Rotterdam worden ingelegd. Bij verschillende voortreinen, die in rechtstreeksch verkeer loopen, behoeft niet meer overgestapt te worden. De treinen naar Duitschland, België en Frankrijk, zullen versterkt of gesplitst loopen, ter wijl ook naar Duitschland verscheidene extra teinen zullen rijden. Op het baanvak LeidenWoerden Utrecht zullen dit jaar geen extra treinen loopen, maar zullen de treinen met twee of meer rijtuigen versterkt worden, even als de motortreonen LeidenAlphen aan den RijnGouda, waar zoo noodig ook Dieseltreinen zullen dienst doen. INGEZOUTEN HARING. Wegens het beëindigen der zoute-haring- visscherij is met ingang van 27 November het zouten van haring, welke versch is aan gevoerd, aan den wal verboden. Nu echter vele schepen zich toeleggen op den aan voer van versche haring, is op sommige tijdstippen een zoodanige prijsdaling te verwachten, dat loonende uitoefening van het versche-haring-visscherijbedrijf niet meer mogelijk is. Teneinde een dergelijke prijsinzinking te voorkomen, zal met ingang van heden worden toegestaan, dat, indien de prijs van de versche haring bij verkoop over 'n open baren afslag daalt beneden 3.per 50 kg., versche haring mag worden ingezouten tot een hoeveelheid van ten hoogste 10.000 kantjes. Dit inzouten zal alleen moge ge schieden in de aanvoerplaatsen IJmuiden, Scheveningen en Vlaadringen, onder mede- deeling binnen 2 maal 24 uur aan de Ne- derlandsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 34 te 's Gravenhage, van het aantal kantjes, dat is ingezouten. ECHTSCHEIDING MET ONDERLING GOEDVINDEN WORDT ONMOGELIJK WETSONTWERP INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek en in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering, betreffende echtscheiding en ont binding des huwelijks na de scheiding van tafel en bed. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Bij de behandeling van de Justitiebe- grooting voor 1938 is het vraagstuk van de echtscheiding in de beide Kamers in den breede besproken. In het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer nopens voor noemd begrootingshoofdstuk was het door verscheidene leden opnieuw aan de orde gesteld in den vorm van een verzoek te willen overwegen, of niet door wetswijzi ging een einde gemaakt kan worden aan de thans beslissende practijk, welke echt scheiding met onderling goedvinden moge lijk maakt, hoewel art. 263 B.W. dit uit drukkelijk verbiedt. De gevraagde over weging is toegezegd; zij heeft geleid tot het ontwerpen der voorzieningen, die in het aangeboden welsvoorstel zijn vervat. Voorgesteld wordt hi het Burgerlijk Wet boek in te voegen een nieuw artikel 270a. Dit artikel luidt als volgt: „De echtgenoot zal in zijn rechts vordering tot echtscheiding niet ont vankelijk zijn, indien de daadzaken, welke grond tot dezelve hadden kun nen opleveren, met zijn uitdrukkelijke of stilzwijgende toestemming hebben plaats gehad". 25 jaar Vrouwenbond. Zilveren bestaan herdacht. De Diocesane R.K. Vrouwenbond her dacht gisteren zijn 25 jarig bestaan, waar toe afgevaardigden van alle afdeelingen naar Haarlem waren gekomen. De geestelijke adviseur van dein bond, pater A. Fennell O.P. droeg des morgens in de St. Antoniuskerk een H. Mis op. Na een korte huishoudelijke vergadering bij Brinkmpnn betrad Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers de zaal en zongen de aanwezigen het bondslied. Mej. Toos Post, voorzitster van den Dio- cesanen Vrouwenbond, begroette mgr. met eenige welgekozen woorden en gewaagde van den moreelen steun, die mgr. door zijn aanwezigheid aan de organisatie schenkt. In haar herdenkingsrede