BINNENLAND KERKNIEUWS WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 DE LFincri?E COU^ANI VIERDE BLAD - PAG. 12 GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM WEENSCH-JOODSCHE KINDEREN NAAR ONS LAND? De Nederlandsche regeering weet nog van niets. Naar aanleiding van een bericht, als zouden Donderdag a.s. 2000 Jood- sche kinderen uit Weenen naar Ne derland vertrekken, werd ons bij in formatie ter bevoegder plaatse mede gedeeld, dat de Nederlandsche regee ring van dit transport niet op de hoog te is en dat het uitgesloten moet wor den geacht dat een zoo groot aantal kinderen uit Weenen dezer dagen in ons land zal worden opgenomen. INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. De Engelsche minister van Landbouw, de heer Morisson, heeft in het Lagerhuis op een vraag naar den invoer in Engeland van bloembollen uit Nederland en andere lan den en naar stappen, welke hij neemt om de Britsche bollenindustrie te beschermen, o.m. het volgende geantwoord: Het thans bestaande stelsel van invoer van bloembol len geeft een zekere mate van bescherming aan den binnenlandschen verbouwer. In de laatste jaren is het oppervlak der voor bloembollencultuur bestemde terreinen uit gebreid. Gevraagd naar de wijze, waarop het Nederlandsche plan voor de bloembol- lenmarkt de bollenindustrie van Groot-Brit- tannië beinvloedt, antwoordde Morrisson, dat de beperking der Nederlandsche pro ductie naar hij geloofde over het algemeen gunstig is voor de bollenkweekers in Groot- Brittannië. DE VLIEGVELDKWESTIE. Verklaring van den voorzitter der K. v. K. te Rotterdam. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele de volgende verklaring afgelegd ten aan zien van de vliegveldkwestie. In de Septembervergadering van deze Kamer mocht ik de gelegenheid hebben uitvoerig de argumenten uiteen te zetten waarom de nieuwste plannen van den minister van waterstaat, om het centrale vliegveld naar Schiphol te verleggen, voor Rotterdam niet aanvaardbaar waren. Sedertdien heb ik met den voorzitter van het vliegveld-comité het gemeente bestuur mogen vergezellen op een audiën tie bij den minister, waarin de hoogst eiyi- stige bezwaren tegen deze oplossing van het vliegveldvraagstuk uitvoerig werden uiteengezet. 'Het schijnt, dat deze bezwaren niet den minsten indruk op den minister hebben gemaakt; zij worden in de memorie van antwoord op de waterstaatsbegrooting al thans zonder meer terzijde gesteld. Men mag hopen en verwachten, dat de volksvertegenwoordiging den minister op t dezen weg niet zal volgen. Nog altijd zijn er met goeden wil en bereidheid tot sa menwerking oplossingen te vinden, die aan allen recht laten wedervaren. Maar onaanvaardbaar is: dat het ge- heele havengebied van de Maasdelta met een millioen menschen feitelijk van het internationale luchtverkeer wordt afge sneden. Rotterdam zal het geldt een levens belang nimmer hierin kunnen berus ten. RETRAITE DER KATHOLIEKE STUDENTEN. Van 15 tot 18 Dec. organiseert de Unie van Katholieke studenten Vereenigingen in Nederland wederom een studenten-re traite. Gij hebt het drukste trimester, wat het studentenleven betreft achter uw rug lig gen. De Kerstdagen, waarin wij de ge boorte van onzen Verlosser jubelend zul len gedenken, naderen. De liturgie der Kerk heeft ons reeds gebracht in de stem ming noodig om dit belangrijke gebeu ren, waaraan wij het voorrecht Christe nen te zijn, danken, op waardige wijze te Vieren. De Heilige Vader heeft ons in zijn en cycliek „Mens Nostra" gewezen op het groote nut van een verdieping van ons geestelijk leven. Onze tijd eischt van ons te zijn: mannen, levend uit hun geloof; eischt van ons