DE VERLAGING VAN DE LEER- LINGENSCHAAL BUITENLAND Kabinet-Spaak in moeilijkheden VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Tweede Kamer Motie-Tilanus met 53-39 stemmen verworpen BELGIË Breuk met Barcelona- regeering EEN GROFHEID VAN DEN SPAANSCHEN AMBASSADEUR. De regeering te Barcelona heeft of ficieel medegedeeld, dat zij haar am bassadeur te Brussel heeft teruggeroe pen. Volgens een bericht van het Spaan- sche persagentschap te Londen heeft Del Vayo, de minister van buitenland- sche zaken der linksche regeering verklaard, dat dit besluit genomen is „naar aanleiding van de vreemde om standigheden, waarin de Belgische re geering kennis heeft gegeven van haar besluit een handelsagent naar het door Franco beheerschte deel van Spanje te zenden." De ambassadeur is gisteren reeds naar Barcelona vertrokken. Het con sulaat te Antwerpen zal de zaken der ambassade waarnemen. Als antwoord hierop, aldus meldt Belga uit Brussel, heeft de Belgische regeering besloten den Belgischen saakgelastigde en den consul te Bar celona onmiddellijk terug te roepen. De Brusselsche correspondent van het „Hbld." meldt nader: Het besluit van de Belgische regeering om over te gaan tot benoeming van een handelsvertegenwoordiger te Burgos heeft een sensationeele reactie uitgelokt: De re geering van Barcelona heeft bij wijze van protest haar gezant te Brussel teruggeroe pen en de Spaansche diplomaat heeft Bel gië op staanden voet verlaten. Klaarblijkelijk is het de bedoeling van Barcelona geweest dit vertrek een demon stratief karakter te geven en daarin is de gezant maar al te goed geslaagd. Hij heeft, naar men gisteravond verklaarde, het in derdaad nogal „Spaansch" gemaakt. In stede van minister-president Spaak een af scheidsbezoek te brengen, zooals bij der gelijke gelegenheden gebruikelijk is, heeft de Spaansche diplomaat aan het departe ment van buitenlandsche zaken eenvou dig- zijn kaartje afgegeven waarop hij de letters P. P. C. (pour prendre congé) had gekrabbeld. Deze handelwijze heeft in breede krin gen een zeer ongunstigen indruk gemaakt en zelfs aan socialistischen kant bleek men gisteravond ontstemd over de ongewone demonstratie. Men wees erop, dat het link sche Spanje tegenover geen der landen, die tot dusverre een handelsvertegenwoor diger naar Burgos hebben gezonden, een dergelijke maatregel heeft genomen. Dat men juist tegenover België op een derge lijke wijze optreedt schijnt erop te wijzen, cat Barcelona dit besluit heeft genomen met de bedoeling het socialistische partij congres van Maandag a.s. tegen den heer Spaak in het harnas te jagen. Het zou ech ter wel eens kunnen gebeuren, dat de bom verkeerd barstte en dat de Spaansche maat regel een averechtsche uitwerking had. De Belgische regeering heeft niet lang gewacht om de consequenties uit het de monstratieve besluit van Barcelona te trek ken en heeft nog in den loop van gister avond haar zaakgelastigde te Barcelona en haar consuls in het linksche Spanje te legrafisch teruggeroepen. Men dient af te wachten, hoe het socia listische congres Maandag a.s. op een en ander zal reageeren. Vermoedelijk zal een groot deel dei socialisten zich solidair met den heer Spaak verklaren, maar de extre mistische richting in de partij zal in de ge beurtenissen van heden ongetwijfeld aan leiding vinden krachtiger dan ooit tegen den minister—president te ageeren. Er valt op het oogenblik nog geen peil op te trek ken welke van beide richtingen het congres op haar hand zal weten te krijgen. In re- geeringskringen schijnt men de komende dingen met gelatenheid tegemoet te zien, maar men ontveinst zich niet, dat de toe stand er voor de regeering weinig roos kleurig uitziet. ONEENIGHEID IN EIGEN BOEZEM. Ook van andere zijde wordt het ka binet-Spaak trouwens bedreigd. In liberale kringen heerscht reeds sedert