STADS NIEUWS VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD DINSDAG 6 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD - PAG. 7 Officieêle Crlslspubllcatles ZOETWATERVISSCHERS EN DRIJF- WANTVISSCHERS. De Nederlandsche Visscherijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat visschers, die in aanmerking wenschen te komen voor steun krachtens de Crisis- Steunbeschikking 1938 (Zoetwatervissche- rij) en krachtens de Crisis-Steunbeschik- king 1938 (Drijfwantvisscherij) over het 2e halfjaar 1938, voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan, thans zoo spoedig mo gelijk een desbetreffend verzoek moeten richten tot de Nederlandsche Visscherij centrale. In het verzoek moeten naam, voornaam, adres en woonplaats, alsmede de geboortedatum van den aanvrager vol ledig worden vermeld. Aanvragen, welke na 15 Januari 1939 de Nederlandsche Vis- schery-Centrale bereiken, kunnen in geen geval meer in behandeling worden geno men. 's-Gravenhage, 5 December 1938. 3161 AMERIKA ROOSEVELT VERDEDIGT ZUN POLITIEK Democratie is het beste voor Amerika In een rede te Chapel Hill (Nd. Carolina), heeft president Roosevelt gisteren o.m. ver klaard: „Er mogen in de wereld menschen zijn, die meenen, dat een gedrild volk, waarvan alle gedachten en daden geleid worden door één man, sommigen de soort van vei ligheid zal geven, die hun bevalt. Doch, welke overtuigingen ik er ook op na houd, geen is sterker dan mijn vast geloof, dat de veiligheid en het welzijn van het Ame- rikaansche volk het best gediend kunnen worden door de democratische beginselen, welke het land sterk en groot hebben ge maakt. Wat Amerika in de komende paar jaren doet of nalaat te doen, zal nog eeuwen lang van veel grooteren invloed op de geschiedenis van het menschdom.zijn dan de meesten van ons, die hier thans bijeen zijn, ooit zullen beseffen. Wij zijn niet slechts de grootste en machtigste democratie in de geheele we reld, doch vele andere democratieën ver wachten van ons, dat wij de leiding zullen nemen, opdat de wereld er wéér bovenop moge komen". In het kort komt de rede van Roosevelt neer op de mededeeling aan het land, dat hij met zijn liberale programma zal door gaan, ondanks het verzet, dat bij de ver kiezingen tegen den New Deal tot uiting is gekomen, en ondanks de critiek, die op hemzelf in de pers en elders is uitgeoefend. Bultenlandsche Berichten DE „AKTI" ZONK BINNEN EEN MINUUT. Zeventien slachtoffers. Gisteravond is op de reede van Brest het Duitsche mailschip „La Plata" aangekomen dat vijftien geredde opvarenden van het Grieksche vrachtschip „Akti" aan boord heeft. De „Akti", die Zondagavond ter hoogte van Ouessant met de „La Plata" in bot sing was gekomen, was in minder dan een minuut tijds gezonken. 17 personen zijn hierbij verdronken, waaronder de kapitein. POOLSCH SCHIP PLOTSELING IN DE HAVEN GEZONKEN. Twee mannen verdwenen mede üt de diepte. Het Poolsche vrachtschip „Tozew" is gis teravond in het Poolsche munitiebekken van de Dantziger haven bij het laden plot seling gezonken. Het gebeurde speelde zich in nog geen minuut tijds af. Twee leden der bemanning zijn met het schip in de diepte verdwenen. SCHADELIJKE DROOGTE IN ARGENTINIË. De aanhoudende droogte in de Argen- tijnsche provincies Mendoza, Tucuman, La Rioja en San Juan veroorzaakt dagelijks grootere schade voor veeteelt en landbouw. Hulpmaatregelen zijn zoo goed als onmo gelijk door de grocte uitgestrektheid der getroffen gebieden, waar de kunstmatige bevoeiing slechts weinig te beteekenen heeft. ERNSTIGE SCHADE AAN HET KANAAL VAN CORINTHE. De verbinding ter zee met West-Grie kenland en het Westelijk deel der Middel- landsche Zee wordt ernstig belemmerd doordat het Kanaal van Corinthe in ver band met de door de grondverschuivingen aangerichte schade is gesloten. Deze grond verschuivingen zijn een gevolg van den on gekend hevigen regenval in het betreffen de gebied. Aan de oevers van het Kanaal vertoonen zich groote scheuren en een giondig onderzoek zal noodig zijn om vast t> stellen of zij van ernstigen aard zijn. