KERKNIEUWS Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 SINTERKLAASTIJD ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT UIT SPANJE WEER AAN. Hoewel de geleerden het natuurlijk weer niet eens zijn, vanuit welk deel van Span je (wit of rood) Sinterklaas zijn jaarlijk- sche réis aanvaardt, is de heilige Sint op zijn witten schimmel toch bij de aan hangers van beide meeningen even wel kom. Ja, het is merkwaardig, hoe in de weken vóór het Sinterklaasfeest ineens een christelijk cachet over de Hollandsche steden komt: het zijn overal mytprs en bis schopsstaven, wat de klok slaat. Men- schen, die ofschoon in hun binnenka mers heel goed katholiek er nooit aan zouden denker, een kruisbeeld in hun zaak cp te hangen, beplakken nu hun vitrines rret de kenteekenen der bisschoppelijke waardigheid. Sommigen en onder hen ook vele niet-Katholieken gaan nog een stapje verder en durven zelfs het portret van den heilige afbeelden; daarbij wordt de witheid van zijn baard echter in even wicht gehouden door het pikzwarte ge zicht van Piet. Maar dit alles is nog niets bi; den echten Sinterklaas! Hij zetelt in groote magazijnen, waar hij geschenkjes uitdeelt aan de kinderen der koopers, maar hij rijdt tegelijkertijd in een mooie koets door de stad, minzaam groetend en slechts even verbaasd, als hij zichzelf in een an dere richting rijdend tegenkomt. En bij het huis gekomen, waar zijn komst wordt ver wacht, verlaat hij het rijtuig met eer. kv/iekheid, die men bij zijn jaren heusch r.iet meer zou verwachten. Van Sinterklaas verdraagt men. wat men van den Bisschop van Haarlem niet zou verdragen: hij mag zich in vol ornaat op straat bewegen. En Zwarte Piet hoeft dan heusch niet als po litieagent op te treden. Maar het is ook nn'odig, dat Sinterklaas op vele plaatsen tegenwoordig is: om te weten, wat men verlangt op zijn feest, en om zijn inkoopen te doen. Het heeft er echter den schijn van, dat de laatste jaren daarin een beetje de klad is gekomen. Want Sinterklaas is toch eigenlijk het feest der koekenbakkers: vroeger hadden zij hun huizen zoo vol peperkoek en speculaas, dat ze de laatste dagen zelfs in de keuken moesten slapen. En ga nu eens kijken: bij c'e meesten zult u net genoeg peperkoeke- msnnekens vinden voor een gezin van vijf of zes kinderen. De rest van .het snoep goed komt netjes in doozen verpakt uit de fabriek. Maar we zijn niet alleen hygië nisch maar ook practisch geworden; we geven liefst louter nuttige geschenken, en dooden hiermee de poëzi. Of is het soms pi ëtisch, op 6 December een electrisch strijkijzer te krijgen, dat ik toch noodig had? Zoo dreigt zelfs het aloude Sinterklaas feest te ontaarden tot een dag van nieu we zakelijkheid. Is dat misschien de die pere zin van de tot een caricat.uur gewor den Sinterklaasfiguur, die men op zpoveel plaatsen ziet7 CREMATIE PROF. MR. D. VAN BLOM. Onder zeer groote belangstelling vond hedenmiddag op Westerveld de crematie plaats van wijlen prof. dr D. van Blom, hoogleeraar aan de universiteit alhier. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. jhr. ir. O. A. C. var. Lith de Jeude, oud- minister van Waterstaat, ais voorzitter van den Zuiderzeeraad, ir. de Biocq van Kuf- feler, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, belast met de leiding van de Zuiderzeewerken, de waarnemende rector-magnificus prof. dr. E. M. Meijers er. de secretaris van den Senaat der Leid- tche universiteit prof. dr. F. Muller, vele hoogleeraren en oud-Loogleearen der uni versiteit, prof. dr. Z. W. Sneller, rector- magnificus der Nedenandsche handels- hooge school te Rotterdam, de secretaris van den senaat, prof. dr W. E Boerman, prof. dr. J. A. Veraart secretaris van den academischen senaat dei Technische Hooge- school te Delft, schout-bij-nacht Helfrich, directeur van de noogere marinekrijgsschool den Haag enz. Prof. dr. L. Knappert, oud-hoogleeraar alhier, die op verzoek van den overledene de eenige spreker was, sprak als vriend en wees bovendien op de groote begaafdheden van den overledene en op zijn belangstel ling voor zijn geboortegewest Friesland. Toen de baar werd neergelaten zong zus ter Paris van het diaconcssenbuis drie cou pletten van gez. 254, met orgelbegeleiding. Dr. v. d. Goot uit Groningen, een zwager van den overledene, dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling Bij K. B. van 30 November 1938 is met ingang van 1 December benoemd en aan gesteld tot kapitein bij zijn tegenwoordig regiment de eerste luitenant P. Gips van het 4e regiment infanterie. Op 29 en 30 November werd een exa men gehouden, voor eerste hulp bij onge lukken, van de Eerste Leidsche E.H.B.O.- Brigade, onder leiding van hoofdexamina tor dr J. A. Molhuizen en dr. E. J. J. G. Renaud, in de zalen van Oud-Hortuszicht. Hiervcor slaagden de dames: mevr. A. de Liefde-v. Lent, mevr. A. v. d. Faes-Vet, mej. H. v. Hart, N. Kalwij, L. W. Bohemen, M. Gobes, P. M. Spuiman, M. v. 't Zand, B. Broeksema, R. Blok, A. Bink, A. Velt- man, en B. Rijnders; en de heeren: P. v. d. Voort, W W. Lagerberg, A. v. Noort, A. Korenhof, P. v. Duin Sr., P. v. Duin Jr., H. Gijzen, C. H. Lefeber, J. W. Rave, en B. Rosdorff. Vijf candidaten werden afgewezen. Tevens werd 1 December een herexa men gehouden onder leiding van dr. E. J. J G Renaud. Hiervoor slaagden de da mes: mevr. de Haan-Mechelse, mej. N. Dorrepaal, M. Bots, J. Simonis, M. v. Re- mundt, R. Verzijden; en de heeren: H. v. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOV7!f* De Raad kwam In openbare vergadering bijeeen. Wethouder v. Baren was afwezig Voorzitter, Burgemeester W. J. Bocxe. Bouw woning groot gezin. De voorz. zegt, dat het voormalig school huis leegstaat, en daarvoor zich weer een huurder heeft aangemeld. Intusschen zijn ook bekend geworden de voorwaarden waarop woningen voor groote gezinnen kunnen worden gebouwd. Bij B. en W. is nu de vraag gerezen, of het schoolhuis dienstbaar zou zijn ie maken aan laatstge noemd doel, en dan speciaal voor gezin- Bosman. Ook is mogelijk bouw voor dat gezin van een nieuwe woning op de door het Rijk gestelde voorwaarden, die de voorzitter leest. Het schoolhuis heeftte gen, dat er weinig grond bij is, en ver bouw evengoed zal .noeten plaats hebben, terwijl het- bestaande huis met tuin van Bosman goedkoop te verkrijgen is, en dan op dezelfde plaats een nieuwe woning kan worden gebouwd, waardoor B. zijn groote tuin kan houden. Vier kinderen zijn nu nog in een sanatorium; beweerd wordt, dat ze naar huis kunnen komen als er een goe de woning is; de verpleegkosten vervallen dan dus, en die kunnen dan worden be stemd voor de woning. Naar een en ander moet geinformeerd worden. De prijs voor oud huis met tuin is bekend, en laag. De viaag rijst, of het schoolhuis voor het door ons gestelde doel zal mogen worden be stemd, wat de heer v. Veen betwijfelt, om dat er van bouwen wordt gesproken. De voorzitter zou nu graag zien uitge maakt,- of men in beginsel gevoelt voor bouwen, met aankoop van huis en tuin, of wel voor bestemming