Dok Italië treedt op tegen de Joden VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9211 Telefoon: Redactie 18. Telefoon: Administratie 938. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AdT. en Abonn.-tarieven zie paf. 1 Giro 103003. Postbus 1L D!t nummer bestaal uil vier bladen. V Niet op te hoog levens niveau De voorzitter van de Aïg. Kath. Werk- geversvereeniging, ir. Guljé, heeft in een rede waarvan wij reeds een uitvoerig exposé hebben gegeven o.m. gewe zen op de leegheid van de leuze, die roept om belangrijke, ingrijpende bezuini gingen op den staatsdienst- Bezuiniging, zoo zeide hij, zou misschien „de juiste methode zijn, indien wij een tijd perk achter ons hadden liggen, waarin we ons aan tal van luxe uitgaven zijn te bui ten gegaan, maar daarvan is geen sprake. De steunmaatregelen voor verschillende be drijfstakken zijn slechts genomen in uiter ste noodzaak, om catastrophen te voorko men. Onze sociale voorzieningen zijn, ver geleken bij het buitenland, op peil, maar het is toch geenszins zoo, dat de lagere bevolkingsklassen op onverantwoord hoog niveau leven. Wat hierop nog bezuinigd dient te worden, kunnen wij niet inzien en waar het de sociale wetgeving betreft, meen ik wel te mogen verklaren, dat de katho lieke werkgevers hiervan geen afstand wil len doen." Wij willen even vastleggen, dat deze lei der der Katholieke Werkgevers-vereeniging constateert, dat de lagere bevolkingsklassen niet leven op een onverantwoord "hoog ni veau; verklaart, niet te .kunnen inzien, wat op het levensniveau der lagere bevol kingsklasse nog bezuinigd dient te wor den. Dat dit onomwonden door een re presentant der katholieke werkgevers al dus wordt gezegd, is wel van beteekenis. Daar zijn er altijd nog, die maar steeds praten van „naar een lager niveau" en dan natuurlijk! niec zichzelf bedoelen, niet bedoelen, dat in h u n huishouden en in h u n maatschappelijken kring naar een lager ni veau moet worden gestreefd (misschien is dat ook inderdaad niet noodig en niet gewenscht), maar doelen op wat men noemt de lagere bevolkingsklassen, die maar café's en bioscopen bezoeken en vullen, enz. enz. „De lagere bevolkingsklassen leven niet op onverantwoord hoog niveau". Van zelfsprekend zijn er, die het wèl doen. Maar die zijn er in de hoogere bevolkings klassen ook. Daar zijn er in de lagere be volkingsklassen die op een onverantwoord hog niveau leven doch weinigen, ook al om de nuchtere reden, dat verreweg de meesten het niet zouden kunnen,-ook al zouden ze het willen! ZIJ MOETEN ONROEREND BEZIT EN ONDERNEMINGEN AANGEVEN. ROME, 16 Dec. (A. N. P.) De Ita- liaansche ministerraad is vanmorgen bijeengekomen onder voorzitterschap van Mussolini. Er werden belangrijke besluiten genomen, o. m. betreffende Italiaansche burgers van Joodschen bloede. De ministerraad besloot, dat deze burgers al hun onroerend bezit en de ondernemingen, waarvan zij eige naar zijn, moeten aangeven., 't Deel der roerende goederen, dat grooter is dan de voor Joden, jegens wie geen uit zondering: bepalingen bestaan, toege stane limiet, moet afgestaan worden aan een instelling, die zonder verwijl in het leven zal worden geroepen en ten doel zal hebben de genoemde onroeren de goederen aan te koopen, te behee- ren en geleidelijk te verkoopen. De Joodsche eigenaars zullen in betaling voor de waarde der bezittingen spe ciale eïfecten ontvangen, welke door de genoemde instellingen zullen worden uitgegeven en die 4 procent rente zul len dragen. Het beheer van onderne mingen, die van belang zijn voor de de fensie van den staat of waar honderd of meer personen werkzaam zijn, zal worden uitgeoefend onder speciaal toe zicht. De ministerraad zal op 11 Maart op hieuw bijeenkomen, vooral ter bestu deering van de hervorming der Ita liaansche scholen. Oekraïne in het spel der mogendheden Duitschland wacht op de verbrokkeling der Sovjet-Unie Een nieuwe droom van het Der de Rijk schokt de werélddiploma- tie. Oekraine moet hersteld wor den! Alle landen, die deel en van Oekraine bezitten, moeten hier aan meeweïken, te weten Rus land, Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië.... Een land is hier reeds toe gedwongen, n.l. Tsjecho- Slowakije, waar de Karpatho-Rus- sen autonomie hebben verkregen. Maar het is de vraag, of de andere landen zoo gemakkelijk zullen