RIJNSTREEK De algemeene economische toestand WOENSDAG 14 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 dacht op het groote belang van goede land wegen. De heer VAN DER WAERDEN (S. D.) vraagt de aandacht voor de traversen. De MINISTER VAN WATERSTAAT: de heer VAN BUUREN, merkt op, dat juist in ons land vele halten zijn opgeheven om het motorverkeer voorrang te verleen en. Deze maatregelen hebben juist in Duitschland groote belangstelling gewekt. De spoorwe gen staan in moderniseering niet achter en zijn zeker geen verouderd bedrijf. Alles te combineeren zou groote vertraging ver oorzaken. Door het noodwetje in zake de wilde bussen zal niet op de groote onder werpen worden vooruitgeloopen; 't wil al leen zoolang een gebleken spleet dichten, 't Vraagstuk der lastenverlichting voor mo torverkeer is bij de interdepartementale commissie; deze is diligent. SPOORWEGEN. Bij afd. II der begrooting van het Ver- keersfonds (spoorwegen) wenscht de heer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) beper king der gelegenheid tot het reizen op Zon dag tegen verlaagde tarieven. Door het werken beneden kostprijs veroorzaakt de A.T.O. onbillijke concurrentie aan andere Vervoermiddelen; de stroppen worden door de spoorwegen gedragen. De heer EBELS (V. D.). wijst op de be- teekenis voor het platteland van opheffing van spoorlijnen en stations. Dikwijls echter is de opheffing ais financieel onafwend baar te beschouwen. De heer TJALMA *,A. R.) heeft hulde voor de moderniseering bij de spoorwegen. Spr. wil diesel tractie op de lijn Vlissingen —Leeuwarden. De heer VAN LIENDEN (S. D.) vestigt de aandacht op de hinder van spoorover- gangen in verschillende steden, b.v. te L e i- d e n of in een snelgroeiende gemeente als Eindhoven. Spr. dringt bij den minister er op aan, deze gemeente bij 'den bouw van een voetgangerstunnel bij te staan. De heer BIEREMA (Lib.) vraagt of, als de rentabiliteit eener lijn den doorslag ge ven moet omtrent de opheffing, er nog veel lijnen zouden overblijven. Laat de post het bestellen na, waar er geen voor deel aan verbonden is? De heer POSTHUMA (Chr.-Dem.) had gaarne gezien dat de minister iets meer had medegedeeld over pogingen om het spoorwegtekort van 22 millioen te vermin deren. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N.S.B.) zegt, daf de spoorwegen vroeger te weinig vooruitkeken en te wei nig afschreven. De regeering gedraagt zich dienaangaande als een delpisch orakel. Spr. zou er tegen opkomen, als spr. zulk een vernedering van het parlement, aan de democratie niet van harte gunde. De heer VAN LIDTH DE JEUDE (Lib zegt dat van bezuiniging inderdaad iets is te verwachten als deze gepaard gaat met ver hooging van inkomsten. Op gevaar af, dat dit genoemd wordt democratische orakel taal, is spr. dat met den minister eens. Allerlei maatregelen, ook het opheffen van stations e.d., dragen bij tot verlaging der uitgaven. Doch wat men ook doet, er is nog het nog ooloopend tekort van het spoorwegpensioenfonds. Hoe moeilijk het moge zijn, de Regeering zal dit vraagstuk order ooven moeten zien. Een rijkstoelage zal onontbeerliik zijn. De heer BONGAERTS (R.K.) consta teert een groote toeneming van het aantal aanrijdingen van gesloten boomen van overwegen. Wat het tot voor kort gewoon, dat de ijzeren weg de voorrang had, het is de vraag, of dit stelsel overal moest worden behouden. De heer FABER (S.D.) zet uiteen, van hoeveel nut de stationskruiers zijn. Spr. schetst hun schrale positie. De heer ZANDT (Staatk. Ger.) betoogt dat het zoo met de snoorwegtekorten toch niet kan doorgaan. Spr. noemt beperking cf stilleging der spoorwegen op Zondag een vroot maatschappelijk nut. MINISTER VAN BUUREN, verklaart dat verdere bezuiniging een punt van het beleid der spoorwegdirectie is. De 'nieuwe directie moet eerst tot een bepaald pro gramma komen. De vermeerdering van inkomsten moet verkregen worden o.m. door herwinning van het goederenvervoer. De pensioenkorting is niet door een for mule op te lossen; er bestaat reeds een wettelijke regeling, in den vorm van een garantie door den Staat. De kwestie der pensioenkorting is nog in overweging bij de Regeering. Spr. verklaart, dat de groote Duitsche spoorwegen in Duitschland als van groote economische waarde worden beschouwd. Bii de sooorwegen is niet van onereuse concurrentie, mogelijk wel van zeer con- curreerende aanbiedingen sorake. Oohef- fing van stations en spoorlijnen moet ge schieden als ze riet rendabel zijn, doch daarbij moet aandacht worden gegeven aan het feit, dat er in alle deelen des lands geliikheid en geen bevoorrrrhting moei bestaan. Sor. hoopt spoedig tot een urgentieplan voor automatische beveiliging te komen. Het gaat ten aanzien van ongelijkvloer- sohe kruisingen om kostbare maatregelen. Dat kan riet bij minder belangrijke we gen. De afdeeling spoorwegen is afgehan deld. De vergadering wordt te 1.10 uur ver daagd tot hedenochtend elf uur. Eerste Kamer De Konings-eerbied van de N.S.B. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen hoofdstuk I der rijksbegrooting voor 1939 (Huis der Koningin). Uit eerbied voor de Koningin zegt de heer VAN VES- SEM (N S.B.) geen stemming te zullen vra gen!!! Hoofdstuk II (hooge colleges van staat en kabinet der Koningin) wordt met alge- meene stemmen aangenomen. De N.S.B. stemde vóór wegens het kabinet der Ko ningin, vroeg echter stemming wegens de posten voor de Staten-Generaal. Bij hoofdstuk Ha (departement van alge- meene zaken) stemde dé N.S.B. tegen, daar de voorzitter van den raad van ministers door zijn functie van minister van alge- meene zaken geplaatst wordt in de positie van leider van een vermomd-dictatorialen staat, hetgeen, zooals de heer VAN VES- SEM verklaarde, in strvj 1 geacht moet wor den met de tradities onzer parlementaire democratie. Aangenomen worden onderscheidene ontwerpen. De radio-omroep in het belang van den vrede. Aan de orde is het ontwerp goedkeuring van het verdrag van 23 September 1936 no pens het gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) acht den Rede voorzitter der Alg.Kath. Werkgevers vereniging Het Federatiebestuur der Algeraeene Ka tholieke Werkgeversvereniging en de bestu ren der bij het R.K. Verbond van Werkgevers- vakverenigingen aangesloten organisaties hebben heden te "s Gravenhage vergaderd. Aan de openingsrede van den voorzitter, i- F. H. E. Guljé, ontleenen wij het volgende: Spr. 'jUüttIn het bijzonder welkom dén minister van Sociale Zakth, mr. Romme. Spr. wijdde vervolgens enkele gedachten aan den toe-tend en de toekomst van onze volksgemeenschap. Hij wil daarbij als uit- ganspunt nemen het 40-jarig regeeringsjubi- Ieum van onze geeërbiedigde Koningin, dat dit jaar heeft gestempeld tol een jaar van herleving van ons nationaal bewustzijn. Ook in orize. kringen is dit jubileum met vreugde gevierd en ook wij hebben, aldus spr., ons verheugd over den vooruitgang, die onzt na tie in dé veertig jaren van Haar beleid in wel haast elk opzicht ten deel gevallen is. Twee weken, nadat