STADS NIEUWS ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 18 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per week; 2 60 per kwartaal Franco per post 295 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad t 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïU. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel ingezonden mededeel in gen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? VORST. De Bilt seint: Verwachting: Voor Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, en Zuid-Holland; Lichte tot matige vorst, droog weer, meest licht bewolkt, matige tot krachtige Oostelijke wind. Voor de overige provinciën: Matige tot strenge vorst, droog weer, meest licht be wolkt, matige tot krachtige Oostelijke wind. De weerstoestand hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: half bewolkt O. Z. O. krach tige wind, 5 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, Oostelijke Stormachtige wind 1 gr. C. De Bilt: licht bewolkt: Oostelijke matige wind 5 gr. C. Groningen: licht bewolkt, Oostelnjke krachtige wind 8 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, Oostelijke matige wind, 3 gr. C. BUITENLANDSCH WEERSOVERZICHT. Het machtige gebied van hoogeluchtdruk, waarvan de kern over het Noord-Oosten van Europeesch Rusland ligt, breidt zich Steeds verder naar het Westen uit. Het restant van de depressie over de Britsche Eilanden vulde geheel op, een restant bleef echter over Zuid-Frankrijk en de Colf van Biscaye achter en vormt daar nu een af zonderlijke vlakke depressie. In het Wes ten op den Oceaan nadert een nieuwe de pressie, welke de barometers op Ierland reeds weer doet dalen, doch welke waar schijnlijk geen invloed op het weer over ons land zal kunnen uitoefenen. De kou- delucht-massa's uit het Oosten dringen steeds verder naar het Westen door, van morgen vroor het reeds in ons geheele land, België en Noord-Frankrijk, in Duitsch land is de vorst tot streng toegenomen. Nog Oostelijker in Polen en de Randstaten vriest het zeer streng. In Groningen was de temperatuur Dinsdag j.I. nog vijf graden boven normaal. Hedenmorgen was zy tien graden beneden normaal. In Zuid-Frankrijk Schotland, IJsland en Noorwegen is het weer daarentegen nog zacht en zijn de temperaturen aanmerkelijk boven normaal. Zelfs op Spitsbergen was de temperatuur vanmorgen nog drie graden boven het vriespunt. Ook in Midden-Zweden zijn de temperaturen voor den tijd van het jaar nog betrekkelijk hoog. Over het geheele vasteland van West-Europa waait een krachtige Oostelijke wind, de bewolking is over het algemeen licht. De luchtdrukver- deeling is thans gunstig voor een vorstpe riode van wat langeren duur. Dat de vorst zeer streng zal worden, is echter nog niet waarschijnlijk, aangezien een sneeuwdek in Duitschland en Oost-Europa ontbreekt. LUCHTTEMPERATUUR. 4.1 gr. C. onder 0. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.17 uur tot Zondagmorgen 7.36 uur; van Zondagna middag 4.17 uur tot 7.36 uur Maandagmor gen. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 18 Dec. nam. 12.10 uur. Op Maandag 19 Dec. v.m. C.40 en nam. 1.05 uur. Maan op 4.40 uur Zondagnacht- Maan onder 13.46 uur Zondagmiddag. Maan op 5.43 uur Maandagmorgen. Maan onder 14.24 uur Maandagmiddag. Academfenfruws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Het Personeel Statuut van Apatriden en Bipatriden volgens Ne- derlandsch internationaal Privaatrecht", de heer L. de Groot, geboren te Middelburg. tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „On Water Exosmosis in Chaetomoropha Linum (Müll.) Kütz", mej. J. de Zeeuw, geboren te Rotterdam. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: de heer Th. B. W-.nberg, 'sGravenhage en méj. M. v. Roggen, Leiden; doctoraal examen Rechten: de heer C. P. Hierneiss, 'sGravenhage. VERGADERING NED. R.K. MIDDEN STANDSBOND. DE POLITIEK TEN OPZICHTE VAN DEN MIDDENSTAND. Te Utrecht kwam in de afgeloopen week de Ned. R.-K. Middenstandsbond voor een algemeene vergadering bijeen. Meer dan 300 bestuurders van diocesane midden slandsbonden, landelijke patroonsvakbon den en plaatselijke middenstandsvereeni- gmgen vulden de groote zaal van Hotel „Noord-Brabant". De hoofdbesturen der drie Ned. Midden slandsbonden hebben zich in den loop van 1938 beraden over de opstelling van een hieuw gemeenschappelijk program van actie. Nog niet in alle drie Bónden Is dit be raad zoover gevorderd, dat tot het uitdra gen van eèn nieuw gemeenschappelijk pro gram naar buiten kon worden overgegaan. Het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Mid denstandsbond had echter gemeend, niet langer te mogen dralen om, in afwachting van dit oogenblik, aan de leden der bij den N R. K. M. aangesloten Bonden mededee- ling te doen van de leiddraad, waaraan het zich momenteel bij zijne actie richt. Te dien einde was deze algemeene verga dering belegd, waar door een viertal spre kers inleidingen zijn gehouden over de voornamste onderdeelen van het program. Door de parlementaire behandeling der begrooting van Economische Zaken in de voorafgaande week had de vergadering on verwacht een bij uitstek actueel karakter gekregen. Tot uiting kwam daarbij de groo te teleurstelling in den Nederlandsche mid denstand over het standpunt, dat door de regeering blijkt vooralsnog te worden in genomen tegenover wettelijk verbod van het cadeaustelsel en wettelijke regeling ten aanzien van het grootwinkelbedrijf. De vergadering \yerd geopend door den heer J. A. Koops te Venlo, voorzitter van den Ned. R.-R. Middestandsbond. Spr. vroeg belangstelling voor de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". De Kath. Middenstand zal in deze actie worden in geschakeld en daarover binnenkort nader hooren. Spr. verheugde zich er over, dat de wen schen van den middenstand op politiek ter rein hoe langer hoe sterker weerklank vinden. De regeeringszorg voor den mid denstand, is vergeleken bij vroeger, met groote stappen vooruitgegaan. Bevredigd kan de middenstand echter redelijkerwijze nog niet zijn. Het grootwinkelbedrijf. Over de bescherming van het kleinbe drijf tegenover het grootbedrijf in den de tailhandel sprak mr. F. J. H. Bach, direc teur van het Bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond. In ons land is tot dusverre enkel tot stand gebracht de vestigingswet kleinbedrijf, die de versterking van het kleinbedrijf beoogt, door het stellen van eischen aan nieuwe zelfstandige ondernemers en daarmee ge lijk te stellen personen. Naar groeiende overtuiging echter zal ook hier te lande met deze vestigingswet niet kunnen worden volstaan. Spreker demonstreerde aan de hand van uitvoerig cijfermateriaal de toestand van uitputting waarin de middenstand in de crisisjaren is geraakt en de sprongsgewijze expansie, die het grootwinkelbedrijf in die jaren heeft genomen. De beteekenis van deze cijfers, aldus spr., is onmiskenbaar en verbijsterend. Zij lei den maar tot één conclusie; dat op dit oogenblik althans zekeT tijdelijk, maatre gelen tot stopzetting van de uitbreiding van het grootwinkelbedrijf noodzakelijk zijn. In Tsjecho-Slowakije, in Frankrijk en Bel gië. in Duitschland en de Vereenigde Sta ten last not least in Zwitserland, heeft men ii verschillende vormen en in verschillen de opzichten maatregelen tot beperking van het grootwinkelbedrijf genomen. Aan dit prBbleem zal in Nederland een eigen Nederlandsche oplossing moeten wor den gegeven. De moeilijkheden van die