van het schoolhuis tot woning voor het groote gezin, of niets. De heer Blom vraagt, of anderen gelijke rechten hebben als_ Bosman, en wij dan weer verplicht kunnen worden tot bouwen als wij dat voor hem zouden doen, waar op de voorz antwoordt, dat hij al een keer heeft gezegd, dat hij sprak in algemeenen Van onze Adverteerders FILIAAL „DE SIERKAN" In perceel de Sitterlaan 87, op den hoek der Franchimonlaan, is vanmiddag een fi liaal geopend van „de Sierkan", die sinds jaren aan de Heerenstraat is gevestigd. Deze handel in melk, boter, kaas en eieren, heeft een bekenden naam en de groote uit breiding van deze nieuwe stadswijk vroeg ook naar een handel in zuivelproducten. Wij twijfelen er niet aan of dit modern ge outilleerd bedrijf zal hier in een groote be hoefte voorzien. 282. Met mijn collega-voorganger, die te genwoordig met de Afrikaansche Neger- fil.n het land afreist om belangstelling en liefde voor het Missiewerk te wekken, was ik dezer dagen op zwerftocht in zijn bereisd Ford je. leger het middaguur belandden wij in een van de dichtbevolkte Stveekdorpen. De scholen waren juist uitgegaan en de woelige jeugd, losgebroken, na zooveel uren stilzitten en opletten, holde en rolde' over de straat en het getoeter van onze wagen was het laatste waarvoor ze aan dacht had. Onze collega achter het stuur, raakte zoowaar aan het mopperen, dat ,,'t geen rijder was" met al die kinderen op straat. meende toen de rem te moeten druk ken op zijn mopper-tirade, door op te m,erken dat wè wat 5 mogen zijn dat in onze goede Roomsche dorpen de scholen volgepakt zitten met kinderen en onze fleurig straten zwermen van een levens- li e»ir'°"gd! „Een half millioen -kinderen" immers zoo schreef dr. Verhoeven in het Jaar boek van Onderwijs en Opvoeding, „zul len in het komende jaar, onze Katholieke se' evolk. Onder de stage toewijding van ons ka tholiek onderwijspersoneel en ce oijzon- dere zorg van onze geestelijkheid, zal dat half millioen opgroeien tot een generatie van beleefd en bewust Katholicisme, dat ecu geducht woord zal meespreken ui htt wel en wee van land en volk en een kost baar riet-J van zijn geloofsovervioed zal gaan uitdragen, ver over de grenzen van land en gewest. Laat 't dan maar „geen rijden wezen" in die kroostrijke dorpen, 't was er zoo veel le beter filmen! Toen in de namid daguren, die wilde bende in een donkere zaal gevangen zat en honderde /urige oogen naar het witte doek staarden waar op het wondere leven van den missiona ris te midden van zijn zwarte kinderen van het verre zonneland werd afgerold, toen "'as het maar goed dat het don Kei was in de zaal, want we zouden onze dankbare ontroering nauwelijks nebben kunnen verbegen bij de gedacht aan onze eigc.r. jongens in het Missiehuis, die, in jeugdig idea'icme, dag aan dag er naar urever e die heerlijke roman van Pink stervuur, in hun eigen leven tot een ze genrijke waarheid te maken. En wat we mogen hopen van de toe komst, daarvoor staat ons dat 'nillioen kinderoogen ruimscnoots zorg! Father G. v. LEEUWEN, Directeur. Vliet, A. W. Somerwill, J. H. Sloots, J. Lut, J. M. Pilanen, J. Neuteboom, F. M. v. Re- mundt, M. C. Lebret, W. v. d. Broek, A. J. Kc-rs, D Schouten, en K. Strooisma. zin, zonder dus speciaal B. te bedoelen. Men heeft dus gelijke rechten, maar een plicht voor de gemeente is er niet. Elk ge val moet afzonderlijk bekeken worden, en dat van B. maakt wel een heel bijzondere uitzondering, waarbij het financieele der gemeente reeds nu betrokken is. Algemeen