DINSDAG 6 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9202 S)e £eidócli£0oii/ta/iit nÜU, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Z ZmTZZT V Meneer Jansen is in Duitschland geweest Het Katholieke Comité van Actie „Voor God" heeft een vliegend blaadje uitgege ven, getiteld „Waarheid over Duitsch land". 't Is populair geschreven maar popu lair in goeden zin: wat beweerd wordt is gebaseerd op en gedocumenteerd met vast staande, voor ieder controleerbare gege vens. Zóó begint het vliegend blaadje: „Meneer Jansen geloofde de gruwelver halen niet, welke over Duitschland wor den verspreid. Hij wilde de zaak zelf on derzoeken en daarom maakte hij dit jaar zijn vacantiereis Langs den Duitschen Rijn. Hij profiteerde van de 60 pet. reisreductie op de Duitsche spoorwegen, van de goed koop zilvermarken (30 voor 10.en van de voordeelige reismarken. Meneer Jansen noteert in zijn reisdagboek: ,,'t Is niet waar, wat de Hollandsche kranten schrijven; pre cies op tijd in Dusseidorf gearriveerd; keu rige bediening in 't hotel; het eten zooals in Holland; 't bier beter; café's en schouw burg stampvol". De tweede dag tijdens 'n boottocht op den Rijn noteert meneer Jansen: „Allemaal leugens, die we thuis over Duitschland le zen: op de boot is de champagne best; kreeft en versche kadetjes zijn heerlijk. Ge sproken met een groep arbeiders, die met hun patroon op vacantie zijn. Stemming op perbest, de patroon betaalt alles, geen klachten gehoord: noch over 't'loon, noch over 't eten. In Frankfurt Zondag in de kerk, stampvol, menschen zeer devoot. Wie praat er van kerkvervolging. Ik weet be ter. Sieg Hiel!" Jansen ging tevreden naar huis en ver telde aan vrienden en buren van zijn reis en zijn ervaringen in het Derde Rijk. Hij meent in alle ernst, dat hij nu 'n gefun deerd oordeel over de toestand in Duitsch land kan geven. Hij heeft het immers zelf gezien en mee gemaakt. Jansen weet niet, dat hij er inge vlogen is, zooals de „Intoerist"-reizigers naar Sovjet-Rusland er ook in vliegen. In Nederland zijn vele jansens. Om hen uit de waan te helpen, zullen we Jansen's dagboek aanvullen met officieele uitlatingen van leiders van het nationaal-so- cialistische Duitschland; dus niet met gru welsprookjes, maar met gedocumenteerde gegevens, om aldus te laten zien, wat Jan sen niet zag, omdat hij de dingen te opper vlakkig beschouwde." Dit is de inleiding. Dan laat de schrijver in de eigen woorden van de officieele leiders zien, hoe het we zen van het Nationaal-Socialisme is, hoe het den strijd voert tegen het Christendom, hoe het politieke en confessioneele organi saties vernietigt, hoe.het het Christen dom machteloos tracht te maken, hoe het werkt met verdachtmaking, hoe het de jeugd wil opvoeden en hoe de geest der Hitier jeugd is. „De Kerk in Duitschland wordt ver volgd, gekweld, beschimpt, verdrongen, omdat zij niet buigt voor den afgod: volk, ras en bloed, maar onvervaard verkon digt Gods woord op de Sinaï: „Ik ben de Heer uw God. Gij zult geen afgoden ver eeren, maar Mij alleen aanbidden en bo ven alles beminnen". Duitschland is ^oor Nederland een les. Het Duitsche schip op het strand van het heidendom is voor ons een baken in zee." Aldus besluit het vliegend blaadje dat wij van harte toewenschen een zeer rui me verspreiding. BOMBAY, 6 December (A.N.P.) In zijn weekblad „Haryan" bespreekt Gandhi de positie van de Joden in Duitschland. Hij schrijft: „Indien er ooit een rechtvaardige oorlog uit naam der menschheid gestreden kon worden, zou een oorlog tegen Duitschland, ter verhindering van de meedoogenlooze vervolging van een geheel ras, volkomen gerechtvaardigd zijn. De Duitsche Joden vervolging schijnt zonder voorbeeld te zijn in de geschiedenis. De tyrannen zijn nooit zoo verdwaasd geworden als met Hitier het geval is". Gandhi raadt vervolgens den Duitschen Joden aan, weerstand te bieden zonder geweld te plegen en zegt dat ook de Joden in Palestina