De Italiaansche aspiraties dagblad voor leiden en omstreken Krachtige reactie in de bedreigde Fransche gebieden De strijd in het verre Oosten VROOM DREESMANN MAANDAG 5 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9201 S)e Ceid&^h^Sou^a/nt ie 1 aüv. en a Doun.- larie ven zie pag. 2 ENGELAND ACHTER FRANKRIJK V De Katholieken moeten er tegen protesteeren In de socialistische pers lezen we in een beschouwing naar aanleiding van het Tweede Kamerdebat over het vluchtelin gen-vraagstuk: Dr. Deckers was zeer tevreden over wat de regeering en speciaal minister Goseling doet Zou hij ook zoo tevre den zijn, als de regeering op dezelfde manier optrad tegenover katholieke vluchtelingen? Misschien komt er nog wel eens een toevloed ook van hèn. Wij hopen intusschen, dat den Katho lieken dit bespaard moge blijven! Wij hopen intusschen, dat de schrijver van dit Kameroverzicht zich zal gaan schamen, doordat hij tot het inzicht komt, dat hij lasterlijk insinueert of insinue rend lastert. Wij hopen nog meer wat wij straks even zullen mededeelen. Hier wordt de indruk gevestigd, alsof de katholieken, speciaal de katholieken en de katholieke minister Goseling niet doen, wat van hen mocht worden verwacht ten opzichte van de Joodsche vluchtelingen! Tegen deze voorstelling moeten de ka tholieken protesteeren met op rechte en diepe verontwaardiging! Zeker, aan de vervulling van den plicht van naastenliefde ontbreekt onder ons veel, héél veel. Maar: er is geen reden, om nu speciaal den katholieken en den katholieken minister Goseling gebrek aan naastenliefde te verwijten in hun hou ding ten opzichte van het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen! Wij herinneren er aan, dat óók in de katholieke pers de eerste dagen van de gruwelijke Joden-vervolging in Duitsch- land bij de regeering is aangedrongen op meer soepelheid bij de toelating van vluchtelingen, dan de regeering scheen te betrachten. Doch nadien is duidelijker geworden, welke groote, ernstige moeilijkheden er aan dit vraagstuk 't is hier een „vraag stuk" voor de regeering vastzitten. Nadien is komen vast te staan, dat se dert 1933 Nederland ongeveer 17.000 Jo den heeft toegelaten (Engeland slechts 11.000), welk aantal de laatste weken met 4000 is toegenomen. Nadien is van Joodsche zijde zelf, door voorzitter en secretaris van het Comité voor bijzondere Joodsche belangen de hee- ren A. Asscher en prof. dr. D. Cohen, ver klaard, dat de Nederl; regeering inzake de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland van den aanvang alles heeft gedaan wat in haar vermogen lag; nadien is van Jood sche zijde speciaal aan minister Go seling oficieel waardeering en erken telijkheid betuigd, hulde gebracht voor. zijn activiteit, voor zijn optreden ten bate der Joodsche vluchtelingen. Wij hopen, dat de socialistische pers niet zal verder gaan met dat stoken te gen de katholieken, waar daarvoor heele- maal geen aanleiding bestaat! Wij hopen zooals wij reeds opmerkten in dit verband nog iets anders. Wij hopen, dat in de toekomst in te genstelling met het verleden en het heden de katholieken bij vervolging om des geloofswille dezelfde sympathie en steun zullen ondervinden, als nu de Jo den ondervinden in de socialistische pers, als nu de vervolgde Duitsche Joden on dervinden in de katholieke pers! Deze gedachte hebben wij reeds meer neergeschreven, maar het is nuttig en ge- wenscht, ze te herhalen. En wij willen hier met instemming citeeren uit een ar tikel van mr. A. baron van Wijnbergen in de „Maasbode" van Zaterdagavond. „Zeker het mag zonder zelfverhef fing gezegd worden tegenover de af schuwelijke Jodenvervolging staan de ka tholieken ook hier te lande mede vooraan om eenvoudig doende, wat plicht gebiedt hun medemenschen, de Joden, te helpen, moreel en financieel, in alles, waar hulp geboden worden kan. Neen, dat men zelf in den steek gela ten werd, is allerminst reden afzijdig te bleven, nu anderen moeten geholpen wor den; de katholieken geven blijk dat te be seffen. Geen rancune. Dat ook thans nog het onrecht, den ka tholieken, der Katholieke Kerk aange- dana, door verschillenden, die met de ka tholieken de Jodenvervolging verafschu wen, beschouwd wordt als iets, dat met onverschilligheid mag worden voorbijge gaan; ja zelfs dat, waar het Spanje be treft, niet alleen geen afkeuring wordt vernomen, maar zelfs sympathie betuigd L. v. GÉELEN, Haarlemmerstr. 