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 12 December 1938. des namid dags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). De ver gadering zal, zoo noodig, des avonds wor den voortgezet, Te benandelen onderwerpen: lo. Benoeming van 5 leden der Commis- siën van Advies, betreffende de arbeids- er dienstvoorwaarden van het personeel in dienst der gemeente Leiden 'aftredend: de H H. J. A. van der Reijden, J H Schifiler, F Eikerbout, H. Lombert en H. Oost veen). 20* Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissiën (aftredend: de H.H. A van Rosmalen, Dr M. Key, P. van der las Th. M. W. Bergers en J. J. Valent- goed). 3o. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een commissaris der NV. Leidsche Duinwater Maatschappij. 4o. Voorstel om het hoofd van de o. 1. school aan de Duivenbodestraat, J. C. van cchaik, te stellen aan het het hoofd van de opleidingsschool voor u.l.o. aan den Mare- sii.gel 5o. Voorstel tot het overplaatsen van een drietal leerkrachten aan o. 1. scholen. 6o. Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van P. Beimers, als tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Eurgerschool met 5-jarigen cursus. 7o. Praeadvies op het verzoek van Dr. N. Verweij om ontslag als 2en geneesheer aan de gestichten ..Endegeest". ..Voorgeest" en „Rhijngeest". (Dr. Verweij heeft een par ticuliere practijk te Leeuwarden overge nomen en is reeds daarheen vertrokken. Een der assistenten van prof Carp neemt de functie voorloopig waar). 8o. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag met pensioen aan H. van Batenburg als leeraar in het teek en en aan het Gym nasium. om gezondheidsredenen. 9o. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan de tusschentijdsche beëindiging van de door M. M Lemair-Bomli aangegane huur van het winkelhuis Heerenstraat No. 48: b. tot net verhuren van het sub a ge roemde perceel aan G. Schaap, te Leiden, eveneens tegen een huurprijs van 425 gld. lOo. Voorstel tot het aankoopen van het perceel 4e Binnenvestkracht No 60, van den 1 eer J. W. Happé tegen den prijs van 550 gld. Van punt 11 tot en met punt 34 zijn "oorsteileh inzake goedkeuring begroo tingen enz. 35o. Voorstel inzake het beleggen van kasgelden. (Zulk een voorstel moet jaar lijks worden gedaan. Dit is van den zelfden ir.houd als vorig jaar). 36o. Voorstel inzake het aangaan van een nieuwe rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen te te 's-Gravenhage. 37o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen toegekend, (Voorgesteld wordt wederom voor een jaar den ingevoerden bijslag te verleenen). 38o. Voorstel tot het wijzigen van de met ce gemeente Alphen aan den Rijn d.d. 3 No- vermber 1926 gesloten overeenkomst be treffende de levering van electriciteit aan <ie gemeente door de Stedelijke Electrici- teitsfabriek te Leiden. 38o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing en invordering van rechten voor diensten door den Gemeentelijken Reinigings- en Gntsmettingsdienst bewezen. (De voorge stelde wijzigingen zijn van ondergeschikt lelang). 40o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening regelende de heffing en invor dering van rechten onder de benaming van tesmettelyke-ziektengelden. 41o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening op de heffing van eer belasting on- cer den naam van Straatbelasting, te Lei den, tevens praeadvies op een desbetref fend adres van den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken. 42o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der perso- reele belasting te L°iden. 43o. Vïorstel tot het wijzigen van de ver ordening op de heffing van eene belasting cp tooneelvertooningen en andere verma kelijkheden. 44o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing er invordering van schoolgeld aan het Gym- rasium, de Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus en de H ïogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. 45o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening op de Winkelsluiting, tevens prae advies op de adressen van verschillende organisaties inzake het sluitingsuur van winkels op Zaterdagavond. 