Een bezoek aan het nieuwe raadhuis te Alphen aan den Rijn VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 AALSMEER Het Jodenvraagstuk. Pater Laurentius Mekenkamp hield gisteravond een lezing over bovenstaand actueel onderwerp voor een, de weersomstandigheden in aanmer king genomen, niet te slecht bezet zaaltje. Na een korte inleiding bespreekt P. L. de uitverkiezing en verwerping van de Jo den, zooals ons dit wordt voorgehouden door de H. Schrift. Hield het Joodsche volk al op te bestaan als volkseenheid, in hun ballingschap blijven ze zich toch altijd één voelen en als één gedragen. Uit die gedra gingen nu die hun oorsprong vinden in hun nationale trots is het moderne Jo denvraagstuk geworden, dat leiden moet tot een Joodsche overheersching in het economische leven. Na een breede bespre king van alle bestaande omstandigheden komt de eerw. spreker dan tot zijn conclu sie, welke luidt: De Staat moet de min derheden beschermen die willen medewer ken, maar moet ook zorgen, dat die min derheden niet kunen geraken tot een over- heerschende positie. Ten slotte besluit zijn- eerw.: de parabel van de barmhartige Sa maritaan laat ons het ware standpunt zien, dat wij tegenover de nu zoozeer vervolg de Joden moeten Innemen. Na een zeer prettige gedachten wisseling met een zestal aanwezigen wordt de avond besloten met een hartelijk applausje. De thuisblijvers in Aalsmeer hadden groot ongelijk en hebben veel gemist. HOOGMADE Volksbond. Zooals aangekondigd werd Woensdagavond voor de leden van den R.- K. Volksbond door den heer Aengenent een rede gehouden over de „Wettelijke KinderbijslagTegeling", waarvoor echter, misschien wel door het zeer slechte weer, weinig belangstelling bestond. Om ongeveer acht uur opende de voorz. deze bijeenkomst met den chr. groet en heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den heer Aengenent, die zich zoo bereidwillig had verklaard dit zoo belangrijke en momenteel ook zeer actuee- le onderwerp voor ons te verduidelijken. Hierna werd overgegaan tot het zingen van het bondslied, waarna de heer Aenge nent met zijn rede aanvang. (Van deze uit eenzetting gaven wij reeds meermalen ver slag). Voor deze zeer duidelijke uiteenzetting van dit actueele vraagstuk mocht spr. van de aanwezigen een dankbaar applaus in ontvangst nemen, dat gezien het kleine aantal toehoorders niet zoo buitengewoon klonk maar toch van harte was gemeend. De voorzitter sprak dan ook namens allen, teen hij met eenige welgekozen woorden dank bracht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele leden gebruik ge maakt waarna een levendige discussie ont stond over eenige voor de vereeniging van belang zijnde zaken. Hierna werden door den voorzitter nog eenige mededeelingen gedaan, n.1-: door het bestuur was besloten ook dit jaar in plaats van een St. Nicolaas-viering een Kerstvie ring te organiseeren voor de kinderen, waarmede zich alle leden direct konden vereenigen. Tevens had het bestuur besloten om in het winterprogramma een paar kaartavon den te lasschen, op welke avonden dan on derling om eenige prijsjes zal worden ge kaart. Deze mededeeling viel natuurlijk nog veel meer in den smaak dan de eerste, en het bestuur durfde dan ook wel ver onderstellen dat hiervoor een groote be langstelling zou bestaan, welke dan mis schien ook wel overslaat op de vergaderin gen en andere bijeenkomsten, daar dit nog al eens iets te wenschen overlaat. Hierna sluiting. Nog niet goed. Gisteravond om onge veer half elf wilde de bestuurder van een luxe-auto H.Z. 50066, een ongeveer 25-jari- ge jonge man, in plaats van dankbaar te zijn van de aldaar pas aangelegde nieuwe weg, nog even gebruik