AGENDA Laatste berichten MAANDAG 5 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 INSTITUUT VOOR CULTUI'.EELE FILMS. Zooals wij vorige week reeds hebben aangekondigd is hier ter ste le een insti tuut ontstaan, dat zich ten doel stelt films van bijzondere waarden te vci'toonen. De filmarchieven bevatten een groot aantal bijzondere filfs van hooge cultureele waarde, welke, helaas daarom, niet ge schikt zijn voor vertooning aan het groote bioscooppubliek. De openingsvoorstelling van dit insti tuut heeft Zaterdagmiddag in het Casino- Theater te Leiden plaats gehad, waarbij de belangstelling voor deze eerste voor stelling reeds zeer goed was te noemen. Het programma was met zorg samenge steld en bevatte behalve de hoofdfilm een tweetal prachtige filmwerken uit de won deren der natuur. Begonnen werd met de film „Krachturestaties der planten", waar in men op duidelijke wijze het groeipro ces van bloemen en planten te zien kreeg. Met welk een kracht de jonge plantjes zich door de aardkorst heen boren zag men op du'delijke wiize bij het groeipro ces van radijs, waarbij zelfs een steen om hoog werd gedrukt. Verschillende proeven van groeikracht der planten werden op overzichte wijze gedemonstreerd, terwijl men het bewijs kreeg te zien dat een boom per dag 150 L. water uit den bodem opzuigt. Vervo^ens werd vertoond de film „Op den bodem der zee" waarin men de diver se diersoorten die op den bodem der zee leven. Deze twee interessante en leerza me films werden gevolgd door de hoofd film „Bali, het eiland der demonen". Deze film, die bewerkt is naar ware ge beurtenissen, geeft het leven te zien van de Bahneezen in hun oer-staat. Men heeft van deze film een loopend verhaal ge maakt, waarin de personen uitsluitend in landers zijn. De fPm is vol prachtige mo menten en natuuropnamen, terwijl zij uit munt door scherpe fotographie. Men krijgt in deze film het bijgeloof en de urimit'eve levenswijze te zien der Ba- lineezen. De godsdienstplechtigheden van deze inlanders worden begeleid door zang en d°ns door een tweetal Balineesche meis jes. Deze meisjes, z.g. droomdanseresjes. worden in trance gebracht, wat nu niet bepaald prettig is. De inzet van het Instituut is uitstekend geslaagd en wij twijfelen er niet aan, dat de belangstel1 ing den volgenden keer nog grooter zal zijn. Het pogen van het Insti tuut kunnen wij dan ook warm aanbeve len. De eerstvolgende voorstelling is a.s. Zaterdag te half 3 met als hoofdfilm „Ver schroeide aarde". R. K. METAALBEWERKERSBOND. Vrijdagavond vergaderden de R. K. Me taalbewerkers in het gebouw R. K. Volks bond. De goed bezochte vergadering werd geopend met den chr. groet, waarna een woord van welkom aan den hoofdbestuur- eer C. v. d. Hulst en verdere aanwezigen. Een aantal nieuwe leden werd door den voorzitter verwelkomd; hij hoopte echter, dat zij werkende leden zullen zijn, die de afd. tot grootere bloei zullen brengen. De afd. is in de laatste weken de 200 leden gepasseerd. De bondscontroleur uit Utrecht had kas en boeken van den penningmeester nage- z en en alles in orde bevonden. Zondag 11 December van 4 tot 7 uur is in het gebouw van den R. K. Volksbond St. Nicoiaasfeest voor de kinderen der leden. Daar de zaal niet groot genoeg is, worden alleen de kinderen verwacht; den ouders wordt verzocht hun kinderen des avonds 7 uur te komen halen. Dinsdag 24 Januari wordt in „De Graan- fceurs" het jaarfeest gehouden. De hoofdbestuurder C. v. d. Hulst sprak hierna over het organisatieleven in den lcop der tijden. Deze lezing werd réeds bij andere gelegenheden uitvoerig in ons blad gepubliceerd. De voorzitter dankte den spreker voor zijn interessante rede. De Geest. Adv. Pater H. Ponsioen besloot den avond met een korte maar warme toe spraak. Na een korte