HsgS» NIEUWJAARS- ADVERTENTIËH NIEUWJAARSWENSCH ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 DE LE'QSCHE COULANT DERDE BLAD - PAG. 10 R. K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN DECEMBERMAAND MARIAMAAND Wanneer wij over Maria spreken noemen wij haar vaak de Moedtr-Maagd. Daarom kunnen wij haar ook de patrones, het voorbeeld noemen van al onze leden, gehuwde er» ongehuwde. In deze Decembermaand, die aan het Kerstfeest voorafgaat, herdenken wij Maria vooral als de moeder va»i Christus. Zij is het, die het meest en het vurigst verlangd heeft naar Christus's Geboorte, zy is ook het meest verblijd geweest om Zijn Geboorte. Haar natuurlijke moederliefde groeide uit tot een bovennatuurlijke Godsliefde. Vragen wij nog in dt komende week, dat zij ons moge leeren iets te bezitten van die groote liefde, die Zij voor Jezus had en \ran Haar verlangen naar Hem. Dat Haar moederliefde voor Jezus ons tot voorbeeld moge strekken in de liefde en de zorg voor onze eigen kinderen. OFFICIEELE MEDFDEELINGEN. Donderdag 17 Januari 1939, des avonds te 8 uur Jaarvergadering in den Foyer van den Burcht. Bestuursverkiezing. De aftredende leden zijn: Mej. S. van Deene (niet herkiesbaar), Mej. W. van Es (niet herkiesbaar), Mevr. B. Simonis-Kortekaas (nerkiesbaar). Verder moet voorzien worden in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van Mevrouw Melchers-Duijnstee, terwijl nog twee plaatsen vacant zijn. Abusievelijk was meuegedeeld, dat de dames van Deene en van Es herkiesbaar waren. Dit is niet het geval. Candidatenlijsten, dooi 10 leden onder teekend, moeten voor 6 Januari bij de secretaresse ingezonden zijn. Na afloop der vergadering lezing door den Weleerw. Pater A. Fennell, geestelijk adviseur van den R. K. Diocesanen Vrou wenbond in het Bisdom Haarlem. Onder werp: Katholieke Actie Een moderne kruistocht Zij, die iets meer van katholieke actie wil len weten en het blijkt telkens uit in gekomen vragen, dat dii er zeer velen zijn hebben thans de gelegenheid, hierover een goede uiteenzetting te hooren. Laten die dus allen aanwezig zijn! De katholieke actie heeft veler allergrootste belangstel ling! Maandag, 19 December 1938. Herden- ding van het 25-jarig bestaan van den Dio cesanen R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. 10 uur H. Mis, op te dragen door den Geestelijk Adviseur van den Bond. Pater A. Fennel O.P. in de kerk van den H. An- tonius, Nieuwe Groenmarkt (bij de Markt) te Haarlem. 11 uur Vergadering in een der zalen van Restaurant Brinkman, Groote Markt te Haarlem. Herdenkingsrede door de Voorzitster, Mej. Toos Post. Onze nieuwe actie. Deze week waren 6 ettensbussen geregeld in gebruik. Bij wie mag nog een bus bezorgd worden om ze ge durende 12 dagen te vullen? Wacht niet met uw opgave, want tijdige opgave en vele aanmeldingen zijn gewenscht om vol ledig, geregeld en op de beste en gemak kelijkste wijze aan de vele aanvragen te kunnen voldoen. Bridge-club. Het voornemen bestaat een ibridge-club op te richten. Zij, die zich hier voor interesseeren worden verzocht reeds thans hiervan te doen blijken en haar kaartje in te zenden bij Mevr. J. Manders- Vermeulen, Boerhaavelaan 12, Tel. 292. Moedercursus. Zuster Hofkamp van het "Witte Kruis in den Haag is voornemens hier een moedercursus te beginnen op 17 Januari 1939. De lessen zullen eens per week gegeven worden gedurende zeven achtereenvolgende weken. De kosten be dragen 10 cent pc-r les. Ook meisjes boven 18 jaar kunnen hieraan deelnemen. Opgave vóór