DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE STEM VAN HET RECHT Naar de nieuwe gemeenschap DINSDAG 20 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9214 S)e £eicbcHeSoii/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Aboiin.-tarieven zie pag, 2 Giro 103003. - Postbus 1L Dll nummer beslaat uit vier bladen. •„"De leniging van de nooden Den laatsten tijd heeft een onzer poli tieke partijen die erg veel aan „poli tiek" doet! als propaganda-materiaal den laster verzonnen en verspreid, dat ons volk, den nood van de eigen volksgenooten vergetend en verontachtzamend, vreem den zijn sympathie en steun geeft. Er is al reeds op gewezen, hoe onver antwoordelijk zulk een geschrijf is, omdat het in strijd is met de werkelijkheid. Dit is in cijfers, zéér duidelijk spreken de cijfers aangetoond. Nu willen wij geenszins beweren, dat ons volk in zijn geheel en dat ieder onzer individueel in een zelf-genoegzame tevre denheid kan gaan neerzitten, welbewust van en volmaakt tevreden over wat voor de noodlijdende medebur gers is gedaan! Volstrekt niet! De sociale rechtvaardigheid stelt zeer hooge eischen. En de liefde, de Christelijke liefde, doet en zint op nieuwe daden en doet en zint opnieuw. Wij, menschen, mogen volstrekt niet gauw tevreden zijn over wat wij geven aan en offeren voor onze medemenschen. Zeker niet-wij, Katholieken, die moeten erkend worden door anderen, omdat wij zoo groote liefde hebben Maar, dat alles sluit niet in, dat wij tegenover de schetterende beschuldigingen van bedoelde „politieke" zijde de N. S. B. niet de feiten mogen stellen, en de feiten moeten stellen. Er zijn feiten in cijfers genoemd, betref fende het geheele land. Wij willen vandaag 'ns enkele cijfers geven, Leiden betreffende wellicht, dat velen er verbaasd van staan en.... er van schrikken. Op de gemeentebegrooting van Leiden voor 1939 is uitgetrokken voor werkloozen- steun 1.500.000 (één millioen vijf honderd duizend gulden) van dit bedrag draagt het Rijk 85 pet. bij. Verder is. op dezelfde begrooting uitge trokken 900.000 (negen honderd duizend gulden) voor de door Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteunden. Van dit be drag bekostigt het Rijk niets. Dit zijn vanzelfsprekend niet de eenige bedragen, die de gemeente Leiden voor ondersteuning van hulpbehoevenden uit geeft. Onder de verschillende hoofdstuk ken der begrooting zijn ook andere, soort gelijke bedragen te vinden, zooals b.v. Schoolkinder-voeding en -kleeding (54.000 gld.). Hierbij moeten nu worden gevoegd de bedragen, die vereenigingen en particulie ren geven ter bestrijding van allerlei noo den en leniging van allerlei behoeften bedragen, die wij nu niet kunnen schatten, maar die, ongetwijfeld, van respectabelen omvang zijn! Neen, wij zijn niet akelig voldaan over onze collectieve en individueele goed heid ten slotte geeft niemand iets, wat van hemzelf is: allen zijn slechts rent meesters der hun toevertrouwde goede ren! Maar in gepast, alleszins geoor loofd zelfrespect moet worden afgewezen het verwijt van „volksvreemden", als het Nederlandsche volk omdat het ook Duitsche Joden niet geheel buiten zijn daadwerkelijk medelijden wil sluiten! nooden onder eigen volk met hardvochti ge onverschilligheid verwaarloozen. Dat is laster! (De rechtswetenschap der wereld protesteert) Een beroep op het geweten der menschheid. De juridische faculteiten van de univer siteiten hieronder vermeld, met droefheid en ontsteltenis consta- leerende, dat in sommige landen talloozen worden vervolgd en gekweld, om reden van geloof, ras of overtuiging, en met name in de zoogenaamde concen tratiekampen onschuldig, zonder eenige veroordeeling, zijn onderworpen aan een onmenschelijke behandeling, overwegende, dat hierdoor de grondbe ginselen van het recht op onduldbare wijze worden geschonden, PROTESTEEREN steunende op hun roeping de jeugd op te voeden en de menschheid voor te gaan in eerbied voor het recht, tegen deze rechtsschennis, doen een beroep op het geweten der menschheid ter ondersteuning van dit pro test en besluiten deze resolutie openbaar te maken en ter kennis te brengen van hare regeeringen 1. Aabo (Finland), 2. Aberdeen, 2. Amsterdam (Gem. U.), 4. Amsterdam (Vrije U.), 5. Angers (R. K. Fac.), 6. Arizona (Universiteit van Arizona) Tucson, 7. Auckland (N. Zeeland), 8. Austin (Main-University Texas), 9. Batavia (Rechtshoogeschool),. 