mdiMroop VOOR ONZE ZIEKEN. Nieuwe uitgaven STADS (Xj NIEUWS Die Hoest bedreigt WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaaL Bij onze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KOUDE WIND. De Bill seint: Verwachting voor het geheele land: Kouder, half tot zwaar bewolkt of be trokken. Geen neerslag van bet eekenis, matige, tijdelijk krachtige, Zuidelijke tot Oostelijke wind. De weerstoestand hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, Z.Z.Weste- lijke matige wind, 9 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, Z.Z.Westelijke krachtige wind, 7 gr C. De Bilt: zwaar bewolkt, Z.Z.Westelijke matige wind, 6 gr. C. Groningen: betrokken, Z.Z.Westelijke ma- tige wind. 8 gr. C. Maastricht: betrokken, Z.Z.Westelijke zwakke wind, 6 gr. C. BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het toekomstige weersverloop zal in hooge mate worden beïnvloed door een storing over Portugal en de Golf van Bis- caye, welke in den loop van den nacht tot ontwikkeling is gekomen. Deze storing beweegt zich in Oostelijke richting en de luchtdrukdalingen, welke zij over Frankrijk veroorzaakt, zullen den wind ten onzent geleidelijk tot Oost doen krimpen. In den afgeloopen nacht heeft deze sto ring zware neerslag gebracht over de kust van Portugal, doch overigens is zij op het weer over het continent nog niet recht streeks van invloed geweest. Nabij Ierland r.adert de reeds gisteren op den Oceaan aanwezige voor van lage drukking, welke als een uitlooper van de IJslandsche de pressie is te beschouwen. Deze voor brengt krachtigen wind over de Britsche eilanden. De invloed van de IJslandsche depressie, die nog steeds verder opvult, doet zich ook rog voor de Noorsehe kust gevoelen, al waar het eveneens nog krachtig blijft waaien. Over Centraal-Europa beweegt zich een hoogedruk-gebied in Oostelijke richting. Hedenhacht kwam in Midden-Frankrijk en Midden- en Zvid-Duitschland lichte vorst voor; hier was ook hedenmorgen de temperatuur onder normaal. In het overige gebied blijft het nog steeds vrij zacht. In ons land was de temperatuur 31/2 graad Celsius boven normaal. LUCHTTEMPERATUUR. 6.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdag nam. 4.19 uur tot Donder dagochtend 7.25 uur. HoOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 8 De cember v.m. 2.45 en nam. 3.10 uur. Maan op Woensdagmiddag 16.13 uur. Maan onder Donderdagochtend 8.38 uur. Nederlandsch directorium voor lee- ken. Uitgave E. A. Baarda, Am sterdam. Het Nederlandsch directorium voor lee- ken wil zijn de liturgische gids ten dienste der geloovigen, om behoorlijk de H.H. Mis sen en Vespers mede te bidden naar het Roomsch Kerk-gebruik gedurende het ge heele volgende jaar voor alle Nederl. Bis dommen en Kerken der E.E. Paters Fran ciscanen en der Sociteit van Jezus. Reeds 24 jaren verschijnt in het begin der Ad vent dit onmisbaar geworden handig boek je geregeld en is thans zoo ingedeeld, dat men het bij alle Missaals, onverschillig wel ke, kan gebruiken, een kind kan er zelfs zeer gemakkelijk den weg in vinden. Vóór- in vindt men bovendien eenige doelmatige raadgevingen eri door het geheele boekje heen geschikte liturgische aankondigingen voor de vrienden der Liturgie. De prijs is slechts 35 cents, wat voor niemand een be zwaar kan zijn. VOORLOOPIG BERICHT, PONDJESDAG! Het Pondjes-comité is voornemens ook dit jaar wedeiom een inzameling van „pondjes" levensmiddelen langs de huizen te doen houden ten bate van de armen der St. Vincentiusvereeniging en wel op Zaterdag 17 December Wij verwijzen u naar de advertentie in de courant van Zaterdagavond 10 Decem ber en zullen daarnag nog wel gelogenhe:d hebben, wat meer uitvoerig, een beroep te doen op uw milddadigheid. Het Pondjes-comité. DE POLITIEKE SCHOOL Gisteravond te half 8 is in de R.K. H.d.S. aan de