OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 6 DECEMBER 1938 DE LE'DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HILLEGOM „Onderling Belang". Door de Coöpe ratieve Vereeniging „Onderling Belang" werden de volgende dividends aan haar leden gegeven: Bakkerij-afd. 5 pet.; Krui- deriiers-afd. 3 pet. en Manufacturen-afd. 5 pet. KATWIJK AAN DEN RIJN St. Nicolaas. Gelukkig voor de jeugd, dat St. Nicolaas te voren bericht gezon den had, dat cp zijn komst gerekend kon worden, anders kon het slechte weer wel oorzaak geweest zijn, dat het op een te leurstelling was uitgeloopen. Maar nu was men vol goeden moed, en op het aangege ven uur waren de kinderen, velen begeleid door moeder, in het parochiehuis om de komst van die goede Sint af te wachten. Pastoor Hesp sprak de kinderen toe en zin speelde er op, dat die goede Heilige man er altijd maar op uit is om kinderen blij te maken. Dus afwachten maar. In den tus- schentijd werden de kinderen aangenaam bezig gehouden. Een groep van 12 kleuters voerden een gymnastiekspel uit „Op Zater dag", én een vijftal kinderen van de lagere school voerden een tooneelstukje op, "„Peerke de Vrek". Het was een waar suc ces, het „publiek" was enthousiast. Het on derwijzend personeel had eer van dit werk. Het bestuur van „Katholiek Katwijk" had gezorgd', dat in dezen wachttijd de kinde ren onthaald konden worden, zoodat de tijd snel voorbij ging en nog vrij onverwacht de mededeeling binnenkwam, dat de Sint met Zwarte Piet per auto wasgearriveerd. Het groote oogenblik was dus daar. In vol ornaat met mijter en staf, gevolgd door Zwarte Piet ging de Sint de zaal door, vol belangstelling aan- en nagestaard door de jeugd. Pastoor Hesp verwelkomde St Ni colaas namens allen, maar inzonder na mens de jeugd. De Sint nam plaats op het podium en beantwoordde Pastoor op de hem eigen hartelijke wijze. Ten slotte was het groote moment daar, dat de namen moesten worden afgeroepen om bij St. Ni colaas en Piet op het podium te verschij nen en te vernemen of men voor een roe of iets beters in aanmerking kwam. We kunnen de lezers geruststellen, het viel mee, erg mee. De kinderen en kindertjes bleken veelbelovend in den goeden zin van het woord. Piet had wel groote zakken bij zich, doch er is er ten slotte niet één mee genomen. Dat viel mee, zeiden ze zelf! Aan alle kinderen werden tractaties verstrekt. Dankbaar werden deze aanvaard. Ten slotte was er ook voor St. Nicolaas weer een tijd van gaan. Zooals hij gekomen was, per auto, ging hij weer, vermoedelijk om anderen gelukkig te maken. De kinderen, doch ook de moeders zullen vast en zeker waardeeren. dat het bestuur van „Katho liek Katwijk" de kc-mst van St. Nicolaas heeft bewerkstelligd. Want het zijn niet alleen voor K.K., doch ook voor St. Nico laas dure tijden!! KATWIJK AAN ZEE Personalia. De heer H. v. d. Maaden alhier is benoemd tot onderwijzer in de voorbereidende vakken aan de Visscherij- cchooL LEIDSCHENDAM ST. NICOLAAS Een surprise voor de kinderen en..,. voor de onderwijzers! Onder groote belangstelling van de ouders en vele genoodigder, onder wie bur gemeester Keijzer, werd gisterenmiddag in de school aan den Westvlietweg het St. Nicolaasfeest voor de kinderen gevierd. Bij het binnenkomen werden de goede Sint en zwarte Piet door de kinderen toegezongen, waarna Sint een woord richtte tot de ouders om daarna rapport uit te brengen van de verschillende kinderen, waarbij