te streven naar ..de Vrede van Christus in het Rijk van Christus". Legt daartoe in de retraite de grondsla gen. Zet herinneringen aan schoolretraites van u af en beseft dat er in een studenten retraite op „Loyola" naar gestreefd wordt, deze ook te geven voor studenten. Komt daar U terug te trekken in eenzaamheid, waar gij u kunt bezinnen over uw ver houding tot God, over uw eigen leven, over uw leven als katholiek student. Velen weten, welke rijke initiatieven in die sfeer enthousiaste volgelingen von den. Voorbeelden zij er te over. Ik wilde u er slechts aan herinneren, dat daar de Uniegedachte rijpte, dat daar de Ency cliekenactie haar oorsprong vond. Mee te helpen om ook deze retraite weer te doen slagen is voor oné allen een schoone taak. Komt zelf en wekt uw vrienden op. Alle inlichtingen verstrekt het secretariaat der Unie, Rapenburg 24, Leiden. JAC. G. Gooden, h.t. Uniepraeses. Ofllcleële Cristsumblleatles TEELTREGELING PLUIMVEE HOUDERIJ 1939 In aansluiting op het persbericht inzake de teeltregeling pluimveehouderij 1939 maakt de Nederlandsche Centrale voor eieren en Pluimvee te Beekbergen het vol gende bekend. Pluimveehouders, die uitsluitend broeden voor eigen gebruik en die meenen in de bij zondere omstandigheden te verkeeren, in het persbericht bedoeld en daarom verzoe ken tot verhooging der broedvergunning bij deze Centrale willen indienen, moeten dit doen vóór 24 December 1938, onder storting van 2.50 op haar postgiro-reke ning no. 99651, welk bedrag bij inwilliging van het verzoek wordt terugbetaald. Van de beslissing der Centrale staat binnen tien dagen beroep open bij den Minister van Economische Zaken. Kuikenbroeders, die kuikens aan anderen afleveren, moeten de lijsten van de binnen gekomen bestellingen uiterlijk 24 Decem ber 1938 ter goedkeuring aan de Centrale opzenden, waarna deze de grootte der broedvergunning vaststelt aan de hand van de gemiddelde broeduitkomsten van het afgeloopen jaar. Indien een afnemer zijn kuikens bij een anderen leverancier wil betrekken dan in 1938, moet hij zulks aan de Centrale opgeven vóór 24 December 1938, onder vermelding van wien hij de kuikens zou willen afnemen. Pluimveehouders, die in de bijzondere ge vallen bedoeld in het persbericht, een ver zoek zouden willen indienen om een aan tal kuikens bij een bepaalden kuikenbroe der te betrekken, moeten dit bij de Cen trale doen vóór 24 December 1938 onder storting van 2.50 op postgirorekening der Centrale, no. 99651, welk bedrag bij inwil liging van het verzoek wordt teruggestort. 's Gravenhage, 6 Dec. 1938. 3179 PASTOOR J. M. LUCASSEN. Heeft om gezondheidsredenen emeritaat aangevraagd. De zeereerw. heer J. M. Lucassen, die ruim twee jaar geleden benoemd werd tot pastoor van den H. Willibrordus buiten de Veste te Amsterdam, heeft in verband met zijn geschokte gezondheid per 1 Januari a.s. emeritaat aangevraagd. „Msbd." SUPERIOR VAN „HUIZE KATWIJK. Tot superior en directeur van Huize Kat wijk, Raamweg 47 's-Gravenhage, is be noemd de zeereerw. pater drs. A. J. Wes-1 seis S.J., secretaris der vereeniging van R.-K. Ziekenhuizen en directeur van het bureau Mauritskade 25, welke functies hij tevens zal blijven waarnemen. EEN GOUDEN JUBILEUM. Morgen viert in het Moederhuis der Mis siezusters van het Kostbaar Bloed te Aarle- Bixtel (N.Br.), in welke hoedanigheid zij Oud-Generale Overste der Congregatie, Moeder Paula. In September 1886 ging zij als leeken- helpster naar Zuid-Afrika, ingevolge een oproep van den Trappisten-Abt Franz Pfan- ner, den stichter der Missie van Mariannhill (Natal). De Vereeniging van leeken-helpsters werd spoedig omgedoopt tot een religieuse