maken van de oude weg in de Munnik, onder de gemeente Lei derdorp, in de nabijheid van de woning van den heer Jac. v. d. Meer. Hij zag echter het einde afgesloten met een hoop basaltslag, en dus besloot hij maar weer te trachten op de nieuwe weg te komen. In plaats van terug te rijden, begaf hij zich echter op het gedeelte, wat voor korten tijd nog een sloot was, en thans gedempt is met klei. Het gevolg van deze manoeuvre was, dat hij met alle vier wie len tot de assen wegzakte. Door een zevental passeerende jongelie den werd het vehikel met vereende krach ten weer op het goede spoor gebracht. Voor den chauffeur zal het wel een lesje zijn geweest zich in het vervolg maar bij de groote weg te houden en geen zijpaadjes meer te kiezen. NIEUWKOOP VERNIETIGING VAN BLADRIET. Werden ten vorige jare door de afdeeling Nieuwkoop van de Algemeene Vereeniging voor de Rietcultuur in Nederland 136000 bossen bladriet verbrand, in dit seizoen zijn reeds verbrand of voor verbranding aangegeven 250000 bossen, waarvan 150000 uit de alhier aanwezige polders. Op le De cember is de termijn voor aangifte geslo ten. Moedercursus. Gisteravond werd in het Parochiehuis de laatste les gegeven van den Moedercursus Deze slotles werd ge geven door Pastoor Blom, die een verhan deling gaf over de heiligheid van het huwe lijk, welke met groote aandacht gevolgd werd. De leidster van den cursus, mej. Hoskam, sprak een dankwoord tot den Pastoor, ter wijl deze allereerst dank bracht aan het bestuur van het Witgele-Kruis, door het welk de cursus georganiseerd was, bizonder aan de damesleden Mevr. Van der Weyden- firaun en Mevr. Kuijf-Tibboel, dank aan de leden, die in zoo'n getal en met zooveel toewijding den cursus gevolgd hadden en Tenslotte dank aan Mej. Hoskam voor haar uitstekende lessen en mocht deze als aan denken presenteeren een- zilveren thee lepel met het wapen van Nieuwkoop. Het bestuur had gezorgd voor een sma kelijke kop koffie, terwijl Mevr. Van der Weijden-De Wert de fijne attentie had ge had om zorg te dragen voor een gebakje. De cursus is een groot succes geweest, jt.iet minder dan 55 dames hebben hem gevolgd. Geboren: Johanna en Catharina, twee- bngdochters van H. d, Beer en G. Kas. Wernardus, z. v. T. L. J. Verkleij en J. M. Griffioen Wilhelmina Gerarda Maria Jozephina, d. v. J. Th. Klei en E. M. H. van Helden. NIEUWVEEN Inbraak in consistoriekamer. In den nacht van Woensdag op Donder dag is inbraak gepleegd in de Nederl. Herv. Kerk. Aan de Kerkhof zij de heeft de dief zich toegang verschaft door een raam van de consistoriekamer. De heer H. Volbregt, echtgenoot van de kosteres ontdekte de diefstal bij het betreden van het portaal wat toegang geeft tot de consistoriekamer, waar alles in de grootste wanorde werd aangetroffen. De offerbussen zijn uit het kerkgebouw gehaald en in de consistorie kamer open gebroken en geledigd. Men vermoedt echter datd eze buit niet groot is geweest. Een kast waarin was opgebor gen een groote collectie kleedingstukken en welke gereed lagen om vandaag aan de ar men uit te deelen, is opengebroken, terwijl de inhoud bestaande uit hemden, nacht hemden en veel wollen ondergoederen is medegenomen. Een groote teleurstelling voor hen, die in afwachting zijn van die mooie geschenken, niet minder voor de dames der naaikrans, die zich een jaar lang met de vervaardi ging hebben bezig gehouden en zich de vreugde bij het uitreiken der geschenken ontnomen zien. De zaak is in handen gesteld van de politie. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. „Eigen Hulp". De werkliedenvereni ging „Eigen Hulp" vergaderde Woensdag avond in café v. Eyk. De voorzitter, de heer P. Spreij, geeft in zijn openingswoord een kort overzicht van de werkzaamheden in het voorbije jaar. Het financieel verslag van den penningmeester geeft aan inkom sten /992.70, uitgaven ƒ819.10, met een ba tig saldo van 173.60. De boeken en be scheiden zijn door de commissie in vol maakte orde bevonden, hetwelk door den heer J. Wolmerstet wordt bevestigd. Tot leden der controle-commissie voor 't nieu we boekjaar zijn benoemd de heeren J. v. Leeuwen, W. v. Leeuwen en H. Verkerk. Hierna volgt een uitgebreid jaarverslag van den secretaris. Het ledental is met vier toegenomen. De periodiek aftredenden, de heeren G. v. d. Breggen, C. Borst en J. Slingerland, zijn wederom herkozen. Bij de rondvraag deelt de voorzitter me de, dat wanneer bij ziekte, naast de uit- keering van „Eigen Hulp" nog andere gel den uit een ziekteverzekering worden ont vangen, en deze tezamen het normale loon overschrijden, dan zal het bedrag, dat het normale loon te boven zal gaan, in natura worden uitgekeerd. Op een vraag of ook daarvoor brandstof fen kunnen worden verstrekt, deelt de voorzitter mede, dat het bestuur verster kende middelen het geschiktst voorkomen. De vergadering gaat hiermede accoord. Onder een woord van dank voor de groote belangstelling volgt sluiting. Gevestigd: J. Heerden ran Bergen op Zoom. Th. N. de Frankrijke, van Amsterdam. H. H. Snel van Venhuizen. Vertrokken: M. v. d. Lee en gezin, naar Zevenhoven. W. Jansen, naar Ze venhoven. G. Staghouwer, naar Zeist. Ondertrouwd:: D. A. Bos en M. v. da Heden. D. Spek en M. S. Reunerman. D Bruyne en M. Roodenburg. Gehuwd: H. J. J. Bartels en M. G. Janmaat. ROELOFARENDSVEEN Katholieke Jongeren. Voor hen vooral is gisterenavond de heer van Breukelen uit Woerden gekomen om hen door z'n in leiding staatkundige vorming te geven. Op den grooten feestavond der propagandaclub waar zoovele leden aanwezig waren, heeft :e heer J. J. de Koning eertijds reeds deze ontwikkelingsavonden aangekondigd in zijn pleidooi voor politieke scnoling. Wegens finantieele moeilijkheden in de oprichting /an een politieke school, waarvoor in de R K Staatspartij op den dag van heden veel belangstelling is, hier ter plaatse voor- loopig nog onmogelijk. Daar echter aan de politieke kennis vooral onder de jongeren nog zoo/eei ontbreekt zullen gedurende cezen winter twee of drie avonden gere serveerd worden voor ontwikKeling der po litieke Kennis. Een opmerking van eenig belang zou zijn, dat de feestavond van on langs der propaganda-club zich in een root ere belangstelling mocht verheugen dan de ontwikkeiings-bij een komst gister avond. Dit is zéér merkwaardig waaruit blijkt, dat voor de club nog wel eenig on ontgonnen gebied aanwezig is om door pro- uaganda bewerkt te worden. De heer van Breukelen heeft voor de pauze in groote lijnen getoond, hoe geheel het oeconomisch en cultureel beleid van xiefdelooze en onrechtvaardige elementen geleid heeft naar den ondergang. Daarna heeft inleider in het kort het beeld van de toekomststaat uitgehouwen, zooals dit wordt opgetrokken volgens de beginselen uit de Pauselijke Encyclieken. Om dit te bereiken zullen radicale veranderingen roodig zijn, maar dan zal de jeugd niet als betalende toeschouwer mogen toezien, niet de slaap der oppervlakkigen mogen sla pen, aldus spr. „Ziet helder en werkt hard voor de nieuwe gemeenschap!" De jonge ren vooral hebben de taak om de Christe lijke volksgemeenschap te helpen vestigen! Na deze inleiding ontstond een zeer ge animeerd debat, waarvoor de heer van Breukelen dankbaar was. Tot slot deelde de voorzitter der Staats partij afd. Roelofarendsveen mede, dat over twee weke,n de heeren Deerenberg zal komen