wij onze nationale vreugde uitvierden, zoo vervolgde spr., trok ken donkere oorlcgswolken boven ons we relddeel tezamen en dreigde een catastrophe te ontstaan, waarin wellicht ook ons land mee gesleept zou zijn geworden. Nog is de crisis voorkomen kunnen worden, maar de bewogen September dagen hebben ons geleerd, hoe zeer ons leven en streven, ons geheele be staan, afhankelijk is van Gods voorzienig heid en dat wij, ofschoon zelf steeds doende, wat in ons vermogen is, toch slechts onze kracht kunnen zoeken in de hulp van Hem, Die de volker leidt. Internationale toestand. Dit vooropgesteld, wil spr. den sociaal- economischen toestand van ons volk nader bezien. Onontbeerlijk daarvoor is echter eerst een vluchtig overzicht over den internationalen toestand en vanzelf rijst daarbij de vraag, hoe het gesteld is met wat men „conjunctuur" pleegt te noemen. In Amerika worden de beurzen op onduidelijke wijze beïnvloed door de vraag of Roosevelt een derden termijn als president zal aanvaarden.. In Europa zijn het vooral de gebeurtenissen in en om Duitsch land, die het economisch leven paralyseeren door de vrees voor oorlogsgevaar. Het ac- coord van Mmchen beloofde een oogenblik, dit gevaar te bezwaren, maar de ongelukkige reacties, die een wanhoopsdaad te Parijs in Duitschland te voorschijn hebben geroepen, hebben de Europeesche samenwerking weer gevoelige schade toegebracht. Onder invloed van die mogelijkheid van oorlogsgevaar, leg ger alle groote naties zich toe op economische zelfstandigheid en de autarkie, die tot voor kort nog okchts door Italië en Duitschland officieel %verd nagestreefd, beheerscht thans de economische politiek van vrijwel alle groote staten, zoozeer zelfs, dat bijv. Enge land, dat dooi de Shell-groep de helft van de petroleum-productie controleert, niettemin de stooklnstallaties van zijn schepen weer gaat ombouwen voor het gebruik van steenkool, or dat die in het eigen land gevonden wordt. Dit streven naar autarkie brengt uiteraard eeu zekere bedrijvigheid' mee en een oplossen van de wereldconjunctuur in verschillende kleinere conjunctuurgebieden is daarvan hét ge'-olg, Tusschen deze min of meer gesloten gebieden liggen wij, als kleine natie. Onze handel met het buitenland wordt moeilijker en wij moeten meer dan vroeger trachten ons sociaal-economisch leven uit eigen kracht op gang te houden. tekst van het verdrag wel aantrekkelijk, maar de contracteerende staten vormen een bepaalde ideologische groep. De toepassing van het verdrag zal eerder den vrede scha den. De nationaal-socialistische fractie heeft aanleiding gevonden op dit oogenblik het vragen van hoofdelijke stemming te sta ken. Het verdrag wordt goedgekeurd met fian- teekening tegen van de N.S.B. Bij hoofdstuk Villa (nationale schuld) zegt de heer VON BöNNINGHAUSEN (N. SB.) dat hij bezwaren heeft tegen deze begrooting, omdat de geheele rijksbegroo ting niet sluitend is. Men moet de staats schuld niet door belastingverhooging af lossen, maar moet de belastingopbrengst verhoogen door het bedrijfsleven weer op gang te brengen. Het argument contract is contract kan spr. niet voldoende achten tegen boven staan d'betoog. De post van 47 millioen, op den gewonen dienst voor aflossing be stemd, acht spr. te hoog. Overigens zijn de nationaal-socialisten van meening: eerst werk voor het volk, en dan de schuld- eischers. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE WILDE, acht de denkbeelden van den vófigen spreker in strijd met de contrac- tueele verplichtingen van den staat. De begrooting worot goedgekeurd met aanteekening van tegenstemmen der N.S.B. Aangenomen worden onderscheidene ontwerpen. Daarna heeft plaats de goedkeuring van een 5a-contract met de B. P. M. voor ter reinen in West-Java. De vergadering wordt te 23 uur gesloten. Nederland: algemeen economische toestand. In de mees gezonde hoek van dit ontred derde Europa vormt ons land nog een oase v_n rust en Leschaving. De ongelukkigen, die va. have en goed beroofd, zonder vaderland door Europa zwerven, ir de laatste weken hier een tijdelijk onderdak vonden, hebben het ons zoo duidelijk doen voélen, wat elders verloren ging en wat hier behouden is gebleven: men- schelijkheid en beschaving, gebaseerd op christelijke naastenliefde en normaal, natuur lijk rechtsbewustzijn. Toch heeft ook ons land zijn moeilijkheden op velerlei gebied. Onze grootste moeilijk heid, de warklodsheid, staat eigenlijk in nauw verhand met dien gezonden groei van onze bevolking, waar deze nog steeds een jaarlijksch accrès te zien geeft van 80.000 zielen. Hoe is thans, winter 1938, de economische toestand van ons volk? De productie der in dustrie is, vergeleken bij het vorige jaar, dat als een jaar van opleving te boek staat, vrij wel op peil gebleven. Is de bedrijvigheid in de industrie betrek kelijk bevredigend, de landbouw had dit jaar weer te lijden van prijsdalingen, die door een verhooging van monopolieheffingen en export-toeslagen gecompenseerd moest worden. Wat de buitemandsche handel betreft: hier liggen de cijfers in het algemeen iets beneden die van het vorig jaar. Handelspolitiek. Het geheel van deze conjunctuur-indices geeft een beeld van weifelende ontwikkeling, van stagnatie. Toch blijkt daaruit één ding duidelijk, n.l. dat 4e industrie zich nog het best houdt in dezen tijd van economische moeilijkheden. Zonder twijfel is dat een ge volg van de bescherming van de binnenland- sche markt en van de actieve handelspolitiek, die ons land de laatste jaren heeft gevoerd en die door minister Steenberghe krachtig is voortgezet. In Augustus van dit jaar zoo meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek, was het aantal werkloozen 16.000 min der dan in Augustus 1937. Meer dan de helft van dezen teruggang .indt zijn oorzaak in de verruiming van werkgelegenheid in de indus trie. Men mag er niet aan denken hoe het werkloosheidsvraagstuk er op het oogenblik zou voorstaan, indien wij onze industrie niet door contingenteeringen beschermd hadden. Intusschen had ons lanJ op 12 Nov. 1938 toch nog 328.961 ingeschreven werkloozen. Dit zal voor de regeering ongetwijfeld een prikkel zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan, Ordening. Met genoegen mogen wij vaststellen, dat het mechanisme, dat de regeering geschapen heeft om de zelfordening van het bedrijfsle ven te bevorderen, op gang komt. Onderne mersovereenkomsten zijn thans in zes be drijfstakken verbindend verklaar^, collec tieve arbeidsovereenkomsten bij mijn weten alleen nog maar in de schoenindustrie. De vestigingswet voor het kleinbedrijg wordt krachtig toegepast. Met de industrie-vesti- ginswet is het nog niet zoo ver, maar nu vo rige maand de adviescommissie voor deze wet is geinstallèerd, zal ook de toepassing daar van wel niet lang mbeer op zich laten wach ten. Het beste zou zijn, indien deze wetten in het geheel niet toegepast behoefden te worden. Maar zoolang er helaas nog ondernemers zijn, die alle vormen van ge bondenheid onvoorwaardelijk afwijzen, zullen wij