Economische Zaken en Waterstaat Losse nummers van DE LF.IDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: kerknieuws RECHTZAKEN LUCHTAANVALLEN! BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Tweede Kamer DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Bij het ontwerp tot verlenging van het wetje 1936 tegen de mechanisatie in de si- garenindustrie verzet de heer SMEENK (a.-r.) zich niet tegen verlenging. Is er ernstig bezwaar tegen ontheffing, als on dernemers doorloopend orders hebben? Dit zal de werklegenheid vergrooten. Het stelsel mag niet tot bevriezing leiden. Men moet de arbeiders herscholen om hen geschikt te maken voor de nieuwe ar- beidsmethoden. Dr. VOS (lib.) vraagt, in hoeverre deze wet de werkloosheid heeft vergroot of verkleind. De statistieken geven hierover geen licht. Er zijn 4000 sigarenmakers werkloos, doch er werken tegelijkertijd 2000 sigarenmakers van andere nationali teit in ons land. In veel punten vereenigl spr. zich met den heer Smeenk. De heer WOUDENBERG (n.s.) kan zich met den inhoud van de wet geenszins ver eenigen. De aanhangige regeling is niet logisch; men zou het Duitsche voorbeeld moeten volgen. Een definitieve oplossing riet een tijdelijke, is noodig. De regeering weet blijkbaar niet beters dan den nood toestand te bestendigen. De minister van otconomische zaken, de heer STEENBERGHE, constateert, dat met uitzondering van den heer Wouden berg, een principieele oppositie niet voor handen is. De regeling moet voorzichtig worden toegepast. Aangaande de criteria zal de minister geen ander standpunt innemen dan voor heen. De buitenlandsche sigarenmakers werken hier ingevolge vestigingsverdragen, over welker werking de regeering tevre den is. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. OECONOMISCHE ZAKEN. Aan de orde is de begroeting van het departement van oeconomische zaken (voorzetting). De heer BOTTERWEG (a.r.) heeft waar deering voor het beleid van den minister. Dat beteekent niet, dat spr. even groote verwachtingen van de onderd-eelen van dit beleid koestert als sommige anderen. Met instemming heeft spr. vernomen, dat de ordening van bovenaf niet in de bedoeling ligt. Spr. juicht het toe, dat de regeering nog altijd op dat standpunt staat. Ten aanzien van den voorrang van het initiatief der bedrijfsgenooten heeft de mi nister een voorbehoud gemaakt voor nood gevallen. Wanneer hebben we met zulk een noodgeval te doen? Is dat soms het geval inzake de alminium-industrie? Een vraag is hieromtrent by spr opgekomen: is hier soms sprake van een gewrongen interpretatie? Op het gebied van de or dening mag geen onzekerneid blijven be staan, dan liever wetswijziging. De heer DONKER (s.d.) wijst op den steun, die Belgische havens genieten. De heer KORTENHORST (r.k.) zegt, dat nu eindelijk een sluitend stel van oeconomische maatregelen bereikt kan worden, dank zij den arbeid van 's minis ters voorgangers. De regeering wil een politiek van lan gen termijn. Verlevendiging van het be drijfsleven streeft zij meer na in het agra rische dan in het industrieele gebied. Spr. somt de plannen der regeering tot stimu leering op en concludeert dat, ondanks leine gebreken, groote fouten in de cri sisjaren niet zijn gemaakt. De regeering gaat den ketting thans sluiten. Behalve de consulaire dienst is het regeeringsappa- raat thans wel in orde. Wij zijn bij onze oeconomische politiek thans op den goeden weg. Spr. erkent, dat bij de meeningsver- schillen over het tijdstip der devaluatie tusschen den minister en hem, het gelijk aan de zijde van den minister blijkt te zijn geweest. Over een uitlating in de memo rie van antwoord over het prijspeil ver baast spr. zich echter. Is bij de clearingverdragen voldoende voor den tuinbouw bereikt? De handels verhouding met Duitschland lijkt spr. op sommige punten schaedlijk. De aandacht zo"u meer dan tot nu toe op Engeland moe ten worden gericht, vooral na het En- gelsch-Amerikaansch handelsverdrag. De heer SCHOUTEN (a.r.) komt terug op