55,Tel. 593 wordt met hen, die zich aan ergerlijke gru weldaden tegen de katholieken, tegen de Katholieke Kerk schuldig maken, dat al les is voor de katholieken geen grond er niet naar te streven inzake de Jodenver volging den plicht van naastenliefde ten volle te volbrengen. 't Is noodig dat zelf te constateeren; an deren doen het niet. En 't is noodig daaraan te blijven her inneren opdat eenmaal moge het spoe dig wezen de overtuiging zich vestige, dat ook bij vervolging van katholieken, ook bij aanslagen op de Katholieke Kerk eenzelfde openlijke afkeuring en veroor deeling mag verwacht worden van allen, die tot de weldenkende menschen wen- schen te worden gerekend". DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS: De kreten in de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden, welke de in leiding waren van een Italiaansche cam pagne om het bezit van eenige Fransche gebieden, hebben natuurlijk in Frankrijk en ook in Engeland reacties wakker geroe pen. Op Corsica en in Tunis hebben voor al gisteren anti-Italiaansche betoogingen plaats gevonden. Engeland heeft z'n neus er ook tusschen gestoken en lord Perth, den ambassadeur te Rome, aan graaf Ciano laten vragen, wat er aan de hand is en wat Italië nu eigen lijk wil. In Engeland vestigt men er de aandacht op, dat een in bezit neming van Corsica en Tunis de situatie rond de Mid- dellandsche Zee zou wijzigen, wat in te genspraak zou zijn met het Britsch-Ita- laansche accoord. In Frankrijk vraagt men zich af, wat de houding van Duitschland zal zijn, vooral in verband met de komst van minister von Ribbentrop te Parijs, waar de bekende ge meenschappelijke verklaring moet worden geteekend. Volgens Reuter is men te Berlijn niet verwonderd, dat Mussolini nu ook eens wil profiteeren van de „as". Hij doet het al leen wat voorbarig, daar het presentee ren van de rekèning vlak vóór de bezege ling der Duitsch-Fransche toenadering Duitschland in ernstige moeilijkheden kan brengen. Het is in elk geval zeker, dat officieele kringen te Berlijn geneigd zijn, de Italiaan sche eischen in verband te brengen met het gevoelen van Mussolini dat, nu de af hankelijkheid van Duitschland van het as- verbond afneemt, het beter is toe te slaan zoolang Duitschland nog dankbaar is voor de reeds eerder door Italië bewezen diensten. De Parijsche correspondent van de „Ti mes" schrijft met betrekking tot de onder- teekening van de Fransch-Duitsche verkla ring: „Als de ceremonie zonder moeilijk heden verloopt, kan veilig worden aange nomen, dat de Fransche regeering reeds bevredigende verzekeringen zal hebben ontvangen omtrent de Duitsche houding ten aanzien van de jongste Italiaansche campagne voor territoriale herziening ten koste van Frankrijk. DUIZENDEN SLACHTOFFERS BIJ LUCHTAANVAL OP KWEILIN De stad grootendeels in puin De Chineesche ambassade te Londen deelt mede, een telegram uit Tsjoengking te hebben ontvangen, volgens hetwelk bij een Japanschen luchtaanval op Kweilin, in Noordelijk Kwangsi, 5.000 burgers zijn ge dood of gewond. De Japansche vliegtuigen hebben ruim driehonderd bommen laten neerkomen op Kweilin in twee luchtaanvallen. Behalve de geraamde 500 slachtoffers, zijn zeshon derd huizen verwoest en liggen de hoofd straten der stad in puin. De brandbommen hebben enorme bran den veroorzaakt. Wegens de mogelijkheid, dat de Japanneezen Kwangsi binnentrek ken, hebben de generaals Lit Soeng Yen, opperbevelhebber der Chineesche troepen aan den Noordelijken oever van de Jangtse, en Pai Tsjoeng Hsi, afgevaardigde van den Chineeschen Generalen Staf, een beroep ge daan op het volk, zich als een man te her- heffen om hun grond te verdedigen. Op een groote militaire conferentie, welke „ergens in Zuid-China"is gehouden, zijn maatre gelen besproken om den Japanschen