schetste zij ver volgens het onstaan, den groei en den ar beid van de Vrouwenbeweging. Zij wees erop, dat de pioniersters veel critiek moesten doorstaan en in dit verband hul digde zij het eerste bestuur en in het bij zonder mej. Bonneke, mej. Peeters z.g. en pater v. d. Tempel z.g. Initiatieven van de Vrouwenbond zyn dikwijls later door anderen overgenomen, waardoor voor buitenstanders de vraag wel eens naar voren kwam: wat de bond toch eigenlijk wel verrichtte. Spr. somde enkele practische resultaten op: het vroedvrouwenfonds, en het fonds voor rustbehoevende leden, het rapport over de huwelijkswetgeving, de studies van socialen en politieken aard, over moeder- schapszorg en over het spaarsysteem etc. En aan den wieg van de hedendaagsche vrouwelijke jeugdbeweging stond de vrou wenbond als een goede fee. Toespraak mgr. Huibers, Na deze met luid applaus beloonde her denkingsrede nam Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers het woord. „Altijd heb ik het werk van den Vrouwenbond, die op gods dienstig, charitatief en sociaal gebied zulk een grooten arbeid heeft verricht, hooge- lijk gewaardeerd, aldus ving Z.H. Exc. aan. Zeker is het juist, dat zooveel van hetgeen door den Vrouwenbond werd opgezet, later aan hem werd ontnomen, doch ik ge loof, dat de de Vrouwenbond zoo optreedt als een echte moeder. Het is immers ty peerend voor den aard Van een moeder dat zij verzorgt en grootbrengt. Immers, .wan neer een moeder haar kind heeft verzorgd en grootgebracht is het voor haar een ver heugenis, wanneer dat kind van haar wordt weggehaald, om een schoone taak, die haar wacnt, in vervulling te brengen en het stemt haar tot blijdschap te bemerken, dat haar kind zelfstandig is geworden. Het is voor den vrouwenbond een zegen, dat niet alles, wat hij op zich genomen heeft, tot bloei is gekomen. Hoe had men voor alle in stellingen, nijverheidsscholen e.d. kunnen zorgen, zooals men zich dit voorstelde? Men zou in details getreden zijn, en het groote, vooropgezette, echt vrouwelijke doel over het hoofd hebben gezien. Het karakter van den vrouwenbond is zoo echt moederlijk, zoo door en door katholiek. Hy werkt in stilte en mist het tromgeroffel en trompet geschal van zoovele andere organisaties maar wat hij doet, doet hij intens en bijna zeker met het doel, door de zelden falende vrouwelijke intuïtie aangevoeld, van slagen voor oogen. Mgr. verwacht van den vrou wenbond zeer veel goeds en hoopt en steunt op dezen bond. En wanneer het hoofdbe stuur en de afdeelingsbesturen zoo actief blijven, zal deze hoop zeker niet ongegrond blijken. De vrouwen kunnen zeer veel voor de katholieke actie tot stand brengen en, door op denzelfden voet voort te gaan als tot heden is geschied, kan de vrouw een echt godsdienstigen geest in het gezin bren gen. De vrouwen kunnen de menschen vor men, daarom moeten zij een intensieve steun voor de katholieke actie zijn. Door het noodzakelijk vormen van hechte ker nen, waardoor anderen en zij zelf van diepen goddienstzin bezield worden, kun nen zij worden een gewichtige schakel van de katholieke actie, voor het ontstaan van een godsdienstig en flink volk. Tot slot bracht mgr. dank aan het be stuur, voor alles wat het tot stand heeft ge bracht, en smeekte Gods zegen over het werk van den vrouwenbond af. Vervolgens spr alien nog mej. Bonneke, mevr. Smees, waarnemend voorzitster van de federatie, en mej. dr. v. d. Kallen, vrouwe van Nazareth. Mej. Bonneke liet haar woorden vergezeld gaan van een ge schenk onder couvert. Tenslotte zaten de afgevaardigden aan een diner aan. Daarna hield mevr. Marguerito Couperus