RIJNSTREEK WOENSDAG 14 DECEMBER 1938 DE LEFDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN DOODELIJKE AFLOOP. De 28-jarige J. Oostra, die, zooals gemeld, gisteren bij het op hol slaan van een paard van den wagen was gevallen, is hedenmorgen om half 5 in het Academisch Ziekenhuis te Lei den aan de gevolgen overleden. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer C. Y. Ponsioen vergaderde hedenavond de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in de St. Joseohzaal. Ongeveer 36 leden waren aanwezig, waaronder de gees telijk adviseur en tevens spreker van dezen •«na Kapelaan C. M. Klaver en de Hoog- eerw Deken Z. de Korte, ter kennisma king. De president constateert met genoe gen in zijn kort openingswoord, dat er zoo- velen gehoor hadden gegeven aan de uit- nuodiging door middel van een in moder nen trant uitgevoerd convocatie, waarop zelfs illustratief was aangetoond hoe de ka tholieke middenstanders hun vergadering moeten „bestormen". Blijkbaar is deze uit voering van de agenda niet geheel vreemd aan deze groote belangstelling. Een keurig verslag werd uitgebracht door den afgevaardigde van de Besturen-verga- dering, welke gehouden is te Utrecht. Besproken werd de Middenstands-cursus uitgaande van de Federatie van Midden stands ver eenigin gen in de Rijnstreek en gegeven door den heer J. L. H. van Doorn, lid van het Hoofdbestuur van de Hanze. Deze cursus, "welke zal aanvangen op 12 Januari en gegeven wordt in de St. Joseph- zaal alhier, bevindt zich reeds in groote be langstelling. Alle Middenstanders met hun kinderen en katholiek personeel kunnen hieraan deelnemen en zulks wordt in hun aller belang aangeraden. De leerstof welke daarop behandeld zal worden is alleszins actueel. De Feestcommissie wil dit jaar niet veel doen. Echter zal het 25-jarig bestaan van de Alphensche afdeeling van den Midden stand op grootsche wijze worden herdacht, waarvoor besloten werd vanaf 1 Januari wekelijks 10 ct. per lid te storten in de kas van de feestcommissie. De geestelijk adviseur Kapelaan C. M. Klaver houdt hierna een keurige rede, waarin hij duidelijk aan het licht brengt het groote verschil tusschen de Liberale en de Katholieke opvatting in handelsmoraal. Willen wij, aldus spr., goede Katholieken en goede middenstanders zijn, dan zal ook op dit terrein ons katholiek bewustzijn moeten aomineeren, óóit in het zakenleven! Een dankbare applaus getuigde van aller instemming! De tweede voorzitter vraagt hierna het woord en deelt mede. dat de voorzitter van de plaatselijke afdeeling, deheer C. Y. Ponsioen, in de laatstgehouden vergadering van het Hoofdbestuur was benoemd tot lid van dit bestuur. De>e benoeming acht spr. een onderscheiding voor de Alphensche af deeling, waarmede de benoemde door spr. werd gecomplimenteerd. Tevens dankt hij hem voor de vele en zware offers welke de heer Ponsioen voor den Middenstand reeds heeft gebracht en bij voorbaat voor hetgeen hy in zijn nieuwe functie als zoodanig be langeloos gaat vervullen. De actie voor goedkooper licht en krachtstroom zal terdege worden ter hand genomen, desnoods zonder mede werking van de Koninklijke of Chris telijke Middenstandsvereeniging. De rondvraag bracht nog weer eens de wenschelijkheid van een Vereeni- ging Katholiek Alphen naar voren. Met dank aan alle medewerkenden en met gebed sloot de voorzitter te ruim 11.30 uur deze belangrijke vergadering. Nieuw sportveld „Alphensche Boys". Tot heden was het voetbalveld van de „Al phensche Boys" gelegen aan den Steekter- weg, nabij de