de noodige vermaningen werden gegeven en pluimpjes werden uitgedeeld. Onder lei ding van mevr. Kool en het onderwijzend personeel werden eenige liedjes gezongen. Burgemeester Keijzer sprak zijn blijd schap uit over de goede verstand houding, welke er bestond tusschen Gemeente bestuur en onderwijzend personeel. Het is hem daarom een genoegen een verheugen de mededeeling te kunnen doen bij wijze van St. Nicolaas surprise en wel, dat door de bemoeiingen van het gemeentebestuur de gemeente Leidschendam van de 3e in de 2e klasse is ondergebracht en wel met ingang van 1 Januari 1938, wat dus een verhooging der salarissen medebrengt en voor het personeel een aardig douceurtje is. Bovendien en dit zal vele ouders tot vreugde strekken, dat mej. Molenaar met ingang van 1 Januari is benoemd in vaste betrekking ais onderwijzeres. Vermeld zij nog, dat de kinderen door den altijd goeden Sint ruim werden ge- tracteerd. Stroopers op pad. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te 2.30 uur werd door de rijKsvcldwachters van Leidschendam, Nootdorp en Zoetermeer dc 28-jarige boe renarbeider G. Chr. G. de H. uit Oss, tijde lijk te Bleiswijk, en de 22-jarige landbou wer C. Kr. uit Bleiswijk in den Driemans polder, alhier betrapt op het jagen met den lichtbak. Na veel moeite en diverse som maties, werd ten slotte de H., die in een diepe sloot met water gekropen was, aan gehouden, terwijl Kr., die in de duisternis ontkomen was, met behulp van de Rijks- veldwacht te Bleiswijk des nachts van zijn bed werd gelicht Geweer, accumulator met lantaarn en twee door hen geschoten hazen, welke zij op hun vlucht hadden wegge worpen, werden in beslag genomen. Nadat beide personen waren overgebracht naar het gemeentehuis, zijn zij na verhoor op vrije voeten gesteld, terwijl tegen hen procesverbaal werd opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. Nationale inzameling. De Zaterdag hier ter plaatse gehouden collecte voor de uitgewekenen om geloof of ras heeft op gebracht de mooie som van 183.63. De burgemeester verzoekt ons bijzonde ren dank te willen brengen aan de dames collectrices voor hun ijverig werk en aan de ingezetenen voor hun milde bijdragen. Geboren: Marinus Johannes Antho- nius. z. van A. Veelenturf en G. C. Hen driks Theresia Jacoba Maria, d. van A. G. F. v. d. Arend en M. P. van Rijn Eli sabeth Helena Maria, d. van A. J. v. d. Ma- rel en A. H. M. van Heijningen. Ondertrouwd: G. van Dijk en H. El- singa. Gehuwd: J. M. Krogt en J. Schouw W. H. v. d. Berg en M. G. W. Hooger- vorst. Overleden: H. Kettenes m. 74 j. H. M. J. v. d. Akker vr. 76 j. STOMPWIJK Uitbreidingsplan Naast het uitbieidingsplan voor Leid schendam centrum, is ook ontworpen een plan voor de buurtschap v.m. Stompwijk genaamd Plan „Kern Stompwijk". Aan de toelichting van den ontwerper de architect H. van der Kloot Meyburg, ontleenen wij, dat de omvang wordt beheerscht door de beide ontworpen verkeerswegen, waarvan één provinciale, welke het verkeer van Zoetermeer buiten de bebouwde kom zal voeren in de richting Leiden, alsmede een omleggingsweg in de richting Leidschen dam, Hoewel bescheiden van omvang blijkt hier een neiging tot nederzetting te be staan, waarbij uitbreiding als gevolg van de verbetering van den prov. verkeersweg naar Leiden en Zoetermeer, welke niet lang meer op zich zal laten wachten, niet uit gesloten is. Lintbebouwing zal worden voorkomen en een