blijkt men in beginsel tegen verbouw van het schoolhuis als dat zou kunnen te zijn, en vóór nieuwbouw ériz. Een en ander zal nader onderzocht wor den, en in een volgende vergadering zal alles uitgebreid worden besproken. Hierna blijft met algemeene stemmen de huur van het schoolhuis gehandhaafd op 3.50 per week, waterleiding voor onze rekening. Op die voorwaarde kan ook L. C. Vork het huren. L Aan B. en W. wordt'machtiging verleend tót verhuur van perceel No. 173, waarin J. Abbema slechts vier weken heeft ge woond. De gemeente-rekening over 1937, sluiten de* met een tekort van 14.60, wordt voor- loopig vastgesteld. Op verzoek van den heer v. d. Weijden geeft de voorz. het staan e.- van aan. De rekening van het Electrici- teitsbedrijf over dat jaar wijst een nadee- lig slot van 170 aan; dit is uit het reser vefonds gedekt. De gementebegrooting voor 1939 komt nu in behandeling. De voorz. geeft eerst een algemeen over zicht, waarna bepaalde posten worden be handeld, n.l. die, welke dat vereischen. Daartoe noemen wij onderhoudskosten van arbeiders- en dokterswoning, hooger dan vorige jaren, omdat bijzondere kosten ver- eischt worden, welke de voorz. uit de toe lichting noemt. Een punt van bespreking maakt daarna uit de vergoeding aan de bijzondere scho len, omdat hier ook rekening moet wor den gehouden met de eisch der Regeering, dat die vergoeding niet hooger dan 8.60 per leerling mag zijn. willen wij de Rijks bijdragen (^xtra-bijdragen inbegrepen) niet verbeuren; die bijdragen zijn voor 1939 ook weer noodig. Onder het noodige voor behoud wordt het bedrag op 9.44 gesteld per leerling. Na uitvoerige toelichting door den voor zitter wordt het voorstel van B. en W. tot herziening c.q. toekenning van wedde en belooning aan den ambtenaar en volontair ter secretarie, vooral in verband met de vele crisismaatregelen en daaruit voort vloeiende werkzaamheden, algemeen aan genomen, én zullen deze met 1 Januari 1938 behoudens hoogere goedkeuring zijn 600 wedde en 100 schrijfloon per jaar. De begrooting wordt hierna, evenals die van het Electriciteitsbedrijf, algemeen vast gesteld. Na eenige stemmingen en herstemmin gen worden hierna de aftredende leden (in Januari 1939) A. J. de Groot en W. J. Blom, van het stembureau herbenoemd, evenals de aftredende plaatsvervangers, de heeren van Baren en Slingerland. Hierna wordt iri geheime vergadering overgegaan. OEGSTGEEST Het 20-jarig bestaan Bijz. Vr. Landstorm. Onlangs herdacht het instituut van den Bijz. Vr. Landstorm zijn twintig-jarig be staan De plaatselijke commissie der afd. Oegstgeest besloot, in verband met dit ju bileum een groote herdenking bijeen komst te organiseeren, en wel op Maandag 12 Dec. in het Patronaatsgebouw alhier. Voor deze gelegenheid is een historisch programma samengesteld. De herdenkings rede zal worden gehouden door Pastoor J. Looiiaard. Voor deze bijeenkomst kunnen door niet-leden toegangskaarten worden aangevraagd bij den secretaris. Binnenland MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD Chauffeur meldt zich later bij de politie In den afgeloopen nacht te circa twee uur vonden voorbijgangers op de Prinsen gracht te Amsterdam ter hoogte van de Leliegracht even voorbij de Westermarkt het lijk van een ongeveer 50-jarigen man. Het lag op den rijweg, het hoofd was ge heel verbrijzeld en het was duidelijk, dat de man reeds een half uur dood moest zijn. Onder leiding van commissaris W. H. Schreuder, chef van het bureau Marnix- straatt stelde de inmiddels