ZATERDAG 17 DECEMBER 193» 30ste Jaargang No. 9212 9e- £cid^clvcSoii/tcmt Telefoon: Redactie 11. Telefoon: Administratie 938. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aéf. en A boirn.-tarieven zie pag. 8 Giro 103003. - Postbus 1L Dit nummer beslaat nil vt|l bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V Over „hetze" gesproken Een afgevaardigde van de N. S. B. in de Prov. Staten van Zuid-Holland beweerde gisteren, dat de burgemeester van Rotter dam door het verbieden van den voetbal wedstrijd NederlandDuitschland de be langen van deze groote havenstad op on verantwoordelijke wijze in gevaar heeft ge bracht. Wij zien dat anders. Wij zijn er van overtuigd, dat als die belangen in gevaar zijn gebracht daarvan de eerst-schuldige zijn degenen, die onmiddellijk dat verbod van Rotterdam's burgemeester hebben uitgelegd als een daad, ingegeven door politiek, door anti- Duitsche gevoelens! Zij allereerst hebben op onverant woordelijke wijze gehandeld! Zij stonden aanstonds klaar, om betoogen te houden, welker strekking aldus kon wor den samengevat: als Duitschland dat ver bod van het houden van een voetbalwed strijd NederlandDuitschland opvat als een anti-Duitsche daad en daarop reageert, dan heeft 't groot gelijk! Zij hebben er zelfs gen moment rekening mee willen houden, dat R'dam's burgemeester, terecht of ten onrechte, deeerlijke overtuiging had, dat hij juist in het belang der offi cieel goede betrekkingen tusschen Neder land en Duitschland dien voetbalwedstrijd moest verhinderen; dat hij in alle eer lijkheid relletjes vreesde die noch hy noch wie dan ook zou kunnen voorkomen en die voor de verhoudingen tusschen Nederland en Duitschland zeer onge- wenschte gevolgen zouden hebben kunnen meesleepen. Zij zijn dat verbod met man en macht gaan uitleggen zóó, dat Duitschland daar uit heel gemakkelyk een wapen tegen Ne derland zou kunnen smeden. Zóó gedroegen zich Nederlanders.... Als dan ook diezelfde N. S. B.-afgevaar- digde in dezelfde rede beweert, dat aan de arrogante hetze van volksvreemde elemen ten in ons land tegen Duitschland een ein de moet komen dan willen wij hem vra gen, of hij nog niet veel erger vindt die hetze van een soort lieden in ons land tegen ons land! Vanzelfsprekend, dat ookwijeenhet- z e tegen Duitschland van welke zijde die ook zou worden ondernomen om ver schillende redenen ten zeerste zouden af keuren. V Een commissie der R.K. Slaaispariif Wij willen er mede naar aanleiding van wat deze week in de Tweede Kamer is gesproken even aan herinneren, dat de R.K. Staatsparty een Studie-commissie heeft in het leven geroepen, om den in vloed van concerns en dergelijke maat schappelijke verschijnselen c-p het gebied van den handel te bestudeeren en, van zelfsprekend, uit die studie conclusies voor de practijk te trekken. In die commissie is zoowel groot- als klein-bedrijf en coöperatie vertegenwoor digd. Haar voorzitter is het partij bestuurs lid burgemeester Eisen van Naaldwijk; se cretaris is dr. C. van Haren te Wassenaar en leden zijn de heeren dr. Beuns S.J., Nij megen; dr. G. de Gruyter, Den Eosch; drs. H. L. Jansen, Voorburg; dr. C. Keulemans O.Carm., Merkelbeek; J. A. Kolkman, Utrecht en mr. E. Koning, Den Haag. Op 7 Juli j.l. is deze commissie haar werk begonnen. Natuurlijk kan zij nog niet klaar zijn met een rapport. Maar wy hopen en vertrouwen toch, dat dit rapport nu geen jaar meer op zich zal laten wachten. Als de veel-cmstreden kwestie van de concerns en dergelijke vormen van groot bedrijf 'ns helder wordt bezien en nauwkeurig ontleed in haar feite- lijke elementen, en in de moge lijkheden van bevredigende oplossing, dan zal dit een maatschap pelijk zeer nuttig werk zijn. Dat verwachten wij van de veelzijdig sa mengestelde commissie, aan welker bestaan er gebeurt in dezen tijd zooveel! wy even hebben willen herinneren. DE RIJKSMIDDELEN. TOTALE OPBRENGST BLIJFT BOVEN DIE VAN '37. De totale opbrengst van de Rijks middelen in de eerste elf maan den van 1938 was hooger dan in de overeenkomstige periode van bet vorige jaar n.1. 