kernvorming zal kun nen worden verkregen; uitbreiding aan de overzijde van de Stompwijkschevaart is niet te verwachten en ook niet gewenscht. Verwacht wordt een uitbreiding van de zuiver landelijke buurtschap; er is naar gestreefd het landelijk karakter te behou den. In het plan is ruimte gereserveerd voor volkswoningen voor kleinen midden stand en winkels en woningen voor mid- enstand. De winkels zijn om een plein ge groepeerd, dat het thans gemiste dorps centrum zal moeten vormen. De Meerlaan welke door de boomenry een zeer fraai karakter vertoont en na het tot standkomen van bovenvermelde ver keerswegen zijn beteekenis als verkeersweg zal hebbe nverloren, is als laan gehand haafd. De volkswoningen zijn aangegeven als open bebouwing in blokken van 4—6, voor kleinen middenstand in open bebouwing in blokken van 24 of enkele woningen en gesloten bebouwing voor winkels en kleine bedrijfsjes. Langs de Stompwijksche vaart is alleen landelijke bebouwing toege laten. Voor scholenbouw is in het plan een ter rein gereserveerd, in de nabijheid van sport en speelvelden op een rustige plaats in het centrum,. De groote tocht welke niet gemist kan worden is daarin gehandhaafd en in een singel opgenomen. Rond de R.K. begraafplaats is eenig plantsoen aangebracht, teneinde bebouwing op eenigen afstand te houden. De glooiing van den dijk langs de Kees Jan Koenesloot en de Ommedijksche Watering welke niet voor bebouwing is bestemd sluit het plan als een groengordel in. Langs de Groote Tocht is een plantsoenstrook aangegeven, waar een fraaie singel kan ontstaan. Op genomen is een sportterrein, waaraan bij groeiende bevolking behoelte zal ontstaan. De begraafplaats van een kleine uitbreiding ondergaan om aan de behoefte te kunnen voorzien; een nieuwe begraafplaats is niet noodig. LISSE Werkloozenaantal sterk stijgende. Het werkloozenaantal is vandaag weder om sterk toegenomen. In totaal staan thans thans ongeveer 500 werkloozen in geschreven. Het is te hopen, dat de weersgesteldheid er zal toe medewerken, dat het aantal nog niet schrikbarender zal toenemen, hetgeen bij intrede van een vorstperiode verwacht kan worden. OEGSTGEEST Daar zorgde St. Nicolaas voor. Gister avond werd door de politie op den nieu wen Rijksweg naby Postbrug een stil staande auto aangetroffen, die reeds eeni gen tijd daar had gestaan. De auto werd in een garage ondergebracht. Bij onderzoek bleek, dat de auto, een nieuwe Buick, te Rotterdam was gestolen. De wagen is inmiddels aan den eigenaar teruggegeven. VOORSCHOTEN KJ.M.V.-nleuws. Vrienden K.J.M.-ers gelieve van het volgende goede nota te nemen: Woensdagavond a.s., om acht uur precies, begint onze St. Nicolaasviering. Het programma luidt: allerlei attracties o.a. onderlinge „wedstrijden", zooals kaarten enz. weest dus allemaal, niemand uitge zonderd, precies op tijd. Dit, met het oog op den tijd en voor de goede gang van zaken. Aldus afgesproken; tot Woensdag. RIJNSBURG Melkprijs. Na een zeer geanimeerde vergadering van melkhandelaren, zelfven- tende boeren en veehouders, besloot men de melkprijs te brengen op 12 ct. per liter. SASSENHE1M Gemeentebegrooting. Aan de hedenmiddag door den Raad be handelde begrootingen voor de gemeente en de bedrijven voor 1939 is het volgende ontleend: Aan Rijnland zal verschuldigd zijn voor uitloozing van riolen op Rijnland's boezem 300. Als schoolgeld vooi het L. O. is 5000 geraamd 6000). De uitkeering