OMGEVING Hoe de patriciërs te Lisse begraven liggen Puzzelen op oude grafzerken! VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 HILLEGOM Tennissport! Hillegom heeft thans de gelegenheid gekregen de Tennisliefhebbers te herbergen in een overdekte inrichting. Het expeditie-bedrijf Copex heeft haar groote garage met een mooie betonvloer ingericht voor het tennissen in den winter. De heer D. van Dungen te Aerdenhout gaf als expert de technische aanwijzingen. Er zijn nog slechts enkele gemeenten, die een overdekte Tennisbaan bezitten. KATWIJK AAN DEN RIJN TRAMCONDUCTEUR ZWAAR GEWOND. Tegen geleidings-mast gebotst. In den vroegen morgen deed zich een on geval voor, dat nog betrekkelijk goed is af- geloopen, doch zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben Mei den tram van 6.40 uit Katwijk a. d. Rijn naar Leiden was C. de Boer uit Leiden de conducteur. Bij de Sandtlaan zou de B. van den eenen naar den anderen wagen overgaan, doch kwam hierbij in zeer onzachte aanraking met een geleidingsmast en werd als 't ware hier- tusschen bekneld en ernstig verwond. Dr. W. Hueting werd direct ontboden en ver leende medische hulp, waarna de B. direct per ziekenauto naar een ziekenhuis te Lei den werd vervoerd. Botsing. De wielrijder N. kwam langs de Voorstr. door onachtzaamheid in bot sing met een luxe auto. De botsing kwam vrij ernstig aan. N. werd op het trottoir geworpen en kreeg een lichte verwonding. De fiets werd erg beschadigd. TUINBOUWOVERZICHT. Het abnormaal zachte en regenachtige weer van den laatsten tijd werkt zeer na- deelig op de meesten der winterproduc- ten, inzönder de koolsoorten. Maar ook peen en uien zijn slecht bewaarbaar zoo dat verwacht wordt dat de wel houdbare artikelen in het a.s. voorjaar een goede prijs zullen opbrengen. Met de bloem kool is het afgeloopen. Wat nog komt is niet vermeldenswaard en van tweede kwaliteit, en dat een prijs opbrengt van 1.50 tot 5.50 per 100. Zelden, misschien nooit nog, was het bloemkoolseizoen zoo vroeg ten einde. Maar ook de Roode en Gele kool heeft, het klinkt als een mal geval, van het mooie weer te lijden ge had en men kan wel aan het schoonmaken blijven. Daarbij is de prijs gedurig slecht, n.l. van Roode kool ƒ1.tot 2.40 per 100 K.G. en Gele kool van f 1.— tot per 100 K.G. Maar het groote kwantum brengt gemiddeld slechts f 1.40 per 100 K.G. op. Bospeen komt nog maar in kleine partijen en de prijs verieert geregeld tus- schen S 3.20 tot 4.80 per 100 bos. Met de waspeen in de goede kwaliteit ging het de laatste week aanmerkelijk beter alhoe wel er van dit product heel wat wordt aangevoerd. Vorig jaar was de prijs in dezen tijd ook allesbehalve goed te noe men. Men kreeg toen niet meer dan 40 tot 60 ct. per kist. Deze week is de prijs geleidelijk opgeloopen van 30 a 65 ct. tot 60 tot 95 ct. per kist van 20 K.G. Begrij pelijk dat de hoop van vele tuinders ge vestigd is op dit product dat na Nieuw jaar met een goeden gang van zaken nog aardig wat kan goedmaken. Zien slechts naar voorjaar 1938 toen dit artikel met ongekend hooge prijs betaald werd. Voor Uien is nog weinig belangstelling. Men durft niet koopen ook al omreden veel uien niet houdbaar blijken te zijn wegens koprot. De risico om wat vooruit te koopen wordt daardoor te groot. Be taald weid van 2.10 tot 3.25 per 100 K.G. Voor goede kwaliteit dus een eenigs- zins redelijken prijs. Groene kool kon ge makkelijk koopers vinden tegen 2.40 tot 3.70 per 100 K G. De