zulk een houding moeten aannemen, en de hulp der Britsche bajonetten moeten weren. Dc „Condor" verongelukt IN ZEE GEZONKEN. BEMANNING GERED. MANILLA, 6 December. (A.N.P.) Het Duitsche vliegtuig „Condor", dat op de thuisreis was van Tokio naar Duitsch land, heeft wegens een defect op zee moe ten dalen en is daarbij gezonken. Het toestel kwam op nog geen 200 me ter van de kust ter hoogte van Kaap Ro- sario in de Baai van Manilla terecht. In de nabijheid zijnde visschers schoten toe en brachten de bemanning in veiligheid. Een amphibievliegtuig van de Amerikaan- sche marine is naar de plaats van het on geluk gezonden om de bemanning op te pikken. MANILLA, 6 Dec. (A.N.P.) Drie le den van dt. bemanning en de eenige pas sagier van de ..Condor" zijn door vis schers geïPd, terwijl het amphibievlieg tuig van de Amerikaansche marine de twee overige leden van de bemanning aan boord genomen heeft. Naar thans nog vernomen wordt, was het toestel tot dalen gedwongen door een defect aan de benzineleiding. De machine ligt in ondiep water en men gelooft, dat het mogelijk zal zijn haar te bergen. De „Condor" is neergestort ter hoogte van de populaire badplaats, bekend als Sunset Beach, gelegen op 24 K.M. van Manilla, waar een groot aantal leden der Duitsche kolonie vergeefs wachtte tot het toestel over zou komen. TOKIO, 6 Dec. (A.N.P.) Naar Domei nog verneemt, zijn de bovenste deelen der vleugels nog van het land af zichtbaar. Visschers hebben de boven op het toestel zittende bemanning kunnen redden, al vorens het toestel wegzakte. Men rekent ermede, de machine te kunnen bergen. De Duitsche luchtvaart is den laatsten tijd wel door zware slagen getroffen. En kele maanden geleden verdween op de trans-Atlantische postlijn tusschen Bat- hurst in Afrika en Natal aan de Braziliaan- sche kust een Dorniervliegboot DO IS. Dezer dagen verongelukte een Junker verkeerstoestel van een der Europeesche luchtlijnen in de omgeving van Weenen Van grooter beteekenis en van ernsti ger aard zijn echter de beide ongevallen, waarbij twee prototypen van de nieuwste Duitsche verkeersvliegtuigen, van welker prestaties hoog was opgegeven, en waar op de blik van de geheele internationale luchtvaartwereld was gevestigd, verloren gingen. Dat betrof in de eerste plaats de nieuwste Junkermachine, de JU 90, een der grootste moderne' verkeersvliegtuigen, plaats biedend aan veertig passagiers en ingericht met het comfort van een mo dern Pullmanrijtuig, welk toestel tijdens een proefvlucht, die zich ditmaal uitstrek te tot Bathurst in Afrika, nabij Bathurst vernield werd, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Bij het ongeval, waarbij thans op den terugweg van de geslaagde lange-afstands- vlucht naar Tokio de „Condor" verloren is gegaan, zijn gelukkig geen menschen- levens te betreuren. Toch is ook dit onge val een ernstige slag voor de Duitsche luchtvaart, omdat het verkeersvliegtuig Focke Wulff „Condor" eveneens als mo derne zeer snelle verkeersmachine de groote belangstelling van bijna alle lucht- vaartmaptschapoijen had. De heen- en weervlucht naar Tokio, waarvan de terug reis thans mislukt is, was dan ook bedoeld als een demonstratie van het nieuwste Duitsche verkeerstoestel. VOOR DE VERVOLGING OM GELOOF OF RAS Opbrengst collecte in 450 gemeenten f 325.000.—. Vanmiddag één uur waren in het gebouw van het Nederlandsche Jeugdleiders- instituut, waar de vrij omvangrijke admini stratie van de Vrijdag en Zaterdag ge houden collecte voor de vervolgden om ge loof of ras is ondergebracht, in totaal van 450 gemeenten de opbrengsten der collecte bekend. In totaal brachten deze gemeenten, waarbij ook alle groote plaatsen moeten worden gerekend, ruw geschat op een be drag 325.000.Van nog 450 gemeenten zijn de resultaten nog niet bekend. Zy komen evenwel regelmatig binnen, zoodat verwacht mag worden, dat over enkele dagen het totale bedrag, dat het Nederland sche volk heeft bijeengebracht, bekend zal zyn. KAIRO, 6 Dec. (A.N.P.) In de nabij heid van Kairo is een boot op den Nijl om geslagen. Van de 20 opvarenden zijn 11 verdronken. Noodlottige brand te Wychen Twee kindzren in de vlammen omgekomen Omstreeks zeven uur vanmorgen heeft te Wychen een noodlottige brand ge woed, waardoor twee kinderen om het leven zijn gekomen. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak op genoemd tijdstip brand uit in de bakke rij van den heer J. Berben, gevestigd in de Spoorstraat te Wychen. Teen de heer B. den brand ontdekte, had het vuur reeds een groote omvang aan genomen. Het was reeds overgeslagen naar de woning, zoodat de bewoners ernstig ge vaar liepen. De familie B. bestond uit man, vrouu en drie kinderen. In verband met de St. Nico- laas-drukte was er neg een zusje van de vrouw in huis om in den winkel te helpen. Alle kinderen lagen nog te bed, toen de heer B. den brand ontdekte. Hij en zijn vrouw trachtten onmiddellijk de kinderen in veiligheid te brengen. Twee van hen kon men nog naar buiten bren gen. Het derde kind der familie, de vijfja rige Jantje, had echter reeds zoo ernstige brandwonden opgeloopen, dat het kind spoedig daarop overleed. Helaas was het ook niet meer mogelijk de slaapkamer van het zusje van de vrouw des huizes, de zestienjarige Annie Hen driks, te bereiken. Het meisje kwam in de vlammen om. Hoewel de brandweer ter plaatse was, kon niets worden gered. Van het huis is' alleen de voorgevel blijven staan. De heer B. en zijn vrouw en de twee geredde kinderen zijn voorloopig bij buren onder dak gebracht. Korten tijd nadat de brand in de bak- kgrii van den heer B. was ontdekt, was de brandweer van de gemeente Wychen ter plaatse. Ook de burgemeester der ge meente, de heer M. J. Mulders, verscheen spoedig cp het terrein van den brand om persoonlijk het blusschingswerk te leiden. Zijn grootste zorg was te onderzoeken of zich nog menschen in het brandende perceel bevonden. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had het vuur reeds zoo'n grooten omvang aangenomen, dat aan blusschen niet meer te denken viel en helaas ook de beide slachtoffers van den brand niet meer konden worden gered. Het vijfjarig kind van den heer B., dat met ernstige brandwonden overdekt, uit het brandende huis werd gehaald, werd voorloopig bij buren ondergebracht. Het kind overleed echter spoedig. Het andere meisje, dat het léven heeft verloren, is waarschijnlijk reeds gestikt voordat het vuur haar bereikt heeft. Beide lijken zijn in den loop van den ochtend naar het in de nabijheid gelegen Sint Jcsephsgesticht vervoerd. De brandweer moest zich beperken tot het beschermen van de aangrenzende per- ceelen. De heer B. heeft behalve zijn bak kerij en daarbij behoorende winkel ook nog een sigarenwinkel. Deze bleef behou den. De verslagenheid in het dorp Is zeer groot. Van alle kanten werd hulp gebo den, toen de brand werd ontdekt. De drie gemeente-veldwachters en de rijksveld wachter, die in Wychen gestationneerd is. hadden echter geen moeite om de nieuwsgierigen, die in grooten getale op het gerucht van den brand afkwamen, op voldoenden afstand te houden. Het totaal afgebrande huis bestond uit een beneden en bovenverdieping. De om gekomen kinderen sliepen met twee an dere kinderen op de bovenverdieping. Twee konden worden gered. De overige leden der familie en een knecht sliepen in het achterhuis. De z.q. wilde bus diensten De Regeeringspersdienst meldt: Nu bij arrest van den Hoogen Raad art. 2 van het Reglement Autovervoer, Per sonen, onverbindend is verklaard, heeft de Regeering opnieuw overwogen wat haar in dezen te doen stond. Zij stelt zich voor, met spoed de totstandkoming van een noodwetje te bevorderen, teneinde in de gebleken lacune te voorzien. In den tusschen tijd worden de vroe gere politiemaatregelen ingetrokken. Dit wil intusschen niet zeggen, dat alle „wilde" bussen van heden af ongehinderd zullen mogen loopen. Vele busdiensten