aan de schoolbesturen zal 11.400 10.800) vorderen, berekend voor 1425 leerlingen. Het bijzonder gewoon L. O. kost netto 19.657.63. Als schoolgeld van Ulo-leerlingen wordt 3000 3000) geraamd. Voor uitkeeringen aan de scholen berekend naar 16 per leer ling is 3200 (ƒ3000) uitgetrokken. Par. I van hoofdstuk II: Ondersteuning aan behoeftigen vraagt 40.419.35 36.651.15), aan uitgaven waartegen 11.667.31 11.651.92) aan inkomsten staat, nadeelig saldo dus 28.752.04. Het Burgerlijk Armbestuur vraagt 21.350 18.000). Par. II van dit hoofdstug: ondersteuning aan werkloozen toont een aangenamer beeld, t.w. uitgetrokken voor steunverlee- ning en werkverschaffing totaal 64.500 71.000). Voor werkverschaffing door of vanwege de gemeente ondernomen is 10.000 6000) gevraagd. Het allergrootste gedeelte van deze kos ten van ondersteuning komt van het Rijk terug; aan onze gemeente zal het in 1939 slechts 4.443.97 kosten, waaronder dan nog de salarissen van het personeel geheel of gedeeltelijk vallen. By de belastingen noteeren wij o m. de volgende verschillen: opcenten op de hoofd som der' vermogensbelasting 3.189.90 1.776.50), id. der gemeentefondsbelasting 31.850 18.500). Voor andere bronnen wordt echter weer minder geraamd, zoodal de netto-opbrengst van dit hoofdstuk slechts plm. 900 hooger is dan verleden jaar. Het gas- en waterbedrijf zullen in 1939 resp. 3043.90 en 5180.53 winst opleveren. Het badbedrijf zal 385.29 3736.63) kos ten. Wij vonden o.m. nog een subsidie ad 50 voor de E.H.B.O. vermeld, en 100 voor steun aan kleine boeren en 1000 voor steun aan kleine tuinders. De cijfers tusschen haakjes zijn die van de concept-begrooting 1938. VOORHOUT Geboren: Cornelis Johannes, z. van H. A. v. d. Berg en J; G. van Zuijlen Nachtildis Clasina, d. van J. v. d. Lans en H. van der Ploeg Cornelia Hendrika Maria, d. van M. C. Hoogervorst en M. Hoogkamer Dirk, z, van D. Bol en E. Tijsen. Overleden: Gerardus Witteman 59 j. Gevestig.d: Maria Remmerswaal van Alkemade W. J. den Dubbelden van Rijnsaterwoude Marg. J. Hilgersom van Leiden Cornelis G. J. Tcrremans van Hijthuizen Petronella Romijn van Heemstede Jacobus M. van Vliet van Sassenheim Robert eVrhoogt van Am sterdam Willy Verhoogt van Amster dam Franciscus Th, - L. Bergsma van Wonseradeel Anna M. Turnhout van Noordwijk Leonardus J. van der Meer enechtg. van Sassenheim. Vertrokken: Pier Tilma en gezin naar Lisse Petronella de Winter naar Sassenheim Antonia Cec. de Groot naar Leiden Hendrika Rietveld naar Leiden Arie van Egmond naar Leiden Dirk van der Voort en gezin naar Sassenheim Margaretha Fr. Kloek naar Sassenheim Franciscus J. vanden Berg naar Noord- wijk Wilhelmina J. van Duin naar Am sterdam Wijnanda E. M. van der We reld naar Leiden Hermanus Samson van ÏJselmuiden Hillegonda Anna van der Hulst naar Warmond Catharina So phia Venne naar Warmond Wilhelm van den Berg naar Heijthuizen. VALKENBURG Installatie burgemeester. De nieuwe burgemeester van Valkenburg, den heer H. C. de Wilde, voorheen secretaris dezer gemeente en ambtenaar ter secretarie te Rijnsburg, zal als burgemeester geïnstal leerd worden op Vrijdag 16 Dec. a.s. WARMOND St. Nicolaas. Gisteren dan was het voor de kinderen van de leden van den Volksbond de dag, dat, oudergewoonte ge trouw, St. Nicolaas een bezoek zou brengen aan hotel „De Stad Rome", waar 135 kinde ren in spanning de komst verwachten van den goeden heilige. De voorzitter, de heer