gewassen van dit product zijn in het algemeen niet best. Kroten konden ook nog gemakkelijk plaatst worden tegen de bestaande prijs van 0.35 tot 0.60 per kist van 20 K.G. Voor Andijvie kwam iets meer belangstel ling en geleidelijk liep de prijs naar boven zoodat in een week tijd de prijs per kist van 6 K.G. opliep van 0.12 a 0.19 tot 0.20 tot 0.40. Een aanmerkelijke ver betering dus. Ook Boerenkool ging wat vlugger met iets betere prijzen, n.l. 16 tot 23 ct. per kist van 6 K.G. Schorse- neeren werden in niet groot kwantum aangevoerd in diverse kwaliteiten. De prijs was matig maar de tuinder heeft niet veel aan een opbrengst van 6.tot 9.per 100 K.G. Eï kwam ook aardig wat winterpeen, korte Friesche, mooi van aanzien en extra van kwaliteit. Maar de prijs viel tegen. De noteering was van 1.25 tot 1.75 per 100 K.G. Er kwamen ook nog wat Eigenheimers maar de koop lust was gering. De handel is nog steeds traag. Gekocht werd voor 1.60 tot 2. per 100 K.G. Maar in het algemeen is het overzicht niet zoo pessimistisch als zulks de laatste weken het geval was. LEIDSCHENDAM WERDEN DE VARKENS VERGIFTIGD? Wraakneming wordt vermoed. Door den heer P. B., alhier, werd bij de politie aangifte gedaan, dat in een der af geloopen nachten door een onbekende of onbekenden zijn varkens zeer waarschijn lijk waren vergiftigd. Reeds waren een achttal varkens gestorven. Vermoedelijk heeft men hier met een wraakneming te doen. De varkens zijn ter onderzoek ver zonder, terwijl intusschen door de politie een ijverig onderzoek wordt ingesteld. Spiritusdrinkers. Gisterenmiddag kre gen een tweetal zwervers aan den West- vlietweg alhier, onderling ruzie, welke ru zie zoo hoog liep, dat de een den anders met een flesch eenige slagen op het hoofd toebracht, waardoor deze bloedend werd verwond. Door de Voorburgsche politie werden beide personen naar Leidschendam overgebracht en aan de politie aldaar overgeleverd. Nadat de gewonde door dr. Perquin verbonden was, werden beiden ter ontnuchtering in het arrestantenlokaal te Leidschendam opgesloten. Biljartwedstrijd. In café „Het Wapen in Veur" werd gisterenavond een wed strijd gespeeld tusschen het le vijftal van K.D.O., alhier en dat van H.D.V. uit Den Haag. Na spannenden strijd wist K.D.O. den wedstrijd te winnen met 83 caram boles, terwijl de heer P. Al, lid van K.D. den uitgeloofden prijs voor de hoogste serie wist te behalen. LISSE Propagandaclub „St. Paulus". De po litieke propagandaclub „St Paulus" hield gisteravond in een der zalen van het Pa rochiehuis een goedbezochte vergadering onderleiding van haar voorzitter, den heer H. v. d. Voet. Deze dankte den afgetre den voorzitter, den heer Chr. v. d. Eist, thans 2e voorzitter voor alles wat hij voor politieke propaganda heeft gedaan. Hij heeft de propagandaclub gebracht op een peil waarop onze buurtvereenigingen ja- loersch kunnen zijn. Na nog eenige mede- deelingen gaf de voorzitter het woord aan den heer A. H. Schrama, lid van den ge meenteraad, die het onderwerp behandelde „De Gemeentepolitiek in 't algemeen". Na een k'orte inleiding ging spreker 45 jaar terug en gaf een schildering hoe Lisse er toen uitzag, een gehuchtje, zooals spreker het uitdrukte. In de groote uitbreiding, welke Lisse heeft ondergaan spreekt het gemeentebeleid het grootste woord mee, zooals spreker nader uitwerkte. Vooral wees spreker op de gemeentebedrijven en van hoe groot nut een en ander is ge weest. Spreker wees voorts op de verbe tering van