die sancties niet kunnen mis sen. Helaas zij er nog maai al te veel van deze maatschappelijke nihilisten, die zich bij iedere gelegenheid doen hooren. Zij le ven in den volmaakt verleden tijd, weten met de actueele problemen gaan raad, zijn overal tegen en geven daardoor geen lei ding. Zij ondermijnen het vertrouwen in den leidenden stand en klagen dan nog over achteruitzetting en verwaanoozing van de industrieele belangen. Werkverschafftn. Door bescherming van de binnenlandsche productie, gepaard gaande met geordende concurrentie-verhoudingen, zoowel voor on dernemers als voor arbeiders, zal het streven der regeering moeten zijn, de binnenlandsche welvaart en koopkracht te doen toenemen en daardoor de werkloosheid op indirecte wijze te liquideerep. Zoolang dit proces nog niet voldoende is doorgewerkt, zal de Overheid er niet aan kunnen ontkomen de werkkloosheid rechtstreeks te bestrijden door het krachtig ter hand nemen van werkverschaffing door de uitvoering van openbare werken. Overheidsfinanciën. Van het werkloozenvraagstuk naar de Overheidsfinanciën il n'y a qu'un pas. De werkloosheidsbestrijding en de defensie zijn de twee hindernissen, die nog geen minister van Financiën overwonnen heeft bij het stre- vei naar een sluitende begrooting. Zij hebben dit gemeen, dat zij beide niet productief, maar ook. dat zij beide volstrekt onvermijde lijk zijn. Zij zijn van niet-economische orde: zoowel bij werkloosheidsbestrijding als bij de defensie gaat het niet meer om rijker of ar- mer, maar om zijn en niet-zijn. Degenen, die men gewoonlijk als conserva tief aanduidt, zijn in dit opzicht geheel niet behoud-zuchtig: zij zouden juist veel ovej boord willen gooien om de kosten van den Staatsdienst te beperken. Dit zou misschien de juiste methode zijn, indien wij een tijd perk echter ons hadden liggen, waarin we ons aan tal van luxe uitgaven zijn te buiten gegaan, maar daarvan is geen sprake. De steunmaatregelen voor verschillende bedrijfs takken zijn slechts genomen in uiterste nood zaak, om catastrophen te voorkomen. Onze sociale voorzieningen zijn, vergeleken bij het buitenland, op peil, maar het is toch geens zins zoo, dat de lagere bevolkingsklassen op onverantwoord hoog niveau leven. Wat hier op nog bezuinigd dient te worden, kunnen wij niet inzien en waar het de sociale wetgeving betreft, meen ik wel te mogen verklaren, dat de katholieke werkgevers hiervan geen af stand willen doen. Als het verlagen der uitgaven niet moge lijk is, blijft nog maar één weg open: het op voeren van de inkomsten der publieke licht- men. Ook dit kan op verschillende wijzen ge schieden: door de belastingschroef vaster aan te draaien óf door opvoering van het natio naal inkomen, waarbij de belastingen bij den zelfden heffingsvoet óók rijkelijker gaan vloeien. De laatste weg is de juiste, die een gezond en krachtig volk, dat beschikt over alle hulpmiddelen dér techniek, waardig is. Daarvoor heeft de A.K.W.V. zich ook steeds uitgesproken. De eenige weg, die ons uit de financieele impasse kan voeren, is: met alle krachten de productie op te voeren èn de voorwaarden te scheppen, waaronder deze productie rendabel is. Monetaire politiek Ik wil hier, in dit verband, niet onvermeld laten een probleem, dat enkele jaren geslui merd heeft, dich thans weer accuut dreigt te worden: de monetaire politieke. De primaire beteekenis hiervan voor onze volkshuishou ding is na 1936 overtuigend gebleken. Thans dreigen wij door de daling van het Pond Sterling, op de wisselmarkt