spreken over „De organisatie der R. K. Staatspartij". Spr. spoorde ieder aan om in eigen kring veel propaganda te ma ken, opdat de volgende keer de zaal ge heel bezet zal zijn. Sinterklaas op bezoek. Nadat gistermid dag Sinterklaas uit de richting van Leiden per auto was gearriveerd, heeft in het vei linggebouw een groote welkomstgelegen heid plaats gehad, waarbij de Sint met mil- ae hand ongeveer 1500 cadeaux uitdeelde aan een talrijke jeugd, welke met Sinter klaasliederen uiting gaf van opgetogen blij heid. De heer H. v. Ruiten verwelkomde namens den Middenstand den hoogen gast, die ook op zijn beurt probeerde zich ver staanbaar te maken in dit gebouw van baton en staal, door iedereen aan te sporen om mee te doen met de etalage-at tractie der winkelweek. TER AAR Ontwikkelingsclub. Gisteravond werd onder auspiciën van de Ontwikkelingsclub „Ter-Aar en Omstreken", dir. de heer Ver hulst, Leiden, wederom een zeer interes sante voordracht over de draagkracht van belastingplichtigen gehouden, door den be lasting-consulent, den heer G van Duyn. Na opening door den voorzitter van de plaatselijke commissie, den heer C. de Eruyn, en verwelkoming, werd direct het woord verleend aan den spreker... Na dit leerzaam betoog, werd van de ge legenheid tot vragen stellen, ruimschoots gebruik gemaakt. Jammer dat de belang stelling voor dit vraagstuk, waarmee toch velen te maken hebben, niet grooter was. De heer Verhulst bracht den heer van Duyn hartelijk dank. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE Collecte vluchtelingen Ook in deze gemeente is door den burgemeester een comité gevormd voor de inzameling van gelden, op morgen, Zaterdag, ten behoeve van vervolgden om geloof en ras. Dit comité is samengesteld als volgt: H. J. J. A. Smeets burgemeester, voorzitter; Uh. Boot, parti culier; C. M. Jonokbloedt, deken en pas toor; G. J. Klaverweijden O.S.C., pastoor; ds. A. J. Eijkman, Ned. Herv. predikant; J. de Graaf, wethouder; J. B. J. Kortmann, arts; Wijbo Kortmann, arts; L. Onderwater wethouder; S. J. Ruizeveld, notaris; P. C. A. M. Wap, oud-burgemeester, H. J. M. Sieverding, ambt. secr. en jeugdleider, secr.-penningm. Ouder-commissie. Met inwerking treding van het K. B., houdende nieuwe voorschriften omtrent de ouder-commissie en de ouderraden, heeft dezer dagen een vergadering plaats gehad van de ouder- commissie alhier, alwaar ook de burge meester tegenwoordig was. Een nieuw huishoudelijk reglement werd vastgesteld, terwijl de 5 aftredenden leden van het be stuur allen werden herbenoemd. Als secr. werd gekozen de heer J. Schenkeveld en als secr.-penningm. de heer E. Hulsbos. In het reglement werd vastgelegd dat de leiding van de ouderavonden berusten zal bij het hoofd der school. IN FEBRUARI GEREED De Alphenaren krijgen een raadhuis, waarop zij trotsch kunnen gaan. Jarenlang heeft het bestuur van de uitgebreide en volkrijke gemeente Al phen aan den Rijn zich schuil gehou den in allerlei bouwsels, over verschil lende wijken verspreid staande, doch toen eenmaal besloten werd de zetel van de gemeentelijke overheid met meerdere, en alleszins passende luister, te omgeven, heeft men ook een groot- scheepsch en grootsteedsch besluit ge nomen, en een raadhuis laten bouwen, dat het zinnebeeld is van de belang rijkheid dezer gemeente. Als bouwheer van het nieuwe raadhuis werd aangewezen de heer Blaauw, bouwer ook van het nieuwe Leidsche raadhuis. Het heeft geen nut meer de twistvragen van artistieken en practischen aard op te rakelen, destijds bij de publicatie van het plan-Blaauw gerezen. Het papieren raad huis is inmiddels een steenen raadhuis ge worden, en ofschoon men bezwaarlijk Al- phen's