geruimen' tijd ernstige ontstemming over de economische politiek van den Katholieken Minister Heymans die meer en meer begint aan te sturen op een geleide economie. Reeds bij herhaling schijnt deze kwestie aanleiding te hebben gegeven tot botsin gen in den schoot van het kabinet, maar tot dusver was daarover naar buiten slechts weinig uitgelekt. Thans echter heeft de liberale minister van financiën in de Kamer de kat den bel aangebonden. De heer Max Leo Gerard hield gisterenmiddag een rede, waarin hij zich zeer demonstratief tegen de geleide economie uitsprak en den lof van het eco nomische liberalisme zong. Onmiddellijk na de kamerzitting kwam het kabinet bijeen om te trachten een ba sis van overeenstemming te vinden, maar indien onze inlichtingen juist zijn, is deze poging volkomen gefaald. Had men gisteravond Koning Leopold kunnen bereiken, dan ware het kabinet., op dit oogenblik reeds demissionair geweest. Thans heeft men besloten er eerst nog maar eens een nachtje over te slapen en vanmiddag om vier uur nogmaals bijeen te komen, teneinde na te gaan, of de breuk tusschen liberalen en katholieken alsnog te krammen is. Klaarblijkelijk hoopt men, dat de tijd ook in het onderhavige geval raad zal brengen. OU1TSCHLAND VON RIBBENTROP GAAT NAAR PARIJS. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld, dat de Duitsche Minister van Bui tenlandsche Zaken, von Ribbentrop, zich Maandag a.s. op verzoek van de Fransche regeering voor een kort verblijf naar Pa rijs zal begeven. ITALIË DE ITALIAANSCHE AANSPRAKEN OP TUNIS. Het onrecht van 1881. De „Regime Fascista" schrijft met be trekking tot de redevoering van Ciano, dat Italië zijn eigen eischen voor heden en toe komst zonder uitzdndering handhaaft. De Kamervoorzitter heeft de afgevaardigden, toen zij „Tunis" riepen, onmiddellijk tot .de orde geroepen, maar het nationale ge voel laat zich niet tot stiltsand brengen door het geluid van een bel. De uitroepen moeten beschouwd worden als rechtstreek- sche, onwederstaanbare uitdrukking van de stemming, die het geheele Italiaansche volk van heden bezielt. In een artikel over de „Italiaansche eischen" zegt de „Lavoro Fascista", dat het niet gehouden is tot dezelfde discretie als Ciano. Het blad geeft de „onrechtvaardig heden" aan, die hersteld moeten worden, als men prijs stelt op de Italiaansche vriendschap". De bezetting van Tunis door Frankrijk in 1881 beteekende door de wijze, waarop zij geschiedde, door de diploma tieke voorgeschiedenis en wegens de Ita liaansche belangen, die reeds eerder in dat gebied bestonden, een ernstig onrecht, dat de Italianen nooit hebben vergeten, wil men met Italië bevriend zijn, dan moeten de onrechtvaardigheden thans ongedaan gemaakt worden." Het blad zegt tenslotte, dat, hoewel het geen gezag heeft om dit neer te schrijven, het toch de aandacht der op vestigt, om aan te toonen, dat het hier niet gaat „om de diplomatieke en zelfs niet de politieke verhouding tusschen beide sta ten, maar om de moreele en psychologische betrekkingen." HET RAS EN DE VOETBAL. Het bestuur der Italiaansche voetbalfe deratie heeft in zijn laatste vergaderingen besluiten genomen voor de toepassing der rasbeginselen op dit gebied van sport. PALESTINA DE STRIJD TEGEN DE ARABIEREN. Gistermiddag hebben Britsche militairen ten Noord-Westen van Hebron zeven Ara bieren gedood en vier gevangen genomen. De bende werd door de luchtmacht ont dekt. Bij een gevecht in een der hoofdstraten van Haifa zijn gisteren vier Arabieren ge dood en zeventien gewond. De Arabieren hadden op een patrouille geschoten, waar op de Britten onmiddellijk het huis bin- rensnelden, waaruit geschoten was. Tij dens de huiszoeking bood een groot aantal Arabieren tegenstand. In totaal zijn gisteren negentien Arabie ren en enkele bekende bandieten gearres teerd. De balans over November. Gedurende de maand November zyn volgens een niet-officieele schatting tenge volge van aanslagen 197 menschen om het leven gekomen en 131 gewond. Tot de omgekomenen behooren 11 Brit sche soldaten, tot de gewonden 35. Zeven Britsche politie-agenten zijn gesneuveld cf gewond. Gedurende de laatste vijf maanden zijn in het geheel 53 Bngelschen om het leven gekomen en 180 gewond. 