het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek. Dr. VOS (lib.) meent, dat de crediet- verleening voor den middenstand nog meer uitgebreid moet worden. Men mag de klei ne middenstandertjes, die met eenige honderden guldens te helpen zouden zijn, miet tot den bedelstaf laten komen. Teleurgesteld is spr., dat de minister een regeling van het cadeaustelsel afwijst. Het stelsel is trouwens ten deele reeds verboden. Ten slotte vraagt spr. of de regeering geen steun zou willen geven aan de on derlinge organisatie van den middenstand? Spr. wil geen bedrijfsraad bepleiten, doch althans de instelling van een commissie sd hoe. Dit zou dienstbaar kunnen zijn aan de oeconomische verdediging van die groep. De heer WIJNKOOP (comm.) meent dat de minister nooit tegelijk den agrarischen export en de binnenlandsche industrialisatie zil kunnen bevorderen. De industrialisatie zal er het gevolg niet van zijn. Des minis ters politiek is protectionisme van de erg ste soort. De prijzen zullen stijgen en wie zijn de dupe? De consumenten natuurlijk. Ir. VOS (s.d.) ziet dualisme in de regee- ringspolitiek, door de loonbelasting te genover de oeconomische stimuleering te zetten. Wat zijn de resultaten van het sluitende systeem? Al is het systeem dan ook nog zoo fraai, wat heeft men er aan als er geen resultaten zjjn? Met de ordening is het niet zoo best ge- sield. De verbindendverklaring van onder nemersovereenkomsten heeft niet dien omvang aangenomen, dat men geestdrif tig kan zijn. Er is een belangrijke kartelpolitiek bui ten de wet om. Als er nu een groot aan tal aanvragen wegens strijd met het alge meen belang wordt afgewezen, behoeft men niet tt vragen wat er in de niet inge diende kartel-afspraken staat. Spr. zou een onderzoek hiernaar willen zien instellen. Fr is te weinig orde in de ordening. De heer VAN HOUTEN (c.d.) ziet in het streven naar meer gebondenheid een streven naar sociale gerechtigheid. Orde ring is in de eerste plaats afwijzing van het economisch vrijheidsbeginsel. Doch can is het niet genoeg de geestesgesteld heid te veranderen, maar moet de maat schappij van boven af worden hervormd, doch dan niet alleen voor de ondernemers (zooals in de gilden) maar ook ten behoe- vt van ae consumenten. De heer ROST VAN TONNINGEN (n.s.) ziet een verlammend meeningsverschil in het kaon.et, al zegt mr. Steenberghe wel, dat hij zich met de (liberale) politiek van dr Colijn vereenigt. Na tien jaren vergis singen oemerkt dr. Colijn eerst thans de oeconomische blokvormingen. De protec tionistische koers wordt echter slechts aar zelend ingeslagen. Het ongeluk wil echter, da1 Engeland en Amerika thans den weg van den vrijhandel opgaan Zal de nieuwe tariefpolitiek verhinderen dat ons land daarvan profiteert? De ministers Steenberghe en Weiter, beiden ^an de Staatspartij, dragen de ver antwoordelijkheid voor de ontreddering enzer oeconomie. Overal waar men heen 7kijkt, grijnst de vrijmetselaar Oud heeft het Duitsche Ryk geprovoceerd en daarmee de boycot van Rotterdam uitgelokt. Zoo gaat de regeering met de politiek der zelfver nietiging voort. De vergadering wordt te 17.50 verdaagd. Avondvergadering. Aan de orde is hoofdstuk IX (dep. van waterstaat) der rijksbegrooting voor 1939. De heer VAN DER WAERDEN (s.d.) acht het in hooge mate onbevredigend, dat de minister weigert, de bepalingen van collectieve arbeidscontracten toe te passen op waterstaatswerken Het is voor het rijk niet verboden, een fatsoenlijk werkgever te zijn. Nog meerdere sprekers voeren het woord. De Minister van Waterstaat, de heer VAN BUUREN, zeide, dat inzake de toe passing van de collectieve arbeidsovereen komsten heerscht het standpunt van de re geering, niet alleen van het departement. Het voorschrijven van loonbepalingen in de bestekken ligt niet op den weg der re geering, omdat deze materie in de wette lijke sfeer getrokken is. Toetsing aan het algemeen belang staat op den voorgrond. De regeering mag zich niet eenzijdig partij stellen, waarmede niet gezegd is, dat wel slechte arbeidstoestanden mogen bestaan. Doch