zagen n.l. presidentieele vonnissen tegen zich uit gesproken, uitvoerbaar bij voorraad en met den sterken arm, waarbij deze diensten op anderen grond, n.l. art. 1 van de wet open bare vervoermiddelen werden verboden. TWEE VERDRINKINGS- GEVALLEN IN HAARLEMMERMEER Aan de Leimuiderdijk is gistermor gen te half 6 in de Ringvaart verdron ken de 22-jarige M. van der H. uit Den Ilaag. De man voer op een kolenschuit en is vermoedelijk uitgegleden. Zijn lijk is door de politie van Haar lemmermeer opgehaald en naar het lijkenhuisje te Hoofddorp overge bracht. Het zal aidaar begraven wor den. In den afgeloopen nacht is in de Ringvaart nabij het stoomgemaal „De „Leegh water" verdronken de 27-ja rige matroos J. M. uit Katwijk, on gehuwd, wonende Ten Brittensti". 41. Van een trawler, welke wachten moest tot de brug o-»ei de Ringvaart werd geopend (hetgepn gescnieat één maal per dag 's morgens vroeg) was de bemanning, bestaande uit vier per sonen, naar de wal geroeid, om in een café Sinterklaas-avond te vieren. Bij het terugkeeren naar net schip omstreeks half één, met een roeiboot sprongen 3 van hen op de trawler, doch toen de vierde, de ongehuwde C. M. hetzelfde wilde doen, kantelde de boot. De boot kwam op den drenkeling terecht, en, aangezien de boot van ijzer was, zonk zij onmiddellijk naar de diepte. Den geheelen nacht is de politie van Haarlemmermeer aan het dreg gen geweest. Hedenmorgen is het lijk aan een haak opgehaald en naar het lijkenhuisje te Hoofddorp vervoerd. DE WERELD IN VOGELVLUCHT *,RIJS: Vandaag vindt te Parijs de on- derteekening plaats van de bekende ge- meenschapDelijke verklaring van Frank rijk en Duitschland, dat deze beide landen geen oorlog tegen elkander zullen voeren. Sensationeele dingen, zccals bijv. het stel len van de voorwaarde, dat Duitschland plechtig zal verklaren r.iet in te stemmen met de Italiaansche eischen, zijn niet te verwachten, anders zou van Ribbentrop niet naar Berlijn zijn gekomen. Het bezoek van den Duitschen rijksminis ter vc.n buitenlandsche zaken, von Rib- "•entron aan Parijs, wor ~t. o.a. besproken door den diplomatieken medewerker van de ..Berliner Boersenzeitung", die o.a. schrijft: „Beide volkeren trekken voordeel uit goed gefundeerde betrekkingen van vriendschap en weten, dat daaruit de krachtigste werking op de consolideering van Eurcpa en de verankering van den algemeenen vrede kan uitgaan. Duitsch land weet. dat er een moedig besluit en een onbevooroordeelde geest voor noodig is om een oud hoofdstuk der traditie af te sluiten en een nieuw op te slaan. In Dala- dier en Bonnet vindt de Duitsche minister twee mannen, die gekenmerkt woiden door zulk een ruimen blik en geestelijken moed. Zij vormen de elementen van orde, voo'"' •■■J?rs voor een herstel der Fran- sche natie, waarmede Duitschland de be trekkingen op een nieuwen grondslag wil vestigen. Het Duitsche bezcek staat ver bo ven allen twijfel en misverstand. Zooals het voor Duitschland vanzelf spreekt, dat Frankrijk zijn samenwerking met Enge land als fundament zijner buitenlandsche politiek beschouwt, zoo moet het ook van zelf spreken voor de Fransche kenners der Duitsche buitenlandsche politiek, dat de as RomeBerlijn en de driehoek DuitschlandItalië—Japan de onwrikbare uitgangspunten der Duitsche buitenland sche politiek zijn en blijven". Dat is allemaal heel aardig gezegd, maar hoe rijmt het dan, dat een Italiaansch blad als de „Giornale d'Italia" toch geen obscuur blaadje, dat zich kan veroorlo- onverantwoordelijk geschrijf ka veroorlo ven Frankrijk dreigt met Duitschland als nabuur. Het blad zegt, dat Italië zal blijven opkomen voor zijn „recht" en dat, als Frankrijk niet willig is, om daarnaar te luisteren, Italië een as-genoot heeft, die eveneens grenst aan Frankrijk en wel langs een gebied, dat rijk is aan kali- mijnen! Hoe dat alles rijmen kan, gaat ons ver stand te boven. Maar duidelijk is, als de regeeringen denken: ondanks alle