Congregatie. Van 18871907 was zij Novi ce-meesteres (eerst in Afrika, daarna in Europa) en van 19071930 was zij Gene rale Overste der Congregatie zetel te Aarle- Rixtel, N. Br.), in welke hoedoenigheid zij vijf groote visitatiereizen door Zuid-, Oost en Centraal-Afrika maakte. Moeder Paula heeft een frissche modern geoutilleerde Missie-congregatie geschapen, met inrichtingen voor onderwijs en opvoe ding van alle graden, met missie-artsen en vroedvrouwen zoowel als gewone zieken verpleegsters en bij dat alles nog altijd be zield met den oorspronkelijken Missieoogst der eerste pioniersters. Op het oogenblik heeft de Congregatie nederzettingen in Europa, Amerika, Zuid- en Oost-Afrika, Belgisch Congo en Ned. Oost-Indië (Madoe- ra). In Afrika alleen zijn 71 Missiestaties, waarvan 50 in ae Zuid-Afrikaansche Unie. Moeder Paula werd geboren 8 Januari 1865 te Schleiden bij Aken, uit een gees telijk en lichamelijk kerngezonde en diep godsdienstige boerenfamilie. Als uitrusting voor het Missiewerk nam ze mee een groot geloof, een helder verstand, en een vast beraden gemoed. Zij is een markant voor beeld van dat type die in de Kerk Gods de groote dingen tot stand brengen, omdat ze in hun groot geloof en de algeheele over gave aan Gods wil de kracht vinden even zeer tot groote buigzaamheid en aanpas singsvermogen bij dat wondere spel van Gods Voorzienigheid als tot onwrikbaar vasthouden aan alles wat zij als Gods wil hebben leeren kennen. Benoemingen in het Aartsbisdom. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aarts bisschop van Utrecht, heeft benoemd tot pastoor te Jutfaas der zeereerw. heer A. F. Th. Klerk en tot pastoor te Varik den zeereerw. heer C. M. Voorbij. Leest met aandacht de advertenties in Uw Dagblad 1 Van kwart voor 3 tot half 7 is de Raad gistermiddag bijeen geweest onder leiding van den burgemeester. De heer A. J. Ver- kley was met kennisgeving afwezig. In een post-scriptum deed de heer Verkley nog maals zijn best om subsidie te krijgen voor den tuinbouwcursus. Later gedurende de vergadering deed ook de heer Kortekaas het zijne hiertoe, maar tot een beslissing kwam het niet; men wil blijkbaar afwach ten wat de plaatselijke afdeeling van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zal doen, waaraan ook een subsidie gevraagd is. Ingekomen stukken. De heer C. D. van Goeverden neemt ont slag als lid van het Burgerlijk Armbe stuur daar hij gekozen is tot diaken der Ned. Herv. Kerk. Vereeniging van beide functies is niet mogelijk. B. en W. hebben op de voordracht ge plaatst: 1. C .M. Barnhoorn, 2. J. van Hoorn. De heer Barnhoorn wordt met algemeene stemmen gekozen. De voorzitters en secretarissen van de Protestantsche Schoolbesturen verzoeekn de vergoeding per leerling op L.O. scholen van 8 op 8.60 te brengen. Dë heer Vogelaar wijst op een ministe- rieele beschikking, waaruit blijkt, dat deze verhooging voor een gemeente als Sassen - heim mogelijk is. Met algemeene stemmen toegestaan, met de bepaling, dat het voor alle lagere scho len geldt als het noodig is. Loonen en werktijden los personeel in gemeentedienst. B. en W. stellen voor het loon te bepalen op 19.50 per week en de werktijd zooals in Lisse geregeld is. De heer Schrama stelt voor: 20 loon, voor los personeel en 48 uur werken voor los en vast personeel. Vergeleken met het hoofdbedrijf in de gemeente zijn deze voor stellen goed. Volgens spr. is het hoofd van den dienst ook voor de 48-urige werkweek. Wethouder Warnaar wil deze zaak aan houden en bestudeeren. Hij wil weten wat de gevolgen van dit voorstel eventueel voor de begrooting zullen zijn. De heer Schrama meent dat de wet houder