OMGEVING DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 HILLEGOM Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 22 Dec. 1938 nam. 2 uur ter behandeling o.m. van de gemeentebegrooting, dienst 1939. Aan de hand van de desbetreffende verstrekte gegevens vermelden we het volgende: De raming opzichtens het burgerlijk Armbe stuur bedraagt 54200 waarbij 40000 in geld, tegenover 65700 raming in 1937, waarvan in geld 42000.Gasbedrijf: Over de eerste 10 maanden van dit jaar nam het aantal gewone meters met 9 stuks toe (ra ming 16), terwijl dat i/z muntmeters toenam met 50 (raming 24). Het vermoe delijk batig 'saldo van dit bedrijf zal door verschillende oorzaken worden terugge bracht tot 1604.57. Wat het waterbedrijf betreft neemt de geldelijke opbrengst niet toe in dezelfde verhouding als het aantal verbruikers. Een en ander is verzaakt o.m. door de gemid- oeide verlaging van het vastrecht in ver band met de verlaging der huurwaarden van de aangesloten perceelen. De vermeer derde opbrengst wordt voor 1939 geraamd op 1521.55 Openbare werken. Een grondig herstel van wanden, vloert.i, plafonds en electri- sche lichtgeleidingen in de kamers „Alge- meene ZaKen'" en Bodekamer in het ge meentehuis zijn in de begrooting opgeno men Voornamelijk de Boaekamer ziet er allerbarmelijkst uit. Voor de bekostiging van een zuiveringsinstallatie voor den zwemvijver der gemeentelijke Zweminricn- ting wordt 180U als crediet gevragd. Wat de gemeente-reiniging betreft, is het wacntgeld van den vroegeren gemeente- arcnitect vervallen. Wat de gemeente-begrooting betreft schrijven B. en W. het volgende aan den raad: Omtrent de financieele positie der ge meente kan melding worden gemaakt van het feit, dat voor het komuide dienstjaar geen beroep meer op rechtstreekschen steun van het Rijk in den vorm van een Rijksbyarage in de kosten der gemeente huishouding zal behoeven te worden ge daan, zooaat deze gemeente niet langer als noodlijdende gemeente zal worden aan gemerkt. Hoewel dit uiteraard een bemoedigend teeken mag worden genoemd, meent het college echer met nadruk te moeten waar schuwen tegen de gedachte, dat door het vervallen van dezen post voor rijksonder stand de zelfstandigheid zou zijn herkregen Dit zal eerst het geval zijn, indien de bij zondere bijdragen uit het Werkloosheids- subsidiefonas geheel kunnen worden ge mist; doch gezien het feit, dat voor 1939 uit dezen hoofde nog een bedrag van rond 74500 moest worden geraamd om tot een sluitend budget te jtomen, zal het her winnen der zelfstandigheid voorloopig nog wel tot de vrome wenschen blijven be- hooren. De thans optredende verbetering moet dus slechts als een stap in de goede richting worden beschouwd. KATWIJK E. H. B. O. Voor het diploma E. H. B. O. slaagden de dames B. v. d. Mey, W. Ei sen, J. de Bruin, B. van Klaveren en N. v. Delft. Dr. de Grave uit Den Haag was examinator en dr. W. Hueting, alhier, do cent. L1SSE Gemeentebegrooting 1939 De begroo ting voor het dienstjaar 1939 der gemeente Lisse is in druk verschenen. De winst van het gasbedrijf wordt voor 1939 geraamd op 8.000.en die van het waterleiding bedrijf op 4.000.ter wijl de raming van het dividend der N.V. Electriciteitsbedrijf HillegomLisseSas* senheim 10.200.