verkla ringen is het zaak, een stevige bewapening te voeren. BRUSSEL: De agent te Burgos schijnt nog meer roet in het eten van de Belgische regeering te gaan werpen dan de innerlij ke oneenigheid over het economische be leid. De beide rivalen, de ministers van fi nanciën en van economische zaken, zijn uit het kabinet getreden. Maar nu dreigen ook de socialistische ministers getroffen te worden door het beslyit van het buitenge wone ccngres der socialistische arbeiders partij, om het aanstellen van een agent te Burgos niet goed te keuren. Ondanks het feit, dat Spaak verklaard heeft, dat dit onvermijdelijk het aftreden der socialistische ministers ten gevolge zou hebben, is toch besloten vanmiddag het oordeel van de Kamer af te wachten. Dll nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Belgische socialistische arbeiderspar tij lokt een crisis uit. (2de blad). Von Ribbentrop te Parijs. (2de blad). Chamberlain verklaart, dat de Britsch- Italiaansche overeenkomst Tunis, Corsica en Nice garandeert. (2de blad). Nieuwe wettelijke maatregelen tegen de Joden in Duitschland. (2de blad). De „Condor" verongelukt. (1ste blad). Binnenland De regeering en de z.g. wilde busdiensten (lste blad). Twee kinderen omgekomen bij een brand te Wychen (lste blad). In de Ringvaart van de Haarlemmer meer zijn twee personen verdronken, (lste blad). Een overtreding van het uniform-verbod voor de Amsterdamsche Rechtbank (4de blad). BINNENLAND PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE Z. K. H. Prins Bernhard heeft hedenmid dag de wekelijksche vergadering van den Raad van State bijgewooind. PRINS BERNHARD OP BEZOEK BIJ DE MARINIERS. Op 10 December a.s. Z. K. H. Prins Bernhard zal op Zaterdag 10 December a.s. den dag, waarop het korps Mariniers 273 jaar bestaat een bezoek aan dit korps brengen. Z. K. H. arriveert om 10.45 per auto uit den Haag cp het schuttersveld te Crooswijk, alwaar een bataljon mariniers, samengesteld uit detachementen van Willemsoord, Vlissin- gen, Amsterdam en Rotterdam, zal staan opgesteld onder commando van den luite nant-kolonel der mariniers, F. Lugt. Alle officieren van het korps mariniers, die nende in Nederland, zullen tegenwoordig zyn. Het geheel staat onder leiding van den kolonel van de mariniers H. F. J. M. A* van Freitag Drabbe, chef van het korps mariniers. Hij zal tevens Z. K. H. ontvan gen en vergezellen. Op Crooswijk zullen de officieren door den kolonel van Freitag Drabbe aan den prins worden voorgesteld, waarna Z. K. H. den troep zal inspecteeren, Vervolgens zal voor hem worden gedéfileerd. Tot het bijwonen van deze plechtigheid heeft het publiek toegang, voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat. Na 10.30 uur wordt geen publiek meer toegelaten. Bij ongunstig weer zal de plechtigheid ge schieden in de excercitieloods, waartoe het publiek echter wegens gebrek aan ruimte geen toegang zal hebben. Na afloop zal Z. K. H. een kort bezoek brengen aan het scheepvaarttechnisch mu seum aan het Haringvliet, waarna de Prins te 1.45 uur de marinierskazerne aan het Oostplein zal bezoeken. Te ongeveer 12.15 uur keert de Prins naar den Haag terug. Des avonds om zeven uur zal Z. K. H. a?-1 titten aan den korpsmaaltijd, welke ieder jaar door de officieren, reserve-offi cieren en oud-officieren wordt gehouden. De maaltijd vindt plaats in hotel Weimar. UITGESTELDE HERHALINGS OEFENINGEN Nu in Maart Zooals men weet, zijn de herhalings oefeningen van het personeel der lichtingen 1927 en 1938, voor zoover die in October 1938 zouden plaats hebben, door de nood zaak der omstandigheden uitgesteld en wel, naar later bepaald werd, tot 1939. Thans is vastgesteld, dat de korporaals en soldaten der infanterie dier beide lich tingen op 16 Maart a.s. onder de wapenen zullen komen en wel voor 10 dagen. De onderofficieren zullen 17 dagen oefenen en dus 9 Maart onder de wapenen komen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1