'n Kwade kans..It In uw wagen moet u niets wagen..», autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! Vele wenschen bij Binnenl. Zaken Vergadering van gisteren. Aangenomen wordt o.a het wetsontwerp goedkeuring van den onderhandschen ver koop aan de gemeente Noordwijk van Duin- grond benoorden den vuurtoren teNoord- wijk aan Zee. Bij het laatste punt zegt de heer TER LAAN (S.D.), dat de regeering zuinig moet zijn met dergelijke wetsontwerpen, daar de ouinen gespaard moeten blijven. Minister DE WILDE stelt den heer Ter Laan gerust. Er blijft voldoende duinterrein over. Dit wetsontwerp is in het belang der gemeente Noordwijk. LAGER ONDERWIJS. Aan de orde is de begrooting van onder wijs, kunsten en wetenschappen, afdeeling lager onderwijs. De heer TILANUS (C.H.) bestrijdt de meening van den heer Thijssen, dat de toe- passelijKheid van het vluchtheuvelartikel niet telken jare zou mueten worden onder zocht. Aan de motie-Thijssen heeft spr. geen behoefde. Het is een slag in de lucht, die geen nut heeft. DE MINISTER AAN HET WOORD. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer SLOTEMAKER DE BRUïNE, antwoordt de sprekers. De leerlingenschaal. Hij begint met de leerlingenschaal en wat daarm .-de samenhangt. Het gewicht van dit onderwerp wordt door allen erkend. Dat verlaging van de schaal gewenscht is, wordt ook door ieder erkend. Helaas is het als men achter de regeeringstafel zit niet moge lijk, de zaak te zien als de heer Thijssen. Spr. beziet de kwestie van paedagogischen en van socialen kant. Wij hebben sinds 1932 de leerlingenschaal, waartegen thans de critiek gaat. De schaal is door het ka- binet-Ruys de Beerenbrouck verlaagd, om- cat het cijfer der onderwijsbegrooting te groot was op het totaal der staatsbegroo- ting. De toen permanent bespaarde vijf millioen per jaar kan thans niet opnieuw worden gevoteerd. De motie-Thijssen beteekent twee din gen: wijziging van de schaal is gewenscht en zij kan onmiddellijk worden geëffec tueerd. Het eerste weet de regeering, het tweede ontkent zij, zoodat zij ook ondanks deze motie op haar standpunt moet blijven staan. Spr. verwerpt de constructie, dat aan de kweekelingen met acte onderwij zerssalarissen moeten worden gegeven. Dit is een wijziging van de leerlingenschaal; bovendien zijn de kweekelingen geen vol waardige paedagogen, al is hun tegenwoor digheid sociaal gewenscht. Voorts worden zij door den gemeenteraaa en de bijzondere schoolbesturen benoemd; de regeering kan daarvan de financieele verantwoordelijk- beid niet dragen. Een nieuwe belasting ten bate der kwee kelingen zou het staatsbudget blijvend ver- hoogen. Het gebruik van de accijnsregeling en een heffing op vreemdelingen zou de plannen van den minister van financiën wijzigen, welke deze reeds heeft uitgestip peld. Iets anders is de suggestie van den heer Deckers. De begrooting van onderwijs bevat bij een totaal van 146 millioen een salarispost van 133 millioen, zoodat bezui niging op de 13 millioen, die overblijven, niet mogelijk is. De heer Thijssen, die dit mogelijk achtte, heeft dus geen gelijk op dit punt. Wat de werklooze akte-bezitters betreft, heeft spr. eerder behoefte om vierkant te zeggen waar het op staat dan om te vis- schen naar populariteit. Wie een akte heeft en geen werk vindt, draagt zelf de verant woordelijkheid van zijn beroepskeuze, of anders zijn ouders. De regeering wil wel helpen, maar men moet de verant woordelijkheid niet