blijkens een enquête is c'aarvan ook niets. Medewerking van de arbeidsinspectie wordt niet afgewezen doch verwarring moet worden voorkomen. By de herkeuring van de rijwielach- terlichten gaat het om het type. Er zal met groote voorzichtigheid moeten worden op getreden, ook om hen die al gekocht heb ben,niet noodeloos te dupeeren. De op merking over de opvoedende taak der ge meentelijke politie zal spr. aan zijn ambt genoot van binnenlandsche zaken doorge ven. In sommige gevallen is afstappen door wielrijders bij voorrangswegen niet ge- wenscht; een algemeen voorschrift is af te Reu ren. Spoedige inwerkingtreding van het rij tijdenbesluit is bepieit; hierbij zijn vele sociale en andere belangen betrokken; er is niet getalmd; nu is de zaak practisch vrijwel voor elkaar. Den termijn tusschen invoering en afkondiging zal spr. met zijn ambtgenoot van sociale zaken overleggen. De inwerkingtreding zal helaas niet 1 Ja- puari kunnen geschieden; spr. zal zooveel mogelijk bespoedigen. Na uitvoerige dis cussie worden zonder n.st. aangenomen: de begrootingen voor 1939 van het Dep. van Waterstaat, van de Staatsmijnen in Limburg en van het Staatsvisscherha- venbedrijf te lJmuiden, alsmede het wets- entwerp tot wijziging en verhooging der begrootirig van de Staatsmijnen in Lim burg voor 1937. De vergadering wordt om 2 uur ver daagd tot hedenmiddag 13 uur. Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Sigarenmagazijn „DE HALTE" Hoogewoerd 100 Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32- BISSCHOPPELIJK BEZOEK AAN HET SINT WILLIBRORDSCOLLEGE. TE KATWIJK. Woensdag viel het Missiecollege Sint Wil- librords de groote eer te beurt het bezoek te mogen ontvangen van Z. H. Exc. Mgr. Don José de Haas O.F.M., Bisschop van Arassuahy in Brazilië. Is een bisschoppelijk bezoek steeds een groote eer en stemt het steeds tot blijdschap, dit bezoek droeg een bijzonder karakter, een Franciscaansch Bisschop, lid van de Nederlandsche Minderbroedersprovincie brengt een bezoek aan het College waar de toekomstige Minderbroeders-Missiona rissen worden opgeleid en voorbereid voor hun groote en verantwoordelijke taak. Te midden van paters leeraien en studen ten wilde Z.H.Exc. op heel bijzondere wij ze het Feest van O.L.Vrouw Onbevlekt- Ontvangen de Patrones van de Minder broedersorde vieren. Donderdagmorgen droeg Mgr. in de ka pel van het Missiecollege een Pontificale H. Mis op. Om 9 uur werd Mgr. door de paters ass? enten bij de ingang van de kapel ontvangen, terwijl de studenten het Ecce Sacerdos zongen. Nadat Z.H.Exc. met de verschillende pa ramenten was bekleed, ving het H. Offer aan, waarbij de zeereerw. pater rector dr. Isaias Onings O.F.M. als prsbyter-assistens fungeerde, de zeereerw. paters Firmatus Stevens O.F.M. en Gereon van Wersch O. F.M. assisteerden ad Thronam, de zeer eerw. pater Walfried Blom O.F.M. assisteer de als diaken en de zeereerw. pater Ma- jella Weenink O.F.M. als sub-diaken, de zeereerw. paters Juniperus Gronheid O.F. M. en Patritius Mikx O.F.M. fungeerden als ceremoniarii, de Z.E. P. Cantius An- dreoli O.F.M. assisteerde ad baculum, de Z.E. P. Vitalicus Spendel O.F.M. ad my- tram, de Z.E. P. Dignus Koot O.F.M. ad librum, de Z.E. P. Narcissus van Summe- ren O.F.M. ad palmatorium, terwijl enkele eerwaarde broeders de andere functies vervulden. De studenten voerden onder leiding van den Z.E. P. Remedius Deken O.F.M. Ma gister Cantus van het Missiecollege de Missa .Sacris Solemniis" uit van Elbert Fransen. Tegen den middag verzamelden paters, leeraren en studenten zich in de aula van het Missiecollege, waar Z.H.Exc. met het Ecce Sacerdos, gezongen dor de studenten, werd ontvangen. Hierna nam de zerreerw. pater rector het woord om Mgr. te midden van de stu denten, toekomstige missionarissen wel kom te heeten. In hartelijke woorden bracht de rector dank voor de groote eer van het bezoek en de bijzondere plechtigheden, wel ke Mgr. had willen verrichten. Na een orkestnummer trad een' der stu denten naar voren om Mgr. namens me deleerlingen te