volgen. De droom van een onafhankelijk Oekrai ne is niet nieuw. In „Mein Kampf" heeft Hitier wel degelijk Oekraine bedoeld, toen hij sprak over de van Rusland afhanke lijke randsta^n, waar meer ruimte voor Duitschland zou moeten komen. Deze woorden worden uitgelegd in economische zin; d.w.z. Duitschland wil Oekraine af scheuren van Sovjet-Rusland, om er zelf 1138 van de 3148; in het Poltava-district 324 van de 1020. Regelmatig wordt er in de Russische pers op gewezen, dat geen enkel bedrijf, geen enkel beroep of bevol kingsgroep te vinden is, waar niet ge wroet wordt door nationalistische propa gandisten. Deze propagandisten worden dooi' Berlijn betaald, en. in het buitenlanl komende, worden zij in het Derde Rijk steeds goed ontvangen. En omdat de tegenstander zoo machtig is, daarom vertrouwen de Oekrainers alleen op het Derde Rijk. Maar er zijn nog an dere mogendheden bij betrokken: Polen zal het meeste verlies lijden als Oekraine zelfstandig wordt. Zelfs Italië stelt belang in Oekraine, want Oekraine is niet alleen rijk aan goede cultuurgrond, het bezit niet alleen begeerenswaardige grondstof fen, die Duitschland en Italië missen, maar het is een springplank naar een ander randgebied van Sovjet-Rusland, waar ook anit-Russen wonen, n.l. de Kaukasus. En wie Oekraine heeft met de Kaukasus, die heeft Rusland vernietigd! En dat is een groote wensch van het Derde Rijk. Tevens heeft die bezitter de weg naar het Oos ten, en daar is Duitschland nog gevoeli ger voor. Het Kaukasus-gebied is een der groote Aziatische poorten. Intusschen is het nog niet zoo ver, want Duitschland zal een gunstig moment moeten afwach ten, om Oekraine los te scheuren, en wat de Kaukasus betreft mag niet vergeten worden, dat die gebied een Maginot-linie is, die tot in de wolken reikt. Van de droom der Oekrainers is intusschen veel verwezenlijkt. Het directe begin is reeds gemaakt. Zij kunnen zichzelf al beter hel pen, en de kiem van hun gebied het autonome Karpatho-Rusland is reeds toegang te vinden. En de Oekrainers, die al zoo langen tijd werken voor een eigen rijk, hersteld uit de puinen van over ver schillende landen verdeelde brokstukken, vinden dit streven van Duitschland zeer loffelijk, indachtig het spreekwoord: de vijanden van mijn vijanden zijn mijn vrienden! Want het is waar, dat de be woners van Oekraine geen grootere vijan den hebben dan de Sovjet-Russen, en het is een onloochenbaar feit, dat in Oekraine een heftige, ondergrondsche strijd wordt gevoerd tegen de verdrukkers. In 1934 verklaarde Stalin op het Zeventiende Congres der Communistische Partij, dat het Oekrainische „Nationalisme" het „grootste gevaar'* was. En de een na de ander worden de leidende communistische persoonlijkheden van Oekraine beschul digd van nationalisme en tot volksverra ders bestempeld. De volgende citaten uit de Sovjet-pers illustreeren dit ten volle: in het district Kiev werden 607 van de 1791 partij beambten ontslagen wegens na tionalistische actie; .in het Donetz-district tot eigen leven ontwaakt. Van hieruit kan de propaganda over de omliggende gebie den gevoerd worden. Van hieruit naar Russisch-Oekraine is slechts een afstand van honderd kilometer. Hun zelfvertrou wen is erdoor versterkt. Een toekomstig Oekraine zal waar schijnlijk nog veel verwikkelingen met zich brengen in Centraal-Europa. Want zooals Duitschland een springplank wil hebben naar het Oosten, zoo begeerig is Sovjet-Rusland naar het Westen. En het zal alle moeite doen om de verloren pri vileges in Tsjecho-Slowakije te herwin nen of te vervangen. Ook Rusland denkt aan de vorming van een Oekrainisch rijk, mits alles is ondergebracht onder de Cen trale Regeering van Moskou. Twee mach ten staan tegenover elkander, en zij wach ten beiden op elkanders afbrokkeling. Hoe de toestand zou worden, indien de eischen der Oekrainers in Polen in ver vulling zouden gaan, kan men op bijgaan de kaart aflezen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VALSCHE VERGELIJKING. De Avondpost schrijft: Om nog eens te doen zien wat de N.S.B.