op- marsch te stuiten. OVERWINNING DER CHINEEZEN TEN ZUIDEN VAN TSOENGSJOEA Volgens daar ontvangen berichten uit het Chineesche leger hebben de Chineesche WAT CIANO VAN DE KWEST7E ZEGT De diplomatieke correspondent van Reu ter heeft vernomen, dat de Italiaansche mi nister van buitenl. zaken graaf Ciano Zater dag den Franschen en den Britschen am bassadeur te Rome heeft medegedeeld, dat hij bereid is naderen uitleg te geven van hetgeen hij in de Kamer heeft gezegd, doch dat hij geen verantwoordelijkheid kan ne men, voor hetgeen na zijn rede in de Ka mer is geroepen. Naar verluidt heeft de Britsche ambas sadeur, lord Perth, in een tweede bezoek aan graaf Ciano gewezen op de Britsch Italiaansche overeenkomst, waarin wordt vastgelegd, dat geen van beide partijen een wijziging wil brengen in den bestaanden toestand langs de kust van het westelijk deel der Middellandsche Zee. Verder ver luidt, dat Italië niet de bedoeling heeft dit verdrag te schenken. In de Italiaansche pers worden de aan vallen op Frankrijk en de eischen tot ver dere ontwikkeling van de overeenkomst van München met onverminderde kracht voortgezet. CORSICANEN WILLEN FRANSCHEN BLIJVEN Gisterochtend is té Ajaccio, de hoofdstad van Corsica, een indrukwekkende betoo ging gehouden om te protesteeren tegen de incidenten in de Italiaansche Kamer. Voor afgegaan door den burgemeester en de le den van den gemeenteraad trokken 30.000 personen door de straten der stad onder het zingen van de „Marseillaise" en „Sambre et Meuse". De betoogers begaven zich naar den prefect, wien een manifest werd over handigd, waarin deTbevolking van Ajaccio eenstemming haar verzekering geeft van haar aanhankelijkheid aan het vaderland. Gisterochtend zijn ook in tal van andere plaatsen op Corsica betoogingen gehouden om te protesteeren tegen de in de Italiaan sche Kamer ten aanzien van Corsica ge uite kreten. Overal werden moties aangenomen, waar in de banden tusschen frankrijk en Corsica in het licht worden gesteld en waarin men deed uitkomen, dat er geen separatistische beweging bestaat. Krachtig wordt geprotes teerd tegen iedere aanspraak van het bui tenland op het eiland, dat Fransch ge bied is. Hoofdplein te Arezzi wordt „Corsicaansche plein" Het hoofdplein van de Italiaansche stad Arezzi zal naar Corsica worden genoemd. Dit voorstel werd door den podestat in den gemeenteraad gedaan, welke het aannam, naar de bladen zeggen, met een betooging ten gunste van den Duce. strijdkrachten langs den spoorweg Kanton- Hankau aanzienlijke winst behaald bij een offensief tegen de Japansche stellingen ten Zuiden van Tsjoengspoea. Het offensief werd Donderdag ingezet. De Chineezen beweren Taiping Tsjang, op 25 mijl ten Noorden van Kanton te hebben veroverd. Gemeld wordt dat ongeregelde Chineesche troepen zeer actief zijn geweest bij het district Honan, aan den Zuidelijken oever van de Parelrivier ten Zuiden van Kanton. VREDESONDERHANDELINGEN TUS SCHEN CHINA EN JAPAN? HONGKONG, 5 December (A.N.P.) Volgens inlichtingen uit geloofwaardige bronnen zouden te Hongkong, waar Tseng song Ming, een afgevaardigde van de „Vredespartij", is aangekomen, tusschen China en Japan vredesonderhandelingen worden gevoerd. Ming, die onderminister voor de spoor wegen is gewest, is particulier secretaris en vertrouwde van Wang Wei. Deze onder handelingen zouden nauw verband houden met de pogingen van de Chineesche vredes partij om het aftreden van Tsjang Kai Sjek te bewerkstelligen. ZEVENTIEN OPVARENDEN VAN GRIEKSCH SCHIP VERMIST BERLIJN, 5 December (A.N.P.) De reederij van het Duitsche s.s. „La Plata", te Hamburg, heeft draadloos bericht ontvan gen, dat zeventien opvarende van het Grieksche s.s. „Akti", dat gisteren ter hoogte van Ouessant na een botsing met de „La Plata" is gezonken, vermist worden. OOK BETOOGING IN TUNIS Gisterochtend van tien tot twaalf uur hebben een paar duizend jongelui in de hoofdstraten van Tunis betoogd. Zij zongen de Marseillaise en riepen: Leve Frankrijk Zij protesteerden tegen de betoogingen in de Italiaansche Kamer. De eerste volksverzamelingen ontstonden tegen tien uur op de