M. J. Hogenboom, heette den goeden Sint hartelijk welkom. Spreker heette eveneens hartelijk welkom den pastoor en wethouder Oudshoorn, die door hun tegenwoordigheid blijk gaven met het doel der vereeniging te sympathiseeren. Hierna gaf St. Nicolaas aan Zwarte Piet order de uit Spanje meegebracht geschen ken uit te deelen, die met stralende ge zichtjes door de kleinen in ontvangst wer den genomen. Hierna nam monseigneur afscheid van de kleintjes, terwijl hij bij zijn vertrek nog maals hartelijk werd toegezongen. Een woord van bijzonderen dank dient te worden gebracht aan de commissie uit den R.K. Volksbond voor de keurige wijze, waarop zij ook dit jaar voor de kinderen dit feest tot een onvergetelijken dag heeft gemaakt. ALPHEN AAN DEN RIJN MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTO Gistermorgen is de motorrijder S. uit Ter Aar in volle vaart bij de noodslacht- plaats tegen de auto van den heer L. van hier, opgebotst. S. werd op de bumpers van de auto gesmakt. Hij werd door omstanders de slachtplaats binnengedragen, alwaar dr. H. hem de eerste hulp verleende. Daarna werd hij met inwendige kneuzingen per auto naar Ter Aar gebracht. De motor werd geheel vernield, terwijl ook de auto flink werd beschadigd. Nationale inzameling. De alhier ge houden nationale collecte ten bate der vluchtelingen heeft ruim 600.op ge- brachtt. Geboren: Klaas zoon van K. van der Steeg en A. van Soest Hermanus Gerar dus Maria zoon van H. Jansen en C. Ver- weij Jan zoon van J. van Vliet en M. Sinterniklaas. Overleden: Maria Zijerveld, oud 92 jaar, weduwe van Jacobus Theodorus Jo hannes van den Bergh. Vertrokken: Klazina de Ridder naar Bodegraven. BODEGRAVEN E.H.B.O.-cursus. Naar het bestuur van het Wit-Gele Kruis ons mededeelt, hebben zich voor de E.H.B.O.-cursus 47 personen opgegeven, een aantal, wat allé verwach tingen te boven gaat. BOSKOOP „Adolf Kolping" te Boskoop protesteert In uw blad van 2 dezer lazen wij over den wedstrijd, welke „Ons Genoegen" uit Bodegraven tegen „Adolf Kolping" alhier h'eeft gehouden, dat „mede door het zeer slechte materiaal van onze tegen standers de meesten onzer ver onder hun gemiddelde (bleven)" Wanneer we dit verslag lezen schijnt „Adolf Kolping" geen schitterend figuur te hebben geslagen. Van den biljart-leider van Adolf Kolping vernemen we echter het volgende. Ten eerste over het slechte materiaal. Het schijnt zoo langzamer hand traditie te worden het materiaal van Boskoop slecht te noemen. En inderdaad heeft het bij gebrek aan beter reden gehad zoo betiteld te worden. Doch een maand geleden is een ander biljart gekomen, dat aan kwaliteit voor geen ander behoeft onder te doen. Het is ook niet fair van een vereeniging, zij ze ook sterker, om, bij een winstpartij zelfs te doen voorkomen, alsof ze nog beter had kunnen spelen, ware het materiaal beter geweest. Doch er zijn betere bewijzeh. De heer G. de Wit, die bij den bond staat ingeschreven voor een gemiddelde van 2.64, wist op dat z.g. slechte materiaal een gemiddelde te be halen van 3.07. Dit is een verbetering van zegge 0.43 De heer A. de Rijk, bij den bond voor 3.07 ingeschreven, wist zijn record eveneens te verbeteren op dat slechte materiaal met een gemiddelde van 2.33 dit is zegge 0.26 meer. Spreker deze cijfers niet retds voldoende en is het dan ook niet onsportief om op slecht materiaal af te geven? We hopen dat Bodegravensch biljart-club „Ons Genoegen" meer