- pers onder waarheid verstaat, nemen wij uit het „Nationaal Dagblad" van gister avond het volgende stukje over: 100 voor vreemde Joden; 2.50 'voor onze werkloozen. De col lecte voor Joodsche immigranten heeft 430 000 opgebracht. Volgens minister-president Colijn gaat het om hulp van 4500 immigranten, hetgeen dus neerkomt op 100 per immigrant! De Minister van Sociale Zaken heeft thans bekenu gemaakt, dat aan ondersteunde werkloozen een Kerstgave van 2.50 a 3.per ge zin zal worden verstrekt". Om te doen zien, hoe weergaloos-valsch deze voorstelling van zaken is wijzen wij op het volgende: le. De collecte was niet alleen voor de Joden, maar voor alle vluchtelingen „we gens geloof of ras". 2e. Het bericht stelt het voor, of de Joden elk voor zich 100 krijgen (immers, het bedrag wordt gesteld tegenover de gift van 2.50 voor werkloozen), terwijl, zelfs al zou dat bedrag per Joodsche vluchteling worden besteed, die besteding plaats vindt ever een geruimen tijd; de Regeering zelf stelde de kosten op 1.50 per dag, zoodat met ƒ100 meer dan 2 maanden gedaan zou kunnen worden. 3e. De Kerstgift aan de werkloozen is extra; daarnaast staat natuurlijk de gewone ondersteuning over de loopende week. 4e. Wanneer men rekent, dat die 100 (gesteld dat het bedrag juist is) toereikend zou zijn voor 2 maanden onderhoud per per soon, dan moet men bij een vergelijking rr.et onze eigen werkloozen, uitrekenen wat deze per persoon (neen, per gezin) over die 2 maanden kosten en dan komt men tot een veel hooger bedrag. 5e. Maar zelfs dan is men er nog niet; want die werkloozen krijgen geregeld vaak al jaren! steun. Wij zullen maar ophouden. De verge lijking, door het „Nat. Dagblad" gemaakt, druipt van onwaarheid en onwaarachtig heid. En zóó moet het nation aal-socialistische volksdeel worden opgevoed. 't Is verschrikkelijk. EX-KONING ALFONSO VOOR- LOOPIG NIET NAAR SPANJE. ROME, 16 Dec. (A. N. P.) Het besluit van Burgos, waarbij een-Koning Alfonra .ti zijn burgerrechten wordt hersteld, zal, naar iemand uit zijn omgeving verklaar- oe, voor het oogenblik geen wijziging bren gen in de plannen van den ex-koning. Hij 7al zich denkelijk later in de maand naar Zwitserland begeven. GEEN ARBEIDSVERGUNNING VOOR JOODSCHE MEISJES UIT DUITSCHLAND. Oplossing van het dienstbodenvraagstuk langs dezen weg onmogelijk. In verband met een te verwachten te kort aan dienstmeisjes tengevolge van Duitsche maatregeien om in het buiten land werkzaam zijnde onderdanen naar hun land terug te roepen, is bij velen de gedachte gerezen, of het niet mogelijk zou zijn, Duitsche Joodsche meisjes naar hier te laten komen, teneinde die hier te landfe als dienstmeisje te werk te stellen. De directeur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam, de heer J. Boezer, heeft over dit punt reeds overleg gepleegd met het Departement van Justitie. De Regeering zoowel als het Departement stonden echter op het standpunt, dat deze, als vluchte lingen te beschouwen meisjes geen arbeidsvergunning voor Nederland kunnen krijgen. Ook een nader over leg tusschen Departement en Regee ring heeft niet het gewenschte gevolg gehad, omdat de Regeering niet be reid bleek, althans voorloopig, haar standpunt dienaangaande te wijzigen. De motiveering van dit standpunt van de Regeering vindt men in de eerste groo te rede, welke de minister-president dr. H. Colijn over het vluchtelingenvraag stuk in de Tweede Kamer heeft gehou den. Daarin heeft hij uitdrukkelijk verklaard, dat het de Regeering ongewenscht voor kwam, arbeidsvergunningen te verleenen aan Duitsche vluchtelingen, omdat daar door de moeilijkheden voor de Nederland- sche arbeidsmarkt automatisch zouden worden vergroot. Hoewel velen van meening zijn, dat het hier, wat de dienstbodenquaestie betreft, een uitzonderingsgeval mag worden ge noemd, schijnt de Regeering dit stand punt niet te deelen. Integendeel, men koestert n.l., naar ons door den Regeeringspersdienst werd mee gedeeld, de hoop, dat door meergenoemde Duitschen maatregel het aantal Neder- landsche meisjes, dat een taak in de huis houding zal kunnen vinden, belangrijk grooter zal worden, hetgeen men als een gunstig verschijnsel beschouwt. DE TERUGROEPING VAN DUITSCHE DIENSTMEISJES. LONDEN, 16 Dec. (A. N. P.). Een amb tenaar van de Duitsche ambassade te Lon den heeft in verband met de terugroeping van Duitsche dienstmeisjes naar Duitsch land tegenover een ertegenwoordiger van de „Daily Telegraph and Morning Post" een verklaring afgelegd van den volgenden inhoud: „Wij dwingen niemand te gaan. Ver wacht wordt, dat de meisjes haar betrek