Kindervreugde WIE KOMT? door Oom Wim. „Sint Nicolaas komt!" zoo klinkt 't einde en veer, In heel het land verwacht men strakjes weer Niet minder dan de goeie Sint met. Zwarte Piet, Terwijl die rare snaak dan alles hoort en ziet. Nu Sint weer komt met Pieterman. belaan met zware vracht. Is elk benieuwd wat n uit Spanje nu is meegebracht. Choco-reep; een boek met platen, in een pracht van band; Of onder- bovengoed en duizend zaken noodig metterhand Lachen U reeds toe or zou dat soms je neusje gaan voorbij? Als de zak zaj opengaan en Pieterman voor U en mij Alles geven zal, dat ons is toebedacht door Sint: Soms denkt ge 't niet, maar 'n roe is voor 't stoute kind. Kijk, wat ik nu wenschen ga voor al mijn nichten, neven Op dien bewusten dag: ik wensch U allen, hoort eens even! Meer nog dan ge zelf 0 wensch en zult dit jaar, Terwijl ik in den geest bij U vertoef: zietdaar! door Cor v. Diest. „Hoort, de wind waait door de boomen, „Hier in huis zelfs waait de wind!" 't Was gezellig in de huiskamer van de familie Meulemans; de schemerlamp ver lichtte 't vertrek en gaf een prettige sfeer. De zeven mondjes der kinderen, waarvan de oudste tien jaar was hadden geen rust; ze hadden alle versjes, die ze op hun reper toire hadden, al gezongen. Nu ja, de jong- sten lieten zich dan v/at met de ouderen meevoeren, maar ze deden dan moeite ook 't hunne ten beste te geven! Mevrouw zat met de jongste op schoot op den divan; 't wachten was op Vader, die nu dadelijk wel thuis moest komen; men zou dan sa men het middagmaal gebruiken, waarna de kleinsten één, twee, drie naar hun bedje getransporteerd zouden worden. „Hoort, wie stapt daar, ki Plots wordt met een ruk de deur open geworpen en een lading pepernoten vliegt de kinderen om de ooren, op 't buffet, op den divan, onder tafel, overal kwamen ze terecht! In een wip krioelt 't heele stel over den vloer grabbelt en graait waar ze maar kunnen, stoeiend over elkaar heen. „Rrits" een nieuwe lading volgt de vorige over de dart'lende kinderen, die zich als een kluwen tusschen de andere wringen, juichend en joelend! Nog eens wordt 't spelletje herhaald; dan klinkt een zware basstem aan de deur: „Zijn jullie wel altijd heel gehoorzaam, kinderen?" Beduusd zitten de kinderen onder tafel en de oudste antwoordt met bedeesd stem metje, ook voor de anderen: „Ja, mijnheer Sinniklaar, zwarte Piet!" „Hebben jullie je verlanglijstje al klaar; heeft Moeder al opgeschreven", klinkt weer de basstem. „Ja, eh ja, meneer Siniklaas, Piet!", ant woordt weer 't bedeesde stemmetje. „Doe dan maar goed je best!" en meteen wordt de deur weer gesloten. „Dank u wel, Sintel klaas", roepen de kin deren, zich veilig voelend nu de deur ge lukkig weer dicht is. „Itte oot Nitelaas sien hep", juicht de driejarige Hansje. „Nietelaas zwatte sicht hep!" „Dom gansje", lacht de tienjarige Jo- pie, „hoe kan dat nu! Sint Nicolaas is niet zw art!" „Wel waar, hè Moes", zegt de driejarige kleuter verontwaardigd. „Nee, schat je, alleen Pieterman is zwart"; sust Mevrouw; ze zet de jongste op den divan en gaat de kamer door om 't licht aan te knippen. Papa is onderwijs ook thuis gekomen en juichend bgint de kinderschaar te vertel len, dat er al „gestrooid" is. Maar alle mondjes willen gelijk vertellen en lachend stopt Vader zyn ooren toe en laat dan de driejarige Hansje in zijn kindertaaltje ver tellen, wat Papa juist gemist heeft, omdat hij nog niet thuis was: wat Vader heel, heel erg jammer vindt. „Nitelaas nou we- uto; Piet ook in auto, Nitelaas rijdt". it de kleuter zijn verhaal. Met stralenc. _zichtje hebben de anderen onderwijl hun pas verworven buit in een schaaltje bij alkaar gelegd, wat Moeder, na eerst ieder een kleine portie gegeven te hebben op t' buffet zet. Ze mo gen niet zooveel tegelijk oppeuzelen, an ders eten ze dadelijk aan tafel niet. „Jonge, jonge", zegt Vader, „wat veel is er al gestrooid! Ik