—. Het ligt in de bedoeling om het woon wagenkamp te verplaatsen, hetgeen een uitgaaf vordert van 530.Waar het ge plaatst zal worden vermeld de begrooting niet. De bestaande verouderde en niet meer bedrijfazekere auto-gereedschappen wagen voor den brandweer wordt vervangen door een gloednieuwe, hetgeen 2.500. kost. Voorwaar geen overbodige luxe. Bij het hoofdstuk openbare werken blijft, dat de oude gereedschappen wagen wordt om gebouwd in een vrachtauto, hetwelk een bedrag van 300.met zich zal brengen. De meeste aandacht eischt wel het hoofd stuk openbare werken, omdat hierop ver schillende ramingen zijn gedaan, die een groote verhooging inhouden. Aan onder houd van straten en pleinen is geraamd een bedrag van 13.312.tegen 7.918.50 in 1938, terwijl in 1937 slechts 2.181.06 is uitgegeven. Hiervoor wordt de Kanaal straat vanaf de Broek weg tot aan de Tulpen straat herbestraat, hetgeen 6.260.vergt; de Veldhorststraat wordt van een gesloten wegdek voorzien en terdege onder handen genomen, waaraan 4.280.ten koste wordt gelegd; Vreewijk wordt herbestraat, alsmede de Gasstraat en Broekweg, het geen respectievelijk 381.347.en 995.van het butged vraagt. Aan kleine verstratingswerken is ten slotte nog een bedrag van 1.049.geraamd. De Achter weg, Esschenlaan, Catharijnelaan en Aker- voorderlaan tezamen 20.000 M2 weg wor den geteerd, hetgeen een kosten met zich brengt van ƒ1.600. De plantsoenen eischen een bedrag van 1.595.Het plantsoen aan het Vierkant zal worden vernieuwd en gemoderniseerd, terwijl aan de overige plantsoenen enkele verbeteringen worden aangebracht. Aan kosten voor rioleeringswerken wordt geraamd een bedrag van 850.voor het ontwerpen van een centraal rioleerings- plan en 350.voor advieskosten van het rijksinstituut voor zuivering van afval water. Naar wy hebben vernomen wordt de rioleering in de geheele gemeente in de toekomst vernieuwd of verbeterd, terwijl het rioolwater door een zuiverinstallatie wordt gereinigd en eerst dan uitkomt op Rijnlands boezemwater. Door de vele uit mondingen van rioleeringen, welke niet ge zuiverd zijn zou het boezemwater te veel verontreinigd worden en loozing is dan ook niet toegestaan. De subsidie aan het Burgerlijk Armbe stuur is 2.000.hooger geraamd dan m 1938 en gebracht op 30.000. Voor werkverschaffing door of vanwege het rijk ondernomen is geraamd 5000.— en voor werkverschaffing vanwege de gemeente ondernomen 4.000.—, terwijl de kosten van werkverschaffing door der den ondernomen worden geraamd op 10.000.Het ligt in de bedoeling, om het omwerpen van tuingronden met drai neering krachtig te bevorderen. Aan steun voor werkloozen is geraamd 75.000.(vorig jaar 105.000. De begrooting sluit ten slotte met een onvoorziene uitgaven van 3.640.46. Op den kapitaaldienst is een bedrag van 5.684.geraamd voor kosten van aan leg van straten, wegen enz. Het ligt in de bedoeling, om ook de tweede helft van de nieuwe strook tusschen Gladiolenstraat en Broekweg aan te leggen en geheel bouw rijp te maken. Nog willen wij vermelden dat het be drag der gewonen schulden per 1 Januari 1939 bedraagt 746.987.11 met een aflos sing in 1939 van 55.899.42, terwijl de rente in zijn geheel bedraagt 29.944.65. De schuld, aangegaan by wijze van annui- teit, bedraagt op 1 Januari 1939 625.795 54 Hiervoor is in den loop van 1939 te betalen aan annuiteiten een bedrag van 10.195.61. Het aandeel der gemeente Lisse van de ge waarborgde geldleeningen, ten behoeve van de N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom LisseSassenheim bedraagt 154.000. Uit bovenvermelde cijfers, welke slechts de voornaamste posten betreffen, omdat in de geheele begrooting dus ook in kleinere posten hoogere ramingen zijn gedaan, blijkt dat de gemeentefinanciën er niet ongunstig voorstaan. Personalia. Tot onderwijzeres *aan de Ned. Herv. School, alhier, hoofd de heer L. Bunt, is benoemd Mej. A. J. Talens uit Zetten. Toch nog een collecte. Naar wij heb ben vernomen zal op Woensdag 21 Dec. 1938, door de plaatselijke jeugdvereni gingen in deze gemeente een openbare col lecte worden gehouden ten bate van de verzorging van hen, die ter zake van ge loof of ras vervolgd worden. B. en W. heb ben naar wij hebben vernomen, bereids hunne toestemming tot deze collecte ge geven. „Tron moet Blijcken" Voor het diri- gentschap der Harmonie „Trou moet Blij cken" hebben