te zwart kijkt. Waarom moet de overheid minder loon geven dan het groot bedrijf. De heer Kortekaas zegt, dat het voor de begrooting niets bet^ekent. De voorz. meent, dat de heer Schrama zijn voorsteden schriftelijk had moeten in dienen en is voor uitstel. De heer van Rei- sen steunt het voorstel-Schrama, men moet de emolumenten die de bloemist-arbeiders hebben, niet vergeten. Het voorstel zal schriftelijk worden in gediend en later behandeld, zoo noodig met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1939. Begrooting 1939. De voorzitter meent eenige teekenën te zien welke ons met hoop vervullen. Deze komen ook in deze begrooting tot uiting b.v. in de opbrengst der opcenten op de grond belasting. Spr. memoreert de invoer van narcissen in Amerika. Spr. heeft de vlag aan het gemeentehuis doen uitsteken toen dit goede bericht kwarn. De ingrijpendste wijzigingen in deze be grooting zijn dat eenige loonen worden verhoogd. Dat de vergoeding voor de lagere scholen op 8.60 wordt gebracht (door de Raad later verhoogd tot 9). De heer van Zonneveld ziet nog niet veel verbeteringen in uitzicht. Dit jaar was voor het bloembollenvak gunstig. Spr. wenscht de crediet-verleening aan klein-kweekers langzaam te liquideeren. Hij leest eenige passages voor over de ver houding tusschen het B. A. en het R. K. Armbestuur en vraagt waarom er ten op zichte van verschillende gezindten onder scheid gemaakt wordt. Spr. noemde de uitgaven der gemeente te hoog in verhouding tot da inkomsten, en kan zich overigens wel met het beleid van B. en W. vereenigen. Rente en aflossing drukken nu echter reeds zeer zwaar en on der geen beding mag een leening worden aangegaan voor luxe zaken! Spr. roept Gods zegen over de gemeente en het beleid' van B. en W. af. De heer Bisschop brengt hulde aan B. en W. en kan zich voorstellen dat regeeren geen gemakkelijke taak is. Tot nu toe meen de spr. dat de tekorten van vorige dienst jaren door het Rijk werden gedekt. Nu ech ter blijkt hem ,dat deze later terugbetaald moeten worden. Spr. wil meerdere malen vergaderen. De heer van Breda sluit zich wat de hul de betreft, bij den heer Bisschop aan. Spr. heeft laatst voor een groep gemeentenaren de gemeente-politiek besproken en kwam toen tot de ontdekking dat men weinig van he* bestuur af wist. Hij was geneigd om de pers hiervan de schuld te geven, maar bij informatie i» hem gebleken, dat het geens zins aan de verslaggevers ligt, daar deze door het gemeentebestuur onvoldoende worden ingelicht. Zij krijgen de raadsstuk ken niet thuis gestuurd, hooren soms de voorstellen maar half en het gevolg is een verwrongen en verdraaide verslaggeving. Spr. verzoekt het college de verslaggevers voortaan de raadsstukken thuis te zenden. Spr. hoopt dat B. en W. actief zullen blij ven ten aanzien van de wegen en bijzonder van den Menneweg, die in zeer desolaten toestand is. Meer geld wil spr. uit het Werkfonds naar hier trekken. Wat de bedrijven betreft, wil hij voor al- leenwonenden die in behoeftige omstan digheden verkeeren, een ander tarief. Ook spr. wil meer vergaderen. De heer Schrama sluit zich wat hulde en meer vergaderen betreft, bij de vorige spre kers aan. Namens alle bewoners van de Overplaats brengt hij hulde aan B. en W. voor het opknappen der wegen in dat ge deelte. Spr. wil nieuwe belastingen even tueel niet afwijzen, het is het eenige waar door de gemeente de zelfstandigheid weer terug kan krijgen. Het college heeft zijn so ciale taak niet verwaarloosd, de geuite wenschen zijn allen in vervulling gegaan. Spr. acht ook de aanhouding van het cre- diet aan klein-keweekers een sociale plicht Wat de werkverschaffing