De gevolgen van de mislukte staking De rad-draaiers krijgen ontslag Sneeuwwitje en de zeven dwergen Het probleem der Joodsche vluch telingen Trein botst op auto bus met school kinderen FAILLISSEMENTEN VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Fantastisch, beminnelijk en ontroerend Hedenavond in hét Trianon- Theater Sneeuwwitje is er. Met haar zeven dwergen en haar booze stiefmoeder beleeft hqt sprookje van Grimm een nieuwe triomftocht over de wereld. Veel is er reeds over deze beminnelijke film, de eerste geteekende hoofdfilm, ge schreven, voordat zij haar triomftocht door de Nederlandsche bioscopen kon aanvan gen. Want dat dit een triomftocht zal zijn, staat voor ons, na deze film te hebben ge zien, vast. De oorzaak van dit late verschijnen was de Nederlandsche nasynchronisatie, welke onder de supervisie van Max Tak tot stand kwam. En men denke zich de arbeid in Nederlandsche teksten te vervaardigen voor de liedjes, welke in het Nederlandsch moesten passen op de op Engelsche tekst gecomponeerde muziek, een Nederlandsche gesproken tekst welke moest kloppen met de mondbewegingen der optredende perso nen, al was dit laatste bij een geteekende film natuurlijk heel wat gemakkelijker dan bij een werkelijk door den filmspeler ge sproken tekst. Men kan zich indenken, dat hiermede maanden gemoeid zijn geweest. Maar Sneeuwwitje is er nu en hedenavond vangt de vertooning ervan in het Trianon-theater te L e i d e n aan. Er zijn op deze geteekende hoofdfilm vele kwalificaties van toepassing. Men kan haar beminnelijk noemen en fantastisch daar waar Walt Disney zijn fan tasie den vrijen teugel laten kon. Men kan haar ongewoon boeiend noemen, want, dit is een film, welker inhoud men kent en waarvan men zich desondanks aan het ein de niet kan indenken, dat men vijf kwar tier door dit kinderlijke verhaal geheel in beslag werd genomen. Maar boven dit al les moet men het een kunstwerk noemen, dat niet alleen in alle onderdeelen, maar ook in heel de synthese daarvan een zeer groot kunstenaar verraadt. De lotgevallen van Sneeuwwitje, door haar booze stiefmoeder de koningin tot den dood achtervolgd, door de dwergen en de dieren beschermd en na haar dood ver eerd als de schoone slaapster in het woud en door den prins met „liefdes eerste kus" ten leven gewekt, zijn door Walt Disney verteld in een stroom van geteekende ge kleurde beelden, die een lust zijn voor het oog. Meesterlijk geslaagd zijn vooral die fragmenten, waarin Disney zijn fantasie kon volgen en het domein van zijn bekende korte teekenfilms heeft betreden, met name in de vlucht van Sneeuwwitje door het donkere woud, waar boomen en dieren tot griezelige spookgestalten worden; met na me in de metamorphose van de koningin, die zich in de gedaante van een heks onv toovert; met name in het jolijt der dwer gen, die feest vieren met Sneeuwwitje; i: den dood van de heks, die onder donder en bliksem van de rotsen stort; in de jacht der dieren, die met de kabouters op den rug door het bosch stormen om Sneeuwwitje ter hulp te snellen, enz. enz. In al deze episodes is Disney in zijn element. Hij ver zorgt zijn beelden en kleuren tot in de geringste bijzonderheden en bouwt zijn ta- freelen op uit duizend en één détail, waar van elk zijn functie heeft en bijdraagt tot een Zinrijk verloop van dit liefelijk en te gelijk fantastisch sprookje. Het is een feest om te zien hoe de dieren in al hun natuur lijkheid toch voldoen aan de eischen, door het sprookje gesteld: dat zij naar mensche- lijk sentiment handelen zonder den aard van het dier te verloochenen. Disney heeft maar niet om Sneeuwwitje heen zeven willekeurige dwergen gegroe peerd, maar ieder van hen een karakter ge geven, een menschelijk karakter, dat toch ook weer niet geheel en al menschelijk is, meer kabouter-menschelijk. De eene is