4 millioen gul den. Blijkens het jongste overzicht hebben de indirecte belastingen 403.5 millioen in de schatkist gebracht tegen 399.2 millioen in het vorige jaar. De ontvangsten in de maand November zijn echter ten achter gebleven bij die in dezelfde maand van het vorige jaar. terwijl voo» October nog een voordeelig saldo kon worden geboekt. De opbrengst beliep n.l. 36.8 millioen, verge leken met 38.3 millioen in November 1937. De raming werd voor de eerste elf maanden met 10 millioen gulden overtroffen. Evenals in de vorige maanden zijn het weer enkele belastingen die in belangrijke mate tot het voordeelig saldo hebben bij gedragen. De dividend- en tantièmebelas ting heeft in de eerste eli maanden 2.1 millioen meer opgebracht, de omzetbelas ting 3.8 millioen en de successierechten ruim 6 millioen. Verder kan worden ge constateerd, dat de opbrengst van alle ac- cynsen iets hooger was iar. in 1937. De rech ten en boeten van zegel brachten daaren tegen 10.9 millioen minder op door de geringere activiteit ter beurze en in den handel. Voor de directe belastingen was op ulti mo November van het dienstjaar 1938 in totaal .120.1 miiliuen in kohier gebracht oi ruim 12 millioen meer dan voor den vorigen dienst. Voor de inkomstenbelasting beliep het voordeelig verschil bijna 11 mil lioen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HULPVERLEENING AAN HET EIGEN VOLK. De T ij d schrijft: Er is een beschuldiging. De beschuldi ging, dat het Nederiandsche volk wèl royaal is als het om hulp aan vreemdelingen gaat, maar voor de eigen zwakken en nooddruf- tigen niet zoo heel veel over heèft. Zoo'n beschuldiging Kan de reactie op wekken van een verontwaardigd verweer. Doch hoe raak, boeiend sn welsprekend zulk een verweer-in-woorden ook moge zijn, toch is er één ding, aldus merkt het „Handelsblad" op, dat het in dergelijke gevallen nog beter doei: de harde, onver biddelijke taal van de cijfers. Het Nederiandsche volk brengt jaar in jaar uit vele millioenen op voor met groote moeilijkheden worstelende medeburgers. Millioenen in den vorm van belastingen, prijsverhooginger en giften. Voor geld uit de belastingen en prijsver- hoogingen komen die zoogenaamde vertroe telde vreemdelingen al heelemaal niet in aanmerking. Het zit 'm dus in de giften, in de onderscheidene collectes vooral. Men beschuldigt: vergelijk de opbrengst van de collecte vooi de Joodsche vluchtelin gen eens met het resultaat van inzamelingen voor de eigen bevolking. Welnu, hier als antwoord de cijfers voor de landshoofdstad Naar men weet, is er te Amsterdam bruto 50.000 opgehaald voor de Joodsche vluch telingen. En thans de andere bruto-op- biengsten waar het natuurlijk bij een greep hier en daar moet blijven: Borculo-stormramp 1925 65.000 Watersnood 1926 164.000 Stormramp 1928 100.000 ürentscne Veenkind 1929 40.000 Zonnestraal 1930 26.000 Emmabloem 1930 18.600 Emmabluem 193120.000 Zonnestraal 1931 20.000 Extra t.b.c.-collecte 1931 20.000 Crisiscomité 1932 80.000 Crisiscomité 1933 77.000 Bij deze cijfers dient dan wel te worden bedacht dat naast al die extra en gewone inzamelingen natuurlijk de andere collec tes gewoon doorgingen! Hier volgen ook nog de totaal-cijfers voor Amsterdam over de laatste drie jaren (bruto): 1935 170.000 1936 162.000 1937 180.000 Als men nóg eens een beschuldiging jegens den offerzin van ons volk weet.... SOCIALE ZAKEN PRIMAIR. Aan een artikel In de Volkskrant ontleenen we: „Sociale zaken een primair volksbelang. Ket kan en mocht niet anders worden be schouwd, en toch schenkt het voldoening dat de minister van Sociale Zaken dit niet enkel als zijn persoonlijke meening maar als het oordeel van het Kabinet verkondigt. Het ligt ook voor de hand. Het land in staat van verdediging bren gen is met name in deze tijden nu voor de hooge rechtsregelen zoo weinig respect wordt betoond, een volksbelang van de eer- Ie orde: het land, de vrijheid, de onafhan kelijkheid verloren, is alles verloren. Maar het is niet voldoende de grenzen te voorzien en wel een toegerust en ge oefend leger op de been te hebben dat be reid