10. Besancon, 11. Bombay (Univ. van Bombay te Poona), 12. Brussel, 13. Buffalo, 14. Calcutta, 15. Californie (Univ. van Californie te Berkeley), 16. Californie (Univ. van Zuid-Cal. te Los Angelos), 17. Carolina (Univ. van Noord-Carol. te Chapel Hill). 18. Carolina (Univ. van Zuid-Carol, te Columbia), 19. Catholieke Universiteit van Amerika, Washington, 2 0. Chicago, 21. Cleveland (Ohio), 22. Colorado (Boulder), 23. Columbia Universiteit New-York, 24. Cork (Ierland), 25. Cornell Univ. te Ithaca (N. Y.), 26. Dacca (Bengalen), 27. Dakota (Universiteit van Noord DakotaGr. Forks), 23. Detroit, 29. Drake Universiteit te des Moines (Iowa), 30. Dublin, 31. Duke Universiteit te Durham (N. Car.), 32. Emory Univ. (Georgia), 33. Exeter (Z. W. Engeland), 34. Gent, 35. Georgetown univ. Washington, 36. Georgia Univ. Athens (Georgia), 37. Grahamstown, Z.A. (Rhodes-Univ.), 38. Grenoble, 39. Groningen, 40. Hull, 41. Idaho (Univ. v. Idaho te Moscow, Idaho), 42. Indiana (Univ. van Indiana, te Bloo- mington), 43. Iowa-City, 41. Johannesburg (Transvaal), 45. Kentucky (Univ. van Kentucky, Lexington), 46. Liverpool (Engeland), 47. Louisiana (Univ. van Louisiana te Baton-Rouge), 43. Lucknow (Br.-Indië), 49. Lyon (R. K. Fac.), 50 Malta, 51. Manila (Philippijnen) Universiteit v. d. H. Thomas), 52. Michigan (Univ. van Michigan te Ann- Arbor), 5S. Minnesota (Univ. van Minnesota te Minneapolis), 54. Missisippi (Univ. van Missisippi), 55. Missouri (Univ. van Missouri te Co lumbia), 56. Montpellier, 57. Natal (Uuniv. van Natal te Durban, Z. A.), 58. Nebraska (Univ. van Nebraska te Lincoln), 59. New-York (Univ. van), 50. Oklahoma (Univ. van Oklahoma te Norman), 61. Oregon (Univ. van regon, te Eugene), 62. Parijs (R. K. Univ.), 63. Patna (Br.-Indië), 64. Pittsburgh, 85. Pretoria (Z. A.), 6b. Rijssel (R. K. Univ.), 67. Saint Louis (Miss.), 68. Saskatchewan (Univ. van Saskatche wan te Saskatoon. Canada), - 69 Stanford Univ. Calif., 70. Straatsburg, 71. Sydney (Australië), 72. Tulane Univ. New-Orleans, 73. Utah Univ. van Utah te Salt Lake City, 74. Vanderbilt Univ. te Nashville (Ten.n), 75. Virginie (Univ. van West Verginie te Morgantown), 76. Washington Univ. te Saint Louis (Miss.), 77. Washington (Univ. van Washington te Seattle), 78. Wyoming (Univ. van Wyoming te Laramie), 79. Yale Univ. te New Haven (Conn.), De faculteiten der navolgende Universi teiten kunnen, om redenen van formeelen aard, deze resolutie niet als collectiviteit onderteekenen, maar hare individueele le den sluiten zich, hetzij allen, hetzij in meer derheid, van ganscher harte bij de resolutie aan. 80. Agra (Britsch-Indië), 81. Aix-en-Provence, 82. Alberta (Univ. van Alberta, Edmon ton, Canada), 8? Aleiers, 84. Belfast, 85. Birmingham, 86. Boston (Macs.), 37. Cambridge (Engeland), 88. Harvard Universiteit te Cambridge (Mass.), 89. Cincinnati (Ohio), 90. Leiden, 91. Londen, 9?. Londen (School of Economics), 93. Melbourne Aus+ralië), 94. Montreal (Mc. Gill Univ. Canada), 95. Noord - W °<5t°lij ke Univ. Evanston Chicago (111.), 96. Pariis, 97 Toulouse. 93. Virginie (Univ. van Virginie te Char lottesville), 99. Wisconsin (Univ. van Wisconsin te Madison). ZEER GROOTE VORSTSCHADE IN AALSMEER. In Aalsmeer zijn zulke hoeveelhe den plantmateriaal en bloemen bevro ren, dat de schade reeds in de dui zenden guldens loopt. De potplanten veiling was vanmorgen reeds ver scheidene uren vóór den normalen tijd geëindigd, daar zeker 2500 zendingen bloemen minder dan anders waren aangevoerd. De handel ondervindt derhalve evenzeer den terugslag van den vorst als de bloemisterij. De Diocesane R K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem herdacht Maandag zijn 25-jarig bestaan. V.l.n.r.: de dames D. Coe- bergh en Bonnike; weleerw. heer F. Bank, secretaris van den Bisschop; mej. Toos Post, voorzitster; Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huil'.ers; Paler A. J. Fennel O.P., geestelijk adviseur; mej. dr. J. Hillen en mevr. M. Koenen Koelman ALGEMEEN COMITÉ GEVORMD. Prof. Aalberse voorzitter. Uitvoering gevende aan wat door de lei ding van het R.