een slaapkop, de andere een brompot, de deï'de is verlegen en bloost herhaaldelijk, de vierde niest voortdurend hier is Disney in de uitwerking minder origineel, daar dit sterke reminiscenties vertoont met vele van zijne vroegere kleine teekenfilms, denk bijvoorbeeld aan een storm in het bosch en dergelijke en zoo is iedere kabouter op zich een lust voor den geest en de moeite van het observeeren volkomen waard. Misschien is Sneeuwwitje tegenover al deze details te menschelijk, maar zij is tegelijk zoo kinderlijk, dat zij direct en volkomen in deze sfeer van dwergen en meelevende dieren wordt opgenomen. Ster ker geldt dit bezwaar voor den Prins, maar daar deze slechts even, aan het begin en het einde der film optreedt, vervaagt deze indruk, welke bovendien door zoo veel schoons wordt overtroffen, snel. Men kan nog iets van deze film zeggen en dat is, dat zij sterk dramatisch is en ont roerend, zelfs meer voor groote menschen dan voor kinderen. Het is natuurlijk de fascineerende expressie en de suggestieve bezieling, welke Disney aan ieder onderdeel heeft weten te geven, die hier hun uitwer king niet missen. Hiertoe werken trouwens nog tal van andere factoren mee, welke be wijzen, dat hier gearbeid is met een over gave en een zorg, welke verbluffend zijn. Er zit een leven in die domme en dwaze kaboutergezichten, dat niet alleen doet meeleven, maar bovenal kinderlijk-men- schelijk is. Men schept de angst en de vreugde er met lepels vanaf. Er zit vaart, charme, fantasie en echtheid in en toch is er soberheid en goede smaak, en toch is er een prachtige synthese van stijl en spel en zijn de kleuren en de muziek soms zelfs de stilte volkomen in overeenstem ming met het geheel. Nog andere gedachten brengen deze eerste geteekende hoofdfilm, gedachten, die nooit zoo sterk in ons zijn opgekomen bij al de kleinere teekenfilms, welke Walt Dis ney reeds vervaardigde, als men denkt aan de mogelijkheden van deze techniek. Men behoeft daartoe slechts een vergelijking te maken tusschen het schilderstuk van den kunstenaar en de fotografie. Hoe schoon de laatste ook kan zijn door het spel van licht en schaduw, toch kan deze, noch het flu- weelen jasje en de weelderige lokken van den fotograaf een scheppenden kunstenaar maken. Maar men stelle zich eens voor en is deze fantasie te stout? dat men eens een film zou beleven in kleuren, ge schapen uit het penseel van een kunste naar wij huiveren er voor namen te noemen maar een film, die een meester werk der schilderkunst, duizend meester werken zou zijn of minstens een serie goede schilderstukken. Misschien is deze fantasie waarlijk te stout, maar ook het werk van den beeldenden kunstenaar wordt toch gemaakt vanaf het kleimodel en waar om zou dit voor de techniek bij de schil derkunst blijvend onmogelijk zijn? Wij hebben deze fantastische gedachten gekregen, toen de koningin de trappen af daalde van haar paleis en haar konings mantel zwaaide, zóó sierlijk zonder den indruk te maken van onwerkelijkheid als men het in de werkelijkheid nooit te zien krijgt. Het is een andere vraag of de menschheid daardoor gelukkiger zou worden. Zeker wél, als zij smaak zou hebben in fantasieën en sprookjes als deze, omdat zij dan nog wat eenvoud en ontroering zou hebben bewaard of omdat deze opnieuw ten leven zouden worden gewekt. Het zou misschien goed zijn, als wij weer wat meer kinderen werden. En daarom is het misschien ook niet zoo heel erg, dat deze film voor kin deren beneden veertien jaar niet werd toe gelaten. Velen van hen hebben hun eigen sprookjes en fantasieën, die wij verloren hebben en het zal ons, ouderen, goed doen in deze film weg te vluchten naar hun wereld. Maar ook londer dat is deze keuring te verstaan, omdat wij kunnen begrijpen, dat er kinderen zijn, die nachten lang angstig zouden droomen om