Laatste berichten MARKTBERICHTEN DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 TRUST EN KARTELVORMING. Door den heer G. A. v. d. Ley te de Steeg werd voor de afd. Rijnland van de Chr. Werkgeversvereen. Dinsdagavond in 't café-restaurant „De Vergulde Turk" alhier een inleiding gehouden over bovengenoemd onderwerp. Spreker vangt zijn rede aan met een verwijzing naar het Rapport door de Com missie in zake Ordening van het bedrijfs leven, uitgebracht aan het Hoofdbestuur der Chr. ist. Unie. Hierin vindt men o.a. een uiteenzetting van de factoren, die lei den tot aaneensluiting in het bedrijfsleven, tot de z.g. trust en kortelvorming. Deze trust en kartelvorming neemt steeds grootere omvang aan. Het is echter een merkwaardig verschijnsel, hoe weinig de werkelijke omvang gekend wordt. Het aantal publicaties, dat hierover versche nen is, is neg uiterst beperkt. Van de zij de der betrokken bedrijfsgroepen wordt dienaangaande zooveel mogelijk het stil zwijgen bewaard. Zelfs het Centraal Bu reau van de statistiek publiceert hierover weinig bijzonderheden, dan welke in de pers af en toe voorkomen. Voor zoover spr. bekend is, zijn, alleen van de zijde der ge organiseerde landbouw eenige publikaties over deze economische machtconcentraties gepubliceerd. Spr. noemt het niet toeval lig, dat juist in landbo-uwkringen hieraan groote aandacht wordt geschonken. Want vooral de landbouwende bevolking onder vindt hiervan zeer in het bijzonder de na- deelige gevolgen. In het onlangs versche nen Ordeningsrapport van het Kon. Ned. Landb. Comité wordt dit verschijnsel ter loops besproken. Het rapport vestigt er de aandacht op, dat er van vrije prijsvorming eigenlijk al sinds lang voor een heele se rie artikelen geen sprake meer is. De vol gende bedrijfstakken of producten worden genoemd, waarbij de vrije prijsvorming niet meer ten volle aanwezig is: Petro leum, benzine, steenkolenmijnen, en steen kolenhandel, cokeis, cokesovengassen, su perfosfaat, salpeter en andere stikstofmest stoffen, zwavelzure ammoniak fabricage, kali-, cement-, grintsyndicaten, dakleien, aarden buizen, zink, bismuth, spiegelglas, zeep, margarine, verschillende takken in de voedings- en genotmiddelen industrie, cacao-industrie, rijstpellerijen, luciferfa- brieken, slotenfabrikage, linoleum, gloei lampen, kunstzijde-industrie, gelatine, fles- schen, loodwit, lijm, kinine, norit-industrie, grafische vakken, turfsJrooisel, «trookar- ton. Onder de groote internationale concerns trekt de Unielever het meest de aandacht. Publikaties hierover verschenen tot dus ver van de hand van ir. Stallinga te Leeu warden, G. J. de Ruiter te Knijpe, en dr. Frietema te Rotterdam. De laatste bracht een rapport uit aan de drie Centr. Landb. Org. en de F.N.Z., dat tot dusver nog niet gepubliceerd is. Voorts verschenen een paar geruchtmakende publicaties in de Zuid-Limburger. Dit is de literatuur, waar op men is aangewezen, om een indruk te vormen over de beteekenis, die de trust en kartelvorming in ons maatschappelijk' leven heeft. Natuurlijk publiceert ook de pers af en toe wel een en ander, dat van belang is in deze. Het machtige Unilever concern is vóór alles geïnteresseerd bij de margarine-in dustrie. De fabricage van dit product is in Nederland en een groot deel van Europa en Amerika vrijwel geheel in haar handen. Ir. Stallinga noemt 'voor Nederland een percentage van 85 pet. voor margarine en 80 pet. voor zeep. De omzet aan zeep en margarine zou over 1936 in totaal bedra gen hebben 760 millioen gulden. Het Uni- lever-concern is een holding compagnie. Het aantal dochter-maatschappijen is legio. De huidige concentratie is ontstaan door de fusie van een viertal ondernemingen, die ieder voor zich reeds voordien een enorme macht vertegenwoordigden,, t.w. hen Jurgens-Concern, het van der Berg- Concern, het Schicht-Concern en het Le