oplossing on derschatte men niet. Maar zij zijn te over winnen en mogen niemand afschrikken. Spr. constateerde met vreugde, dat Mi nister Steenberghe ook dit vraagstuk in geenen deele als afgedaan beschouwt. Kort en lang crediet voor het kleinbedrijf. Het onderwerp doelmatige organisatie met regeeringsgarantie van de verstrek king van lang crediet aan hel kleinbedrijf werd ingeleid door den adjunct-directeur van het Bureau van den N. R. K. M., drs. H. L. Jansen. Het terrein, aldus geformuleerd, vormt slechts een klein gedeelte van de algemeene creditverleening aan den middenstand. Veel is op dit gbied reeds bereikt en andere wenschen staan op het punt vervuld te wor den. Momenteel bestaat er eeds een Ned. Middenstandsbank voor het normale korte crediet, verder werd in het leven geroepen de z.g. crisiscrediethulp en ten slotte wer ken over het geheele lend de borgstellings fondsen. Thans is ook reeds eenigszins aan de wenschen van den middestand inzake lang crediet tegemoet gekomen, doordat op de begrooting van 1939 een post van een half millioen is uitgetrokken voor am bachtslieden en kleine nijveren, en ver der doordat de regeering de mogelijkheid van het vérstrekken van lang crediet ook aan den detailhandel in studie heeft geno men. Spr. komt tot de conclusie, dat in het korte crediet voor den middenstand, zoo wel voor de normale als voor de abnor male omstandigheden, is voorzien. Er zijn slechts weinig gevallen meer, waarin le vensvatbare bedrijven, geen kort crediet kunnen verkrijgen. Het ware echter te wenschen, dat de borgstellingsfondsen zich in een grootere belangstelikig mochten ver heugen dan thans het geval ia. Daarnaast echter is lang crediet voor den den middenstand noodig, omdat het moet voorzien in een reeds lang bestaande be hoefte en op de tweede plaats omdat de Vestigingswet o.m. een zekere credietwaar- digheid èischt. ZooaLs gezegd, Is thans "een bedrag van ƒ500.009 beschikbaar voor de financiering van nieuwe machines en verbetering van de bedrijfsoutillage in het algemeen in ambacht en kleine nijverheid. Moet het toegezegde half millioen en het ev. later nog te voteeren bedrag alleen ge bruikt worden voor de aanpassing van be staande bedrijven of moet dit ook dienst baar gemaakt aan de oprichting van nieu we zaken door onbemiddelde bekwame on dernemers? Wie zullen hier als uitvoerende organen moeten optreden? Een nauw contact met het bedrijfsleven zelf zal noodzakelijk zijn, zooals in Bel gië, waar de heele regeling funstig werkt. De middagzitting werd aangevangen mét een Geestelijk Kwartiertje, gehouden door den geest, adviseur van den N. R.-K. M., den zeerèerw. heer pastoor L. J. van der Heijden, te Utrecht. Spreker wees op den Adventstijd als tijd van boete en offer. Ook hij releveerde de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap" en wenschte den middenstand zoowel geeste lijk als stoffelijk een zalige kersttijd en jaarwisseling. De werkverschaffing en de patroons. De heer H. J. L. Klein-Schiphorst, lid van het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond en voorzitter van den Ned R.-K. Bond van Bouwpatroons. sprak vervolgens over het onderwerp: Moeten de patroons het slachtoffer worden van de werkverschaffing? Tijdens de crisis-jaren zijn tot heden 1750 bouwvakjatroons gefailleerd; Daaren boven zijn vele bouwbedrijven van werk verstoken Is de toestand dus, zooals in alle bedrij ven, ook in het bouwbedrijf slecht, toch kiest men als werkverschaffinfsobjecten veelal werken die tot het bouwbedrijf be- hooren. Op deze werken worden meestal ar beiders uit ander* vakken te werk gesteld. Daardoor blijven groote aantallen bouw vakarbeiders werkloos. Ook de patroons worden bij de verschil lende