oude boerderij van den heer H. E. C. Kroft, welk veld voor vele sup porters te ver blijkt te zijn. Het was reeds lang de wensch van het bestuur om meer in het centrum van de gemeente een sport veld te bezitten. Die wensch zal, naar wij van betrouwbare zijde vernamen, thans binnen afzienbaren tijd een feit worden, daar als wij goed zijn ingelicht door be voegde instantie begin Januari een aanvang zal worden gemaakt mei het in gereedheid brengen van een voetbalveld in de nabij heid van het Boschpark, nabij het veld van de voetbalvereeniging „Alphen". Door deze uitvoering zullen „De Buys" naar verwach ting gebaat zijn, terwijl anderszijds wordt tegemoet gekomen aan den wensch van het gemeentebestuur om zoo veel mogelijk sportgelegenheden in bovengenoemd ge deelte van onze gemeente vereenigd te zien. Rectificatie. Abusievelijk vermeldden wij gisteren 16 December als den datum waarop „Eerbied in Gods Huis" het twintig jarig bestaan zal herdenken met een fees telijke bijeenkomst des avonds in de St. Josephzaal. Deze datum moet luiden 15 De cember! AARLANDERVEEN Herwonnen Levenskracht. Gisteren avond werd in de zaal van den heer W. v. d. Berg een film vertoond van Herw. Levens kracht. De voorzitter van den R. K. Volks bond, de heer M. Heiman, opende deze bij eenkomst en sprak een woord van welkom aan allen, in het bijzonder aan den Gees telijk Adviseur Pastoor Omtzigt en het Comité Herwonnen Levenskracht. Nadat de mooi film was vertoond, werd een causerie gehouden van de Actie voor Herwonnen Levenskracht ii« de afgeloopen 25 jaar. Het mooie sanatorium, wat vanwege het R. K. Werkliedenverbond te Bilthoven is gebouwd, is een der mooiste van Europa. Daar er op het oogenolik nog 170 t.b.c.- lijders op opname wachten, spoorde spr. alle aanwezigen aan, om de kaarten, welke ter hand waren gesteld, ingevuld in te leveren, om alzoo dit schoone doel met 5 cent per week te steunen, waaraan door menigeen gehoor werd gegeven. In de pauze werd gecollecteerd om de onkosten van dezen avond te dekken. Hierna werden nog twee vroolijke films gegeven, die bij de aanwezigen de lach spieren danig in beweging brachten. De voorzitter bracht aan het einde dank aan allen, die het welslagen van dezen avond hebben bevorderd en sloot de bijeen komst. BODEGRAVEN BURGEMEESER G. R. VONK. Omtrent den levensloop van den nieu wen burgemeester van Bodegraven, den heer G. R. Vonk, kunnen wij nog het vol gende mededeelen: Behalve secretaris van de gemeenten Mo lenaarsgraaf en Brandwijk sinds 1910, was hij sinds 1924 ontvanger van de gemeente Brandwijk; in Februari 1925 bovendien be noemd tot secretaris van Bleskensgraaf. Tijdens zijn verblijf te Molenaarsgraaf was de heer Vonk secrtaris-penningmees- ter van den polder Brandwijk, Zevenho ven en Langebroek, kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente te Molenaarsgraaf, leider van den Bijz. Vrijw. Landstorm, me de-oprichter en bestuurslid van het Groe ne Kruis, voorzitter van de burgerwacht, lid en secretaris van de commissie tot ver betering van den verkeersweg Alblasse- damMeerkerk. Gedurende zijn burgemeesterschap van Asperen en Heukelom werden belangrijke beslissingen genomen: de oprichting en ex ploitatie van een drinkwaterleiding, aan koop van gronden en woningbouw in Spijk, gemeente Heukelom, het aanleggen van een nieuwe alg. begraafplaats te Asperen, reorganisatie en modemiseering van de brandweer en de stichting van een alarm centrale te Asperen, reorganisatie van het bestuur van het Gasthuis-fonds, waardoor het beheer van een groote uitgestrektheid landerijen geordend werd. De burgemeester was oprichten en plaat selijk leider van den Bijz. Vrijw. Land storm, Dijkgraaf van den polder Heuke lom, eerevoorzitter van de afd. Leerdam van de vereeniging „De Politie Bond", se cretaris en lid van de commissie voor ver laging van de Dordtsche electriciteits-tarie- Den nieuwen burgemeester wenschen wij toe een gezegende en gelukkige ambtspe riode in Bodegraven. Arrestatie. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd de chef-veldwachter, de heer J. Fioo- le, opgebeld uit Hengelo, alwaar de poli tie den achttientjarigen V. uit Waarder had aangehouden in verband met de op hem gevonden papieren, betrekking hebbende op den diefstal van 1 September j.l. bij „Op 't Land", alhier. Uit een verder onderzoek van de actieve politie is gebleken, dat V. eveneens de da der is van de inbraken te Waarder en Lage Ruige Weide. Men vermoedt, aldus de heer J. Fioole, dat V. ook in de pastorie te De Meye en Nieuwkoop heeft ingebroken, doch hiernaar wordt door de politie nog een na der onderzoek ingesteld. Dinsdagmiddag is V. per trein in Bode graven aangekomen en na wegens het hevige tegenspartelen gebonden te zijn. naar het politiebureau alhier overge bracht. Aanbesteding. De Rijkswaterstaat heeft gisteren aanbesteed het aanbrengen van verhardingen op twee gedeelten van den weg No. 12 van het Rijkswegenplan 1938 ('s-Gravenhage—Utrecht—De Klomp—Arn hem) onder de gemeenten Zwammerdam, Bodegraven, Lange Ruige Weide, Waar der, Barwoudswaarder en Woerden met bijkomende werken in twee perceelen. Laagste inschrijfster in massa N.V. Hol la ndsche Beton Mij. 's-Gravenhage voor 574.600. BOSKOOP Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Be Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plant kunde afd. Boskoop hield een vergadering n Hotel „Neuf" onder voorzitterschap van een heer G. J. van Noordt. Gedurende de vergadering komt de heer Zwatendjjk het hoofd van de Tuinbouw- wintercursus binnen, welke vertelde dat zich reeds 7 adspiranten hadden aange meld. De voorzitter stelt voor om het bestuur met 2 leden uit te breiden gezien de groote toename van het ledental, waarmede de vergadering accoord gaat, waarna wordt overgegaan tot stemming. Bij de eerste stemming kreeg de heer K. van Kleef de volstrekte meerderheid en bij de 2de stemming de heer A. Spaarga ren, zoodat beide heeren gekozen zijn en desgevraagd hun benoeming aannemen. Hierna kwam het verslag van de pen ningmeester, waaruit bleek dat de finan ciën in goeden staat verkeerde, daar de kas in de loop van het jaar 1938 ongeveer 50.vooruitgegaan was. Op advies van de kascommissie welke de boeken gecontroleerd en alles volko men in orde bevonden had, wordt de pen ningmeester de heer A. Vuyk gedechar geerd met dankzegging van den voorzit ter voor zijn nauwkeurig beheer. De voorz. stelt vervolgens voor om aan de Tuinbouw-wintercursus een subsidie te verleenen voor 1939 van 50.welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vervolgens wordt overgegaan met de bespreking van het aanwezige materiaal, wat in tegenstelling met de voorgaande bijeenkomst zeer onvangrijk was. Er waren planten van Ledum Groenlan- dicum (Syn. latifolia) en Ledum palustre. Ledum is in den winter een onooglijk plantje, maar het is winterhard en in het voorjaar komt het met zijn talrijke witte bloemen in een rotstpartij volkomen tot zijn recht. Vervolgens een groot sortiment blad- houdende Berberis o.a.: Berberis prunosa, B