Disney's angstwekken de fantasieën in storm, wind en donder roi dom de .booze heks. Al zal dit ook nie- voor alle nog-niet-veertien-jarigen gel den. Maar voor alle kinderen van 14 tot en met 80 jaar en ouder zal dit prachtige en beminnelijke sprookje van Walt Disney in deze booze wereld van heksen een blijven de verademing zijn. F. Sch. ONTSLAG, OVERPLAATSING OF DEGRADATIE De regeering heeft besloten hun, die het initiatief hebben genomen tot de stakings beweging, hun functies in openbare licha men te ontnemen. Hierdoor zullen o.a. getroffen worden Jouhaux, de secretaris-generaal van de C. G.T., die tevens lid is van den Raad van Beheer van de Fransche Bank, van het con sultatief comité van de spoorwegen en an dere raden van beheer. De ambtenaren van P.T.T., belasting, ziekenhuizen en het onderwijs, die gestaakt hebben, krijgen thans geen salaris, de be trokken ministers zullen in ieder geval af zonderlijk een beslissing nemen en de straffen zullen varieeren tusschen ontslag, overplaatsing en degradatie. Na een conferentie tusschen verschillen de ministers is het volgende communiqué uitgegeven: „De regeering verheugt zich er over, hulde te kunnen brengen aan het plichtsbesef en de nationale discipline, die de reusachtige meerderheid der ambtenaren en arbeiders in openbare diensten en par ticulier bedrijf bezield hebben. De regee ring heeft de volgende maatregelen getrof fen ten aanzien van hen, die het stakings parool in de openbare diensten of de be drijven met concessie hebben uitgegeven of uitgevoerd: de volmachten, die sommige dezer personen ontleenen aan het openbare g, worden ingetrokken, eenige ambte naren en hulpambtenaren der centrale ad ministratie worden ontslagen, de wettelijke sancties zullen worden genomen tegen de genen, die het requisitiebevel niet hebben opgevolgd". DE UITSLUITING Uit bijna alle industrïeele centra wordt gemeld, dat talrijke fabrieken, waar ge staakt is, voorloopig hun poorten hebben gesloten en het personeel hebben ontslagen. Tevens is aangekondigd, dat binnenkort weer personeel in dienst zal worden geno men. Hierdoor is het mogelijk zekere on- gewenschte elementen buiten de deur te houden. Ook in vele genationaliseerde be drijven heeft men deze maatregel genomen, o.a. in de vliegtuigindustrie, in de tabaks fabrieken en de arsenalen. Deze „lockout" zal slechts kort duren.. Reeds zijn enkele honderden ontslagen ge vallen. Volgens de C.G.T. worden door de „lock out" in de metaalindustrie getroffen 500.000 man, in de textielindustrie 100.000 en in de bouwvakken en leerindustrie enkele dui zenden. De meesten kunnen vragen weder om te worden aangesteld Verder meldt de C.G.T., dat te Parijs meer dan 500 ambtenaren bij de openbare diensten zijn ontslagen alsmede 700 bij de verlichtingsdiensten. Op verscheidene plaatsen zijn deze maat regelen aanleiding geweest tot plaatselijke, stakingen, o.a. te Saint Nazaire, Bourges en Toulon. In vele steden zijn protestbe- toogingen gehouden. In overeenstemming met de C.G.T. heb ben een aantal vakvereenigingen o.a. de arbeiders in de metaal- en textielindustrie besloten de arbeiders aan te raden: lo. zich te verzetten tegen het teekenen van individueele contracten, aangezien de collectieve contracten, geteekend door de vakvereenigingen, wet der partijen moeten blijven; 2o. wanneer de fabrieken weder geopend worden, moeten de arbeiders en bloc het werk hervatten en geen straf of ontslag toelaten; 3o. wanneer deze maatregelen op tegen stand stuiten, moeten de arbeiders zich or- ganiseeren teneinde het intrekken van de straffen af te dwingen. Overal nog stakingen. Volgens een hedenochtend van betrouw bare zijde verstrekte opgave zijn er in het geheele land nog meer dan 600.000 stakers, waaronder een half millioen metaalarbei ders. In Parijs en omgeving zijn 300.000 