omkeeren. Als een jonge man drie jaren te laat ontdekt, dat tr geen plaats is, dan ligt dat aan hem. De subsidieering van de kweekscholen door de regeering" geeft haar niet de verant woordelijkheid voor de beroepskeuze. Toen de regeering het subsidie van eenige kweek- rcholen wegnam, gingen sommige door met de opleiding. Daar kan de regeering niet de schuld van op zich nemen. Wat er gebeuren moet? Het eerste wat op den weg der overheid ligt, is het aantal ge gadigden zoo klein mogelijk te maken. Het stopzetten van het staatsexamen zou niets beteekenen, want het aantal geslaagden was de laatste jaren zeer gering. De stop zetting van de kweekschoolopleiding is vroeger voorgesteld, doch is onder de felle kritiek van de Kamer bezweken. De maat regel zou bovendien eerst in 1942 werken. De heropening naar mate van de behoefte jer inrichting zou op de grootste moeilijk heden stuiten. Een numerus clausus levert dezelfde moeilijkheid op. Intusschen is er een en ander gebeurd om de opleiding te verminderen. Parallel klassen worden niet meer gesubsidieerd en het vereischte aantal afgeleverde candidaten is verminderd. De werving door de kweek scholen is erdoor verminderd. Bovendien lijn er een aantal kweekscholen verdwenen, althans van subsidie gespeend. Er is thans een aantal leerlingen dat ten opzichte van 1932 staat als 44 100. In 1935 slaagden er 2563, in 1938 1545. Ook hier een aanzienlijk verschil. Voorts zijn 250 gehuwde onderwijzeressen afge vloeid. Die er thans nog zijn, zijn kost- winsters. Voorts zal binnenkort het aantal wachtgelders worden verlaagd. Hun aantal is van 1107 in 1937 tot 681 in 1938 gedaald. Het oogenblik ziet spr. komen, dat de sol licitatie vrij zal komen. Dit komt door het streng vasthouden aan den eisch, dat een toventallig onderwijzer een wachtgelder ;noet zijn. Uitzonderlingen zijn niet toege staan, omdat de wachtgelders gezinnen heb ben ende kweekelingen niet. Het oogen blik van het vrijgeven aer sollicitatie wil spr. niet ook nog verschuiven ten bate der uitgetrokken wachtgelders Maandenlang heeft spr. gedacht over de vraag wat nog meer gedaan kan worden. Een definitieve-oplossing heeft spr. niet ge vonden. Men verbaze zich daarover niet. in Maart had spr een conferentie met ver tegenwoordigers van de onder wij zersver- eenigingen gehad. Hij neeft bun gevraagd: Als ik een millioen te besteden had, hoe zou ik dat moeten doen? Uil berekening of uit welke motieven ook gaven de heeren hierop geen antwoord. Elk soelaas scheen hun blijkbaar een verschuiving van den datum der verlaging van de leerlingenschaal. Sommige kweekelingen zijn geholpen buiten het onderwijs. Via het capitulanten- bureau zijn geplaatst 459, via het plaat singsbureau van binnemandsche zaken een geringer aantal, terwijl 53 aktedragers een teurs genieten ten eind. in een technisch beroep te worden opgeleid. Het is niet juist, dai alle kweekelingen met akte paedagogisch gesproken in de .school noodzakelijk zyn men leze het on derwijsverslag. In de inspectie Sneek zijn 76 kweekelingen werkzaam, terwijl verla ging van de leerlingenschaal 27 nieuwe plaatsen zou openen Medetelling van den diensttijd als kwee- keling in de salarisberekening is niet moge-' iijk. De minister van binnenlandsche zaken heeft op een desbetreffend verzoek van de onder wijscentrales afwijzend beschikt. De positie der kweekelingen loopt te zeer uit een. Een vergelijking met de vroegere as sistenten een afgesloten groep gaat niet op. Een dergelijke regeling zou een half millioen kosten. Het bijzonder onderwijs, dat de meeste kweekelingen geeft, zou er het meest van profiteeren. Onderwijs aan 14- en 15-jarige kinderen. De regeering heeft thans in onder zoek een scholing van 14-jarige jon gens en 15-jarige meisjes via onder wijsvoorziening. Het is niet onmogelijk, dat hierbij onderwijskrachten