vrees, dat er over een paar dagen, als 't 5 December is, niets meer over is in de zak van Sinterklaas!" „O ja," stelt Jopie gerust, „Sinterklaas is heel, heel erg rijk, hoor!" Na tafel helpt Jopie uit eigen beweging de tafel opruimen en de kleintjes klaar ma ken voor hun bedjes! Ze wil heel goed haar best doen; want stel je voor, dat ze geen mooie cadeautjes krijgt als Sinterklaas komt rijden, wanneer 't eindelijk 5 Decem ber is. Ze telt de dagen die ze nog moet wachten. De kleintjes liggen ondertusschen al on der de warme dekentjes en droomen al; ze zien in hun droomenland Sint Nicolaas te paard over de daken gaan, terwijl Zwar te Piet hier en daar door de schoorsteen kruipt! Zou hij daarom zoo zwart zijn? (Voor de kleinen) SINTERKLAAS door Tante Marie. „Sinterklaas-kapoentje" „Gooi wat in mijn schoentje", Zoo zongen zittend kleine zus, En dikke broertje, oh zoo knus! Die kleintjes waren danig bang Voor Zwarte Piet, die al zoo lang Gekeken had, door 't schoorsteengat, Of zusje wel heet netjes at. Zoo had haar moeke vaak gezegd, En wat die zei, was zeker echt, Want moeke kende Pieterman, En ook den Sint, dien Heil'gen Man. Nu zaten zü met diepen zucht Te luist'ren toch naar elk gerucht. In schoorsteen hier of venster daar. Vanwaar zij komen, is niet waar? Daar komen ze; daar wordt geklopt En broertje lacht, maar zusje stopt Zich weg fluks achter moeders rug, Zoo één, twee, drie, wat is zij vlug! Maar Pieterman ziet zusje toch En lacht en springt en doet nog' eens Zoo gek en grijnst met scheve mond, Zoo gek, tot zusje lacht terstond. Zij krijgt nu weer 'n beetje moed. Want Sinterklaas is, oh zoo goed, Heel anders dan zij had gedacht. Zoo vriendelijk en zoo lief en zacht. En zusje is nu heel niet bang, Zij bidt en zegt 'n vers, zoo lang! En Sinterklaas? Hij knikt en lacht, En Piet heeft ook geen enk'le klacht. En als de Sint vertrokken is, Is broer en zusje heel gewis Te vree; want mooi is wat de goede Sint Steeds brengt aan 't goede, brave kind. 6 DECEMBER door Anton Roels. Weer is 't hoogtij aangebroken, Dat de Sint Zijn Naamdag viert En als steeds de brave kinders Met een mooi geschenk pleziert. Weer is 't hoogtij aangebroken, Dat de Sint naar Holland komt En een groep van kleine wachters Ongeduldig samendromt. Weer is 't hoogtij aangebroken, Dat de Sint de liedjes hoort, Die we leerden mét het praten; Die we kennen, woord voor woord. 6 December wordt een feestdag. Als het altijd is geweest.. Dat wij denken aan de armen. Die niet deelen in ons feest HET ST. NICOLAASFEEST door Piet Alkemade. 5 December, 5 December, galmde door de kamer! Mijn oroertjes en zusjes zaten vol span- ring op óe komst van St. Nicolaas te wach ten. De grooten met 'n blij gezicht; de Kleintjes meer met angst in hun hart. Lied je na liedje werden er gezongen, omdat de Sint nog zoo lang weg bleef. Daar is zwaar en aanhoudend gerinkel, sommigen schrok ken op, anderen keken vol spanning naar üe deur van de huiskamer. Daar trad de Sint binnen met z'n rijzige gestalte, 'n for^che blik op de kinderen werpend, nam hij plaats op de versierde zetel waaraan de kinderen hun zorg extra hadden besteed. Daar trad zwarte Piet bin- ren, met z'n rammelende keten, 'n norsch gezicht, met de roe naar de kinderen wij zend, of hij wou zeggen „Denk er om, de stoute kinderen krijgen 'n roe! Nadat Piet achter de Sint plaats genomen had, nam Vader 't woord: „Beste Sint, ik en wij allen zijn blij dat ge ons dit jaar weer bent komen opzoeken. Ondanks uw hooge leeftijd was u toch in staat ons met uw zwarte knecht te komen bezoeken. Wij verheugen ons er over en hopen, dat zoo lang 't uw leeftijd kan verdragen, om al tijd weer bij ons zult somen. De Sint nam 't aanbod gaarne aan en Piet beloonde den „redenaar" en tevens de kinderen met 'n paar handen vol peper- roten uit te strooien. De kinderen grab belden, vochten er om, maar eindelijk