ar beiders ontslagen en in Noord-Frankrijk hebben nog eens 100.000 hun baantje ver loren. Stakers gestraft De rechtbank van St. Etienne, heeft gis teren tien betoogers, die Woensdag gearres teerd waren, tot gevangenisstraffen van 6 tot 15 dagen veroordeeld, o.a. den com munistischen mijnwerkers-afgevaardigde Gaucher. De prefect heeft dezen laatsten de bevoegdheid van afgevaardigden ont nomen. Gisteren heeft te Parijs een aantal sta kers, dat tijdens de staking bij Renault wer dgearresteerd, terechtgestaan. De meeste stakers werden veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf en 500 francs boete. Gelukwenschen van de communisten De communistische fractie heeft een communiqué gepubliceerd, waarin een eeresaluut wordt gebracht aan de arbeiders die beantwoord hebben aan den oproep van de C. G. T. om krachtig te protesteeren tegen de decreten. Verder wordt geprotes teerd tegen de „onwettige maatregelen", welke gebruikt zijn tegen de arbeiders in de openbare bedrijven om hen te berooven van het recht tot staken. Ook wordt gewe zen op de verantwoordelijkheid van de re geering, die de genationaliseerde vliegtuig fabrieken sluit op het oogenblik, dat de fascistische afgevaardigden in het Italiaan- sche parlement roepen: „Wij willen Tu nis, Corsica en Savoie". DE „PARLEMENTSBIJEENKOMST" GAAT NIET DOOR De socialistische Kamerfractie dee1^ me de, dat de bijeenkomst, die zij voor van avond had georganiseerd en waarvoor zij alle afgevaardigden had uitgenoodigd, geen doel meer heeft, daar de regeering het parlement voor 8 December heeft bijeen geroepen. Die bijeenroeping was het eeni ge doel der voor heden beraamde vergade ring en het initiatief der fractie heeft dus reeds succes gehad. DE TOEPASSING VAN DE DECRETEN Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de regeering een constructief plan voorbereidt tot vervolmaking van de de creten met het doel de nationale productie intensief te vergrooten. IMMIGRATIE-QUOTUM VOOR AMERIKA IS UITGEPUT. United Press verneemt van zeer goed in gelichte zijde, dat het Duitsch-Oostenrijk- sche immigratiequotum voor de komende maanden uitgeput is, zoodat de Vereenig- de Staten de deur voor vluchtelingen uit Midden-Europa gesloten hebben. De Amerikaansche commissaris voor de immigratie, James Hough teling, heeft van het Amerikaansche departement van Bui- tenlandsche Zaken de waarschuwing ont vangen, dat men daar, duizenden aanvra gen boven het gecombineerde Duitsch-Oos- tenrijksche quotum van 27.370 personen ontvangen had en dat de eerste acht a negen maanden geen nieuwe quotumnum mers meer uitgegeven kunnen worden. Er zijn geen nieuwe cijfers in zake het aantal immigranten sedert 1 Juli 1938 be schikbaar, maar volgens Houghteling werd ongetwijfeld het volle quotum, d.w.z. iets meer dan 2700 per maand, bereikt. Ofschoon de Amerikaansche regeering sympathie heeft voor de vluchtelingen, aldus Houghteling, kunnen de immigratie- wetten geenerlei uitzondering voor hen maken. De quota kunnen slechts door het Congres uitgebreid worden. Joodsche kolonisten in Rhodesia. Het parlement van Rhodesia heeft een plan tot Joodsche kolonisatie in Noord- Rhodesia goedgekeurd. Volgens dit plan zullen dertig Joodsche pioniers uit Duitsch- A1 wie WAARBORG-KLEEDING kent is er bijster mee content Bnltenlandsclte Berichten ER ZOUDEN 26 DOODEN ZIJN Uit Salt Lake City wordt gemeld: Tij dens een verblindenden sneeuwstorm is bij Midvale in Utah (Ver. Staten) een goede rentrein ingereden op een autobus, waarin een dertigtal schoolkinderen hadden plaats genomen. Dokters en ambulances begaven zich in allerijl naar de plaats van de ramp. Aanvankelijk werd gemeld, dat 15 kinde ren om het leven gekomen waren. Later werd echter bekend, dat 26 personen zijn omgekomen en 12 zwaar gewond. DE AARDSCHUTVING OP SANTA LUCIA De balans van de ramp Volgens een telegram van. den gouver neur zijn bij de aardschuiving op Santa Lu cia zestig personen om het leven gekomen; van 4? slachtoffers is het stoffelijk over schot herkend. 