zich niet minder dan 27 sollicitanten aangemeld. Uit dezen is tot directeur benoemd de heer L. v. d. Hoef uit Beverwyk. NOORDWIJK Benoemd. Naar wij vernemen is door den burgemeester met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot agent van politie in vas ten dienst dezer gemeente, de heer A. L. Doornheim, te Loosduinen, zulks in de va cature van den heer A. A. Janssen. Muzikale rondwandeling. Ter gelegen heid van de viering van het 10-jarige be staan van het Chr. Muziekgezelschap „De Echo der Duinen"' te Noordwijk aan Zee, heeft de burgemeester toestemming ver- Ie d tot het houden van een muzikale rondwandeling door dit gezelschap op he denavond, aanvangende te half acht uur, door het dorp Noordwijk aan Zee. SASSENHEIM Hanze. De Hanze afd. Sassenheim ver gaderde in café „De Oude Post" onder voorzitterschap van den heer W. C. Hooy- mans, die direct het woord verleende aan den weleerw. heer J. W. Redeker, geeste lijk adviseur, die, hoewel zijn stem niet bijster goed in conditie was door een keel aandoening, de vergadering de katholieke beginselen in het practisch zakenleven klaar uitstippelde. Niet alleen de kloosterling, aldus spr., moet principieel leven, ook de zakenman heeft zijn normen van redelijke toelaat- baearheid en ontoelaatbaarheid. Het econo misch liberalisme heeft zich ook van een gedeelte van de middenstand meester ge maakt. Wanneer een middenstander scheldt op een groot kapitalist, komt dat niet zoo zeer voort uit een betere mentaliteit van eerstgenoemde, dan wel uit de machteloos heid zelf deze dingen te kunnen doen. In de pl%ats van de groot-kapitalist gesteld zouden vele middenstanders precies zoo handelen. Zulk een mentaliteit moet verdwijnen. Een katholiek zakenman doet nog niet zyn plicht als hij niet steelt en niet moordt. Hij moet niet alleen het kwade laten maar ook het goede doen. Doe al je werk met een goede intentie, aldus de eerw. spr., dan werk je jezelf den hemel in. Een hartelyk applaus loonde den speker waarna de voorzitter mededeelde, dat per Januari a.s. aftredend zyn: de voorzitter, secretaris en penningmeester. De voorzit ter stelt zich niet meer als zoodanig be schikbaar. De andere heeren kunnen her kozen worden. Voorts werd medegedeeld, dat het aan tal leden in de laatste maand met 14 ge stegen is; de afdeeling telt nu 56 leden. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt. Jammer dat sommige vragen met de Hanze absoluut niets te maken hadden. „St. Ambrosius". Door den voorzitter van de R.-K. Harmonie „St. Ambrosius" is aan het bestuur een schrijven gezonden, waarin hij mededeeling doet, dat hij onmo gelijk de verantwoording van het voortbe staan van „St. Ambrosius" wenscht te dra gen en derhalve voor de functie bedankt. Dit bedanken wordt door den heer W. Krom gemotiveerd met er op te wijzen, dat voor een volgend seizoen geen sluitende be grooting is te maken, hetgeen zijns inziens onverantwoord is; gezien de toch reeds groote financiteele zorg. Op de laatst ge houden vergadering had hij voorgesteld de vereeniging te ontbinden per 1 Januari. Hiervoor is geen meerderheid te vinden. De situatie is door het bedanken weer moei lijker geworden. We hopen, dat eindelijk aan „St. Ambrosius" de nocdige steun zal gegeven worden. Het zou te betreuren zijn als deze harmonievereeniging zou ophouden te bestaan. Rectificatie. In het bericht betreffende een Kerstgave werd vermelde, dat 1000 pond spek zou worden verstrekt, bedoeld is 1000 pond vet. VOORHOUT Een nog Iaat St. Nicolaasfeest. In de groote zaal van het Parochiehuis alhier, werd gisteren een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van den R. K. Volks bond georganiseerd. Te ongeveer twee uur verscheen de Spaansche kindervriend per auto en vergezeld van een drietal zwarte Pieten aan het