ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 N Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.5J per kwartaaL B\j onze agenten 0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v BOE WORDT HET WEER? WIND, GEEN REGEN. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: matige, tydelijk krachtige, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, geen regen van beteekenis, zelfde temperatuur. De weerstoestand hedenmorgen te 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, Z. Z. O. krachtige wind, 4 gr. C. Vlissingen: betrokken, Zuidelijke storm- achtege wind, 7 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, Z. O. krachtige wind, 4 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, Z. O. matige wind, 3 gr. C. Maastricht: half bewojkt, Zuidelijke ma tige wind, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De gisteren vermelde Oceaandepressie bevindt zich nog stees ten Westen van de Britsche Eilanden. Zij heeft vooral over Zuid-Engeland zware regen gebracht; zoo tapte Croydon hedenmorgen 23 c.m. af. Hét regenfront drong echter niet verder dan het lichtschip Noordhinder door en het ligt thans stationair over de Noordzee. De hoogedruk in het Oosten nam weer een weinig in beteeeknis toe, zoodat de lucht- drukverschillen in onze omgeving weer grooter werden en hedenmorgen stormach tige tot krachtige Zuidelijke wind langs onze kust en over de Oosctelijke Noordzee werd waargenomen. Over de Golf van Biscaye ontwikkelt zich een nieuwe secun daire storing, welke vermoedelijk op het weer ten onzent geen invloed kan uitoefe nen. De oude IJslandsche depressie is naar de Poolzee verdwenen. De ochtendtempe- raturen blijven vrijwel overal boven nor maal; in ons land bedraagt de afwijking nog 1 tot 2 graden, terwijl in Scandinavië afwijkingen van 15 graden voorkomen. LUCHTTEMPERATUUR. 7.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.17 uur tot Zondagmorgen 7.29 uur; van Zondagna middag 4.17 uur tot Maandagmorgen 7.30 uur. HoOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 11 Dec. voorm. 5.00 en nam. 5.24 uur; op Maandag 12 Dec. voorm. 5.55 en nam. 6.20 uur. Maan op 19.55 uur Zaterdagavond. Maan onder 10.43 uur Zondagmorgen. Maan op'21.16 uur Zondagavond. Maan onder 11.12 uur Maandagmorgen. DE LUCHTBESCHERMINGSOEFENING OP 19 JANUARI. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst herinnert aan de verduisterings oefening, welke op 19 Januari 1939 tus- schen 8.30 en 10.30 uur namiddag zal wor den gehouden. De verduisteringsoefening omvat de geheele provincie Zuid-Holland, dus ook de gemeente Leiden. Aanvankelijk op een vroegeren datum vastgesteld, werd de oefening uitgesteld tot bovenvermelden datum in verband met de aan de voorbe reiding verbonden tijdroovende maatrege len. Nu de Sinterklaasdurkte voor fabrikant er.- winkelier achter den rug is, verdient het voor hen aanbeveling nu reeds na te gaan of te laten nagaan, welke maatrege len voor de fabriek, het fabrieksterrein, de winkels enz. moettn worden genomen, en deze maatregelen reeds thans voor te bereiden. Ditzelfde geldt ook al is het dan ook in mindere'mate voor particu liere woningen. Eerder dan we denken is het 19 Januari 1939. KERSTMIS. Wie onzer wil den schoonen Kerstdag niet gaarne doorbrengen temidden van hen, die hun dierbaar zyn: ouders kinde ren, echtgenoote, broers en zusters? Na de H. Nachtmis heeft moeder ge zorgd, dat de tafel feestelijk is versierd, terwijl extra gerechten ter tafel komen. Dit zou overal zoo moeten zijn, doch ir. hoevele gezinnen L> 't onmogelijk, ter wijl zelfs het allernoodzakelijkste ont breekt. Uw Kerstvreugde kunt U verhoogen en vreugde brengen bij anderen, door van Uw feestdisch iets af te staan aan de ar me gezinnen. Veel wordt er niet gevraagd. Met