47 Personen, die vermist worden, worden dood geacht, terwijl naar 12 andere vermisten nog worden gezocht. TER DOOD GEBRACHT De beide daders van een overval op een auto nabij Heidelberg Reif, oud 19 jaar en Horn, oud 18 jaar, zijn Dinsdag j.l. ter dood veroordeeld en gisteren terechtgesteld. Zij hadden een overval op 13 November j.l-, gepleegd en den chauffeur van de auto met een ijzeren hamer ernstig gewond. EEN MEISJE ONTVOERD. Bij het stadje Exon-Hill in Maryland (Amerika) hebben twee bandieten, die op een vrachtauto reden, twee uit een kloos terschool komende 18-jarige meisjes over vallen. Eén meisje kon vluchten, het an dere werd op de auto ontvoerd. De geheele politie van Maryland en Wahington spoort met bloedhonden naar de ontvoerders. land worden toegelaten. Zij zullen later door hun familie worden gevolgd tot een totaal van 150 personen. Indien na vijf jaar zal blijken, dat zich ongewenschte elementen onder de kolo nisten bevinden, zullen deze worden uit gewezen. Jeugdige vluchtelingen in Engeland aangekomen. In den vroegen ochtend zijn te Harwich 200 meisjes en jongens aangekomen, zijn de het eerste gedeelte van een contingent van 5000 Joodsche en niet-arische kinde ren uit Duitschland. De vluchtelingen zul len worden ondergebracht in het vacan- tiekamp te Dovercourt tot bij particulieren onderdak voor hen zal zijn gevonden. AANKOOP VAN JOODSCHE EIGENDOMMEN IN DE OSTMARK VERBODEN. Het werd zelfs Bürckel te bar. Bij decreet van den nationaal-socialisti- schen gouwleider Bürckel, gedagteekend 30 November, en uitgevaardigd in overleg met den rijksminister voor economie, Funk, is het koopen van aan Joden toebehcoren- de eigendommen, of het doen inschrijven van hypotheken daarop verboden. Alle se dert 9 November plaatsgevonden hebben de verkoopen dezer eigendommen worden van onwaarde verklaard. In een oproep aan de nationaal-socialis- ten van het voormalige Oostenrijk licht Bürckel dit decreet toe en zegt: „Na de gebeurtenissen van 9 en 10 No vember zijn bij de bevolking, in het bij zonder van die te Weenen, eigenschappen aan den dag gekomen, die men gewoonlijk als „Joodsche" karakteriseert. Een aantal zoogenaamde fatsoenlijke lieden trachtten Joodsche bezittingen tegen belachelijke prijzen te koopen. Volgens mij zijn deze „koopers" slechts „ploerten" en „op geld beluste schooiers". Als er uit deze verkoopen voordeel moet worden getrokken, dan kan dit slechts de gemeenschap en geen particulieren ten gcede komen. Degene, die zich dus door oplichterij meester maakt van een Joodsch eigendom, besteelt de gemeenschap". Dergelijke verkoopen zullen worden ge annuleerd en wanneer er zich onder de functionarissen, die deze in de ambtelijke registers hebben ingeschreven, partijleden bevinden, zulen deze uit de partij worden verwijderd. Dit decreet kan dus als een aanvulling worden beschouwd op de in een gedeelte der pers verschenen berichten omtrent de arrestatie van twaalf leden der nationaal- socialistische partij-te Weenen. Uitgesproken: N. Vroege, veehouder, Geestdorp aan Wo e r d e n; cur. Mr. A. F. van den Bosch, Woerden. J. Duyker, aannemer, Utrecht, Frans Schubertlaan 14; cur. Mr. P. C. J. Cremer, Utrecht. P. Saarloos, Mijdrecht, Stationsweg C 4; cur. Mr. P. C. G. Labouvhere, Utrecht, Handelsvenn. o. d. fa. Gebr. A. en J. Schouten, Utrecht; cur. mr. C. E. E. From- berg, Utrecht. Je geld of je leven!! Aardig is anders! Maar hij laat tenminste nog kiezen, terwijl iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede- weg gebruikers rechtstreeks naar het leven staat! jCa$l

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5