kingen op behoorlijke wijze opzeggen. Wij hebben aan niemand individueel geschre ven en stellen ons op het oogenblik niet voor dat te doen. Het bevel is van toepas sing op Duitsche en Oostenrijksche meis jes, die werkzaam zijn als dienstboden in Engeland, en, naar ik verneem, in ieder land van Europa, met inbegrip van N e- derland en Hongarije." VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Chamberlain waarschuwt Duitschland, dat de financiën een beslissende factor vormen In een oorlog. (2de blad). Koning Alfonso door Franco in zijn bur gerrechten hersteld. (2de blad). Een eenheidspartij In Roemenië. (2de blad). Binnenland Vergadering van de Tweede Kamer. (2de blad). Vergadering van Prov. Staten van Zuid- Holland. (1ste blad). PE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: De Britsche minister-president die zich den laatsten tijd nogal eens doet hooren, heeft gisteren in een tafelrede een merkwaardige, hoewel vaak toegepaste combinatie: eten en praten! een waar schuwing tot Duitschland gericht, om vooral niet te vergeten, dat bij een even tueel conflict met Engeland dit laatste land de beschikking heeft over groote financieele hulpbronnen, die in een oorlog van langen duur wel eens een beslissende factor zou den kunnen blijken te zijn." Wij weten niet of de aanwezigheid van dr. Schacht, den president van de Duit sche Rijksbank, den Britschen premier ge- inspireerd heeft tot deze waarschuwing, maar Chamberlain heeft ongetwijfeld ge lijk. Het geld is en blijft de „nervus belli", de zenuw, de ziel van den oorlog. Chamberlain voegde eraan toe: „Dit be sef is altijd bij ons aanwezig en ik ben er zeker van, dat het zelfs een zeer belang rijken invloed vormt tot behoud van den wereldvrede". Dat laatste is ons niet recht duidelijk. Bedoelt Chamberlain, dat het bewustzijn „er warmpjes in te zitten", ongeneigd maakt tot oorlog voeren? Dat is begrijpe lijk. Maar aan den anderen kant is het bewustzijn „er krap voor te zitten", bij an dere landen juist een bron van onrust. Om die reden eischt Duitschland zijn koloniën terug, om die reden dringt Italië aan op het verlagen van de tarieven van het Suez- kanaal. BURGOS: Franco heeft koning Alfonso tnans hersteld in zijn burgerrechten. Dat beteekent, dat de ex-koning weer de be schikking krijgt over zijn bezittingen en cat hij zelfs mag terugkeeren naar zijn land. Of hij dat laatste zal willen doen als gewoon ambteloos burger, valt te betwij felen. PER DAG MEER DAN ƒ1 MILLIOEN STEUN. Bij geen enkel land staat ons volk achter in steunverleening aan armen en noodlijdenden. VERKLARING VAN MIN. COLIJN. Op vragen van het N.S.B. Kamerlid De Marchant et d'Ansembourg over het hou den van een Kerstinzameling van regee- ringswege, heeft de heer Colijn geant woord, dat hij er kennis van heeft geno men, dat de opbrengst van de collecte van 3 December 400.000 heeft bedragen. De minister heeft uit de bladen vernomen, dat de opbrengst van de inzameling voor de winterhulp in Duitschland meer dan R.M. 15.000.000 zou hebben bedragen. Bij den minister bestaat echter do over tuiging, dat het Nederlandsche volk door hetgeen het ook vrijwillig bij voort during voor de armen en noodlijdenden in eigen land doet, bij geen enkel ander volk achter staat. Daarnevens valt acht te geven op het feit, dat het Nederlandsche volk door regeeringsmaatregelen eiken dag van het jaar meer dan één millioen aan steun in onderscheidene vormen opbrengt. Indien het particulier initiatief een col lecte, als de vragensteller bedoelt, zou wil len organiseeren, dan bestaat daartegen, behoudens de goedkeuring der locale auto riteiten, uiteraard bij de regeering geen enkel bezwaar. Op de opbrengst daarvan kan bezwaarlijk invloed worden uitgg- oefend, daar deze uitsluitend afhankelijk is van hetgeen vrijwillig gegeven wordt. Op de vraag of het den minister bekend is, dat de N.S.B. tienduizend ocllectanten voor zoo'n collecte beschikbaar wil stollen, luidt het antwoord: het aanbod, in deze vraag bedoeld, dat uiteraard niet aan de regeering kan zijn gericht, is niet ter ken nis van den minister gekomen. Op de vraag, of de minister bereid is een inzame ling als bedeeld te organiseeren, luidt hét antwoord ontkennend, omdat de regeering nimmer collecten organiseert.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1