r KERKNIEUWS BINNENLAND AGENDA STADS EEnnnnni NIEUWS WOENSDAG 14 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad t 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT BET WEER? NOG ZACHT. De Bilt seint: Verwachting: Voor Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant: Zacnt weer, zwaar be wolkt tot betrokken met plaatselijk eenige lichte regen, matige Zuidelijke wind. Voor het overige deel van ons land: Iets kouder, in den morgen plaatselijk nevel of mist, overigens zwaar bewolkt of betrok ken, geen regen van beteekenis, zwakke tot matige Zuidoostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: licht bewolkt Z.Z.O. matige wind, 5 gr. C. Vlissingen: na regenbuien Z.Z.O. matige wind, 8 gi. C. De Bilt: half bewolkt, Z.O. matige wind, 5 gr. C. Groningen: mist, Z.O. matige wind, 3 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, Z.Z.O. zwakke wind, 10 gr. C. Het machtige gebied van hoogeluchtdruk over het Noordoostelijk deel van het waar nemingsgebied nam nog verder in betee kenis toe. De hoogste barometerstanden worden in FirJanü gevonden. De Oceaan depressie trok Noordwaarts, het centrum lag hedenmorgen bewesten IJsland. Zij veroorzaakt nog veel regen op de Brit- sche eilanden, terwijl ook in het Zuidwesten v.an ons land eenige regen, niet van veel beteekenis, werd waargenomen. Voorts viel ook in West-Frankrijk regen, in Perpignan zelfs 33 m.m. De temperatuur is in vrijwel het geheele waarnemingsge bied nog boven normaal, plaatselijk in Scandinavië zelfs meer dan 10 graden. Op Ierland en in het grootste gedeelte van ons land werd het echter wel wat kouder. De vorst is nog var. weinig beteekenis, lichte vorst werd hedenmoigen waargenomen in Noord-Zweden, in Zuid-Duitschland en in Polen en de Randstaten. In Frankrijk is het zeer zacht. In Duilschland was de tem peratuur aanzienlijk lager. Hier wordt veel nevel en mist waargenomen. Dit gebied reikte heuenmorgen ook over het Noord- Oosten \^an ons land. LUCHTTEMPERATUUR. 8.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdag nam. 4.17 uur tot Donder dagochtend 7.33 uur. Huüü WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 15 Dec. v.m. Maan op Donderdagnacht 1.07 uur. Maan under Donderdagmiddag 12.22 uur. DE PAUSELIJKE INTERNUNTIATUUR Nieuwe secretaris Men meldt uit Rome aan de Maasb, dat tot secretaris van de apostolische in- ternuntiatuur te 's-Gravenhage is benoemd Mgr. Mario Cagna. Benoemingen in het Aartsbisdom Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot kapelaan te Haaksbergen (H. Pancra- tius) den WelEerw. Heer J. C. J. Scheerder tot kapelaan te Sensmeer den WelEerw. Heer C. J. M. Ottink (Neom.) en tot assis tent te Velp (G.) den WelEerw. Heer C Veeger. DE HERDENKING VAN NEDERLAND'S ONAFHANKELIJKHEID. Een herhaling van 30 November 1813. Heden is herdacht, dat het 125 jaar ge leden is, dat Neerland's onafhankelijkheid werd ingeluid bij den terugkeer uit En- gelsche ballingschap van den Prins van Oranje. Deze landing van den Prins op het Scheveningsche strand, zijn enthousiaste „incomste" in den Haag, waren het sein voor het geheele volk om zich opnieuw onder de Oranjes te scharen. De stichting Scheveningen tot viering van nationale en Oranje-gedenkdagen had daarom besloten ter herdenking van onze teruggewonnen onafhankelijkheid eén zoo getrouw mogelijke herhaling te geven van de gebeurtenis, welke in 1813 op 30 No vember plaats had. Al vroeg in de ochtend heerschte er in Scheven in sen een stemming van echte Oranie-iool. Om 10 uur kondigde gejuich uit de ver te de aankomst van Jacob Pronk aan, die in een open rijtuig omstuwd door een ju belende schare uit de richting den Haag nadert. Voor de vrijheidsboom aangeko men, hield Jacob Pronk van ziin rijtuig uit een korte toespraak. De Franschen hebben ons verlaten, zoo zest bij, en het is Oranjehoven. De Prins zal over drie' a vier dasen hier in den Haag ziin. Tooit u met oranje. Verder zegt hij, dat dege nen, die zich zullen scholdis maken aan nlunderin^en of mishandeling streng zul len worden gestraft. De Russen en de Prui