straten en wegen alhoewel een mooie gedeelte Loosterweg zich nog steeds in desolaten toestand bevindt. Spreker hoopte dat onder het beleid van onzen nieuwen burgemeester ook dat gedeelte zal worden verhard. Vervolgens deed spreker uitkomen, dat we door het wijze beleid van ons gemeentebestuur tot heden nog niet tot de noodlijdende gemeenten behooren en ook, als we op dezen weg voortgaan, daar ook nimmer toe zullen behooren. (De heer Schrama is verhardmaar in de boosheid; sinds jaar en dag is hij de advo- catus diaboli, om het natuurschoon van Keukenhof aan te randen! Red.). Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijn onderhoudende uiteenzetting. De voorzitter dankte hem in eenige goedgeko zen woorden en concludeerde, dat de heer Schrama duidelijk heeft aangetoond, dat Lisse, ondanks malaise en crisis, nog zijn eigen „peultjes kan doppen. Na vragen-be- antwoording sluiting der vergadering. Geboren: Anna Maria, d. van P. J. Hagen en J. J. P. van Riek Jan, z. van H. Vergunst en J. Faas Cornelis Wilhel mus, z. van C. M. Warmerdam en J. J. M. Wassenaar. Overleden: Cornelis van Klaveren 70 j., echtg. van J. Krösschell. Gevestigd: G. J. Mersman uit Castri- cumC. J. Groen in 't Woud uit Haar lemmermeer J. H. Kingma uit Haarlem mermeer H. M. Compier uit Noordwijk. Vertrokken: J. Berbee naar Anna Paulowna G. P, Snaar naar Noordwijk M. A. Bon naar Heemstede P. de Goede naar Tilburg P. Huis en gezin naar 's-Gravenhage A. A. de Lange naar Egmond-binnen E. M. H. Janssen naar Breda A. M. Vermeulen Heemstede. school melk verstrekt zal worden, deze menschen hebben geen opwekkend woord meer noodig. Spreker deelde mede, dat in 50 gemeenten de schoolmelkvoedig reeds is ingevoerd. Het wordt aanbevolen door de schoolartsen die sterke voorstanders ervan zijn. In het buitenland wordt sinds gerui- men tijd op school melk aan de kinderen gegeven. Nederland heeft dit van het bui tenland overgenomen. In Zwitserland b.v. wordt aan 75% der kinderen en in Engeland dat toch geen zuivelland is 50%, gepasteu riseerde melk verstrekt. Het mooie is dat het zoo appetijtelijk mogelijk wordt ge maakt, des zomers wordt de melk koel en 's winters warm geserveerd. Er zijn toch al bezwaren aan het schoolgaan verbonden, vervolgde spreker, zoodat het wel noodig is de kinderen een afwisseling te bezorgen. En al eindigt het versje van Hölty, over de hollandsohe jeugd, waarmede de Camera Obscura van Hildebrand begint met het couplet: Haast zult ge op school gekortwiekt zijn; Uw vreugd loopt snel aan 't end Haast krijgt ge Bröder tot Uw pijn En Weytingh tot torment. Zoo erg is het nog niet, hoewel het een onnatuurlijk iets is dat een kind stil moet zitten dat toch al zoo beweeglijk is. Na- deelen worden hiervan ondervonden, wat bewezen is door kinderen, die pas naar school gingen, doordat deze in gewicht af- ramen en minder weerstand kregen. Dit is echter wel te verklaren want een groot mensch heeft alleen te zorgen dat hij door te eten op kracht blijft, kinderen daaren tegen zijn in hun groei. Nu gaat het er om, vervolgde de heer v. d. Ven, melk op school te krijgen en wel 4 maal per week een vier de gedeelte van een liter. Het wordt voor de kinderen zoo aantrekkelijk mogelijk ge maakt daar de melk in fleschjes verstrekt wordt met een rietje, hygiënisch dus. Waarom geen 6 maai in de week zullen sommigen zich afvragen? Dit is gedaan om dat uiteindelijk de ouders zelf de melk moeten betalen en nu is het beter te begin