gewaarschuwde politie terstond een nauwgezet onderzoek in. Er waren enkele aanwijzingen, dat het slachtoffer overreden moest zijn door een auto, want vlak bij het lijk werden o.m. stukken glas gevonden, die deel hadden uit gemaakt van de lens van een bermlamp. Terwijl de politie nog met het onderzoek ter plaatse bezig was, meldde zich bij het politieposthuis op de Westermarkt een 29- jarige chauffeur van een garage op de Westermarkt. Deze deelde den dienst- doenden brigadier mede, dat hij met zyn wagen ongeveer half twee op de Prinsen gracht had gereden en dat hij ter hoogte van de Prinsengracht plotseling een hevige klap had gehoord. Hij had gestopt en uit het portierraampje gekeken, maar niets bij zonder opgemerkt. In de garage terugge komen ontdekte hij echter de kapotte bermlamp en enkele deuken aan het voor ste gedeelte van den wagen. Daarop heeft hij gemeend de politie van een en ander op de hoogte te stellen. Een nauwgezet onderzoek van de bermlamp bracht aan het licht, dat aan de stukken glas, die zich nog in de lamp bevonden, haren kleef den. Het hoofd van het slachtoffer is dus met deze lamp in aanraking geweest en geheel verbrijzeld. Het spreekt vanzelf, dat de politie thans onderzoekt of de verklaringen van den chauffeur op waarheid berusten. In ver band hiermede worden eventueele getuigen verzocht inlichtingen te gven. Hedenochtend is op den Leidschen Straat weg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, w aarbij de bekende chirurg van het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag, de 37-jarige dr. G. W. Tromp, gewond is. Om ongeveer tien uur reed dr. Tromp met zijn Ford-twoseater in de richting Vvassenaar. Even voorbij de tramkruising aan het einde van den Benoordenhoutsche- weg is de auto op den Leidschen Straatweg tegen een boom ter rechterzijde van den weg gebotst. Het gevolg was, dat dr. Tromp met een ernstige hoofdwond in het Roode Kruis-izekenhuis moest worden opgeno men. Het is moeilijk vast te stellen op welke V'ijze het ongeluk heeft plaats gehad. De we gwas niet vochtig, zoodat slippen uit gesloten kan worden geacht. De mogelijk heid bestaat, dat de stuurinrichting defect is geraakt. Een tweede veronderstelling is, c'at dr. Tromp onwel is gewonden en daar door de macht over zijn stuur heeft verlo ren. Uit de aangerichte ravage blijkt, dat de snelheid op het moment van de botsing groot moet zijn geweest. Onderdeelen van de auto lagen 20 en 30 Meter verder op den Leidschen Straatweg in de richting Wassenaar. Bij informatie naar dr. Tromps toestand deelde men ons mede, dat de hoofdwonde rnstig is, maar dat de chirurg niet in le vensgevaar verkeert. ZIJ HOORDE, DAT IN HAAR WONING WAS INGEBROKEN. En overleed van schrik. Gisteravond is ingebroken in de woning van de weduwe P. in de Lange Singelstraat tn Schiedam. Toen men de 58-jarige be woonster, die elders op visite was, van de ir.braak op de hoogte stelde, schrok zij zoodanig, dat zij eenigen tijd later door de doorstane emotie overleed. In de woning, waar de inbrekers hadden geopereerd, was alles overhoop gehaald. Hoe groot de buit is, is nog onbekend. EEN VERLOREN NACHT VOOR BRUTALE INBREKERS. De leden van het Amsterdamsche dieven gilde, die vannacht een poging hebben ge daan een bezoek te brengen aan de groote juwelierszaak van de firma Premsela en Hamburger op den hoek van de Kloveniers burgwal ep oude Hoogstraat, zullen met heel veel teleurstelling en verontwaardi ging aan deze verloren uren terugdenken. Teleurstelling, omdat