óbjecten uitgeschakeld. Deze objec ten worden uitgevoerd door Heidemaat schappij. grond- en intginninesmaatschap- pijen of door gemeenten in eigen beheer. Bij veel gemeenten is niet de werkver schaffing hoofdzaak, doch wel uitbreiding van hun eigen-beheer-systeem. Veel gemeenten deen werkobjecten niet uitvoeren, indien de Minister aan de subsi die als voorwaarde verbindt, dat het werk moet worden aanbesteed. Deze besturen misbruiken de werkverschaffing om hun eigen-beheer-systeem uit te breiden. Terwijl alle groepen vragen om steun, die de. gemeenschap geld kost, vragen de bouwondernemers slechts laat ons ons eigenwerk! De zelfstandigen In de sociale verzekering. Ten slotte is het onderwerp „Opname v-an de werkgevers en de alleen werkende on dernemers als vemlicht verzekerden in de sociale verzekering, met name in de kin derbijslag- en in de uderdomsverzekering" ingeleid, door mr. J. A. G. M. van Hellen- berg Hubar, adviseur van den N. R. K. M. Naast een loonarbeider heeft ook de zelf standige, die zijn aandeel levert in de pro ductie, recht op een behoorlijke contra prestatie. Minister Romme ziet dan ook geen prln- cipieele, doch uitsluitend practische bezwa ren tegen inschakeling van niet-loontrek- kenden in de kinderbijslagverzekering. Spr. concludeert, dat er voldoende rechts gronden zijn aan te voeren om zelfstandi gen te doen deelnemen aan de verplichte kinderbijslagverzekering. Ten aanzien van de ouderdomsverzeke- ring gelden voor een deel dezelfde gron den. Ofschoon spreker zich de bezwaren bij de uitvoering niet ontveinst, lijkt hem prac- tisch zeer wel uitvoerbaar. Na deze inleidingen heeft rector L. Beune te Leiden, moderator van het Landelijk Verbond der K. J. M.' V. een kort woord gesproken in het bijzonder over de vak voorlichting voor den jongen middenstan der Spr. drong ten deze aan op een nauwe samenwerking tusschen de patroonsvak bonden en de K. J. M. V. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling werd door niet minder dan 22 sprekers kortelijks gebruik gemaakt. Speciaal hierbij kwam tot uiting de die pe teleurstelling, die. in den middenstand is gewekt door 't negatieve standpunt, dat door de regeering tot dusver wordtinge nomen ten opzichte van het verbod van het cadeaustelsel en de beperking van het grootwinkelbedrijf, welke beide maatrege len èn in zich noodzakelijk worden geoor deeld èn in verband met de pisitïe van bet middenstandsbedrijf in de hoogste mate ur gent worden geacht. De vergadering droeg het hoofdbestuur op geen middel te verzuimen, dat verwe zenlijking van deze maatregelen zou kun nen bevorderen. De voorzitter aanvaardde deze opdracht en deed reeds bij voorhaat. een beroep op de algemeene medewerking van de orga nisatie. De vergadering, die can 11 :uur was be gonnen, ging om 6 uur uitéén. FINANCIËN EN ECONOMIE Niettegenstaande de actie van het Belleggersfront. De inschrijving op de uitgifte van 2.055.000 2>4p ct. obligatiën leening 1938 (met een looptijd van uiterlijk 10 jaren, der gemeente Haarlem) hebben het be schikbaar bedrag zoodanig overtroffen, dat bij de toewijzing een belangrijke reductie zal moeten wórden toegepast. Niettegenstaande de tegenwerking van het Beleggersfront is deze uitgifte dus ge slaagd. Het Beleggersfront had, deze week doen weten, dat de leden op dêzë lee ning niet zouden ïhschrijven, daar de voor waarden niet aanvaardbaar werden ge acht. VER. „KATHOLIEK-LEIDEN". De Sociale Zondagmorgen zal worden gehouden op Zondag 8 Januari 1939. Spre ker: het Eerste Kamerlid, de heer A. C. de Bruijn. Besproken zal worden „Naar de nieuwe gemeenschap". Een zeer actueel onderwerp. Nadere berichten zullen be kend gemaakt worden. Het secretariaat der vereeniging „Kath. Leiden" is thans