nieuwe gemeentehuis als een mo derne kunstuiting kan betitelen, willen wij niet verhelen, dat het gebouw, zooals het daar oprijst aan het ruime voorplein, een statigen en krachtigen indruk maakt. Men heeft gezegd, dat de stijl ervan weinig ka rakter vertoont een meening voor tegen spraak vatbaar maar onmiskenbaar heeft dit gebouw het karakter van een raadhuis. Gebruikneming in Februari. Door journalistieke nieuwsgierigheid ge dreven, hebben wij een eerste bezoek aan het nieuwe raadhuis gebracht. Het is neg niet geheel gereed de ingebruikneming heeft plaats in Februari maar de werk zaamheden, die in Juli 1937 een aanvang namen, zijn thans zoo ver gevorderd, dat ook niet-ingewijden in het bouwvak zich een goed denkbeeld kunnen vormen, hoe het raadhuis, kant en klaar, zich aan het oog zal voordoen Onder leiding van den bekwamen ge meente-opzichter, den heer Hutjes, hebben wij door het raadhuis gedwaald vanaf de cellen voor de gevangenen, tot aan het toren-spitsje. Krijgt men het in de cellen benauwd, niet minder is dit het geval op de ranke balustrade, die het torentje om geeft, vanwaar men een wijdsch uitzicht heeft over de huizen-opeenhooping van Al phen, vreedzaam gelegen temidden van het vette Rijnland. Half onder den grond. Het sous-terrain is weliswaar niet het meest interessante gedeelte, maar om niet den weg kwijt te raken, zullen wij onze rondwandeling daar beginnen. Te rechterzijde is de dienstdeur voor de politie, welke toegang verleent tot de ver trekken, voor deze heeren bestemd, zoo als de wacht-, wapen-, koffie- en donkere kamers. Niet voor deze heeren bestemd, doch onmiddellijk in verbinding staande met het politie-bureau, zijn drie cellen ge bouwd, waaruit, gelijk ons uit ervaring bleek, geen kans bestaat om te ontsnappen. Ofschoon met alle eischen van de moderne gezondheidszorg rekening is gehouden, kunnen wij een verblijf niet aanbevelen. Door de politie-deur gaan ook degenen binnen, die bij het armbestuur aankloppen, doch de steuntrekkenden komen letterlijk langs achterdeurtjes aan hun ondersteu ning. Aan de achterzijde van den rechter vleugel gaan zij binnen, komen in een rui me, doch lage hal, met loketten, en verla ten het gebouw weer door een andere deur, eveneens aan de achterzijde uitmondend. Aan de achterzijde, door de garage, ko men ook binnen de ambtenaren en ambte naressen, die zich per fiets naar hun dag- GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP Gisteravond kwam de Raad der ge meente Boskoop in openbare vergadering bijeen in het Gemeentehuis. Medegedeeld werd, dat ter uitvoering van het principebesluit van den Raad van 26 October j,l. een plan tot demping en rioleering van een gedeelte, lang 200 M. van de sloot achter de Nieuwctraat (Oost zijde) is opgemaakt en ter goedkeuring, d.w.z. ter verkrijging van het normaal subsidie uit het Werkloosheids-subsidie- fonds is gezonden naar Zijne Excellentie de Minister van Sociale Zaken. De begroo ting van hetwerk ligt ter inzage. Over dit laatste onderwerp vraagt de heer Kranenburg hoe het komt, dat er op het ontwerp geen grens is gesteld voor de rioleering. In het geval, dat deze óp par ticulieren grond komt te liggen zal de eigenaar toch slechts de 15.belasting moeten betalen, zooals dit volgens het plan van de commissie ad hoc, die het als een werkverschaffingsobject heeft be schouwd, zou hebben bedragen. Met nog eenige technische beschouwingen lichtte spreker zijn meening toe. De heer Noest verklaarde, gaarne in zage te willen hebben van de correspon dentie, welke hierover met den Minister zou zijn gevoerd. De heer Haring meent te hebben vernomen, dat in de gemeente Alphen aan den