nen met 4 maal en 't in stand te houden dan 6 maal en niet vol kunnen houden Voor een bepaalde groep van kinderen is het niet goed dit zij melk drinken, dit is echter bij ae ouders bekend doch dit getal is niet van beteekenis. De melkverstrekking op de scholen is een mooi systeem daar rijk en arm er aan deelnemen. Spreker zette hierna uiteen hoe het schooltoezicht en het onderwijzend perso neel er tegenover staan. Een klein bewijs dat men er voor is, is wel dit, dat op ini tiatief van den Hoofdinspecteur te Breda men begonnen is met een proef voor 6000 kinderen. Wanneer deze inspecteur het sto rend voor het onderwijs had gevonden, dan zou dit niet gebeurd zijn. Het onderwijzend personeel zelf zegt: om 9 uur zijn de kin deren wel bij hun lessen doch tegen 11 uur verslapt de ambitie. De melk is dus een welkome afwisseling en het vergt niet veel tijd. Spreker zeide niet gekomen te zijn cm reclame te maken voor de melk doch alleen om van advies te dier.en, dit kan ik U echter wel zeggen, voor de minder ge situeerden is het een zegen 65000 kinderen in ons land krijgen thans melk op school. Meer dan den marktprijs behoeft niet be taald te worden, dat is 12 cent per liter, de volgende categorie betaal. 8 cent, dat is de kostprijs, daardoor is het mogelijk dat voor minder gegoeden 4 cent per liter ge rekend wordt. Op schooi zullen de kinderen formulieren meegegeven worden welke coor de ouders ingevuld moeten worden, waarna de formulieren bij het schoolmelk- comité ingeleverd moeien worden. Spreker eindigde met de hoop uit te spre ken dat de actie zal slagen met als resul- „melk met een rietje". Hierna werd de schooimelkfilm „2 minu ten stilte" vertoond welke tot devies heeft de actie „Een gezonde jeugd, een krachtig volk". De Burgemeester dankte den heer v. d. Ven voor zijn populaire uiteenzetting en zeide dat het niet in de bedoeling ligt aan iemand gratis melk te geven al zullen er velen zijn die niet meer dan 4 cent kunnen betalen. Hij hoopte dat de aanwezigen flink propaganda zul)en maken Hierna sluiting. HET GRAF VAN EEN KAAPSCH GOUVERNEUR n. DE STEEN ZONDER OPSCHRIFT. De houten kerkvloer, welke zich van voor naar achter uitstrekte in de oude kerk aan het Lisser dorpsplein, zou niet hebben doen vermoeden, dat de vroegere bevloering met zerken en schalen er nog onder te vinden was. Toch lag de vloer niet meer geheel in den toestand van kort na 1800, toen voor het laatst binnen de kerkmuren begxaven is. In het midden der vorige eeuw heeft het oude gebouw een groote restauratie ondergaan en heeft men ongetwijfeld ook oude graven met zand volgestort en met tegels bedekt; daarvoor werden ook grafsteenen gebruikt. Zoo lag b.v. voorin een steen van Warrebout Vree burg, gestorven in 1743, louter als vloer tegel. Zoo is het ook te verklaren, dat een steen van een schoolmeester, die in 1610 het tijdelijke met het eeuwige verwissel de, ingemteseld is in het muurtje langs net pad naar den toren, en dat de steenen van een Cranenburgh en van een Corsteman buiten tegen den zuidelijken kerkmuur lig gen. Eigenaardig is het, dat onder de zerken in de oude dorpskerk de meeste zijn van kort na 1600. In de gouden eeuw schijnt Lisse geen gouden tijd te hebben beleefd. Geld voor grafsteenen schijnt er niet op overgeschoten te zijn! Of het moest zijn, dat steenen uit die jaren juist alleen lagen onder het vloerge deelte bij den preekstoel, dat niet wordt opgebroken. Een ligt er uit 1635, die van de