een voordracht over oude en nieuwe volks liederen. EERSTE GEWONDENTRANSPORT UIT SPANJE NAAR NEDERLAND. Uit Parijs wordt gemeld: Met den ochtendtrein van gisteren zijn tien Nederlandsche vrijwilligers, die een tot twee jaar aan de zijde van Barcelona aan den strijd in Spanje hebben deelge nomen, aan het Gare d'Austerlitz te Parijs aangekomen. Dit is het eerste transport gewonden, dat sinds de oplossing van de internatio nale brigade naar het moederland is terug gestuurd. De namen der vrijwilligers zijn: J. Los uit Enschede, van Bergen, Amster dam, de Bok, Roermond, van Eyk, Am sterdam, de Vries, Amsterdam, Albers, Groningen, Lommers, Rotterdam, Muller, Assen, Maliepaard, Rotterdam en Klems- ma, Overdinkel. Met uitzondering van van Eyk werden allen bij de, gevechten aan de Ebro ge wond, doch terwijl de vijf eerstgen-Kim den reeds weer geheel hersteld zijn, zijn de verwondingen van de vijf overigen nog van dien arrd, dat zij gedurende het ge heele transport van Spanje naar Neder land op draagbaren vervoerd moeten wor den. De toestand van geen der gewonden is levensgevaarlijk, terwijl ook niemand Verminkt is. Het ergst is Lommers er aan toe, die beide been en in gipsverband heeft en voor wie de lange treinreis zooal niet een zware beproeving, dan toch in elk ge val niet er toe zal bijdragen, zijn toestand dragelijker te maken. De tien mannen zijn Zaterdag uit Bar celona vertrokken, waar zij door honder den Spanjaarden aan het station met „salud"-geroep, in gezelschap van een groep Belgen, waarmede zij gezamenlijk de reis maken, uitgeleide werden gedaan. Nadat zij den Zaterdag op Fransch grondgebied, te Cerbere, hadden doorge bracht, vingen zij Zondagmiddag de reis naar Parijs aan, waar zij gistermorgen door vertegenwoordigers van het Neder landsche gezantschap werden ontvangen. Van de Gare d'Austerlitz ging het oogen- blikkelijk naar het ziekenhuis Lariboi- siere, waar de gewonden werden gehol pen. De reis werd van Cerbere uit meege maakt door een verpleegster en de man nen waren ten zeerste erkentelijk voor de uitstekende behandeling, welke hun van de zijde van het gezantschap aldaar ten deel viel. Allen waren verheugd, Neder land en hun familieleden na zulk een lan gen tijd weer terug te zien, doch zij" wa ren niet met groote blijdschap uit Spanje vertrokken, daar zij er vele vrienden ach ter lieten. Ook de vrouw van van Eyk. die van Spaansche nationaliteit is, moest te Barcelona achterblijven. Met den middagtrein van 2.15 uur zijn de Nederlanders naar hun geboorte1and, thans hun vaderland met meer, vertrok ken. Aan de Gare du Nord was het ge heele perron, waarvan de trein vertrok, vrij gehouden en de gewone reizigers wer den eerst toegelaten rad^t de tien Neder landers in den trein hadden plaats geno men, waardoor het vertrek met een kwar tier werd vertraagd. De brancards wer den uit de ziekenauto's door broeders in den trein gedragen, waar zij op de zitban ken werden n^erfele"^. Een F-ransche zus ter van het Roode Kruis maakt de reis mede. De stemming was zeer goed. Allen had den van de Snaar>c/»he refeo-rinw voor hun vertrek nieuwe kleeren ontvangen, ter- wiil tevens hun laatste soldü<. driehonderd Bransche francs, was ingewisseld. De heer W. J. M. J. d'Aauin, kanseifcr van de Ne derlandsche legatie te Parijs maakt de reis fot Amsterdam mede. Zooals d.e zelf gekozen leider der groen, J. Los, of te wel de „resnonsabele", zooals de mannen hem noemden, mededeelde, wachten nu nog ongeveer vijfendertig Ne derlandsche vrijwilligers te Barcelona op hun vertrek naar Nederland. Met eenige uren vertraging ziin gister avond te Amsterdam aan het