bedanken voor zijn komst. Spreker beloofde namens alle gebed en sprak den wensch uit. dat vele van de thans studeerenden later Mgr. mochten bijstaan in zijn zwaar werk in het priesterarme Bra- bilië. Nadat het orkest nog een marsch had uitgevoerd nam Mgr. het woord en begon met te bedank#n voor de groote eer en het genoegen dat hem was ten deel gevallen, dat hij temidden van de Seraphijnsche jeugd dezen feestdag mocht vieren en heeft mogen aanvangen met een Pontificale H. Mis. Mgr., die reeds 31 jaren in Brazilië had gewerkt en niet in het gemakkelijkste ge bied, verklaarde, dat hij, ondanks alle moei ten en lasten en zorgen, gelukkig, zeer ge lukkig was geweest, omdat hij wist rijk te zyn met de schat van het geloof, die hij bezat en anderen kon meedeelen. Om-met succes anderen deze schat van het geloof te kunnen meedeelen, vertrouw de Mgr. op het gebed van anderen, zeker op dat van de toekomstige Missionarissen. Ir. dat gebed stelde hij groot vertrouwen. Mgr. schreef aan het gebed van anderen het succes toe van zijn laatste vormreis ge houden voor hij naar Holland kwam. In zijn gebied, dat 3 maal zoo groot is als Ne derland, waar 600.000 Katholieken wonen, en waar slechts 30 paters zijn om onder deze menschen te werken, had Mgr. 6 maanden rondgetrokken, veel bekeeringen gemaakt, 22.000 Vormsels toegediend en veel goeds tot stand kunnen brengen. Mgr. deed een beroep op het gebed der studenten, als de sterkste steun voor zijn werk, en spoorde aan tot offergeest, ge bed, in een woord een heilige jeugd, om later met des te meer succes te kunnen werken als Missionaris. Vele van de studenten hoopten Mgr. nog eens in zijn diocees terug te zien, om met hem aan de uitbreidin, van Christus' Rijk te kunnen werken. Nadat Mgr. verzekerd had de inwoners van het Missiecollege ir zijn gebed te zul len blijven gedenken, gaf hij tot slot zijn bisschoppelijke zegen. Nadat Z.H.Exc. het middagmaal had ge- brukit en de jongens een vrijen dag had toegezegd, is hij in den middag vertrok ken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag geen audiëntie verleenen. 'n Kv/ade kans..11 In uw wagen moet u niets wagen.. autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! HAAGSCHE RECHTBANK. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. Een geldboete van 100 geëischt W. H. T., uit Lisse heeft zich moeten verantwoorden wegens het veroorzaken van een ernstige aanrijding op den Loos- terweg te Voorhout, alwaar hij met een auto den motorrijder T. H. uit Noordwijk had aangereden. De veldwachter Weste ring uit Sassenheim had op 20 Augustus een aangifte gekregen, dat er iemand aan gereden was. Hij had een onderzoek inge steld en geconstateerd, dat de weg daar ter plaatse een S bocht vertoont. Hij was dan ook van meening, dat verdachte slecht had kunnen zien door een langs den weg staande heg. De aangeredene verklaarde, dat hij van ?i! Aug. tot 10 Sept. niet had kunnen wer ken en gaf verder royaal toe, dat hij den bocht gesneden had. De Officier van Justitie vond de manier van rijden van verdachte roekeloos, zijn houding daarentegen is correct geweest en het pleit in zijn voordeel, dat hij volmon dig schuld heeft bekend. Daarmede reke ning houdende en tevens in aanmerking nemende, dat verdachte gunstig bekend staat, wil spr. nog geen hechtenisstraf eischen, maar ditmaal volstaan met een f. inke geldboete welke hij gesteld wilde Zien op 100 subs. 100 dagen. Nadat verdachte de uiterste clementie had gevraagd werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. HET COUPEEREN VAN PAARDEN STAARTEN. Vrijspraak. Voor den politierechter te Roermond hebben de hoefsmeden Th. H. S. uit Me- rem-Herten en L. W. uit Roermond te recht gestaan wegens het zonder redelijk doel opzettelijk aan een dier pijn te ver oorzaken. Zij hadden met een z.g.coupeer schaar eenige wervels van den staart van een veu len afgeknipt en de bloedende wonde met een heet ijzer dichtgeschroeid, waardoor dat veulen pijn heeft ondervonden en let sel heeft bekomen. De eigenaars van de veulens