fam. v. d. Laen. De gevonden zerken hebben eens de graven gedekt van Lisser notabelen. Allereerst is er de zerk van den gerechts bode van het ambacht Lisse, Wouter Le- naarts van Calcker. Met strakke Romein- sche letters geeft het zevenregeling graf schrift: HIER LEYT BEGRAVEN WOVTER LENERSZ VAN CALCKER OVDT ONTRENT 70 JAER ENDE RVSTEN OPTEN SEVENDE JVNY ANNO 1598 ENDE MARGRIETE PIETERSD SYN HVYS VROUWE EN RVSTEN OPTEN 13 JANVARY 1602. Een ander lid der dorpgemeenschap was, aldus ir. A. F. de Graaff, die ons uit zijn vele gegevens over het Lisse dier dagen deze bijzonderheden verschafte, de school meester Wiard Takesz van der Blom. Rond een medaillon, waarin een wapen met een huismerk, dat waarschijnlijk uit de letters H en N is samengesteld, is in gothische letters uitgebeiteld: hier leyt be graven wier take z. schoelmr tot lys en starf cjen 16en maert Ao 1611 en syn huys- vrou Adryaentje Jansdr. van tienden starf den 24en Maert 1611. (Van tienden van tienen een stadje in België). Zij stierven wel korl na elkaar! Het is in dit gothische schrift, dat oorspronkelijk geen aparte hoofdletters kende, niet immer een gemak kelijke opgaaf aan te geven, waar de steenhouwer door een grootere krul b.v. een hoofdletter bedoeld heeft. Punten staan in deze gothische opschriften tus schen de woorden. Belangrijker figuren zijn de gebroeders Corsteman, die, evenals hun echtgenooten, behoorden tot de welgeborenen van Rijn land, en vrij talrijken stand, welke in de middeleeuwen buiten de vrije boerenge meenschap stond en verplicht was de gra ven van Holland met „harnasch" te die nen, doch daarentegen ook zekere fiscale voorrechten genoot. Verder stonden zij niet voor het lagere „dagelij ksche" gerecht van schout en gezworenen, doch voor baljuw en welgeboren mannen terecht. Als welgebo renen oefenden zij ook rechtspraak uit; zoo sprak Adriaen Cornelisz. (Corsteman) van Lis van 1580 tot 1584 mede recht in het baljuwschap Rijnland. Eenvoudig zijn de twee kleine steenen van bovengenoemde en zijn vrouw Mag- dalena Jansdr. Tetrode, dochter van Jan Daniëls Tetrode, gezworene van Noord- j wijk. In gothische letters vermelden acht i regels: Hier leyt begraven AdryaenCornelis z corsteman starf den 25 January Anno 1588 ende maddeleentgen Jans dr syn huysvrouw ende starf den 25en Augus tus Anno 1614. Een zeer forsche zerk is die van Claes Cornelisz. Corsteman, gehuwd met Maritje vrancken van der Burg (dr. van Vranck dirk vrankenszoon en Tryntje dirk wil- lems van castricum). Een medaillon ver toont hier een heraldisch juist uitgevoerd wapen met een burchttoren in het schild en als helm teek en een uitkomenden leeuw. Mogelijk staat dit wapen in verband met het feit, dat de huizing van zijn vrouws familie een hofstede was, ge naamd „De Burg", gelegen ten oosten van het Vierkant .waarvan de plaats nog nader dient te worden Vastgesteld. Het gotische randschrift vermeldt aan twee zijden: Hier leyt begraven claes cor nelis Costeman starf anno 1616. Jammer, dat deze steen gedeeltelijk in het Zuide lijk looppad gelegen heeft, zoodat van den naam Corsteman nog slechts om en nabij anderhalve letter leesbaar is. Maar met behulp van het wapen en andere gegevens meent men er dezen naam te mogen lezen. Blijkens het register der militie 1583 was hij omstreeks 1539 geboren, zijn broer Adriaan in 1541. Nog werden bij de werkzaamheden brok stukken gevonden van een leisteenen zerk, welke waarschijnlijk afkomstig is van het graf van Cornelis Cornelisz Lansduyn, ge boren in 1558, secretaris van Lisse. Het wa pen heeft in de middenbaan twee St. An- dries- of maalkruisen, in het bovenveld twee of drie pluimen, terwijl het onder veld ledig is. Het helmteeken is een groot maalkruis. Het gothische randschrift luidt: hier leyt begraven den E (delen) corne lis en en starf opten 18en novemb. 