Giraldi, B. atrocarpa, B. verrucolosa, B. Sargentiana, B. candidula, B. buxifolia 'Syn dulcis), B. Hoockeri compacta, B. Chenaulti, B. Julianae, B. actinacantha, B sanguinea, B. Gagnepainii, B. replicata, B Veitchii, B. concinna, B. actinacantha, B. Lycium (Syn russifolia) B. accumina- ta, B. Hoockeri latifolia (Syn. Knighti), P. xantoxylon (Syn Hoockeri compacta), B. stenophylla Irwinii, B. stenophylla erecta, en Berberis Fireflame. Uit de gemeenteplantsoenen zagen wij: Skimmia Foremanni, Sk.Oblata en Sk. ru bella, Myrica cerifera met' zwarte besjes tegen de tak gedrongen, bloeiende takken van Prunus Subhirtella autumnalis wit en lose, Viburnum fragans. Vib. buddleifolium en Vib. Burkwoodii, Ulex europeus (Gas peldoorn) bloeit bijna het geheele jaar door met een schat van gele bloemen. Takken met bes van Cotoneaster frigida, Cot. salicifolia floccosa, Cot, applanat lan ge takken vol met bes, Cot. serotina met trossen kleine besjes Cot. Horizontalis en Cot. Dammeri. Celastris scandus met roo- de bessen. Zoo ziet men dan dat er tegenwoordig in de gemeenteplantsoene voor een lief hebber heel wat te zien is. Vervolgens was er nog een sortiment Cbryptomeria w.o.: Chryp. jap. Jindai- sugi. Chr. jap. gracilis, Chr. jap. compac ta. Chr. jap. cristata z.g. hanekam, en Chr. jap. dacryoides, benevens een paar dwerg- vormen welke door de kweekers uit zaad afkomstig uit Japon gewonnen waren. Verder nog Pernettia Bell's Seedling met opvallend groote roode bessen, Illex opaca, mannelijk en vrouwelijk, Ilex cre- nata met zwarte besjes, Crataegus Car rière met groote vruchten en Crataegus grignonensis de bessen lichter van kleur, Jlex aquifolia pyramidalis met gele bes sen, Ilex verticilata Sieboldi, bladverlie zend met roode bessen, en Maho-Berberis Neubertii en latifolia, een kruising tus schen Mahonia en Berberis. Om voortaan een opeenhoping van ma teriaal te voorkomen, stelt de voorzitter voor, om op een bepaalde bijeenkomst een paar bepaalde artikelen mede te brengen, en vraagt voor een volgende bijeenkomst Cornus en Viburnum; mocht iemand op dat oogenblik iets bijzonders hebben, dan is dat natuurlijk ook welkom. Bij de rondvraag vestigt de heer J. Boer de aandacht van het bestuur op de soms leelijke en ondoelmatige wegenbeplanting langs de nieuwe autobanen welke de laat ste jaren tot stand gekomen zijn, en vraagt of het hoofdbestuur hier wat aan veran deren kan. De voorzitter zegt toe dit punt op een vergadering aan te zullen roeren. Tenslotte deelde de voorz. mede. dat Januari 1939 het 65 jaar geleden zal zijn, dat de afdeeling Boskoop opgericht is. Bij deze gelegenheid zal de secretaris een overzicht samen stellen wat er in deze pe riode gepasseerd is. Met een woord van dank voor de aan gename discussie en het vele materiaal, sloot de voorzitter om ruim 11 uur deze bijeenkomst welke door ongeveer 50 leden bezocht was. HA7rp^WPi IDE IJsclub. Gisteravond vergaderde de Hazerswoudsche IJsclub in café Natzijl. De vergadering was flink bezocht. De af tredende bestuursleden de heeren J. C. Windhorst en J. Ooms werden herkozen. Aangezien de heer L. v. Vliet niet meer in :-i or. merking wensch to te komen, werd in zijn plaats gekomen de heer D. Hm.! fias. De ontvangsten hadden in het afgelo pen boekjaar bedragen 556.73, de uit gaven 55.07: baten 500.66. Dit jaar heeft de ijsclub 25 jaar be staan; indien deze winter het ijs sterk wordt, zal er een ijsfeest worden georga niseerd. Alle leden ter vergadering aan wezig, ontvingen van het bestuur een t~aclatie. Verschillende pry zen werden onder de leden