in een analoge si tuatie te komen als vóór de muntcorrectie. Wéér bestaat het gevaar, dat de gulden over- gewaadreerd wordt en reeds worden klach ten uit het bedrijfsleven vernomen, dat de export naar de sterlinglanden stagneert. Laat de regeering toch nauwlettend acht geven op deze symptomen. De toestand dat één der voornaamste factoren van onze welvaartspo- litiek geheel aan de controle van de volks vertegenwoordiging ontgaat, kan m.i. niet be stendigd worden zonder gevaar, zoowel voor de welvaart als vooi de politiek. Belastingplannen der regeering De minister van Financiën heeft het ten slotte toch noodzakelijk geacht om voorloo- pig óók door verhooging van de belastingen de staatsinkomsten te vermeerderen, ofschoon hij daarmee aan een sluitende begrooting toch niet toekomt. De middelen, die hij daar bij heeft gekozen, zijn echter zoodanig, dat wij ons moeten afvragen of hier niet de uit eindelijke welvaartsvermeerdering, die de re- ge- ring zelf noodzakelijk ach', in gevaar wordt gebracht. De nieuwe inkomsten- en winstbelasting, die voor deze gelegenheid met het epitheton „nationaal" versierd is, legt een zwaren last op de bevolking, die zijn weer slag zal vinden op het bedrijfsleven. Kunnen we al niet bijster inge-iomen zijn met de loonbelasting: geheel afwijzend moe ter wij wel staan tegenover de extra-winst- belasting van 8 pet., waarmedmen de naam- looze vennootschappen wil brandschatten. In de moeilijke jaren, die achter ons lig gen, is het voor onze geheele bevolking maar e' geluk geweest, dat vele vennootschappen vroeger in ruime mate gereserveerd hebben. Geestelijke volksgezondheid. Steeds moet de Katholieke werkgever klaar staan om in eigen kring, in het eigen be drijf, maar in de eerste plaats in zichzelf, het positieve Christendom te verdedigen en te cultiveeren: niet met geweld en onderdruk king, maar met de wapenen des geestes, door woord en daad en bovenal door het goede voorbeeld. Laat dat onze moreele herbewa- plr.g zijn! Met een kort overzicht van de A. K, W. V. in 1938 besloot spr. zijn interessante rede. HOOGMADE Retrafteclnb. Dinsdagavond hield 4* Retraiteclub, onderafd. van den R.K, Volksbond afd. Hoogmade, een vergade ring in de zaal van den heer Witteman. Om pl.m. 7.30 uur heet de voorz., na de vergadering met den christ. groet te heb ben geopend, de aanwezigenen dit wa ren er maar weinig van harte welkom en gaf het woord hierna aan den secr. tot het voorlezen van de notulen van de vori ge vergadering. Deze werden zonder op- of aanmerkingen met een woord van dank goedgekeurd en geteekend door den voor zitter. Het financieel overzicht van den pen ningmeester gaf het volgende beeld: Saldo spaarbank per 1 Jan. 1938: 28.68. Bijge schreven uit de kas 25.15. Totaal f 53.83. Afgehaald voor retraites 25.Saldo 13 Dec. 1938: ƒ28.83. Saldo in kas per heden ƒ1.45. Totaal bezit ƒ30.28. Hiervan gaat af 26 voor de retraitekosten van 4 leden, die dit jaar hiervoor zijn aangewezen, n.l. C. v. d. Berg, Andr. v. d. Ploeg, Jac. v. d. Ploeg en Leo Baak. Bij de hierna volgende ingekomen stuk ken en mededeelingen komt een schrijven ter tafel behandelende de hoognoodige uit breiding van het St. Clemens-Retraitehuis te Noord wij kerhout, voor welk mooi apos tolaat aller steun wordt gevraagd. Gezien de naar omstandigheden gunstige finan cieele positie der club stelt het bestuur voor 1 voor dit mooie doel te offeren, waarmede alle aanwezigen geheel accoord kunnen gaan. Na eenige bespreking werd besloten om op retraite te