Hugo de Vriesstr^at no. I ten huize van den secretaris, den heer H. J. v. BueL VRIENDENKRING VAN HET H. SACRAMENT. Men deelt ons mede, dat den leden van den Vriendenkring hun kaarten zijn ge presenteerd. waarvan een zeer ruim ge bruik is gemaakt. Slechts 400 plaatsbewijzen zijn over en zijn verkrijgbaar aan de adressen, welke men in een advertentie in dit blad van heden vindt. Het mooie spel van de „Vereenigde Haagsche Spelers" trekt heel Katholiek Leiden en zeker is de Stadsgehoorzaal op 3 Januari geheel gevuld. OOSTERSCHE GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Het Oostersch Genootschap in Neder land hield zijn algemeene jaarlijksche le denvergadering onder voorzitterschap van prof. dr. J. Ph. Vogel. Na de gewone mededeelingen over het afgeloopen vereenigingsjaar werd over gegaan tot de keiize van een nieuw be stuurslid in plaats van den aftredenden voorzitter, prof dr Vogel. Gekozen werd de heer C. C. Krieger, conservator aan het Museum van Volkenkunde. Als voorzitter zal optreden prof. dr. Ph. S. van Ronkel. Vervolgens werd de maanvergadering gehouden, waar dr. A. de Buck een voor dracht hield over „De ziel van Sjoe". Het magazijn van de St. Vin- 2 eentius-Vereeniging vraagt g I DRINGEND om Kindermanteltjes en Jongensjasjes Bel s.v. p. 2694 op. p Het wordt terstond gehaald g MILITARIA Met ingang van 23 December a.s. worden aangesteld tot dpi. sergeant tit. administra teur de navolgende korporaals van het 4e Reg. Infanterie, gedetacheerd bij de S. D. O. A. te Middelburg: A. J. van Dijk, M. A. van Eysden, J. F. Jongkind, J. L. Klok, H. Laborodus en H. Nuij. Met machtiging van den Minister van Defensie is aan den dienstplichtig sergeant W. M. G. Vierveijer van het 4e Reg. Infan terie vergund zich, met inganfg van 17 De cember 1938, te verbinden als sergeant-ca- pitulant. Aan de 43e schietserie, welke gehou den wordt in het Infanterie-schietkamp, wordt van het 4e Reg. Infanterie deelgeno men door 14 dpi. sergeanten mitraillist, in structeur adj. O. O. instr. den Hertogh en 10 dpi. srgeanten tirailleurs, instructeur ser geant le kL Middelkoop. HERHALINGSOEFENINGEN. Blijkens de heden verschenen Legeror ders zulen de voor 1938 uitgestelde her halingsoefeningen der verschillende lich tingen, voor de Infanterie in 1939 gehóu den worden: voor de lichtingen 1927 en 1928- van de regimenten Grenadiers, het le, het 4e, het 6e, het 9e, het 10e en het 19e Regiment. Infanterie, de administratieve officieren en onderofficieren van 2 t/m 18 Maart, de instructieve officieren en onder officieren van 27 Februari t/m 15 Maart, de korporaals en soldaten van 6 t/m 15 Maart: het Regiment Jagers: resp. 27 Maart t/m 8 April, van 20 Maart t/m 5 April en van 27 Maart t/m 5 April; het 2e, 3e, 13e, 14e en 17e Regiment In fanterie resp van 20 Maart t/m 5 April, van 16 Maart t/m 1 April en van 23 Maart t/m 1 April; het 5e, 7e, 12e, 15e, 16e, 18e, 20e, en 22e R. I. lichting 1927 resp. van 2 t/m 18 Maart, van 27 Fe- AGENDA Vrijdag. „St. Christoffel". Ledenvergade ring in „De Harmonie" 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bertel, De Graaff, Dé Jager en Renaud. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 17 tot en met Vrijdag23Dec. a.s. v/aargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Bree straat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. t/m 5 April, van 16 Maart t/m 1 April en van 23 Maart t/m 1 April; 8 R. I., 11 R. I. en 19 R. I. lichting 1927 en 1928 resp.: van 13 t/m 29 Maart; van 9 t/m 25 Maart en van 16 t/m 25 Maart. SANEERINGSPLAN LEVEND AAL KRAAIERSTRAAT4e BINNENVEST GRACHT EN GEEREGRACHT Door de Woningbouwvereeniging „Ons Doei" is het volgend schrijven aan den raad gericht: Edelachtbare Dames en