sporti viteit aan den dag zal gaan leggen en het „Ons Genoegen" tot een Wederzijds Genoe gen zal gaan maken. KOUDEKERK Nationale collecte. Ondanks het bui tengewoon ongunstig weer, hebben toch Za terdag eenige jonge dames uit deze gemeen te dit getrotseerd voor de Nat. inzameling ten bate van sde slachtoffers der Jodenver volging en heeft deze inzameling opge- biacht ƒ39.95. Dit bedrag gevoegd bij de reeds gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk, heeft in totaal de inzameling toch nog het mooie bedrag opgebracht van 95.25. Ingekomen: Van Wassenaar Louis IJ. van Wijngaarden A45. Van Haarlem Hendrika Schellingerhout B18c. Van Ha- zerswoude Maartje van Ommering A57a. Van Hazerswoude Jacob de Wit en ge zin B134c. Van Woerden Aaltje Bakker. van Hazerswoude Neltje Kraan A94. Vertrokken: Aaltje de Groot naar Leiderdorp, Hoofdstraat 61. Elso de Jong naar Alphen aan den Rijn, Hooftstr. 142. Gerrit de Jong naar Alphen aan den Rijn, Grijpensteinstr. 9. Aaltje J. Scheer naar Bodegraven, Kerkstraat 13. Abra ham C. Mieog, naar Oegstgeest, Terwee- weg 3a. Willem Wille Fzn. en gezin, naar Hazerswoude A266. Maria W. Slinger land naar Gouda Bosch en Bergstr. 17. Engeltje Hogenes naar Alphen aan den Rijn, Wijk Hoorn 4. Leonardus van Wet ten, naar 's-Gravenhage, Affelstr. 4. LEIMU1DEN K.J.M.V. en St. Nicolaas. Dank de vrij gevigheid der ingezetenen van Leimuiden en Rij nzaterwoude is de St. Nicolaasactie van de K.J.M.V. weer een succes geworden. Zondagmiddag 2 uur vertrok de Sint met Zwarte Piet per auto vanaf het Parochie huis om een bezoek te brengen, ditmaal aan ruim 42 gezinnen. Allen werden ruim bedeeld met levensmiddelen, kleedingstuk- ken, brandstof, enz. enz. Ook de kleinen werden niet vergeten en kregen snoep, speelgoed, enz. St. Nicolaas en daarmee de K.J.M.V. moesten de bedankjes in ont vangst nemen van de vele gelukkigen, die een poos hun zorgen konden vergeten. ROELOFARENDSVEEN ERRATUM De Rijpweteringers werden vergeten.... maar zij komen toch? In het bericht van Zaterdagavond met betrekking tot den Korenbond, die thans definitief alhier zal opgericht worden, is een onprettige fout ingeslopen. Vermeld is, dat voor dit doel de medewerking toegezegd is door de zangkoren van Ter Aar, Leimui den, Oude Wetering, Roelof arendsveen en Oud Ade. Hieraan moet evenwel ook het zangkoor van Rijpwetering toegevoegd worden. We hopen, dat de Rijpweteringers, die zoo bijzonder sympathseeren met den Korenbond, deze vergissing niet euvel zul len duiden en met de anderen ook all*>n a.s. Woensdagavond in de St. Pancratius- zaal aanwezig zullen zijn, waar onder lei ding van de nweleerw. heer Jac. Duyves gemeenschappelijk gerepeteerd zal worden. UITHOORN Geboren: Johanna, d. van A Klyn en A. H. Zaal Gerardus Jacobus Maria, z. van M. v. d. Post en C. M. Vink. ZEVENHOVEN Het electriciteitsbedrijf in 1937. In het laatste raadsverslag hebben we kunnen le zen, dat het electriciteitsbedrijf over 1937 een tekort heeft opgeleverd, in tegenstel ling met de laatste jaren, toen een matige winst werd gemaakt Er zijn in dat jaar bepaalde niet voor ziene uitgaven geweest, die het verlies ver oorzaakten, en dit niettegenstaande het feit dat het verbruik toenam, in vergelij king met 1936 't liefst met niet minder dan 27 pet.; het werd veroorzaakt door een tij delijke aansluiting. Waren die onvoorziene uitgaven er niet geweest, dan zou er onge twijfeld een overschot