sen ziin het land binnen setrokken en de Franschen hebben het verlaten. Werpt de kluisters af. Oranjehoven. Omstuwd en gevolsd door een uitgelaten meniste ver volgde Jacob Pronk zijn tocht door de Keizersstraat om zich naar het strand te beseven. Hoewel vanzelfsprekend de meeste men- schen een plaats hadden gevonden op den breeden boulevard om de aankomst van Prins Willem en alle bijkomstise gebeur- tenissen mede te maken, stonden toch ook vele honderden achter de afzetting in de Prins Willemstraat en Keizerstraat om H. M. de Koninsin bii haar komst in Sche- venmsen te besroeten. Om tien voor half elf was H. M. de Ko ninsin van het paleis Noordeinde ver trokken. Zij maakte de rijtoer in een blauwe caleche, getrokken door vier paar den, bereden met twee jockey's. In het gevolg van H. M. waren de dame du pa lais mevrouw de Brauwvan Reenen, de hofdame Fraule van Asbeck, de groot-of ficier en dienstdoend grootmeester baron van Hardenbroek van Hardenbroek, de particulier secretaris Sixma Baron van Heemstra, de adjudant van H. M. generaal jhr. de Jonge van Ellemeet en haar or- donnansoficier, ritmeester jhr. van Kin schot. Te half elf kondigde gejuich in de verte de komst van de Koningin aan. H. M. en haar gevolg reden na een begroeting door het comité in de Prins Willamstraat naar den boulevard, waar de Koningin met de leden van haar ge- vols de landing van Prins Willem zou bij wonen. De Koningin bleef in haar rijtuis, dat was opgesteld onder de gedenknaald. Vóór de kust ligt H. Ms. ,,Jan van Gent" voorstellende het Engelsehe oorlogsschip „The Warior", dat in 1813 den Prins naar Scheveningen bracht. De Prins en zijn gevolg staopen uit ge noemd schip en landen op vlotten. Pre cies elf uur rijdt een wagen met den Prins en zijn gevolg langs den kerktoren in de Keizerstraat, waaruit de Oranjevlag is ge stoken. De stoet begeeft zich naar het ge bouw van de christelijke jongemannen- vereeniging, dat in 1813 de pastorie was, en waar de Prins is ontvangen. In deze pastorie soreekt de oude schut- terskaoitein, Simon Berkenbosch Blok den prins toe. Inmiddels is de Koningin niet door de Keizerstraat maar over den Boulevard in de richting van de Pier weggereden. PRINS BERNHARD NAAR ENGELAND. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Bernhard gisteren met de nachtboot naar Harwich is overgestoken voor een particulier verblijf van enkele dagen in Londen. Prins Bernhard hoopt Zaterdag weder thuis te zijn. WET OP DE WEERKORPSEN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet op de weerkorpsen op 1 Februari 1939 in werking zal treden. DE VOORGESTELDE FORENSEN BELASTING. 25 forensengemeenten formuleeren haar bezwaren in een adres aan de Tweede Kamer. De gemeentebesturen van Baarn, de Bilt (U.), Blaricum, Bloemendaal, Diepenveen, Eelde, Haren (Gr.), Heemstede, Hilligers- berg, Hilversum, Huizen (N.-H.), Leeu- warderadeel, Maartensdijk, Naarden, Nieu- weramstel, Oegstgeest, Overschie, Renkum, Rheden, Rijswijk (Z.-H.), Voor burg, Vught, Wassenaar, Zeist en Zwollerkerspel hebben in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer hun groote, onoverkomelijke bezwaren geformuleerd tegen de wetsontwerpen inzake een nieu we forensenbelasting. Hierin wordt o.m. gezegd, dat niet alleen de forensen, maar de inwoners in het algemeen van een bui tengemeente, thans een groot deel van hun belastingen betalen, ten behoeve van de werkgemeenten, zoodat er dus geen enke len reden meer is tot het invoeren van een direct overhevelende belasting, daar indi rect die overheveling reeds zulke kolos sale afmetingen heeft aangenomen. De in voering van de forensenbelasting zal bo vendien gepaard gaan voor de forens gemeenten met een ontwrichting van hun huishouding in zeer vele gevallen, in en kele zelfs zal zij desatreuse gevolgen heb ben en de gemeenten noodlijdend maken. Het adres spreekt het vertrouwen uit, dat de Kamer de wetsontwerpen niet zal aanvaarden. JOODSCHE KINDEREN UIT DUITSCHLAND. Weer is een transport Joodsche kinderen uit Duitschland in ons land binnengeko men. Tegen den avond