Rijn een subsidie zou zijn verkregen van 50 pet. uit het werkfonds voor rioleering en vraagt of dit ook voor Boskoop, niet is te verkrijgen. Of moet de gemeente hier eerst noodlijdend voor zijn. Alphen is toch ook niet noodlijdend. De voorz. antwoordt, dat men Werk fonds en Werkloosheid-subsidiefonds niet met elkander moet verwarren. Hierna werd de gemeenterbegrooting over 1938 aangeboden en aan de commis sie van onderzoek toevertrouwd. Voorts werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot verleenen van eervol ontslag aan den heer Chr. J. Toebes. Als nu moest een nieuwe ambtenaar worden gekozen voor de Burgerlijke Stand. Op de voordracht stónden de heer W. Hoff man en mej. A. Brand, welke eerste met 10 tegen 2 stemmen werd gekozen. Bij de rondvraag vestigde de heer 't Hart er de aandacht op dat een verbe tering van bestrating aan de overscheping aan de Zuidkade zeer gewenscht zou zijn, in verband met de slechte toestand, vooral in het vet zendingsseizoen. De heer van Kleef vraagt, of het de volle aandacht van het college heeft, dat bij de verbreeding van het tweede gedeelte van den Zijde- weg, de verkeersmogelijkheid beter gere geld wordt dan het eerste gedeelte. Te meer waar de doorverbinding met Leiden niet kan worden omgelegd. Drie jubilarissen. Alvorens over te gaan tot sluiting wil de voorzitter eerst nog eenige woorden spreken tot twee jubilarissen. Allereerst de heer Guldemond, die vandaag de dag herdenkt, dat hij voor 35 jaar tot raadslid werd benoemd. Dan de heer van Gelderen eveneens als raadslid en wethouder voor den tijd van 30 jaar. Met een woord van dank, voor de behartiging van de gemeen tezaken en een hartelijke felicitatie ein digde burgemeester Verkerk zyn toe spraak. De heeren Guldemond en van Gelderen dankten den burgemeester voor zijn waardeerende woorden en memoreer den, dat burgemeester Verkerk vandaag om drie uur eveneens een herdenking mocht vieren en wel, dat hij vóór 5 jaar als burgemeester in Boskoop werd ge ïnstalleerd. Met dit driedubbel jubileum werd de vergadering gesloten. taak begeven. Een gedeelte van het soys- terrain wordt ingenomen door fietsen-rek- ken en gardes-robe. Voorts bevinden zich in het sous-terrain lokalen voor de burger wacht, voor het opbergen van tcekeningen, de noodige ruimte voor de centrale ver warming en ook het ruime archief, dat echter alleen bereikbaar is vanuit de se cretarie, daarboven gelegen. In het sous- terrain ziet men slechts roosters, van schoe pen voorzien, die voor de lucht-toevoer in het archief zorgen. Door een katoentje, dat uit deze roosters steekt, is op vernuftige wijze verzekerd, dat bij brand vuur noch rook de documenten-verzameling kan be schadigen; geraakt namelijk het katoentje in brand, dan vallen de schoepen dicht en het archief is gered! De staatsie-vertrekken. Op de bel-étage is ter rechter-zijde de ingang voor het publiek naar de secretarie. Bij het binnenkomen kan men, desge- wenscht, zich over den te nemen weg laten voorlichten door den bode in zijn kamertje. Links verwijst hij de belasting- en andere schuldigen naar de kamers van den politie- inspecteur (die door een trap in verbinding staat met zijn mannen in het sous-terrain) en van den gemeente-ontvanger. Rechts opent zich een gang met loketten, waar achter de ambtenaren van de gemeente secretarie tentoongesteld zitten. In bet rui me, luchtige vertrek zijn twee chef-kamers uitgebouwd, welke chefs met één oogopslag de geheele secetarie en elkaar overzien. Op de secretarie wil men rustig werken; daarom is aan de overzijde van den gang een vertrek bestemd voor de tiktokkelende schrijfmachines en voor de telefoon. Met schroom