ver-Concern. Het Schicht-Concern opereerde voorna melijk in midden-Europa, ei) Lever had enorme belangen in Afrika met eigen plan tages. Bovendien had deze onderneming reeds voor de fusie een eigen vloot van walvischvaarders. De bemoeiingen van deze „groote vier" zijn na de fusie, die geleidelijk tot stand kwam, nog enorm uitgebreid. Volgens Stallinga beschikt dit concern over een ka pitaal met inbegrip van de reserves en obligatie-leeningen van 1.5 milliard gul den. In de laatste jaren is vooral de afzet van veevoer enorm toegenomen. Deze bedraagt drie keer zooveel als de heele Nederland- sche consumptie van koeken en meel. De bemoeiingen gaan verder uit tot de vleéscbwaren-industrie (de Unox) met een productie in 1937 van 48 millioen K.G. naar de vischhandel (in 1937) bedroeg de waarde der omzet 36 millioen gulden), ge condenseerde melk, kaas, boter. Verder heeft de belangensfeer zich uit gebreid tot de productie van natronloog, waterglas, sodaproducten, kunstmest, houtskool, beendermeel, verpakkingsarti kelen, chemische producten, vitaminen, enz., parfums, toiletartikelen, huidcrême, eau de cologne. Het concern beschikt over mijnconcessies, plantages en heeft groote belangen in tal van winkelondernemingen, die zijn onder gebracht in dochter-maatschappijen. In ons land is de Unilever bij pl.m. 500 winkels geïnteresseerd. Spreker wijst op de gevaren, die hieruit voortvloeien voor den middenstand. Vervolgens staat spr. nog stil bij het Nestlé-concern, waarvan o.a. de Gelak te Rotterdam deel uitmaakt met tal van par ticuliere zuivelfabrieken, en noemt nog terloops het Philips-kartel. Met een beroep op publicaties van den Economischen Voorlichtingsdienst, wijst spreker op de fatale gevolgen, die mono polistische ondernemingen kunnen heb ben ten aanzien van de positie van het landbouwbedrijf. Spreker eindigt zijn betoog met de vraag te stellen, in hoeverre ook de Overheid, die stimuleerend optreedt ten aanzien van het ordenings-streven ook een taak heeft ten opzichte van de voortschrijdende machtsconcentraties van de groote inter nationale ondernemingen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. In de gisteren gehouden Vereenigde Ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan, dat Gedeputeerde Staten van Zuid- en Nonrd- holland hun goedkeuring hebben onthou den aan een in 1933 vastgesteld wijz'gihg van Rij ïlands Algemeene Keur, strekken de tot net verleenen van de bevoegdheid om aan polders benoorden den Rijn bij dringend of dreigend gevaar voor door braak of overloopen van boezem water- keerende kaden of voor overstrooming van boezemlanden benoorden den Rijn het be vel te geven de uitmaling op Rijnlands boezem te staken. Nu in de vijC jaren, welke tusschen de vaststelling dezer wij ziging en de beslissing van Gedeputeerde Staten zijn verloopen, de bemaling var. Rijnlands boezem aanzienlijk is versterkt de bemalingscapaciteit steeg in dien tijd van 7 millioen M3 tot 10 mil li-ion M3 water per etmaal adviseerden D.jkgraaf en Hoogheemraden, tegen deze oeslLsing geen beroep aan te teekenen, daar zij van oordeel waren, dat de behoefte aan een der gelijke keur bepaling door deze versterking zeer is verminderd. Dienovereenkomstig werd besloten. Na behandeling van eenige reclames tegen aanslagen in Rijnlands bundergeld 1938 werd tot lid der financieele commissie benoemd de heer J. K. van der Maas te Benthuizen, en werd als lid der commis sie voor het gaarderboek herbenoemd de heer N. Zandbergen Wzn. te Oegstgeest. Besloten werd tot eenige verhuringen en iet onderhandsohe verpachting van de door- vaartrechten aan 's Moienaarsbrug, en de *.wammeraamsche brug. In 1880 werd tusschen Rijnland en het Hoogheemraadschap van den Lekdijk Bo- venaams een overeenkomst gesloten, waar- nij dit hoogheemraadschap zich verplichtte, een Lekdijk op bepaalde afmetingen te brengen en