centraal sta tion zeven vrijwilligers, die in Soanie aan de ziide van de re«eering hebben gestre den aangekomen. Zij waren allen gewond, eenïgen hunner zoo ernstig, dat zij door kameraden uit den trein naar de wacht kamer moesten worden gedragen. Hier waren een groot aantal geestverwanten en belangstel1 end en ter verwelkoming aan wezig. Men bood den mannen bloemen aan en de heer K. Beuzemaker sprak een kort begroetingswoord, waarna de inter nationale werd gezongen. Een van de ge wonden, die geheel in gipsverband lag, is door den G.G.D. naar het Burgerzieken huis vervoerd. B.VX. ZUID-HOLLAND WEST De 8500 leden overschreden Zaterdag vergaderde te 's-Gravenhage de gewestelijke landstormcommissie Zuid- Holland West, onder voorzitterschap van den heer L. G. Roy aard, die in zijn ope ningswoord de hulde in herinnering bracht die de bijz. vrijw. landstorm aan H.M. de Koningin mocht brengen, ter gelegenheid van Haar regeeringsjubileum, zoomede de plechtige herdenking van het 20-jarig be staan van den B.V.L. De secretaris, de heer D. J. Karres bracht het jaarverslag uit. De sterkte van den B.V.L. in Zuid-Holland West is thans 8504 B.V.L.-ers en 1921 vrijwilligers van den motor-, vaartuigen- en spoorwegdienst, to taal: 10.425. De gewestelijke wisselbeker voor scherp, de z.g. Prins Hendrikbeker werd gewon nen door de afd. Katwijk, de gewestelijke wisselbeker voor K.S.O. door de afd. Maas- Gemeenfel. Aankondigingen ONTEIGENING De burgemeester der gemeente Leiden rnaakt bekend, zulks ter voldoening aan artikel 80 der Onteigeningswet, dat door burgemeester en wethouders dier gemeente ter Gemeente-Secretarie, Rapenburg No. 12, (afdéeling Financiën), vanaf 21 December 1938 gedurende 30 dagen ter inzage van een ieder zijn nedergelegd de stukken, bedoeld in ge noemd artikel, betreffende het voorloopig door door den Gemeenteraad bij besluit van 19 December 1938 goedgekeurd plan va-n onteigening, welk plan strekt, om met toepassing van artikel 77, eerste lid, onder lo. der Onteigeningswet de be schikking te verkrijgen over oppervlakten aan de le Gortestraat, de le Haverstraat, de Kraaierstraat, de 4e Binnenvestgracht, de Geerestraat, de Klikstraat en de Geere- gracht, zulks ter ontruiming van die opper vlakten. 3463 De burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Leiden, 20 December 1938. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. „St. Christoffel". Ledenvergade ring in „De Harmonie" 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 17 tot en met V r ij d a g 23 D e c. a.s. waargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Bree straat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. sluis. Res. majoor der jagers J. Kruis stel de als aftredend commandant bij het 2e bataljon een wisselbeker ter beschikking voor de afdeeling van dit z.g. Westlandsche bataljon. Daar de gewestelijke landstormcommis sie op Zaterdag 3 Juni 20 jaar zal bestaan werd in beginsel besloten op dien dag een landdag, tevens vliegfeest, te houden op het vliegveld Ypenburg, waarbij alle 67 af deelingen van Zuid-Holland West aan wezig zullen zijn. Voorts werd besloten aandacht te wijden aan de marschvaardigheid der afdeelingen. In verband hiermede werd besloten voor de vrijwilligers een marschdag te organi- seeren, waarvoor de N.L.C. medailles ter beschikking zal stellen. Voor de commissie van voorbereiding voor dezen marschdag werden aangewezen de heeren J. P. Boots, J. C. Capteijn, M. C. A. Driesen, D. J. Karres, J. J. C. Klep, H. A. C. van Lent, Th. H. Ruys en L. Verleun. Postqiro denHaaq

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2