aan het werk kunnen worden gesteld. Vrij blijvend zegt spr. dat het aantal eenige honderden zal beloopen. In het kader van de voor het departement vafi so ciale zaken bestemde gelden is gedacht aan tewerkstelling van jonge onder wijzers. Spr. heeft den minister vax^ sociale zaken voorgesteld in de school een aantal aktedragers te brengen, die daar niet zijn krachtens benoeming of krachtens art. 56 lid2, en die dan een vergoeding zouden kunnen ontvangen op een wijze, dat de kwestie van het jeugdsalaris wordt ontweken. De mi nister van sociale zaken heeft gezegd, eventueel te willen meewerken. De regeering moet de zaak echter nog uit werken. Als dit geschied is, zal een op lossing worden bereikt in den geest van den heer Tilanus, doch zonder de pro blemen op te roepen, die het amende- ment-Tilanus oproept. Na repliek", wordt gestemd over de motie Thijssen, luidende: De Kamer, van oordeel, dat verbetering van de personeelsvoorziening voor het lager onderwijs door wijziging der thans gelden- ce leerlingenschaal urgent is, gaat over tot de orde van den dag. Een verklaring van den heer Moller. De heer MOLLER (R.K.) legt een ver klaring af: Met den zakelijken inhoud van de motie- Thijssen kan spr. zich volkomen vereenigen. Aangezien er echter geen enkele twijfel bij de regeering kan bestaan over de mee- r ing van de heele Kamer, dat zij naar een oplossing in de richting van een verlaging van de leerlingenschaal moet blijven zoe ken, acht hij de motie geheel overbodig. De motie-Thijssen verworpen. De motie wordt met 5339 stemmen ver worpen. Tegen stemden de A.R., de C.H., de R.K. en de St.Ger. Het amendement-Tilanus: de surnumerair-onderwijzer. De heer TILANUS (C.H.) licht zijn amen dement betreffende surnumeraire onder wijzers toe. Het amendement is onderteekend door de heer Tilanus, mevrouw Mackay-Katz, de heeren Moller en KroL De minister over het amendement. De MINISTER denkt minder gunstig over het amendement. Het is een wetswijziging door middel van een begrootingsartikel. Het schept een nieuwe categorie zelfstan dige onderwijskrachten buiten de wet om. Het gevolg is niet te overzien. Wat gebeurt er met hen, die krachtens artikel 56 lid 2 oan het werk zyn? Spr. heeft laten uit rekenen, dat er door dit voorstel 75 meer menschen in de school zouden komen dan reeds geschiedt. Maar als de heer Tilanus bedoelt, dat de toepassing van artikel 56 lid 2 wordt voortgezet, dan zyn de gelde lijke consequenties niet te overzien en is het denkbeeld onaanvaardbaar. Dit voorstel behelst een jeugdsalaris. Dit is niet het ge val met de regeeringsplannen, die binnen kort in den vorm van een suppletoire be grooting zullen worden voorgelegd. In die plannen wordt gedacht aan werkverrui ming met een vergoeding, dit heeft geen consequenties in de richting van een jeugd salaris. De voorsteller kan later het regee- ringsvoorstel beoordeeien, en als hij het nog slecht vindt, kan hij op zyn denkbeeld terugkomen. De amendeur aan het woord; De heer TILANUS (C.H.) stelt tegenover de opmerkingen, dat door zijn voorstel slechts zeer weinig menschen aan het werk zullen komen, dat hij toch het midden heeft gehouden tusschen de schalen van 1932 en van 1923. Dan begrijpt hij niet, dat er niet meer onderwijzers aan het werk komen. Nu zegt de ministei, dat het verschil wordt verkleind door toepassing van art. 56 lid 2, maar daar hebben de scholen geen enkel recht op, en in spr's systeem wordt prac- tisch §en verlaging van de leerlingenschaal voorgesteld. Het amendement verworpen. Het amendement wordt verworpen met 52—33 stemmen. Tegen stemden de S.D., V.D, Lib.., Comm., A.R., C.D. en de R.K. IJsselmuklen, Roolvink, van Poll, Sweens en Steinrnetz. De veigadering wordt te 18.00 tot 20.00 verdaagd. Avondvergadering. 