rondvraag kon de voorzit ter met n woord van dank aan de sprekers en aan de leden voor hun opkomst de ver gadering sluiten met den chr. groet. ST. NICOLAASAVOND OP DE GEMEENTELIJKEN CURSUS VOOR WERKLOOZEN. Zaterdagavond vond in de Oude School in de van der Werfstraat, waar cursussen worden gehouden voor schilders en tim merlieden, een St. Nicoiaasfeest plaats, dat onder leiding stond van den leeraaï, den heer N. de Water. Er heerschte vah den aanvang af een prettige stemming onder de ruim 90 cursisten en er was een leuk programma samengesteld, dat op vlotte wijze werd afgewerkt. Als om 8.15 uur de heer de Water den avond met ,een kort maar krachtig woord heeft geopend, wordt er direct met het programma een aanvang gemaakt met de klucht „Doove Oom", wel ke geweldig insloeg. Daarna gaven de heeren Heusden en van der Broek eenige aardige nummers ten beste, waarna ver snaperingen zooals chocolademelk en koek werden rondgedeeld. Onder de pauze was er een verloting zonder nieten en wei'd den cursisten een sigaar aangeboden. Na de pauze werden weer enkele vroolijke nummers opgevoerd onder meer „De trui van Tinus" welke de lachspieren danig in beweging brachten. Aan het einde van het programma hadden alle medewerkers een dankbaar applaus van de cursisten in ontvangst te nemen. Hierna sloot de heer de Water dezen ge- zelligen avond met een woord van dank aan allen, die mede hebben geholpen om dezen avond te doen slagen, in het bijzon der de winkeliers en firma's voor hun ge schenken. Ook bracht hij de muziek en tooneelspelers en de dames dank voor hun medewerking. Namens de cursisten dankte de heer v. d. Broek den heer de Water voor het ge- NATIONALE INZAMELING VOOR VERVOLGDEN VOOR GELOOF EN RAp. Ruim 3300 geilden gecollecteerd. Het Comité Leiden bericht ons, dat de gehouden collecte op Zaterdag 3 Decern) er heeft opgebracht de somma van driedui zend, driehonderd, twee en vijftig gulc g, 10 cent, 3352 10), en brengt allen, cie tot dit welslagen, en in het bijzonder ain dames en heeren-collectanten, die het slechte weer trotseerden, hartelijk dank. Zij die niet in de gelegenheid war-en te offeren kunnen dit alsnog doen door te gireeren op No. 143732 van den penning meester M. L. Mussert Jr., Jan van Hout kade 37. MILITARIA. De kapitein van de militaire administra tie B. J. Jonker van het 4e Regiment In fanterie is bij beschikking van den In specteur der Militaire administratie met ingang van 23 Januari 1939 overgeplaatst bij de School voor opleiding dienstplichtig onderofficier administratie te Middelburg. Met ingang van 1 Januari 1939 zijn de onderstaande dienstplichtige sergeanten van het 4e Regiment Infanterie benoemd en aangesteld tot vaandrig bij het Regi ment achter hunne namen vermeld: J. A. v. Luijk 9 R. I.; C. A. J. Marijs 4 R. I.; H. J. Mathot 17 R. I.; O. E. B. Hamel 1 R. I.; P. J. v. Zijp 4 R. I.; H. G. A. v. Kleef 4 R. I.; -E. H. Ferguson 17 R. I.; N. C. ter Horst 17 R. I.; J. Goedhart 22 R. I.; J. A. M. Hofland 1 R I.; O. F. Horstman 15 R. I. en J. P. H. de Klerk R. W. Voorts als vaandrig benoemd bij 4 R. I de dpi. sergeants J. Kuipers van 7 R. I.; P. G. Hüsslage van 10 R. I.; R. Pool van 18 R. I. Nieuwe kantoor Middenstandsbank. De Middenstandsbank, kantoor Leiden, heeft een nieuwe woning betrokken, name lijk het sedert anderhalf jaar leegstaande gebouw van de Bank-assosiatie op de Bree- straat. De Middenstandsbank was voorheen ge vestigd aan de Turfmarkt, doch de bank zaken hebben den laatsten tijd zulk een omvang gekregen, dat uitbreiding noodig, doch in het oude gebouw onmogelijk was. Deze middenstands-instelling heeft, nu haar zetel in dit solide, als „bank" gebouw de huis. Er zijn enkele ondergeschikte wij zigingen aangebracht, doch overigens was het huis, beschikkend