46o. Praeadvies op het voorstel van den heer yan der Voort inzake het weder toe treden tot de gemeenschappelijke regeling ter bevordering van een doelmatige be handeling van gemeentelijke personeels aangelegenheden. 47o. Bespreking van het vraagstuk der z.g. Contactcommissies. Commissaris Leidsche Duinwatermaatschappij. In verband met zijn vertrek uit deze ge meente, heeft de heer T. S. Goslinga ont- s'ag genomen als Commissaris van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, zoodat .ie vergadering van aandeelhouders in deze vacature zal hebben te voorzien. De aanwijzing van een candidaat voor deze commissarisplaats geschiedt door den gt-n:een!eraad. B. en W. geven den Raad derhalve in overweging over te gaan tot aanwijzing van een candidaat, op wien in de vergade ring van aandeelhouders de stemmen zul- .en worden uitgeoracht voor de benoeming van een Commissaris der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij. Verplaatsing onderwijzers. B. en W. geven den Gemeenteraad in overweging: a den onderwijzer J. H. Dommerholt van de opleidingsschool voor u.l.o aan de Lan- gtbrug A naar de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Driftstraat; b. de onderwijzeres M. C. Marks van de o 1. school aan het Schuttersveld naar de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Lange- brug A, c. den onderwijzer W. Caro van de o.l. school aan de Haverstraat naar de oplei dingsschool voor u.l.o. .aan de Lange- brug B. Rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Ingevolge raadsbesluit van 6 Juni/ 4 Juli 1932, werd met de Bank voor Nederland- scne Gemeenten een rekening-courant over eenkomst aangegaan. Blijkens een schrijven van de Bank is het haar wegens de tegenwoordige om- Mandigheden op de geldmarkt niet meer mogelijk c'e bestaande rentevergoeding voor creditsaldi te handhaven. Volgens de geldende regeling bedraagt de creditrente niet minder dan 2% beneden het promesse-disconto der Nederlandsche Eank, evenwel met dien verstande, dat zoo lang dat promesse-disconto 2 1/2% of min der bedraagt, over het creditsaldo geen rente wordt vergoed voor het gedeelte, dat tien ten honderd van de gewone ontvang sten vo.gens de laatst goedgekeurde be grooting te boyen gaat. De Bank wenscht nu deze regeling in dien zin te herzien, dat de band van de creditrente met het promesse-disconto wordt verbroken en de credit-rente door hdar voortaan zelfstandig wordt vastge steld. Het ligt in het voornemen de credit-rente, ingaande 1 Januari 1939, te bepalen op 1/8% over het geheele credit-saldo. Ten aanzien van de rente voor debetsaldi blijft de band met het promesse-disconto der Nederlandsche Bank bewaard, doch de bestaande marge van 2% tusschen dit pro- n.esse-disconto en het maximum ren te-per centage voor debetsaldi, wordt terugge bracht tot 1 1/4%. ELECTRICITEITS-LEVERING AAN ALPHEN. Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn heeft met de Directie der Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit on derhandelingen doen voeren omtrent een wijziging van de met die gemeente geslo ten stroomleveringsovereenkomst, welke onderhandelingen tot overeenstemming bobben geleid. Evenals dit bij de onlangs tot stand ge komen wijzigingen van de met Voorschoten en Waddinxveen gesloten stroomleverings- cvereenkomsten het geval was, beoogt ook dt wijziging van het stroomleveringscon- tract met Alphen aan den Rijn, om het die gemeente zulks met ingang van 1 Januari 1939 gemakkelijker te maken over dag stroom te leveren, in het bijzonder aan de iidustrie, doordat Leiden Alphen in staat stelt de electriciteit buiten den spertijd op voor de verbruikers voordeeliger voor waarden te leveren. Dit zal ook hier weder op deze wijze geschieden, dat Alphen aan den Rijn in hetzelfde kalenderjaar buiten den spertijd een vierde gedeelte (tot ten hoogste 150 K.W.) van het birnen den sper tijd opgetreden maximaal vermogen meer Kan afnemen dan binnen den spertijd, zon der betaling voor dit meerdere aan Leiden verschuldigd te zijn; voor het daarboven buiten den spertijd afgenomen vermogen zal echter Alphen weder een zeker bedrag per K. W. per jaar aan Leiden moeten