's Avonds begonnen we aan de begroo ting van Binnenlandsche Zaken, waarbij een ontelbaar aantal onderwerpen werden behandeld. Ondanks deze verscheidenheid was de belangstelling in de Kamer miniem. Meer dan een dozijn leden was er niet, terwijl er reeds 14 sprekers waren ingeschreven, er komen er waarschijnlijk nog meerl Dr. VOS (Lib.) begon met een pleidooi tot versterking der burgerwachten, aan welk instituut hij zeer waardeerende woor den wijdde. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) had een staalkaart van wenschen, in de eerste plaats betreffende handhaving en bevorde'ring van de Zondagsrust: de wet mag geen doode letter worden. De heer STEINMETZ (R.K.) sneed de verhouding Rijk-gemeente aan, en verde digde de financieele zelfstandigheid van de gemeente tegen ministerieele circulaires. De heer DREES (Soc.-Dem.) was heele- maal niet tevreden over de burgemeesters benoemingen; er worden te weinig soc.- dem. in deze functie benoemd en hij sprak zelfs van schrijnend onrecht. Over de Zondagsviering sprak o.m. ook de heer POSTHUMA (Chr. Dem.): wed strijden behooren op Zaterdag te worden gehouden. De heer DIEPENHORST (A.R.) besprak de publieke eerbaarheid, vroeg strenger gemeentelijk cptreden in meer dan één opzicht, vroeg de mogelijkheid van ge meentelijke herkeuring van films en van het uit de roulatie nemen van reeds goed gekeurde films door een centrale instan tie, niet een commissie, doch b.v. de Kroon of den minister. Mevr. MACKAY-KATZ (C.H.) noemde luchtbescherming een nationaal belang. Het particulier initiatief, hoewel het prachtig werk heeft* gedaan, moet op het eind tekort schieten. De heer WAGENAAR (A.R.) besprak de financieele verhouding. Hij meende, dat het feit, dat een derde der gemeenten ge steund wordt, wel aantoont, dat de zaak noodig opnieuw geregeld moet worden. Wij moeten weer zóó ver komen, dat alle gemeenten weer op eigen beenen staan. Nadat de heer KROL (C.H.) had uiteen gezet, dat wijziging van de Zondagswet noodzakelijk is, kwam de heer WENDE- LAAR (Lib.) verklaren de memorie van antwoord met instemming te hebben gele zen. Omtrent de burgemeestersbenoemingen zei spr. de benoeming van den secretaris van Den Bommel tot burgemeester niet te kunnen bewonderen, er was een straf vervolging hangende en na zijn benoeming is de burgemeester inderdaad veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De heer SWEENS (R.K.) bespreekt ook de financieele verhouding. De hoogere autoriteiten moeten in hun toezicht niet te ver gaan, waar toezicht gewenscht is. De controle ontaardt soms in bedilzucht. De heer KRIJGER (C.H.) bespreekt eveneens de financieele verhouding. Spr. ziet met vertrouwen de constructie van den minister tegemoet. Spr. is overtuigd, dat met het Werkfonds vele niet urgente en rendabele werken worden uitgevoerd. De heer COHEN (V.D.) zegt, dat te veel maatregelen in de financieele verhouding van gemeenten en rijk op het belang van het laatste gericht zijn. Wordt het niet tijd, het roer om te gooien en de bestrijding van werkloosheid tot rijkszaak te maken? De heer DE VISSER (Comm.) bepleit beperking van het aantal arbeidscontrac tanten. Spr. overweegt, een desbetreffend voorstel te doen. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D.) zegt, dat er in verschillende gemeenten moei lijkheden zijn geweest over de toepassing van art. 19 der Bioscoopwet. Verschillen de burgemeesters vergissen zich ten deze, blijkens de memorie van toelichting en de behandeling, van het desbetreffende wets- i ontwerp. Het begrip openbare orde wordt j verkeerd door hen geïnterpreteerd. B.v. te Alphen aan den Rijn, waar de film „Grazige Weiden", welke de procedure der keuringscommissie had doorloopen, plotse ling werd afgebroken, ofschoon er niets ge beurde. De vergadering wordt te kwart over een geschorst tot 's middags één uur.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6