verloot. KOUDEKERK Werkloozensteun. De pl. Crisiscom missie, is dank zij de opbrengst van de onlangs gehouden bazar, in staat gesteld, om de werkloozen en al degenen, die door een der Armbesturen regelmatig worden ondersteund, een mooie Decembergift uit te reiken. Vermoedelijk zal die gift be staan in vet en erwten of soortglijke le vensmiddelen. Verder heeft de z.g. B-commissie, die uitsluitend kleeding en schoeisel mag ver strekken aan werkloozen, het voornemen om in oe loop der volgende week een tweede uitreiking der goederen te doen plaats vinden, terwijl het tenslotte in de bedoeling van de pl. commissie ligt om in de maand Januari a.s. ook nog een gave uit te reiken, die vermoedelijk zal be staan uil gerookt spek. Vertrouwd mag worden dat zij die de giften ontvangen, met een dankbaar hart zullen denken aan de vele. arbeid die de personen, welke zich daarmee vrijwillig belast hebben, ten hunnen behoeve verricht hebben. LEIMUIDEN IJsclub werkverschaffing Onder voor zitterschap van den heer H. J. Visser hield de IJsclub Werkverschaffing in het café van den heer J. van Graas zijn vergade ring. De heer Visser opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de ongeveer 31 aanwezige leden. De voor zitter zeide dat hem gebleken is, dat bij vele menschen de meening heeft post ge vat, dat nu er steunverleening en werk verschaffing van gemeentewege is, de IJs club werkverschaffing geen d oei meer heeft. Niets is echter minder waar, de IJs club werkverschaffing geen doel meer de naburige plaatsen. De ijsclub doet in deze nuttig werk. De voorzitter zegt dat het ledental de laatste jaren steeds terug is geloopen. Dit jaar echter is het ledental weder 4 vooruitgegaan het bedraagt nu 63. Spr. hoopt dat er spoedig weer 100 leden zullen zijn net als vroeger. De penningmeester de heer C. J. van Berkel doet daarna rekening en verant woording omtrent het door hem gevoerde beheer. De inkomsten hebben bedragen 312.81, de uitgaven 25.30. Batig slot al- zoo 289.30. De rekening worden door de heeren J. J. Straathof en KI. Stigter na gezien en volkomen in orde bevonden. De heer H. J. Visser, die aan de beurt van aftreden is wordt als bestuurslid met algemeene stemmen herbenoemd. De heer M. J. Kempenaar heeft als bestuurslid be dankt. Tusschen de heeren F. Muijs en J. A. van Diemen moet een herstemming plaats hebben. De heer J. A. van Diemen verkrijgt bij de tweede stemming 22 stem men en de heer F Muijs 7 stemmen zoodat de heer J. A. van Diemen is benoemd. De heer van Diemen neemt zijn benoeming aan. Daarna heeft onder groote belangstel ling de gratis verloting plaats van Kerst kransen, taai-taai- en speculaaspoppen. Alle aanwezigen hebben een prijsje. Bij de rondvraag verzoekt de heer J. J. Straat hof om met de ijsclub „Nut en vermaak" overleg te plegen dat de vergaderingen niet meer in dezelfde week vallen. Bibliotheek. Leimuiden heeft al eenige weken een bibliotheek en een die er wezen mag!! Het is echter nog land niet „ideaal", er zijn veel grooter en Kostbaarder biblio theken, maar de Leimuidensche mag er zijn. Ei is een keur van boeken: romans, ont- wikkelingSiectuur enz. enz. Daarnaast is vakbibliotheek, die klaar staat, om op alle gebied voorlichting te geven. Die biblio theek bestaat nu al cenige weken.d.w.z. het nieuwtje is er weer af, de belangstel ling wordt minder, zoodL het met zooveel dingen gaat. Dit is jammer en loont de groote moeite niet, die ae bibliothecarissen er aan besteed hebben en nog aan besteden. Daarom noodigt het bestuur allen uit: Wijk eens op één Zondag af van uw gewone Zon- dagsche .oopje en gaat eens naar het ver- eenigingsgebouw, neem daar inzage in de catalogus en ge wordt bepaald een trouw lezer. De bibliothecarissen staan na de Hoogmis op hun post. Laat s.v.p, deze heeren niet te lang wachten, maar komt direct na afloop van den dienst. NIEUWVEEN Gemeenteraad. Vrijdagavond as. te half acht komt de Raad der gemeente in openbare zitting bijeen. Agenda: 1. Opening en lezing notulen; 2. Inzake vaststelling van een gewijzigde overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; 3. Behandeling en vaststelling der gemeentebegrooüng 1939, alsmede die van het G.E.B.; 4. Credietaanvrage voor de Luchtbeschermingsdienst; 5. Rondvraag en sluiting. NIEUWKOOP J. Weerdenburg f Op 73-jarigen leeftijd overleed alhier J. Weerdenburg, die in Januari van het vorig jaar op grootsche wijze werd gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 60 jaar als smid in dienst was bij de firma Gebroeders Bodegraven alhier. De over ledene was drager van de Eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, welke onderscheiding hem bij zijn 50 jarig jubileum was verleend. ROELOF ARFNDS VEEN L. T. B. Arbeidscontract besproken. In de vergadering der L. T. B., gister avond in de St. Pancraituszaal gehouden onder voorzitterschap van den heer Jac. de Jong Gzn., zijn uitvoerige besprekingen gevoerd over de loonnormen en werktij den voor de arbeiders. De voorzitter leidde de gedachten-wisseling in met de mede- deeling, dat onlangs de besturen der L. T. B. en der arbeiders-organisatie een bespre king hebben gehad, waarin werd aange drongen tot een contact-zoeken tusschen beide organisaties, opdat in de toekomst een overeengekomen contract nageleefd worde. Voor de ouderen bestaat dit reeds, en de bedoeling is om ook regelingen te tréffen voor de jongere arbeiders en de aanvullende kindertoeslag. Spr. hoopt, dat wij in onze R.-K. organisatie datgene mo gen bereiken, wat anders soms door re- geerings-tusschenkomst zou moeten ge schieden. De geest, adv., kap. J. H. D. Hof stede, beklemtoonde vervolgens deze inlei ding. De tijden zijn moeilijk. Met onderling overleg moeten we komen tot een goede regeling, gebaseerd op de rechtvaardigheid. Een commissie uit de twee organisaties met een onpartijdige voorzitter zal zoowel voor de ouderen als jongeren arbeiders normen voor loon en werktijd bepalen: als er maar een bilijk en bindend contract tot stand komt! Hierna was het woord aan verschillende leden, waarbij direct viel op te merken, dat men het volkomen er over eens was, dat de arbeider z'n billijk loon toekomt. Maar als de werkgever het geld niet heeft: wat dan? Wanneer men alleen een knecht kan houden, die betaald kan worden volgens het contract, zou er dan niet nog minder arbeidsgelegenheid komen voor de arbei ders? Naar voren wordt gebracht, dat op de eerste plaats het tuindersbedrijf gesaneerd moet worden. Zoolang de bedrijven niet meer opbren gen dan ongeveer 60 pet. van de productie kosten wegens de abnormale steunregeling, zoolang zullen ook de vooruitzicshten voor de arbeiders ongunstig zijn. Nadat nog enkele opmerkingen zijn ge maakt aangaande de lage loon-norm, waar voor vele arbeiders aan openbare werken arbeiden en de heer J. J. de Koning nadere toelichting heeft gegeven, houdt een der leden een pleidooi voor toenadering tot de arbeidersorganisatie, opdat na vriendschap pelijk overleg al het mogelijke gedaan kan worden. Als men een arbeiders absoluut noodig heeft, dan ook betalen: anders