aangaat: werk is noodzakelijk, maar spr. vindt het zoo jammer, dat het loon er wordt afgehouden. Hij wil B. en W. vragen nadere inlichtingen over het loon te geven en het college doen beloven paraat te zullen blijven. Spr. bepleit, als werkverschaffingsobject, de bouw van woningen voor groote gezin nen. Hier is voor de overheid een mooie taak weggelegd. Sassenheim mag zich ge lukkig prijzen dat er nog veel groote gezin nen zijn, maar er is geen goed complex woningen voor. Het benoodigde geld is a fonds perdu te krijgen. Spr. wil een helderziende laten komen om het gasverlies, dat veel te hoog is, te verminderen. B. en W. noch Iemand an ders kan het lek vinden. De heer Dannijs, zich aansluitende bij de hulde en aantal vergaderingen, vindt de winst van het waterbedrijf erg hoog en de administratiekosten voor zoo'n bedrijfje eveneens. Spr. breekt ook een lans voor alleenwonenden wat betreft het waterta rief. Een schande vindt spr. de toestand aan de Kooilaan waar plassen van 20 bij 12 liggen. Door de klein-kweekers steun zijn vele dezer menschen uit de" werkloozen- steunregeling gebleven. De heer Vogelaar zal. wederom algemee ne beschouwingen houden als de Raad aan de begrooting iets kan veranderen. De heer Kortekaas brengt hulde aan B. en W. voor hun houding bij de steunver- leening. Spr. wijst er op, dat wij het laatste jaar van de 4-jarige periode ingaan en het doen hem, die voor zijn intreden in den Raad meende hier onderhand een slagveld aan te treffen, goed te kunnen constatee- ren, dat de samenwerking best is, zooals ook trouwens behoort in een uit enkel christenen bestaend college. Spr. heeft eenige wenschen: woningen voor groote gezinnen. De norm waarnaar de armlastigen gesteund worden is van dien aard, dat permanent-gesteunden op den rand van den afgrond leven. Verzoekt ver betering. Naar aanleiding van de subsidie-annvra- ge voor den tuinbouwcursus zegt spr., dat het plicht der gemeente is, het nijverheids onderwijs te bevorderen. Spr. leest, naar aanleiding van een opmerking in de vorige verklaring, een verklaring voor van den correspondent der „Nieuwe Leidsche Cou rant", waaruit blijkt, dat hij het berichtje wel heeft opgezonden, maar zijn krant het niet heeft opgenomen. Ook de heer van Reisen uit zijn tevreden heid. Wij zinken niet dieper! Spr. wijst op Helmond, waar de begrooting met een te kort van 4 ton sluit. Spr. bepleit uitbreiding rioleeringswer- ken, ook ter willes van de noodzakelijke werkloosheidsbestrijding. Wat de jachtha ven aangaat ziet spr. gaarne rapport en be grooting der commissie tegemoet om aan de hand daarvan te bezien of een aanleg mo gelijk is. Spr. vertrouwt dat B. en W. alles zullen doen om te bevorderen dat bij den bouw van de lakfabriek ook Sassenheimers zullen worden te werk gesteld. De Iepenlaan behoort opgeknapt te wor den en de heer van Reisen informeert of de gemeente nog gebruik gemaakt heeft van de aanbieding van het surplusfonds. Hij acht afwatering van „Ter Leede" noodig. Het was wethouder Warnaar tegengeval len dat de leden zoo weinig gezegd hebben over de financieele positie van de gemeen te; deze is niet rooskleurig. Wethouder Bader is het niet met den heer Zonneveld eens over de resultaten in het bloembollenbedrijf over 1938. Het jaar was best voor de groot-kweeker-exporteur, echter niet voor de kweekers en zeker niet voor de klein-kweekers. Spreker acht de woningbouw voor groo te gezinnen op het oogenblik zeer moeilijk. De woningbouwvereniging heeft op het oogenblik verschillende huizen voor groote gezinnen leeg, maar de huurprijs is boven de draagkracht van de arbeiders. Spr. on derschrijft het pleidooi van