gaan van 14 tot 17 Januari a.s. of, indien deze reeds is volgeboekt, van 28 tot 31 Januari a.s. Voor het geval, dat een der aangewezen personen door omstandigheden verhinderd zou zijn aan de vastgestelde retraite deel te nemen, werden als plaatsvervanger aan gewezen: 1. C. Baak, 2. C. v. d. Klauw, 3. Chr. v. d. Berg, 4. J. Baak. Hierna kwam de rondvraag aan de or de, waarvan door de geringe opkomst slechts weinig interesse was. Door een der bestuursleden werd voorgesteld om ook donateurs te werven, die door hun jaar- lijksche bijdrage goedwillende doch min vermogende personen zouden kunnen la ten meegaan Een schoon apostolaat! Te vens werd door een der leden gevraagd een meer-leden actie, daar men toch niet uitsluitend gebonden is aan de leden van den Volksbond. Hieraan zal door het be stuur de grootste aandacht worden be steed. Hierna sluiting. Personalia. Bij besluit van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot kerkmeester in plaats van den heer W. v. d. Salm, de heer J. C. v. d. Meer, de orga nist van de Parochie. ZEVENHOVEN Een Bazar. Zaterdagavond om 7.30 uur zal de tentoonstelling en bazar van de naaikrans, afd. van de meisjes der Ma- rie-Congregatie worden geopend, door den Pastoor. Wij hopen, dat daar zeer velen bij tegenwoordig zullen zijn. Het is de moeite waard om te zien wat de meisjes in den loop van dit jaar vervaardigd heb ben, goed geteld ongeveer 360 stuks. De bazar is geopend Zaterdagavond en Zondag 18 Deo. a.s. te beginnen na de Hoogmis. Verschillende attracties zijn aan wezig: .theetent, sjoelbak, schieten, ook een poffertjes tent en een 20-tal flinke mooie prijzen voor een verloting. Dus allen Zon dag a.s. naar het Bondsgebouw. U zal niet bedrogen uitkomen. Dames, veel succes! Vertrokken: Willempje v. d. Ham, r.aar Nieuwkoop. Adr. den Braven, naar Alphen aan den Rijn 115. Gevestigd:: J. Lubbers-Schellinger- hout. ZOETERWOUDE De roep van de jeugd Naast de ernstige vermaningen van St. Jan, wil de Adventstijd ons ook brengen in een stemming van blijdschap om de komst van het Christuskind, want door Christus alleen is het ons mogelijk met ver- trouwvol optimisme de toekomst in te zien. Maar de jeugd vormt de verwachting van de toekomst en een blijde jeugd geeft een blijde toekomst. Alleen Christus kon onze jeugd echt blij maken. Daarom hebben we gemeend juist de Kerstweek te moeten zetten in het teeken van de jeugd. St. Josephsge zeilen, Graalleden, Kruis vaarders en Kruiskinderen hebben zich vereenigd tot het organiseeren van een tentoonstelling die een aanvang zal nemen op 2den Kerstdag om aller be langstelling op te wekken. Om ook daad werkelijke belangstelling mogelijk te maken, zal tevens een fancy-fair worden gehouden. Tot slot van deze jeugdweek zal op Zondag 1 Jan. 1939-een tooneelspel worden opgevoerd. Voor het welslagen van deze jeugdactie zou ik met aandrang een beroep willen doen op aller medewerking zoowel door een krachtig gebed als door alle vorm van steun die reeds gevraagd is of nog ge vraagd zal worden. Na de armen en de Missie, is het vooral de jeugd die de zwaar ste offers vraagt. Mogen dan de woorden van Gezelle bij allen weerklank vinden: Geeft milde, gij die kersten zijt en Kerstdag komt te vieren; geeft milde, alzoo me in vroeger tijd gaf milde aan mensche en dieren; en Hij die mensche en dier bemint, die u, o mensch verheven, vergodlijkt heeft, Hij zal 't zijn kind, o, mensch, eens wedergeven! A. DUIJVESTLJN, kapelaan

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7