Mariënpoelstraat alhier de politieke school, uitgaande van den Statenkierkring Leiden, geopend. Er hadden zich een 35- tal leerlingen aangemeld. Mr. Bolsius spraic, nadat pater drs. C .N. M. de Goede direc teur der R.K. H.B.S. den christelijken groet had uitgesproken, een kort woord tot in leiding en daarna begonnen de eerste les sen. Mr. H. F. A. Geise gaf een inle: tir.g op de lessen in Sociologie, terwijl mr. D. A. Holtz een aanvang maakte met net vak Staatsinrichting. De lessen zullen iederen Dinsdagavond om 7.30 uur worden voort gezet R. K. BOUWVAKVARBEIDERSBOND „ST. JOSEPH". De leden behoorende tot den groep bouw bedrijf, vergeten niet hedenavond van 7 tot 10 uur in het gebouw ..Nut van het Al gemeen" Stvenschuur hun vacantiebonnen- boekje, dat behoorlijk geplakt moet zijn, U laten afstempelen en te controleeren. De leden stucadoors van 89 uur op het kantoor R. K. B B., Steenschuur 15. KINDERVERLAMMING Bij een 5-jarig meisje, wonende ln de Accacia-straat, is kinderverlamming ge constateerd. Het patientje is in het Acad. ziekenhuis opgenomen. EEN BIJZONDERE FILM Op Woensdag 14 December a. s.wordt in de groote zaal der St. Josephsgezellenver., Rapenburg 52, een origineele film vertoond en uitgelegd over Borneo. Het zijn verschil lende omstandigheden, die ons ertoe bren gen, iets over deze film te schrijven. Vooreerst de cineast, de auteur van de film. Hij is wel de meest aantrekkelijke omstandigheid. Want hij is een Missionaris (father Jansen uit Schiedam) die nota bene 40 jaar op Borneo is werkzaam geweest en volgend jaar weer even frisch en monter naar „zijn" missie-statie gaat, naar „zijn" menschen, „zijn" Kerk, „zijn" hutten en huizen. Stelt u voor; 40 jaar missiearbeid in één landstreek. Bij ons Europeanen, die maar „lekker thuis blijven". 40 jaar arbeid een reuze jubileum rnet receptie en ridder orden, met speeches en bloemen, waarbij men gehuldigd wordt! Bovendien is het een gelegenheid, om je „Otium" je rust in te gaan. 40 jaar, missiearbeid is een heel menschen-leven! En daarbij: deze missionaris is een heel eenvoudige man, die uit zich zelf bijna niet over zijn werk praat. Maar als men hem uit zijn tent lokt en belangstelling toont, dan tintelen de oogt-n van dankbare liefde en toewijding, voor zijn werk daar op Borneo onder Dajaks en Koppensnellers. Dan komt hij los met een ongekunsteldheid waarvan men den die pen indruk niet ontgaan kan. Hij kent zijn uitgebreide missie-statie door en door; geen wonder: 40 jaar missiearbeid. Hij heeft de primitiviteit meegemaakt, maar hij heeft ook de moderne techniek gebruikt, om met een ongeëevenaarde ken nis van zaken zijn geliefd land, volk en werk op de gevoelige band vast te leggen. Hij kan daarom zijn een echte missie cineast die ons eerbied afdwingt door zijn eenvoudige woorden en hoogst docu mentaire film. Wij hebben hem een avondje hooren praten en wij zijn diep onder den indruk gekomen, zoodat wij gaarne ook vele anderen, die mooie emotie willen be zorgen. De toegang op dien avond is gratis, zoo dat iedereen welkom is, maar men begrijpt natuurlijk, dat wij Katholieken een mis sionaris nooit met leege handen laten weg gaan. Ook op dien avond niet. Wij mogen verwachten, dat die onverwoestbare ka tholieke milddadigheid zich in goede ga ven zal toonen. De pastorie aan de Lorentzkade 16a zal bovendien ook gaarne giften voor dien pracht missionaris in ontvangst nemen. Vervolgens zal men ook begrijpen, dat de film nu juist het meeste geschikt is voor grooteren. Katholieke Leidenaars komt eens luisteren en zien het 40-jarig werk van een missionaris in het land van father Westerwoudt. Wij vernamen nog, dat een broer van den bekenden heiligen missionaris Th. Wester woudt ook op den avond zal tegenwoordig zijn. Al deze omstandigheden maken deze film van een bijzondere waarde. U zult dankbaar Tiaar huis kunnen gaan, als u met bewondering dit werk heeft gezien en beluisterd. Woensdag 14 December a.s. in de groo te zaal van de St. Josephsgezellen ^ereeni- ging, Rapenburg 52, des avonds 8.15 uur. F. L. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. In de hedenmiddag gehouden vergade ring der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland werden de volgende voor stellen van het Bureau der Kamer behan deld: Aan de Ministers van Econ. Zaken, Bui- tenlandsche Zaken en Justitie een adres -•n zake het gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte voor visch- retten en van minimum-maten op sommige vischsoorten. Voor Nederland zal het Verdrag hierop neerkomen, dat verboden wordt visch be neden een bepaalde maat aan te voeren, wat in de praktijk zal leiden tot een puf- c.anvoerverbod. De Kamer van Koophandel is ten deze evenwel van oordeel, dat een dergelijk aan- voerverbod de betrokken visschers in haar cistrict gevestigd, met name de visschers te Katwijk, ernstig in hun belangen zal schaden. De haringreeders te Katwijk laten in den winter, wanneer niet meer op haring ge- "ischt kan worden, hun schepen trawlen. T-it trawlen levert meestentijds geen voor deel, maar veeleer verlies op. Het voor komt evenwel, dat aan het personeel ont- s.ag zou moeten worden aangezegd en dit aan den steun zou vervallen. De bemanning verdient dien tijd een schraal weekloon, dat eventueel aangevuld wordt met de op- bi engst van puf. Zonder deze aanvulling zouden ie mannen een loon ontvangen be neden de steunnormen, hetgeen een ver grooting van de werkloosheid met de daar aan verbonden gevolgen met zich zou brengen. Voorts hebben verschillende schippers hun laatste spaarpenningen en die hunner familie besteed om een trawllogger te koo- pen, teneinde met hun familie aan de werk loosheid te ontkomen. Voor dezen zullen ce gevolgen fataal zijn Deze zullen den fjnancieelen ondergang niet kunnen ont komen. De voordeelen van een dergelijk pufaan- toerverbod acht de Kamer daarentegen 7*er problematiek. Het moet ernstig in twijfel worden getrokken, of het voorge stelde middel inderdaad tot het beoogde coel, n.L vergrooting van den vischstand, zal bijdragen. Wanneer er maatregelen genomeh moe ten worden, dan zal naar de meening der Kamer de oplossing elders gezocht moeten worden, b v. in het verbod om te visschen in gebieden gedurende den tijd, waarin zich ''e jonge visch aldaar ophoudt Terecht kan opgemerkt worden, dat b.v. in de Duit- sche bocht veel broed vernietigd wordt. Er wordt daar echter veel. meer puf overboord gezet dan aan land gebracht Alleen de laatste twee dagen van iedere reis wordt ce puf bewaard. De hoeveelheid visch, die c.m. daar vernietigd wordt, is buitengewoon groot. Dit kan alleen voorkomen worden door een vischverbod in dit gebied. Daarnaast zou de oplossing gevonden kunnen worden in een regeling, waarbij de aanbreng van puf gelimiteerd wordt tot de .erhouding van marktwaardige visch. De Kamer hoopt daarom, dat het genoem de wetsontwerp zal worden ingetrokken, althans in gewijzigde vorm aan de Kamers der G. S. worden voorgelegd. Inzake schijnakten en innig betwiste vor deringen is een adres opgesteld aan den Minister van Justitie, waarin wordt gezegd: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland nam met belangstelling ken nis van net ontwerp van wet tot aanvulling '•an artikel 667 van het Burgerlijk Wetboek er. wijziging van de artikelen 43 en 45 van ce Faillissementswet. Alhoewel zij in hooge mate waardeert het oogmerk, hetwelk met deze aanvulling en wijzigingen beoogd wordt. n.l. de bestrij ding van het euvel der schynakten, meent ;.y desniettemin, dat zulks niet in voldoen de mate bereikt zal worden. Immers degene, aie het van zooveel waarde acht om door middel van een eigendomsoverdracht