te houden en Rijnland een sub sidie in de kosten daarvan waarborgde van ten hoogste "500.000 in 1880 werd des wege een subsidie van 480.000 uitbetaald. Met het oog op de bepalingen dezer over eenkomst werd thans op verzoek van den Lekdijk Bovendams door de Vereenigde Vergadering van Rijnland goedgekeurd, dat over een zeker gedeelte van den dijk onder Wijk-bij-Juurstede, alwaar de werken voor het Amsterdam-Rijnkanaal zijn uitgevoerd, er waar de dijk eenige zakking heeft ge kregen, niet de dijk zelf zal worden opge hoogd, maar op een dour het Rijk aan de buitenzijde van den dijk gemaakte grond- bergplaats een klei kade zal worden ge maakt op ten minste de in genoemde over eenkomst voorg^schrev en hoogte. Daarna werd besloten tot conversie van het restant eener in 193-1 gesloten 4%-Ièe- ning, in een leening tegen een rente van 3 1/4% met afronding naar beneden van het leeningsbedrag tot J 315.000, terwijl tevens werd besloten tot wijziging van een leeningsbesiuit van 1937 en het in 1942 doen van een extra aflossing van 10000 op de betrokken leening. Op verzoek van de provincie Zuid-Hol land werd besloten tot verkoop aan die provincie van twee strooken grond langs Let Katwijksche Uitwateringskanaal in de gemeente Katwijk ten behoeve van het bouwen van een nieuwe brug in den weg LcheveningenNoordhchandsche grens, voor de som van 9600. Tevens' werd besloten, aan de gemeente Gouda net terrein te verkoopen van het voormaJg stoomgemaal aldaar met de daar op aanwezige gebouwen, met uitzondering van het emplacement van de brug over de Hanèpraaisluis voor de som van f 18210, waarbij Rijnland de Hanèpraaisluis met brug vervangt door een duiker, terwijl de gemeente, een duiker maakt, welke den voormaligen voor boezem verbindt met de Fluweelensingelgracht. Daarbij verleent nijniano aan de gemeente een vergoeding van '.2000 wegenis eenige besparingen, welke nierdoor vooi Rijnland «-orden ver kregen. In een uitvoerig voorstel deelde het da gelij ksch bestuur mede, dat het na de groote versterking der bemaling in de laatste jaren noodig is geworden, op groote schaal verdiepingen uit te voeren in een aantal ooezemwateren. Besloten werd tot uitvoe ring van dit werk te verdeelen over acht jaren, waai.bij een proef zal worden ge nomen of uitvoering in werkverschaffing dan wei in aanneming (met machinaal bag- gferén) hét goedkoopst is. Aan de gemeente Katwijk werd wegens net verbranden van de aan haar verhuur de woning bij de Noord wij kerbrug een evenredige restitutie van huur verleend. Een aanslag in Rijnlands bundergeld on der Aalsmeer, wegens water en rietland, werd omnvorderbaar verklaard. Tenslotte werd in openbare zitting de be grooting voor 1939 behandeld, die voor den foewonen dienst werd vastgesteld met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 443152,43, die voor den buitengewonen dienst met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 809897,42. Handelsregister K. v. 1L W ij z g i n g 2231 Firma B. J. M. Kort- mann v.h. J. P. M. Kok, Zoutziederij „Het Anker", Oegstgeest, Zoutkeetlaan 1. Uittr. eig.: H. F. B. M. Kortmann, N. eig.: Jhr. C. C. Roëll, Leiden. Wijz. zaakadres in; Leiden, Oude Singel 250. Onze stadgenoot de heer C. H. Versney siaagde aan het Conservatorium voor mu- z ek te Den Haag voor het einddiploma HoornspeL DE LEIDSCHE COURANT SINTERKLAAS BIJ „VEILIG KOOPEN". De gebruikelijke bezoeken van Sinter klaas zy'n bereids weer aangevangen. Sin terklaas komt deze dagen bij groot en klein, maar wanneer hij massa-bezoeken brengt, dan is het voornamelijk bij de klei nen. Dat was gisteravond het geval, toen hij dat gast was van de Vereeniging „Veilig Koopen" en in de Stadsgehoorzaal zijn ga ven en verrassingen kon uitdeelen aan honderden kinderen, die natuurlijk over een en ander opgetogen waren. Het werd een recht gezellige St. Nicolaas-viering, waarvan