zijn gisteren te Ol- denzaal 17 en te Zevenaar 54 tusschen de vier en achttien jaar gearriveerd. Met autobussen zijn zij vervoerd naar het „Ri vierhuis" te De Steeg bij Arnhem, één der koloniehuizen van het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies. GREGORIUSDAG TE DELFT op 2 Februari 1939. Langzaam maar zeker komt er weder alom be-veging op kerkmuzikaal terrein in het Bisdom Haarlem. De Alkmaarsche Gre- goriusddg van 8 September 1937 was een klinkend sein voor een hernieuwde, krach tige actie en opleving op de kerkkoren. De zangersrttraiten warer. in dit najaar beter bezocht dan tevoren In Amsterdam oereidt men een grooten Zangersdag voor, met het meesterwerk van Diepenbrock: de Missa In die Festo En nu volgt voor Zuio-Holland. Delft, op i Februari 1939. Het is n.l. de bedoeling der Sint Gregorius Vereeniging om niet telkens het geheeie bisdom tegelijk te be werken, maar achtereenvolgens verschillen de gronte districten en dan de uitvoering te- laten verzorgen duor een bepaald cen trum: in dit geval dus Delft. Reeds is het Uitvoerend Comité gevormd, dat ondei praesidium van Pastoor J. P. J. Kok alle .ijnen heeft uitgestippeld om den L'elftschen Gregoriusdag minstens even gued te noen slagen als die te Alkmaar. Grootsche plannen zijn er, om behalve de zangers van Delft, ook die uit de geheele omgeving in de uitvoering te betrekken. Zoodra de plannen definitief zijn, zullen deze terstond in de pers werden bekend ge maakt.' Als secretaris zal optreden de heer J. F. J. Romijn, Spoorsingel 55 Delft, Telefoon 204, en penningmeester zal zijn de heer F. C. Saraber, Poortlandlaan 27, Delft. C.A.O. IN DEN WESTLANDSCHEN TUINBOUW. Neutrale bond wil geen kindertoeslag. In het begin van dit jaar werd er voor het eerst voor den geheelen Westlandschen tuinbouw een uniform collectief arbeids contract afgesloten door de gezamenlijke werkgevers- en arbeidersorganisaties. Het Icon werd bepaald op 17.50 per week met een kindertoeslag van 0.50. De Nederlandsche Tuindersbond (N.T. B zegde aan het einde van het jaar het contract op in hoofdzaak omdat deze pa troonsorganisaties tegen kindertoeslag is. De andere organisaties, n.l. de L.T.B., C.B.T.B. en de drie landarbeidersbonden hebben voor 1939 voor het geheele West- land een nieuw collectief contract afgeslo ten. waarbij loon- en kindertoeslag zijn gebleven, zooals in het vorig contract vastgesteld en waarbij de arbeidsdag in de maand Augustus met een uur is ver kort Bovendien hebben deze organisaties be sloten de plaatselijke kindertoeslagfond- sèn om te vormen tot één groot West- landsch fonds. Tot de conferenties, waarop dit nieuwe arbeidscontract werd besproken en vast gesteld, werd de N.T.B. telkens uitgenoo- digd. Deze organisatie verscheen evenwel niet. Thans heeft de N.T.B. zich bereid ver klaard afzonderlijk te willen onderhande len met de drie landarbeidersorganisaties, hetgeen door deze benden is aanvaard. „Msbd." R.K. BOND VAN ZANGVEREEN. IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND. In het R.K. Vereenigingsgebouw „Het Tolhuis" te Amsterdam hield onder zeer groote belangstelling deze bond zijn zesde jaarvergadering onder leiding van den heer J. A. Spigt uit Hoogkarspel. In zijn openingswoord sprak de bonds voorzitter zijn voldoening uit over de re cord-opkomst, hetgeen een bewijs is van vitaliteit en getuigenis aflegt van een krachtigen vereenigingsgeest. Over de geneele linie is vooruitgang te constateeren. Het aantal aangesloten ko ren steeg, de concours-prestaties even eens. De concourssfeer wordt edeler, de fi- nantieele basis gezonder, er komt groote belangstelling en waardeering door geeste lijke en wereldlijke autoriteiten. Onder de mededeelingen bevond zich ook een schrijven van den K.R.Obetref fende het optreden van vereenigingskoren voor de microfoon. Voorloopig stelde de K.R.O. een viertal keren in de gelegenheid om een radio-concert te geven. De voorzit ter stelde zeer op prijs, dat de relatie met den K.R.O. weer tot stand is gekomen. De volgende koren komen voor deze concer ten in aanmerking: R.K. Gem. Koor „St Caecilia" te Krommenie, R.K. Gemengd Koor „St. Theresia" te Wervershoof, R.K. Mannenkoor „St. Caecilia" te Haarlem en „Semper Crescendo" te Voorburg. Het jaarverslag werd uitgebracht door den heer E. J Groot te Grcotebroek. De ontwikkeling en uitbouw van den bond heeft zich in het zesde bestaansjaar krach tig voortgezet. Het aantal aangesloten ko ren bedraagt 45 met circa 2000 leden en LEIDEN. Donderdag, Mij. van Toonkunst, het strijk trio Pasquier, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der epothekeken te Leiden wordt van Zaterdag 10 tot en met Vrijdag 16 December a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. (Jit den Leidschen Raad Na een periode van betrekkelijk korte en weinig belangrijke raadszittingen, kwamen wij Maandagmiddag voor een agenda te staan, welke een „full-dress debat" deed verwachten. Een avondzitting scheen tot de onvermijdelijkheden te behoren. Door het uitstellen van een paar „dikke" agenda punten kon de zitting evenwel tot den mid dag beperkt blijven. Een zeer dik punt, dat opwoog tegen de circa 40 voorafgaande, was het voorstel van B. en W. om de opcen ten op de Personeele Belasting met 35 te verhoogen. Deze niet onbelangrijke belas- tingverhooging werd noodzakelijk geacht om de begrooting in evenwicht te bren gen en de vraag lag daarom voorde hand, waarom dit voorstel niet had kunnen wach ten tot de behandeling van de begrooting 1939. De Katholieke raadsfractie toonde zich dan ook teleurgesteld over het feit, dat dit voorstel niet tegelijkertijd met de begrooting kon worden behandeld, omdat zij niet de overtuiging had, dat de begroo ting voor 1939 niet op een andere en be tere wijze was sluitend te maken. Waarom moest echter dit voorstel nu reeds worden gedaan? Omdat er een schrij ven was van den minister van binnenland- sche zaken, waarin met het oog op de ad ministratie der belastingen geëischt werd, dat gemeentelijke verordeningen inzake wijziging van opcenten vóór 28 December ter kennis van den desbetreffenden in specteur zouden worden gebracht. De uiter ste termijn was dus 28 December en de be handeling der begrooting zal waarschijn lijk niet vóór midden Februari kunnen plaats hebben. De R.-K. Raadsfractie was reeds van plan zich zij het onder protest bij de situatie neer te leggen, toen de heer de Reede een nieuw gezichtspunt opende, door een ander ministerieel schrijven voor te leggen, waarin uitzonderingen konden worden toegestaan. De gelding van dit schrijven, dat van ouderen datum was, werd evenwel betwist door den wethouder van financiën, doch de Raad zag een gaatje om door te kruipen en zoo werden de discus sies uitgesteld, teneinde B. en W. in de ge legenheid te stellen, zich omtrent de mo gelijkheid van gelijktijdige behandeling te vergewissen. Een ander punt, waarover de bespreking werd aangehouden, was de hekkensluiter der agenda, n.l. het vraagstuk der z.g. con tact-commissies. Het idee van het instel len van een of meer permanente contact commissies dateert reeds van de begroo- tmgsdebatten 1937. Inmiddels heeft de bur gemeester een onderzoek ingesteld naar de werking van dergelijke contact-commissies in Nijmegen en naar aanleiding van zijn bevindingen had hij den Raad een nota overgelegd. Een minder gebruikelijke vorm van praeadvies; een „novum", waarmede de heer v. Eek het niet eens was („Wij heb- wel 32 koren uit Noord-Holland en 13 ko ren uit Zuid-Holland. Het Hoornsche bondsconcours van dit jaar werd een groot artistiek en organisa torisch succes. Het collectief contract van den bond met B.U.M.A. afgesloten, beant woordt aan den opzet. De geestelijk adviseur, pastoor P. C. L. v. d. Meer te Rotterdam kwam ter verga dering en werd door den voorzitter harte lijk begroet. Aan de beurt van aftreden waren de heer J. A. Spigt (Hoogkarspel) en mej. B. Poggeman (Medemblik). Beiden werden met algemeene stemmen herbenoemd als lid van het hoofdbestuur. Het bestuursvoorstel om de bondscontri- butie voor 1939 vast te stellen op 20 cent per lid met een minimum van 5.per vereeniging, werd