be talen. De totale door Alphen verschuldigde vergoeding voor het in een kalenderjaar op getreden maximale vermogen zal echter rimmer meer bedragen dan een door een bepaalde formule uitgedrukt bedrag. Tegenover deze tegemoetkoming van de zijde van Leiden hebben Burgemeester en Wethouders van Alphen aan den Rijn toe gestemd in een verlenging van den duur der overeenkomst met 9 jaren. Besmettelijke ziekte-gelden. In een nieuwe verordening worden voor verschillende gevallen verschillende rech ten voorgesteld. Volgens deze regeling zijn de rechten r.iet verschuldigd door hen, voor wie de gemengde hoofdsom minder dan 8.be draagt, dat zijn in het algemeen zij, wier belastbaar inkomen, na kinderaftrek, min der dan 1000.— groot is, terwijl de hef fing geleidelijk in dier voege hooger wordt, uat bij een belastbaar inkomen, na kinder aftrek, van 4000.eerst het volle bedrag wordt geheven. Straatbelasting onverhuurde perceelen. Ingevolge het bepaalde op de heffing van eene belasting onder den naam van Straat- belasting wordt de belasting teruggegeven voor gebouwde eigendommen, welke met hunne gebouwde aanhoorigheden geduren- ae twaalf achtereenvolgende maanden on gebruikt en onverhuurd zijn gebleven, in dien binnen dertig dagen na dat tijdvak een desbetreffend verzoek wordt ingeidend. Door den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken is nu een adres in zake ver korting van bovenbedoelden termijn van twaalf achtereen volgende maand tot zes ol drie maanden ingediend. Het verzoek komt eigenlijk hierop neer, dat de thans in de verordening opgenomen regeling inzake teruggaaf van belasting zal worden bestendigd, doch dat bovendien de n ogelijKheid wordt geopend, dat eveneens teruggaaf van belasting wordt verleend wegens gebouwde eigendommen, welke lan ger dan drie of zes maanden, doch korter dan twaalf maanden ongebruikt en onver huurd zijn gebleven en daarna weder in ge bruik zijn genomen of verhuurd. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek te voldoen. VERHOOGING PERSONEELE BELASTING. In aansluiting aan het medegedeelde in den geieidebrief tot de ontwerp-begrooting voor het jaar 1939 geven B. en W. den Raad thans in overweging de volgende veror dening vast te stellen: Ten behoeve van de gemeente Leiden worden op de hoofdsom der personeele be lasting 135 opcenten geneven. (Tot nu toe werden 100 opcenten geheven). De afdeeling Leiden van den Neder- landschen Bond van Koffiehuishouders- Restauranthouders en Slijters heeft ver zocht te oevorderen, dat de belasting voor 't hebben van een radiotoestel, zelfwerkende piano, orchestrion, gramophoon of ander mechanisch muziekinstrument, geregeld in de verordening op de heffing van eene be lasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden, wordt verlaagd. De Commissie van Financiën geeft in overweging bovenbedoelde verordening in dien zin te wijzigen, dat voor het hebben van de radiotoestel of ander mechanisch muziekinstrument zal verschuldigd zijn J 2.per kalendermaand per 25 M2 opper vlakte van de localiteiten. Thans bedraagt de belasting voor dergelijke instrumenten per maand 6.voor localiteiten kleiner can 50 M2, 10.voor localiteiten van 50 M2 tot beneden 100 M2, 16.voor locali teiten van 100 M2 tot beneden 200 M2 en 1 30.voor localiteiten van 200 M2 en daarboven Behalve een aanzienlijke ver laging, wordt dus een geleidelijker opklim ming van het tarief verkregen, hetgeen vooral voor de kleinere zaken van belang is. Met het voorstel van de Commissie van Financiën kunnen B. en W. zich vereeni gen. SCHOOLGELD-REGELING H.B.S. Bij schrijven van 24 Maart j.l. deelt de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen mede, dat met ingang van 1 Sep tember 1938 een nieuwe regeling van de schoolgeldheffing aan de Rijks hoogere burgerscholen in werking treedt. Tevens verzoekt hij daarbij de noodige maatrege len te nemen voor het met ingang van dien zelfden datum invoeren van een nieuwe schoolgeld verordening voor de gemeente lijke inrichtingen van voorbereidend hoo ger- en middelbaar onderwijs. Verder ves tigt hij er nog dé aandacht op dat tegen andere afwijkingen