hadden de staarten .aten coupeeren met het oog op een grootere handelswaarde der dieren en omdat een korte staart veel hygiënischer en ooglijker is. De verdachten hadden, alvorens tot het Beschermt U tegen de ge volgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger ge vaar u t de lucht? Doe het nogl coupeeren over te gaan, het staartbeen met een dun touw juist even voor den af te knippen wervel afgesnoerd om de even- tueele bloeding zooveel mogelijk te stelpen. Een of ander verdoovend of pijnstillend middel haden zij niet gebruikt. De heer L. A. Bom, secretaris der ver- eeniging Stamboek voor het Ned. Trek paard, als getuige-deskundige gehoord, verklaarde, dat, hoewel niet' het nieuwste materieel was gebruikt om deze dieren te coupeeren, dit toch op een normale wijze was geschied en dat de veulens door deze tehandexing geen pijn hadden ondervon den. Het O.M., waargenomen door mr. Brant- jes, was de meening toegedaan, dat hier irderdaad niet van dierenmishandeling sprake was en requireerde voor beide ver dachten vrijspraak. Mr. baron van Hövell tot Westerflier/die dadelijk vonnis wees, sprak beide verdach ten eveneens vrij. BRUINE SUIKER TEGEN SUIKER. ZIEKTE! Vrouwelijke kwakzalver staat terecht. De Haarlemsche rechtbank behandelde in hooger beroep een zaak tegen de 58- jarige mej. M. L. B. uit lJmuiden, die eeni- gen tijd geleden door den kantonrechter was veroordeeld tot vier maal twee weken hechtenis wegens onbevoegd Uitoefenen van de geneeskunde. De vrouw had een uitgebreide „practijk" te Veenendaal en haar specialiteit was de behandeling van suikerziekte. Eén van de vier ten laste gelegde gevallen betrof een vrouw uit Veenendaal, die aan deze ziekte leed en die van verdachte het ad vies had gekregen.... bruine suiker als geneesmiddel te gebruiken. Toen de pa tiënte hoe langer hoe zieker werd, had een huisgenoot een dokter laten komen, die door tijdig ingrijpen haar leven wist te redden. Aan een andere vrouw in Veenendaal, dit moeder moest worden, had verdachte zitbaden en medicamenten voorgeschre ven „omdat anders haar kind blind ge boren zou worden". De medicamenten le verde verdachte niet zelf, maar zy liet een 39-jarige dienstbode daarbij als tusschen- persoon optreden. De officier van Justitie verklaarde in zijn requisitoir, dat hij zeer tot zijn spijt vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter en ontslag van rechtsvervol ging moest vragen aangezien er enkele on juistheden in de dagvaarding waren ge slopen. De verdegir, mr. Kokosky uit Amster dam, sloot zich uiteraard bij dezen eisch aan. De rechtbank zal op 22 December uit spraak doen. THEATER H'OOKJFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Sneeuwwitje en de zeven dwergen. (Walt. Disney, tee kenfilm). Vreemde kostgan gers (Tom Wall, Re- nêe Saint-Cyr) Sprookje Komisch lederen avond 8 uur. Zaterdag en Woens dag 2 uur matinee. Zondag doorloopen- de voorstelling van 2—7 uur. Goedgekeurd boven 14 jaar Luxor: Vadertje Langbeen (Lily Bouwmeester, Paul Storm). De bruid neemt va- cantie. (J.imes Dunn, Sally Eilcrs). Komisch Komisch lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 urn- Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. Goedgekeurd Lido: Veldslag in New- York. (Victor Mc- Laglen, I ouise Ho- vinck). De kunst om te le ven. (Irene Dunne, Douglas Fairbanks Jr.). Amusant Komisch lederen avond 8.15 u. Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati née. Goedgekeurd v volwassenen Casino: Tusschen twee we relden. (Paul Muni). Première. (Zarah Leander, Theo Lin- gen). Sterke Speelfilm Amusante detect, film lederen avond 8 uur Zondag ook van 47 uur Woensdag 2 30 uur matinée Zaterdag middag 2.30 uur cul- tureele film. Toelaatbaar volv/assenen Rex: Men gaf hem een geweer. (Spencer Tracy, Franchot To ne). M'n MaD is detecti ve. (Will.am Powell, Myrna Loy). Speelfilm Komische detect, film lederen avond 8 uur Zondag vat. 2—7 uur Eiken werkdag 2 uur matinée, Goedgekeurd v volwassenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6