maar geen arbeider. Bij de berekening van de productie-prijs is een redelijk loon inbegre pen. Zooals alle andere onkosten voor het bedrijf moet ook het loon vaststaan. Moge oi:ze handelwijze indruk maken bij de re geering, om ook onze producten te steu nen tot de richtprijzen opdat wij dan onze verplichtingen- kunnen nakomen. Gesignaleerd wordt, hoe arbeiders zelf vaak een onhoudbare toestand helpen voortbestaan, zoodat zij soms werken voor zeer weinig, waar door den werkgever meer gegeven kan worden. Nadat de ver gadering over dergelijke toestanden haar afkeuring heeft uitgesproken, is zij van meening, dat zoo spoedig mogelijk een re delijk arbeids-contract worde opgesteld. Daartoe zal een arbitrage-commissie wor den samengesteld, waarin twee leden van den L. T. B. zitting zullen hebben. Toegestemd wordt, dat hiertoe twee be stuursleden zullen worden gekozen. De ge vormde commissie, waarin ook twee ver tegenwoordigers der arbeidersorganisatie zullen zitting hebben plus een onpartijdigen voorzitter, zal zoowel de loonnormen als de werktijden bespreken. De meening is, dat naast het contract ook de gemoedelijke sa menwerking niet verloren mag gaan. Bij de rondvraag wordt verzocht om tot een regeling te komen met de schoolbestu ren wat betreft de aanvang der lessen des middags. Voorts nog een voorstel om in samenwerking met de propaganda-club een avond te organiseeren, waarop door een spreker de organisatie der T. L. B. zou wor den uiteen gezet en desbetreffende kwes ties: zeer belangrijk ook voor de jonge ren. Aan het einde dankte de voorzitter voor de aangename besprekingen. Moge de ar bitrage-commissie een ontwerp krijgen tot ieders genoegen. De tuinders hebben hun volle medewerking toegezegd. Moge God geven, dat we onze verplichtingen ook kun nen nakomen. Staatspartij en propaganda-club. Mor genavond, Donderdag 15 Dec., zal uitgaan de van bovengenoemde organisaties een al gemeene propaganda-bijeenkomst worden gehouden in de St. Pancratiuszaal. Aanvang 7 uur. In de bijeenkomst zal als spreker op treden de heer Deerenberg, wethouder te Schoonhoven, met het onderwerp: „De or ganisatie van de R.-K. Staatspartij." Met het oog op de belangrijkheid van dit onderwerp zal deze avond vrije toe gang worden verleend aan alle parochia nen vanaf 18 jaar. Ieder dus, die belang stelt, of zyn ken nis wil verrijken omtrent genoemd onder werp, verzuime niet deze hoogst belangrijke vergadering bij te wonen. TER AAR De groote neger-film. Gisteravond werd in het parochiehuis voor ongeveer twee honderd personen de groote negerfilm van Mill Hill vertoond, waarbij de zeer- eerw. pater Onderwater, van Lisse, de lei ding had. Na verwelkoming door den weleerw. heer kapelaan Switsar, gingen wij terstond naar Afrika en mochten het heerlijke natuur schoon in de oerwouden aanschouwen, met ontmoeting van allerlei wilde dieren en van de negers in hun dagelijksch leven. Na de pauze zagen wy een film over Bor neo. Behalve bekeering van vele heidenen, is men er zelfs al in geslaagd enkele inboor lingen op te leiden tot priester. Zeer vol daan was de Pater over de opkomst, bracht aan het slot een dankwoord voor de financieele steun en vroeg om geestelijke hulp. Huishoudcursus. In de koffiekamer van de Centrale Veiling werd Maandag middag de eerste les gegeven in het ver vaardigen van matrassen, waarvoor zich een en twintig deeinemsters hebben aan gemeld. De cursus staat onder leiding van mej. Wagenaar en bestaat uit een zestal lessen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12