1611. In het voormalige koor is nog een graf kelder volgestort, waarop geen steen lag. Het reeds zwakke gewelf werd ingeslagen en de kelder met zand opgevuld. Niet on waarschijnlijk is, dat hier begraven was Willem Adriaen van der Stel, gouverneur van de Kaapkolonie. Deze man bewoonde te Lisse de buitenplaats Uytermeer, gele gen aan den Lisserpoel, ter plaatse waar zich thans nog het z.g. Paulusboschje be vindt. Hij stierf in 1725. De zeer mooi be- hakte en met beelden versierde wit mar meren zerk, welke eertijds het graf dek te, is sinds lang overgebracht naar het voorportaal, waar zij te pronk ligt. Dat niet daar het graf lag, wist de Zuid-Afrikaner niet, die eens van alle kanten dezen steen fotografeerde!! Achterin de kerk, aan de Zuidzijde van de orgelgalerij trof men een grafkelder aan, gedekt door een zerk, waar niets op stond. Mogelijk, meende men, hadden fa milieleden in den Franschen tijd, toen vrij heid, gelijkheid èn broederschap radicaal poogden af te rekenen met adellijke attri buten, zich de moeite getroost, de zerk om te keer en; aan den onderkant zou men dus wapen en inscriptie wel vinden. Een gat is in den muur gehakt, maar toen men on der tegen den steen aan kon kijken, zag men eveneens niets Deze kelder is verder gelaten zooals hij was, gevaar voor instorten bleek niet te vreezen te zijn. In een slot-artikel mogen wij wat mee- deelen over het fameuze jaartal 1592 en den buitenmuur, die sinds eeuwen reeds in de kerk staat; tevens over het mooie steen tje uit den Roomschen tijd. NOORDWIJKERHOUT MELK MET EEN RIETJE! In hotel Gouwenberg had Donderdag avond een bijeenkomst plaats van het Schoolmelkcomité alhier, met de ouders van de schoolgaande jeugd. Deze vergade ring was voornamelijk uitgeschreven om een afgevaardigde van het Centraal School melkcomité ie 's-Gravenhage in de gele genheid te stellen een uiteenzetting te geven over: 1. Hoe het verkrijgbaar stellen van melk op de scholen in de verschillende oüaatsen is geregeld; 2. Op welke wijze dit ook voor de hier gevestigde scholen zal kunnen worden ingevoerd; 3. Welk nut ue kinderen van het verstrekken van melk op de scholen kunnen ondervinden. De bij eenkomst werd geopend door den voorzit ter van het comité, burgemeester van Iersel, aie alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Spreker vond de opkomst der ouders niet belangrijk. Een bijzonder woord van welkom sprak hij tot den heer van der Ven, ambtenaar van het Centraal School melkcomité en tot Dr Zjjerveld, districts schoolarts, welke laatste aldus de voor zitter, de man is geweest, die hem op het idee van schoolmelkvoeding heeft gebracht. Hierna verkreeg de heer van der Ven het woord. Deze vond dat het met de op komst der ouders nogal ging, rekening hou dende met het slechte weer. Het is ook mogelijk, zeide hij, dat de wegblijvers het als vanzelfsprekend vinden dat er op Een aantal Joodsche vluchtelingetjes utt DuitscMand arriveerde Donderdagavond te Hoek van Holland, vanwaar zij met één der Harwich-booten naar Engeland zijn doorgereisd

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13