één pondje zijn blij maar meer pondjes wor den dankbaar aanvaard. Een ieder geve naar vermogen. Alles is welkom, maar bij voorkeur ves tigen wij Uw aandacht op: kaas, vet, boter, worst, bonnen voor vleesch en brood enz. U behoeft die pondjec niet zelf te bren gen; ze worden Zaterdag a.s. afgehaald. Zie de advertentie in het numer van vandaag. Onze armen zyn U dankbaar en God loone het U. De St. Vincentius-Vereeniging. EEN LIED VAN DE AARDE. Film-vertooning voor „Geloof en Wetenschap". De aarde draait, dat weten wij tegen woordig allen, reeds van kindsbeen af. Doch het diepe besef, te leven in een draaimolen, die met razende vaart rond tolt boven uen mateloozen afgrond, is voor velen een nieuwe „gewaarwording", een ontdekking, die huiverig en duizelig maakt. Zulk een „gewaarwording" hebben de leden van G. en W. gisterenavond in de Mariënpoel-H.B.S. ondergaan, toenzij onze oude Moeder Aarde in volle kermis vreugde zagen wentelen temidden van het zwijgende ballet van dansende zon nen. „Wat is de Aarde?" is de Duitsche tekst van deze merkwaardige, zeer in structieve film, door den Zweedschen kunst schilder Sven Holdan geënsceneerd. Het was een goed idee, doch de uitwerking was een zware taak, die echter over 't al gemeen zeer ingenieus is uitgevoerd. De film-regisseurs hebben het dikwijls te kwaad met de lastige nukken van „ster ren", maar een film te maken met als vertolkster van de hoofdrol de Aarde zel ve, en in de bijrollen de overige hemel lichamen geeft nog grooter moeilijkheden te overwinnen. In het eerste gedeelte van de film werd het wriemelende kleine goedje, dat leeft langs 's Heeren wegen en in 's Heeren plassen voor de lens gebracht. Vooral het gekrioel en de bewonderenswaardige ar- beidsverdeeling in een mierenstad werd uitvoerig opgenomen en als overeenkomst daarna vertoond het nijvere en drukke gedoe in een menschenstad. Zeer geslaagd! Het tweede gedeelte had gerust bekort mogen worden, in verhouding tot de ove rige deelen. Dat wij het in de beheersching van de natuur machtig ver hebben ge bracht, daarvan zijn wij allen overtuigd zij het ook ten onrechte! Want reeds in het volgende deel, de vorming van de aardkorst, begonnen wij ons klein, nederig en nulpeioos te voelen. Wij gewichtige menschjes verschrompelden hoe langer hoe meer, tot dwergjes, tot miertjes, tot stofjes en tot minder dan stofjes toen de aarde verdween in een sneeuwstorm van zonnen en onze gedachten in snelle vlucht het ruimtelooze ruim doorkliefden. De eeuwen ruischten weg in een stralende oneindigheid van tijd en plaats, terwijl het zegevierende lied weergalmde: Die Him- mel rühmen des Ewigen Ehre. Dit gedeelte vooral imponeerde door een grootsche visie endoor een vernuftige techniek. De vernielende kracht van het water was prachtig verfilmd, evenals de vlucht in de oneindigheid, toen de we reldstad met zijn drukte en lawaai kleiner en kleiner weid, toen de oorlogszuchtige landen op de aardbol nietiger en onbedui dender werden en tot vlekjes broederlijk ineen-vloeiden! Keurig uitgebeeld was het voortschrijden van de gletscbers in de diverse ijstijden, de fauna en flora in de warme tusschen- periode. De geweldige krachten, die de aardkorst hebben geplooid en gerimpeld alsof de granieten bol een gummi-balletje was, werden goed gedemonstreerd. Even eens de plotselinge afwisseling van ko kende hitte en verstijvende koude op het desolate oopervlakte van onzen naasten buur: de Maan. Het was een goedgeslaagde film, die menigeen tot nadenken moet hebben ge stemd. Ter inleiding van deze film heeft de secretaris van de Katholieke Film Actie, de heer Van 't Hof, een propaganda- speechje gehouden over ons meest moderne apostolaat. Moge hij niet tevergeefs ge sproken hebben. De voorzitter, de heer J. P. X. Sanders, heeft aan het slot van den avond een dankwooïd gesproken. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7261. Jachthaven K.P.M. Gebrs. P. en T. Hou- weling. Warmond, Lokhorstlaan B. 14 g. Venn.: P. Houweling en T. Houweling, Warmond. Aan de Middelb. Chem. School alhieT is geslaagd voor het eindexamen mej. N. J. Geest te Dordrecht. Door de politie alhier is aangehouden de 38-j*rige S. T., gedomicilieerd te Am sterdam, verdacht van ry wielen-diefstaL Het Eeuwfeest van het Leidsch Studenten- Corps HET PROGRAMMA DER FEESTVIERING Eenigen tijd geleden hebben we reeds be richt, dat het Leidsch Studentencorps in het begin van volgend jaar honderd jaar zal bestaan, welk eeuwfeest natuurlijk op luisterrijke wijze zal worden herdacht, zooals men van studenten niet anders kan verwachten. Er heeft zich dan ook bereids uit de leden van het L.S.C. onder praesidium van den heer K. Wiersrpa een eï-wfeest commissie gevormd, welke een schema vooi de feestelijkheden in elkaar heefi gezet. Elke vijf jaar wordt op bijzondere wijze de stichting van de Leidsche universiteit herdacht, maar dit feest is een herden kingsfeest van de studenten zelf, van het Collegium Civitatis Academicae Lugduno Batavae Supremum. De aard van de laatstbedoelde herden king brengt mede, dat zij een meer intern karakter draagt dan bij een lustrum het geval pleegt te zijn, hetgeen nog wordt ge accentueerd door het tijdstip, waarop de herdenking zal plaats vinden en dat zich minder wel leent voor het doen houden van feestelijkheden buitenshuis. In dit verband is het logisch, dat de laatste dag der festiviteiten, Zaterdag 4 Maart, wanneer de reünisten hun intocht zullen houden, moet worden beschouwd als de groote dag van het geheele Eeuw feest, waarop leden van zeven studenten- generatie* samenkomen om het 100-jarig bestaan te vieren van het Corps, waar aan voor allen zoovele kostelijke herinne ringen verbonden zijn en dat van zoo emi nent belang is geweest bij de vorming van geest en karakter. Deze intocht is in over leg met de permanente Reuniecommissie op Zaterdag gesteld, teneinde het aan een zoo groot mogelijk aantal reünisten mo gelijk te maken daaran deel te nemen. „Pro Patria" zal nabij het station een eerewacht foi'meeren. Het prijzenswaardige streven van vorige lustrumcommissies om ook de burgerij zooveel mogelijk in de feestviernng te be trekken, komt eveneens tot uiting in het door de Eeuwfeestcommissie opgestelde programma, dat derhalve is opgebouwd op de drie navolgende pijlers: Corps, Reu- nisten en Burgerij. De functie van de - laatstbedoelde cate gorie zal, naar de Commissie hoopt, in de eerste plaats een actieve zijn, doordat haar medewerking zal worden verzocht, om althans op den dag van den feestelijken intocht der reünisten algemeen de vlag uit te steken. Na afloop van een op Dins dagavond 28 Februari te houden fakkel optocht door de stad, waarbij „Pro Patria" en de Studentencarrousselvereeniging de leiding zulen hebben en waaraan voorts, behalve door hopelijk vele burgervereeni- gingen. medewerking zal worden ver leend dooi de 3 Octobervereeniging, biedt het Corps in de sociëteit „Minerva" aan vertegenwoordigers der burgerij een con cert aan Verder zullen voor de burgerij hengel-, voetbal-, wieier- en postduiven- wedstrijden worden georganiseerd, ter wijl ook een stud en tenvoetbal wedstrijd op het proeramma staat. Het volledig schema der feestelijkheden ziet er als volgt uit: Dinsdag 28 Februari: 's Avonds, diner van het Col'egium met burgemeester, rector- magnificus, garnizoenscommandant en andere autoriteiten; fakkeloptocht door de ourgerij. Woensdae 1 Maart: 's Middags: Corpsver gadering met eereleden van het Colle gium in bet groot-auditorium der Uni versiteit. Cabaretvoorstelling voor school kindoren in het Trianontheater, te