aangenomen. Verschillende voorstellen werden nog besproken. Als gegadigde voor het bondsconcours in 1939 bood zich aan de vereeniging „Sem- pei Crescendo" te Voorburg. De voorzitter accepteerde gaarne het aanbod van Voor burg, waaroo besloten werd aan deze aan vraag te voldoen. Als voorloopige data werden gesteld 8 en 15 Juli. „Msbd." cp de pijnlijke plek. bestrijdt KOEST. KEELPUN GRIEP. RHEUMATIEK STEKER IN DEZU.EKI doozen a 35 en 55 ct. ben het praeadvies van B. en W. gevraagd en niet van den voorzitter alleen", zeide hij) maar dat wel in den smaak viel van den heer Wilmer. Over de zaak zelf werd niet veel gesproken, omdat er inmiddels een voorstel kwam van vier fractieleiders (n.l. de heeren v. Eek, Wilmer, Wilbrink en Beekenkamp) om deze kwestie te doen be handelen in een commissie ad hoe. Wij zul len er dus binnen niet te langen tijd wel meer van hooren. Een belangrijk onderwerp was de vraag, cf men gehoor zou moeten geven aan het verlangen van de winkelbedienden-orga nisaties, om het sluitingsuur van de win kels op Zaterdagavond van 10 uur op 8 uur te brengen. De Raad stond daar in meerderheid af wijzend tegenover en wel op o.i. zeer ste vige gronden. Er is nu eenmaal een voor het geheele land geldende wet, de Winkelsluitingswet, welke het sluitingsuur op Zaterdagavond bepaalt op 10 uur. De Raad kan daarvan afwijken onder goedkeuring van de Kroon doch alleen, wanneer zich in de gemeente bijzondere gevallen voordoen. Hier doet zich geen enkel bijzonder geval voor; derhalve kan er van een afwijking geen sprake zijn. Een bijzonder geval zou in Leiden aan wezig kunnen zijn, indien een groote meer derheid van de winkeliers zich vóór ver vroegde sluiting zou uitspreken. B. en W. hebben derhalve him voelhorens uitgesto ken. De Leidsche Middenstandscentrale ad viseerde afwijzend en de Kamer van Koop handel kwam, na een enquête te hebben gehouden bij 200 winkeliers, tot de con clusie, dat de meerderheid der winkeliers tegenstanders van een vervroegde sluiting was. Er is dus alle reden om aan te ne men, dat er onder den Leidschen Midden stand geen bijzondere animo is om op Za terdagavond eerder te sluiten. En voor den Middenstand is deze wet toch gemaakt. De S. D. A. P. en eenige andere heeren meenden echter, dat het gebrek aan animo nog niet zoo zeker was. Men moest een enquête op ruimer schaal instellen en niet alleen de winkeliers, maar ook de markt kooplieden naar hun meenirig vragen. Men kan ten slotte wel ieders individueele mee ning willen hooren, maar waar moet men dan eindigen? Moet ook het koopend pu bliek dan niet gehoord worden? Of de win keliers der randgemeenten, zooals de heer Tobé ondeugend opmerkte! Het lijkt ons, dat door het advies der Middenstandscentrale, waartegen geen en kel protest is opgegaan wat toch wel het geval zou zijn geweest, als men in Middenstandskringen zoo fel gebrand was op vervroegde sluiting èn door de sum miere enquête van de Kamer van Koop handel, voldoende is komen vast te staan, dat de Leidsche Middenstand in meerder heid geen wijziging verlangt. Derhalve kan van een bijzondere omstandigheid niet ge sproken worden en was het ook juridisch niet verantwoord geweest, te trachten een afwijkende verordening in het leven te roe pen. Met de kappers was het een ander geval, daar was wel een meerderheid, zelfs een vrij groote meerderheid, en derhalve werd voor deze categorie wel een wijziging aan vaard. Ten slotte memoreeren wij nog even, dat er lang en breed is gedebatteerd hoofd zakelijk tusschen wethouder Tepe en den heer Oostveen over de wenschelijk- heid, dat de gemeente zich opnieuw aan sluit bij het z.g. Centraal Overleg. Dat Cen traal Overleg is een orgaan, waarbij zoowel gemeenten zijn aangesloten als organisa ties van gemeente-personeel, teneinde te komen tot een gemeenschappelijke rege- -ling van personeelsaangelegenheden. De er varing met dit lichaam heeft wethouder Tepe van optimist tot pessimist gemaakt en di- Raad volgde daarin den wethouder. Zoo bleef Leiden er buiten, Mr. H. G.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2