was de buit volkomen in hun bezit. Dan liet Sint den oudsten voor zich komen, hij had nog al goed opgepast en daarom was Sint over hem tevreden. Hij kreeg 'n tooverlantaarn en 50 plaatjes er bij. Daarna kwamen de anderen aan de beurt en ieder kreeg z'n toebedacht geschenk. Maar toen kwam Jan, 'n jongen van 'n jaar of zeven aan de beurt De Sint zei, dat hij eenige dagen te voren 'n brief in z'n schoe nen gevonden had, waar in stond, dat hij niet aan Sint geloofde. Piet gromde meteen: ,We zullen hem in de zak moeten doen, en hem meenemen naar Spanje!" Maar daar begon Jan hard te huilen en Sint zei tegen Piet: „We zullen 'm voor dezen keer maar laten gaan"! Je begrijpt natuurlijk wel, hoe Jan blij was en als toegift kreeg hij nog 'n cadeau toe. Toen nam vader weer het woord: „Sint en Piet, wij danken u hartelijk voor uw giften aan ons uitgedeeld en hopen, dat u 't volgende jaar ons weer goed herden ken zal". Hierna nam de Sint afscheid van ons, en als extra-attractie zongen de kinderen 'r paar liederen voor hen. Toen vertrok de Sint en nadat hij in de auto had plaatsge nomen, wuifden wij hem hartelijk toe net zoo lang totdat de auto om den hoek ver dwenen was. Dat was weer 'n feestelijke en gezellige avond geweest. SINT NICOLAAS KOMT door Sisca Hom an. Jongens, meisjes weet je 't al? De boot van Sinterklaas ligt al aan wal, Zwarte Piet kon zich haast niet bedwingen Om met de kind'ren mee te zingen! Ja, heusch, iedereen stond klaar, Om welkom Sint en Piet te heeten daar! Uit vele brieven had Sint vernomen Dat hij toch beslist in Holland weer Dat hij Holland weer moest komen! En zooveel pakken stonden op de boot Surprises, zég, voor klein en groot! O zeg, ik ben nu toch zoo blij, Want Sint komt vast ook weer bij mij! Piet gaat nu luist'ren bij de deuren, Of de kind'ren nog wel zeuren, Kijkt hij dan bij ons door 't raam, Dan ziet hij wis ons vredig saam! Maar bij wie zou dat niet zijn? De komst van Sint vindt ieder fijn. ST. NICOLAAS door Dirk Bakker. St. Nicolaas is 't blijde feest. Voor kond'ren wel 't allermeest, De fijne dikke speculaas, Die krijgt men op St. Nicolaasfeest. Er zijn ook kind'ren, zooals gij, En niet zoo goed bedeeld als wij. Daarom geef wat van uw overvloed Dan doet gij, zoo het moet. Dan is 't feest, zooals 't moet, En als dat nu een ieder doet, Dan hebben ook zij, zooals gij St. Nicolaas, en zijn zij allen blij. ST. NICOLAAS door Riekie Homan. „Sint Niklaas kapoentje"! Zong ieder kind, hard of zacht En 's morgens kijken w' in ons schoentje Of Sint een proefje soms al bracht! Dan zijn we blij en danken Sint En zingen onze liedjes weer; We worden 't heusch zoo gauw niet moe Die liedjes te zingen weer keer op keer. En als 't dan weer zes December is. En zijn heel, heel zoet geweest, Zetten we ons schoentje stikum neer Jongens, wat is dat steeds 'n feest. Hooi en stroo erin voor 't paardje, Dat moet toch wej hongerig zijn! 's Nachts droomen we van al 't mooie Wat Sint ons brengen zal Wat is dat fijn! ST. NICOLAAS door Piet Homan. Wijze: Ziet de maan schijnt door de boomen. Ziet de maan schijnt door.de boomen, Jongens zet je schoen maar klaar; En we zingen mooie liedjes, Vroolijk allen met elkaar! Sinterklaas, die goede vriend, Luistert graag naar 't vroolijk kind. Zwarte Piet strooit pepernoten Zoo maar door de kamer heen! En wij grabb'len lachend, zingend, Zeg, 'k vind er daar nog één! „Gaat gij heen. met leege zak, Wees -'oorzichtig Piet op t dak!" SinterKiaas rijdt graag bij kind'ren, Die gehoorzaam zijn en zoet! En hij kijkt vaak door de ruiten Wie 't meest zijn best wel doet! Sint Niklaas ik dank u zeer Komt U 't volgend jaar dan weer? Een brie! van Anny v. Diest Beste Oom Wim, Een welkomstgroet voor onze Sint Wellicht een plaatsje in ons Hoekje vindt! Daarom melden we met ons vjjven, vrij en frisch, Met onze bijdragen aan, en meenen gewis Dat 't geen we U zenden, evenals