zijn.geweest Het te kort is gedekt uit het reservefonds, zoodat de exploitatie of de tarieven daarvan gee nerlei terugslag zullen ondervinden. De jaarlijksche aflossing bleef onveranderd ƒ1700, terwijl de niet-onbelangrijke conver sie wel in het verslagjaar plaats had, de financieele resultaten daarvan echter eerst in 1938 tot hun recht zullen komen. De uitgestrektheid der gemeente ver- eischt een lang net, hetwelk dan ook niet minder dan tien K.M. is, waarop slechts 146 aansluitingen voorkomen, wat tot gevolg heeft, dat we denken speciaal aan het onderhoud van het bovengrondsch net de algemeene kosten per aansluiting hoog zijn, wat zijn terugslag weer vindt in hooge tarieven, die we hier maar niet zullen noe men, omdat ze zoo weinig zeggen, als ze uit hun verband worden gerukt en vooral ook omdat het zoo'n „voorwereldlijke" hooge prijzen zijn. Toen het bedrijf werd opgericht, wist men, dat de tarieven hoog zouden zijn, men had echter hoop op een goede toekomst en als gevolg daarvan een daling van de tarie ven. Inderdaad zijn ze dan ook na de tot standkoming van het bedrijf in 1921 heel wat lager geworden, en misschien zouden ze normaal zijn als de economische omstan digheden voor deze landbouw-gemeente niet zoo slecht waren. Het is dan ook geen wonder, dat naar verbetering wordt uitge zien en men zich heeft bezonnen op wijzi ging der exploitatie, waardoor aan de ver wachting zal kunnen worden beantwoord. Het is nu zes jaar geleden, dat begonnen werd te spreken over een anderen exploita tie-vorm, en dan zooals bij de oprichting tegelijk met de gemeenten Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuwveen, met welke ge meenten men hier verschillende zaken ge meenschappelijk heeft. Er is oorspronkelijk gedacht aan een stichting ;toen dit faalde, is opgezet de N.V.-vorm, met Leiden tesa- men. Nu, zes jaar later, is men nog niet tot iets bepaald kunnen komen; het verslag zegt er alleen van, dat de onderhandelingen nog gaande zijn, en dat de Raad herhaalde lijk zijn belangstelling ernaar liet uitgaan, doch dat hangende de Ioopende besprekin gen geen definitieve mededeelingen kon den worden gedaan en het resultaat dus nog moet worden afgewacht. Het zijn niet alleen de hooge.kosten en tarieven, die iets anders vragen, maar ook is wijziging noodig, wil men meerdere ex- pensie verkrijgen. Er is op electriciteitsge- bied nog zooveel te doen en te bereiken. Een knellend contract met Leiden houdt een en ander echter tegen. Over 1937 lag de gemiddelde inkoopprijs per K.W.U. iets boven acht cent, en de ge middelde opbrengst bedroeg achttien cents. Er werden van Leiden ruim 47000 K.W.U. ingekocht. Met een enkel woord noemden we reeds de samenwerking met die aangrenzende ge meenten. Voor een goed functioneeren dier samenwerking bestaat er een commissie van beheer krachtens gemeenschappelijk raads besluit; uit elk der vier gemeenten zijn er drie leden, ambtshalve n.l. de burgemees ters en overigens twee raadsleden, voor vier jaar gekozen. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de burgemeesters van deze en de gemeente Nieuwkoop, respect, als voor zitter en secretaris. De commissie heeft tot taak de gemeenschappelijke belangen te behartigen. Wij spreken de hoop uit, dat deze het moge zijn, die het voor de toekomst moge lijk maken een beter resultaat dan dat over 1937 te verkrijgen. t

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10