-K. Werkliedenverbond in de vergadering van Katholiek Nederland, d.d. 30 November j.l. in Amsterdam gehou den, was in uitzicht gesteld, had dit ver bond gisteren een belangrijk aantal orga nisaties uitgenoooigd zich op een in Utrecht te houden bijeenkomst tp doen ver tegenwoordigen, teneinde te komen tot de vorming van het algemeen comité. Uitgenoodigd waren: Alg. Kath. Werk- geversvereeniging, Federatie der Dioc. Vrouwenbonden, Federatie Sobriëtas, Kath. Jeugd, Kath Comité van Actie „Voor God", Kath. Economische Hoogeschool te Tilburg,, Kath. Jeugdvereenigingen, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, Kath. Uni versiteit te Nijmegen, Kath. Onderwijzers bond, Kath. Radio Omroep Nat. Commissie der groote godsdienstige vereenigingen. Ned Kath. Journalistenvereeniging, Ned. Mid denstandsbond, R.-K. Leerarenvereeniging „St. Bonaventura", R.-K. Staatspartij, R.-K. Standsorganisatie voor den Werknemenden Middenstand, R.-K. Vereeniging van direc ties leeraren (essen) bij het Nijverheids onderwijs „St. Bernardus", St. Adelberts- vereeniging, Stichting Kat. Gemeenschaps- bond, Unie van R.-K. Studendenvereeni- gingen, Vereeniging tot bevordering der Wetenschap onder Katholieken, vertegen woordiger der Kath. hoogleeraren aan de openbare universiteiten en hooge scholen, vertegenwoordigers der 5 Bisschoppelijke Seminaria. De verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn dankte de tarijke aanwezigen voor de welwillendheid, waarmee zij hebben doen blijken het lidmaatschap van het algemeen comité te aanvaarden. Die welwillendheid ging gepaard met een duidelijk gebleken enthousiasme. Van zeer veel zijden uit katholieke en niet-Katholieke kringer heeft het verbond hartelijke bewijzen van sympathie met zijn initiatief ontvangen; in de dagbladpers en tijdschriften heeft de actie reeds de volle aandacht en in zeer veel opzichten waar dering en ook in de Tweede Kamer vond de actie reeds werklank. Het verbond nam het initiatief en wenscht niets meer dan dat en zich voorts beschikbaar te stellen, op één lijn met an deren, voor de uitvoering. Omdat het ver bond over een goed bureau beschikt, wil het verder een dienende taak vervullen voor het geheel. Deze bijeenkomst, waarin spreker het al gemeen comité geinstalleerd verklaarde, zal, naast de benoeming van een voorzit ter, voor welke benoeming spreker Z.Exc. den minister van Staat, prof. mr. Aalberse op verschillende gronden aanbeval, enke le lijnen uitstippelen voor de actie in de naaste toekomst. Een spontaan instemend applaus bewees, dat de keuze van prof. Aalberse tot voorzit ter algemeen als een gelukkige werd be schouwd. Prof. Aalberse, ter vergadering aanwe zig, verklaarde deze functie met groote lief de te aanvaarden, de keuze bijzonder te waardeeren en daarvoor dankbaar te zijn. Veertig jaar werkt spreker reeds in de so ciale beweging, hij heef* haar zien groeien en ziet deze actie als een apotheose op wat in die veertig jaar in ons land op sociaal terrein is gebouwd. Uit deze actie blijkt, dat we ook door Rerum Novarum en Quadragesimo Anno naar elkaar toe zijn gegroeid. Deze actie kan alleen slagen, in dien we als Katholieken er ons met ver eende krachten voor zetten. Naar de nieu we gemeenschap is geen specifiek katho lieke gedachte, zij is een nationale, als men wil, een internationale zaak. De vergadering besloot vervolgens tot het aanwijzen van enkele organisaties, wel ke zullen worden uitgenoodigd op korte termijn iemand te benoemen, die zal plaats nemen in een klein werkcomité, dat zich voor de verschillende facetten van het vraagstuk en de actie, telkens waar het zulks noodig acht, personen kan assumee- ren. Prof. Aalberse zal ook optreden als voor zitter van het werkcomité, doch zal in die taak worden bijgestaan door een plaatsver vangend voorzitter, dien het werkcomité, dat voor de eerste maal op 2 Januari a.s. te Utrecht bijeenkomt, zich zal kiezen. De vergadering stelde nu de richtlijnen vast voor de actie in de naaste toekomst, waartoe het bureau reeds- terstond maatre gelen treft. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Chamberlain bepleit nogmaals zijn poli tiek van toenadering. (2de blad). De toestand van den H. Vader. (2de blad). Een grensincident aan de Hongaarsch— Slowaaksche grens. (2de blad). Op de Taag bij Lissabon is een veerpont verongelukt. Men vreest voor 40 men- schenlevens. (2de blad). Een treinramp in Brazilië kost 45 men- schenlevens. (2de blad). DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Z.H. DEN PAUS ROME, 20 December (A.N.P.) Z.H. de Paus, die vandaag den zestigsten ver jaardag van zijn priesterwijding vierti is geheel hersteld van de ongesteldheid van gisteren. Nadat de Heilige Vader de H. Mis had opgedragen in zijn particuliere kapel heeft hij den kardinaal-staatssecretaris Pacelli en de overige kardinalen in audiëntie ont vangen. Binnenland Vertegenwoordigers van de rechtsweten schap van honderd universiteiten over de geheele wereld protesteeren tegen de ver volgingen om reden van ras, geloof of over tuiging, met name tegen de zoogenaamde concentratie-kampen. (1ste blad). Samenstelling Algemeen Comité „Nieuwe Gemeenschap". (1ste blad). De strenge winter veroorzaakt veel onge makken allerwegen. (4de blad). De „IJsselstroom" met twee opvarenden op het IJsselmeer vermist, doch door een K. L. M.-vliegtuig gesignaleerd (4de en lste blad). Hotel „De Malle Jan" te Vierhouten door brand verwoest. (4de blad). Schoolgebouw te Oldenzaal en twee ka pitale boerderijen te Grubbenvorst in de asch gelegd. (4de blad). Ketelontploffing op Ritmeester's Siga renfabrieken te Veenendaal (4de blad). Uitlevering van drie oplichters door de Fransche regeering. (lste blad). Sport en Wedstrlfden Zaterdag a.s. de Friesche Elfstedentocht. (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Ondanks de felle kou, welke ook in Engeland heerscht, is het er gisteren j*i het Lagerhuis warm naar toe gegaan. De Labour-oppositie heeft den Britschen premier Chamberlain scherp aangevallen wegens zijn buitenlandsche politiek en zij had een motie ingediend, waarin verklaard werd, dat het Huis geen vertrouwen had in die politiek. Het Huis bleek echter voor het overgroote deel wel vertrouwen te hebben, want de motie werd verworpen met 340 tegen 143 stemmen. Zoo was de stemming nadat Chamberlain het woord had gevoerd en opnieuw gepleit had voor toenadering tot Duitschland en Italië Alle Engelsche bladen wijden hoofdarti kelen aan dit debat. Zij keuren algemeen, de politiek van den eersten minister goed. De „Times" schrijft, dat de rede van Chamberlain zóó krachtig en vol gezond verstand is, dat het moeilijk is een beter verzamelpunt voor de Britsche openbare meening te begrijpen. De woorden, waarin hij de wereld er voor waarschuwde, dat het een tragische fout zou zijn onze „liefde voor den vrede en ons vermogen om com promissen te sluiten" aan te zien voor zwak heid verdienen in het buitenland te wor den begrepen. Na de opmerkelijke bijdrage welke de premier gisteren heeft geleverd, behoort er geen: verkeerd, begrip te zijn over zijn streven en bedoelingen, hetzij hier, hetzij in het buitenland. Wanneer En geland als voorvechter optreedt voor de vrijheid, geschiedt dat niet in een geest van aanmatiging of inmenging. Wanneer wij den vrede zoeken, is dat niet uit laf heid of luiheid, doch omdat alleen de vrede gunstige voorwaarden biedt voor de ont wikkeling van al wat van waarde is. De „Daily Telegraph and Morning Post" haalt de passage aan, waarin Chamberlain er over sprak, dat bij wacht op een teeken van Duitschland. De woorden lieten zien, hoezeer zij uitdrukking gaven aan het ge voelen van het Lagerhuis. Wij mogen ho pen, aldus het blad, dat deze passage in Duitschland den dienen indruk zal makeh, welke zij verdient. Hier ligt de sleutel van den geheelen internationalen toestand van vandaag en wanneer dat teeken zal zijn gegeven, zou de geheele wereld bovenma tig zijn opgelucht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1