volop genoten werd en waarvoor de jeugdige bezoekers zeer dankbaar wa ren. MILITARIA. In verband met het 75-jarig feest der R.K. Militairen Vereeniging te Leiden heeft de commandant der Ie Divisie be paald, dat de R.K, militairen in het garni zoen Leiden, welke aan deze feestelijkhe den zullen deelnemen, op-12 December a.s. tot 14 uur vrij van dienst zal worden gege ven en avond-permissie tot 0.05. De reserve-kapitein A. A. Schaberg van het 4e Regiment Infanterie is met machtiging van den Minister van Defensie met ingang van 25 November vergund vrijwillig onder de wapenen te komen ten einde ter beschikking te worden gesteld Van den Minister van Buitenlandsche Za ken voor vluchtelingen doeleinden. De dpi. sergeanten D. v. d. Wetering en P. Mazurel van het 4e Regiment Infan terie zijn met ingang van 1 Januari 1939 benoemd tot vaandrig bij het dienstvak der militaire administratie resp. bij het le Regiment Luchtdoel artillerie en het 2e Regiment Genietroepen. STEDELIJK MUSEUM „DE v LAKENHAL." Nieuwe aanwinsten. Het Stedelijk Museum „de Lakenhal" is dank zij schenkingen en aankoop, de laatste maanden weer met eenige schilderijen en voorwerpen verrijkt. Onlangs schonk Mejuffrouw C. Verhey van Wijk een tweetal schilderijen en wel een gezicht op de Vlietbrug door W. van der Nat, benevens een boschgezicht van den eveneens Leidsehen meester A. J. van Driesten. Aan deze schenking voegde Me juffrouw Verhey van Wijk nog toe een em pire vleugel, girafmodel. In het begin van November werd voorts op een Londensche veiling verworven een zeer fraaie flesch met graveerwerk van Willem Heemskerck. Deze aankoop dient beschouwd te wor den als een afronding van.de reeds tame- iijk volledige verzarneling glaswerk, groo- tendeels bestaande uit werk van dezen zoo merkwaardigen 17de eeuwsche Leide- naar, welke de gewoonte had om met fraaie krulletters toepasselijke wooredn te graveeren op bocalen en fleéschen. De nieuwe aanwinst voet het opschrift: Weldoen en vrolijck sijn. Cello-avond Henk Berghout De Cello-avond, die Henk Berghout met medewerking van Henk Geirnaert, piano, beiden leeraren van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst, alhier, op 8 December zou geven, moet door bijzon dere omstandigheden uitgesteld worden tot Vrijdag 17 Januari 1939. De heer J. W. Henny is benoemd tot on der-commandant van de Leidsche Burger wacht. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (November 1938) ingelegd 367.595.66 en terugbetaald 303.456.80. 105 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 101 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 19054 inleggers, inclusief 1593 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde November 1938 9.089.592.25. In 5344 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen 15.605.25. Binnenland TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend 1 uur. Voortsgezet wordt de behandeling vah hoofdstuk VI (Onderwijs, Kunsten en We tenschappen) der rijksbegrooting voor 1939. Gestemd wordt over het amende- ment-Moller c.s., (verhooging art. 41, subsidiën aan handelshoogescholen, met 1.strekkende om een principieele uitspraak te verkrijgen over het subsi dieeren 'van de Katholieke Economi sche Hoogeschool te Tilburg wordt aangenomen met 47 tegen 46 stemmen. (Vóór de R.K., anti-revolutionnairen en christelij k-democraten Over het hiermede verband houdende amendement-Moller om art. 231 te vermin deren met 1.