over een uiterst-vei lige, ruime safe, voor haar als geknipt. De restauratie stond onder leiding van de firma B. J. Huurman en Zonen, het schilderwerk werd verzorgd door M. Zie- gelaar en Zonen, de stoffeering door den heer Joh. van Weeren en het stucadoors- werk dc-or den heer Savelkoul. In het perceel Langebrug 1A was 's avonds laat een cigaret gerookt, en 's morgens, in alle vroegte, rukte de brand weer uit om het peukje te blusschen. De cigaret was op een kussen gevallen, daarna was een geheele stoel gaan smeulen en een zware rook vulde het geheele huis. De brandweer behoefde echter geen dienst meer te doen. De bewoners hadden de on- gewenschte kamer-verwarming reeds ge- bluscht. Een 14-jarige jongen, luisterende naar de aernautische voorletters P. V. H. en wo nende in de Smidssteeg, ging voetballen. Zijn voetballers-koffertje sloeg tegen het stuur van zijn fiets, de jongen raakte de kluts kwijt, reed op de Beestenmarkt het water .in en kwam met zijn kin op een staaldraad terecht, waarmede een schuit aan den oever gemeerd lag. De E.H.D. moest eraan te pas komen om den onfor- tuinlijken sportsman te verbinden. Zaterdag heeft de- Buurtvereeniging Eensgezindheid in het gymnastieklokaal der Christelijke scholen Coster- en Mun- nikenstraat het St. Nicoiaasfeest op luister rijke wijze gevierd. Bij het binnenkomen in de zaal werd St. Nicolaas en zijn knecht hartelijk toegezongen door de ruim 200 kinderen. De kinderen werden op verschil lende versnaperingen onthaald, ook werd een poppenkast vextooning gegeven. Ieder kind kreeg versnaperingen en een mooi prentenboek mee naar huis. De voorzitter, de heer W. Zwart, leidde dit St. Nicoiaas feest op 'uitstekende wijze. Aan,het Kon. Conservatorium voor Mu ziek te Den Haag is geslaagd voor het di ploma violoncel (solospel) de heer L. J. C. Dee, alhier. Geslaagd is voor het examen „Boek houden" mej. C. A. M. Westerbrinck te Leiden. Zij werd opgeleid door de Eerw. Zusters van de Haarlemmerstraat. Je geld öf je leven!! Aardig Is anders! Maar hij laat tenminste nog kiezen, terwijl Iemand, die met slechte* remmen rijdt, z'n mede- wegge bruikers INGEZONDEN STUKKEN LEIDEN, 2 Dec. 1938. Katholieke Actie voor God. De Lichtflitsen van den Bond zonder Naam zijn iederen Zaterdag verkrijgbaar aan het tentjè van bovengenoemde Actie op de Leidsche Zaterdagavond markt; Zon dags na de H. Mis van 8.30 en 10.30 uur aan de Hartebrugkerk, en verder bij de leden van deze Actie. Ook eventueele abonnementen kan men bij hen opgeven. Ook brochuren enz. van den Zeereerw. Heer Henri de Greeve zijn aan deze adres sen verkrijgbaar. Het is geen particuliere colportage. L. J. k' Katholieken van Leiden. Ge kent ongetwijfelt allen het mooie werk der Katholieke Actie „Voor God", de tent op de Zaterdagsche markt. Welnu, die tent heeft gebrek aan men- schen. Of zoudt U, lezer, 't zoo leuk vinden, b.v. tijdens de „regen-en-wind-periode" van j.l. Zaterdag vier uren aanéén te moeten slaan in die tent, omdat er geen meerdere medewerkers zijn. Zeker! Offertjes brengen kenmerkt den waren katholiek! Maar dit mooie leeken- apostolaat behoeft daarom nog geen lijdens weg te worden voor de betrokkenen. Schat ten we nu. dat Leiden ruim 10.000 volwas sen katholieken telt. Als daar nu eens 20. zegge twintig, zich kwam aanmelden, dan houden we er al overNiks erg! Ja, wat voor menschen? Rijk èn arm. onbemiddeld èn bemiddeld. Waarom niet? Let wel. katholieken, orn aat deze actie is voor God!en voor God toch zijn we allen dezelfde. Dus 20 Roomsche mannen melden zich spoedig! Wat daar nog meer voor noodig is? Vrije Zaterdagavond, goeie wil, gezond heid en 'n weinig praattalent. Katho'ieken, we, weten, hoe de vijanden der Kerk heele landen trachten van God te vervreemden en Hem uit de harten