de opzet finaal mis lukte, verontwaardiging, omdat het pand tegen ongewenscht bezoek zóó goed be schermd is, dat een inbraak zonder groote risico voor de inbrekers zonder groot vrijwel uitgesloten is. Zijn de groote winkelruiten des avonds en des nachts met zware ijzeren valluiken afgeschermd, ook de achterwand van den winkel, waarnaast zich geen woonhuis be vindt, is versterkt en dat dit geen overbo dige maatregel is, bleak in den afgeloopen nacht op zeer duidelijke wijze. De inbrekers het kan er ook één zijn geweest, al is dat niet waarschijnlijk hadden ontdekt, dat wanneer ze er in zou- cen slagen de deur van het bovenhuis te ccenen, het mogelijk zou moeten zijn via het trappenhuis in den winkel te komen. Daarvoor zou dan alleen een gat moeten worden geboord in de muur, die dit trap penhuis van den winkel scheidt. Maar dat •al hun niet zoo glad. Want toen zij de buitendeur met een looper hadden geopend cn met veel energie begonnen te boren, ont dekten zij reeds heel gauw, dat de stee- nen muur aan de zijde van den winkel van een zware ijzeren bepantsering was voor zien. Op nog enkele andere plaatsen van dsn muur werden toen nieuwe boringen verricht, maar de resultaten waren dezelf- dé. Of zij hun pogingen daarna hebben op gegeven, óf dat zij in hun werk werden gestoord, is niet met zekerheid te zeggen. Alleen staat vast, dat de bewoners van het bovenhuis niets hebben gemerkt en dat om circa vijf uur een nachtwaker de openstaande deur waarnam. De politie, die oogenblikkelijk werd ingelicht, doet thans ijverige pogingen de teleurgestelde inbre kers op te sporen. INBRAAK IN EEN JUWELIERS WINKEL Buit van ongeveer 1000 aan gouden sieraden. In den afgeloopen nacht hebben inbre kers een bezoek gebracht aan de N.V. Ju- weliersbedrijf Simons, gevestigd aan het Plein 9a, te Den Haag. Uit de werkplaats ontvreemden zij een aantal gouden siera den van een gezamenlijke waarde van on geveer 1000. De inbrekers konden het magazijn ge makkelijk bereiken. Daartoe forceerden zij een deur van de brandgang, welke in de Korte Houtstraat uitkomt. Deze brandgang loopt langs de achterdeuren van tal van perceelen van het Plein. Aan de achterzijde van het juweliersmagazijn zijn zij over een muur geklommen, waarna zij een ruit van de openslaande deuren van de werkplaats hebben gesneden. Tusschen deze werkplaats en het maga zijn bevindt zich een gepantserde muur. De inbrekers hebben getracht deze stalen plaat te forceeren, doch zij slaagden hierin niet, 'zoodat zij zich met enkele sieraden, welke in de werkplaats ter reparatie lagen, moes ten tevreden stellen. LEIDEN. Geboren: Jannetje Maria d. v. J. A. de Kier en J. Leget. Ondertrouwd: P. Verplancke jm. 24 j. en E. C. Prins jd. 22 j. L. de Witt jm. 38 j. en A. P. Bonte jd. 26 j. Overleden: A. Scheffers m. 43 j. K Kruijning wedn. 66 j. M. Th. Hons- beek hsvr. A. Zandvliet 62 j. H. A. G\j- bels z. 41 j. Buitenland FRANSCHE TORPEDOJAGER WORDT IN STRAAT VAN GIBRALTAR GESTATIONNEERD. ROY AN, 2 Dec. (A.N.P.) In verband met de stelselmatige aanhouding van Fran- sche koopvaardijschepen door rechtsche oorlogrsschepen heeft de Fransche minister van marine besloten, dat van nu af aan in de Straat van Gibraltar een Fransche tor pedojager zal patrouilleeren, die elk schip dat hulp vraagt, zal bijstaan. HET ONTVOERDE MEISJE TERECHT. OXON HILL, 2 Dec. (A.N.P.) Mary Brown, het meisje, dat gisteren door on bekenden was ontvoerd, is door haar ont voerders naar het ouderlijk huis terugge bracht. Het kind viel bij