Driekoningen (6 Januari 1939) bij Mevr. J. Manders-Vermeulen, Boerhaavelaan 12, Tel. 292. R. K. VEREENIGING „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Kerstmis!.Dit eene wuord toovert ons de liefelijkste en ontroerendste tafereelen voor oogen. Het Goddelijk Kind in doe ken gewikkeld hulpeloos liggend op wat stroo. Maria en Jozef aanbiddend neerge bogen, schreiend van g-nuk om het Hemel- sche Wonder, maar ook schreiend van ziele- pijn, dat Hij, de Almachtige, de Allerhoog ste, in schamele doeken gewikkeld moet rusten op het harde stroo. Hoe gaarne had den wij Maria tegemoet willen treden om Haar dekking en kleeding voor het Godde lijk Kind te geven. Kerstmis!Ook nu in onzen tijd zijn er vele moeders, die scnreiend haar kinde- ke verwachten, ook niet wetend hoe aan dekking en kleeding te komen. Laten dan wij, de moeders van heden, die gaarne voor het Christuskind geofferd hadden, het arme kind van nu gedenken. Geeft veel, geeft weinig, maar geeft. God ter eere tot vreugde van Gods Moeder, op dat wij uit uw naam met uwe gaven vele arme moeders het hoogstnoodige kunnen schenken. Onze magazijn meester esse staat met leege handen, vult ze, vult ze rijkelijk met giften en goederen, dan zal hat Kerstfeest worden een feest van vrede en geluk! Adres magazynmeesttresse: Mevr. H. Colla, Mare 51, telef. 985. Adres penningmeesteresse: Mej. A. v. Deene, de Sitterlaan 2a. Gironum.ner: 17307 aan de pennlngmee»- teresse van de R. K. Ver. „Hulp in de Huis houding en de Baby", de Sitterlaan 2a. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Er is reeds verschillende malen gespro ken en geschreven over de Commissie in zake Huishoudelijke Voorlichting. Het mag bekend geacht worden, dat deze commissie zich tot taak stelt, kooK- en naailessen te doen geven aan vrouwen van werkloozen en aan nen, die met een heel kiein gezins inkomen moeten rondkomen Toch is de bekendheid van deze commissie en van haar werk nog lang niet algemeen al thans er konden nog veel meer deelneem sters van haar cursussen profiteeren. De commissie begon haar werk drie jaren ge leden: tot nu toe namen 988 vrouwen deel aan de kooklessen en naaicursussen. In een serie van vyf lessen wordt geleerd, hoe men met een minimum aan geld een maxi mum van voedende spijzen Ran bereiden dus „warm eten koken" dat voldoende voe dingswaarde bezit; om de gezondheid van het gezin in stand te houden zelfs te be vorderen; ook verschei itnneid in voeding, zoodat er zelfs met zeel bescheiden mid delen eens een aardigheidje of extraatje op tafel komt; iets wat in het werklooze ge zin als regel nooit voorkomt en wat de stem ming, die zoo moeilijk opgewekt te houden is, zeker ten goede zal beïnvloeden. De leeraressen der Vakscholen verzorgen deze lessen en zij worden gegeven in het Volks huis en in de beide huis.houdscholen. De naaicursussen hebben eigenlijk nog meer toeloop dan de kooklessen Ei wordt be gonnen met 'n heel eenvoudig kleedingstuk, waarvoor eerst het patroon gemaakt wordt om langzamerhand alle ondergoed, schor ten, zelfs pyama s te vervaardigen, totdat in den vervolg-cursus het gloriepunt be reikt wordt: de eigengemaakte japon. De vrouwen kunnen tevens voorlichting en hulp kr-jgen bij het versiellen van hun eigen kleeding, van mans- en kindergoed. Van oud goed wordt r.ieuw gemaakt, uit een vers»eten oud stuk, een klein broekje or kinderjurkje. Juist van deze voorlichting er hulp wordt een ijverig gebruik gemaakt. Ik 'geloof niet, dat er door het voorgaan de vele nieuwe dingen