Heeren, Ondergeteekenden M. H. Noteboom en D. Prins respectievelijk voorzitter en secre taris van de Woningbouwvereeniging „Ons Doel" te Leiden, geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat het bestuur van bovengenoemde bouwvereeniging zich op 11 Februari j.I. gewend heeft tot burgemeester en wethou ders van Leiden met het verzoek om in aanmerking te mogen komen tot het bou wen met Rijksvoorschotten van de wonin gen behoorende tot,boven genoemd plan. dat het bestuur van de Woningbouwver eeniging „Ons Doel" zich thans wendt tot Uwen Raad met dit verzoek, mede in ver band met het voornemen van het Gemeen tebestuur om een Woningbouwvereeniging niet den bouw en exploitatie van deze wo ningen te belasten. dat dit voornemen vervat is In het inge komen stuk van burgemeester en wethou ders van Leiden aan Uwen Raad No. 219 dd 9 December 1938. dat het bestuur van de W.B.V. „Ons Doel" reden aanwezig acht voor inwilli ging van haar verzoek, gelegen in het feit dat bedoelde woningen het dichtst gelegen zijn bij de bestaande woningcomplexen van deze woningbouwvereeniging. ONDERWIJS AAN ZIEKE KINDEREN Men schrijft ons: De Vereeniging Maatschappelijk Werk in zich steeds uitbreiden. Eenige jaren geleden steeds uitbreiden. Eenige jaren geleden werd een zuster aangesteld, die de belan gen der ziekenhuis-patienten uit Leiden en omgeving behartigt en op geregelde tijden spreekuur houdt in de verschillende zie kenhuizen. Thans deed zich de behoefte ge voelen aan een tweede kracht, die zich speciaal aan de kinderen kon wijden. Veel jeugdige patientjes, die langeren tijd in een ziekenhuis moeten verblijven, zijn daarom nog niet wat men „hard ziek" noemt. Een jongen die zijn been heeft ge broken, een kind met een huidziekte, een T.B.C.-patientje, zij hebben belangstelling en tijd in overvloed. Maar wie houdt ze bezig? Het verplegend personeel doet al het mogelijke, doch metstal ontbreekt de noodige tijd om zich iets meer met de kin deren te bemoeien. Dit is vooral le betreuren voor die kin deren, die in den leerplichtigen leeftijd zijn en soms maandenlang het schoolonderwijs moeten missen. Als ze weer op school terug komen, zijn ze ver achter geraakt en moe ten de klas overdoen, hetgeen etn groote teleurstelling zoowe voor henzelf als voor hun ouders beteekent. Het bestuur der Ver. Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen heeft daarom ge meend, te moeten overgaan tot de benoe ming van mej. M. Waszink, onderwijzeres, als leerkracht voor patientjes in dsn school- plichtigen leeftijd, die in Leidsche zieken huizen verblijven. Zóó groot bleek al dadelijk het terrein van werkzaamheid, dat aan de nieuwbe noemde onderwijzeres een volledig rooster van lesuren, gelijkstaande met dat van een normale onderwijzersbetrekking, kon wor den toegewezen. Met het onderwijzend personeel van de scholen, waar de kinderen onderwijs ge nieten, wordt overleg gepleegd omtrent de gevolgde methode, zoodat de zieke kinde ren geheel in het kader van het onder wijs hunner klas blijven. Zooals het met veel dingen gaat, komen ook bij dit nieuwe werk allerlei onver wachte aspectem opduiken. Zoo trof de onderwijzeres eenige schipperskinderen aan, die door onregelmatig schoolbezoek jaren ten achter waren: ze vliegen nu met reuzenschreden vooruit! Een patientje vah 16 jaar, Mulo-leerlinge, die dus eigenlijk niet tot de competentie van de aangestelde leerkracht behoort, bedelde om werk en is nu overgelukkig, dat zij Fransche- en Duitsche thema's mag maken. Wij zijn overtuigd, dat bij de Leidsche burgerij evenals bij de school-öutoriteiten dit werk volle sympathie en medewerking zal vinden. LEENING HAARLEM GESLAAGD. LEIDEN.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2