de thuiskomst in zwijm. Later verklaarde het, dat het, alvï>- rens naar huis te worden gebracht, te Washington was vastgehouden. Er wordt thans een onderzoek ingesteld. De ontvoer ders hebben de vlucht genomen. LEIDEN, 2 Dec. Vee. Aanvoer: 12 stie ren; 164 kalf- en melkkoeien 200310, handel tamelijk; 290 varekoeien e. a. 120 215, handel tamelijk vlot; 126 vette kceien 180300, schoon gewicht 4872 cent, handel tamelijk; 173 graskalveren 2045, handel stroef; 14 vette kalveren f 70125, schoon gewicht 90130 cent, handel tamelijk vlot; 160 nuchtere kalve ren 5—10 handel tamelijk; 300 vette schapen f 1826, handel matig; 333 weide- ichapen 12—17, 288 mestvarkens 20— 25 353 biggen 616, 1 paard, 1 veulen, 23 bokken of geiten 310, en 38 zeugen 4065, handel matig. Kaas. Aanvoer 51 partijen, waarvan 45 partijen Goudsche kaas le soort f 27 2S 50, 2e soort 25—26, 6 partijen Leidsche kaas le soort f 2224.50 per 50 kg. LEEUWARDEN, 2 Dec. Vee. Aanvoer: 40 Enterstieren 110—220, 62 Twenterstie- ren 220345, 428 vette koeien 130280, 4066 cent per kg., 658 melk- en kalf- koeien 120—300, 170 pinken f 90—800, 839 graskalveren 22—95, 497 nuchtere kalve ren f 48, 328 vette schapen 1223, 130 weideschapen 1017, 236 lammeren 8 —16. 350 vette varkens 40—145 per stuk, 4251 cent per kg., 35 magere varkens 22 —45, 165 kleine biggen f 7--15 per stuk, 27 bokken etn geiten, 38 paarden. Totaal aanvoer 4003 stuks. Kaas. Nagelkaas 1332, Goudakaas 31—39, Edammerkaas 32—42, Aanvoer 1854 kg. Boter. Veilingboter f 1.401.36 per kg Aanvoer 3 zesde vaten. Commissie 78 cent. LEIDSCHE ND AM, 30 Nov. Groentenvei- lirg. Kropsla le soort 3.004.20, 2e soort 2 00—2.60, Stoofsla f 5.00—7.50. peen 6.20—7.30. tomaten midd. 4.20—4.80, gr ronden 4.104.90, 2e soort f 2.80 3 60, andijvie per 100 2.00—2.30, andij vie per kg. 47 cent. spinazie per 4 kg. 91.94 cent, radijs f 1.101.50, prei 1.60 —2.80. selderie f 0.70—1 00. schorseneeren 4 00—4.50. bleekselderie f 1.80—4.20. 's HERTOGENBOSCH, 2 Dec. Boter. Aanvoer 10875 kg. Prijzen: hoogste f 1.52, lragste f 1.48 en middel 1 50 per kg. A ARLANDFRVEEN, 1 Dec. Eierenvei- ling. Prijzen: kippeneieren f 3.404.50 en eendeneieren f 2.403.00 per 100 stuks, kaas 25 cent per pond. BOSKOOP, 2 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 60 100 cent. Hadley 4060 cent Claudius Per- net f 2.10; Briarclif 60—85 cent. Butterfly f 0 80—1.40. Wilh. Korde* 40—32 cent, Ro- salandia f 0.80—1.60, Florex 1.70—2 50, Phoebe 71 cent, Vierlarden 2.002 60. Duisburg 1 60, Edith Helen f 1.802.20. Aug. Noack 40—60 cent, Else Poulsen 10 —18 cent. Gloria Mundi 1018 cent, Rosa Mundi 2840 cent,, Ingar Ohlson 1018 cent. Chrsanten, grootbloemig 60 cent, id. tros 1019 cent, Seringen 4056 cent, Per- nettia 818 cent. Gerbera 36 cent. Clema tis Prins Mendrik 1.601.70. Mahonia 6— 12 cent. Pernettia per stuk 1424 cent, Ee^onia ner stuk 1725 cent. NIEUWKOOP, 1 Dec. Eierenveiling. Aangevoerd werden 2200 stuks. Prijs 3.10 5 25 per 100 stuks RO^LOFARFNDSVEEN, 2 Dec. Groen- tenveMing. Sla 0.305.60 per 100 stuks, -laveren 626 cent per kist, sla-aanvoer 2106 kisten: andijvie 1.per 100 stuks, bloemkool 2 cent per stuk. tomaten A 0.70 -2 80. idem B f 1 00—3.40, idem C f 0.25 1.15. idem CC 0 25, idem bonken 1.85, alles per bak. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.591/» Berlijn 73 70 Parijs 4.833/4 Brussel 30.961 /2 Zwitserland 41.78 Kopenhagen 38 40 Stockholm 44.321/» Oslo 43.20 New York 1-837/g Praag 6.31

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3