(dit is de post voor on voorzien) staken de stemmen met 47 tegen 47. Morgen wordt opnieuw gestemd. Het amendement-Moller om art. 66 met ƒ1.te verminderen (geen gelden toe te staan voor de afdeeling A van de Rijks H.B.S. te Leeuwarden, als zijnde overbo dig naast de gemeentelijke H.B.S.) wordt aangenomen met 58 tegen 36 stemmen. (Voor N.S.B. en de rechterzijde, tegen de linkerzijde). HET DREIGEND CONFLICT TE WOERDEN Naar wjj vernemen is aan de besturen van de drie samenwerkende metaalbewer kersbonden door den rijksbemidddaar ver zocht, morgen, Vrijdag des middags om kwart over twee op het Departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage verslag uit te brengen omtrent het dreigend conflict te Woerden. DE BRAND TE DEN HAAG. De oorzaak van den brand, die vannacht in de Wagenstraat te 's Gravenhage heeft gewoed (men zie 5e blad), ligt vermoede lijk aan een gebrek aan het rookkanaal van de schoorsteen. Nadat een kapspant in brand was geraakt zijn vonken van dat vuur in een ruimte tusschen een Bra- tantsch muurtje gevallen. BOERDERIJEN AFGEBRAND. In den nanacht is te Sidderburen, ge meente Slochteren, de bliksem geslagen in de boerderij van den heer J. Dijk. De boerderij brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Hedenochtend tegen tien uur brak te Bergen (N.-H.) brand uit in de gemeente boerderij aan den Kerkedijk, bewoond door het gezin Jonker. Ofschoon de brand weer spoedig ter plaatse was en onmiddel lijk met drie stralen water kad gegeven, kon niets behouden blijven. Het dak stortte in. Alleen de muren bleven staan. De oor zaak van den brand, welke in de huiska mer ontstond, is vermoedelijk explosie in een kachel. Verzekering dekt de schade. HOTEL UITGEBRAND. Vannacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het hotel-café „De drie Egmonden" te Egmond aan den Hoef, eigendom van en geëxploiteerd door den heer .Modderman, De Egmondsche brandweer, die spoedig ter plaatse was, kjn niets tegen de vuurzee uitrichten. Met assistentie van de Alkmaar- sche brandweer slaagde men erin de belen dende perceelen te behouden. Het geheele perceel brandde uit. De heer Modderman is wel tegen brand- doch niet tegen bedrijfsschade verzekerd. KATWIJKSCHE LOGGER VRAAGT ASSISTENTIE. Hedenochtend om tien uur is de sleep boot „Utrecht" van het bureau Wijsmuller naar zee vertrokken om assistentie te ver leenen aan den Katwijkschen logger K.W. 112, wel fee komende van de visscherfgron den, den logger K.W. 169 op sleeptouw had genomen, omdat dit laatste schip een motor defect had gekregen. Door de ruwe zee was het de K.W. 112 niet mogelijk het trans port voort te zetten. De beide loggers be vonden zich op dat tijdstip ter hoogte van Egmond, op drie mijl uit <Le kust. DE JAARLIJKSCHE HOFJACHT OP HET VOGELEILAND. En de gedachten gingen naar den fatalen dag een jaar geleden, Hedenmorgen stond een Vorstelijk Jacht gezelschap aan de Berghaven te Hoek van Holland want de jacht op het Vogeleiland ,de Beer" is vandaag gehouden. En deze jacht herinnert aan de droevige gebeurtenis nu één jaar geleden toen er ook een Jachtgezelschap stond te wachten op de Komst van den Prins. Het wachten was toen tevergeefs geweest, want op weg naar Hoek van Holland was den Prins het vreeselijke auto-ongeluk overkomen. En ongetwijfeld zullen vanmorgen de ge dachten van velen wachlenden weer even terug gegaan zijn naar dien fatalen dag. Prins Bernhard arriveerde hedenmorgen omsteeks 9 uur in zijn two-seater aan de Beghaven te Hoek van Holland, alwaar de genoodigden van H. M. de Koningin voor deze jacht uitgenoodigd, reeds aanwezig De opperjagermeester, baron Schïmmel- penninck van der Oye ontving daar de gas ten, waarna het uit acht personen bestaande gezelschap naar de overzijdè van den Wa terweg voer. Als de weersomstandigheden dit toelaten zal daar den geheelen dag de jacht worden uitgeoefend. EERSTE BLAD - PAG. 3 Gemeentel. Aankondigingen Ondergenoemd Comité, op verzoek van den Burgemeester samengesteld uit de Leidsche Jeugdvéreenigingen tot het hou den van de Nationale Collecte voor ver volgden om geloof en ras op Zaterdag 3 December a.s., wekt de leden van de Jeugd verenigingen te Leiden op zich aan te melden als collectant (e). Het comité houdt hiertoe zitting op Vrij dag 2 December 's avonds van 7—9 