ver zorgen door leden van het L.S.C. Des avonds- diner van het Collegium met eereleden; Corpsdiner, receptie van het Collegium voor autoriteiten en senaten der erkende Corpsen; opening van een tentoonstelling van archiefstukken. Donderdae 2 Maart: 's Namiddags: opening van een .Kermesse de Siècle" in alle zalen der Stadsgehoorzaal en thé dan sant. De verschillende stands op deze kermis zullen worden Ingericht door de subvereenigingen van het Corps: „Pro Patria" verzorgt aldus een schiettent; „Njord" een zeemanskroeg, de Aloinis- tenclub een rodelbaan. „Doctrina" een waarzeggerstent, enz. Vóórts zullen te- constructies worden opgesteld van de oude gevels van Minerva, het Stadhuis en Den Burcht, terwijl de bezopkers en bezoeksters er zullen rondwandelen in costuums, zooals ze een eeuw geleden werden gedragen. Overwogen wordt om deze kermis den volgenden avond open te stellen voor de burgerij, 's Avonds: diner van het Collegium met de sena ten der erkende Corpora. Vrijdag 3 Maar1: 's Middags: Wedstrijden voor de burgerij (zie boven), waarvoor van de zijde der burgerij en door Leid sche firma's reeds vele priizen beschik baar zijn gesteld, 's Avonds: eerste op voering van een toepasselijk spel in den Schouwburg. Dit spel wordt momenteel geschreven door een oud-lid. Na afloop Corpsbal, vermoedelijk in Den Haag. Zaterdag 4 Maart: 's Middags: intocht der reünisten en samenkomst met Corps op een nader te bepalen plaats, waar o.m. het woord zal worden gevoerd door den Rector-Magnificus, den Praeses-Collegii en den Praeses der Reunistencommis- sie. Hoogstwaarschijnlijk zal ook „Sem- pre Crescendo" aan deze plechtigheid medewerking verleenen. Na afloop receptie van het Collegium voor reunis- ten en Corpsleden, samenzyn op Mi nerva, reunistenmaaltijd, Corpsievue en sluiting. Zondag 5 en Maandag 6 Maart: tweede en, eventueel, derde opvoering van het Corpsspel voor deburgerij in den Schouwburg. Tenslotte zij nog vermeld, dat by de firma H. E. Stenfert Kroese een Gedenk boek zal worden uitgegeven. COMITé VAN ACTIE TOT BESPOE DIGING DER TOELATING VAN DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Een getuigenisavond in de Stadsgehoorzaal welke matig bezocht was. De belangstelling voor den getuigenis avond, welke gisteravond door bovenge noemd Comité in de Stadsgehoorzaal was georganiseerd, was slechts matig te noe men. Naar schatting waren omstreeks 3400 personen van meest uiteenloopende richting en stand bijeen. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. G. Weisz, die in enkele woorden het doel dezer vergadering uiteenzette en de namen noemde van de sprekers, die het woord zouden voeren. Eerste daarvan was de heer F. J. W. Drion, oud-lid der Tweede Kamer, die als lid van een Studiecommissie, ingesteld door het Comité van Waakzaamheid voor de belangen van Intelletueelen, een on derzoek langs de grens had ingesteld naar de toestanden, welke er de laatste weken ten aanzien van de Duitsche uitgeweke nen heerschten. Over dit onderzoek was een rapport samengesteld, waarover minister Colijn naar aanleiding van de interpellatie-Al- barda bereids zyn meening heeft gezegd. De heer Drion nu bestreed dit antwoord van den minister oo verschillende pun ten en zeide den indruk te hebben gekre gen, dat, terwijl het Nederlandsche volk tracht zooveel mogelijk vluchtelingen het land binnen te laten, men er op het Plein op uit is er zooveel mogelijk uit te hou den. Men gaat zelfs zoover, aldus spr., dat men tracht de menschen, die de vluchte lingen heioen, te intimideei'en en hen be dreigt met uitzetting uit het erensgebied. als men zich niet van deze actie onthoudt. Sor. schetste vervolgens de ellende, welke de vluchtelingen aan de grens moe ten doorstaan, nadat ze gehoopt hadden op ^en veiJioe hinnenvomst