der menschen te barmen! Daar tegenover is het onze dure plicht God, en Hem alleen, de eer te geven, en te doen geven, die Hem toekomt! Katholieken, laten we in dezen advent rog dat hobbelige wegje te weinig men schen) met z'n allen even vlak maken. Op! Voor de nieuwe gemeenschao! Ter meerdere eer en glorie van Christus enzen Koning! God wil 't. A. OMGEVING H1LLEGOM POGING TOT INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongenoode gasten getracht in te breken bij den manufacturier P. J. Trossel aan de Hoofdstraat alhier Men is door de poort aan de Hofstraat op het erf gekomen en door verbreking van een ruit van de keukendeur binnengekomen. Toen het meis je des morgens te half 7 om naar de kerk te gaan beneden kwam. vond zij het vreemd, dat de deuren beneden open stonden en dat glasscherven op den vloer lagen, doch daar 't nog donker was, had zij geen argwaan. Bij dag werd terstond be merkt wat de bedoeling was geweest. Over al is gesnuffeld, doch er wordt niets ge mist. Zeer waarschijnlijk is 't edele gilde bij z'n operaties gestoord. Een geluk is, Cat alle toegangen tot den winkel goed wa ren afgesloten. De politie stelt een onder zoek in. LEIDSCHEN DAM Verkooping. Ten overstaan van no taris W. A. Caron te Voorschoten zal op de Woensdagen 14 en 21 December 1938 des voormiddags 11.30 uur in hotel „De Zwaan" te Leidschendam, publiek worden verkocht: eenige perceelen weiland in den Driemanspolder aan den Stompwijkscheweg r abij den Kostverlorenweg te Leidschen dam, groot 1 H.A., 67 A 79" c.A. MIJNSTREEK ALKEMADE Gunning schoeiïng en straatwerk. Door Burgemeester en Wethouders is aan de Wed. C. Lafighout te Oude wetering opgedragen het maken van een betonnen walbeschoei- ing in het Zuiden van Roelofarendsveen voor 18.834.—, terwijl aan de Wed. H. van T riek te Koudekerk aan den Rijn is ge gund het leggen van een klinkerbestrating net bijkomende werken voor f 10.800.De Wed. H. van Driel was op een na de laag ste inschrijver. Vertrokken: F. J. Berbiers naar Roelofarendsveen B 314, van Druten J. L. Straathof, Rijpwetering D 10, van Haar lemmermeer J. H. Ponsioen, Oude-Ade E 7 van Velsen A. Th. M. Bakker, Rijp- wetering D 46, van Leiden Th. P. Aker boom, Roelofarendsveen B 393 van Den Haag M. C. Bontje, Nieuwe-Wetering C 3, van Zoeterwoude A. E. M. Vesseur, Roelofarendsveen B 133, van Monster. Gevestigd: C. H. Lems, Roelofarends veen B 497, van Woubrugge M. Lange- veld, Roelofarendsveen B 321, van Leiden J. en K. J. Horsman, Oudewetering A 49 van Leiden A. C. P. Hoogerwerf, Rijp- wetering D 94, van Mijdrecht C. Tuk- keren gezin, Oudewetering A 104a, van Leimuiden M. van der Tang, Roelof arendsveen B 63 van Leimuiden J. M. van der Veer, Roelofarendsveen B 280 van Leiden L. A. Thomas, Oudewetering A 151, van Leiden I. H. P. van Aarle, Haarlemmermeer J. F. Hendrickx en gezin naar Velsen, Santpoort A. W. van Heyningen naar Den Haag Th. W. M. van Harte veld naar Venray P. E. Verhaar naai Leidschendam M, van Klink naar Gennep E. M. van der Meer naar Heemstede G. E. Vergeer naar Rotterdam R. M. Turk naar Rijnzater- wcude J. G Janssen haar Breskens J. M Hoogkamer naar Haarlemmermeer Abbens A. Vreeken naar Amsterdam J. A. Hoogenboom naar Bodegraven Oud- Bodegraven W. H. Eerdbeek en echtge- noote naar Derne (België). Geboren: Maria Agatha, d. v. M. J. Heemskerk en C. M. Verkleij Margare- tha Catharina, d. v. J. M. Corts en K. Roos. Overleden: Theodora Geertrui-da Straathof, oud 41 j., echtgen. van Th. P. v. d. Meer. Ondertrouwd: Abraham Pieter Pelt jm oud 36 j. en Renske Kinkel jd oud 26 j. BODEGRAVEN BEDELAAR VERDRONKEN. Hedenmorgen is bij het Grootvaders bosch „Rose Pietje'', een bekende bedelaar; toen hij over de leuning van een brug wil de klimmen, verdronken. HAZEPSWOUDE Door