en in staat is de vaderlandsche grond te verdedigen, wij moeten een volk zijn dat iets te verliezen en iets te behouden heeft. Geen hoop menschen die zich paria's voelen en voor wie het begrip vaderland een leege klank, is geworden. Een leger werkloozen in het heden, een leger werkloozen in het verschiet moet op den duur, den korten duur reeds, een kaste van paria's scheppen. Zij mogen zich, althans de krachtigen en bewusten onder hen, tegen dat denkbeeld verzetten, ze zijn of ze worden het. Daarom kan er voor sociale zaken, aller eerst tot bestrijding en indamming der werkloosheid, niet te veel en nauwlijks genoeg worden gedaan. Het schenkt vertrouwen, dat een jonge, frissche kracht met de leiding van Sociale Zaken is beiast en dat hij over zich zelf niet tevreden zal zijn als hy niet het men- schen-mogelijke heeft verricht om de werk loosheidsramp „op te lossen" de opmer king is reeds gemaakt dat de minister hier een zonderling beeld gebruikt zeggen we, uit de wereld te helpen. Op dat doel heeft hij te mikken, en het zal al erg genoeg zijn, indien het niet ten volle wordt bereikt". „UIT HOOGE ACHTING" De Avondpost schrijft: Zooals mêh weet, hebben de nationaal- socialisten in.de Eerste Kamer obstructie gevoerd, coor telkens stemming te vragen. Toen noofdstuk I der begrooting (Huis der Koningin) aan de orde was, zei de heer Van Vessem, volgens de Handelingen: „Mijnheer de Voorzitter! Uit hooge ach ting voor het Koninklijk Huis zal de na- tionaal-socialistische fractie bij dit ontwerp geen stemming vragen". Schattig! „Uit hooge achting" verzweeg de natio- naal-socialistische pers, dat Prinses Juliana een bezoek bracht aan „De Joodsche Inva lide". „Uit hooge achting" verzweeg zij eenige redevoeringen van de Koningin (oa. die, welke zy tot den Koning van België hield) omdat er uitlatingen in voorkwamen, die der N.Sb. onwelgevallig zijn. „Uit hooge achting" oefent zij zoodoende censuur op Oranje. „Uit hooge achting" voert zy een felle actie tegen onze vrijheden, waarvoor Wil lem van Oranje de grondslagen heeft ge legd, die zijn levenswerk vormen, en waar aan onze Koningin slag op slag haar trouw en verknochtheid heeft betuigd. Allemaal achting. Dat respect, dat nu plotseling bij een formaliteit in de Eerste Kamer voor den dag kwam, is schijn. De lommerd geeft er geen cent op. EEN DRINGENDE OPROEP. In het jaar 1939 zullen de Katholieke kiezers wederom worden opgeroepen voor de verkiezingen van Provinciale Staten en Gemeenteraad. De voorbereidingen zijn reeds in vollen gang. In het tijdvak van 17 November tot 18 Januari 1939 moeten de candidaten voor de Provinciale Staten in de afdeelingen worden gesteld. Aan de stemming voor de candidaten mogen slechts deelnemen zij, die bij den aanvang van het loopende jaar, dus op 1 Januari reeds lid der partij waren. Vóór 1 Januari a.s. moeten alle Katho lieke kiezers gewaarschuwd zijn, dat willen zij in 1939 mede hun invloed uit oefenen bij de partijstemming over de candidatenlijst der R.K. Staatspartij zij voor 31 December 1938 lid der Party moe ten zijn geworden. Nog slechts enkele dagen en de leden lijsten zullen worden afgesleten. Men geve zich onmiddellijk op als lid bij het afdeelingsbestuur der R K. Staats partij in zijn gemeente. De contributie is zéér laag! Wij moeten daadwerkelijke belangstel ling voor onze- georganiseerde politieke actie verlangen van iederen Ka'.holiek. Wie dien plicht in aezen tijd niet ver staat, niet begrijpt» is wi, heel erg kort- zich'ig nf totaal geestelijk blind! DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS: Hoewel de kinderachtige straatbetoogingen zoowel in Italië als in Frankrijk zyn verboden, en hoewel de Ita- liaansche regeering „officieel" geen eischen stelt, gaan de Italiaansche bladen door met de eischen van Italië te ontwik kelen. De „Giornale d'Italia" wijdde ook gis teren een hoofdartikel aan Tunis en schreef, dat Italië het recht en den plicht heeft zijn speciale rechten in Tunis op te eischen, niet alleen wegens de zeer tal rijke Italiaansche bevolking en wegens de verkregen