den heer Korte kaas voor een subsidie voor de ncursus van den L.T.B. Laten we afwachten wat bloem bollencultuur doet en dan b.v. 10 of 15 gld. geven Als de jachthaven blijkt een gemeente belang te zijn, dan moeten wij dat aandur ven pakken. Daarna begon de burgemeester de spre kers te beantwoorden. De steun aan klein- kweekers zal, indien mogelijk, geliquideerd worden, men mag echter niet forceeren. Spr. hoopte, aat de commissie in het vervolg het in eigen boezem eens zal worden over een uit te brengen advies aan B. en W., op dat geen adviezen met restrictie meer voor komen. Over de verhouding B A. tegenover R. K. A .kan spr. niet veel zeggen, aangezien het B. A. zich ook sterk autonoom voelt en dat tracht te blijven. Niettemin blijft het colle ge de nadruk leggen op voorzichtig om springen met gemeentegeld. Over het al of niet leenen hoorden wij daarna eenige cij fers, doch het slot was, dat het college zich zal beraden. Sprekende over de jachtha ven deelde de voorzitter des heeren van Zcnneveld's meening, dat de gemeente er zeer zeker geen luxe bedrijf op na mag hou den, wel echter als de gemeente er zijde lings voordeel van heeft. Spr. is verheugt over de stichting der lakfabriek en ver trouwt dat ook de gemeentenaren in de buurt van de fabriek willen inzien dat dit voor de heele gemeente en ook voor hen een zegen is. Het weinig vergaderen vond zijn oorzaak in de sfeer waarin de ge meente door de tijdomstandigheden is ge- d.ongen. Het is zeker niet om presentie geld uit te paren, en spr. hoopt, dat, nu B. en W. ook verhoog.ng gehad hebben het presentiegeld ook spoedig verhoogd wordt. Wij kunnen echter niet bij elkaar komen om te keuvelen. Spr. zegt in antwoord op de opmerking van den heer Bisschops, dat de methode om de tekorten van vorige jaren op den kapi- taalsdienst te brengen, funest is. Het Rijk helpt echter niet voordat men heelemaal vastzit. Spr. wijst er op dat men deze te korten eigenlijk dekt door kasgeldleenin- gen. Spr. brengt den secre'taris hulde voor zijn keurige nota over de financiën, waar uit spr. 'n groot aantal getallen voorleest en verwerkt, iets waartoe wij niet bij machte waren. Verbetering wegen. Met de verbetering van den Menneweg bij de Kooilaan heeft men gewacht tot de nieuwe Rijksweg klaar was, anders was toch alles weer vernield. De Iepenlaan, Berkenlaan en Lindenlaan zullen „onder profiel" gebracht worden. Wat de kapitaalsdienst aangaat, moet men zich voor oogen stellen dat men eigenlijk nog 8000 gld. heeft en niet meer als dat. Wat het zenden von stukken aan de pers betreft, vindt spr. het moeilijk om te oor- deelen wat wél en wat niet gezonden moet worden. In ieder geval zal het in het col lege een punt van bespreking uitmaken en trachten aan den wensch van den seer v. Breda tegemoet te komen. Volgens spr. kan het watertarief niet veranderd worden, be- hoeftigen moeten op andere manier gehol pen worden. Spr. brengt dank aan deft heer Schrama voor het compliment voor de wegenverbe tering. Wat het gasverlies aangaat 25.000 M3. dit is te veel. Wij hebben echter een -helderziende gekregen die zich met jeugdi gen ijver zal bemoeien om het „lek" te vin den. Het orgaan der steunverleening heeft dit jaar weinig of geen klachten ontv angen, wel een bewijs dat de heer Beekman de rechte man op de rechte plaats is. De rioleeringsplannen kunnen planmatig niet worden klaargemaakt als het uitbrei dingsplan voor de gemeente niet is vastge steld. In de jachthaven ziet spr. ook een groot werkverschaffingsobject. De Rijks dienst loopt er erg warm voor en informeer de reeds hoe het er mede staat. Het college zal aan „Erica" verzoeken zooveel