achterop rijdande taxi aangereden Zondagavond omstreeks 8 uur, toen de 22-jarige timmermansknechts A. H. Scha berhorst, wone: de aan den Hooge Rijndijk op den Rijkste at weg, liep te wandelen, werd hij door een hem achterop komende taxi, bestuurd door M. v. T. uit Alphen aan den Ryn, aangereden. De bestuurder van de taxi, die onmiddellijk stopte, nam S. half bewusteloos op en bracht hem naar dr. Vlaanderen te Koudekerk waar bleek, dat hij een enkel had gekwetet en over pijn in den rug klaagde. Zijn kleeding was deer lijk gehavend. Na verbonden te zijn is h\j naar de ouderlijke woning vervoerd. Vol gens den bestuurder moet het ongeval te wijten zijn aan het overschakelen van zijn licht vlak voor de aanrijding. De rijksveldwachter heeft de zaak in onderzoek. Geboren: Elizabeth dochter van B. M ex kus en E. v. Elkswijk Philippus Jo hannes zoon van Z. Fokker en Ph. T. Rademaker. DE KWAKEL L.T.B. Propaganda-avond van St. Amandus afd. L.T.B. te de Kwakel als spreker trad voor dezen avond op de heer J. M. v. d. Weijden, Tweede Kamerlid. Aanwezig waren eenige autoriteiten als burgemeester Koot, de wethouders, eenige raadsleden, het bestuur van veiling te Ter Aar, diverse afdeelingsbesturen van den L.T.B. uit den omtrek. Ruim 130 aanwezigen vullen de zaal van den heer Leenders. Zij worden allen verwelkomd door den voorzitter den heer P. W. Pount. De heer J. M. v. d. Weijden hield een duidelijke rede over de op 1 Nov. jJ. inge treden nieuwe pachtwet. Op een duidelijke, zakelijke en prettige manier gaf spreker een uiteenzetting van deze nieuwe wet, die in alles een verbetering is, hoewel natuur lijk ook nog fouten heeft. Na de rede werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen ook buiten de pachtwet om o.a. vaste lasten, steun kleine tuinders enz. Burgemeester Koot vroeg of de toeslag op de steun voor kleine tuinders al in kan nen en kruiken was. Zoo niet, of dit bin nen zeer korten tijd kon tegemoet gezien worden. De heer v. d. Weijdeai antwoordde, dat eenige gemeenten deze toeslag reeds ont vangen hadden. Voor andere gemeenten wordt deze toeslag nog overwogen. De heer A. Kameraad, directeur van de Groentenveiling te Ter Aar, feliciteert de L.T.B. alhier, dat het den heer v. d. Weij den als spreker heeft verkregen en vooi de uitnoodiging, ontvangen van het bestuur. De heer v. d. Weijden heeft den heer Kame raad een riem onder het hart gestoken in zake de vaste lasten. De heer v. d. Boog houdt een pittige rede, waarin hij laat uit komen, dat ge' (schieter en geldopnemer elkaar moeten bijstaan en alles moeten be dekken en laten samengaan met de liefde. Met een woord van dank sluit dc voor zitter dezen prachtigen geslaagden avond. Opbrengst tombola. De bruto op brengst van de tombola ten bate van het behoeftige kind op school bedroeg 443. NOORDEN PASTOOR BORSBOOM GAAT RUSTEN. De zeereerw. Pastoor W. J. J. A. Borsboom deelde gisteren vóór de Hoogmis aan de parochianen mede, dat hij met ingang van 1 Februari a.s. zijn pastoraat te Noorden eindigt en rusten gaat. Deze mededeeling kwam geheel on verwacht en bracht heel veel ontstelte nis, want Pastoor Borsboom, die sedert Maart 1925 alhier herdert, heeft zich zeei bemind gemaakt. Z.Eerw. is den 10en April 1872 te 's-Gravenhage geboren en is derhalve 66 jaar oud. NIEUWKOOP Nationale inzameling. De nationale collecte voor de vervolgden om geloof of ras heeft opgebracht 105.78. LEIDEN. Vrijdag „Geloof en Wetenschap", Aula R. K. H.B.S., 8.15 uur. Vrijdag. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Ledenvergadering Bondsgebouw. Rede Bondsvoorzit ter H. A. Vulink, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- dag 3 tot en met Vrijdag 9 Dec. a.s., waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest:: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. RIJNZATERWOUDE Nationale inzameling De col lecte voor de vluchtelingen heeft hier op gebracht 31.27. TER AAR Nationale inzameling. De nationale col lecte voor de vervolgden om geloof en ras heeft opgebracht 121.28. Naar de werkverschaffing. Mochten vorig jaar vele werkloozen niet in de ge legenheid zijn om in de werkverschaffing geplaatst te worden, thans zijn er 47 per sonen te werk gesteld in de Centrale werk verschaffing te Nieuwkoop en Zevenhoven. Het betreft hier uitdiepen van tochten en verbeteren van de Noordsche dijk. ZEVENHOVEN Nationale inzameling. De collecte, ge houden voor de volgden om geloof en ras heeft de niet onbelangrijke som van ƒ36.66 opgebracht. Dank aan de milde gevers. Binnenland AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Vanmorgen om half elf is in den Haar lemmerhout te Haarlem een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 50-jarige heer P. Groot, wonende in de Jan van Goyenstraat te Heemstede, fietste in de Hildebrandlaan, welke wordt gekruist door de trambaan van den lijn HaarlemLeiden. De heer Groot wilde de rails oversteken juist toen een tramtrein uit Haarlem naderde. Doordat hij even weifelde, werd hij door den motorwagen gegrepen en ongeveer tien meter meege sleurd. Hij kreeg een schedelbreuk en was vrij wel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Eilsabethsgasthuis overge bracht. De heer Groot was sedert korten tijd als leeraar verbonden aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. LIJK GEVONDEN. Gisteravond omstreeks kwart over acht heeft spoorwegpersoneel op de lijn Soest- duinenAmersfoort het verminkte lijk gevonden van een manspersoon. De politie, die terstond gewaarschuwd werd, heeft bij nader onderzoek geconsta teerd, dat het stoffelijk overschot was van den 45-jarigen B. A. uit Utrecht, die 's middags in zwaarmoedigen toestand zijn woning had verlaten. Vermoed wordt, dat de man zich onder den trein heeft gewor pen. De fiets stond aan de zijde van het rijwielpad, dat langs de lijn loopt. Buitenland JAN MASARYK TREKT ZICH TERUG LONDEN, 5 December (A.N.P.) De wijzigingen in de Tsjecho-Slowaaksche re geering zullen, naar de „Daily Telegraph" verneemt, niet zonder invloed blijven op de samenstelling van de Tsjechische legatie te Londen. Zoo zou Jan Masaryk, de ge zant en zoon van den stichter der Tsjecho- Slowaaksche republiek, zich binnenkort in het particulieren leven terugtrekken. Op 1 Jan. vertrekt hij naar de Vereen. Staten, doch hij keert naar Engeland terug, om zich daar metterwoon te vestigen. Andere leden van het personeel der legatie zijn naar Praag teruggekeerd, o.a. de persattaché dr. Kraus. Binnenkort zal het agrément ge vraagd worden voor een nieuwen Tsjecho- Slowaaksche gezant, maar tot dusver is hiervoor in Praag nog geen keuze gedaan. INCIDENTEN IN MEMELGEBIED MEMEL. 5 December (A.N.P.) Wegens de heerschende onrustige stemming, heeft het bestuur van het Memelgebied besloten de politie op het platteland met honderd man te versterken. Deze hulppolitie, welke in het burger gekleed gaat, en een witte hand om den arm draagt, zal ingrijpen wanneer het noodig is. Op de band staat in het Duitsch en het Litausch „Hulppolitie". Het Duitsche Nieuwsbureau maakt mel ding van, verscheidene incidenten en vecht partijen, welke zich tusschen Memel-Duit- schers en Litauers hebben afgespeeld. KONING CAROL NAAR ITALIë? BOEKAREST, 5 Dec. (A.N.P.) Volgens welingelichte kringen alhier zal koning Carel, vermoedelijk in Februari 1939. een officieel bezoek aan Italië brengen. EEN DUITSCHER UITGEWEZEN BERN, 5 Dec. (A.N.P.) De Duitscher Matt is uit het kanton St. Gallen uitgewe zen wegens nat. socialistische agitatie.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3