rechten, maar ook ten behoeve van de beschaving in Noord-Afrika. Er zijn in Tunis nog zeer uitgestrekte opper vlakten, die vruchtbaar gemaakt zouden kunnen worden, indien zij niet braak ble ven liggen wegens het tekort aan Fran- sche arbeidskrachten en het Fransche ver zet tegen een grootere Italiaansche immi gratie. De behoeften eener productieve be schaving in Noord-Afrika vallen dus, al dus het blad, samen met de natuurlijke behoeften van uitbreiding der Italiaan sche werkkracht. De Italianen geven het dus nog niet op, maar de Franschen zijn vast besloten om geen duimbreed grond prijs te geven en liever te vechten danrtoe te geven. BURGOS: Het besluit van Franco om ex-koning Alfonso weer in zijn burger rechten te herstellen, wordt druk bespro ken. Men vraagt zich nu af, of dat be doeld is als inleiding op een eventueele terugkeer van Alfonso en dan natuurlijk niet als gewoon burger maar als koning. Hel zal er natuurlijk van afhangen, op welke voorwaarden de koning bereid zou zijn, weer op den troon terug te keeren, maar een herstel der monarchie zou een grooten invloed kunnen hebben op de fan tasie der Spanjaarden en zou de positie van Franco aanzienlijk kunnen verster ken. Berlijn heeft Franco blijkbaar al een vingerwijzing in die richting gegeven, want het zegt. dat het Franco met wil adviseeren, maar dat het geen bezwaar zou hebben tegen een eventueel herstel der monarchie. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Wy geven hier het slot der zitting. (En kele sprekers zijn reeds in een gedeelte onzer vorige oplage vermeld). De heer Jansen (A.-R.) houdt eenige fi- nancieele beschouwingen. Spr. acht vermindering van belasting druk wenschelijk. Tot verhooging van sub sidies, welke in 1934 werden verminderd, kan vooralsnog niet worden overgegaan. De provincie beschikt bij verre na niet over de middelen om alle werkloozen aan werk te helpen. Tegenover de nationaal-socialistische le den dezer staten merkt spr. op, dat van di verse hunner aangekondigde voorstellen niets is gekomen. Initiatief is er van hen niet uitgegaan. Spr. hoopt, dat Ged. Staten met hun beleid zullen voortgaan, zooals wij van dit college gewend zijn. De heer Bergshoeff (H.G.) pleit voor be vordering van de industrieele ontwikkeling in de provincie. De heer Meijers (N.S.B.) verbaast zich over het uithoudingsvermogen van de le den om lang te spreken over zaken, waar van in schier alle gevallen de beslissing te voren vaststaat. Naar zijn meening heeft de provincie wel degelijk een taak bij de bestrijding der werkloosheid, bij den nood toestand van de tuinders, visschers en mid denstanders. Van provinciezijde had zeker een ernstig protest moeten klinken tegen de handeling van den burgemeester v. Rot terdam, die door het verbieden van den voetbalwedstrijd NederlandDuitschland de belangen van deze groote havenstad op onverantwoordelijke wijze in gevaar heeft gebracht. Zelfs dr. Colijn heeft erkend, dat wij Duitschland als afnemer onzer bodem producten niet kunnen missen. Aan de ar rogantie Hetze van volksvreemde elemen ten in ans land tegen Duitschland moet een einde komen. De heer Nije (N. S. B.) gaat in tegen het betoog van den heer de Visser, en be treurt, dat een lid van de rechterzijde, de heer Jansen Maneschijn, zich eveneens heeft begeven in een critiek op de natio naal-socialistische leden. Deze leden doen wat zy hun plicht achten. Zij stellen zich principieel op het leidersbeginsel, doch njoeten in deze staten rekening houden met den bestaanden gang van zaken. Wanneer de heer Jansen hen verwijt, dat zij voor een geldleening hebben ge stemd. dan beteekent dit niet, dat zij het systeem goedkeuren. Met eigen voorstellen zullen spreker en zijn geestverwanten al leen dan in deze staten komen, wanneer er kans op aanneming bestaat. De heer Drees (S. D.) ziet veeleer in het optreden van de narionaal-socialisten het optreden van volksvieemde elementen hier te lande. De nationaal-socialisten zijn bijna vier jaar geleden in deze staten gekomen, doch zij hebben niets positiefs weten te berei ken. Zij zijn van de beste eigenschappen van het Nederiandsche volk, van de vrij heidsgedachte blijkbaar verstoken. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Zal koning Alfonso terugkceren? (3de blad). Ras-moeilijkheden op een persbal te Brussel (2de blad). Hore Belisha brengt hulde aan den Paus. (2de blad). De Italiaansch-Fransche spanning. (2de blad). Binnenland Een stijging in de Rijksmiddelen. (1ste blad). Een bijeenkomst van den Ned. R. K. Midenstandsbond, waarop verschillende be langrijke onderwerpen zijn besproken» (1ste blad). De heer Heukels (Ged. Staten) spreekt, alvorens de beantwoording namens het col lege aan te vangen, de beste wenschen uit voor het herstel van gezondheid van den heer v. Fisenne, lid van Ged. Staten. Principieel staan Ged. Staten op het stand punt van het Christendom, dat eerbiediging van ieders vrijheid insluit. De Rijkscommissie werkverruiming is zelf niet tevreden over de resultaten van haar werk. Spr. doet een beroep op allen om wer ken in werkverschaffing toe te staan in die gevallen, waar anders deze werken achter wege zouden moeten blijven. Helaas is indertijd geen meerderheid ge vonden voor drooglegging van de Reeu- wijksche plassen, hoezeer hierin een object voor werkverschaffing was te vinden. Het aantal werkloozen is de laatste ja ren met 25 pet. teruggeloopen, dank zij me de de maatregelen van overheidswege. Spr. bestrijdt de ingediende moties, ter wijl hij een beroep doet op de Staten om de oud-Hollandsche soliditeit in stand te houden. De heer De Bruin (Ged. Staten) deelt den heer Ter Laan mede, dat inzake de ter tiaire wegen het overleg met het Depar tement van Waterstaat nog gaande is. De heer Schmal (Ged. Staten) zegt dat een algemeen provinciaal uitbreidingsplan vooralsnog niet noodig is. Het voorstel-Van Eek is voor Ged. Sta ten een blauwe vaan in den mist. De heer Roos (Ged. Staten) ontraadt het beschikbaar stellen van hoogere bedragen voor de bestrijding van tuberculose onder het vee, als bedoeld in de motie-Rijlaars dam. Verder beantwoordt spr. eenige vra gen omtrent detailpunten. De heer van Slesn (S. D.) stelt nog voor, de bestaande vergoedingsbedragen van 10 ct. voor het onderzoek en van 5 voor het afslachten van tuberculeuze runderen te verdubbelen. De heer Rijlaarsdam (N. S.) gaat hier mede accoord. Na dupliek van Ged. Staten trekt de heer van Sleen zijn voorstel inzake de verdub beling der bedragen voor het rundvee in, hopend dat Ged. Staten voor het vol gend jaar zelf een verhooging van deze bedragen zullen steller.. Het voorstel-Rijlarsdam, intusschen zoo danig gewijzigd, dat de bedragen worden gesteld op twintig cent en 10 wordt ver worpen (vóór alleen de nationaal-socialis ten). De motie-Van Eek om voor de vereeni- ging werkzaam in het belang van de drank bestrijding het subsidie van ƒ905 te hand haven, wordt met 37 tegen 31 stemmen verworpen. Het amendement-van Sleen om het sub sidie voor de huisvesting van Zuid-Holland- sche schipperskinderen, die aan den wal verblijf houden om onderwijs te genieten, te verdubbelen wordt met 35 tegen 33 stemmen aangenomen. De motie-Van Kranenburg inzake ver plichte toepassing van de bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten bij pro vinciale werken, wat betreft de verhouding van den aannemer tot werklieden, wordt met 47 tegen 21 stemmen aangenomen. De begrooting in haar geheel wordt z. h. st. aangenomen. De winterzitting is daarop gesloten. ERNSTIGE WOELINGEN IN MANDSJOEKWO. LONDEN, 17 Dec. (A. N. P.). De cor respondent van de „Daily Herald" te Hong kong bericht zijn blad over ernstige onge regeldheden in Mandsjoekwo. Uit Mandsjoekwo komende buitenlanders zoo schrijft de correspondent, maken mel ding van voortdurende oneenigheid tus schen de Japansche en Mandsjoekwosche ambtenaren. Bijna iederen dag wordt er gefluisterd over een nieuwen opstand of over muiterij onder de troepen en elk verzet wordt onderdrukt met massale slachtpartijen. Vele deelen van den staat zijn volkomen verboden voor de vreemde lingen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1