verteld zyn. Hoofd doel van de opsommin^ ervan is, dit nut tige wer« nog eens heel speciaal onder de aandacht te brengen, vooral onder het oog van al onze sociale werksters, die persoon lijk contact hebben met de gezinnen der werkloozen, om hen aan te sporen telkens opnieuw de vrouwen te wijzen op deze ge legenheid die hen in staat stelt voor hun gezin meer en met rnindei moeite iets heil zaams tot stand te brengen. Er wordt van de cursisten een zeer kleine bijdrage in de groote onkosten gevraagd twee en vijf centen pei les ver.eweg het grootste gedeelte der onkosten wordt bestreden door vrijwillige bijdragen van de verschillende organisaties in Leiden, door -Maatschappe- U-k Hulpoetoon, door subsidie van Gemeen te en Ministerie van Sociale Zaken. Een maal in het jaar wordi een feestavond ge organiseerd waar alle cursisten zoo mo gelijk ook die van vroegere jaren bijeen komen, om tenminste een avond in het jaar de zorgen en tobberijen op zij te kun nen zetten eri te genieter van zang, een tooneelstukje, een gezellig kopje thee en versch gebak, dat de leerl-ngen der huis houdscholen bereid hebben De Leidsche commissie is nog niet zoo ge lukkig als een harer Noordelijke collega's, oie haar cursisten in de gelegenheid kan stellen om eenige dagen uit haar gezin in een of ander Rusthuis de zoo zeer gewensch- te ontspanning te genieten. Dat is nog toe komstmuziek! Over eenige weken eind Januari zal in Leiden de ter toonstelling gehouden worden „Maak zelf". Deze tentoonstelling zal vooral eenvoudige meubels, kinder bedjes en -stoelen, wiegjes, zelfs kinder speelgoed laten zien, die met een minimum aan kosten en zeer eenvoudig, weinig kost baar materiaal, zonder bijzondere vakken nis door werkloozen kunnen vervaardigd worden. Er zal meer getoond worden. Ook het werk, dat de cursisten maken in de naaicursussen, de manier waarop het koken wordt geleerd en de pronucten der kook kunst z'i'len ons overtuigen van de nood zakelijkheid van de voorlichting op huis houdelijk gebied. Het zal niet zoozeer noodig zijn, U, so ciale werksters, en allen, die belang stel len in den beproefden evenmei.sch, aan te sporen deze tentoonstelling te gaan zien: maar spoort ook de vrouwen der werkloo zen, ook dt mannen aan, te gaan zien, wat zij met weinig technische kennis en met eenvoudige middelen bereiken kunnen zy óók, neen, juist zij, a» zijn zy werkloos, en al kan er geen dubbeltje, geen cent af, als voor het dagelijkse!» allernoodigste! De tentoonstelling mugt zbh in een groot bezoek verheugen met ais gevolg veel meer belangstelling voor het wirk der commis sie, die zich ook moge uiter. in geldelijken steun, die nog zuo drirgend noodig is en zonder welken het werA niet voortdurend .neer gezinnen kan bereiken. Het gironummer van de penningmeeste- resse is.320408. Indien zij, die gedurende de tentoonstel- lingsdagen over eenigen vrijen tijd be schikken, dezen willen geven voor met hen te oveneggen werk er» zich daartoe aan melden oij mevr. M. C. van Garle-Nippen, Rijnsburger weg 9, tel. 814, zal de commis sie zeer dankbaar zijn. INT ERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN DATA VAN BELANG. Zondag 18 December bijéénkomst voor de verloofden De Leidsche Gezellen^zijn natuurlijk met hun meisjes .present. Maandag 19 December: Bijeenkomst van onze kern. De v.