Avenue Jules Ferry voor een Italiaanschen boekwinkel, welks étalage werd vernield. De betoogers begaven zich vervolgens naar het paleis van den resident. Toen hij werden tegen gehouden door de politie wilden zij zich naar het Italiaansche consu laat begeven. De meeste betoogers zijn daar niet in geslaagd, doch kleine groepjes heb ben dit gebouw toch bereikt. Voor het Ita liaansche consulaat zongen zij de Marseil laise en riepen zij „Leve Frankrijk". De politie slaagde er in de betoogers te verspreiden. Om kwart over twaalf was de orde her steld. Tijdens de betoogingen zijn vijftien perso nen gearresteerd, n.l. een aantal Corsika- ne en Italiaansche tegenbetoogers, o.a. een Italiaansch onderwijzer, die een revolver bij zich had en een Italiaan, dia zich met een mes gewapend op een aantal jonge lie den, die zich naar de Italiaansche legatie begaven, wierp. Aan Italiaansche winkels is aanzienlijke schade aangericht. Sec3 rt het middaguur 'r?kken miMtaire patrouilles door de stad om verdere ordeverstoring te; voorkomen. Te Sousse hebben Mohamedanen en Is raëliten een betooging georganiseerd om hun trouw aan Frankrijk te betuigen. ENGELSCHE PERSSTEMMEN De Engelsche Zondagsbladen wijze erop, dat Engeland krachtig steun verleent- aan het verzoek om verklaringen, dat door de Fransche regeering te Rome is gedaan na de betooging in de Italiaansche Kamer. Volgens de „Sunday Times" zou lord Perth Maandag bij Ciano een stap onderne men, om inlichtingen in te winnen om trent de juiste beteekenis van de kreten „Tunis, Corsica". Het blad wijsl er op, dat geen enkele ter ritoriale eisch in overeenstemming gebracht kan worden met het Britsch-Italiaansche accoord van 16 April. „Territoriale wijzi gingen betreffende Tunis, Nice en Corsi ca kunnen in geen geval door Frankrijk overwogen worden, dat in deze zaak den volledigen steun heeft van Groot Brittan je. Men is te Londen van meening, dat 't van het hoogste belang is, dat ten aanzien hier van Italië zich geen enkele illusie maakt". Het blad meldt ten slotte, dat men te Londen het vermoeden heeft, dat de Ita liaansche aspiraties geformuleerd zijn na overleg met Berlijn. De kaart geeft weer hoe Tunis gelegen is ten opzichte van Italië en welke strategi sche ligging dit land heeft aan de Noord kust van Afrika. Door het Britsch-Italiaansche accoord, hetgeen nog rfiaar pas in werking is ge treden, verklaarde Italië onlangs, dat het geen enkel verlangen had om den territo- rialen status quo in de Middellandsche Zee Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Italiaansche aspiraties t.o.v. Fransch grondgebied hebben heftige reacties uitge lokt. Engeland stelt zich achter Frankrijk. (lste blad). Wordt ds. Niemöller binnenkort in vrij heid gesteld. (3de blad). De hertog van Gloucester doet een ern stige val. (3de blad) Binnenland Benoemingen Bisdom Haarlem (le blad). Verlenging vestigingsverbod voor het kruideniersbedrijf en voor het automobiel en garagebedrijf (lste blad). De nationale collecte voor de vervolgden om geloof en ras (lste blad). Uitspraken van den Hoogen Raad inzoke de „wilde" autobussen (lste blad). Sport en Wedstrijden Voetbal: Eerste nederlaag van Laura in de competitie van den I.V.C.B.; gelijk spel van D.O.S.R. tegen H.B.C. De acht ste overwinning van Docos. UITSLAG ST. NICOLAAS PUZZLE. pag. no. art. no. prijs 238 988 1.95 229 420 0.95 232 870 0.75 236 959 1.45 226 755 2.90 231 835 4.90 228 798 1.95 234 906 1.35 238 1000 2.75 232 863 1.00 De prijswinnaars rijn Mej. A. lansen, Lorentzkade 17, Leiden Mej. v. Bezooyen, Korteraar D. 176, Ter Aar Mej. v. d. Kallen, Pasieurstraat 22A, Leiden Mej. H. v. Dijk, Broekweg 9, Valkenburg Mej. C. Kortekaas. Warmunda 33, Warmond LEIDEN te veranderen. Hierop heeft Engeland hel Italiaansche Imperium erkend. Wat wil Italië nu. heeft het werkelijk as piraties voor Tunis? Parijs en Londen zijn waakzaam, dat hun belangen in Afrika niet zullen geschaad worden. De Fransche en Britsche kolonies, welke gelegen zijn om het Italiaansch bezit in Afrika overziet men op de kaart.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1