uur, Gerecht 10, aan welk adres ook Zaterdag de collectanten verwacht worden. P. Kruit, Hoefstraat 20, Voorzitter. Mej. E. J. Harders, Rapenburg 65, tel. 2377, Secretaresse. M. L. Mussert Jr., Jan van Houtkade 37, Penningmeester, giro 143732. Mej. S. L. J. Koch, Rijnsburgerweg 15, tel. 811. W. L. Menger, De Genestetstraat 120. Buitenland PIROW IN BRUSSEL AANGEKOMEN. BRUSSEL, 1 December. (A.N.P.) De Zuid-Afrikaansche minister van defensie en van economische zaken, Pirow, is he denmorgen uit Keulen alhier aangekomen. Hij werd aan het station verwelkomd o.a. dcor den Zuid-Afrikaansche gezant in Bel gië en Nederland, dr. H. D. van Broekhui zen. Pirow vertrekt Vrijdagmorgen naar 's-Gravenhage. DE TERREUR IN PALESTINA. JERUSALEM, 1 Dec. (A. N. P.). Bü incidenten, die zich gisteren hebben voor gedaan, zijn een Joodsche chauffeur en een Arabier gedood. Een politie-sergeant werd gewond. NABLOES, 1 Dec. (A. N. P.). Ver scheidene leden van den gemeenteraad van Jaffa zijn in arrest gesteld. Zij zullen waar schijnlijk in een concentratiekamp worden geplaatst. DUITSCHLAND BEGINT EEN PROCES TEGEN OUD-POLITICL PARIJS, 1 Dec. (A. N. P.). Uit Ber lijn wordt aan de „Figaro" gemeld: De geheime politie heeft kort geleden een aantal personen gearresteerd, die vóór de komst van Hitier een groote rol in de politiek hebben gespeeld. Zij zullen waar schijnlijk voor het volksgerecht verschij nen wegens voorbereiding van hoogver- rasd. Tot de gearresteerden behooren o.a. dr. Lutte, oud-burgemeester van Neuren- ber, Frank Kunstier. oud-voorzitter van de sociaal-democratische partij te Berlijn, dr. Hermann Brill, vroeger rijksdagafgevaar digde van de sociaal-democratische partij, en de sociaal-democraat Otto Brass. Het totaal aantal arrestaties bedraagt onge veer vijftig. De meeste gearresteerden zijn reeds in concentratiekampen onderge bracht. LEIDEN, 30 Nov. Groentenveiling. Per 10C kg.: roodekool 1.102.10, savoyekool 1.101.80, groenekool 1.10—4.20, boe renkool 1.503.40, rapen 1.602.30, prei 1.503.10, kroten 1.601.90, kroten, gekookt 25, uien 0.602.00, peen 1.50 4.10, spruiten 29, andijvie 27, sla 310, Nero 5.009.30, stokboonen 53 —57, stamboonen 55, witloof 513 spinazie 1625, tomaten A 2.007.60, tomaten B 211, idem C 27, idem CC 2.003.20, per 100 stuks: bloemkool 1.707.40, salade 0.304.40, knolsel- derie 13, per 100 bos: kroten 5060 cent, pieterselie 0.801.60, selderie 0.50 1.30, peen f 1.405.80, raapstelen 4050 cent. GOUDA, 1 Dec. Vee. Aangevoerd In to taal 1457 stuks, waarvan 35 slachtvarkens vette 24.525.5 per pond, levend met 2 pet. korting. 516 magere varkens 2535, 812 biggen 712, Geldersche biggen 12 15, 15 runderen 150200, 44 nuchtere kalveren 510, 1 graskalf, 8 schapen, 16 bokken of geiten 37 per stuk: Handel redelijk. Kaas. Aanvoer 267 partijen. Prijzen; 1p kwal. met rijksmerk 26.5027.50, idem 2e kwal. 2426, zware 29, Crisisaftrek 9.6 cent. Handel matig. Boter. Aanvoer 87 panden. Goeboter 0.850.90 en Weiboter 0.800.85 per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 98.500 partijen eieren. Prijzen: kippeneieren 5.005.40, kleine kippeneieren 3.404.00 en eendeneieren 2.753.25 per 100 stuks. Handel matig. DELFT, 1 Dec. Vee. Aanvoer 76 runderen 3 graskalveren, 119 nuchtere kalveren, 387 magere varkens, 634 biggen, 8 schapen of lammeren, 9 getien of bokken. Prijzen: «alfkoeien 130315, varekoeien 100 200. nuchtere kalveren 415, magere varkens 1846. biggen 1018, geiten of bokken 313 per stuk, rundvleesch pei kg. slachtgewicht 70. 60 en 50 cent. Boter. Aanvoer 8 achtste en 2 zestien de vaten boter, wegende 60 kg. Prijs 1.50 —1.60 per kg. Handel kalm. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.591/2 Berlijn 73.70 Parijs 4.821/2 Brussel 31.09 Zwitserland 41.79 Kopenhagen 38 35 Stockholm 44.30 Oslo 43.20 New Vork 1.837/g Praag

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3