onder voorbehoud van gebruik der betrokken goederen, het z.g. constitutum possessorium, ce mogelijkheden van beslag van de zijde zijner crediteuren te niet te doen, zal er 'n vele gevallen niet tegenop zien, daartoe een authentieke akte te later, passeeren, al mogen hieraan eenige kosten van beteeke- n;s verbonden zijn. Daarnaast zal het aan twijfel onderhevig zijn of de notaris in staat zal zijn de hem medegedeelde verklaringen in elk geval af zonderlijk aan de waarheid te toetsen, af gezien van de vraag of hy daartoe de aan gewezen autoriteit is. De Kamer is van meening, dat de voor gestelde wetswijziging niet in voldoende mate tot een bevredigend resultaat zal lei oen en zij hoopt daarom, dat een betere oplossing zal kunnen worden gevonden. Inzake de electriciteitstarieven is aan den minister van Waterstaat het volgende aldus geformuleerd: Bij- een door de Kamer van Koophandel er Fabrieken voor Rijnland ingesteld on derzoek naar de electriciteitstarieven, wel ke voor de industrieën in het district der Kamer gelden, voor zoover het gebruik der electriciteit zich beperkt tot krachtdoelein den, is gebleken, dat er een groot en vol komen ongemotiveerd onderscheid bestaat tusschen de tarieven in de gemeenten waar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec triciteit rechtstreeks aan de fabrieken le veren en in die, welke den electrischen stroom, na dezen uit Leiden te hebben be trokken, zelf distribuepren. De Kamer acht het b.v. ontoelaatbaar, wanneer van twee bedrijven, nauwelijks eën paar honderd meter van elkaar verwij derd, die hetzelfde product maken en van dezelfde beteekenis zijn, het ééne 30 pet. meer betaalt voor zijn electriciteit dan het andere. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu de concurrentie op de binnenl. markt he viger is dan ooit tevoren mag deze toestand naar de meening der Kamer niet besten digd blijven. Voor alle ingeschevenen in het district der Kamer dient de concurren- tiemogelijkheid gelijk te zijn. In den vrijen handel kunnen fabrikanten er voor zorgen, dat zij de benoodigde grond stoffen even goedkoop inkoopen als hun concurrenten. Helaas is zulks niet het ge val met de electriciteit voor kracht. De prijs waarvoor deze grondstof geleverd wordt, hangt in verreweg de meeste geval len af van de vraag voor welken prijs de gemeente bereid is te leveren. Dit acht de Kamer onjuist. De gemeenten uilen moeten beseffen, dat belangrijke winst op den ver koop van electriciteit in de toekomst niet meer gemotiveerd is. Het is in den groot handel usance, dat belangrijke grondstof fen omgezet worden met 5 pet. winst of soms nog minder Dit dient ook voor elec triciteit niet anders te zijn. Bovendien is zulks uiteindelijk ook in- het belang van de gemeente». Nu is het de Kamer bekend, dat in meer dere gemeenten deze winst gebruikt wordt of noodig is om de Degrooting sluitend te maken. De Kamer begrijpt, dat het voor deze gemeenten niet mogelijk zal zijn om ineens deze baten te missen en bovendien dat het voor haar niet gemakkelijk is om zelf het initiatief te nemen tot een belang rijke verlaging der tarieven. Voorts levert het bestaan van langjarige contracten tus schen distribueerende gemeenten en de ge meente Leiden een bijzondere moeilijkheid op. In dit verband veroorlooft de Kamer zich daarom op den Minister een beroep te doen om, nu de nieuwe Electriciteitswet hem zoo veel grootere macht geeft dan voorheen, in zonderheid ten aanzien van de verhouding tusschen de electriciteitsleverende gemeen te en de alleen distribueerende gemeenten, te willen bevorderen, dat ten aanzien van de electriciteitstarieven zoowel voor indus trie als voor ander gebruik, in de toekomst lagere en gelijkmatiger tarieven zullen worden geheven. Ten slotte richt de Kamer zich tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht met het verzoek om den laatsten trein uit Parijs te Leiden op verzoek te doen stoppen, wijl het anders niet mogelijk is daarna per trein Leiden te bereiken. De reizigers uit de richting Parijs zijn nu genoodzaakt per auto verder te reizen, hetgeen groote kosten en vooral veel onge rief veroorzaakt. Mocht dit voorstel evenwel te groote be zwaren opleveren ten aanzien van de rege ling, die voor dezen internationalen trein wordt gevolgd, dan zou wellicht een oplos sing hierin gezocht kunnen worden, dat de electrische trein No. 1194 uit de richting Rotterdam, in Den Haag om 0 27 aanko mende, niet aldaar zijn eindstation heeft, zooals bij de huidige dienstregeling het ge val is, doch dit eerst te Leiden bereiken zal, alwaar deze circa 12 minuten later zal arriveeren. WIENER SaNGERKNABEN IN DE GEHOORZAAL. Het wereldberoemde jongenskoor „De Wiener Sangerknaben" zullen na de Kerst dagen hun tournee in ons land aanvangen en in Leiden optreden in de Gehoorzaal op Vrijdagavond 30 December a.s. in een uit gelezen Kerstprogramma met op verzoek alle bekende liederen van vorige jaren. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 1655. Firma C. Osinga, Leiden, Kraaierstraat 19, brandstoffenhan- del. N. E.: Wed. A. M. D. Osinga-Gerritsen, Leiden. Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop" wegtooverde bij haar anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook: Benige der „'s-Werelds beste Hoestsiroop" lskruiden AKKER 'S (Cêfo vetstètAte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct„ f 1.50,12.40, 14.20. Alom verkrijgbaar. Gemeentel. Aankondigingen HAVENGELD Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren belanghebbenden aan de gele genheid het havengeld 1939 bij wijze van abonnement vooruit te voldoen. Het kantoor van den Markt- en Haven dienst (Waaggebouw), is daartoe geopend i»-ceren werkdag, behalve Vrijdag en Za terdag, van 1012 en van 14.3016.30 uur. Overgelegd moeten worden geldige meet brieven. Meetbrieven afgegeven vóór 1 Oc tober 1927 zijn sedert 1937 ongeldig. Hou ders va nabonnement 1938 die vóór 15 Ja nuari 1939 van die gelegenheid geen gebruik hebben gemaakt, zullen onherroepelijk het z.g. „reis"-tarief verschuldigd zijn, tenzij bij het binnenvaren aan een der havenkan toren alsnog het baonnement wordt be taald. A. VAN DE SANDE BAKHU7ZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DAGLICHTSEINEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Onlangs is door de Ned. Spoorwegen op het baanvak VoorschotenDen Haag het nieuwe stelsel daglichtseinen ingevoerd. Het resultaat is zeer bevredigend, want geble- Ken is dat deze nieuwe seinen bij alle weers omstandigheden zeer goed zichtbaar zijn, zoodat dit stelsel ook op andere baanvakken toegepast zal worden. Het eigenaardigste Ls dat de daglichtseinen zooals deze op het baanvak VoorschotenDen Haag in gebruik zijn, geheel automatisch door de treinen zelf bediend worden, zoodat de seinhuizen uitgeschakeld worden. Gistermorgen te kwart voor elf is de aannemer Th. B. op den Witte Singel aan gereden door een onbekend gebleven sla gersjongen. Deze wordt verzocht zich te melden bij de recherche, politiebureau al hier. Hij is pl.m. 2022 jaar oud en be reed een rood transportrijwiel, waarop groote lastdrager en mand. Door de politie is aangehouden de 15- j-arige fabrieksarbeider J. N., die in het kleedlokaal van de fabriek waar hij werk te een portemonnaie met 1.10 en een be- lastingmerk had ontvreemd. Wij weten, dat .De Letdsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstaudigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk ls, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die ln een ziekenhuis (niet sanato rium) worden vernleead. iederen daq een ev molaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2