mogelijk Sassenheimers aan het werk te nemen bij den bouw van Sikken's fabrieken. Van het surplusfonds heeft de gemeente 3.000 tulpen gehad, die gepiant zijn. De af watering in Ter Leede heeft de aandacht 1 an het college, trouwens verleden jaar en dit ^i'oege voorjaar is hier reeds veel aan gedaan. Op een vraag van den heer van Reisen over de „uitmonding van de Warmonderdam op den Rijksweg" antwoord spr. dat men dezen weg niet zoo zeer als een weg naar Sassenheim als wel als een weg naar Warmond moet beschouwen. Eenige leden verduidelijken hun meaning en daarna begon de voorzitter „zuring te hakken" door pagina voor pagina der be- {.rooting met een hamerslag te doen vast stellen. Onderhand een stem van een der "roeden: b.v. volgn. 184. Kosten van de ambtswoning van den Burgemeester. De heer Danmjs vraagt waarom deze post ver hoogd is met 150.Antwoord: schilderen allernoodzakelij kst. Bij volgn. 205 hoorden wij dat er op den Menneweg meer verlichting zal komen. Bij art. 243 vernamen wij, op een vraag van den heer van Reisen, dat de beerop- haler Kniest in het vervolg meer toeslag per put van de gemeente zal krijgen, daar door de moderner installaties er veel min der putten te ledigen zijn. Bij volgn. 282 deeMe de voorzitter mede cat de vergoeding per leerling voor de U. L. O. scholen is vastgesteld op 17.25, terwijl de heer van Reisen bij volgnummer 294, waarbij een bedrag is uitgetrokken om de tram-abonnementen naar Lisse te be talen voor kinderen die daar de Openbare School bezoeken, voorstelde, nu de Rijks weg ontlast is deze post te schrappen. De kwestie is als volgt: Bij Kon. Besluit van 3 Juni 1935 is bepaald dat de weg van Sassenheim naar de openbare lagere school te Lisse moet gemeten worden over de Teylingerlaan en de z.g. Achterweg, het geen een groote omweg bcteekent. In het K.B. wordt de Rijksweg te gevaarlijk voor tinderen genoemd. Nu is de afstand door deze meting meer dan 5 K.M. en moet de gemeente het vervoer betalen. Met het oog op den nieuwen Rijksweg wil de heer van Reisen nu de kinderen langs den ouden f?ijksweg laten loopen, met 3 M. breede oermen en fietspaden. De Raad was het er mede eens, en, daar iren niet anders kon, komt de post onder protest op de begrooting. Met de Inspecteur van het L.O. zal de zaak besproken worden. Volgn. 305: Subsidie Burgerlijk Armbe stuur. De heeren Warnaar en v. Zonneveld willen deze zaak in comité-generaal be spreken om gevoeligheden te vermijden. Post onder protest geplaatst. Geen verbouwing van de secretarie. Volgn. 368. Hoofdstuk II. Kapitaaldienst. Verbouwing secretarie t 1200. De heer Schrama 'wil niet verbouwen. Men maakt van ons mooie gemeentehuis een caricatuur en wat het rustig werken op de secretarie betreft, meent spr. dat als een ieder rustig aan zijn werk bleef, hier over geen klachten zouden komen. De voorzitter ontzegt den heer Schrama ae bevoegdheid over de schoonheid van ons raadhuis te oordeelen. De architecten had den zich reeds een opbouw op de balustrade gedacht De secretarie draagt de kiem van afscheiding in zich. De heer Schrama dankt den voorzitter voor zijn gevoelvolle verdediging en zegt dat hij dan de grootste stommert is, maar dan toch met zijn stomme kop wil zeggen, dat hij deze post niet goed zal keuren. De iohermuLseling gaat nog een tijdje door, de beide Wethouders blijken ook tegen standers, de financieele Commissie rappor teert dat er geen dekking voor is en met algemeene stemmen wordt deze post ge schrapt. Een voorstel van den heer v. Breda om een speciaal watertariaf voor behoeftigen, zal door B. en W. onderzocht worden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12