van de Rijksschool- geldregeling dan verhooging van het tarief rr.et een vast bedrag of een vast percentage ir het algemeen bij hem bezwaar bestaat. In verschillende opzichten wijkt het r.ieuws rijkstarief af van het vorige. waar- Lij de gemeente zich had aangesloten. Zoo werd het maximum-schoolgeld van f 400 gebracht op 475 en verviel de reductie- tepa ing voor het geval uit een gezin meer dan één kind hei onderwijs volgt aan door de gemeente in stand gehouden of gesub sidieerde inrichtingen van voorbereidend hooger- of middelbaar onderwijs. Daaren tegen vertoont het nieuwe tarief een aan merkelijk sterkere gezinsreductie. Aangezien het gemiddeld bedrag der kos ten per leerling van onze hoogere burger scholen over 1936 ongeveer 359.bedroeg en het maximum-schoolgeld krachtens het bepaalde in de middelbaar-onderwijswet Loven dat bedrag niet mag uitgaan, deel den B. en W aan den Minister mede, dat overneming van het nieuwe tarief met als eenige wijziging verhooging met een vast bedrag of vast percentage niet mogelijk is en dat inkorting van het tarief noodig is. Aangezien invoering van .het aldus inge korte tarief voor de gemeente een verlies zou beteekenen van naar raming f 7000 per jaar, en het h.i., met het oog op de .moeilijke financieele omstandigheden van ae gemeente, niet aangaat vrijwillig in komsten prijs te geven, gaven zij als hun meening te kennen, dat het ingekorte tarief met 10% zou moeten worden verhoogd. Van deze gelegenheid maakten B. en W. gebruik om bij den Minister aan te drin gen op het behoud van enkele bepalingen van de gemeentelijke verordening. Zoo gaven zij o.m. te kennen er prijs op te stel len, dat de gegevens van het bij den aan vang van het scnooljaar loopende (en niet - gelijk de Rijksregeling bepaalt van het by den aanvang van het schooljaar laatst verloopen) belastingjaar tot grond slag van de heffing van het schoolgeld zouden blijven strekken. Tot ons leedwezen, aldus B. en W., heeft ce met den Minister gevoerdp correspon dentie niet het gewenschte resultaat opge leverd. Z.E. toch handhaafde haar eenmaal irgenomen standpunt. Daarna is B. en W. echter gebleken, dat de Minister inmiddels *en aanzien van een ander gemeentebestuur geen bezwaar heeft gemaakt tegen inkor ting van het tarief en verhooging van het iugekorte tarief met een zeker percentage. Uit deze omstandigheid pul ten B. en W. de hoop, dat de Minister ten slotte geen bezwaar zal maken tegen de door B. en (V. ontworpen schoolgeldregeling, welke slechts in zoover van de Rijksregeling af wijkt als door de plaatselijke omstandig heden wordt geboden. DE WINKELSLUITING OP ZATERDAG. Geen vervroeging voor winkels. In de Raadsvergadering van 30 Mei 1938 werden om praeadvies in handen van B. en vV. gesteld een adres van de afdeelingsbe- sturen te Leiden van den Nederlandschen R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assissië" en van de Nederl. Vereeniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbedienden om het sluitingsuur van winkels op den Zater dag op 8 uur des namiddags vast te stellen en een adres van de Leidsche Middenstands- Centrale om het sluitingsuur op den Zater dag ongewijzigd te laten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, door B. en W. in deze aan gelegenheid om advies gevraagd, deelde mede, dat zij ten deze een enquête heeft gehouden onder 200 winkeliers, die zoodanig waren uitgezocht, dat zij den winkelstand in al zijn geledingen representeerden. Door de Kamer werden 164 antwoorden ontvan gen, waaronder 39 van voorstanders van sluiting om 8 uur, 27 van voorstanders van Huiting om 9 uur, 81 van tegenstanders van vervroegde sluiting en 17 van tegen standers, tenzij vervroegde sluiting op Za terdagavond wettelijk voor het geheele land zou worden voorgeschreven. Aangezien een wettelijke regeling ten deze bestaat noch wordt voorbereid, staat deze groep met de tegenstanders gelijk, zoodat 60% der win keliers, die hebben geantwoord, zich als tegenstanders van vervroegde sluiting heb ben doen kennen. Over de juridische zijde van het vraag stuk deelen B. en W den Raad het volgen de mede: In art. 2 van de