-Praeses zal spreken over „goede omgangsvormen". Verder is het woord aan Th. v. Dijk. Na alle mogelijke wederwaardigheden, waardoor óf onze bijéénkomst verviel óf zeer matig bezocht was, rekenen wij nu op de belangstelling van alle leden. Nieuwe leden kunnen zich opgeven zoo noodig vormen wy een tweede kerngroep. Maandag 19 December: Na onze kernbij- eenkomst, vergadering van de Kol- pingslijfwacht. Nieuwe Kolpingslijf- wachters zijn van harte welkom. Onze Kolpingslijfwacht moet noodza kelijk versterkt worden. Bespreking nieuw programma en uit- beiding van K. L. Dinsdag 20 December: Prof. Carp zou spreken over een sympathiek werk. Door uitstedigheid is prof. Carp zeer tot zijn spijt verhinderd, deze spreek beurt waar te nemen. Een ander zal zijn plaats innemen en over dit onderwerp spreken. In het be gin van het volgend jaar hopen wij prof. Carp te hooren. Zondag 25 December. Kerstretraite. De Kerstretraite begint. De belangstelling is 2eer tot onze spijt gering. Wij hopen, dat nog enkele leden zich zullen aanmelden bij den huismeester. Werklooze Gezellen of Gezellen, die een klein weekloon hebben, kunnen een groo- •tere of kleinere steun ontvangen. Zij heb ben zich in verbinding te stellen met v.-Praeses of huismeester. Wacht nu niet te lang, want dan moeten wij je afwijzen. Zondag meet toch zeker de inschrijving worden gesloten. TOONEEL JONGEREN. Donderdag worden alle jongeren van het tooneel verwacht, een korte bespre king zal er worden gehouden. Laten allen present zijn. ST. NICOLAASFEEST VAN DE GEZELLEN. Maandagavond ging het er gezellig aan toe in de zaal van de St. Jos. Gezellen. Een honderd Gezellen waren gekomen, voor de St. Nicolaasviering Hel was een avond van tractaties en attracties. In den Kersttijd zullen wij nog eens zulk een avond organiseeren. NIEUWE COMMISSARISSEN. Door den v.-Praeses zijn de volgende Geze'Jen gevraagd zitting te nemen in het commissariaat: H. Key, J. Kriek en Th. Varkevisser. Zy hebben toegestemd. Deze benoeming was noodig om de opengeko- men plaatsen aan te vullen. J. Bentveld is benoemd tot assistent- Senior. VOOR HET DISTRICT. Zondagmiddag 4 uur bijeenkomst ver loofden. De eerste byeenkemst was goed bezet. Wii rekenen natuurlijk op al dege nen, die de eerste bijeenkomst bijwoon den; maar hopen, dat nog vele andere Ge zellen met hun meisjes komen. RETRAITE. Wanneer Gezellen uit het district de Kerstretraite willen medemaken, dan is daartoe gelegenheid. De retraite begint le Kerstdag en eindigt 28 December. De kos ten zyn 6.50. Men geve zich rechtstreeks op aan den Directeur van het retraite-huis. De tijd is te kort om dit van het district uit te regelen. Meld er s.v.p. bij: Gezel uit het district Leiden. ONZE ARBEIDERS-JEUGD-ENQUêTE. Waarom A. J. E. De Katholieke arbeidersjeugdbeweging in Nederland wil voor duizenden, voor tienduizenden jonge arbeiders optreden als het instituut van vorming, verdediging, be scherming. Zij wil de jeugd vertegenwoordigen overal, waar de belangen van de jeugd te behartigen zijn. Aanhoudende onderzoekingen moeten de beweging steeds op de hoogte houden met den werkelijken toestand, waaronder de arbeidersjeugd leeft. Deze onderzoekingen moeten juist zijn, dus objectief geschieden en wel door de jeugd zelf en ten doelhebben: de verhef fing de geestelijke en stoffelijke verhef fing van de jonge aibeiders. De nationale leiding moet geregeld vol ledig op de hcogte zijn omtrent den toe stand, plaatselijk, parochieel en diocesaan, opdat zij met meer gezag haar wenschen en verlangens kan kenbaar maken en de noodzaak van de te nemen maatregelen kan aantoonen en bepleiten. De vraagstukken en wenschen en ver langens zulen des te concreter vormen aannemen, naarmate de