ieder jaarr U welkom is; dan is 't weer voor elkaar. En in ons eigen Hoekje, hoe 't ook zal loopen Blijft daarvoor misschien wel een plekje open! Wat was ons Riekje blij dat zij zoo'n mooien prijs gewonnen had! En wat zal ze gedanst hebben, toen die mooie prijs in haar bezit kwam! Enfin, dat zal ze U zelf of Tante, haar wel schrijven. Dat is mijn taak niet, hoewel ik zelf ook blij ben voor de Benjamins van ons vijftal! Cor is na tuurlijk nog logé in St Bernardus; maar binnenkort moet hij weer naar Dr. Brou wer in Leiden, zal mij benieuwen of hij dan weer naar home mag! Dat hoort u dan nog wel van mijn groote broer! Ja, hij wordt daar zoo groot en dik, dat ik nu van groote broer! moet gaan spreken! Hij hoeft echter geen verbeelding te gaan krij gen, want hij is nog altijd maar 1 jaar en 3 dagen ouder dan ik: En nu. Oom Wim, wensch ik U een pret tig Sint Nicolaasfeest en de hartelijke groe ten van Moe en Cor, van Tante en de kleu ters van schrijfster cezes Uw nichtje Anny van Diest. Briel aan St. Nicolaas door Anny v. Diest. Goede Sint, weet U wel, Dat de jeugd uit Holland's gouwen, Uit stad en dorp, uit bosch en hei, Er vast en zeker op vertrohwen, Dat U, goede kindervriend en Piet Ook dit jaar in Holland weer zult komen? En toch, we begrijpen niet hoe 't kan; We hebben van U nog niets vernomen! Misschien wil U ons verrassen, En komt U plots zoo midden in den nacht, Als allen op hun bed reeds droomen, En niemand U ook meer verwacht!!! Maar goede Sint, liever staan we klaar Om U te verwelkomen met ons lied, Dat we op school zoo lang reeds leerden Ter eer van U en Zwarte Piet! Of kan Uw brief ons niet bereiken Wijl in Spanje Gij moest wijken Sinterklaas, dan is mijn plan al klaar! Een wacht zal klaar staan en gewis. Ziet de wachter dan uw vlag van veer Dan laat hij zijn bazuin maar schallen! Dan weten we, de boot komt uit Spanje weer En we reppen ons, met ons allen; Heffen dan spontaan Onze lied'ren aan! Daar komt van Ebro's strand". „Een boot zoo maiestueus!" „Hij kwam naar Nederland!" „En brengt èn Sint en Piet, ja heusch!" Lieve deugd, terwijl ik zit te schrijven Hoor ik blijde kinderstemmen zingen: St. Nicolaas kwam aan!" Ik staak nu gauw, 'k Kan mijn vreugd niet meer bedwingen!" Wie zijn jarig Van 2 tot en met 8 December. Op 2 Dec.: Hugo Zwetsloot, Ketelboetersteeg 3. Cat i ntje Parlevliet, Tuinp 39, Wassenaar. Cori.^ Koolloos, Hooge Morsch 112, Oegst- geest. Willie Meijer. Rijndijk 63. Voorschoten. Dora v. Wieringen, Rijndijk, H'woude D3. Op 3 Dec.: Bertus Mulder, Timorstraat 4. Emmy Hoogeveen, Noorden. Op 4 Dec.: Jan de Heyden, P. de la Courtstr. 21. Antoon Schoorl, Nieuwveen. Coba Ruitenbeek, N. Duinw. 51, Katwjjk aan Zee. Jacques Schrama, Rijndijk 6E, Voorscho ten. Op 5 Dec.: Truus Schrader, Dr. v. Noortsti\ 48, Stomp- wijk. Annie van Leeuwen, Watertje 10, Zoeter- woude. Op 6 Dec.: Elisa Frissen, Schelpenk. 60. Gerarda v. Schaik, Staalw.str. 7. Jans v. d. Akker, Krepelsteeg C89, Zoe- terwoude. Cobie Vermeulen, Reyerskoop 63, Boskoop. Op 7 Dec.: Corrie v. d. Geest, Leiderorp a. d. Zijl 32. Cootje Castelein, O. Rijn 30. Rietje Koot, C119, Bodegraven. Sjaak Thorn, Anna v. Saksenstr. 3. Karei v. Berge Henegouwen, Hoogew. 169 Mien Siebert, Celebesstr. 20. Annie Hoogeboom, Hoogmade B328. John Beurze, N. Beestenmarkt 3a. Op 8 Dec.: Lena Hoogervorst, A81 Langeraar. Ferry Hakkaart, Langebrug 46. Bernard Post, St. Jorisst. 21. Hendrik Verbaan, Koudekerk 157. Ali Luyken, Noordeinde 13, Aarl.veen. Jacques Krom, Weesh., Jacobsgr. Corrie Kok, Raadwijkstraat 4, Alphen. Rikie Vrouwenvelder, Haarl.weg 69. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, of bij het verlaten der school van dez lijst wil afgevoerd wor den, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook wie van woonplaats, straat of huisnummer verandert. OOM WIM.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16