Winkelsluitings wet is het sluitingsuur voor den Zaterdag op 10 uur gesteld, waardoor dus ook reeds het bijzonder karakter van den Zaterdag als koopdag tot uitdrukking wordt gebracht. Krachtens art. 9, lid 1, der wet kan de Raad onder goedkeuring van de Kroon het sluitingsuur wijzigen, wanneer zich in de gemeente Lijzondere omstandigheden voor doen. De Memorie van Toelichting op de wet zegt, dat daaronder moeten worden ver staan omstandigheden, welke samenhan gen met plaatselijke levensgewoonten of welke verband houden met het seizoen. Het moet uilgesloten worden geacht, dat hier onder zou zyn te brengen het uitgesproken verlangen van de werknemers naar een vrijen Zaterdagavond. Wel zou als bijzon dere omstandigheid kunnen gelden een ver zoek van een zeer duidelijke meerderheid van alle Leidsche winkeliers om het slui tingsuur te vervroegen, aangezien dan zou blijken, dat afwijking van den algemeenen regel speciaal te Leiden een middenstands- belang zou zijn. Het adres van de Midden stands-Centrale, dat steun vindt in den uit slag van ae door de Kamer van Kóóphan del ingesteld enquête, wijst echter duidelijk uit, dat uit middenstandskringen een der gelijk verzoek niet te verwachten is, aldus B en W. Het is ons bekend, zoo vervolgen E en W., dat ook op het Departement van Economische Zaken de hier weergegeven opvattingen worden gehuldigd. Het moet dan ook uitgesloten worden geacht, dat het noofd van dat Departement de Koninklijke goedkeuring van een eventueel besluit van den Raads om aan het verzoek van de werknemersorganisaties te voldoen, zal be vorderen. Op grond van het bovenstaande zijn B. en W. van oordeel, dat op het adres van de werknemersorganisaties afwijzend dient te worden beschikt. Wel voor Kapperszaken. In aansluiting op het bovenstaande deelen B en W. den Raad mede, dat de beide hier ter stede bestaande kappersorganisaties, Ons Belang" en „Hulp en Vriendschap", B. en W. hebben verzocht te bevorderen, dat het sluitingsuur voor hun zaken op Za terdagavond één uur worat vervroegd en mitsdien gesteld op het algemeen sluitings uur, n.l. op 10 uur. Uit nader gevraagde in lichtingen is gebleken, dat het besluit om dit verzoek te doen uitgaan in de vergade ringen der organisaties, waarbij op een en kele uitzondering na alle kapperspatroons i-ijn aangesloten, met algemeene stemmen werd genomen en dat op deze vergadering rond 60% der Leidsche Kapperspatroons aanwezig waren. Naar de meening van B. er. W. doet zich hier inderdaad een bijzon dere omstandigheid, als^bedoeld in art. 9, lid 1, der Winkelsluiting wet, voor, zoodat v/ij van oordeel zijn, dat het verzoek voor inwilliging vatbaar is. Gemeentelijke personeelsaangelegenheden. Bij de behandeling van de ontwerp-ge- meentebegrooting vbor 1938 diende de heer van der Voort een voorstel in, welk voor stel in banden van B. en W. om praead vies werd gesteld, dat de strekking had de gemeente weder te doen toetreden tot de gemeenschappelijke regeling ter bevorde ring van een doelmatige behandeling van g' meentelijke personeelsaangeledenheden. Blijkens zyn toelichting achtte de voor steller liet wenschelijk tusschen de rege lingen van de gemeenten op het gebied van de arbeids- en dienstvoorwaarden van Let gemeentepersoneel grootere uniformi teit te oereiken en behoorde volgens zijn meening daarnaar te worden gestreefd door overleg tusschen de gemeenten eenerzyds en door overleg tusschen de gemeenten ge zamenlijk en de vertegenwoordigers van r et personeel anderzijds; daartoe achtte hij '.vederaansluiting bij het zgn. „Centraal Cverleg'' het beste middel. De meerderheid van het College van B. en W. ontraadt dit voorstel. Een gemeentebestuur dient vrijheid van handelen te hebben, teneinde met de plaat selijke omstandigheden en met de finan cieele mugelijkheden van zijn gemeente ten >'olle rekening te kunnen houden; het Cen- tiaal Orgaan schijnt evenwel een andere cp vatting te huldigen en van oordeel te zijn, dat een gemeente de vrucht van zijn overleg met de vakcentrales, ook al is zij ir dat overleg niet betrokken geweest, zor

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7