betreden wij thans de groote hal, welke men bereikt door de hoofddeur. Een marmeren hal. Deze hal en het trappenhuis zijn bekleed met wit Italiaansch marmer (Callacata), afgezet met randen van zwart Belgisch marmer (Bleu beige); de trappen zijn be kleed met bruin marmer, Comblanchienne genaamd. Links van den hoofdingang komt men in het waardige verblijf van den gemeente secretaris; rechts in het niet minder waar dige vertrek, waar de wethouders beurte lings de burgerij zullen te woord staan. Een wachtkamer bereidt den wandelaar voor op het binnengaan van de kamer, van- waar-uit de burgemeester de gemeente be.- stuurt. Al deze vertrekken zijn voorzien van parketvloeren en betimmeringen, evenals de trouwzaal, welke zich aan het linker- einde van het gebouw bevindt. Bruid en bruidegom komen dus binnen door den lin- ker-zij-ingang en verlaten het raadhuis op dezelfde slinksche wijze.è Met de trouwzaal is door een harmonica deur verbonden de commissie-kamer. Ter vergemakkelijking van de beraadslaging is, voor aanschouwelijk onderwijs, op den muur van deze commissie-kamer een pro jectie-doek aangebracht. De gang in dit voorname gedeelte van het raadhuis is bekleed met een lambrizee- ring van travertijn, welke een heel goed effect maakt. Bij de trouw-zaal is de entree tot het woonhuis van den concierge, die een prach tig uitzicht heeft op het Boschpark. De Raadszaal. De monumentale dubbele marmeren trap leidt naar de eerste verdieping, waarvan het middenstuk wordt ingenomen door het voornaamste vertrek van het raadhuis, de raadszaal. De raadszaal verkeerde nog in een toe stand van revolutionaire verwarring, doch wanneer eenmaal de burgemeester de voorzittershamer hanteert, zal daarin wel spoedig verandering komen. De prachtige zaal zal worden betimmerd en „betengeld". Het dagelijksch bestuur komt op een estrade te zitten, hetgeen het aanzien van het college niet weinig zal verhoogen. Op een groote publieke belangstelling wordt niet gerekend en misschien ook geen prijs gesteld. De pers heeft een streepje voor en is gezeten onder een troon-hemel- tje, voor dit bijzondere geval kortweg lui fel genoemd. Vanuit de raadszaal heeft men toegang tot het balcon, dat door een sierlijke bron zen balustrade is afgesloten en georneerd wordt met twee bronzen lampen, geschenk van de vereeniging „Gemeentebelang". Balustrade en lampen zijn vervaardigd door de edelsmeden Brom. Niet alleen inwendig, doch ook uiterlijk zijn alle technische en artistieke hulpmid delen te baat genomen, om de plaats, waar de afgevaardigden der burgerij vergade ren onder voorzitterschap van den burge meester, met luister te omkleeden. In de voorgevel rijst voor de raadszaal de prachtige pui op van Ettinger kern-tuf, waarin het wapen van Alphen, de rijzende ster, is uitgehouwen,, alsmede de wapens van vaderland en provincie. Boven de raadszaal verheft zich het to rentje 31 M. hoog dat voor de geheele gemeente symboliseerend de burgervrij heid, onder het torentje door de vroede vaderen zoo krachtig verdedigd. De overige vertrekken op deze verdie ping worden ingenomen door een gardero be, kamer voor het college van Burgemees ter en Wethouders, „kleine commissie"-ka mer, lees- en koffiekamers en eenige reser ve-vertrekken. In de rechter-z';de van deze verdieping zijn de bureaux van gemeente werken ondergebracht, met afzonderlijke vertrekken voor den directeur, voor het kadaster en voor een teekenzaal. Hiermede is de eerste rondwandeling door Alphen's nieuwe raadhuis volbrachi zoodra het interieur van het gebouw g reed is, hopen wij een uitvoeriger beschr ving te kunnen geven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15