Parocniehuis, alwaar hij uoor een 200-tal kinderen op spontane wijze werd toegejuicht. Met het toezingen van eenige St. Nicolaas liederen werd de Sint r.aar binnen geleid, waar hij door Kape laan G. J. M. ten Have werd welkom ge- heeten namens de aanwezige jeugd. De goede Sint onderhield zich zeer hartelijk met de kinderen en sprak hen soms ver manend en dan weer vriendelijk toe. De kinderen zongen daarna ook de Sint uit volle borst liederen toe, waarna allen werden verrast met chocolade. Nu werd door Kapelaan G. J. M. ten Have een ge dramatiseerde vertelling gehouden, welke met ademlooze stilte werd aangehoord. Ver volgens werden door verschillende kinde ren St. Nicolaasliederen voor den Sint ge zongen, welke allen van hem cadeautjes ontvingen De kinderen werden daarna op vermakelijke wijze bezig gehouden door eenige humoristen op het tooneel Buiten gewoon vermakelijk wéL> het, de gezichten der kinderen te aanschouwen, toen de heeren humoristen een lied begonnen te zingen, hetwelk gansch niet in de smaak viel van de drie zwarte Pieten Een gejuich ging op, toen de beide .heeren", gebonden in de ketting voor St. Nicolaas werden ge leid. De goede man vond het echter weer zeer in orde, wanneer weer eenige stukjes door hen werden opgevoerd, waardoor zy er best afkwamen. Na afloop hiervan is de Sint weer vertrokken, alvorens de kinderen op het hart gedrukt te hebben, dat, wan- r.eer zij héél zoet zouden zijn in het a.s. iaar, hij dan een volgende keer weer in Voor hout zou verschijnen. Aan de kinderen war den nu nog mooie kleedingstukken en een versnapering uitgedeeld, waarna allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Raadsvacature. Door den voorzitter van het hoofdstembureau is thans in de vaca ture gemeenteraadslid benoemd de heer B. v. d. Lubbe. VOORSCHOTEN Landstorm. Dinsdag 20 December a.s. zal in het Patronaatsgebouw naast de R.K. Kerk, alhier, een groote landstormavond worden gehouden. Het programma ver meldt o.m. „Vertooning van de Marine film". Belangstellenden, voorzoover zy in stemmen met het doel van den B.V.L. zijn tevens hartelijk welkom, voorzoover de plaatsruimte dit toelaat. Eerste Plechtige H. Missen te Noordwijk Pater Jeroen Alleman O.Carm. priester gewijd op 10 Juli 1938 te Merkel beek, die op lsten Kerstdag in de paro chiekerk van St. Jeroen zijn Eerste Plech tige H. Mis zal opdragen. Pater Cyrillus Alleman O.Carm. priester gewijd op 8 December 1938, in Brazilië, die op 2en Kerstdag zijn Eerste Plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Jeroen zal opdragen. Geboren: Cornelia, dochter van T. de Groo en G. van Mourik Petronella Ma ria, dochter van J. P. G. ter Haar en P. H. Markus Jacobus Karei Maria, zoon van N. J. van Os en M. Ch. van den IJssel. Overleden: J. van Duykicxen, oud 65 jaar echtg. van H. J. Scheffer, overleden te Leiden. Gevestigd: mej. H. Unland van Lei den W. Westerhuis van Maartensdijk mej. P. M. Hoenderpaal van Maartensdijk mej. C. H. Vader van Suriname mej. W. M. Willemse van Aruba G. B. de Ruijter van Den Haag mej. F. Stienstra van den Haag mej. Tuithof van Oude- waer mej. J. van Rossen van Htilversum C. A. Mulder van Rotterdam. Vertrokken: A. P. M. Goos naar Sassenheim wed. A. E. T. Mulder-Ooster- weghel naar Rijkswijk C. Klaasse naar Rotterdam J. A. Nijssen naar Leiden K. F. Achtien naar Den Haag mej. A. Zwaan naar Wassenaar C. W. Phüippi naar Leiden. WARMOND Geslaagd. Te Leiden slaagden voor het diploma vakbekwaamheid de heeren J. van Niekerk, L. Oudshoorn Lzn., Th. Im- ming allen uit deze gemeente. ZOETERMEF"? Raadsvacature. Naar wij uit zeer be trouwbare bron vernemen, heeft de heer A G. de Groot, door üen voorzitter van het Centraal Stembureau gekozen ver klaard ais lid van den Raad, naar aanlei ding van het bedanken van den heer