in Holland. Mevr. J. MandersVermeulen was de tweedie soreekster. Zij sprak een gevoelvol, woord naar aanleiding van het tweede <W Tien Geboden: Bemint uw naasten gelijk u zeiven. ZM richtte zich daarbij voornamelijk tot de vrouwen, de moeders en a.s. moeders en hesloot met de woorden uit „Hemel huis": O, mijn kind'ren, graag gebroken brood Zou 't geluk vermind'ren, waar de last vergroot Zou men armoe lijden om een bete meer. Och, waar menschen strijden, helM de Heer! Vervolgens was het woord aan het lid dei» Tweede Kamer mr. G. N. Boon, die on krachtige wijze stePing nam tegen den gemeensohaooelijken haat en de gemeen- sch^ooeiiike wr^akzurht over de erenzen. welke zich uit in een plat anti-semitisme. Hii ontrafelde vervolgens sommee ,.gru- wptsoronkies" en voer uit te<*en Marchant d'Ansembonrg. den Duitsch-NedeHand- schen graaf, die het optreden der Duit- schers durfde goed Draten. Snr. gaf de verzekering. dat er uit Duitschland men schen zïïn verjaagd van zulk een geestes grootheid, d»t de „eraaf' daarbij niet in de schaduw kan staan. De toestanden zün vorens snr. oneindig er<*er dan men in één courant heeft kunnen lezen en snr. becri- t'«eert minister Patiin over het antwoord door hpm gegeven op de vraag of hii reed= antwoord uit Londen had ontvangen on het Nederlandsche voorstel aan Engeland. Sw, vroeg van dé regeering bewogen heid en kracht, wül een .antwoord op de aanvragen tot toelating voel te larg uit- h'iift, bh' vroeg.- nu met Kerstmis, dat het Ned. volk het Kerst*oPct zou ingaan zon- d°r wrop^ing en berouw. Mevr. W. A. R. RosVrijman onder schatte niet de moeilijkheden waarvoor de regeering en het volk geplaatst worden doch wees erop, dat er toch meei' gedaan kon worden. Zij stelde tenslotte Christus ten voorbeeld, tot Wien men na 2000 ja ren nog vertrouwvol opziet. Of zulks na 2000 jaren ook met Hitier het geval zal zijn, betwijfelde deze spreekster. Na een korte pauze las de voorz. een ter tafel gedeponeerde motie voor, waar in de regeering verzocht wordt de toela ting van Duitsche Joodsche vluchtelingen in Nederland in ruimere mate te bevorde ren, met welke motie de vergadering om der applaus haar instemming betuigde. Daarna sprak de Leidsche voorzitter der Soc. Democraten, mr. D. A. van Eek, die het standpunt der socialisten in deze kwes tie uiteenzette en erop wees, dat er hier een groot sociaal onrecht is geschied. Spr. trok daarbij een vergelijking met het toe laten van de Belgische vluchtelingen in den grooten oorlog en met de toelating der Joodsche vluchtelingen op het oogen- blik. Dan sprak ds. R. Bakker, die zijn deer nis uitsprak met degenen, die thans op zoo ergerlyke wijze verdrukt worden, terwijl zij geen uitweg hebben en terwijl hun geen uitweg wordt gegeven. Spr. zeide, dat het niet de bedoeling was om te protesteeren tegen het al of niet doen van de regeering, maar men mag toch ook niet nalaten te zeggen, dat de tijd dringt, dat ieder uur voor iemand noodlottig kan zijn. Christendom en anti-semitisme, aldus betoogde spr., is een onaanvaardbare te genstelling en hij herinnerde in zijn slot woord aan Christus' woorden: Zalig zij, AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Herman Schey, zang, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag, Mij. van Toonkunst, het strijk trio Pasquier, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokte v Leeuwen, v. d. Meer, Teeuwen, Verbrug- ge en Winkler. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der epothekeken te Leiden wordt van Zaterdag 10 tot en met Vrijdag 16 December a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. die barmhartigheid bewijzen, want hun zal barmhartigheid geschieden. De laatste spreker, de heer ds. G. Stui veling, was niet gekomen wegens een lich te verkoudheid. In zijn plaats sprak nog de heer mr. v. Heusden-Goethart, die als lid van de com missie van onderzoek een en ander mede deelde over zijn bevindingen aan de grenzen en er den nadruk op legde, dat er eindeloos lang moet geconfereerd en ge telefoneerd worden met Den Haag om eenig resultaat te bereiken, om ook zelfs maar kinderen te kunnen toelaten. Daarom hoopt spr., dat de regeering menschlieven- der wordt. Hierna wordt de bijeenkomst gesloten. ELECTRICITEITS VOORZIENING STADHUIS. Gisteren heeft de ondershandsche aan besteding plaats gehad voor de levering van schakel en verdeelkasten ten behoeve van de electrische voorziening in het nieu we stadhuis. Ingeschreven was: voor op gebouwde kasten: door de fa. Hazemeyer te Hengelo voor ƒ6810.70, door de fa. Oding en Koendering te. Haaksbergen voor 6819.30; voor ingebouwde kasten waren de inschrijvingen resp. 9870.80 en 8116.60. De gunning zal later plaats heb ben. Voor het ingenieurs-examen van bouw kundig ingenieur zijn aan de Technische Hoogeschcol te Delft geslaagd de heeren P Donk alhier en W. F. Fontein, vroeger alhier, thans te Heerlen. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE „Het Nederlandsche woordenboek van de twintigste eeuw" In de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letter- klnde alhier hield prof. dr. E. Blanquart uit Gent gisteravond een voordracht over „Het Nederlandsche woordenboek van de twintigste eeuw". Spr. begon met hulde te brengen aan het werk van de Nederlandsche geleerden, die het Middel-Nederlandsch woordenboek en het reeds verschenen gedeelte van het woordenboek der Nederlandsche taal heb ben geschreven. In aansluiting bij een vroegere lezing van wijlen prof. de Vreese en na omschrijving van wat hy het Nederlandsch woordenboek van de 20ste eeuw wenscht te heeten, pleit hij voor de onmiddellijke voorbereiding van een dergelijk nieuw woordenboek, dat den Nederlandschen taalschat in zijn alge heelheid zou omvatten: Middel-Neder landsch en modern Nederlandsch, litteraire taal en gewone omgangstaal, dialectwoor den, eigennamen en leenwoorden. Er be staat vooral voor Vlaanderen maar ook voor Nederland dringende behoefte aan een centraliseer en van de talrijke ini tiatieven, die aansturen op het vastleggen va nde technische benamingen, de vakta len, de rechtstaat, de wetenschappelijke ter minologie enz. Spr. ziet het groot taalkundig woorden boek van de toekomst niet langer in boek vorm, maar in den vorm van groote, losse (geillustreerde) steekkaarten, waarbij naast de alfabetische orde ook elke andere rang schikking mogelijk wordt en aanvullingen kunnen ingelascht worden naar willekeur. Hij zet verder uiteen hoe hij de organisatie van de voorbereidende werkzaamheden op vat. Slechts een zorgvuldig uitgewerkt plan en een grondig doordachte methode bieden kans tot het verkrijgen van de veel zijdige wetenschappelijke medewerking en van den materieelen steun, die aan de be voegde instanties zal moeten gevraagd wor den. Spr. besluit met de volgende woorden: „Het doel is niet enkel de verwezenlijking van een grootsch wetenschappelijk ideaal, niet enkel het bouwen van een taalmonu ment van ongeëvenaarde grootheid, beeld van het gansche leven en denken en voelen van het Nederlandsche en het Vlaamsche volk, maar het is tegelijk ook, in ons woeli ge Europa, de plechtigste en de krachtigste bevestiging van twee kleine naties, dat zij hun kostbaarste en edelste bezit, hun ge meenschappelijke taal, willen erkend zien als het onverwoestbaar teeken van hun zelf standigheid". Meisjescongregatie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Morgenochtend kwart voor zeven, alge- meene H. Communie voor beide afdeelin- gen van de meisjescongregatie. Komt op tijd!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2