nationale leiding een klaar en duidelijk beeld krijgt van het leven der jonge arbeiders en de omstandig heden waaronder zij leven, wonen, werken en zich ontspannen. Zij moeten begrijpen en inzien, dat hun eigen beweging daarin' verandering moet trachten aan te bren|en. De beweging moet door de jeugd zelf gedragen, verde digd en beïnvloed worden. Het ideaal is door middel van de jeugd beweging de geheele massa der arbeiders jeugd te omvatten. Allen; moeten gaan in zien, dat het voor hen zelf van het aller grootste belang is. In zoover wij zelf niet allen kunnen Indien niet anders aangégeven in deze week dagelijks geen Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. ZONDAG, 18 Dec., kierde Zondag v. d. Advent. Mis: Rorate. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui); 3e voor Kerk of Faus. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid „Dauwt Hemelen van boven en dat de wolken den Gerechte afzenden. (Introitus). Kom, Heer, wacht niet lan ger; ontbind de zondenlast van uw volk". (Communio). MAANDAG, 19 Dec. Mis v. d. vorige Zon dag: Rorate. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui); 3e voor alle overledenen (uit net eerste requiemformulier); 4e voor Kerk oi Paus. Na het Graduale wordt het Alle luja met vers niet gezegd. DINSDAG. 20 Dec. Mis v. d. Vigilie v. h. feest v. d. H. Thomas, Apostel: Ego autem. 2e gebed v. d. vorige Zondag; 3e ter eere van Maria (Deus, qui). WOENSDAG, 21 Dec. Feestdag v. d. H. Thomas, Apostel. Mis: Mihi autem. Glo- tia. 2e gebed v. d. vorige Zondag. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De heilige Thomas is de Apostel, die op net woord van zijn mede-apostelen niet wilde gelooven aan de verschijning van den verrezen Christus. Acht dagen later btleed hij voor den opnieuw verschenen Christus zijn geloof met de woorden: Mijn Heer en mijn God". Na een leven van pre- ciking van het heilig Evangelie van Chris tus, is de Apostel met pijlen doodgescho ten. DONDERDAG, 22 Dec. Mis v. d. H. Hun ger, Bis chop en Belijder: Statuit. (Zie in liet feesteigen v. h. Bisdom). Gloria, 2de gebed v. d. vorige Zondag; 3e ter eere van Maria. (Deus, qui). Kleur: Wit. Met kracht verdedigde de heilige Hun ger de onverbreekbaarheid van het huwe lijk tegenover zijn weldoener koning Lo- dewijk de Duitscher, die zijn vrouw in een k ooster had opgesloten en een z. g. ander huwelijk sloot met een andere vrouw. VRIJDAG, 23 Dec. Mis v. d. vorige Zon dag: Rorate. 2e gebed ter eere van Maria tDeus qui), 3e voor Kerk of Paus. Na het Graduale wordt het Alleluja met vers niet gebeden. ZATERDAG, 24 Dec. Vigiliedag voor het Hoogfeest van Kerstmis. Geboden vasten en onthoudingsdag. Mis: Hodie. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. bereiken door de standsorganisatie, is het noodig, dat wij de niet aangeslotenen be werken en niet met rust laten. Het is een feil, de arbeidersjeugd wordt bedreigd door een afschuwelijke onzeker heid omtrent haar toekomst. Djizenden, die werken, verdienen zulke ellendig lage loonen, dat zij zelfs niet in staat zijn hun eigen onderhoudskosten te betalen, laat staan kunnen sparen voor de stichting van een gezin. Duizenden, die reeds jarenlang verkee ring hebben, zien geen uitzicht op een hu welijk; leven in de grootste spanningen, omdat zij na een serieuze verkeering geen voltooiing vinden van hun drang tot sa menleving in een Christelijk huwelijk. Duinzenden jonge menschen, die zonder werk zyn, weten niet, of zij blijvend over bodig zullen zijn, dan wel of