J. A. Duinisveld, als zoodanig, zijn benoeming nog eenigen tijd in b«-raa^ gehouden. De volgende op de candidatenlijst is de heer A. J. Vollebregt. Pluimveetentoonstelling. De* vereeni ging van pluimveehouders en fokkers van tamme konijnen „Door Veredeling Ver betering alhier houdt op 14, 15 en 16 De cember naar 16de ten toonstelling in het Gymnastiekgebouw, welke op Woensdag avond 8 uur onder groote belangstelling door wethouder A. J. M. van Well is ge opend. Op de tentoonstelling zyn 149 inschrij vingen oinnengekomen en zijn keurig en overzichtelijk geëxposeerd. De inzendingen bestaan in hoenders, watervogels, kalkoe nen, fazanten, konijnen, in groote, midden ër. kleine rassen, jeugddierenklassen en nes ten. Als keurmeesters traden op voor de ko nijnen, groote rassen, ue heeren P. v. d. Burg te Maasland; voor midden- en kleine rassen M van der Graat te Lekkerkerk; voor pluimvee A. P. Hörters te Zoeter- meer. De beoordeeling d-er keurmeesters en de pryzen zyn op een aan de kooi hangen de kaart vermeld, alsmede het praedicaat goed of zeer goed en eventueele afwijkin gen. Door den voorzitter der vereeniging, den heer J. C. Swart, werd een inleidend woord gesproken, waarin hij alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep; in 't bijzonder tot den heer A. J. M. van Well, als loco- burgemeester, die zich gaarne bereid ver klaard had de tentoonstelling te openen. Na met een paar woorden de doelstelling der vereeniging te hebben geschetst, me moreerde spr., de belangstelling voor haar door den heer Burgemeester Middelberg, die als bescnermheer der vereeniging optrad, zijn medeleven met de vereeniging en het openen der tentoonstellingen; zijn mede werking en steun. Tct zyn spijt kon Bur gemeester Middelberg deze 16de tentoon stelling niet openen, aldus spr., en bracht dank aan den scheidenden burgemeester voor alles wat hy voor de vereeniging had gedaan. Wat de inzendingen betrof, waren de keurmeesters tevreden, doch naar spr.'s meening, was men op p.*il gebleven, hetwelk ook wel de beoordeelingen uitwezen. De beoordeeiing was dan ook niet licht ge weest. Met een woord van dank aan de keurmeesters besloot spr. zijn inleiding en verzocht den heer Van Well de tentoon- stel.ing te willen openen. De heer Van Well hieraan gevolg geven de, zeide, dat hij met genoegen het verzoek van het bestuur had ontvangen om met eenige woorden deze tentoonstelling te openen. Spr. juichte het toe, dat de voor zitter in waardeerende woorden had ge sproken over den aftredenden burgemeester en maakte hierbij de opmerking, dat eerst hedennacht om 1L uur hij als loco-burge meester optrad. Vervolgens besprak spr. het devies der vereeniging „Door Verede ling Verbetering"; in de eerste plaats de verbetering, zijnde in het stoffelijk belang der leden en in de tweede plaats, de ver edeling der dieren, wat ook liefde tot de dieren met zich brengt. Spr.'s meaning is dat dierenvrienden ook mensch en vriend en zijn. De rede van den heer Van Well, die werd gestoord of geaccompagneerd door hanengekraai en kippengekakel, werd be sloten met de woorden, dat de tentoonstel ling een groot succes mocht worden en dat de vereeniging in bloei mocht toenemen. De voorzitter dankte den heer Van Well met eenige welgekozen woorden. Geboren: Christoffel Johannes, z. v. J. Hermus en C. J. de Jong. Gevestigd: J. P. W. Kriek, van Lei den. Vertrokken: C. Vis naar Leidschen- dam W. F. Jörg naar Barneveld W. van der Loo naar Waddinxveen W. Pars naar Nieuwer-Amstel F. van Wijk naar De Bilt. H. M. de Koningin was bij de feestelijke herdenking van den landing van den Prins van Oranje te Sehe/eningen Woens dag persoonlijk tegenwoordig en sloeg de reconstructie van het historisch gebeuren met belangstelling gade

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12