ooit het ge leerde op cursus en vakschool kan wor den toegepast. Welnu hierin dient verandering te ko men. En daarom deze arbeiders-jeugd- -enquête. Ue allereerste aanleiding tot dit onder zoek was de Kaderdag te Eindhoven op 1 Mei 1938, waar leden van de Jonge Werk man bijeenkwamen. Een tweede aanleiding tot het organisee ren werd de brief, die Praeses Drcst zond aan het bestuur van het Werkliedenver bond en de Jonge Werkman over de toe standen, waaronder de jeugd in IJmuiden moest leven: de lage loonen en de moei lijkheden, welke verder daaruit voort vloeien. Men wilde nu een onderzoek op breeder schaal. Zoo rijpte het plan. Als wij willen kunnen wij 100.000 jonge arbeiders bereiken. Wanneer de vragenlijsten zijn ingevuld, worden zij opgezonden, uitgezocht en.... de resultaten zijn dan de kostbare gege vens, waarmede gewerkt gaat worden. Gij hcort er nog wel van. Jongens, het is van belang, mede te wer ken. Natuurlijk, wij moeten voor alles een open oog hebben voor de godsdienstig-ze- delijke vorming van den jongen man, maar wij overschrijden ons terrein niet, wanneer wij ook letten op en onze volle aandacht schen aan aan den socialen nood van onze jongeren. Het grijpt in elkander, hebben wij ge zorgd voor de leniging van den socialen nood, dan zullen wij daardoor beter moge lijk maken een godsdienstig-zedelijke vor ming; gemis aan godsdienstzin en zedelijke vervlakking zijn zeer dikwijls het gevolg van socialen nood. UIT DE REDEVOERINGEN VAN ADOLF KOLPING. „Ik heb velerlei toestanden in de wereld leeren kennen, maar nooit gevoelde ik mij gelukkiger dan toen ik bij mijn ouden grootvader zat. naast mij mijn moeder aan het spinnewiel, en om mij hebben mijn spe lende broeders en zusters; dat was een arm, maar een vroom en tevreden, en daarom gelukkig, farnilie-leven. Ja, hét. geluk berust slechts bij een vroom en tevreden gezin. Ik kende een arme vrouw, die vier kinderen had, en vaak slechts van het stukje droog brood moest leven, dat zij in zorg en kommer verdiend had, maar zij was vroom en te vreden; en deze vrouw was de gelukkigste, die ik ooit heb leeren kennen. Het geluk loopt niemand na; men moet het zoeken, maar niet in luidruchtig ver maak of op het bal, neen, daar vindt men het allerminst. Juist in de schitterende ge zelschappen en op bals verslinden de groo te en kleine driften, als roofdieren die elkaar de prooi betwisten, om strijd 's menschen levensgeluk. Ook geld en goed maken niemand ge lukkig, maar een hart vol van liefde en tevredenheid. Zoodanig geluk nu kunnen allen genieten, aanzienlijken en hoogge- plaatsten, zoowel als den ambachtsman en den straatveger, en dezen nog eer dan genen En daar ik zelf eenmaal hand werksman was, wil ik thans met al mijn zwakke krachten daartoe bijdragen, de huisgezinnen der eerzame handwerkslieden gelukkig en tevreden te maken, en mocht ik er in slagen, slechts een twaalftal aan komende gezellen dat geluk te hebben be zorgd, dan wil ik gaarne tevreden zijn. Ik weet niet. of ik in den hebei zal ko men; maar als ik één ambachtsman daar door gelukkig kon maken, ging ik voor hem duizend jaar in het vagevuur!" Onthoudt dat: gelukkig kan leder mensch zyn. Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn contant 1—4 regelsf0.50 5-8 1.- 9- 13 -12 -16 1.50 .2.— DE ADMINISTRATIE Ondcrgeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van ,L)e Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S v.p. duidslijk met potlood iövullen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10